*2 Storm slaat bres in onze Vleesckpo-s-itie. Nederl.-Indische regeering wijst Republikeinsche beschuldigingen af „DE ERFENISJAGERS" CHRISTELIJKE DAGKALENDERS N.V. Firma P.J. VAN DE SANDE m Groote Prijskaarting Een honderdtal koeien verloren gegaan Plaatsvervangers Ministers van Buitenl. Zaken UIT DE PROVINCIE SPORT Wat brengt de R.'ADIO KERKNIEUWS Zeeu vsch-Vlaamscha Tramweg Maatschappij N.V. Prijs 1.60 Franco per post 1.80 Noordstraat Terneuze» I <f 1 Bewogen reis van de ,,Mercur". Met Zwaren slagzij meerde Dinsdagavond aan de Rorneokade te Amsterdam het 791 hrt. me tende Deensche stoomschip „Mer- cur" dat met een lading van 453 koeien uit Denemarken was ver trokken, waarvan er tijdens den reis 100 door het slechte weer zijn omgekomen en totaal ongeschikt voor de consumptie in Holland aankwamen. Deze koeien waren bestemd om ons vleeschrantsoen voor eenigen tijd te bestendigen. Voor de cargadoors beteekent dit een schadepost van naar schat ting 40.000 tot 50.000 gulden. Een onopgesmukt relaas van den kapitein vertelde ons, dat het «chip Zaterdagavond uit Esbjerg vertrok met bestemming Amster dam Het weer was goed en de «erste uren van de reis verliepen voorspoedig, 's Nachts, terwijl het «chip nog onder de Deensche kust voer, stak een hevige storm op, die het schip in al zijn geledin gen deed trillen. Het vee werd onrustig doch het klagende geloei van de beesten ging teloor tn het geweld van den storm. Paniek onder het losgebroken vee. Plotseling kwam een van de mannen de brug op stormen met de mededeeling, dat het vee los gebroken was. Door het schom melen van het schip, waren eenige beesten losgeraakt en hadden zulk een paniek onder hun lot- genooten gezaaid, dat vele koeien zich losrukten en, nu geheel onbe- «chermd, van de eene zijde van het ruim naar de andere geslin gerd werden. Daardoor kwam eerst één en later tallooze andere koeien ten val. Voor de ongeluk kige beesten beteekende dit met een het einde doordat de nog op de been zijnde angstige viervoe tera hen onder den voet liepen en ongewild verpletterden. Doch hierbij bleef het niet. De cada vers stapelden zich aan stuur boordzijde op en weldra maakte het schip zware slagzij. Hier door kwam veel zeewater over boord en overspoelde de doode massa. Te trachten een gedeelte van het vee over het sterk hellende vlak, dat de bodem van het laad ruim vormde naar de andere zijde ran het schip over te brengen, ten einde op deze wijze het even wicht te herstellen, bleek een Volslagen onmogelijke taak. Intusschen hield de bemanning zich kranig en deed wat zij kon om de omvanz van de ramp zoo veel mogelijk te beperken. Toen de storm ging liggen en wjj de balans op gingen maken van dezen moordenden nacht, kwamen wij tot de ontdekking, dat meer dan 100 koeien waren doodgegaan. De slagzij, die het •chip maakte, (bemoeilijkte de werkzamheden aan boord en zoo waren voor een reis, die normaal in 36 uur gedaan wordt, nu by na dris dagen noodig. De bemanning hield zich kranig. D» kapitein vertelde verder, dat behoudens een onbeduidende Voetwond van een matroos, dé uit 18 koppen bestaande beman ning en het schip zelf geen na- deelige gevolgen van den storm ondervonden hebben. Het scheeps volk was sedert de uitreis nog niet onder de veeren geweest. Na een hartigen dronk en een opge wekt „skjold" van den kapitein begaven wij ons op de kade, waar inmiddels met het uitladen van het vee een aanvang was ge maakt. Levende zoowel als doode die ren werden nog Dinsdagavond naar het abattoir vervoerd; als gevolg van de strenge Neder- landsche vleeschkeuring zal een groot gedeelte van het vleescb van de doode koeien niet meer voor menschelijke