De TabaksvoorzieningS Van de Waffen S. S. naar de B. S. Manchester Guardian over Mederlandsche eischen De vischvoorziening voor het binnenland Post voor Hr. Ms. Van Galen „Oude meesters in trek! zijn Aanmeldingstermijn van effecten verlengd Arrestaties in Voor-Indië Het proces tegen Von Papen De Londensche transportstaking Het proces tegen Veldmaarschalk Milch De Londensche staking SCHOENEN VOOR AANSTAANDE MOEDERS. Complot in Korea ontdekt Uit de Provincie. Wat brengt de RAD S0 MARKTBERICHTEN Vaticaan en ltaliaansche Republiek vet basing en opluchting van de ueenen vond men de „Lilian" echter op een geheel andere plaats tU. tegen de razende bol aan den Noordkant van het West- rat terug. Kennelijk is Maandag nacht de krachtige wind ev in. aamienwerking met de woelige zeeën in geslaagd datgene te toe- rciltcn, dat de sleepbooten „Sten tor" en „Borndiep" des morgens niet was gelukt het schip vlot te trekken. Stuurloos en izonder bemanning werd de reeds een dag tevoren slagzij makende „Lilian" Maan- lagnacht door de golven voortge stuwd, terwijl door het lek in net achterschip het water naar bin nen stroomde en het dientenge volge steeds dieper kwam te lig gen (Nochtans is de boot niet gezonken of in tweeën gebroken, hetgeen by deze omstandigheden >en wonder mag heeten. Intusschen zijn thans de kan sen tot berging ten zeerste geste gen. Op dit punt van het West- "at' (recht tegenover het badhuis van Huisduinen) is de zee veel kalmer. Daardoor zal de beman ning zich vrij gemakkelijk op nieuw aan boord kunnen begeven en zal bij eb het leegpompen wei nig moeilijkheden met zich mede brengen. Waarschijnlijk zal het schip.zich oprichten wanneer het eenmaal leeggepompt is en dan üjj vloed vlotgetrokken kunnen worden. De beide sleepbooten waren echter Dinsdag naar hun bases in Umuiden en ook Terschelling teruggeroepen. Zij zijn thans opnieuw op weg naar Den Helder en zullen hedenochtend vroeg met de diverse instanties in overleg treden. De „Lilian" ligt n.l. in •en zeegebied, dat nog niet vrij van mijnen is en door de marine voor doorvaart is verboden. Een correspondent in Neder land van de Manchester Guardian heeft aan zijn blad een overzicht geseind van de gepubliceerde Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitschland. „Deze eischen blijken bescheidener te zijn dan veie Nederlanders gemeend had den te mogen verwachten," aldus schrijft de correspondent. „Ne derland heeft zooveel te lijden gehad," aldus zegt hij aan het einde van zijn artikel, „niet alleen van den oorlog, die over het land vaagde, doch ook door de verschrikkelijke verwoesting, welke achteraf door de Duitschers is aangericht, dat het ongetwij feld aanspraken op schadevergoe ding kan laten gelden. Doch men kan zich afvragen, of een gedeelte van deze aanspraken -daar de aangerichte schade toch niet In haar geheel vergoed kan worden niet op een minder gevaarlijke manier dan door deze „beschei den" grenswijzigingen bevredigd had kunnen wordien, aangezien de economische voordeelen niet alleen klein zijn doch in de toe komst ook aanzienlijke kosten voor het land zullen opleveren. Geboorten wenden hem noodlottig. De 40-jarige Karei Landheer tilt Amsterdam nam in 1942 dienst bij de Waffen S. S. Erg goed beviel bet hem echter niet •n zoodra hij de kans schoon zag, dook hij onder. In dien tijd werd hem echter een dochter geboren. Toen hij deze ging aangeven, werd bij meteen gearresteerd en wegens desertie door een Duitsch krijgsgericht ter dbod veroor deeld. Voor het vonnis echter ten uitvoer kon worden gebracht, werd hij bevrijd door de Russen. Reeds einde Mei 1945 was hij in Nederland terug en nam dienst by de B. S. Toen men er achter hier achter lewam, dat zijn politiek verleden niet geheel brandschoon was, werd hij ontsla gen. Korten tijd later werd hem - bij zijn derde vrouw een ïoou geboren en bij de aangifte van dit kind werd. hij wederom gearresteerd. Maandag had hij zich voor zijn dienstneming bij de