DEBAT OVER DE ONTWAPENING Het wintert in Duitschland Ik enkele* cedels De havenstaking in Antwerpen. De Nederlandse he eischen l.a. v. Duitschland NIET B. S. 3.-LEDEN GER iR AND Y'S ANTWOORD op! ée^officieele verklaring. Da sf rag«1 cm «Ie Oli'c STROOMLEVERING AAN NEDERLAND STOPGEZET A'-nffr mm i" ZATERDAG 11 JANUARI 1947. Tl DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN De meerling der Australische delegatie HET VREDFSVERDRAG MET DUITSCHLAND De Japansche herstelbetalingen Ce emigratie naar Canada Aannemers Aannemers De A Bierikaansche Folen nota aau Fransch profest te Londen pn Washington Handelsbesprekingen met de Engelsch-Amerik. zone in Duitschland Onze groote zeevisscherij Overleg tusschen Belgische en NetierlandsGhe transportarbeiders. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. MJ. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Nevel of mist. In groot deel van 't land mist of neerslag. In het N.O. temp. om 't vriesp. tot lichte vorst. Weinig wind, later toenemend uit Z. tot O. Onder Redactioneele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel- 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrfle Zeeuw" Verschijnt dagelij ks 3de Jaargang No. 400. Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Adve tentieprijs: per r m 10 ct; minimum per idvertentie 1,50- Inzendingen advertenties tot dl 1 namiddags 4 uur. Rubïi k kl. advertenties 15 i igels 60 ct.; iedere regel neer 12 ct. Ver meld g brieven onder nr- Jr. van dit Blad 10 ctofmeer. Abonnementsprijs 3 15 per kwartaal. ZONS OP- EN ONDERGANE 1947 Zon Ma ■fts. Jan. Ouk. Ond. Ouk. On« 8.05 16.11 21.51 10.52 32 8 05 16.12 23.08 11.08 13 8.04 16.14 11.23 14 8.03 16.15 0,22 11.37 15 8.02 16.17 1.34 11.53 16 8.02 16.18 2.45 12.09 17 8.01 16.20 3.55 12.31 18 8.00 16.22 5.04 12.58 In de Veiligheidsraad van de V N. is Donderdag het debat over de ontwapening begonnen met een verklaring van den Voor zitter, den Australischen afge vaardigde Makin, die zeide, dat het onmogelijk is de verschillende frasen van het ontwapenings- probleem los van elkaar te be handelen. „Wij zijn thans zoover geko men", aldus ging Makin voort, „dat alle leden van de V. N. zich zonder uitzondering verplicht hebben hij de oplossing van de «ntwapeningskwestie samen te werken. Het is niet de tijd voor het zoeken naar oneenigheden. Het oogenblik is gekomen om met het werk te beginnen". Makin beëindigde zijn verkla ring met de meening van de Australische delegatie uit te spreken, dat noch het Amerikaan sche. noch het iSowjet-voorstel elkaar uitsluiten en stelde namens njjn delegatie voor, dat de Raad zal beginnen met het debat over de resolutie Van de algemeene vergadering ten aanzien van de beperking der bewapening. Gromyko tegen Ameri- kaansch voorstel- De Sowjejt-Russische afgevaar digde, Gromyko, verklaarde zich tegen een Amerikaansch voorstel de besprekingen over de controle van de atoom-energie vóór de de batten over de algemeene ontwa pening te beginnen. Gromyko gaf als zijn meening te kennen, dat het Amerikaan- sche voorstel leidt tot vertraging van het uitwerken der practische maatregelen inzake de ontwape ning. „De Amerikaansche hou ding schijnt te zijn: óf de anderen stemmen in met de Amerikaan- tche voorstellen voor de controle der atoom-energie, óf de Ver. St. weigeren zich bezig te houden met de maatregelen voor de al gemeene ontwapening'', aldus voegde hg er aan toe. Gromyko zeide te hopen, dat de Veiligheidsraad de voorstellen van de Sowjet-delegatie zal aan nemen en zonder uitstel voort zal gaan met het uitwerken van de maatregelen om zoodoende de re soluties van de algemeene ver gadering te verwezenlijken. De V- S. en de atoomenergie. De Amerikaansche gedelegeer de, Herschel Johnson, zette op nieuw het Amerikaansche stand punt uiteen, dat nl. een