beschuldigen Nederland van provocatie Bö-nnci* s Prof. Romme's reis naar Indonesië Reacties op het aftreden van Byrnes Blum doet mededeelingen DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN SJARIFOEDIN en SOEDIRMAN DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING Dader van aanslagen te Stockholm gevat? Oprichting van bouwspaarkassen door gemeenten Wol HET STATUUT VOOR TRIËST bonaanwijzing voor kinderen Lonriensche postverkeer door staking gestremd Doei van de reis: „LUISTEREN" Het houdeu van Kermis vermakelijkheden of Lunaparken HET FRANSCHE VIER JAREN PLAN Sjarifoedin verklaarde in een rede die per radio werd uitge zonden, dat, na het sluiten van het bestand waarmede de Repu bliek accoord ging, de Indonesi- «che strijdkrachten dagelijks ge provoceerd werden, hetgeen vol gens spreker bewezen is. Na het bestand maakten de Nederlanders propaganda door de Indonesiërs ervan te beschuldigen, dat deze de bepalingen van het bestand overtreden. Zij zeggen, aldus Siarifoedin, dat bij ons geen disci pline heerscht en dat wij de regels van het bestand niet eerbiedigen. Over den toestand op Sumatra zeide Sjarifoedin dat de Indone siërs te Medan het bestand niet geschonden hebben. Dit blijkt uit een zoojuist uit Medan ontvangen telegram, waarin wordt medege deeld, dat de Indonesiërs tot het laatst toe het bestand geëerbie digd hebben. Ook te Padang en Palembang ligt de schuld bij de Nederlanders, die de demarcatie lijn hebben geschonden. Te Palembang kon de Repu bliek niet toestaan, dat de kust als Nederlandsch gebied be schouwd wordt en dat de Repu- blikeinsche schepen door de Ne derlanders onderzocht zouden worden. Hij drong tenslotte krachtig aan op de invoering van een eenhoofdige leiding, zoowel in militairen als in politieken zin. Soedirman zeide: Het Indone sische volk mint rechtvaardgheid en wenscht welvaart. Indien wij daarvoor echter moeten vechten, dan is een groep daarvoor aan sprakelijk, t.w. de kapitalistische en imperialistische Nederlanders, die ter bereiking van hun doel einden de kracht van een leger Een achttienjarige jongen, Er- land Masson genaamd, die op Oudejaarsavond werd gearres teerd wegens vermoede poging tot het opblazen van de stedelijke bibliotheek te Stockholm, zou be kend hebben verantwoordelijk te sqn voor de serie springstof-aan slagen, welke gedurende de afge- loopen weken in Stockholm heb ben plaats gevonden. Hij zou 50 kg dynamiet gestolen hebben uit een opslagplaats bij Stockholm, in September j.L en daarna die op- opslagplaata in de lucht hebben laten vliegen. gebruiken. Van Indonesische zij de is alles gedaan om de geschil len op vredelievende wijze op te lossen, doch agressie van het Nederlandsche leger heeft de vruchten van de besprekingen te niet gedaan. De regeering ep het volk van Indonesië hebben geduld genoeg getoond, doch ook dit heeft gren zen. Het is niet genoeg, dat wij ons volk vragen te beslissen, of het voor of tegen Linggadjati is en het is niet voldoende, dat wij mondeling of schriftelijk protesten laten hooren. Wij moeten een realiteit met een realiteit beant woorden en duidelijk ons stand punt kenbaar maken. Soedirmap bepleitte een eenhoofdige leiding en besloot zijn rede met de op wekking: „Gaat door met vech ten onder een éénhoofdige lei ding. Doet niets op eigen initia tief. Is men eenmaal met vech ten begonnen, dan vechte men door." De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat het op richten van bouwspaarkassen door gemeenten in het algemeen geen toejuiching verdient. Als een der belangrijkste eischen voor een redelijk func- tionneerend bouwspaarkaswezen is aan te merken, dat over be hoorlijke acquisitie-mogelijkheid moet kunnen worden beschikt, al dus de betreffende