Na het aftreden van Byrnes Belglsch-Nederlandscti financieel aecoord Dr. Van Mook owrtle houding van Australië De vermeerdering v/h Prinselijk Gezin Middelen tot delging der schuld? VRIJDAG 10 JANUARI 1947. 3de Jaargang No. 399. Mogelijke gevolgen van Marshall's benoeming De Koningin in het Rijksmuseum DE UITBREIDING DERCOMMISSiE-GENERAAL 5ft off 101 scl»often COMMISSIE-GENERAAL ie Batavia aangekomen Kieuwe gevechien in Griekenland De Eng. LabonrregeerÏDg I WEEKS VEBWACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.L te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Om het vriespunt. Afn later toen. wind tus- echen Z.W.. en Z.O. Nevel of mist. Hier en daar neerslag. Overdag in het N.O. temp. om het vriespunt, overig gedeelte enkele graden hoven 0. Advertentieprijs: per mm 10 ct.»iim*nwa per advertentie 1.8d Inzendingen -.ivertoaüe» tot des namiddags 4 uai. Rubriek kl. advertsatUdi 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven oude* nr. Bur. va* dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N-V- Firma P. J. van de Sande Terneazen Abonnementsprijs /'3,2o per kwartaal. Wijzigingen worden verwacht. Ifen verwacht wijzigingen op groote schaal in de hoogste ran gen van het Amerikaansche Mi nisterie van Buitenlandsche Za ken en mogelijk ook bij de Aine- rikaansche vertegenwoordiging overzee. De wijzigingen zouden dan door Generaal Marshall worden aangebracht, als bij in functie treedt. Buiten de reeds bestaande vaca ture in de hoogere rangen zal, naar men aanneemt, een nieuwe ontstaan door bet Vertrek van Dean Acheson, onder-Minister van Buitenlandsche Zaken. Deze heeft reeds eenigen tijd geleden ver zocht naar zijn particuliere advo catenpraktijk te mogen terugkee- ren. doch het is mogelijk, dat hij zal aanblijven totdat Marshall zich heeft ingewerkt. Andere berichten zeggen, dat de organisatie van het Ministerie heeft geleden tengevolge van de langdurige alWezigheiü van Byr- aes. Marshall hoewel onbeproefd «is diplomaat en onderhandelaar heeft gedurende den oorlog als «tafchef de reputatie verworven «en der beste bestuursambtenaren der V. S. te zijn. Men verwacht, dat hij den diplomatieken dienst zoowei in Amerika als in het buitenland zal reorganiseeren. Zij, die met zijn poliuek standpunt bekend zijn, voorspellen dat hij de eliminatie van ambtenaren met communistischen of uiterst linkachen inslag zal versnellen. Als Minister van Buitenland- tche Zaken zal bet tot de taak van Generaal Marshall bebooren met de andere leden der Groote Vier te onderhandelen over de blijvende demilitarisatie van Duitschland, en over de problemen die voortvloeien uit de bezetting door Vier Mogendheden. Andere militaire problemen van het Ministerie van Buitenlandsche Kaken zijn: 1. De plannen voor een defensief verdrag met Wes telijk halfrond; Z. De standardi- eatie van wapens met Engeland en andere landen; 3. Bases op voormalig Japansche eilanden in den Stillen Oceaan. Vermoedens. Verschillende waarnemers blij ven er bij, dat achter bet aftre den van Byrnes meer steekt dan uit diens verklaringen blijkt, temeer daar het plaats vindt op een oogenblik, dat Byrnes aan het toppunt van zijn reputatie als vredestichter staat. De theorie, dat Generaal Marshall wordt be schouwd als een belangrijk can- didaat voor de Presidentsverkie- ringen van 1948 wint veld bij politieke waarnemers. Zij wijzen «r op, dat Öe binnenlandsche poli tieke 'toestand den gedachtengang van President Truman meer be ïnvloedt, dan internationale aan gelegenheden. Marshall, die als Minister van Buitenlandsche Za ken President zou worden als er iets met Truman zou gebeuren, krijgt thans de kans om vóór de Presidentsverkiezingen een goede reputatie als burger en vrede stichter op te bouwen. Dit is uit politiek oogpunt van belang in verband met het traditioneele bezwaar van de Amerikanen om •en Generaal als President te kie zen. De verrassing van het pu bliek over het plotselinge aftre den van Byrnes schijnt in hoofd ken te zjjn als zich naar aanlei ding van het vredesverdrag met Duitschland meeningsverschillen mochten voordoen. Marshali's benoeming bekrachtigd. De republikeinsche senator Van- denbeig, voorzitter der senaats commissie voor buitenlandsche za ken, heeft in den Amerikaanschen senaat aangedrongen op onmid dellijke bekrachtiging van de be noeming van Generaal