doeltref fende internationale controle van de atoomenergie de sleutel Is voor het geheele probleem der ontwa pening en dus het eerst moet worden aangevat. Johnson zei, dat geen enkel systeem voor de regeling der be wapening tot vrede en veiligheid kan bijdragen, zonder dat het af doende controle en zekerheidsstei- lingen inhoudt. Johnson jsindigde met te zeg gen, dat, als éénmaal overeen stemming is bereikt over de kwestie der atoom-energie, de an dere fasen van het ontwapenings probleem slechts een moeilijkheid van de tweede orde zullen wor den. Hg achtte geen reden aan wezig, waarom men thans de Icwestie uit den weg zal gaan. Johnson verzekerde, dat de Ver. Staten het volle pond zullen bij dragen om tot een oplossing van het probleem der atoomenergie te komen. De uitnoodigingen aan de Kleinere Mogendheden. Een woordvoerder van het Britsche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft medege deeld, dat de uitnoodigingen, die aan 18 kleinere Geallieerde lan den zijn toegezonden om hun zienswijze ten aanzien van de ▼redesverdragen met Duitschland en Oostenrijk kenbaar te maken, spraken van schriftelijke of mon delinge aanbevelingen of beide. De woordvoerder gaf commen taar op een bericht, dat de Neder landsche Regeering teleurgesteld was over de uitnoodiging,daar zij slechts gelegenheid zou bieden schriftelijk haar standpunt uiteen te zetten. Spreker wees er verder op, dat de uitnoodigingen van den Raad van Ministers der Groote Vier ten doel hadden de kleinere landen juist in het huidige sta dium der besprekingen te raad plegen en dat een nieuwe alge meene vredesconferentie, zooals die te Parijs is gehouden, in een later stadium geenszins als uitge sloten dient te worden beschouwd. Fransche voorstellen. De Fransche afgevaardigde, Parodi, achtte geen reden aan wezig waarom de Raad de beide problemen, van algemeene bewa pening en de contróle op de atoomenergie, hiet tegelijk zal behandelen, daar de algemeene vergadering den Veiligheidsraad het geheele probleem van de ont wapening, met inbegrip van de contróle op de atoomenergie, ter behandeling heeft overgedragen, zonder een van heide kwesties voorrang hoven de andere te ver- leenen. Parodi voegde hier aan toe: „Wij kunnen volgens twee richt lijnen' handelen: een groot deel van het rapport der commissie voor de atoomenergie goedkeuren en een commissie instellen voor het bestudeeren van de ontwape ningskwestie, zooals door de Sow- jet-Unie was voorgesteld." Parodi achtte een tijdlimiet van 2 of 3 maanden voor het werk van de commissie voor de ontwapening te kort en stelde voor, dat de commissie na ver loop van dien tijd rapport over de behaalde resultaten, zal uit brengen en nieuwe instructies van den Veiligheidsraad zal ontvan gen. Ook wilde Parodi de militaire stafcommissie in de nieuwe com missie zien opgenomen. Eerstge noemde commissie zal dan binnen drie maanden moeten klaarkomen njet hun taak artikel 43 van het Haïtdvest, dat handeld over de strijdkrachten, die ter beschik king van den Veiligheidsraad zul len worden gesteld, toe te passen. Groot-Brittannië's meening. Cadogan, de Britsche gedele geerde, deelde Frankrijk's opinie, dat de Veiligheidsraad beide dee- len van het ontwapeningspro bleem tegelijk moet behandelen. Tevens verklaarde hij zich voor stander van het Sovjet-voorstel tot instelling van de commissie tot studie van de ontwapening. Cadogan legde er den nadruk op, dat het waarschijnlijk onmo gelijk zal zijn, dat die ontwape ningscommissie haar werk bin nen 3 maanden kan hebben be ëindigd, zooals in het Sovjet-voor stel werd verondersteld. Hierop werd het debat over de ontwapening verdaagd. MILITAIRE BASES OP SPITSBERGEN? Sowjet-Unie vraagt faciliteiten. Volgens den diplomatieken cor respondent van de Londensche Times verluidt, dat de