Vóór de Conferentie over Duitschland VLIEGT UIGRAMPEN Geheime documenten uit 1919 bekend gemaakt fruitteeltdag te goes. De Antwerpsche havenstaking opgeheven A. TH. BAUD NAAR NEDERLAND VERTROKKEN motorrijder slipte. UIT DE PROVINCIE Het Zweedsch-Nederland- sche l uipcomité D» Berlijnsclie correspondent die van Duitsche zijde getroffen ^Se^vootuiteiThteJdi" 'de op 14 ^a^at de Sociaaldemocratische Januari te Londen beginnende burgemeester van Berlijn, Dr. Os voorbereidende besprekingen voor trowski, als grondslag voor het het Vredesverdrag met Duitsch- werk aan het Vredesverdiag de tod voor het Duitsche volk bie- stelling geponeerd heeft, dat Ber den vormen op't oogenblik uiter- lijn weer tot middelpunt van aard het belangrijkste onderwerp Europa S®m^^t zal moeten wcir- Hn nniitipkp 2 esDrekken. die den, lieeft he*, ulad elk uuiscü. hier gevoerd worden. De door den strevlen tot het hernemen van een A 11«nnlAAM W7 1 1 aieuwen Amerikaanschen militai ren Gouverneur, Luit.-Generaal Lucius D. Clay, gedane mededee- Hng, dat geen Duitsche afvaardi ging aan deze besprekingen zal deelnemen, is door de Duitsche pers met den kennelijk gevoel van onbehagen opgenomen, ofschoon eq eigenlijk toch niet meer was dan een bevestiging van een reeds vroeger van officieele zijde geda ne uitlating. De ijver, waarmede bladen van allerlei richting in de laatste we- ireii getracht hebben argumenten aan te voeren voor het recht van blitschland op het zenden van waarnemers naar de tafels, waar aan over zijn toekomst wordt be- aiist bewjjst, dat er nog steeds de hoop leefde, dat in Londen naast de eischen, die bepaalde Mogendheden aan Duitschland te •tellen hebiben, ook de Duitsche tegenargumenten zouden worden gehoord. Aan de vraag of nog vóór het •luiten van den vrede, en liefst aoo spoedig mogelijk, een federa tieve Duitsche Regeering dient te woeden gevormd, die een Ver drag van Duitschen kant zou kun nen onderteekenen, wordt van Duitsche zijde grooter actualiteit toegekend dan van Amerikaan- •dhe zijde. De toon, die het meerendeel dei bladen en der politieke sprekers in den laatsten tijd hebben aan geslagen, is niet vrij van een be paalde vrijmoedigheid en een ge brek aan 'begrip voor de rechten, waarmee nabuurlanden bepaalde eSschen hebben gesteld. Eoo goed als alle pogingen om •enigermate schadeloos te worden gesteld voor de door den Duit- •chen rooftocht aangerichte scha de, worden door de Duitsche poli tici voorgesteld als opportunisme, dat kansen tot verrijking ten kos te van het verslagen land wil be nutten. Opmerkelijk is, dat de Berlijn- •che „Taegliche Rundschau", die de meening der Russische bezet- tings-autoriteiten pleegt te ver tolken, zich op scherpe wijze keert tegen den aanmatigenden toon, Naar het Fransche Persbureau bericht, is de heer A. Th. Baud, lid van de Nederlandsche Delega tie bij de Vereenigde Naties en adviseur van Dr. H. J. van Mook, naar Amsterdam vertrokken en la hij voornemens in Februari naar Batavia terug te keeren. De heer Baud heeft verklaard, dat hij niet geheel tevreden is over de ontwerp-overeenkomst, die met de Indonesische republiek ia bereikt. Om geheel aan haar doel te beantwoorden, moest deze over eenkomst, zoo meende de heer Baud, aangevuld worden door andere verdragen van een meer definitief karakter. leidende positie in Europa be stempeld als belachelijk en ge vaarlijk. Aanmatiging is het laat ste, waarmee Duitschland thans weer de achting van andere vol ken zou kunnen verwerven. Tegelijkertijd zetten de links- gerichte bladen der vroegere Duitsche hoofdstad hun scherpe campagne voort tegen het in hun oogen vertraagde en gesaboteer de proces van zuivering en demo cratiseering in het Westen van Duitschland en de Socialistische Eenheidspartij, beweert in haar orgaan ,,Neues Deutschland' dat de wereld nauwelijks gelooven kan, dat het gevaar voor den vrede van Duitschen kant gewe ken is. EEN A.T.O.-WAGEN IN DB WAAL GEREDEN. Zaterdagavond, terwijl de mist het uitizicnt belemmerde, is een zware A.T.O.