Gen. Spoor's vertrek naar Nederland Voor hef lorum van de buitenlandsche politiek Veiligheidsraad bijeen. In enkele tegels Generaal Draper over de unificatie. MAANDAG 13 JANUARI 1947. Min. Manshoit bezoekt. Zeeuwsch-Vlaanderen LEDEN DER OOST-INDONE SISCHE REGEERING DOOR DR. VAN MOOK ONTVANGEN. Nederlandsche standpunt t.a.v. Duitschland. De Wereldvoedselraad. Rede van Mr Van Kieffens te Cleveland Overbruggingsuitkeering voor landbouwers. WÏ.IOtö verwachting medegedeeld door liet K.N. Mi te De Bilt geldig tot Maandagavond. Opklarend en opvriezend. In hét Noord-Oosten tijdelijk opklarend en opvriezend; ove rigens zware bewolking en tijdelijk krimpende wind uit het Zuiden of Zuid-Oosten. DE V> 3de Jaargang No. 401. Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Ver melding brieven onder nr- Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3>25 per kwartaal. INDONESIË. Vertrek waarschijnlijk a.s. j Dinsdag. Generaal Spoor, die, naar thans gemeld wordt, zijn reis naar Ne derland om gezondheidsredenen heeft uitgesteld, zal waarschijnlijk Dinsdag naar Nederland vertrek ken. Hij zal in Nederland bespre kingen voeren over het ontslag man oorlogsxrijwilligers en over den langen diensttijd van de mili tairen van het K.N.I.L. De militaire toestand. Een Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven; Te Semarang begonnen Neder landsche troepen op 9 Januari on dersteund door artillerie en ge vechtswagens een actie tegen de republikeinsche troepen, welke gedurende de laatste 14 dagen aanhoudend op Nederlandsche pa trouilles in den Noord-Westelijken sector binnen de demarcatielijn hadden gevuurd. Ofschoon de TiR.I. en de republikeinsche mari ne-strijdkrachten, gebruik makend van automatische wapens, sterken tegenstand boden, werden zij met groote verliezen aan manschap pen en materiaal door de Neder landsche artillerie in Westelijke richting verjaagd. De verliezen aan Nederlandsche zijde bedroe gen 2 dooden en 4 gewonden. Een 40 man sterke met automatische wapens uitgeruste republikeinsche bende heeft in den namiddag van denzelfden dag een Nederlandsche patrouille aangevallen, doch werd met hevige verliezen verdreven. Op 10 Januari hebben de Neder landsche infanterie en tanks een aantal benden in den Zuid-Weste- Hjken sector op de vlucht gedre ven. Aan Nederlandsche zijde was één gewonde Na deze actie werd geconstateerd, dat de benden vliegtuigbommen op Nederlandsch gebied hadden achtergelaten. Van het front te Soerabaja wordt melding gemaakt van ar tillerie-duels en activiteit van sluipschutters- Vluchtelingen uit Madoera blijven Soerabaja bin- senstroomen. De fungeerende republikeinsche burgemeester van Medan is uit Siantar teruggekeerd. Hij heeft «en voorstel gedaan tot nieuwe besprekingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs, welk voorstel onder zeker voorbehoud ia aanvaard. Het Nederlandsche Roode Kruis fcelpt hier de Indonesische bevol king met het verstrekken van voedsel en kleeding. Britsch protest- Naar vernomen wordt, heeft het Britsche consulaat-generaal Besprekingen te Oostburg en Hulst. De Minister van Voedselvoor- aiening, Landbouw en Visscherij, <le heer Manshoit, heeft Vrydag en Zaterdag een bezoek gebrcaht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. In zijn gezelschap bevonden zich Ir. Staf •n Ir. Herweijer. De Minister voerde besprekingen in Oostburg en Hulst. In Oostburg werden met het Kringbestuur der Stichting voor* den Landbouw en de heeren Ir. Dorst, provinciaal voedselcommis- ■aris Corver, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, en Van Dijk. Rijkslandbouwconsulcnt, be sprekingen gevoerd. Verschillende punten kwamen ter sprake. 