Sowjet- Russische regeering de Noorsche regeering verzocht heeft om faci liteiten voor het aanleggen van militaire bases op het eiland Spitsbergen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De correspon dent releveert,dat tijdens den V. S. willen onmïddellijken aanvang. Functionnarissen van het Ame rikaansche Ministerie van Oorlog hebben in een radio-uitzending verklaard, dat de V. S. vastbeslo ten zijn onmiddellijk een begin te maken met de inzameling van herstelbetalingen' uit Japan, zelfs zonder volledige goedkeuring oorlog door een Geallieerde raid van de Sowjet-Unie en andere de Duitschers het gebruik 'Van de Geallieerden. Het hoofd van het iSpitsbergsche steenkool werd ver- bureau van het Ministerie van hinderd. De geheele Noorsche Buitenlandsche Zaken voor aan- bevolking van het eiland werd na gelegenheden het Verre Oosten be de raid naar Engeland overge- treffende, heeft bekend gemaakt, bracht. Later vestigde zich een dat een dringende instructie voor kleine Noorsche groep, hoofdza- Generaal MacArthur om spoedig kelijk belast met meteorologisehe te beginnen met de verwijdering werkzaamheden,, zich op het van Japansche industrieën en in- eiland. stallaties overwogen wordt. De Canadeesche Minister van Landbouw, Gardiner, heeft in een rede te Vancouver gepleit voor een wijde „open deur"-emigratie uit Europa naar Canada. „Het is voor ons van gering belang, dat millioenen emigranten uit Europa naar Canada komen. Ook voor Europa is het zeer be langrijk millioenen kwijt te raken. Er bestaat geen hetere weg om vriendschappelijke betrekkingen met Europa tot stand te brengen dan door millioenen van zijn be volking in het Westen van Canada op te nemen." BEZOEKT DE VERGADERING, welke te Goes in Hotel „Centraal" op 15 Januari 1947 gehouden zal wor den te 12 uur. Niet-B S.B. leden, ook Uw zaak heeft bestaansrecht. Door bemiddeling van o.s. Bond wordt U elk kwantum materialen verstrekt, waarvoor U geldige bonnen heeft. Wederopbouwbureaux zijn verplicht ook U bonnen te verstrekken. NIEUWE NEDERLANDSCHE BOND VAN ONDERNEMERS IN HET BOUWBEDRIJF Secretariaat: Apeldoornsche laan 115 Den Haag Howard Peterson, onder-minis ter van Oorlog, heeft te kennen gegeven, dat zoo spoedig moge lijk het industrieele peil van Ja pan moet worden vastgesteld, teneinde de Japanners in staat te stellen hun economisch herstel program op realistische basis te fundeeFen, zoodat het niet meer ten laste van de Amerikaansche begrooting komt. De commissie voor het Verre Oosten zou op de hoogte gesteld, worden Van de Amerikaansche piannen, maar haar formeele goedkeuring zou niet afgewacht worden. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Ameri kaansche regeering in de door haar ambassadeur te Warschau overhandigde nota de huidige Poolsche regeering heeft beschul digd van „onderdrukking, dwang en intimidatie" van de Poolsche oppositie in verband met de al- Donderdag" vond sprak voor de beide Hilt' rsumsche zenders Prof. Gerbrï.dy een redevoering uit, zulks na»r aanleiding van de officieele vei daring van 3 Janu ari j.l. Volgens spr. was deze verkla ring er naasl en treft zij niet het machtige pei bleem dat allen be roert.. Hij I ees het verwijt van de hand, eerder te hebben moeten komen met j-re toelichting op de Koninklijke i de van 7 Dec. 1942, daar deze helder als kristal was. Vervolgens zette Prof. Gerbran- dy uitvoerig uiteen, waarom hij deze toelicht! ig op 2 Januari wel gaf, n.l. doc£ het misbruik, dat tijdens de Kamerdebatten werd gemaakt vartde Koninklijke rede en doordat verschillende pro- Linggadjati 'sprekers uit zijn memorandun van 1945 wilden halen wat ei-niet in ligt. Hierna bePtndelde spr. het ver- Wijt dat hen' gedaan wordt, dat Vbio J.J1 V VI ounu V v»v MA - - "I mi gemeene verkiezingen, welke op hij zelf Dr van Mook op diens