Plaatsvervangers der Groote Vier bijeen. i ;'i J Si 1 I ftl "fffl De incidenten te Palembang DE POLITIEKE SITUATIE IN FRANKRIJK Eervol ontslag aan Luit.-Gen. J. J.G. BaronvanVoorst tot Voorst I 11 3 -5 DONDERDAG 16 JANUARI 1947. De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk aan de orde Gouverneur wilde niet altreden Nieuwe beschuldigingen tegen de Nederlanders LEWIS IN BEROEP De staking te Londen België en het Duitsche probleem I I 'S n ld n a J J 3a!fl| l I" i-! 11 WEERSVEKW ACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Het zaclito weer houdt aan. Zw. beW. met enkele tijdel. opklar., overw. droog. Aanh. ssacht weer, doch in den nacht en ocht. iets lagere temper. Kracht, wind tussch. Zw. en Z. DE VRIJE 3de Jaargang No. 404. Verschijnt dagelijks - Drokkerji N.V- Firma F- J. van de Sande - Terne"/,en Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr- Bur van ilt Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. Openingsrede van Bevin- De plaatsvervangers der Groo te Vier zijn te Lo-den bijeenge komen om de vredesverdragen met Oostenrijk en Duitschland te bespreken. Bevin. de Britsche Minister van Buitenlandsche Za ken, zeide in een openingsrede, dat hij hoopte, dat het mogelijk sou zijn een verdrag met Oosten rijk op te stellen, dat dit land niet belemmert in zijn economische betrekkingen met andere landen en bovendien, dat het verdrag zal kunnen worden opgesteld voordat de Ministers der Groote Vier te Moskou' vergaderen. Over Duitschland zeide Bevin, dat niets moest worden gedaan dat een wederopstanding van dat l&nd mogelijk zou maken. Daar om zullen de plaatsvervangers van elk gezichtspunt kennisnemen. Bevin zeide te hopen, dat er niet te veel'tijd aan de procedure sou behoeven te worden besteed, die hem minder Interesseert dan de vrede. Wij zijn het er allen over eens, aldus Bevin, dat het voorbereidende werk ditmaal doel treffend moet zijn. De verdragen met de satellieten zouden wellicht sneller zijn voltooid, indien de voorbereidingen grooter waren geweest. Agenda nog niet vastgesteld. De belangrijkste beslissing, welke Dinsdagmiddag door de plaatsvervangers Werd genomen, was, dat de eerste bijeenkomst over Duitschland Woensdagoch tend om 11.30 uur en de eerste vergadering over Oostenrijk hedenochtend om 11.30 zou plaats hebben. De plaatsvervangers slaagden er na een lang debat niet in tot overeenstemming te komen over de vraag hoe de agenda zal wor den ingericht. De leider der Brit sche delegatie, Sir William Strang, die voor de eerstkomende week het voorzitterschap der con ferentie bekleedt, stelde voor, dat Oostenrijk in de ochtendver gaderingen en Duitschland in den middag zal worden behandeld of dat de plaatsvervangers zelf hij elke bijeenkomst zullen beslissen, wanneer zij weer zullen verga deren. Voorzitterschap zal rouleeren. De Sowjet gedelegeerde, Goe- sef, verklaarde zich tegen deze voorstellen. Hij stelde voor, dat men zich eerst op Duitschland zou concentreeren en niet eerder over Oostenrijk zou beraadslagen, voordat er eenige vorderingen ten aanzien van de Duitsche kwestie waren gemaakt. Politieke waar nemers meenen, dat dit de over wegende belangstelling weerspie gelt, welke de Sowjet-Unie heeft voor het voortgaan met bet leg gen der eerste grondslagen van het vredesverdrag met Duitsch land, en het thans welbekende ge voelen der Sowjets, dat het ver drag met Oostenrijk geen drin gende zaak is. Tenslotte werd op voorstel van Sir William Strang besloten, dat de speciale afgevaardigden voor Duitschland en die voor Oosten rijk resp. Woensdag en Donder dag hun eigen werkplan zullen vaststellen. De plaatsvervangers besloten, dat het voorzitterschap zal rou leeren. In de volgende volgorde zal elke mogendheid een geheele week het voorzitterschap waar nemen: iEngeland, de Sowjet- TTnie, de V. S. en Frankrijk. De voorzitter deelde mede, dat totnogtoe alleen Australië over bepaalde aangelegenheden van procedure en .Nederland een memora~dum ten aanzien van Duitschland hebben ingediend. De pers niet toegelaten. In Verhand met de lengte van het Nederlandsche document, al dus de voorzitter, zal het nog eenige dagen duren, voordat dit ter beschikking van de conferen tie kan worden gesteld. De spe ciale afgevaardigden voor Oosten rijk hebben nog geen ter zake doende documenten ontvangen Polen. Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakije hebben aangekondigd, dat zij een delegatie naar Londen zullen zenden. Van Nederland Was een decgelijke aankondiging nog niet ontvangen. Er heerschte volkomen een stemmigheid in de conferentie over het (buitensluiten van de pers. Eveneens werd besloten als regel geen communiqué's uit te geven De plaatsvervangers heb ben echter het recht een gemeen schappelijke verklaring te publi- ceeren, wanneer men meent, dat dit wienschelijk is. Voor het ove rige wordt het aan de plaatsver- vangers zelf overgelaten, welke regeling iziij geschikt achten om de° pers van inlichtingen te voor zien. Een woedende menigte is de bureaux van den aftre denden Gouverneur van Georgia, Ellis Arnall, bin nengedrongen. Nadat Arnall verklaard ha'd zün functie niet te zullen neerleggen ten gunste van Herman xalmad- ce is het tot vechtpartijen gekomen. Het geschil over bet gouverneurschap na den dood van Eugene Talmadge (demoer.), die verleden jaar November werd gekozen, maar overleed, voordat hij zijn functie aanvaardde. De algemeene vergadering van den staat Georgia heeft Dinsdag zijn zoon, Herman, tot Gouverneur gekozen. Arnall wil nu zijn eigen gouverneursbureau vestigen. INDONESIË. Het hooge comité der Pa- lestijnsche Arabieren zegt in een verklaring, dat de Palestijnsche Arabieren zich vastbesloten zullen verzetten tegen eenig verdeelings- plan» voor Palestina. Tevens wordt er een beroep gedaan op do Arabische volkeren, zich gereed te maken om zich tegen elke po ging om zulk een plan op te leg gen te verzetten. Jjpwis en zijn Mijnwerkersunie agn in beroep gegaan bij het Amerikaansche hoogste gerechts kof, dat zal moeten beslissen of de Vederale wet, die rechterlijke bevelen tegen de vakverbonden verbiedt ln arbeidsgeschillen met particuliere ondernemers, ook de regeering met wie de miinwerkerg tijdens hun laatste moeilijkheden een contract hadden loopien, be lette een rechterlijke uitspraak tegen een vakverbond te eischen. De openbare aanklager vroeg het hof de aan het vakverbond opgelegde boeten te handhaven. Champetier de Ribes voor zitter van de Raad der Republiek. De politieke speculaties in Frankrijk werden volkomen uit het lood geslagen nu Champetier de Ribes der republikeinsche volkspartij M.R.P. tot voorzitter van den raad der republiek werd gekozen met een gelijk aantal stemmen als de communistische candidaat, Georges Maranne, die echter moest zwichten voer den leeftijd van de Ribes, aldus de Parijsche correspondent van Reuter. In een geheime zitting hadden de leiders van de vier grootste partijen, getracht een overeen komst te sluiten, waarbij iedere partij een der vier belangrijke posten zou bekleeden in de repu bliek het voorzitterschap van de nationale vergadering, het voorzitterschap van den raad der republiek, het presidentschap der republiek en het voorzitterschap van den ministerraad. Op djen achtergrond van deze onderhandelingen stond het be ginsel dat het voorzitterschap van den raad der republiek zou gaan naar een communist, het voorzitterschap van den minister raad naar een populairen republi kein. het presidentschap van de republiek naar den populairsten candidaat, den socialist Vincent Auriol en de voorzitterszetel van de nationale vergadering, die al dus zou vrijkomen, naar een radi caal. Herriot candidaat voor het Presidentschap Nu deze regeling door de stem ming van Dinsdag is ontwricht, staan alle mogelijkheden open voor de verkiezing van heden voor het presidentschap van de republiek. Naar verluidt over weegt Edouard Herriot nog steeds zich candidaat te stellen voor het presidentschap de president der republiek wordt ge kozen in een sremeenschappeliike zitting van beide huizen van het parlement. Ook het bezoek van Leon Blum, de premier der socialistische regeering, kan de politieke aspec ten veranderen. Wanneer hij van een geslaagde missie terugkeert hetzij met een overeenkomst ten aanzien van de steenkoolleve- ranties aan Frankrijk of met een nog verdergaand FranschBrit sche overeenkomst zijn de po litieke vooruitzichten voor een voortzetting van zijn premier schap öf zelf voor een