-wagen, beladen met goederen, de hooge vVaaixade, ter iioogte van de gemeenienjKe cen trale te Nijmegen axgercuen. Bij het nemen van den draai werd het uitzicht te veel belem merd om de kade te blijven zien Van ongeveer 6 meter hoogte stortte de wagen van de kade. v Gelukaig was de waterstand niet noog, zoodat de auto op het droge terecht kwam. De wagen werd zeer zwaar beschadigd. De goederen konden uit den wagen gehaaid worden, doch de beide inzittenden O. G. en J. G., beiden uit Arnnem, werden zwaar ge wond en zijn naar het Ganisius- ziekenhuis overgebracht. Nabij het zwembad te Voorst is Zaterdag de 35-jarige J- G. S„ wonende te Apeldoorn, met zijn motor geslipt en tegen een auto geslingerd, tengevolge waarvan hij enxele uren later in het St. Liduinzaziekenhuis te Apeldoorn is overleden. i v. NEKKRAMP IN KAZERNE. Andermaal heeft zich in een der Bredasche kazernes een geval van nekkramp voorgedaan. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn au ln eenige kazernes quaran tainemaatregelen afgekondigd. BIJ HET SPELEN GEDOOD. Vrijdagmiddag is het 12-jarig tongetje Peter van Loon te Til burg, toen hij nabij de Piushaven op een hooischelf aan het spelen was, op een gegevten moment naar beneden gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij met ernstige kwetsuren naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, waar hij in den loop van den «.vond is overleden. Dakota neergestort in jEngeland Een vliegtuig, naar men aan neemt een Dakota, is Zaterdag avond in een dichte mist neerge stort bij Stowting in Kent, hal- verwege tusschen Ashford en Fol- kestone. Het vliegtuig stortte neer op een boerderij en had, met inbe grip van de bemanning, 15 per sonen aan boord. De brandweer is op weg naar de plaats van de ramp. n De Dakota had om 9.45 de luchthaven van Londen verlaten op weg naar Bordeaux. Het vlieg tuig werd wegens slecht weer naar Le Bourget gedirigeerd, en toen weer teruggezonden naar Londen. Ter hoogte van Kaap Griz Neiz had het noodsignalen uitgezonden en vermoedde men aanvankelijk, dat het in zee was gestort. Van de zijde van de B.O.A.C. werd later verklaard, dat het vliegtuig 11 passagiers aan boord had en een bemanning van 5 kop pen. Het was vertrokken met be stemming voor Lagos in West- Af rika. Een aantal gewonden is in de plaatselijke ziekenhuizen onder gebracht. Fondsen aan Roode Kruis overgedragen. Om verschillende redenen heeft het Zweedsch-Nederlandsche hulp comité te Stockholm besloten zijn werkzaamheden te staken, aldus wordt ons van de_ zijde van het Nederlandsche Roode Kruis mede gedeeld. Na overleg is besloten de resteerende geldmiddelen, on geveer 70.000 gulden, als een „Folke Bemadotte-fonds" aan het Nederlandsche- Roode Kruis over te dragen, welk bedrag is bestemd om den nood te lenigen die hier te lande nog heerscht. Daar deze gelden afkomstig zijn van een ten toonstelling van werken van Vin cent van Gogh, welke in het mid den van het vorig jaar te Stock holm en andere plaatsen is gehou den, stelt men er prijs op, dat indien dit althans mogelijk is de fondsen worden besteed ten behoeve van Hollandsche artisten en kinderen. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft te kennen gegeven, zeer ingenomen te zijn met deze gift en het heeft het Zweedsch- Nederlandsche hulpcomité verze kerd, zooveel in zijn vermogen ligt, rekening te zullen houden met de wenschen, welke de beste ding der fondsen betreffen. Geheime notulen van de Vre desconferentie van 1919 te Parijs, die thans door het Amerikaan- •che Ministerie van Buitenland- •che Zaken zijn gepubliceerd, ver melden, dat op 2 Juni 1919 Lloyd George aan President Wilson en Clemenceau mededeelde, dat hoo ge Britsche autoriteiten hadden besloten, dat „Duitschland geen gevaar zou opleveren voor Frank rijk gedurende 30, of zelfs 50 jaar en zeker niet binnen 15 jaar." De notulen maken duidelijk, dat de mannen, die het Vredesverdrag