- H.M. de Koningin maakt ijszeiltocht Dc Parlementaire Commissie naar de West vertrokken BYRNES AFGETREDEN. De militaire toestand. DONDERDAG 9 JANUARI 1947. GENERAAL MARSHALL DE HERDENKING ONZER BEVRIJDING DETOESTAND IN PALESTINA GENERAAL MARSHALL ZIJN OPVOLGER. Bom ontploft te Frankfort Vorst veroorzaakt nieuwe voedselcrisis WEEKS VI. KWACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Donderdagavond: Nog lichte vorst. Hier en daar nevel of mist. Voornamel. in 't Zuiden eenige neerslag (motregen of sneeuw) In het Z. des land lichte vorst in Zeeland temp. o. h. vriesp. DE Verschijnt dagelijks 3de Jaargang No. 398. Drukkerij N-V- Firma P. J. van de Sande Tcrneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur, Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Een bontmuts als hoofdbedek- king en gekleed in een bontjas heeft H. M. de Koningin Woens dagochtend op de Gouwzee een tocht gemaakt met een ijszeil- jacüt. «oorspronkelijk had het in het voornemen gelegen dezen tocht reeds Dinsdag te onder nemen. maar de scherpe wind deed de Vorstin beiluiten dit tochtje nog even uit te stellen. Woensdgmorgen waren de om standigheden gunstiger, hoewel het bijna nog kouder was dan Dinsdag. Om kwart voor tien Woensdagmorgen verliet Hare Majesteit per auto het Paleis op den Dam en een half uur later werd Zij in Monnikendam be- froet door den burgemeester, den eer W. N. Kelder, die eerst een half uur van te voren telefonisch bericht had gekregen van het Koninklijk bezoek. De Lands vrouwe vroeg den burgemeester of hfl al eens eerder op het ijs ge zeild had en of het een prettige gewaarwording was De burge- 1NDONESIE. Een Nederlandsche militaire woordvoerder heeft Woensdag het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven: Te Medan waren Nederlandsche troepen Maandagochtend genood zaakt een groote actie in te zet ten in den Noord-Oostelijke sec tor, waar reeds geruimen tijd binnen Nederlandsch gebied ster ke republikeinsche troepencon centraties en mortieropstellingen zijn waargenomen. De actie was binnen twee uur geëindigd zonder verliezen aan Nederlandsche zijde. De tegenstanders boden slechts tichten tegenstand en gingen spoedig op de vlucht. Te Falembang gingen de Ne derlandsche troepen voort met het doorzoeken van de stad en het verwijderen van gewapende Indo nesiërs. Het isolement van het Charitashospitaal en het vlieg veld is thans opgeheven. Er heerscht echter nog activiteit van sluipschutters en men is nog bezig met het opruimen van mij nen. In overleg met het Repu blikeinsche bestuur is de uitge hongerde bevolking van voedsel en andere behoeften voorzien. De bevolking toont zich dankbaar voor den terugkeer van orde en rust. Het vroegere - personeel van de B.P.M. en de N.K.B.M. komen zich thans in grooten ge tale aanmelden. Te Bandoeng zijn verschillende Nederlandsche patrouilles door aanvallers in uniformen van de T-R.I. beschoten, aan Nederland sche zijde vielen geen slachtoffers. Te Semarang hebben Zondag avond terroristen na Nederlandsch gebied te zijn binnengedrongen een gedeelte van een kampong in den Zuidelijken sector platge brand. In den sector van Soerabaja werd de bevolking van de kam pongs Grasoengen Pracoeng en Tamba door dé Republikeinen ge dwongen te evacueeren, nadat ge vallen van mishandeling door Re publikeinen was voorgekomen. De Nederlandsche artillerie open de het vuur op een bende van 60 man, welke daarna op de vlucht sloeg. Te Soerabaja zijn weder om 300 vluchtelingen uit Madoera aangekomen. Generaal