S.S. voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam te verantwoorden. Mr. Ge- linck eischte tegen hem een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest en ontzet ting uit de heide kiesrechten voor het leven Andere regeling dringend noodzakelijk. De aanvoeren van versche visch, die vooral in IJmuiden van be teekenis zijn, worden voor het grootste gedeelte gevorderd voor export, waarvoor de beste kwali teiten van nagenoeg alle soorten visch in aanmerking komen. Voor den Nederlandschen visch- handel was het indertijd een op- luchting, dat men paal en perk wist te stellen aan het willekeu rig markten van de Hollandsche trawlers op Engeland, doch nu er zeer weinig visch voor binnen- landsch gebruik overblijft, acht men in kringen van vischhande- laren den toestand wederom unest. De toewijzingen ztjn voor de vischhandelaren in het geheele land zoo gering, dat de bedrijfs kosten niet meer gedekt kunnen worden. Naar verluidt vraagt men zich in deze kringen met bezorgdheid af, hoe de situatie zich zal ont wikkelen, als straks de geheele Schevening'sehe trawlvloot in zee is en de dan van zelfsprekend groote aanvoeren ook voor export zullen worden bestemd. Men acht het dringend noodzakelijk, dat zeer spoedig een andere rege ling zal worden getroffen. autoriteiten te Herford in de Britsche zöne van Duitschland be kend gemaakt, dat, tengevolge van de afsluiting van electriciteit in een aantal plaatsen, thans on geveer 17.000 Duitschers zonder werk zijn. Te Hamburg werden de ihatste twee dagen 118 personen gearres teerd wegens diefstal van kolen. Het militaire bestuur maakte be- kend dat vyor dit soort diefstal- i lep in Noord-Rheinsch-Westfalen zwaardere straffen zullen worden gegeven. (Naar schatting zullen de kolen- voorraden van Hamburg nog slechts voor drie dagen toereikend zijn. Hr. Ms. van Galen zal van 26 tot 28 Januari a.s. te Colombo, van 912 Februari te Port Said j en van 1821 Februari te Gibral- tar zijn. De gelegenheid bestaat gewone en aangeteekende brieven i en briefkaarten te verzenden aan de opvarenden. Deze correspon dentie behoort uiterlijk resp. op 16 Januari, 5 en 14 Februari te j zijn gepost. De stukken dienen volgens het binnenlandsche tarief j te zijn gefrankeerd met Neder- landsche frankeerzegels, terwijl het adres voorzien moet zijn van twee elkaar snijdende lijnen, loo- pende van den eenen hoek naar den anderen. Na ter plaatse te zijn hersteld het op 27 December ji. op het Amelandsche vliegveld beschadig de vliegtuig „Zeeland" van de Nederlandsche luchtstrijdkrach ten Dinsdag weer naar Leeu warden gevlogen. Een ander vliegtuig bracht 5 passagiers uit Leeuwarden mee, doch kon we- gena de slechte weersgesteldheid «"een passagiers mee terugnemen. /el ging de post mee. Slechts bij Oosten- en Westenwinden kun nen vliegtuigen zonder gevaar op dit vliegveld landen en op- "^In'den ijstoestand op de Wad denzee is nog geen verandering gekomen. Van de Amelandsche tot de Friesche kust ligt nog één compacte massa ijs. Tenzij de wind naar het Westen ruimt, is ur voorloopig geen kans, dat de postboot Nes—Holwerd den todht zal kunnen volbrengen Bjj huiszoekingen in communis tische hoofdkwartieren te New- Delhi. Bombay, Calcutta, Benares en Lahore door Voor-Indische rechercheurs en politie-agenten zijn vier arrestaties verricht. Aan- Leiding tot deze huiszoekingen is een artikel in het communistische blad „Peoples Age", dat naar ver luidt geheime militaire instructies zou hebben onthuld inzake maat regelen, die genomen zouden moe ten worden ter onderdrukking van een opstand in Voor-Indië, in geval de plannen voor de toe komst van Voor-Indië zouden mis lukken. De redacteur en assistent redacteur van de „Peoples Ages' werden gearresteerd en later on der borgtocht vrijgelaten. Een Van Meegeren gestolen. Maandagochtend vertrok de bekende revue-artist Kees Man- ders voor een zakelijke bespreking naar Parijs. Toen de heer Harry Telling, de auteur van zijn