gezet. Dit is ge- Prof. Geribrandy, iDiliiiiiiiiiiuiii.v (Ing. Med.) Volgens een woordvoerder van het Fransche M nisterie van Bui tenlandsche Zaken heeft Frank rijk bij Engeland en .Amerika geprotesteerd tegen een beweer de schending van de overeen komst inzake de Iraaksche petro leum maatschappij. Het protest is het gevolg van het feit, dat Koning Ibn Saoed olieconcessies in Saoedi Arabië aan Amerikaan sche petroleummaatschappijen heeft verleend, welke vertegen woordigd zijn in de Iraaksche petroleummaatschappij. De woordvoerder zeide, dat volgens de overeenkomst alle olieconcessies, die door groepen van de Iraaksche petroleum maatschappij verkregen zijn in het gebied yan bet vroegere Otto- maansche rijk met de andere groepen moeten worden gedeeld. In iSaoedi Arabië hebben de Ame rikanen geweigerd zulks te doen, aldus de woordvoerder. De Amerikaansche groep heeft de andere groepen in November j.l. medegedeeld, dat zij de over eenkomst van 1928 niet langer erkent, daar de Fransche groep gedurende den oorlog genoteerd stond als een vijandelijke onder neming. Engeland bevoordeeld De Fransche woordvoerder be- 19 Januari zullen worden gehou- plaats heeft» den. schied, aldiyi Dit is een derde nota, waarin naar aanleid ,ig van de dreigen- tegen het gedrag der Poolsche de oorlog mU Japan en op ver- regeering wordt geprotesteerd, i zoek van d |i Gouverneur-Gene- IVerklaard wordt, dat door de raai. voortzetting der huidige politiek Daar tijde's de benarde jaren der Poolsche regeering ten aan- slechts een dvvies gold: Alle hens zien van de verkiezingen zoowel aan dek, wetil Dr. Van Mook na de letter als de geest der over- zijn aankom!In Londen voorge- eenkomsten van Jalta en Pots- dragen als Minister van Koloniën, dam woeden geschonden, terwijl terwijl het natuurlijk vooruitzicht tevens wordt betreurd, dat de was, dat Dr. Van Mook t.z.t. als politiek der Poolsche regeering Luit.-Gouv.-C eneraal naar Indië door vorige nota's der Ameri- zou terugkee en. Toen in 1944 de kaansche regeering niet is ge- algeheele, idvrijding uitbleef, wijzigd. volgde de hil-benoeming van Dr. Van Mook, l'.hter met een alles beslissende 1,perking, n.l. dat de benoeming ij, geen enkel opzicht bindend waspoor een later Kabi net en dat ij slechts als Luit.- Gouv.-Generi-'ll later naar West- Indië zou teMgkeeren en daarbij, indien hg dk eventueel zou blij- De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. seint: De stroomlevering van Duitsch land naar Holland wordt afge sneden ten gevolge van de critie- ke situatie waarin de electrici- teits-voorziening van West- Duitschland door de vorst is ko men te verkeeren. Officieel is medegedeeld dat het stopzetten van de stroomlevering naar België en Holland en tendee- le ook aan de Fransche zóne, een onderdeel is van de drastische in krimping die alle gebieden betreft dié door de centrales in de Brit sche zóne worden verzorgd. Deze maatregel is getroffen daar de productie van bruinkool door de bevriezing der velden zoodanig verminderd is dat de voorziening der centrales niet meer gewaarborgd is. Hoewel in Midden Duitschland de eerste sneeuw gevallen is, houdt de koudegolf onverminderd aan. De verkeerssituatie in het Rijn gebied is ernstig bemoeilijk oor het uitvallen der veerdiensten. De dienst op Emmerik was Don derdagavond evenwel nog in w king. Rijnscheepvaart stopgezet. Wegens drijfijs is de scheep vaart op de Rijn in Duitschland de eenige tot dusver nog ger bruikte waterweg geheel stop- I namelijk 27 giaden,_ gezet. Ten einde het thans vrijwel ge heel op de spoorwegen aangewe zen vervoer te ondersteunen wordt extra brandstof beschik baar gesteld voor het automobiel- verkeer. De verwachting bestaat evenwel, dat de vervoersbeper- kingen en de noodzaak om een minimale electriciteits-voorzie- ning in de