Marshall, de nieuw benoemde Minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten, werd op 31 December 1880 te Uniontown in Pennsylvanië geboren, en is nu dus 66 jaar oud. Hij trad in 1901 in militairen dienst, en door liep snel alle rangen. In den eersten wereldoorlog fun geerde hij als assistent Chief of Staff for Operations, en diende btf den troep in Frankrijk. Van 1919 tot 1924 verbleef hij in Frankrijk, en daarna word hij in verschil lende functies belast met het opleiden van troepen. In 1939 benoemd tot stafchef, maak te hij den tweeden wereld oorlog in deze functie mee. In November 1945 benoemde President Truman hem tot ziin specialen gezant in China. meester had juist voor de eerste maal een tocht op de Gouwzee gemaakt en hij verzekerde de Koningin dan ook, dat hij de beste ervaringen had opgedaan. Nagestaard door honderden Monnikendammers, die op het bericht van de komst der Vorstin waren toegestroomd, stapte de Koningin om half elf aan boord van het negen meter lange ijszeil- jacht Poolvos". Dit jacht, dat toebehoort aan den heer Van Goor, te Monnikendam, wordt beschouwd als een der snelste jachten van Nederland. Ondanks den tegenwind op de heenreis werd een snelheid bereikt van meer dan vijftien kilometer per uur. Wim van Goor, de oudste zoon Van de familie, aan het roer, de secretaris van de Koningin en nog een lid van het gevolg van Hare Majesteit in het zelfde jacht. In een tweede ijszeilboot volgden op korten afstand eenige leden van de Hofhouding en üurgemeester Keldej- van Monnikendam. Hare Majesteit genoot, ondanks de felle koude, zichtbaar van de tocht vertelde Wim van Goor. Ze zeide zeer blij te zijn dat ze deze tocht nog had kunnen maken en was zeer enthousiast over de stuurmanskunst van Wim van Goor. Tot onder Marken ging de Poolvos" en dan ging het voor den wind met zeer groote snel heid, waarbij zeker tachtig kilo meter per uur werd bereikt weer in de richting van Monni kendam. Weer stonden de Monnikendam mers aan de kade geschaard en ditmaal zagen zij de Landsvrou we aan land gaan. De tocht had precies dertig minuten geduurd. De Koningin zeide het wel koud gehad te heb ben en dat was «geen wonder, want de temperatuur was acht graden C. onder nul maar bij zonder genoten te hebben. Hare Majesteit bedankte Wim van Goor hartelijk en aanvaardde om kwart over elf den terugtocht naar Amsterdam. Om circa kwart voor twaalf keerde Hare Majesteit in het Paleis terug. Zooals reeds eenigen tijd geleden is medegedeeld, neeft de Begeering bepaald, dat de viering van den nationnlen feei, dag, den bevrijdingsdag, op Maandag 5 Mei zal plaats hebben. In aansluiting daarop kan worden gemeld, dat de ker kelijke herdenking op Zon dag 4 Mei zal geschieden. De plechtige herdenking van da slachtoffers van het verzet vindt plaats op Zaterdagavond 3 Mei. In Jeruzalem gaan geruchten, dat de leiders van de Haganah (Joodsche verdedigingsorganisa tie) aan Menahim Begin, die zich opperbevelhebber van de Jood sche verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi noemt, een ultima tum hebben overhandigd om het vuren te staken. Eerder waren reeds geruchten in omloop, dat de leden van de Irgoen hadden besloten hun cam pagne tegen de Britsche strijd krachten in Palestina tijdelijk te staken. In ieder geval hadden Dinsdagnacht om 12 uur meer dan 30 uur lang geen aanvallen on Britsche troepen in Palestina plaats gevonden. Ook is de aandacht getrokken door het feit, dat Mrs Myerson, pas benoemd tot hoofd van de