De toestand te Palembang verbeterd wi 1h enkele Ce strijd in Vietnam Ka ULTIMATUM DOOR DE INDONESIËRS AANVAARD WOENSDAG 8 JANUARI 1947. De a.s. blijde gebeurtenis fCcnms en Radiorede prof. Gerbrandy Beschuldiging tegen Generaal Anders Prins Bernhard in Zwitserland De chauffeursstaking in Londen Onafhankelijkheids beweging in Birma Gewelddaden in Voor-Indië Het Duitsche vraagstuk in den Ministerraad Montgomery te Moskou aangekomen Churchill schrijft een boek DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 397. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie! tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer *»rwMint du«1Vki Drnkkartt N V. Firm» P. J van de Bande Tementen AbnnnementsnrB» f 3 2" per kvrartaa- Vaststelling nationale feestdag. Naar wij vernemen heeft de Raad van Ministers, na overleg met de Commissie voor vaststel ling van richtlijnen voor de vie ring van nationale gedenk- en feestdagen uitgaande van het Nationaal Instituut, t.a.v. de aan staande viering van de geboorte van een Prins of Prinses het vo'gende bepaald. Indien de geboorte plaats heeft tusschen 0 en 12 uur zal deze dag verder als nationale feestdag worden beschouwd en zal aan het Overhe'dspersoneel, voor zoover de dienst dat toelaat, en aan de school'cugd. onmiddellijk na de bekendmaking van de geboorte, vrij worden gegeven. indien de geboorte plaats heeft tusschen 12 en 24 uur zal even eens vrij worden gegeven, doch de vozende dag als nationale feestdag worden beschouwd. Indien de nationale feestdag als gevolg van het tijdstip der ge boorte op een Zondag zou vallen, zal deze bepaald worden op den Maandag daaropvolgend. ran Kroonprins Paul van Grie kenland en Kroonprinses Frede- rika ,zijn Dinsdag aan boord van den torpedojager „Themistocles'' uit Athene naar Saloniki vertrok ken, van waar zij een tocht door het onrustige grensgebied willen ondernemen. Na hun terugkeer zal Koning George, waarschijnlijk vergezeld van zijn eersten Minister Tsalda- ris, de Noordelijke provincies van Griekenland bezoeken. Enkele uren nadat President Truman had aangedrongen op een herziening van de immigratie- wetten om het toelaten van meer Verplaatste personen uit Europa mogelijk te maken, diende de democratische afgevaardigde Sa- beth uit Illinois in het congres een wetsontwerp In om Immigra tiequota die in Juni het eind Van het belastingjaar niet be reikt waren, voor vluchtelingen te bestemmen. De Fransche regeering deelt mede dat Georges Daux, hoog leeraar in de geschiedenis aan de universiteit van Parijs, aan het hoofd zal staan van de commis sie der V. N., die op verzoek van de Grfeksche regeering naar Griekenland zal worden gezon den. Daux zal worden bijge staan door functionnarissen van het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken. Sarat Tsjandra Bose, dé Bengaalsche leider van de con gres-partij, heeft verklaard, dat een derde wereld-oorlog onvermij delijk zal zijn, en Voor-Indië zal bevrijden, wanneer zulks al niet eerder het geval zal zijn. Voorts verklaarde Bose, dat aan zijn op roep voor vrijwilligers voor den strijd tegen de Franschen in Indo china op bevredigende wijze ge hoor gegeven was. Bose zeide. dat hij t.z.t. tot de Britsche auto riteiten het verzoek zou richten om de opleiding, uitrusting en het op transport stellen van vrij willigers naar Indo-China niet te belemmeren. De Burgemeester van Den Haag ontsloeg een aantal politie agenten, die hun opleiding ont vangen hadden in Schalkhaar Dat ontslag was natuurlek terecht. Schalkhaar was immers een opleidingsinstituut dat door of met medewerking van den vij and was opgericht. De bedoeling was dat dit instituut politieman nen zou afleveren, die door en door bekend waren met de nieuwe orde, die de ideologie van dez» nieuwe orde onderschreven e« zouden propageeren en in den geest van deze orde hun politie taak zouden verrichten. Het spreekt vanzelf dat men alleen dan waardig gekeurd werd dez» opleiding te ontvangen als men aan bepaalde voorwaarden vol deed. Men moest in elk geval sympathiek staan tegenover de 'nieuwe orde; men moest een for mulier teekenen waarin men dit tot uiting bracht. Het werd ver wacht en het was voorgeschreven dat men den Hitlergroet bracht; men marcheerde en zong op Duit- sche wijze. Het is toch wel duidelijk dal. Wie vrijwillig naar Schalkhaar ging, niet deugde. Oud-Minister Burger maakte eenmaal de be kende onderscheiding tusschen menschen, die fouten hadden ge maakt en fout waren geweest. Welnu, die vrijwillig- naar Schalkhaar ging, maakte niet slechts een fout maar whs fout. Hij gaf daarmee blijk van een geestesgesteldheid, die onnationaal was. Hij toonde zich bereid vrij willig hand- en spandiensten voor den bezetter te verrichten. Een politieman, opgeleid in Schalk haar, moet dan ook uit het Neder- landsche politiecorps worden ge weerd. Het ontslag, gegeven door den burgemeester van Den Haag, was dus terecht. Dat zou het ten minste moeten zijn! Maar het Ambtenarengerecht te Den Haag heeft anders beslist en het ontslag nietig verklaard. On danks de ontvangen opleiding, zoo het gerecht, moet aangenomen worden dat velen, te Schalkhaar opgeleid, de bekwaamheid bezit ten om bij de Nederlandsche poli tie te dienen! Het criterium is