Duitsche steden op gang te houden, in de volgende dagen tot nieuwe maatregelen zullen kunnen leiden, waaronder de algeheele stopzetting van ko- lenleveringen naar het buitenland. De toestand in de Duitsche ste den ontwikkeld zich thans in ver snelde mate naar een crisis. In Berlijn, waar het grootste deel der bevolking zonder huisverwarming is worden sedert Dinsdag hon derden menschen met bevroren ledematen binnengebracht. De mogelijkheid', dat zelfs de zieken huizen zonder verwarming zullen geraken bestaat. De Berlijnsche gemeenteraad heeft een storm achtig debat gevoerd over de si tuatie, waarin de eisch gesteld twist deze interpretatie. Hij ver klaarde, dat vertegenwoordigers der Fransche maatschappij, de Compagnie Francaise des Petro- les, rechtbanken te Londen en mogelijk het Hoogerhuis, zullen vragen te dezer zake uitspraak te doen. Spreker zeide verder, dat de Britsche belangen evenzeer als de Fransche geschaad worden door de houding der Amerikanen. Deze laatsten hebben dén Engelschen echter compensatie gegeven hij de vorige maand gesloten overeen komst tusschen de Anglo-Iranian Oil Company en de Standard Oil Company of New-Yersey. De voordeelen Voor de Engel schen zijn duidelijk, aldus de woordvoerder. Het komt er op neer, dat de Royal Navy in de Middellandsche Zee kan hunkeren en niet door 't Suezkanaal naar de Perzische Golf behoeft te varen. (De Amerikaansche Maatschappij zal n.l. een pijpleiding aanleggen tusschen oliebronnen in Perzië en de kust van de Middellandsche Zee). V. S. wijyen het protest af. Het departement van Buiten landsche Zaken te Washington heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaansche regeering het Fransche protest, inzake het aan nemen van de, door Saudi Arabië verleende, olie-concessies door twee Amerikaansche maatschap pijen heeft verworpen, De woord voerder van het departement ver klaarde, dat de onderstaatssecre taris voor economische zaken, Clayton, den Franschen ambas sadeur te Washington, Bonnet, heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten een politiek van „handen thuis" zullen voeren, daar de gel digheid van de overeenkomst van 1928, waarop het Fransche protest is gebaseerd, door parti culiere olie-maatschappijen voor de Londensche gerechtshoven wordt bestreden. Clayton zeide verder, dat de overeenkomst werd aangegaan door particuliere Britsche, Ame rikaansche en Fransche maat schappijen en dat de kwestie dus niet in aanmerking komt vodr behandeling" langs diplomatieken weg. Op 23 Januari a.s. zal een gemengde Engelsch-Amerikaan- sche delegatie naar Den Haag Door vele oorzaken o.a, te hooge prijzen heeft de visch in ons land meer het karakter van gelegenheids- dan Van volksvoed- sel. Toch is een opvoering var. ven, onderge-chikte zou zijn van het vischverbruik in ons land mo- den G G Qe heer Van Mook menteel van veel belang, hetgeen heeft dezen jpzet aanvaard, ge- - blijkt uit een over de voeding van tuige een do ir hem uitgesproken jde Nederlandsche bevolking uit- radio-rede of 17 October 1944 te gebracht rapport, waarin wordt Lon<jen. verklaard, dat er nog eer. tekort Spreker bi icht vervolgens hul- bestaat aan dierlijke eiwitten. <je aan jhr. Jjarda van Starken- Hierin kan door visch goed wor- borgh Stachc ïwer, die den eerbied den voorzien, mits deze vöor het van een jede -heeft afgedwongen groote publiek betaalbaar zou zijn, en door 1 et gezag dat hij zich Hoe nu visch te maken tot een had verworv,® tegenover de vol- Hcht volksvoedsel ken van Ne<\-Lndië en tege^iver j Op deze vraag tzal de heer Drs. de regeering' n. van de volken der A. G. U. Hildebrandt, chef van wereld he. herstel der eeuwen- de afdeeling Visscherij van het oude verbindingen van Nederland Landbouw Economisch Instituut, en Indië ten tijde der bevrijding j naafl nec aoor n" een