Natsir over het beginpunt Oer incidenten, De functie van Gouverneur van Triëst „Das danken wtr den Führer!" DINSDAG 14 JANUARI 1947. H. M. de Koningin ontvangt de Sultan van Deii Leon Blum te Londen aangekomen DE STRIJD IN VIETNAM Te P ederlandsche nota inzake Duitschland 3n enSteSc regels WEEKS VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins dagavond: Tijdelijk harde wind. Overdag -geleidelijk afnemen de en weer terugdraaiende wind, wisselend bewolkt met enkele buien, wat minder zacht. DE 'EÊUW 3de Jaargang No. 402. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V. Firma F. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct Ver melding brieven ender nr- Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. INDONESlfc. Uitwisseling beider stand punten noodzakelijk. De republikeinsche Minister van Voorlichting, Mohammad Natsir, iheeft in een interview met een correspondent van „Antara" verklaard, dat de Nederlandsche Legervoorlichtingsdienst klaar blijkelijk vergeten heeft, wat "net beginpunt van de incidenten is reweest: n.l. de redevoering van Generaal Kruis Van November 1946, waarin de geest van Ling- gadjati en het bestand werden getorpedeerd en de redevoering van Generaal Roëll. Hierop aldus de heer Natsir, Werd van Neder- landsche zijde gereageerd door verhoogde activiteit van de Ne- derlandsche troepen op alle fron ten, culmineerend in de ontvoe ringen en de schending van den status quo te Buitenzorg. De huidige situatie, die doet denken aan een vicieuzen cirkel, is niet begonnen met de radiorede van Generaal Soedirman op 26 Dec., maar met de rede van Ge neraal Kruis op 24 Nov. Deze eirkel, besloot de Minister, is slechts te doorbreken door uit wisseling van beider standpunten betreffende den toestand, waar mede de beide delegaties dan ook aanstonds .zullen beginnen. Natsir's verklaring grootendeels juist. De Regeeringsadviseur voor po litieke zaken op Sumatra, Dr. J J. v. d. Velde, heeft naar aanlei ding van Ihet Antara-in terview van den republikeinschen Minis ter van Voorlichting, Moh. Nat sir, verklaard, dat zijns inziens de feitelijke inhoud van Natsir's ver klaring voor een groot deel juist is. Volgens Dr. v. d. Velde was de rede van Duit-Gen. Roëll „ernstig •ntspoord" en hebben de weinig gelukkige uitlatingen van Luit- Admiraal Helfrich en Luit.-Gen. Kruis de atmosfeer vertroebeld en aanleiding gegeven tot wan trouwen aan Indonesische zijde. „Wat men in Nederland helaas telkens niet blijkt te begrijpen en waarin men telkens weer tekort schiet, is, dat men hij het con tact met Indonesische figuren rekening heeft te houden met een psychologische structuur, welke anders is dan die van de Neder- landsche politici", aldus Dr. Van de Velde, die verder verklaarde, dat Natsir echter een belangrijk deel heeft vergeten. Generaal -Soe dirman toch heeft in zijn gerucht makende rede feitelijk gehandeld in strjjd met de instructies, welke «p 8 November 1946 zijn uitge werkt len aanvaard door de be standscommissie ter uitwerking van het bestand van 14 October 1946. Door zijn rede van 26 Dec. beeft Soedirman dit beginsel ge heel vergeten. „Welke fouten oojc aan Neder- landscbe zijde zijn begaan, deze gaven aan Soedirman niet het recht zich zoodanig uit te laten, dat dit op Sumatra kon worden apgevat als een bevel of een sein tot algemeene aanvalsactie", al dus besloot Dr. Van de Velde. Bede van Soekarno. Op een Zondag te Soerakarta gehouden jeugdcongres beeft Soe karno een rede gehouden waarin bij o.a. zeide: „Het einddoel van den strijd van de Indonesische republiek, is de eenheid van Indo nesië, dat wil zeggen van alle ge bieden van het Voormalige Neder- landsch-Indië. Wij zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een sterke marine opbouwen. Wij, volk van Indonesië, zullen dit kruispunt van wegen bewaken, opdat nie mand, wie het ook zij, kan pas- seeren. Dit beteekent, dat wij •nzen strijd -zullen voortzetten." Soekarno 'wees er vervolgens met nadruk op, dat met goeden wil, een volk, alles, onverschillig wat, kan bereiken. „Indien wij geen banden hebben, zullen wij deze fabriceeren, indien wij geen spoorwegen hebben, zullen wij deze aanleggen, indien wij geen vliegtuigen hebben, zullen wij deze bouwen", aldus besloot Soe karno zijn rede. Ook Hatta heeft op dit jeugd- eongres bet woord gevoerd. De militaire situatie. Nederlandsche militaire mededeeling .gedaan van geringe patrouille-activiteit en lichte ar tillerie-actie in het gebied van Soerabaja. De Nederlandsche troepen maakten 6 gevangenen. Uit Bandoeng worden kleine botsingen gemeld. Aan Neder landsche zijde waren geen ver liezen. VERTREK GENERAAL SPOOR WEDEROM UITGESTELD. Naar wij vernemen, is het ver trek van Lt.