Marshall tot Minister van Buitenlandsche Zaken als opvolger van Byrnes. Dit ,,om het onmiddellijk aan de naties der wereld volkomen dui delijk te maken, dat er geen on derbreking is in de twee-partijen politiek ten aanzien van de bui tenlandsche zaken van ons land." De senator betreurde het „ver lies" van Byrnes als Minister van Buitenlansche Zaken, die onver moeid de Amerikaansche idealen heeft verdedigd. De AmeriKaansche senaatscom missie voor buitenlandsche aange legenheden heeft daarop met al- gemeene stemmen de benoeming van Generaal Marshall tot opvol ger van Byrnes goedgekeurd. De bevestiging van den senaat kwam binnen een uur nadat de benoeming van President Truman was ontvangen. De commissie had slechts 12 minuten noodig om de benoeming goed te keuren. Donderdagochtend heeft de Koningin een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Ruim een uur heeft zij in een der zalen van het gebouw studies ge maakt in Haar schetsboek. Daar na verliet zij het museum om een wandeling te maken langs de Stadhouderskade. Telkenmale werd de Vorstin door verraste voorbijgangers eerbiedig gegroet. Het publiek respecteerde in zijn belangstelling de wensch van Ha re Majesteit zich ongestoord door Haar hoofdstad te kunnen bewe gen. Bij het Amstelhotel nam zij wederom plaats in de auto om naar het Paleis op den Dam terug te keeren. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P, dat ten departemente van Overzeesche Gebiedsdeelen thans de laatste hand wordt ge legd aan een wetsontwerp hou dende uitbreiding van de Com missie-Generaal tot ten hoogste 5 leden. Dit wetsontwerp zal dezer dagen aan den Minister raad worden voorgelegd. A.N.P. verneemt voorts, dat Prof. Pos- thuma, die gelijk gemeld, bin nenkort naar Indonesië vertrekt, daar reeds dadelijk in het werk van de Commissie-Generaal zal worden ingeschakeld. INDONESIË. Het Australische blad „Argus" bevat het volgende bericht van zijn correspondent te Batavia, Graham Jenkins: ,,Dr. Van Mook had verwacht, dat de Australi sche regeering maatregelen zou nemen, om den boycot op Neder- landsche schepen op te heffen, indien de havenarbeiders zelf niet dezen maatregel hadden genomen na de onderteekening van de ont- werp-overeenkomst. Het voortduren van den boycot zou de wederzijdsche betrekkingen kunnen benadeelen voor een lan gere periode, dan men op dit mo ment zou kunnen voorzien, aldus waarschuwde Dr. Van Mook. Australië zou thans een bloeien- den handel met Indonesië gehad hebben, indien het in de huidige situatie een zelfde houding tegen over Indonesië had aangenomen, als tegenover de Ver. Staten of tegenover de rest van de wereld. Dr. Van Mook was verder van meening, dat de Australische hou ding zonder parallellen was in de wereldgeschiedenis. Hij had er geen bezwaar tegen, dat Austra lië een consul of consul-generaal naar Indonesië zond, maar zoo ver hem bekend was, heeft de Austra lische regeering hiertoe nog geen verzoek gedaan, terwijl de poli tieke vertegenwoordiger van Australië te Batavia evenmin is voorgesteld als de toekomstige regelmatige vertegenwoordiger", aldus besluit Graham Jenkins. De militaire situatie. Donderdag deelde de Nederland- sche militaire woordvoerder mede Sigarettenposftie in Indonesië. De behoefte aan sigaretten voor het eerste kwartaal 1947 bij een rantsoen van 300 stuks per maand voor de burgerbevolking kan gesteld worden op 165 mil- lioen stuks per maand. Leger, leger-welfare, politie-welfare, en marine hebben tezamen noodig 86 millioen stuks per maand, waar door totaal 251 millioen noodig zijn. De locale productie kan ge steld worden op 155 millioen stuks per maand, zoodat er 96 millioen stuks per maand te kort zijn de voorraad is practisch uitgeput. Dit tekort heeft zeer ernstig de aandacht Van het deviezeninsti- tuut en Economische Zaken en naar Wij vernemen is thans besloten wederom een bedrag aan deviezen voor aankoop van siga retten beschikbaar te stellen, zoo dat het waarschijnlijk geacht mag worden dat het tekort, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte, uit te importeeren si garetten opgevangen kan worden. De mogelijkheid bestaat echter dat de burgerbevolking een klei ner rantsoen dan 300 sigaretten per maand zal krijgen. Woensdagmiddag bad op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Han del de onderteekening plaats van het