0.m. het schadevergoedingprobleem. Die wordt volgens den Minister «njuist beoordeeld. Een algeheele vergoeding immers1 zou inflatie veroorzaken. De huidige rege ling verdeelt het risico over het aantal jaren. Ook werd besproken een betere regeling der betaling van de Belgische grondeigenaren in Zeeuwsch-Vlaanderen, daar an ders de pachters slachtoffer zijn. De crediet-verstrekking zal geba seerd zijn op de rendementen der bedrijven, zoodat niemand boven zjjn vermogen zal worden heiast. Tenslotte beloofde de Minister de klachten over de export van stroo en pootaardappelen te zullen be- •tudeeren en mogelijkheden te on derzoeken om te voorzien in het aijpendear beiderstekort. te Batavia hij de Nederlandsche autoriteiten geprotesteerd tegen de maatregelen door de Neder landsche marine tegen het Brit sche vrachtschip „Empire Mai- fair." In het protest wordt nadruk ge legd od Nederlandsche inmenging in de Britsche scheepvaart. PROF. ROMME TE BATAVIA GARRIVEERD. Prof. Mr. C. P. M. Romme is Zaterdag in den namiddag te Ba tavia aangekomen. De leden van het zoo juist ge- Vormde Oostilndonesische Kabi net, zijn Zaterdag in den laten namiddag door Dr. Van Mook in tegenwoordigheid van zijn poli tieke adviseurs en andere hooge ambtenaren ontvangen. Op onze administratie lig gen eenige nieuwe lijsten ter inzage van geïnterneerden op Java, die geëvacueerd werden naar Geallieerd ge bied. DE TOESTAND EN JAPAN. Gedreied wordt met stakingen. Een woordvoerder van een com missie, die vier en een half mil- lioen Japansche arbeiders zou ver tegenwoordigen, heeft den Japan- schen eersten Minister, Josjida, gedreigd met een golf van stakin gen en demonstraties, als zijn regeering niet zou aftreden. De woordvoerder verklaarde, dat de conservatieven niet in staat zijn de na-oorogsche economie te lei den. Men is algemeen van oordeel, dat de eerste Minister den politie- ken storm tot bedaren zal bren gen. Josjida staat een nationale regeering voor en zal, naar men verwacht, zijn uiterste best doen de sociaal-democraten, die 97 van de 465 zetels in den Landdag heb ben, te overreden aan een coalitie deel te nemen. Het A.N.ÏP- verneemt van officieele zijde De Nederlandsche Regeering heeft zich tot£ dusver niet uitge sproken over de wijze, waarop zij haar standpunt in het Duit- sche vraagstuk sal kenbaar ma ken aan de vergadering van de plaatsvervangende Ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier, aangezien deze aan gelegenheid alsnog in beraad is. Het persbericht, dat de regee ring zou hebben medegedeeld, onvoldaan te zijn over de rege ling t-a.v. Nederland by de voor bereidende conferentie te Lon den, is onjuist- Overeenstemming bereikt. Functionnarissen van de F.A.O. (Voedsel- en Landbouworganisa tie) hebben verklaard, dat de voorbereidende commissie volledi ge overeenstemming heeft bereikt inzake de vorming binnen het kader der Vereenigde Naties, van een wereldvoedsel-raad van 18 landen. Het volledige ontwerp wordt thans door de leden bestudeerd. Bijzonderheden zullen vermoede lijk omstreeks 20 Januari worden bekend^ gemaakt. Naar verluidt wijkt de nieuwe regeling in be langrijke mate af van de oor spronkelijke voorstellen betref fende een „steeds normale" graanvoorraad in de wereld en vergaande bevoegdheden voor den wereldvoedsel-raad om graan aan te koopen en op te slaan. Uit DUITSCHLAND Sovjets tot overeenstemming bereid? Brigade-Generaal William Dra per, leider van de economische afdeeling van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland, heeft voorspeld, dat de Sovjet- Unie zich aan de zijde van Enge land en Amerika zal scharen wat betreft de economische unificatie van Duitschland, als zij het recht krijgt een „zeker bedrag" als herstelbetaling uit de loopende productie van de zönes te ont trekken. De SoVjets hebben groote be hoefte aan verbruiksgoederen, al dus Draper. Hij baseert zijn voorspelling op gesprekken met Russische functionnarissen te Berlijn. De Generaal is verder van meening, dat, wanneer de ISo'vjet-Unie eenmaal gaat deel nemen aan de economische unifi catie, Frankrijk spoedig zal vol gen. Generaal Draper verklaarde voorts, dat Engeland jaarlijks 30 tot 40.000 ton wol naar Duitsch land zal zenden als bijdrage tot het program voor industrieelen wederopbouw. (Amerika zendt 70 tot 80.000 ton katoen.) Binnenkort zal vermoedelijk een voor de Britsche en Ameri kaansche zóne tezamen geldende wet op de industrieele decentra lisatie worden afgekondigd. Hier omtrent worden thans besprekin gen gevoerd. Verder heeft Enge land beloofd volledig overleg met Amerika te plegen inzake alle plannen voor nationalisatie van industrieën in de Britsche zóne, alvorens op dat gebied stappen te doen. Draper voegde hieraan toe, dat Engeland het geheel met Ame rika eens is wat betreft het zoo spoedig mogelijk overgeven van den Duitschen in- en uitvoerhan del aan