-Generaal S. H. Spoor wederom uitgesteld. De legercom mandant zal tweemaal 24 uur later vertrekken en wordt dus den 17den Januari in Nederland ver wacht. OOST-INDISCH KABINET BEËEDIGD. Maandagmiddag heeft in het gebouw van den Raad van Iridië te Batavia in handen van het staatshoofd, van Oost-Indonesië, Soekawati, de eedsaflegging door de Ministers van het Oost- Indonesische kabinet plaats ge had. Daarna werden zij plechtig geïnstalleerd. De Ministers M. Hamerling en E. Katoppo waren afwezig. Vele autoriteiten waren bij de plechtigheid aanwezig, o.m. Dr. Van Mook, Luit.-Gen. Spoor, Vice-Admiraal Pinke, de direc teuren der departementen en vele anderen. Soekawati, de Oost-Indonesi sche Minister-President, Nad- jamoeddin, en Dr. Van Mook spraken epn rede uit. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het s.s. „Nieuw-Holland". Maandagmiddag om kwart vóór vijf kwam de Marinierswacht van het Koninklijk paleis op den Dam in het geweer. Om precies vijf uur arriveerde de Sultan van Deli, Toeankoe Osman Alsman Per- kata Alamsjah, per auto aan den hoofdingang in gezelschap van zijn broer Tengkoe Amiroedin. De Vorstelijke personen werden door de Koningin ontvangen, die zich ruim een uur met hen onderhield. Een der voormalige Minis ters van Hitier, Frans Von Pa pen, vrijgesproken in het proces tegen de nationaal-socilistische leiders in Neurenberg, heeft een dagvaarding ontvangen om voor een Duitsch zuiveringstribunaal te Verschijnen. Fransche ambtelijke kringen te Londen hebben het volgende com muniqué gepubliceerd met betrek king tot het bezoek van den Franschen premier, Leon Blum, aan Londen: „Naar aanleiding van een brief wisseling tusschen den Britschen premier en den leider, der Fran sche regeering, zal de laatste Maandagavond te Londen aanko men teneinde kwesties van ge meenschappelijk belang te bespre ken. Blum zal de gast der regee ring zijn." Men gelooft, dat de steenkool positie in Duitschland het voor naamste punt van bespreking zal zijn. In welingelichte "kringen wijst men er op, dat economische en politieke kwesties vaak moei lijk zijn te scheiden en dat het zeer goed moge'"--, js, dat de toe komst van het geheele Ruhrge- bied zal worden besproken. De Fransche premier, Leon Blum, is op het vliegveld Nort- holt aangekomen. Uil DUITSCHLAND landsrhe mm. rijles oh e regeering, heeft Maandag Wie wind zaait De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. seint: Terwijl zich in Berlijn, waar, na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer weer sterk gedaald is nog geen onge regeldheden hebben voorgedaan, dreigt in West-Duitschland een chaos" door de vertwijfeling, waar in de bevolking is geraakt. De berichten over plundering van kolentransporten nemen toe en uit Bonn werd gemeld, dat hij een razzia, die door de politie op een groote massa kolenplunde- raars werd ondernomen, een Duit- scher door een Belgischen militai ren politieman werd neergescho ten, Dit incident vond plaats toen de politie trachtte ,'n twee honderdtal personen dat een trein bestormde te verdrijven. Naar officieel werd medegedeeld, zal en onderzoek worden ingesteld. De grootste onrust heerscht te Hamburg, waar een groep van 700 man die een van de stations be stormde. Zaterdag is de eerste broodfabriek in de stad door ge brek aan kolen gesloten. Diefstal van kolen op groote schaal. In het Ruhrgebied werd vorige week zeshonderd ton van voor de U. S. zóne bestemde, kolentreinen gestolen. De overvallen hebben georganiseerd plaats door groepen van twee- tot driehonderd perso nen. Er is een speciale rechtbank ingesteld om de gearresteerden inmiddels te berechten. Tot nog toe zijn slechts geringe straffen opgelegd. Bij de plundering van een levensmiddelentransport in het station Beilxeld is een Brit se h» wachtpost gewond. Uit gevangenissen te Hannover en Gene zijn vierhonderd gevan genen ontslagen daar geen ver warming beschikbaar is. Op een protestvergadering van een jeugdvereeniging te Hannover werd de eisch gesteld dat „De wetten der menschelijkheid