Belgisch-Nederlandsch finan cieel accoord. De Nederlandscbe ambassa deur, Mr. B. Ph. Baron van Ha- rinxma Tboe Slooten, trad op als vertegenwoordiger van den Ne- derlandschen Staat en van Belgi sche zijde was Minister Paul Henri Spaak de onderteekenaar. ■Deze nieuwe overeenkomsten zullen Nederland in staat stellen zyn aankoop-programma van Bel gische goederen tot 1 Sept. 1947 te verwezenlijken en tevens eenige iinancieele verplichtingen te voldoen. Aan den anderen kant stelt Neaerland tot de beschikking van België de betalingsmiddelen, be- noodigd tot bet uitrusten van schepen, alsmede vreemde devie zen. Charles 'Roger geeft in „De Nieuwe Standaard" een overzicht over de beteekenis van het Bei- gisch-Nederlandsch financieel ac coord en geeft drie middelen aan Voor Nederland, om zijn schuld van 1 milliaid francs te dekken. Ten eerste zou Nederland dol lars, ponden en andere sterke de viezen kunnen leveren. Ten tweede zou het zijn schuld kunnen yereffenen door schepen aan België te verhuren, door ze onder Belgische vlag te laten varen. Ten derde zouden, zoodra dit technisch mogelijk is, Nederland scbe fondsen in België verhandeld kunnen worden. In Mei 1946 voorzag men nog dat de resteerende 700 millioen zouden gedekt worden door een leening op korten termijn, door Nederland in België te plaatsen. Nederlandsche schatkistcertifica ten zouden in tranches op de Bel gische markt uitgegeven worden, naar gelang van de mogelijkheden der Belgische geld- en kapitaal- mBrkt Feitelijk is de Belgische kapi taalmarkt op dit oogenblik zoo beperkt, dat het onmogelijk blijkt deze methode toe te passen en dit is de essentieele reden waar om het jongste financieel ac coord voorziet, dat de 700 mil lioen rechtstreeks door de Natio nale Bank verstrekt zullen wor den in plaats van door schatkist certificaten. Een analyse van de beschik bare statistieken van den Belgi schen buitenlandschen handel over de eerste 10 maanden van 1946 toont aan dat het Neder landsche deficit voor die periode ongeveer 1.300 millioen bereikt heeft. De Belgische uitvoer bedroeg 1.742.000 ton ter waarde var 3.332 millioen frank en de invoer slechts 723.000 ton ter waard* van 2.048 millioen. ■aak te zijn veroorzaakt door het dat bij een beschieting van het ontbreken van een psychologische voorbereiding. Het nieuws is on middellijk bekend gemaakt uit «rees voor ontijdige publicatie door de pers. Moskou is tevreden. De persoonlijke persadviseur van Byrnes heeft medegedeeld, dat Byrnes waarschijnlijk als Mi nister van Buitenlandsche Zaken sal aanblijven totdat Generaal Marshall deze functie overneemt. Over de plannen van Byrnes na diens ambtsperiode zeide de advi seur, dat bet nemen van een langdurige rust voorloopig het •enige plan is. Reuter meldt uit Moskou, dat de benoeming van Marshall daar met groote voldoening is ontvan gen. De Russische pers heeft nog Seen commentaar gegeven, doch algemeene verwachting is, dat de nieuwe Minister zal worden gewaardeerd en gerespecteerd, vooral om zijn oprechtheid en waardigheid. Zijn zeer groot ge tuid aal van groote waarde bljj- convooi van Medan naar Belawan Woensdag één Nederlandsche sol daat gedood en twee gewond wer den. Gedurende het laatste et maal is het te Medan rustig ge weest. Woensdag zijn er in het gebied van Palembang meer gewapende Indonesiërs naar den Zuidelijken oever van de Moessi vervoerd dan tot dusver is waargenomen. Nadat vier kampongs binnen de demarcatielijn in de zone van Semarang van republikeinsche troepen gezuiverd waren, werden de Nederlanders van buiten de zóne beschoten met zware mor tieren. Er waren geen verliezen. In de zuidelijke sector van de Soerabajasche zóne werden bin nendringende republikeinsche pa trouilles verdreven. In Soerabaja werden verscheidene personen op grond van extremistische activi teit gearresteerd. De legervoorlichtingsdienst spreekt het bericht van Antara over een militaire operatie by Soekaboemi categorisch tegen. Een vraaggesprek met Dr. J. de Groot. Langzaam maar zeker begint in Soestdijk en Baarn een zekere nerveuze spanning te komen. De beide, het dichtst bij het Prinselijk Paleis gelegen hotels, hotel Trier en Astoria-hotel (het vroegere Badhotel) wereldberoemd gewor den in de spannende dagen voor de geboorte van Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Beatrix en Prinses Irene, raken