president schap der republiek gunstig aldus politieke waarnemers te Parijs. De buitenlandsche politiek. Bidault, ex-president van de voorloopige Fransche regeering, heeft aan den Parijschen corres pondent van de „New-York Ti mes" een interview toegestaan over de Franscht buitenlandsche politiek. Bidault verklaarde allereerst te betreuren dat Frank rijk tot nog toe als eenige van de vier groote mogendheden in bijzonderheden zijn meening over Duitschland heeft kenbaar ge- ni3i8,kt Hij legde bijzonderen nadruk op het feit, dat Frankrijk het Saargebied niet wil annexeeren, maar dat dit gebied economisch met Frankrijk moet worden ver honden een douane-overeenkomst met Frankrijk moet sluiten. Bi dault is van meening, dat de mijnen ln het Ruhrgebied ten bate van Europa genationaliseerd kun nen worden, „wij gelooven niet", aldus Bidault, ,,dat een sterk Duitschland bereid is iemand te dienen tenzij zichzelf. Daarom wil Frankrijk 'n federaal Duitsch land, geen rijk, dat, zooals wij hebben ondervonden, een natuur lijk gevaar voor ons vormt."' De republikeinen hebben de j Nederlanders nogmaals ibeschul- di^d het bestand te hebben ge- scnonden en het ontwerp-accoord van Linggadjati te hebben gene geerd. Een Woensdag te Djogjakarta door het republikeinsche Ministe rie van Defensie uitgegeven com muniqué verklaart met zooveel woorden, dat de Nederlanders vol komen verantwoordelijk zijn voor de hervatting van de vijandelijk heden op verschillende plaatsen. Het communiqué gaat breedvoe rig in op de incidenten te Palem bang, Padang, Medan, Soerabaja, Buitenzong, Semarang en Ban doeng, waar „de Nederlanders zich schuldig hebben gemaakt aan opzettelijke provocaties" en het vuur hebben geopend, „alsof er geen bestand en een ontwerp- accoojrd van Linggadjati heston den." tiet communiqué legt er vervol gens den nadruk op,, dat de Ne derlandsche troepen tijdens de gevechten, die in de omgeving van Palembang plaats vonden, het internationale recht hebben geschonden: 1 Door Japansche krijgsge vangenen tegen het Indonesische volk te doen vechten. 2. Door het vuur te openen op eenheden van het Chineesche en het Indonesische Roode Kruis, die de gewonden te hulp kwamen. De Londensche arbeiders in de voedselvoorzieningsbedrijven heb ben besloten de regeering te ver zoeken om terugtrekking van de troepen uit het stakingsgebied en wel binnen 72 uur. bii gebreke waarvan zij een actie ter onder steuning van hun vakvereeniging- kameraden zullen overwegen. Een afvaardiging der" arbeiders zou Woensdagmorgen op het Mi- nisterie van Arbeid mededeeling van deze beslissing gaan goen. De troepen die aanvankelijk bestemd waren voor de Smith- field-markthallen, zijn op het marktterrein van Covent Garden met hun werk begonnen. In een i bijeenkomst in de open lucht heb- ben Londensche havenarbeiders het advies van vertegenwoordi gers hunner vakvereeniging in 1 den wind geslagen en zijn een sympathie-staking met de vracht- I auto-chauffeurs begonnen. 300 Chauffeurs te New-Castle-on-Tyne hebben eveneens het werk neerge- legd. Met ingang van I Februari is ter zake van langdurigen dienst op het door hem daartoe gedaan verzoek aan den Luitenant-Ge neraal J. J. G* Baron van i oorst tot Voorst, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, Gouverneur der Residentie, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met bijzonderen dank voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tal van jaren in verschillende gewich tige betrekkingen van H. M. en aan den lande in buitengewoon moeilijke omstandigheden be wezen. Generaal Van Voorst tot Voorst was o.m. commandant der briga de Grenadiers en Jagers. Later was hij commandant der vierde divisie. Op 31 Maart 1937 werd hij benoemd tot commandant van het veldleger als opvolger van Jhr. W. Roëll en hij vervulde deze gewichtige functie tijdens de mobilisatie en den daarop vol genden oorlog. Na de capitulatie werd Generaal Van Voorst tot Voorst in krijgsgevangenschap naar Duitschland overgebracht, omdat hij weigerde het door den vijand gevraagde eerewoord, dat hij niets meer tegen de Duitschers zou ondernemen. Na de bevrij ding werd hij Gouverneur der Residentie. Hoewel Generaal Van Voorst tot Voorst den militairen dienst gaat verlaten, blijft bij voorzit ter van de commissie militaire onderscheidingen. Uiteenzetting Minister Spaak- De kamer- en senaatscommis sie van buitenlandsche zaken zijn Dinsdag in gemeenschappelijke vergadering bijeengekomen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Paul Henri Spaak heeft een uiteenzetting gegeven van het Duitsche probleem. Deze uiteenzetting omvat drie punten. 