van Neurenberg" zouden worden toe gepast op degenen, die verant woordelijk zijn voor een vluchte lingen-transport uit Polen. Mede gedeeld werd dat het aantal doo- den van het laatste transport, dat Hannover 25 December bereikte is toegenomen tot 66. Berlijnsche doktoren zouden Zondag bijeenkomen om een op roeping tot hulp aan de wereld te richten. In de stad zijn drie honderd verwarmde wachtlokalen ingericht, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen doorbrengt! Economische fusie? Uit gezaghebbende Britsche bron te Berlijn wordt vernomen, dat de Sovjet-autoriteiffen ver moedelijk stappen zullen nemen, welke zullen leiden tot een eco nomische fusie van de Sovjetzöne met de reeds samengetrokken Amerikaansche en Britsche zones in het bezette Duitschland. Deze mededeeling werd door den plaatsvervangenden chef van de economische afdeeling der Brit sche bestuurscommissie gedaan aan een vertegenwoordiger van den Britschen nieuwsdienst in Duitschland. Er zouden echter nog geen stappen zijn genomen. De Brit sche nieuwsdienst voegt er aan toe, dat de Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken dez|e kwestie nader zou bezien. De Britsche woordvoerder merk te volgens den Britschen nieuws dienst in Duitschland op, dat het eventueel verlangen van de Sov jet-Unie om herstelbetalingen uit de loopende productie in alle zones te mogen ontvangen, een ernstige belemmering zou betee- kenen voor de Britsche en Ame rikaansche plannen ten aanzien van Duitschland's wederopbouw. Daarbij leverde de woordvoerder commentaar op een verklaring van den Amerikaanschen Brigade- Generaal Willim Drager, die voor speld heeft, dat de iSc-vjet-Unie Amerika en Engeland zal steu nen in hun streven naar econo mische unificatie van Duitschland indien zij zich gedeeltelijk uit de loopende productie in alle zones van Duitschland mag laten beta len. Ook Van Kleffens wordt genoemd. Tezamen met die van Fiorello Laguardia en Dr. Pablo de Azca- rate Florez, Spaansch jurist en diplomaat, oud-plaatsvervangend Secretaris-Generaal van den Vol kenbond, is reeds eerder de naam van Mr. Eelco van Kleffens, den Nederlandschen oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, genoemd in verband met de te bezetten functie van Gouverneur van den Vrijstaat Triëst. Reuter meldt thans, dat Mr. Van Kleffens om trent het eventueel vervullen van deze functie nog niet officieel ge polst is, en teekent er bij aan, dat, wanneer hij ook al door Groot- Brittannië en de Vereenigde Sta ten geaccepteerd zou worden, meer dan waarschijnlijk van Sow- jet-Russische zijde tegenkanting zou ondervinden. Naar verluidt zou Mr. Van Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor de functie van Gouverneur van Triëst. Wat Laguardia betreft, schijnt men het er algemeen over eens te zijn, dat geen burger van een groote mogendheid als Gouverneur van Triëst in aanmerking komt. En Azcarate zal, naar men aan neemt, slechts weinig steun van Engeland en de Ver. Staten heb ben. Een zeer moeilijke taak. Voor de Gouverneur is een zeer moeilijke taak weggelegd, wat blijkt uit de kwalificaties, die on langs door den Raad van Minis ters van Buitenlandsche Zaken als Vereischten voor den Gouverneur worden gesteld. Hij moet als bestuurder in staat zijn het evenwicht te handhaven in den Bestuursraad van Triëst. Verklaring van Moutet. De Fransche Minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen, Marius Moutet, is van zijn inspectiereis door Indo-China te Parijs terug gekeerd. Op het vliegveld Orly hield hij een toespraak, die via de radio werd uitgezonden. De mili taire situatie in Indo-China achtte hij van dien aard, dat het eenige belangrijke was, de Fransche bur gers te beschermen en de orde te herstellen. Hij bestreed de bewe ring, dat Indo-China aan het vuur en het zwaard werd prijsge geven. „Ik heb ook menschen ont moet, die dankbaar waren voor den vrede, die dank zij de Fran sche activiteit herwonnen wordt. Wij moeten vele moeilijkheden in Indo-China overwinnen. Wij zullen ze echter overwinnen met mede werking van die elementen, die in werkedijkheid het Indo-Chineesche volk vertegenwoordigen". Leon Boutbien, lid van de bestuurscom missie van de Socialistische Par tij, die Minister Moutet op zijn reis vergezelde, verklaarde ver volgens, dat de verantwoordelijk heid voor de bloedige incidenten zijns inziens deels geschoven