consumptie ge schikt zijn en waarschijnlijk zal dit ten goede komen aan de levende have van Artis en het in Amsterdam verblijf houdende cir cus Knie. De plaatsvervanger^ van de Ministers van Buitenlandsche Za ken zullen aanstaande week hun eerste vergadering te Londen houden. Aan 18 kleinere naties is verzocht haar eischen tegen Duitschland en haar standpunt ten aanzien van het vredesver drag aan hen voor te leggen. Het werk van de plaatsvervangers be staat uit twee deelen: 1. discussie van het Duitsehe vraagstuk; 2. het opstellen van een ontwerp-verdrag voor de on afhankelijkheid van Oostenrijk. Bovendien zullen zij bespreken welke procedure de Ministers van Buitenlandsche Zaken zullen vol gen bij hun besprekingen te Mos kou in Maart. Zij moeten hun werk binnen vijf weken afmaken. De Ministers van Buitenland sche Zaken zelf zullen het vre desverdrag met Duitschland niet ODstellen tijdens hun bijeenkomst te Moskou. Zij zullen de versla gen van de plaatsvervangers in ontvangst nemen, benevens gede tailleerde rapporten van den Ge allieerden Bestuursraad te Berlijn over de toestand van Duitschland. Dan zullen de Groote Vier van gedachten wisselen over hun al- gemeene zienswijze en houding ten aanzien van het Duitsehe vraagstuk. Het zal wellicht mogelijk blij ken den vrede in Europa definitief te hersteilen door het onderteeke nen van een vredesverdrag met Duitschland binnen een jaar. Oostenrijk is een verschillend probleem. Het wordt niet be schouwd als een voormalig vijan delijk land, doch als te hebben ge vochten tegen de Geallieerden als een deel van Duitschland. De groote mogendheden koesteren daarom thans het voornemen, het ziin onafhankelijkheid terug te geven. Zoowel Engeland als Amerika hebben een ontwerp-verdrag met Oostenrijk opgesteld en men hoopt dat te Moskou een defini- teif verdrag zal kunnen worden opgesteld, dat Oostenrijk de onaf hankelijkheid zal geven die bet is Ibeloofd by de overeenkomst van Moskou. NIEUWVUET. Uitvoering „Cadzandria" Zaterdagavond gaf de tooneel- vereeniging „Cadzandria" van Cadzand een goed geslaagde uit voering in het café van J. v. d. Ameele alhier. Opgevoerd werd „Als de poor ten open gaan", een tooneelspel in 3 bedrijven en na de pauze een klucht in één bedrijf, getiteld „Mijnheer Pumps als hulp in de huishouding". Tot besluit volgde een bal met medewerking van de Nieuwvliet- sche hand „Hup en Vooruit". RETRANCHEMENT. Lang gewacht en toch gekregen. Maandagmorgen werden de be woners van Retranchement op geschrikt door een wonderlijk fluitend en blazend geluid. Een ieder kwam naar buiten om te zien. wat er gaande was, beter gezegd, wat er rijdende was, want toen men van zijn bewondering bekomen was, zag men een eigen aardig vervoermiddel op de rails. Het was een locomotief, die een paar wagens met ruiten er in voorrtrok. Het leken wel autp- bussen zonder motor. Niemand kon zeggen wat daar nu wel aan kwam. Ja toch, de grootvaders en grootmoeders konden zich her inneren dat dit vervoermiddel de passagierstram was, die Retran chement voor de bevrijding regel matig bezocht. De vreugde in het dorp was al gemeen. Gauw werden de vlag gen te voorschijn gehaald, doch deze weigerden te wapperen, zulks vanwege de vorst. Enkele muzi kanten wilden de met ijsbloemen versierde tram een serenade bren gen, maar ook dit plan bleek niet voor uitvoering vatbaar te zijn, daar de instrumenten bevroren waren. Derhalve zette de tram zijn zegetocht door de gemeente in stilte voort. Een ieder was ont roerd en bly. Na eenige minuten kwam de tram weer in het dorp terug. Het bleek, dat men Sluis niet had kunnen bereiken, omdat er nog geen trambrug over het afwateringskanaal ligt. Uit be trouwbare bron vernemen wij, dat de teekening voor deze brug over 2 jaar gereed zal zijn en dat de brug over 10 jaar in gebruik zal worden genomen. Benoeming. Tot onderwijzer aan de O. L.