politieke afdeeling der executieve van het Joodsche agentschap, slechts enkele uren na haar terug keer van het Wereld-Zionisten congres te Bazel door Ben Goe- rion, voorzitter der executieve van het Joodsch agentschap, uit Parijs werd opgebeld en kort daarop samen met Remez, voorzitter van Vaad Leoemi (Joodschen Natio- nalen Raad), eveneens zoo juist uit Bazel te Jeruzalem terugge keerd, een onderhoud van twee uur had met Sir Henrey Gurney, die tijdens de afwezigheid van der. Hoogen Commissaris Cun ningham de leiding in het bestuur van Palestina heeft. De Parlementaire Commissie voor West-Indië is Dinsdagmid dag om 13.00 uur van Schiphol per iSkymaster naar Rio de Ja neiro vertrokken; daarvandaan zal zij naar Paramaribo doorrei zen. De Parlementaire Commissie bestaat uit de heeren Mr. G. C. D. J. Kropman, voorzitter; Dr. S. E. B. Bierema, Mr. H. J. W. A. Meijerink, Prof. Dr. J. de Zwaan, Prof. Dr. J. H. A. Logeman en G. Wagenaar, benevens Mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich als secretaris. Bij het vertrek waren o.m. aan wezig de heer F. H. R. Lim Apo, voorzitter der staten van Surina me en de Tweede Kamerleden L. N Palar en S. A. Posthumus. Voor het vertrek van de Par lementaire Commissie naar West- Indië heeft een A.N.P.-verslag- gever nog een kort onderhoud gehad met Prof. J. H. A. Loge- mann. Een reis naar de West kon Prof. Logemann slechts ten deele vergelijken met die van de Par lementaire Commissie-Van Poll naar Indonesië. ,,De commissie- Van Poll vertrok met een be paalde onderzoekingstaak, terwijl Wij ons in den breede op de hoogte gaan stellen. Er zijn in de Ka mer eigenlijk geen menschen, die t.a.v. de West volledig op de hoogte zijn en nu wij voor zulke belangrijke beslissingen staan, «willen wij in het Parlement ook met kennis van zaken kunnen spreken.'V De aankondiging van ons be zoek. aldus Prof. Logemann. is overigens in de kringen der Sta tenleden, die verleden jaar als West-Indische Delegatie naar Ne derland kwamen, met eenige reser ve ontvangen. En dit is ook be grijpelijk. Men was immers ge neigd om de reis naar de West, voor een deel ook een tegenbezoek te zien als een middel om met allerlei gewichtigdoenerij de drin gende hervormingen op de lange baan te schuiven. Dit laatste zal zeker niet het geval zijn. Volgens mededeeling van President Truman heeft Byrnes, de Minister van Buitenlandsche Zaken, zijn ontslag aangeboden. Zijn ontslag is aanvaard. Generaal George Marshall volgt Byr nes op. Het ontslag gaat in op 10 Januari. Het Witte Huis publiceerde een telegramwis seling waarin de President het ontslag v an Byrnes aanvaardde „slechts noode en met die- lGeneraal Marshall, die Trurrans speciale gezant in China is geweest, is thans onderweg n ar Washington uit Nanking. quenties in, in verband met den politieken toestand in Amerika. Een aantal democraten heeft ge De reis zal gaan via Rio de Janairo. Aan Suriname zal een bezoek van twee weken worden gebracht, daarna vertrekt de Commissie naar Curaqao en ten slotte zal een rondreis langs de overige Nederlandsche Antillen "worden gemaakt. Voorloopig is de datum van terugkeer vastgesteld op 14 Fe bruari; tegen dien tijd vereischen de werkzaamheden in de Kamer wederom de aanwezigheid van de Kamerleden. Het wetsontwerp tot stichting van een „Welvaartsfonds Surin- me" waarop de Memorie van Toe lichting reeds verschenen is, zal Volgens Prof. Logemann door de Kamer ongetwijfeld worden aan genomen. Er is in beginsel reeds een be drag van 40 