mededeeling, vindt op het territoir van een enkele of zeer weinig gemeen ten, aan dit vereischte op den duur nimmer zal kunnen voldoen. Dit bezwaar vermindert uiter aard. naarmate het rayon, waar: voor de bouwkas werkt, grootef is of wordt. Op grond van deze overweging meent de regeering, dat harer zijds in beginsel geen bezwaren in den weg behoeft te worden ge legd aan de deelneming door ge meenten in publieke bouwspaar kassen, welke het gebied van een of meer provinciën bestrijden, te minder wanneer bij deze bouwkas- sen het streven kenbaar is, uit eindelijk te komen tot stichting van een groote nationale bouw- spaarkas. Onder voorzitterschap van den Australiër Norman Makin begon de Veiligheidsraad Dinsdagavond etjn vergadering met de installa tie van drie nieuwe leden, n.l. België, Columbia en Syrië. De Belgische vertegenwoordiger, Ba ron Robert Silvercruys, de Bel gische ambassadeur te Washing ton, zeide: „Bij het innemen van sqn plaats in den Veiligheidsraad is België zich volkomen bewust van de ernstige verantwoordelijk heden die dit met zich brengt en Vlgië zal zich niet aan zijn taak onttrekken." Makin opende het defoat over het statuut van Triëst met be zwaren tegen sommige maat regelen, die naar zijn meening strijdig zijn met het handvest. De Veiligheidsraad heeft het recht niet een algemeene garantie van integriteit en veiligheid te geven aan een bepaald gebied, aldus Makin. „Die landen die de voorgestelde regéling hebb.en gesteund ondanks het feit dat hun aandacht geves tigd was op de problemen, die daardoor zullen ontstaan, moeten de verantwoordelijkheid dragen voor de politieke problemen die uit de huidige situatie zullen ont staan. Wij moeten inzien dat als die problemen niet nu worden be zien. zij later merkbaar zullen worden." Makin verklaarde, dat gezien deze bezwaren Australië niet voor de voorstellen kon stemmen. Steirjmüig uitgesteld. Ook de Syrische gedelegeerde, Fares Khourij, verklaarde dat ook hij geen artikel in het hand vest kon vinden, dat den Veilig heidsraad het recht gaf eenig ge bied rechtstreeks te besturen. Hij venzocht den vertegenwoor digers van de Groote Vier nadere inlichtingen te willen verstrek ken. Gromyko Sovjet-Unie) en Cadogan (Engeland) waren het er beiden over eens, dpt de Veilig heidsraad de bevoegdheid bezit de verantwoordelijkheid voor Triëst tot zich te nemen ingevolge art. 24 van het handvest. Naar hun meening kan de internationalisa tie van Triëst slechts behoorlijk onder het hoogste internationale lichaam geplaatst worden. De Veiligheidsraad zou slechts een algemeen toezicht houden, en niet onmiddellijk besluiten. Nadat krijgen we de drie nieuwe leden verzocht hadden om gelegenheid de voor stellen over Triëst te bestudee- ren, stelde de raad de stemming over dit onderwerp uit tot Vrij dag. De Veiligheidsraad zal Donderdag bijeen komen om de ontwapening te bespreken. Bonkaarten KA, KB, KO 701 (Strook No. 2) 554 alg. 100 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst be reid) 555 alg. 1 kg appels of peren 55—6 alg. 50 gr. cacao 557 alg. 125 gr. koffie 558 alg. 50 gr. thee 559 alg. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep Bonkaarten KI), KE 702: (Strook No. 2) 56alg. 1 kg appels of peren 566 alg. 50 gr. cacao 562D res. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep 562E res. 450 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep 563lD res. 100 gr. bloem of kindermeel niet uit rijst bereid) Tabakskaarten T 66 2 rants, tabaksartikelen Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 10 Jan. a.s. worden gekocht. De bonnen voor appels of peren ljlijven geldig t/m 1 Februari a.s. SCHEERZEEP. Het C. D. K. deelt ons mede, dat op bon „Textiel" I.M." der tex- tielkaart V A 605 voor mannen een rantsoen scheerzeep beschik baar wordt gesteld. Men moet dezen bon bij een detaillist in scheerzeep inleveren. De detail listen zullen de zeep afleveren, zoodra zij bevoorraad zijn. Een rantsoen scheerzeep be draagt: ~bo gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême. Het C.D.K. deelt mede, dat de plaatselijke distributie diensten op nader vast te stellen dagen na 19 Januari a.s. aan kinderen geboren in de maand Jan. van een der i jaren 1932 tot en met 1936 een schoenenbon zullen uit reiken van de soort en maat, welke overeenkomt met leef tijd en geslacht van de be trokken kinderen. De staking van bij het vervoer betrokken arbeiders te Londen heeft zich thans ook uitgebreid tot 900 arbeiders, die in dienst zijn van de post voor het vervoer van poststukken en baar geld voor de banken. De arbeiders hebben veklaard de belangrijkste diensten voor ziekenhuizen en bakkers te zullen verrichten. Het postbedrijf zal alles in het werk stellen om vertraging van den dienst te voorkomen. Meer dan 6000 man1 zijn thans bij de staking in het vervoer be trokken. De klacht is-, dat men 9 maanden lang zonder bevredi gend resultaat onderhandeld heeft over loonen en werktijden. Dinsdagavond heeft de K.R.O. een vraaggesprek uitgezonden, dat zijn verslaggever met Prof. C. P. M. Romme aan den voor avond van zijn vertrek naar In donesië in diens woning te Over- veen gevoerd heeft. Over het doel van zijn reis zei de Prof. Romme, dat hij zich naar Indonesië begaf „in de eerste plaats om te luisteren, te luisteren en nog eens te luisteren, wat men mij daar te zeggen heeft. In de eerste plaats over het heden, maar vooral ook over de toekomst. Natuurlijk ook- om eenige informaties te brengen, hoa. het verloop van de kwestie Linggadjati hier is geweest." Deze inlichtingen kunnen, aldus Prof. Romme, veel misverstand wegnemen. „Linggadjati kan het begin zijn van iets goeds of het begin van iets minder goeds. Daarom moe ten alle constructieve krachten samengetrokken worden." „Natuurlijk kunnen alleen de achteraan komende lieden nog spreken van vóór of tegen Ling gadjati." Linggadjati feit. een voldongen Prof. Romme leg;de er den na druk op, dat Linggadjati een „voldongen feit" is, „opgetrokken op basis van dat veel dieper in- IN AMERIKA. Met verbazing en teleurstelling hebben de Amerikaansche kran tenlezers Woensdagmorgen de groot opgemaakte berichten over het aftreden van James Byrnes onder hun oogen gekregen. Over het algemeen js men an derzijds wel in den zin met de be noeming van Generaal George Marshall tot Byrnes' opvolger als Minister van Buitenlandsche Zaken. Zoowel de New-York Times als de New-York Herald Tribune be treuren het, dat dit aftreden is gekomen op dit moment. De He rald Tribune zegt o.m.: „Dit af treden moet verwarring en te leurstelling wekken. Het publiek zal niet licht vergeten, dat op Byrnes sterke druk is uitgeoefend door het onhandig optreden van den President in de kwestie-Wal- lace en het zal geneigd zijn zich af te vragen, pf hier niet weder om een of aridere onhandigheid In het spel is. Wij hebben ver trouwen in de talenten van Mars hall, doch kunnen niet anders dan voorvoelen, dat deze abrupte wij ziging een herziening zal bevor deren van het geheele proces; waardoor onze betrekkingen met de rest van de wereld worden bepaald. De New-York Times schrijft in een hoofdartikel: „Wij kunnen slechts aannemen, dat Byrnes de lasten "van zijn ambt te zwaar heeft gevonden om ze nog langer te kunnen dragen. Dit aftreden valt uit den toon door zijn plot selinge voorvallen en doordat het wederom een wijziging in de lei ding beteekent, juist nu proble men van verreikende beteekenis om een oplossing vragen. Wy vertrouwen, dat de benoeming van Marshall geen voorafschadu wing beteekent van een wijziging in den koers, welke voor het Amerikaansche schip van staaj is uitgezet." Sommige politieke persoonlijk heden meenen, dat Byrnes niet aan de conferentie van Moskou zou hebben willen deelnemen, omdat hij betwijfelt, dat de ver betering in de betrekkingen tus- schen de Vereenigde Staten en de Sowjet-Unie meer dan een tijde lijke zou z(jn. ONDERSCHEIDING VOOR K. L. M.