particulieren. De fabrieken in de Fransche zóne. Naar verluidt, wordt voor mil- lioenen marken aan fabrieksin- ventaris uit Duitsche fabrieken in de Fransche zóne naar den Elzas en het Saargebied gebracht. Mr. Van Kieffens heeft te Cleveland voor „het forum van de buitenlandsche politiek" een rede gehouden, waarin hij allereerst de kwestie: „Wat verwacht de wereld van de V. S.?" behandelde. Sprekende over de Amerikaansche mijn werkersstaking zeide Mr. Van Kieffens, dat deze „het licht en de vuren in de geteisterde woningen van Europa had gedoofd." Hij zei- de voorts: „De wereld verwacht, dat de Ame rikaansche leiders rekening zullen houden met de onvermijdelijke gevolgen van de so ciale geschillen in Amerika voor de volken, die veel ellende moesten doorstaan. Volgens een woordvoerder van het Amerikaansche militaire be stuur vindt het wegvoeren van machinerieën voortgang by ten minste vijf groote fabrieken in de Fransche zóne, die niet voor her stelbetaling zijn aangewezen. Op 26 December j.l. heeft Lt.- Gen. Lucius Clay Frankrijk om nadere uitleg verzocht in verband met het wegvoeren van de Bosch- fabriek. Een woordvoerder van het Fran sche Ministerie van Buitenland sche Zaken heeft naar aanleiding daarvan gezegd, dat de demontage Van fabrieksinstallaties niet op een besluit Van de Fransche regeering berust en dat Bosch was overgebracht op verzoek van de Duitsche eigenaars. Volgens den Amerikaans chen woordvoerder zyn de vijf fabrie ken, die thans worden gedemon teerd, de Mauser Pistolenfabriek te Oberndorf, waar tot voor kort kleinere machines werden ge maakt, de Himmelwerke te Tub- bingen (motoren voor industrieele j doeleinden), de fabriek van Jung- haus te Schramberg (uurwer ken), de Weissewerke bij Fpbi- burg en de fabriek van Heine- mann, die draaibanken maakt. Fransche tegenspraak. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het bericht, dat beschouwd wordt af komstig te zijn uit kringen van het Amerikaansche militaire be stuur te Stuttgart, volgens het welk voor een waarde van „mil- lioenen marken" aan fabrieksuit- rustingen uit de Fransche bezet tingszone van Duitschland naar Frankrijk en het Saargebied zou worden overgebracht, tegenge sproken. Hij noemde dit bericht onwaar en ongegrond. „De waar heid is," aldus de woordvoerder, „dat geen machinerieën van wel ke soort ook, behalve eenige outi- lage van de Boschfabriek, sedert Juli j.l. vervoerd is. Vóór JulU is een betrekkelijk klein aantal ma- dhine-werktuigen uit Duitschland weggehaald. Van dit overbrengen is kennis gegeven aan den Gealli eerden Bestuursraad te Berlijn en het Bureau voor de Schadever goedingen te Brussel. Sprekende over de buitenland sche politiek wees Mr. Van Kief fens er vooral op, dat onder de Groote Vijf voornamelijk twee landen een bijzondere positie in nemen: de V. S. en de Sowjet- Unie. „Wat de wereldl bovenal waardeert, is, dat zij, in tegen stelling met Duitschland en Japan, vredelievende landen zul len zijn. Deze eigenschap heeft het nadeel, dat men te goed kan zijn. Wij zijn het er mede eens, dat de overwonnen vijand gehol pen moet worden. Wij, uw Ge allieerden, die het slachtoffer zijn geweest van de Duitsche agressie, kunnen het echter niet waardee- ren, dat wy armlastigr zijn dan strikt noodzakelijk is. Wij willen onszelf helpen en wenschen hij gevolg, dat onze handel met. Duitschland weer hersteld en niet belemmerd wordt. Wij verwachten één ding van de V. S„ nl. samenwerking, op dat rechtvaardige en verstandige vredesverdragen kunnen worden gesloten." Mr. Van Kieffens bracht in herinnering, dat Nederland grond gebied van Duitschland eischt, waarvan de oppervlakte zeer klein is. „Wij zullen ons verheugen als Frankrijk het Saar-gebied zal krijgen. Wij zullen echter een verwerping van onze zeer be scheiden eischen niet accepteeren. Nederland wil medewerken aan de opstelling van het vredesver drag met Duitschland. Wij wen schen in de eerste plaats, dat dit verdrag zoodanig zal zyn, dat het een duurzamen vrede waarborgt. Ik ben van meening, dat een langdurige Amerikaansche bezet ting noodzakelijk is. Duitschland betreurt slechts één ding: den Resolutie aangenomen- Op de vergadering van den Veiligheidsraad heeft Trygve Lie. de secretris-generaal der V. N.. medegedeeld, dat volgens