antwoord geven in 71e serie gemakkelijk had kunnen maken. naat was aa presidentschap van een man die met de Japanners collaboreerde Spr. becritiseerde hierna de uitlating in de officieele verkla ring, dat de regeering voortgaat met den arbeid aan de uitwer king der overeenkomst, zonder dat deize nog door een der par tijen geteekend is en verklaarde dat z.i. het Kabinet zich haast de republiek te vestigen, waarop het veel later aan het Nederland sche volk zal vragen: Verander nu Uw Grondwet om haar met dien toestand in overeenstemming te brengen. Als dan echter het Nederland sche volk „neen" zal zeggen, wie is dan verantwoordelijk voor de politieke chaos? Na verklaard te hebben, dat z.i. te kort geschoten wordt in de plichten tegenover de bevolking van Ned. Indië, besloot Prof Gerbrandy met de verzekering te geven, dat hij het volk dat zich niet gewonnen wil geven en bij de militairen in Indië, in wier borst het nationale gevoel voor recht is ontgloeid, het Kabinet haar zaak reeds verloren heeft. De leider van de Poolsche Boerenpartij, Mikolajczyk, heeft verklaard bij het Hooggerechtshof appèl aan te teekenen tegen de uitsluiting van enkele candidaten der Boerenpartij voor de algemee ne verkiezingen, die op 19 Jan. gehouden zullen worden. Miko- lajczyk zeide voorts nog: „Wü zullen ter stembus gaan in die districten, waar het ons toege staan is ofschoon wjj nadruk kelijk verklaard hebben, dat de geheele verkiezing kennelijk on eerlijk is omdat wij wettelijk willen handelen en het vertrou wen van het volk in wettelijke acie willen versterken. Francis Case, republikein, heeft in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een wetsont werp ingediend tot wijziging van de huidige arbeidswetgeving. Het ontwerp voorziet in de instelling van een commissie voor de rege ling van arbeidsgeschillen alsmede van een dergelijke commissie speciaal voor gevallen betreffende werknemers bij een openbaar lichaam. Dit wetsontwerp is een vereenvoudigde versie van het voorstel, dat in Jnui j.l. door Pre sident Truman werd verworpen, nadat het door het Huis en Se- lezingen over de visscherij, voor-„Dat was,''aldus spr. „de poli in samenwerking met de tiek van he,} door mij gepresi- ins: Voorliehtine- Van. het ie j bereid Donderdag is te Nanking 'n verklaring der Chineesche Cen- j trale regeering gepubliceerd, Afdeeling Voorlichting Ministerie van Landbouw, Vis- Prof. Ge brandy verklaardewaarin wordt aangeboden met 't scherij en Voedselvoorziening-. hierna, dat loor de twee opvol- Communistische hoofdkwartier De heer Hildebrandt spreekt gende regeer >gen dit beleid werd te Jenan besprekingen te voeren Maandag 13 Januari a.s. te 19.45 omgebogen, men heeft den heer over „een volledig plan voor de u. over den zender Hilversum H. Tjarda "van Starkenborgh Jaten beëindiging der vijandelijkheden gaan, omdat men het beleid van en reorganisatie der regeering." Dr. Van Mo. k hegeerde, de man j Te Nanking beschouwt men dit Vertre G'ieraai Fnorr die nu de consolidatie bevordert de laatste poging der Centrale 1 van een republiek van Japanschregeering tot onderhandelen met I De aangekondigde reis van fascistischenoorsprong, onder de Chineesche communisten. den Generaal Spoor naar Neder- ft land (de legercommandant, zou gelijk gemeld, in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. naar Nederland vertrekken) is in. ver band met de plechtige beëedi- ,ging der Oost-Indonesische Mi nisters op Maandag 13 Januari enkele dagen uitgesteld. In een verklaring der Brit sche regeering over de staking der Londensche vrachtautochauf feurs wordt gezegd, dat de regee ring heeft besloten alle personeel en vervoersmiddelen van de Ma rine, Luchtmacht en het Leger te R. K. Bond van Transportarbei- mobiliseeren om de voedselvoor- Iers .Bonifacius" anderzijds, is ziening en andere belangrijke Ie volgende regeling inzake de diensten gaande te houden. 