voor den eersten wereldoorlog op maakten, bevreesder waren dat Duitschland niet zou teekenen, dan dat het zich zou herbewape nen. Lloyd George trachtte de voor waarden voor Duitschland te ver zachten, hetzij ten koste van de Poolsche territoriale eischen in Silezië en Pommeren, hetzij door het beperken der herstelbetalin gen. Herhaaldelijk stelde Presi dent Wilson ook concessies voor, die de eischen op Duitschland zou den verzachten. Meer dan de anderen onder streepte Clemenceau de gevaren voor een vrede wanneer Duitsch land onvoldoende gecontroleerd zou worden. De Britsche delegatie eischte herhaaldelijk, dat de Franschen hun bezettingsleger van Duitschen bodem zouden verwijderen, omdat zij de aanwezigheid van een leger daar niet Verder noodzakelijk achtten. De notulen beslaan 2000 pagi na's en op iedere pagina voelt men iets van de vrees der Wes telijke Mogendheden voor de op komst der Bolsjewieken in Rus land en het korte communistische bewind van Bela Kun in Honga rije. Volgens de laatste berichten wordt aangenomen, dat er vijf dooden te betreuren zijn. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN DE CHINEESCHE ZEE. Men vreest, daL6 personen zijn gedood tengevolge van het neer storten van een vliegtuig van de Phillipines lar Eastern Air trans port in de Chineesche Zee. Het toestel was op weg van Shanghai naar Honkong. De óverige inzit- tenden zijn in veiligheid gebracht. VLIEGTUEGPAMP in VIRGINIA. Door het neerstorten van een passagiersvliegtuig van de East ern Airlines te Bearby Wythville zijn 16 van de 19 inzittenden ge dood. VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN Door de marine-autoriteiten te Washington is medegedeeld, dat het verkoolde wrak van het vlieg tuig dat sedert 30 December j.l. in 'het Zuidpoolgebied vermist werd, thans is gevonden met ten minste zes overlevenden. Een reddingsvliegtuig is op open water, 16 K.M. van het neerge storte vliegtuig, neergestreken, aldus wordt in NeW York bekend gemaakt. De piloot en een andere inzittende hebben zich daarop met een vlot aan land hegeven. De zes overlevenden renden over de sneeuw hun bevrijders tege moet. 1000 a 1500 TON STROO WAARDELOOS GEWORDEN. Tengevolge van gebrek aan opslagruimte en de tot dusverre geringe export naar België en Zwitserland is op het oogenblik de voorraad stroo van de Z.- Vlaamsche landbouwers ernstig in kwaliteit achteruit gegaan. De hoeveelheden stroo die waardeloos geworden zijn in Zeeuwsch-Vlaan- üeren, wordt geschat op 1000 tot 1500 ton, wat gezien de totale productie van ons land, die onge veer twee millioen ton bedraagt, een pro mille is. DIRECTEUR ZEEUWSGHE V. V. V. Met ingang van 15 Januari is benoemd tot directeur van de Provinciale Zeeuwsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer de neer E. Smit te Veere. GROOTE AANVOER VAN HARING IN ZEELAND. Gedurende de laatste dagen zijn voor de Belgische kust en in de Scheldemonding enorme scho len haring gesignaleerd. De vis- schersbooien kwamen met groote vangsten binnen. De laatste dagen werden in Vlissingen 28.000 kg haring en 3000 kg schardijn aangevoerd. Woensdag alleen heiiep de haringaanvoer in Vlis singen meer dan 10.000 kg. In Bies kens is de aanvoer nog aan merkelijk grooter. Zaterdag wer den daar 50.000 kg haring aan gevoerd. Vrijdag J.l. bedroeg de aanvoer 108.000 kg. ellewoutsdijk. Hulp van Schoonhoven. De afdeeling Schoonhoven van Volksherstel heeft het initiatief genomen om Ellewoutsdijk, dat tijdens de landing der Engelschen vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen op de Zuidelijkste punt van Zuid- Beveland zeer heeft geleden, bij den herbouw te helpen. Na over leg met betrokken instanties is men overeengekomen een nieuw Wijkgebouw van het Groene Kruis te stichten. In dit gebouw zullen consultatiebureau, een badinrich ting, een vergaderlokaal en een woning voor een Wijkzuster wor den ondergebracht. Het ontwerp hiervoor wordt gemaakt door den gemeente-architect van Schoon