juri dische deskundigen de Veilig heidsraad volkomen bevoegd is de verantwoordelijkheid voor het bestuur van Triëst te dragen en dat alle leden der V. N. verplicht zijn den raad daarbij te steunen. Na een verward debat van twee uren tusschen de Sovjet-Unie en China over een betrekkelijk on dergeschikt punt in de resolutie, het statuut voor den Vrijstaat Triëst te aanvaarden, sprak de Australische afgevaardigde Min. die opnieuw zijn bezwaren uiteen zette, dat de raad onder het hand vest van de V. N. niet gerechtigd is de verantwoordelijkheid voor het waarborgen van Triëst's onaf hankelijkheid te aanvaarden. Makin zeide, dat zijn delegatie de handelingen niet wil vertragen en, indien de meerderheid van den Veiligheidsraad de resolutie goed keurt, haar houding slechts zal toonen door zich van stemming te onthouden.. Alle leden van den raad, met uitzondering van den Australi- schen gedelegeerde, die zich van stemming onthield, namen de volgende resolutie aan: „,De Veiligheidsraad, kennis genomen helbbende van en heb bende onderzocht de bijvoegsels by het voorgestelde vredesverdrag met Italië betreffende stichting en bestuur van den vrijstaat Triëst (inzonderlijk de regeling betreffende de vrijhaven) geeft hierbij haar goedkeuring te ken nen van de bovengenoemde bij voegsels en van zijn aanvaarden van de verantwoordelijkheid, die hem door deze bijvoegsels wordt opgelegd." De zitting werd vervolgens ver daagd tot Woensdag. oorlog verloren te hebben. Laten wij ons daarover geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak be weren: „Wat konden die arme Duitschers tegen Hitier doen? Ik antwoord hierop: zij hadden alies kunnen daen, maar zij hebben niets gedaan. Ons verzet en het verzet van andere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken." Mr. Van Kieffens besloot zy» rede met het uitspreken van den wensch. dat de V. S. een groote rol in de organisatie der V. N zullen blijven spelen, daar deze organisatie de eenige hoop der menschheid, om voor altijd van een oorlog verschoond te blijven, in zich belichaamt. Schrijven aan den Minister De landelijke agrarische be- drijfsgroep der Eenheidsvakcen- 1 trale, in conferentie te Leeuwar den bijeen, heeft een schrijven gericht aan den Minister van Sociale Zaken, en daarin ver klaard dat zij van meening is, dat de thans geldende normen betreffende het aan arbeiders uitbetaalde bedrag aan overbrug gingsuitkeering, in het bijzonder voor de landarbeiders te laag is om in de kosten van het levens onderhoud te voorzien, en gecon stateerd heeft dat, zooals blijkt uit gepubliceerde gegevens, de kosten van het levensonderhoud blangrijk zijn gestegen en dat daar tegenover de normen der oVerbruggingsuitkeering lager liggen als in het jaar 19451946. De landelijke agrarische be drijfsgroep dringt er bij Zijne Excellentie op aan, de normen in overeenstemming te brengen met de kosten van het levens onderhoud. TVygve Lie, de secretaris-gene raal van de Vereenigde Naties, is Zaterdag naar Zuid-Amerika Vertrokken, waar hij besprekin gen zal voeren met regeerings- leiders in Mexico, Guatemala, Hl Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica; Panama. Cuba, Haï ti, Puerto Rico en de Domini- caansche republiek. De reis zal drie weken in beslag nemen. De 29.253 ton metende Fran sche mailboot „Pasteur" ls Za terdag met troepen ter verster king van de Fransche strijdkrach ten in Indo-China. te Saigon aan gekomen. De Fransche höoge commissaris Voor Fransch Indo-China, Admi raal Thierry d'Argenlieu, sprak de troepen by hun aankomst toe. Hij zeide, dat het onjuist la van een oorlog in Indo-China te spre ken en noemde de militaire ope raties, die thans aan den gang zijn „noch belangrijker, noch ern stiger, dan die, welke zich in het verleden hier en daar in Indo- China noodzakelijkerwijze voor deden." Tien Belgische royalistisch* Vereenigïngen hebben in een briaf aan den voorzitter van de C.V.P De Schrijver, erop aangedrongen, dat, indien de C.V.P. deel neemt aan de Belgische Regeering. zij zal garandeeren, dat de Konings kwestie zoo spoedig mogelijk wordt opgelost. Z. H- de Paus heeft de Itali- aansche Regeering 2.800 ton tarw« gegeven, welke hem door Argen tinië was geschonken.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1