-STEWARDESS. Aan mej. B. Terwindt, hoofd stewardess van de K. L. M. zal Zaterdag 18 Jan. in den Schouw burg te Maastricht de Medal of Freedom worden uitgereikt, in verband met de hulp, welke zfl gedurende den oorlog aan Ge allieerde piloten heeft verleend. Mej. Terwindt is een der wei nige Nederlandsche vrouwen, tijdens de bezetting als parachu- tiste boven vaderlandsch gebied werden neergelaten. DE STRIJD IN INDO-CHINA. De generale staf van de Fran- sche troepen in Indo-China heeft in een communiqué de volgende gegevens verstrekt over den strijd aldaar. In de vesting Hanoi neemt de activiteit van de Vietnameesche artillerie sterk af. Vluchtende troepen zijn teruggeslagen. Te Nam Dinh wordt de zuivering van de stad voortgezet. Een kleine vloot met de geëvacueerde burgerbevolking is behouden te Haiphong aangekomen. Anderen veronderstellen, dat de politieke carrière van Byrnes nog niet afgesloten zou zijn, doch dat het een compromis zou wezen, wanneer Byrnes bleef sa menwerken met het onder leiding van Truman staande ministers team. Weer anderen zeggen, dat Byrnes een grooten dienst bewe zen heeft aan de democratische partij, door het mogelijk te ma ken, dat een persoon (Generaal Marshall), die door de democra ten als tegenstander van Mac- Arthur bij de candidaatsstelling voor het Presidentschap gepas seerd zou kunnen worden, een groote rol gaat spelen in de bui tenlandsche politiek. IN ENGELAND. ANP-Aneta meldt, dat het nieuws van Byrnes' aftreden in alle Londensche ochtendbladen met groote koppen is afgedrukt. Alleen de Times leverde echter reeds commentaar, door haar te leurstelling en verwondering over dit aftreden uit te drukken. De andere bladen beperken zich als nog tot publicatie van de feite lijke berichten uit Washington. AFP bericht nog nader, dat Robert Patterson, de Minister van Ooblog Van de Vereenigde Staten, zoowel lof sprak over den aftredenden Byrnes als over de keuze van Generaal Marshall als zijn opvolger. Volgens AFP is het waarschijn lijk, dat ook de meest intieme raadsmn van Byrnes. Benjamin Cohen, zal aftreden. IN DUITSCHLAND. De Duitsche sociaal-democra tische partjj betreurt bij haar eerste reactie het aftroden Van Byrnes als Minister van Buiten landsche Zaken in de V. S. Vol gens een woordvoerder dezer party te Hannover hadden de Duitschers hun hoop op Byrnes gevestigd en hem hun vertrouwen geschonken jia zijn redevoering te Stuttgart grijpende voldongen feit: de Ko ninklijke rede, tot stand gebracht onder de verantwoordelijkheid van de regeering van Gerbrandy en Van Mook. „Het gaat niet meer over d» vraag: vóór of tegen Linggadjati het gaat nu over de vraag: vóór of tegen den opbouw op basis var Linggadjati. En dat dit het ge val is, blijkt wel duidelijk uit de afbrokkeling van de verzetskrin» tegen Linggadjati." „Neg zoo'n paar redevoeringen van Prof. Gerbrandy en ik denk dat deze afbrokkeling een vee: duidelijker feit zal zijn." Prof. Romme deelde teven» mede, dat hy in Indonesië zqn oot te luisteren zou leggen, wat mei daar voor constructieve denkbeel den heeft. Hij hoopte zoodanige contacten te leggen dat hy voor de Rijksconferentie zoo goed mo gelijk voorbereid zou zqn. ..Daarenboven hoop ik met ons», jongens in contact te komen vooral met de troep zelf". Na afloop der vergadering