mill. Nederlandsch- courant ter beschikking gesteld Voor Welvaartszorg, die ditmaal een ander karakter zal dragen dan de tot dusver gebruikelijke, incidenteele bulp ter aanvulling van het budget. Dit bedrag moet verdeeld worden over 5 jaar in gaande 1 Januari 1947. Er zal een Bureau worden gesticht ter uitvoering van een plan, dat j voornamelijk gebaseerd zal zijn op het Welvaartsplan dat Gou verneur Brons reeds heeft opge- M steld. Prof. Loeremann achtte het zeer Wel mogelijk, dat dit Bureau nog in den loop van dit jaar zal zijn gevormd. Te Frankfort is Woensdagnacht in bet gerechtsgebouw voor de zuiverintr een bom ontploft, die de rechtszaal geheel heeft ver nield. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. De openbare aanklager Karl Erhard is van meeninar, dat de aanslag In verband staat met het zuiveringsproces tegen Michael Haertel, voormalig directeur van d «"«""iTigenis der Gestapo te Neurenberg. Bvrnes overwocg af te treden reeds op 15 April 1943. Hij zeide Truman in een brief van dien datum, dat hij van zijn dokter advies had gekregen „bet kalm aan te doen". Byrnes verklaarde toen, dat bij zijn ontslag wenschte te doen in gaan op 1 Juli 1946. Op 19 Dec. schreef Byrnes weer aan Presi dent Truman, en herinnerde hem eraan dat hij gehoopt had reeds op 1 Juli af te treden, aangezien hij verwacht had dat dan de vre desconferentie zou zijn besloten. Lof voor Truman. In een brief aan Truman ver klaarde Byrnes „geen man, die gewerkt heeft als Minister van Buitenlandsche Zaken zou groo- ter steun en bemoediging ge vraagd of gekregen kunnen heb ben dan U mij heeft gegeven" In zijn brief van 19 Dec. zeide Byrnes: „Toen bet duidelijk werd dat ik te optimistisch was ten aanzien van het voltooien van bet werk aan de vijf vredesverdragen met de satellieten van de As, heb ik u medegedeeld dat ik zou voort gaan tot zij afgedaan zouden zijn. Nu wij volledig tot overeenstem ming zijn gekomen en de verdra gen op 10 Februari geteekend zul len worden, zou ik gaarne van mijn taak ontheven worden. De aankondiging van het ont- siag van Byrnes en de aanvaar ding daarvan door Truman kwam eenige uren nadat Byrnes een be zoek had gebracht aan Truman. President Truman schreef bij het aanvaarden van ontslag aan Byrnes: „Ik besef zeer goed hoe zwaar en gecompj'ceerd de vraag stukken zijn geweest, die u hebt 'moeten behandelen sinds ge uw ambt aanvaardde in Juli 1945". Truman complimenteerde Byr nes voor zijn werk. en hij rele veerde in het bijzonder zjjn „zeld zame tact en oordeel en indien noodzakelijk zijn vastgesloten- heid en vasthoudendheid" Ontslag kwam als een verrassing. Dé aankondiging van het ont slag van Byrnes kwam als een verrassing, daar de ambtenaren van het Witte Huis hadden mede gedeeld dat er geen verder nieuws van het Witte Huis te verwach ten was. Er waren slechts vier journalisten aanwezig toen de mededeeling werd gedaan Geen verjandertiig in politiek jegens de Sow jet-Unie 7 In bevoegde kringen te Was hington legt men er den nadruk op, dat de Amerikaansche poli tiek van „vastberadenheid en ge duld" jegens de Sowjet-Unie naar alle waarschijnlijkheid onder Ge neraal Marshall geen verandering zal ondergaan. Men is van mee ning, dat de politiek van Byrnes in de conferentie te Parijs en in den Raad van Ministers van Bui tenlandsche Zaken succes heeft gehoekt en geen verzachting van die politiek verwacht kan worden. Voorts wordt er van dezelfde zijde op gewezen, dat Byrnes in het tijdperk van internationale conferenties onder grooten