revues, des middags de woning van Kees Manders te Amsterdam betrad, ontdekte hij tot zijn schrik, dat het lievelingsschilderij van den i cabarettier niet op zijn gewone plaats van den muur hing. Het schilderij werd vervaardigd door Han van Meegeren, het is 60 bij 40 cm groot en stelt voor een. ouden man met baard. Er was geen aanduiding te vinden van I inbraak. De woning van den heer Manders is door middel van een eenvoudigen sleutel, gemak kelijk toegankelijk en het ver- moeden bestaat, dat de kunstzin nige dief de huisdeur gewoon met een looper geopend heeft om zich toegang te verschaffen. Heden komt de heer Manders uit Parijs terug. Dan zal de politie met het onderzoek beginnen. PIT DUITSCHLAND. Dinsdag zijn; de details bekend gemaakt van de aanklacht tegen Von Papen, die bij het proces te Neurenberg was vrijgesproken, en die zich thans moet verantwoor den voor een Zuiveringsrechtbank te Neurenberg. De belangrijkste punten zijn: 1. Het dragen van het gouden partij-insigne; 2. Het bekleeden van een be langrijke post in de Nazi-regee ring; 3. Het geven van buitengewo nen steun aan de Nazi-regeering in politiek, economisch en propa gandistisch opzicht. Een van de gedetailleerde be schuldigingen tegen Von Papen is, dat hij zelfs vóór zijn benoe ming tot kanselier eind Mei 1932 heeft onderhandeld met Hitier en daarbij heeft gedaan gekregen, dat Hitier zijn regeering „tole reerde" op voorwaarde dat de Rijksdag ontbonden zou worden en het uniformverbod voor de S.A. opgeheven zou worden. DE KOLENSCHAARSCHTE. Maandag werd door de Britsche Als gevolg van de Londensche transportstaking zijn alle orders voor Nederlandsche tuinbouw producten door de importeurs van i Covent Garden geannuleerd. Het j betreft hier voornamelijk onder- gekoelde druiven, uien en be vroren groenten. Naar de President van het tweede Amerikaansche Tribunaal, Robert Toms, heeft medegedeeld, zijn Raeder, Speer en Von Neu- rath, die door het Neurenbergsche Tribunaal voor oorlogsmisdaden tot resp. levenslang, 20 jaar en 20 jaar zijn veroordeeld, door de ver dediging als getuigen gedagvaard in het proces tegen veldmaar schalk Erhard Milch, den vroege- ren Duitschen onder-Minister voor de Luchtvaart. Het verzoek der verdediging om Delbos, vice-voorzitter der Fran- sche Nationale Vergadering. Pier re Cot, den vroegeren Franschen Minister van Luchtvaart, en Van Zeeland, den vroegeren Belgi schen premier, eveneens als ge tuigen te dagvaarden, is door het Hof geweigerd. Tijdens een vergadering van vertegenwoordigers van vakver- eeniging en werknemers, die op het Ministerie van Arbeid is ge houden, werd besloten een Natio- nalen Industrieelen Raad voor Wegvervoer te vormen, waarin van beide partijen 10 leden en een secretaris zitting zullen hebben. De Raad zal bevoegd zijn spoedige besluiten te nemen in aangelegen heden, die niet reeds door den raad voor de loonen zijn beslist. Men is in sommige kringen van meening, dat een spoedige vor ming van den nieuwen raad kan medebrengen, dat het werk zal worden hervat na de bijeenkomst der afgevaardigden, die vandaag zal worden gehouden. OVERGANGSRANTSOENEN Minister Huijsmans heeft Dins dagmiddag in een Persconferen tie o m. verklaard, dat het hem genoegen deed te kunnen ver zekeren, dat in het midden van 1947 de situatie der tabaksvoor ziening van dien aard zal zijn, dat de tabaksrantsoenen voor sigaren, sigaretten en kerftabak zullen worden verdubbeld. Dit geldt echter uitsluitend voor de tabakskaarten voor man nen- Van nu af aan tot -lub a.s. zullen overgangsrantsoenen wor den verstrekt. Tot zijn spijt kon de Minister geen toezeggingen doen ten aan zien van de versnaperingskaar- ten. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in den ver volge de verstrekking' van een schoenehbon aan a.s. moeders als een extra verstrekking zal gel den. Dit wil dus zeggen, dat a.s. moeders zoowel 24 weken voor den vermoedelijken datum der be- valling als bij de aanwijzing van. het eindcijfer van hun tweede distributiestamkaart voor een schoenenbon in aanmerking komen Deze regeling zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 April 1946. Alle vrouwelijke personen, van wie een attest voor het verkrijgen van exztra rantsoenen als a.s. of jonge moeder bij den distributie- dienst in behandeling is, en die sedert 1 Januari 1945 niet meer dan één schoenenbon hebben ont vangen, zullen bij de eerstvolgende verstrekking van een rantsoen kaartje voor extra levensmiddelen alsnog een schoenenbon ontvan gen. DE BELGISCHE METAALARBEIDERS. Camille Huijsmans, eerste Mi nister, heeft Maandagmiddag een delegatie ontvangen van de Cen trale der Metaalarbeiders. Het on derhoud ging over de in Novem ber begonnen staking der scheeps bouwers. De arbeiders roepen de bemid deling der regeering in om het conflict te regelen. De werkgevers weigeren de loonen te verhoogen, omdat een groot aantal in aan bouw zijnde schepen voor het bui tenland zijn en de prijzen dus vooraf bepaald waren, zodat geen loonsverhoopi ng gedragen kan worden. De Amerikaansche militaire autoriteiten in Korea hebben een uitgebreid complot ontdekt dat ten doel had in opstand te komen tegen het beheer van Korea. De leiding van het complot zou be rusten bij de rechtsgerichte onaf- hankelijkheidsparti). De opstand had over twee we ken moeten plaats vinden. Onge veer 2.000.000 personen zouden er 1 bij betrokken zijn. Vincent Auriol is gekozen tot voorzitter van de Fransche Nationale Assemblée. Vincent Auriol (soc.) kreeg i 294 stemmen (uit een mogelijk 1 totaal van 575.) Robert Schu- i mann (M.R.P., vooruitstrevende katholieken verwierf 194 stem men en derde was Eugene Petit met 75 stemmen. Petit behoort tot de radicalen. De Grieksche Minister-Pre sident Tsaldaris heeft het plan op gevat de onderhandelingen met de oppositieleiders te heropenen, ten einde tot een verbreeding der regeering te geraken. Hij bracht een bezoek aan Sofielis, leider van de liberale oppositie, die echter, naar verluidt, geweigerd heeft deel te nemen aan een regeering, wanneer Tsaldaris aan het hoofd staat. Ook andere leiders der op positie hebben het voorstel tot deelnemen aan een Kabinet met Tsaldaris verworpen. STOOMSCHIP GESTRAND. Dinsdagmiddag om ongeveer half vijf is in den mond van de Wtesterschelde, bij boei N.F. no. 11 'n onbekend stoomschip gestrand. De sleepboot „Blankenburgh" is ter assistentie uitgevaren. TERNEITZEN. Geslaagd. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagden voor civiel ingenieur onze stadgenoot de heer J. G. Huineman en onze oud-istadigenoot. de heer C. Israël. HOOFDPLAAT Benoeming. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Vlissingen is met ingang van 1 Maart benoemd onze dorpsgenoot de heer Leo Leclutjze Tooneelultvoe ring Voor een zeer talrijk publiek gaf de plaatselijke voetbalveree- niging Zaterdag en Zondag een tooneeiuitvoering in de zaal van mej. de wed. Dierickx. Opgevoerd werd ,J)e zoon van den werkstaker", drama in drie bedryven. De voetballers hebben nu eens getoond dat ze op de planken ook hun mannetje kun nen staan. De rollen zaten er dan bij allen ook zeer goed in en hun snel werd door het publiek ook aandachtig gevolgd, f De klucht „Baas Jansen" (in i de brand van Rome) bracht de lachspieren duchtig in beweging. Tusschen de bedrijven werd een verloting gehouden, welke de kas flink zal opgeknapt hebben. De Voorzitter dankte allen voor hun getoonde belangstelling en hoopte een volgend jaar weer met de jongens op de planken te komen. KOEWACHT. Teerdag St. Sehastiaa.il. Maandag werd in het clublokaal van de Handboogschutterij „St. Sebastiaan" de jaarlijksche teer dag gehouden. De leden lieten het hun aangeboden maal goed smaken, waarna nog vele gezel lige uren onder elkaar werden doorgebracht. Er was ook nog al het een en ander onder de kurk, zoodat allen in een pleizierige WOENSDAG 15 JANUARI HILVERSUM I. §.00 Nieuws; 9 00 Voor jonge zieken; 9.30 Zangrecital; 10.30 Morgendienst; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.50 Kwartet; 16.15 Kinderkoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17 35 Concert; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Eng les; 20.00 Nieuws; 20.08 Orkest; 21.20 Koor; 22.00 Nws.; 22.30 Zang; 2.45 Overdenking; 23.10 .Vrij en blij; 23.35 Orkest. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 9.00 Kwartet; 10.00 Morgenwij ding; 11.00 Populair progr.; 12.00 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Staf muziekkorps; 14.00 Voor d« vrouw; 14.15 Trio; 15.00 Uitz. uit Davos; 15.30 Voor de jeugd; 17.15 Orgelspel; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 19.15 Bijz. rechtspleging20.00 Nieuws; 20.15 Sext.; 20.45 Hoorspel; 21.30 „Paljas"; 23.00 Nieuws; 23.15 Muziek. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd 2791 stuks, w.o. 237 paarden, 20 veulens, 579 vette koeien en ossen, 550 gebruiksvee, 89 graskalveren, 249 nuchtere kalveren, 25 varkens, 408 biggen. 445 hokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kw ƒ780, 2e kw. 650, 3e kw. ƒ475; melkkoeien le kw. ƒ760, 2e kW. 650, 3e kw. ƒ475; vare koeien le kw. 500, 2e kw. 350, 3e kw ƒ275; vaarzen le kW. 575, 2e kw. ƒ450, 3e kw. ƒ275; pinken le kw. 425, 2e kw. 325. 3e kw. ƒ225; graskalveren le kw. ƒ240, 2e kw. ƒ180, 3e kw. ƒ100; biggen per week le kw. 28, 2e kW. ƒ23, 3e kw. 18. Overzicht: Biggen ruimer aan voer, tamelijke handel, iets hoo- gere prijlzen; kalf- en meikoeien aanvoer grooter, handel redelijk, prijzen prijshoudend; varekoeien aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken gewone aanvoer; kalme handel, prijzen iets hooger; gras kalveren aanvoer als vorige week, handel matig, prjjzen iets hooger stemming waren. Door het ge meentebestuur was voor deze ge legenheid het sluitingsuur bepaald op 2 uur, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt ZUIDZANDE. Plafond omlaag gestort. Toen j.l. Zaterdagmorgen d« gemeentebode de kachel op de ge meentesecretarie wilde aanmaken, kreeg hij een tafereeltje te zien, dat aan de maand October 1944 de maand der beschieting van ons dorp deed denken. Gedu rende den nacht was n.l. het ge- stucadoorde plafond omlaag geko men, waardoor in het vertrek een ware ravage was aangericht. Vloer en meubelen waren met een dikke laag kalk bedekt. Er werd direct met het opruimen begonnen en behoudens enkele beschadigde stoelen, schrijfbureaux en bureau artikelen viel de schade aan de secretarie-inboedel nog al mee. De secretarie is thans gevestigd in het leegstaande lokaal van de openbare lagere school. IJZENDIJKB. Ontsporing. Maandagavond ontspoorde ter hoogte van de Ponte Avancé een Dieselwagen der Z.V.T.M. Per soonlijke ongelukken kwamen 'hierby niet voor. Tengevolge van deze ontsporing was Dinsdagmor gen de dienst gestagneerd en zij die van de eerste reisgelegenheid BreskensTerneuzen gebruik maakten, kwamen dan ook met drie kwartier vertraging te Ter- neuzen aan. Het verdrag van Lateranen. Wanneer het betreffende ont- vrerp-artikel door de ltaliaan sche constitueerende vergadering wordt aangenomen, zal het ver drag van Lateranen. dat op 2 Februari 1929 door Mussolini en Victor Emanuel met Paus Pius den Elfden werd gesloten, deel gaan uitmaken van de grondwet der ltaliaansche republiek. De Christen-Democraten, onder De Gasperi. zijn de ijverigste voor vechters van een onveranderd be houden van den inhoud van het verdrag, terwijl men in linksche kringen evenzeer waarde schijnt te hechten aan een principieele overeenkomst met het Vaticaan. Van linksche zijde dringt men echter aan op verschillende ver anderingen in den tekst van het verdrag aan. In het verdrag van Lateranen zijn de status van den Vaticaanschen staat, en zijn be trekkingen met Italië in politiek en financieel onzicht vastgelegd', terwijl verder in dit verdrag de verhouding tusschen kerk en staat tn Italië wordt geregend.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3