- School te Retranchement is be noemd de heer E. T. Klaassen te Cadzand. Jeugdherberg. Het ligt in de bedoeling van de Ned. Jeugdherberg Centrale, al hier een jeugdherberg te stichten. Een officieel communiqué van de Nederlaridsch-Indische Re geering wijst de republikeinsche beschuldigingen van schending van den wapenstilstand door maatregelen van militaire zijde en van de zijde der Neder- landsch-Indische Regeering ca tegorisch van de hand- Het officieele communiqué van de Nederl.-Indische Regeering verklaart verder, dat op een ge- heele reeks incidenten, die zich Vrijwel op alle plaatsen voor deden, slechts door localen afweer gereageerd is. Ook bij de bepaling van de de marcatielijnen zijn de onderhan delingen, ondanks de telkens van Indonesische zijde opgeworpen moeilijkheden, met groot geduld Voortgezet, ten einde een vreed zame afbakening van de bezette gebieden te verkrijgen. De maatregelen, gedurende de drie laatste weken getroffen, von den allen hun oorzaak in toe nemende bedreiging of agressie, vooral na de rede van Soedirman yan 26 Dec. Daarbij werd in een aantal ge- Vallen de bereikte overeenkomst door Indonesische bevelhebbers eenzijdig opgezegd en op verschil lende plaatsen aanvallen ingezet, welke duidelijk een gecoördineerd SCHAKEN Alexander wint te Hastings. De Britsche speler Alexander heeft door in de achtste ronde van den Canadeeschen kampioen Yanofski te winnen reeds beslag gelegd op den eersten pry's van het tournooi te Hastings. Andere resultaten van deze ronde waren: Golombek wint van Aitken eD GudmunssonAbrahams remise. In de overige afdeelingen waren de volgende uitslagen; Premier reserves a; Cole (Eng.) wint van Wijker (Ned.), de stand in deze af deeling is; Van Steenis (Ned.) eerste met 6 met Wijker en Bar- zin elk met 2 op de achtste plaats. In de afdeeling premier reserves b staat Seewald vijfde met 3 en in premier reserves c staat Span jaard met 5 punten op de vierde plaats. In major section a bezet Vader samen met Pindar en Herring- sbaw elk met 4 punten de vierde plaats. In major groep b staat Gerritse samen met Copping en Wallis bovenaan elk met 6 pun ten, gevolgd door mej. Heemskerk met 4, in major groep c staat Jacobson zevende met 2%. In de eerste klas groep a is Van Eindhogen vierde met 5% en Postma laatste met een half punt. In groep b is Torn derde met 5 punten en in c is Hoffman tweede met 5. karakteT droegen. Ook waar ml- j litaire maatregelen onvermrjdelyli I waren, is men er steeds van uit gegaan, dat het Indonesische be stuur ,zou hersteld worden, zoo- dra de bedreiging had opgehou den en de mistoestanden zoude» beëindigd zijn. De met de feiten strijdige voor stelling uit Djokja wijst op een ernstig gebrek aan juiste inlich tingen en daarom overweegt de Regeering een duidelijk overzicht Vaui de feiten te publiceeren, waarbij zij een verificatie van d« feiten door alle partijen, alsmede voor de pers, zal bevorderen. Tegen een algemeene of plaat selijke (verificatie bestaat geen enkel bezwaar, daar hierdoor d« juistheid van het bovenstaande slechts beVestigd kan worden Antwoord van den JMederl. Legervoorlichtingsdienst Een communiqué van den Ne- deriandschen Legervoorlichtings dienst deelt mede, dat tusschen 1 Nov. en 30 Dec. '46 de repu blikeinen izich 350 maal schuldig hebben gemaakt aan schending van bet bestand, waarbij 60 Ne derlanders aijn gedood en vel« honderden gewond. Het commu niqué voegt er aan toe, dat Gene raal Soedirman nooit de order tot het staken van het vuren heeft gegeven, zooals op 14 October werd beslist, DONDERDAG 9 JANTJARL Hilversum I: 8.00 Nieuws; 9.08 Pluk den dag; 9.45 Voor kleu ters; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 14.00 Orkest; 14.40 Voor de vrpuw; 15.15 Kamerork.; 16.00 Bijbellez.; 17.15 Russisch progr.; 18.00 Or gelspel; 18.30 Ned. Strydkr.: 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.08 Sterrenregen; 21.30 Met band eo plaat; 22.00 Nieuws; 22.45 Over denking; 23.00 Piano; 23.30 Ork. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 9.13 Morgenwijding; 9.50 Arb. vitami nen; 10.50 Voor kleuters; 12.35 Ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamermuziek; 15.00 Voor zieke» en gezonden; 15.20 Reprises; 17.00 Kaleidoscoop; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18,45 Sport; 19.30 Muz. school; 20.00 Nieuws; 20.15 Philh. orkest; 21.15 Bef. vrou wen; 21.45 Musette; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HOOFDPLAAT. Ned. Her». Kerk. Tot predikant bij de Ned. Her». Kerk alhier is beroepen cand. J. J. Winckel te Bilthoven. Ondertrouwd: SUZAN M. MJCHIELSEN en RALPH J. FREEMAN Huwelijksinzegening Don derdag 23 Januari 1947. 10 uur v.m. in de Parochie kerk van den H. Willi- brordus. Temeuzen, Januari 1947 Dijkstraat 58/60. Leicester (Engeland), Blaby, 35 Auburn Road. Toekomstig adres: Leicester (Engeland), Blaby, 4 Windsor Avenue BEKENDMAKING. Heden overleed plotse ling, tot onze diepe droefheid onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer JANNIS BATISTE BECU, in den leeftijd van ruim 67 jaar. Uit aller naam, M. BECU—DE HULLU. Groede, 6 Januari 1947. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 10 Januari a.s. te 3 uur, vanaf het sterfhuis. Baron en Baronesse COLLOT D'ESCURY VO GEL V AN GER betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling op 1 Januari ondervonden. Koosterzande, Jan. 1947. De Burgemeester der ge meente Philippine brengt ter algemeene kennis, dat het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederopbouw te 's-Gra- venha«e bij aanzegging van 4 Januari 1947 is overge gaan tot onteigening van eenige perceelen en per ceelsgedeelte in en ten name van de gemeente Philippine ten behoeve van het Bouwplan 1946, dat de hierop betrekking hebbende stukken voor een ieder vanaf den dag der publicatie tot 24 Januari 1947 kosteloos op de ge meente-secretarie ter in- 7aup liegen. Philippine, 9 Januari 1947. De Burgemeester voornoemd, P. J. L. VAN HOEK: Rectificatie dienstregeling 5 Jan. 1947. Traject Temeuzen Zaamslag. Trein 3. V. Terneuzen 5.55 en A. Zaamslag 6.20, loopt alleen op werkdagen. Terneuzen, 6 Jan. 1947. DE DIRECTEUR. Zondag 12 Januari a.s. bij H. VAN GREMBERGEN Café „Wilhclmina" Dijkstraat 69 Stichting Zeeuwsche Volksuniversiteit HET NED. VOLKSTOONEEL geeft op 15 Jan. a.s. te 8 uur in AXEL (Centrum) een voor stelling van: van EMIL ZOLA Kaartverkoop- Axel, Markt 12, Zaterdag van 26 uur. Terneuzen. U.L.O.-school, Wal- straat, Vrijdag van 56 uur. Voor leden zijn busretours naar Axel tegen halve prijs verkrijgbaar. De Tuchtrechter voor de Prijzen in het Arron dissement Middelburg maakt bekend, dat JOSEPHUS JOHANNES VAN DE VOORDE van beroep: reiziger geboren te Hontenisse 5 Juli 1916 wonende te Hontenisse, Hoefkensdijk 2 bij mondeling vonnis d.d. 12 Dec. 1946 werd ver oordeeld tot een geldboete van f 500,en de openbaarmaking van dit vonnis in de Prov. Zeeuwsche dagbladen, terzake van het ver- koopen van straatbezems voor hoogere dan toe laatbare prijzen. De Tuchtrechter voornoemd. Mr. J. D. VINK. 1 I r<y I ejj

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3