reeds aardig volgeboekt, hoewel het nog zeer vroeg in het seizoen is. Druk dogpde lieden met gewichtige ge zichten loopen rond om de juiste plaats voor de Telextoestellen, welke de berichten de wereld in zullen zenden, te zoeken; ondanks schaarscihte aan materiaal wordt duchtig gedelibereerd over het plaatsen van extra telefoonleidin gen en boer Haarman mag zich, sinds bekend is, dat op zijn ter rein de batterij, welke od oorver- doovende wijze zal vertellen of er een Prinsje dan wel een. Prinsesje geboren is, geplaatst zal worden, in een bijzondere belangstelling verheugen. Inmiddels zwoegt het Oranje- comité Baarn-Soest aan de orga nisatie der Oranjetocht en groeit de hoeveelheid babykleertjes, wel ke H.K.H. Prinses Juliana wordt aangeboden, om te verdeelen on der andere gelukkige jonge moe ders. gestadig aan tot een gewel dige berg klein goed". Een verslaggever van het A.N.P. vond In al deze verheugende voorteekenen aanleiding een be zoek te brengen aan den man, die wat betreft de a.s. geboorte van een nieuw Oranjetelgje genoemd mag worden als te zijn „het beste geïnformeerd" n.l. Dr. J. de Groot behandelend geneesheer van H.K.H. Prinses Juliana. Dr. De Groot is uiteraard een zwijg zaam man, doch het weinige, dat hij kon mededeelen, was zeer ver heugend. Hij zeide n.l. „alles is zoo goed. dat ik U niets kan ver tellen. Ik verwacht de geboorte van de Koninklijke baby tegen half Februari, doch zal mij reeds in de eerste week van Februari naar Soestdijk begeven". Hoeveel maal zuilen de kanons buideren? 51 maal of 101 maal? De Commissie-Generaal ls Donderdagochtend om 11 uur plaatselijken tijd t« Batavia aangekomen. Op het vliegveld vvargn ter verwelkoming o.m. aanwezig Dr. Van Mook; de wnd.-directeur van het kabinet van den Luit.-Gouv.-Gen. Dr. P J. Koets; de adviseur in alge meen,en dienst Mr. K. L- J. Ent hoven; de heer Ch. C. van der Plas; vice-admiraal A. 8- Pinke; de directeur van het departe ment van Binnenlandsch Be stuur, Dr. Y\'. Hoven; de direc teur van het dep. van Economi sche Zaken, Mr. J. H. van Hoogstraten; de President van Oost-Indonesië, Tjokorde Gde Rake Soekawati, en de kabinets formateur van Oost-Indonesië, D- M. Nadjamoeddin. Van In donesische zijde waren om. aan wezig de secretaris van de re publikeinsche delegatie, Mr. AH Boedihardjo, en Mr. Tamzil. De Commissie-Generaal had geen verklaring af te leggen. Het leger is den toestand meester. Sinds Woensdagavond vroeg woedt er een hevig gevecht by het dorp Korymos, niet ver van de Turksche grens, tusschen do geregelde Grieksche troepen en zwaar gewapende guerilla-strij- ders, aldus meldt het derde Grieksche legercorps. Er werden geen details ge geven, maar men legde er den nadruk op, dat het Grieksche leger meester van den toestand is. Het dorp Korymos was reeds 5 weken geleden door guerilla- strijders overvallen. Naar be weerd, kwamen deze van Bul- gaarsch grondgebied. Tevens werd melding gemaakt van een tweede strijdtooneel bij Goemeniza in het Joego-Slavische grensgebied, waar gewapende groepen Dinsdag twee maal een dorp overvielen. Zij zouden ech ter door het plaatselijk garnizoen zijn afgeslagen. Petitie voor ontslag. De Engelschman R. W. Mee- kins uit Lancashire heeft een or ganisatie op touw gezet om een petitie aan den Engelschen Ko ning te zenden, waarin deze wordt verzocht aan de regeering te vra gen om haar ontslag te nemen en een plebisciet te houden. De petitie, die het volk de ge legenheid wil geven zijn ontevre denheid met de huidige regeering tot uitdrukking te brengen zal in verband met de op 23 Januari in het parlement verwachte motie van critiek van Winston Chur chill op de regeering voor dien datum worden ingediend. Meekins heeft een staf van 6 personen moeten aanstellen om de talrijke aanbiedingen voor hulp in behandeling te nemen. Fabrieksarbeiders, mijnwerkers, straatvegers, ambtenaren, zelfs politiemannen hebben zich ter be schikking gesteld. Volgens Mee- kin komt bijna van de sollici taties van de kant van de wer kende klasse, die de regeering aan de macht heeft geholpen Menahem Beigi, „comman- dant van de Irgoen Zwai Leoemi" heeft in een radioboodschap over den clandestienen zender „de stem van het vechtende Zlon" een beroep op de Joodsche be volking van Palestina gedaan om een burgeroorlog te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1