kon worden op het minder tactvolle optreden van Fransche zijde, die tot de incidenten te Haiphong leidden, deels, met name te Hanoi, od den wil der Vietnameezen om geweld te gebruiken. Hij was echter van meening, dat een over eenkomst met de werkelijke ver tegenwoordigers van Vietnam mo gelijk zou zijn. Ook generaal Leclerc, die door de Fransche regeering met een militaire op dracht in Indo-China heiast was. is in Parijs aangekomen Naar wij vernemen, zal heden te Londen door de Nederland sche ambassade aldaar aan de leden der voorbereidende confe rentie inzake Duitschland, de nota der Nederlandsche Regee ring worden overhandigd, welke haar steunpunt terzake inhoudt- Of op een later tijdstip de Ne derlandsche Regeering haar standpunt te Londen mondeling zal doen toelichten, is afhanke lijk van de procedure, welke door de vergadering van plaats vervangende Ministers van Bui tenlandsche Zaken der Groote Vier, zal worden vastgesteld. die uit elkaar slechts gezinde Ita lianen- en Sloweenen bestaat en als diplomaat moet hij het even wicht bewaren tusschen cie groote mogendheden in den Veiligheids raad der Ver. Naties, waaraan hi| verantwoordelijk is. Ofschoon, hij bij ongeregeld heden het beheer heeft over een internationaal leger van Joego slaven, Amerikanen en Engei- schen, kan elk van de plaatselijk» commandanten weigeren zijn or ders uit te voeren en een beroep doen op den Veiligheidsraad. Tenslotte zal de Gouverneur zijn ambt aanvaarden aan het hoofd van een Staat, welks financiën een tekort van 30.000.000 gulden hebben. Een redddingboot uit de Britsche haven Weymouth heeft het Nederlandsche motorschip „Elizabeth" op sleeptouw geno men, nadat kustwachters vuur- seinen hadden waargenomen en de reddingboot hadden gealar meerd. De „Elizabeth" was met een lading hout aan boord op weg naar Plymouth. Zij is thans de haven van Weymouth binnegesleept. De reddingboot trof haar met ma chine-averij. aan nabjj Alban'e- head (Dorset). Het weekblad „Vrai" publi ceerd een document volgens het welk de Waalsche separatisten, met aan het hoofd J. Thonet, socialistisch lid der permanent» commissie van de provincie Luik, in 1940 aan de regeering-Petain verzocht zouden hebben Wallonië bij Frankrijk te voegen. De Antwerpsche „Gazet" dringt aan op een onderzoek, in dezen De Britsche ambassadeur in Moskou, Sir Maurice Peterson, heeft oprdacht gekregen om de Sovjet-Russische regeering er van in kennis te stellen, dat Groot Brittannië zich ernstig .bezorgd maakt over den huidigen 'toestand in Polen met het oog op de al daar op 19 Jan. te houden alge meene verkiezingen. Jamal Hoesseini, vice-Pre- sident van het Arabische hooge comité van Palestina, heeft vol gens het AFP aan een van zijn correspondenten verklaard, dat de Groot-Moefti zeker niet naar de conferentie te Londen zou gaan. Naar de Berlijnsche radio rneldt. heeft Oostenrijk's Presi dent Dr. Karei Renner, het ont slag aanvaard van de Ministers Frenzjel (socialist) en Weinber ger (volkspartij) en van onder- Minister Ter Rauscher. Frenzel was Minister van Voedselvoorzie ning, Weinberger Minister zonder portefeuille, Rauser onder-Minis ter voor de geleide economie. Plaatsvervangend directeur - generaal van de Unesco Walter H. Laves, van Chicago, Illinois, is benoemd tot plaatsvervangend directeur-generaal van de Unesco (United Nations Educational Scientific and Cultural Organisa tion, na een twee dagen lange conferentie van de permanente bestuurscommissies Laves is 43 jaar oud. Volgens een officieel rapport van de Palestijnsche politie zijn tengevolge van den aanslag op het postkantoor en het politie bureau te Haïfa 4 personen ge dood en meer dan 60 zwaar ge wond, onder wie 50 Arabische politie-agenten. j Binnenkort zal een handels overeenkomst tusschen Nederland en de Fransche zóne in Duitsch- land worden onderteekend, aldus werd Maandag in militaire krin gen te Parijs vernomen. Neder land zal voedsel en 1200 ton rub ber leveren, in ruil voor verschil lende producten. De anti-fascistische Liga van vrijheid voor het volk, waar van San de leider is, wil binnen 'n jaar volledige onfhankelijkheid voor Birma. De Britsche regee ring streeft naar zelfbestuur voor Birma op korten termijn, waarbij aan het land de keus zal worden gelaten binnen of huiten het Brit sche gemeenebest te blijven

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1