1. De procedure, door de groote vier gevolgd, d.w.z. alle beschikkingen, die genomen wer den in verband met de uitwerking van het vredesverdrag met Duitschland. 2. De ktvestie van het toe komstig statuut van Duitschland, namelijk of er een eenheidsstaat öf een federale staat van dient te worden gemaakt. 3. De eischen van België ten opzichte van Duitschland. Donderdag zal een nieuwe ver gadering gehouden worden, die gewijd zal zijn aan het toekomstig statuut van Duitschland. 3. Door het vuur te openen op het Australische schip „Coom- bar" op 3 Januari. Tenslotte verzet het communi qué zich tegen de Nederlandsche bewering van de rede van Gene raal Soedirman de oorzaak zou zijn van het uitbarsten van de vijandelijkheden. ,,In werkelijk- he:d heeft Soedirman zjin rede pas uitgesproken, nadat hij de be wijzen van de aggressieve hou ding van de Nederlandsche troe pen in handen had". Het communiqué besluit met de bewering, dat Palembang in In donesische handen is. Officieel communiqué der Ned.-Indische regeering. Een zoo juist door de Neder- landsch-Indische regeering uit gegeven communiqué deelt het volgende mede: ,,Het is duidelijk, dat tot dusverre het bestand nog niet heeft geleid tot een aanzien lijke beperking van de vijan delijkheden. Het aantal schendingera van het bestand door republikein sche strijdorganisaties is eer der toe- dan afgenomen. Dit communiqué kan dienen om aan te toonen, hoe de huidige situatie ontstaan is". Het communiqué geeft dan ee« volledige en gedetailleerd over zicht van de onderhandelingen en besprekingen over de ongeregeld heden te Palembang. Padang, Me dan, Bandoeng en Soerabaja na het sluiten van de bestandsover eenkomst op 14 October 1946 Naast deze bijzonderheden, die uitsluitend feiten aan het licht brengen, zegt het communiqué: „Eiken dag hebben tallooze infil traties van republikeinsche strijd krachten en artilleriebeschietin gen van doelen binnen de Neder landsche zónes plaats en worden versperringen aangebracht en mjjnen gelegd. Vele schendingen van het bestand. In de periode van 1 November tot einde December 1946 zijn in totaal meer dan 350 min of meer ernstige gevallen van schending van het bestand door republikein sche strijdorganisaties gemeld. Het staat onomstootelijk vast, dat plannen zijn beraamd voor groot- scheepsche aanvallen op Sema rang, Buitenzorg en Palembang, en slechts door tijdig optreden van de Nederlandsche troepen kon de uitvoering daarvan worden voorkomen. Niet alleen de Ne derlandsche troepen hebben ge leden van de actie van de republi keinsche strijdorganisaties, doch bijna dagelijksch worden gevallen gemeld van terreur jegens de be volking, die in de omgeving van de demarcatielijn woont. Mishan deling, moord, ontvoering, plun dering en vernielingen (hier vol gen de drie woorden: „Across forces evacuation" waarschijnlijk met een tekstcorruptie, waaruit niets kan worden gemaakt Red. A.NP.) zjjn telkens weer gemeld. De gebeurtenissen op Sumatra toonen de ernstige gevolgen van verkeerd gerichte propaganda De Nederlandsche Regeering Is nog steeds bereid om aan te nemen, dat het optreden van Generaal Soedirman en de daarop volgende redevoe ringen van republikeinsche autoriteiten, waarin getuige nis wordt afgelegd van den twijfel over de oprechtheid van Nederland met betrek king tot de inachtneming van het liestand, te wijten is aan onjuiste en onvolledige voor lich tin sren. Uit vrees yoor verdere schade die door dergelijke onjuiste pro paganda zou kunnen worden aan gericht, heeft de regeering het noodzakelijk geacht de vooraf gaande feiten in hun onderlingen samenhang te publiceeren. De regeering is bereid en ln staat om zoo noodig deze feiten aan te vullen en met bewijzen te staven" aldus besluit het communiqué >itj IC I re: nj >o o n is 1 r, i V

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1