hoven, den heer Died Visser. Te vens heeft de afdeeling Schoon hoven op zich genomen de nood kerk der Ned. Herv. Gemeente te Ellewoutsdijk te voorzien van de nog ontbrekende stoelen. Onder groote belangstelling had Vrijdag te Goes een door de Af deeling Zeeland der Nederland sche Fruitteelt-organisatie „N.F. O." georganiseeren fruitteeltdag plaats, yyaar door tal van autori- teiten op tuinbouwgebied on door fabrikanten het woord werd ge voerd. In het openingswoord, door den heer J Q C Lenshoek, voorzitter van den Kring Zeeland, werd mededeeling gedaan, dat de heer A. van der Have, een der grootste fruitkweekers in Zeeland, den vorigen dag plotseling was over leden. Hierdoor lijdt de fruitteelt een groot verlies. Ir. A. W. van der Plassche, directeur van den tuinbouw, sprak een voorwoord uit waarin hij op de talrijke verbeteringen wees, die gedurende de laatste 25 jaar op tuinbouwgebied waren aange bracht. Ook de directeur van den tuin bouw in België, de heer Kei uit Brussel,, hield een korte redevoe ring waarin hij een hechte samen werking tusschen België en ons land bepleitte in verband met het afzetprobleem. „Fruitbewerking In het algemeen". Over „de fruitverwerking in het algemeen" sprak Ir. A. K. Zweede, directeur van het Insti tuut voor onderzoek op het ge bied van fruit en groentenver- werking te Wageningen. Deze inleider wees er op, dat men van fruit het geheele jaar kan Prof> teeren. Reeds van 0udsher heeft men de conserveering ter hand genomen. Dit is van groot eco nomisch belang, vooral waijneer op oogenblikkeni van ruimen aan voer groote partijen voor verwer king uit de markt genomen kun- ncn worden, wat stabiliseorend kan werken op de prijsvorming. Voorts kunnen de mindere kwa- Uteiten in de fabriek in een hoog waardig product worden omgezet. De fruitteler moet daarom op de hoogte zijn van de eischen, die de fruitverwerkende industrie stelt. Spreker wees er tenslotte nog op, dat willen de verwerkte pro ducten hij den consument ingang vinden, de kwaliteiten nog moet verbeteren en de prijs lager moet worden. Tijdens besprekingen tuskcben patroons en vakbonüaf ge vaardig den, die Vrijdagochtend plaats hadden, verklaarden de patroons zich bereid de volgende arbeids voorwaarden aan de dokwerkers toe te kennen: 180 fr. loon per dag plus 10 fr. verplaatsingskos ten. Hierbij komen eventueeie ver goedingen voor vuil of zwaai werk, die 10 tot 30 ïr. kunnen bedragen. Dit beteekent een gemiddelde loonsverhooging van 22 Na afloop der vergadering ver klaarde de heer Becu, secr. van den vakbond der havenarbeiders „Wij zijn met succes uit een zeer gevaarlijken toestand toch op den goeden weg geraakt, al hebben de onderhandelingen een moeilijk verloop gehad. Het is thans noo- dig,. dat er tucht heersche en dat net' gegeven woord gehouden worde." Verder wordt nog vernomen, dat deze nieuwe voorstellen door de Regeering dienen te worden goedgexeurd. In totaal zouden de nieuwe voor waarden op het volgende neer komen: 1. Een dagelijksche loonever hooging van 24 fr. per dag voor verplaatsingskosten, m.a.w. een „walking time"-ver- goeding. 3. Het opmaken van een nieuwe schaal voor de bijkomen de vergoeding, toegekend voor bijzonder lastig en gevaarlijk werk. Dit accoord werd Zaterdag aan een referendum der havenarbei ders onderworpen. Door den uitslag van het refe rendum onder de havenarbeiders heeft de staking definitief een eind genomen. Het werk is over al hervat. Vanaf Zondagmorgen acht uur meldden de havenarbeiders zich. De nieuwe ploegen waren om 11 uur samengesteld. De troepen, die sedert 21 Dec. met het lossen der schepen be last waren, zijn teruggeroepen. Inmiddels heeft de Regeering haar instemming betuigd met de oplossing, die in den schoot van de Nationale Commissie van de Antwerpsche haven werd bereikt, om een einde te maken aan de staking. MAANDAG 13 JANUARI. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8,00 Nieuws; 8.30 Conc.; poging van 24 fr. 9 30 Haydn; 10.30 Morgendienst; 2. Een vergoeding van 10 fr. u 45 jrajmbcr. uit Indië; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Voor jonge moeders; 15.15 Viool- EEN MIDDEL TEGEN INFLUENZA. Dr. C. Andrews, heiast met het onderzoek om een middel tegen influenza te vinden, heeft aan de pers medegedeeld, dat zijn staf een vaccine heeft bereid om voor langen tijd influenza tegen te gaan. Onder leiding van het Engel- sche Ministerie voor Openbare Gezondheid, dat samenwerkt met den raad voor geneeskundig on derzoek, zijn sedert Juli 1946,in het Harvardziekenhuis te Salis bury met behulp van 100 proef personen, die zich vrijwillig had den opgegeven, onderzoekingen gedaan. Dr. Andrews verklaarde dat de eerste rapporten over de bereikte resultaten waarschijnlijk dezen zomer beschikbaar zullen zijn. recital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Zangrecital; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Orgel; 18.10 Sport; 18.30 Nederl. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19.45 Visscherjj; 20.00 Nieuws; 20.08 Volkszang; 21.05 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.30 Piano; 22.45 Over denking; 23.00 Orgel; 23.30 Kwar tet; 24.00 Sluiting. HILVERSUM H. 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.00 Orkest; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Regenboog; 12.00 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 14.00 Klarinet en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.45 „Don Pas- quale"; 15.35 Voor kleuters; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Kwartet; 18.00 Nieuws; 18.45 Lezing; 19.00 Zang en piano; 20.00 Nieuws; 20.15 Orkest; 21.15 Legende; 21.45 Gevarieerd progr.; 22.45 Geeste lijk leven; 23.00 Nieuws; 24.00 Sluiting. Causerie over vruchtensappen. Mr. C J. G. Becht, directeur der C.V. Bedri te Bergen op Zoom, hield vervolgens oen interessante causerie over het bereiden van fruitdranken en de mogelijkheden voor den afzet van vruchtensap pen in ons land. In vergelijking met landen als Zwitserland, Duitschland en Amerika komt Nederland veel achter met de con sumptie. De directeur van de N.V. Van de Vijver, de heer C. D. van de Vijver uit Rijnsburg, gaf in, zijn onderwerp „De fabricage van vruchtepulp", een beschou wing over de exportmogelijkheden van diverse soorten fruitpulp in ons land en het buitenland. Spre ker eindigde zijn beschouwing met een résumé, waarin hij de conclusie trok geen beperking van de fruitteelt te moeten pro- pageeren, doch in verband me*, de prijsvorming een snelle uitbrei ding met qualitatief hoogstaande fruitsoorten. De bereiding van jam- Vervolgens was het woord aan den heer R. C. Zwaardemaker, directeur der N.V. Zwaardemaker te Maarssen. Déze inleider sprak over de jambereiding en het in blikken van jam. Hierna volgde een korte pauze, waarop de heer H. Reynhout, directeur der N.V. Vita te Leiden, over bevroren fruit sprak en op interessante wijze de techniek en organisatie van een snel-bevrio- zingsbedrijf behandelde. Ir. A. W. Jansen, technisch lei der van de groentendrogerij van het Centraal' Bureau voor Tuin bouwveilingen uit 's-Gravenhage, was wegens een auto-ongeluk ver hinderd te komen, doch zijn inlei ding, handelende over het drogen van fruit, werd gelezen door den heer Van der Plassche, uit Goes. Als laatste spreker was het woord aan Ir. G. de Bakker, Rijks- tuinbouwconsulent te Goes, die de beteekenis van de fruitverwerking voor den teler behandelde. SLUISKIL. Bevorderd. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam van 31 December 1946, werd onze vroegere dorpsgenoot G. J. Dha- nis, bevorderd tot hoofdagent van politie. VLISSINGEN. Vlsschersvaartuig gestrand- Oost-Noord-Oost van de Oost- gatboei ter hoogte van Westka- pelle is een onbekend visschers- vaartuig gestrand. De sleepboot „Blankenburg" is van Vlissingen ter assistentie uitgevaren. Later werd gemeld, dat het vaartuig is vlot gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3