va* het nationaal havencomité, welk* Dinsdagochtend plaats had, werd medegedeeld, dat de besprekingen tot geen resultaat hadden geleid daar de werkgevers en vakbond- leiders op hun standpunt blgven staan. Minister Huysmans had de havenpatroons verzocht de kwes tie met hem zelf te komen b* Spreken. Anderzijds heeft de Belgische Transportarbeidersbond een tele gram gezonden aan den Eerster Minister, den Gouverneur dei Provincie en den waarnemend burgemeester waarin officieel kennis gegeven wordt van de staking. Tevens wordt critieV uitgebracht op de tewerkstelling Van militairen In de haven er wordt dringend verzocht des? terug te trekken. De bond is bereid een beroep te doen op vrijwilligers om, ondei leiding van eigen gespecialiseerd personeel, zorg te dragen voor het lossen en het vervoer van aai bederf onderhevige levensmidde len, indien het noodige materia* ter beschikking wordt gesteld De Minister van Binnenlandsch* Zaken heeft het volgende onder de aandacht van de gemeente besturen gebracht In gevolge het besluit algemee» vestigingsverbod kleinbedryf 1943 behoeven de expoitanten van ker misvermakelijkheden, die de uit oefening van hun bedrqf sedert 1941 gedurende meer dan een jaar hebben onderbroken hetgeei met Vrqwel alle kei-misbedrijven het geval is een vergunning Van den Minister van Economi sche Zaken voor het hervattei daarvan. Gebleken is, dat een aantal kermisexploitanten met dit voorschrift geen rekening houdt. In het bijzonder bq het ver pachten van gemeentelijke terrël nen aan kermisexploitanten dient met het vorenstaande rekening te ;din| van genoemd vestigingsverbod worden gehouden. Bij overtrec proces-verbaal te doen opmakeiv De Fransche Premier, Leon Blum, heeft medegedeeld, dat de regeering onmiddellijk zal begin nen met haar vierjarenplan voor wederopbouw en moderniseering. Het gaat om de volgende 'zes in dustrieën: kolenmijnen, electrici- teit, ijzer en staal, landbouwma chines, cement en transport. Dit beslaat ongeveer dertig procent Van het geheel economische leven in Frankrijk. Blum heeft de mededeeling ge daan na een bijeenkomst van den nationalen raad voor de plannen. Het besluit zou Woensdag offi cieel door het kabinet worden goedgekeurd. De uitvoering van het plan brengt groote regeeringsorder3 voor machines en "ftllerlei con structiewerk mede. De bijzonder heden daarvan zullen later wor den bekend gemaakt. De beslis sing van de regeering beeft den volledigen steuA van het algemeen vakverbond en de organisatie van Werkgevers. De 48-urige werkweek zal bij alle industrieën worden inge voerd, met dien verstande, dat voor 40 uur een basisloon geldt, terwql de overige acht uur als overwerk worden betaald. Vreemde arbeiders collm immigreeren. Gedurende het eerste jaar zu- len 250,000 vreemde arbeider* naar Frankrijk immigreeren Hiervan zullen 200.000 Italianen zijn. Ook zullen 500.000 Duitscht krijgsgevangenen in het land ble ven werken. De kapitaalsuitgave! worden voor 1947 op 141 milliard francs geschat. Men stelt zich ten doel de productie bij de ge noemde industrieën gedurende het loopende jaar te verdubbelen. De regeering van Blum bestrqdt de economische depressie dus op twee fronten. Aan den eenen kant zal de productie worden ge stimuleerd. terwijl er anderzijds naar wordt gestreefd de prqzen te verlagen. De vakvereeniglng voor het overheidspersoneel heeft voor haar bijna anderhalf millioe» leden loonsverhooging geëischt. Deze eisch is in strijd met de politiek der regeering. Vertegen woordigers der vakvereeniging hebben geen overeenstemming kunnen bereiken met den Minister van Financiën, Andre Philip. D» kwestie zou Woensdag door het kabinet worden besproken.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2