phy- sieken druk werkte en in April van het vorig jaar reeds gepoogd had af te treden. Byrnes is op het hoogtepunt van zijn carrière afgetreden. Men geeft toe, dat Generaal Marshall op zeer veel moeilijk heden zal stuiten bij het kweeken van eenzelfde peil van begrip en goodwill t.a.v. de Sowjet-Russen als Byrnes in de laatste stadia van de besprekingen te New York van den Raad van Ministers van Biutenlandsche Zaken heeft be reikt. Benoeming met belangrijke consequenties. De benoeming van Generaal Marshall houdt belangrijke conse- ruimen tijd verklaard, dat de eenige hoop van de democraten om bij de verkiezingen in 1948 het Presidentschap te behouden de benoeming is van een groote figuur als Generaal Marshall. Er bestaat evenwel een traditioneel vooroordeel tegen de verkiezing van een Generaal als President. Daarom hebben bovengenoemde democraten erop aangedrongen dat Generaal Marshall eerst een hooge civiele functie zou uitoefe nen voordat hij candidaat voor het Presidentschap gesteld wordt. A.F.P. verneemt, dat men in Washington meent te weten, dat President Truman Vrijdag a.s. de benoeming van Generaal Marshall aan den Senaat ter ratificatie ea) voorleggen. Hij had slechts „twee gelukkige dagen". Toen, op een diplomatieke receptie, Dinsdagavond op het Witte Huis te Washington gehou den, de Britsche ambassadeur. Lord Inverchapel, bij wijze van scherts „protesteerde" tegen Byrnes' besluit tot aftreden, antwoordde Byrnes: „Er zijn slechts twee gelukkige dagen in het leven van een man in open bare functie, namelijk de dag, waarop hij benoemd wordt en. d» dag, waarop hjj heengaat." Van alle aanwezige gaste» toonde slechts mevrouw Byrnes zich ingenomen met het besluit van haar echtgenoot. „Nu zal ik tenminste met hem kunnen pra ten inplaats van hem „nota's" te moeten schrijven, zeide zö Uil BUITSCHLAND Nu de temperatuur ln het Ruhrgebied tot 35 graden onder 0 gedaald is, wat de laagste is, ui; tot dusver daar werd geregis treerd, wordt dit gebied door een nieuwe voedselcrisis bedreigd. Het militaire bestuur maakte bekend, dat "wegens het bevrie zen van de kanalen de graanaan- voer van de havensteden is be perkt tot 45 precent van het mi nimum, dat noodig is om in den nood te voorzien. „In plaats van het normale rantsoen van 1550 calorieën per dag" aldus deelde de autoriteiten mede, „zal het gemiddelde rantsoen, naar schat ting, 1420 calorieën bedragen en in plaatsen, waar geen aardappe len beschikbaar zijn, zal het tot ongeveer 1190 dalen". De aardappelen, die reeds per schip naar het Ruhrgebied zijn Vervoerd, kunnen door de lage temperatuur niet worden gelost Het Dortmund-Eems-kanaal en het netwerk van de verbindings kanalen zijn geheel bevroren. Ook het Kieler-kanaal vroor Dinsdag over zijn heele lengte (100 km) dicht en ijsbrekers zijn aan het werk gezet om een doorgang open te houden voor de voedselschepen. De Rijnschepen, die normaal 1.500.000 ton vracht per maand vervoeren, werden Dinsdag ge waarschuwd, dat het ijs waar schijnlijk de eerstkomende dagen de scheepvaart onmogelijk zal maken. Volgens het Parijsche blad „Le Soir" smokkelen schaatsen rijders groote hoeveelheden ciga- retten en koffie uit Zwitserland in Frankrijk via meeren en water wegen. De communistische secreta ris van een arbeidersorganisatie in Toscane (Italië) is Maandag Vermoord. Gedurende de laatste maanden zijn reeds zes secretaris sen van plaatselijke arbeidersor ganisaties gewelddadig om het leven gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1