'ossing en behandeling van goede- Na overleg tusschen den Belgi- ren, in verband met het conflict schen Transportarbeidersbond en in Antwerpen, vastgesteld: de Christelijke Centrale van Ver Zich' thans in Antwerpen be vin- voerarbeiders - eenerzijds en den dende schepen zullen in Neder- Centralen Bond van Transportar- i landsche havens worden gelost, beiders, den Nederlandschen Bond tenzij deze schepen Nederlandsche van Christelijke Fabrieks- ei goederen in hebben. Transportarbeiders en den Ned. j Indien deze schepen transito- werd alle nog bij theaters en bios- komen voor het voeren van be- copen aanwezige voorraden in be- Sprej<ingen met het directoraat slag te nemen. Boven het door vofjr de buitenlandsche econo- ijs afgesneden Waddeneiland van Amrum zijn Donderdag voorraden mische betrekkingen. Het doel melkpoeder voor de kinderen per van deze besprekingen is een regeling te treffen voor het handelsverkeer tusschen Neder land en de Engelsch-Amerikaan- sche zóne in Duitschland- pprachute neergelaten. De laag ste temperatuur werd geregis treerd in Kuestrin-aan-de-Oder, Hnnfdzalreliik tin nnnnnmiceli^ De fitaagrsche correspondent van het AFP schrijft, dat het Nederlandsche standpunt ten aan zien van Duitschland, zooals dat aan de conferentie van plaats vervangers van de Ministers Van Buitenlandsche Zaken zal wor den voorgelegd, thans definitief bepaald is. De Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitsch land, aldus zegt de correspondent, liggen voornamelijk op econo misch gebied. Het herstel van de vroegere handelsbetrekkingen met Duitschland is onontbeerlijk voor het economisch herstel van- Ne derland. De aanspraken op grenswijzigingen komen op het tweede plan. De Nederlandsche Regeering verzoekt daarom een opleving van de Duitsche econo mie te bevorderen, voorzoover die zich verdraagt met de veiligheid van Europa. Die veiligheid zou goederen in hebben zullen deze goederen kunnen worden gelost, voorzoover het betreft levensmid delen die voor de voedselvoorzie ning in België of andere landen dringend noodig zijn. Alle overige goederen zullen wel mogen wor den gelost, doch niet naar België of andere landen mogen worden doorgezonden. Uitgaande goederen, van België Iafkomstigbehoeven niet te wor- \aen geladen. voig-ens de Nederlandsche Regee- "Naar Europa varende schepen ring gewaarborgd moeten wor- met uitsluitend voor België be den door een federatief statuut voor Duitschland met een gecon- tröleerde centrale regeering. De economische politiek van Duitschland zou gecoördineerd moeten worden in een tol-unie, en eveneens onder controle moeten tolijven. De te voeren uniforme economische politiek zou geba seerd moeten worden op herstel van een vrij goederenverkeer, instelling van een louter fiscaal tarief, het tegengaan van dum ping en kartelvorming. Neder land maakt voorts aanspraak op exploitatie van potasch-mijnen onder een exterritorialiteitsrege- lir.g, waarbij de gedolven produc ten als Nee. e landsche koopwaar beschouwd zouden moeten wor den. stemde lading zullen niet in Rot terdam, Amsterdam of andere Hollandsche havens worden ge lost. Schepen, met lading voor verschillende bestemming zullen worden gelost. Voorzoover zich in deze sche pen voor België bestemde lading bevindt, zal deze worden gelost, doch niet naar België worden ge zonden. Door de vakvereenigingen aan gewezen vertegenwoordigers zul len in alle gevallen, waarin over de nakoming dezer regeling ver schil van meening bestaat, in de gelegenheid worden gesteld con trole op de nakoming uit te oefe nen. De Scheepvaartvereeniging „Zuid" stelt zich verantwoordelijk voor de nakoming van deze rege ling.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1