hier dus de be kwaamheid. Nu. we willen dit niet ontkennen. De Duitsche po litiestaat had wel eenive ervaring in 't opleiden van politiefunction- narissen. Vakbekwaamheid kon men daar wel opdoen. Maar waar het om gaat, is dit. Mag het criterium hier zijn de vakbe kwaamheid? Wat moet hier het zwaarste wegen, kennis of karak ter? We herinneren ons, hoe na de bevrijding telkens weer naar voren werd gebracht, dat niet al leen op kennis maar ook en voor al op karakter den nadruk moest worden gelegd. Maar dat schijnt nu niet meer noodig te zijn. Da toestanden worden immers zoo langzamerhand weer normaal! Zoo gezien, geeft de uitspraak van het Ambtenarengerecht ons wel t» denken. Wij zouden zoo zeggen; door vrijwillig naar Schalkhaar te gaan toonde men zich, nationaal gezien, zonder pit of ruggegraat, zonder principe en karakter. Maar wat doet dat er toe. Het komt toch niet op karakter maar alleen op kennis aan. WEEKS VERWACHTIN G medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: Aanhoudende vorst. Afnemende, later weer toene mende wind uit O. richting. Overdrijvende wolkenvelden, droog weer. Des nachts vooral in het N.O. strenge vorst, over dag strenge tot matige vorst. INDONESIË. Maandagavond zijn Generaal- Majoor Buurman van Vreede, Dr. J. van de Velde, en Dr. Gani, die Maandagochtend j.l. naar Palem bang waren vertrokken, naar Batavia teruggekeerd. Aneta heeft van welingelichte zijde ver nomen, dat het conflict te Palem bang als bezworen mag worden beschouwd. De commandant van de Nederlandsche troepen stelde 5 Januari een ultimatum aan de Indonesische autoriteiten, waarin onmiddellijk terugtrekking ge- eischt werd van alle repulblikein- «che troepen en andere gewapen de Indonesische elementen uit het geheele stadsgebied van Palem bang, zoomede uit een strook rond de stad met een straal van 20 km. Het ultimatum is door de Indonesiërs aanvaard. Het resultaat hiervan is, dat niet alleen het ,,Europeesche kamp", doch ook het geheele stadsgebied van Oost- en West- Palembang, zoomede het vlieg veld en de olieterreinen te Plad- joe en Soengei Gerong ondër be scherming van de Nederlandsche troepen staan. De commandant van de T.R.I. te Palembang, Oetojo, begon in onderling over leg met de Nederlanders zijn troepen op drie aangewezen plaatsen te concentreeren, van waar zjj met volledig behoud van kun bewapening onder Nederland sche bewaking afmarcheerden Zuivering wordt voortgezet. Maandag is de zuivering van ket gebied door de Nederlandsche troepen voortgezet. Thans is het volkomen rustig, behoudens •enige activiteit van verspreide Sluipschutters, die niet tot de geregelde republikeinsche troepen behooren. Dr. Van de Velde ver klaarde aan Aneta, dat de ge beurtenissen, die eind vorig jaar 4en Vooruitgang ongunstig be ïnvloedden, grootendeels moeten worden toegeschreven aan de rede van Soedirman, die op Su matra beslist is opgevat als het teeken voor den aanval en als aankondiging van een door de Nederlanders voorbereid verraad Jegens de overeenkomst. Ook 4e kwestie te Buitenzorg maakte in Indonesische kringen den in druk, alsof de Nederlanders hun woord wilden breken. Ten derde hebben de woorden van Lt.-Gen. Roëll in Nederland, aldus Dr. Van 4e Velde, hun uitwerking niet ge- mist. Dit alles, maar vooral de rede van Soedirman verklaart, waarom de ongunstige elementen op Sumtra de overhand kregen «n de goedwillenden onder de In donesiërs, zoowel burgers en militairen gingen meenen, dat van kooger hand bevel tot den strijd gegeven was. De ongunstige ele menten konden zich versterken «n daaronder waren velen, die den Nederlanders ongunstig gezind waren. In dit verband noemde Dr. Van de Velde de Japanscha Kempeitai-Kapitein Markies Inoue, 4ie uit het krijgsgevangenkamp ontvluchtte en die in de omgeving van Siantar onrust stookte onder 4e Indonesiërs. Het Sowjet-Russisch Nieuws bureau meldt uit Warschau, dat ln de tenlastelegging tegen een tiental Polen, die thans berecht worden, beweerd is, dat Generaal Anders, de voormalige comman dant van het tweede Poolsche legercorps in Italië, order ge geven zou hebben tot oprichting van een ondergrondsche organi satie in Polen. De 10 beschuldigde Polen zou den den „generalen staf" hebben gevormd van een „vrijheids- en onafhankelijkheids-organisatie", welke er van beschuldigd wordt gepoogd te hebben de huidige Poolsche regeering omver te wer pen „op instructies van de voor malige Poolsche regeering te Lon den". Generaal Anders zou, vol gens den tekst van de tenlaste legging, de „terroristische activi teit" in Polen gefinancierd heb ben en inlichtingen uit Polen heb ben ontvangen via Regensburg in Beieren. Prof. Schermerhom geïnterviewd. In een Maandag door hem te Karachi verleend interview heelt Prof. Schermerhorn de hoop uit gesproken, dat de onderteekening van het accoord tuss^en de Ne derlanders en de republikeinen het begin zal zijn van een nauwe samenwerking tusschen beide lan den. „Na de onderteekening van het accoord", aldus verklaarde Prof. Schermerhorn verder, „zal het de eerste belangrijke taak van beide partijen zijn de normale levensomstandigheden voor ieder, die voor Indonesië Wenscht te werken, te herstellen. Hiertoe is het noodig het land voor ieder van goeden wille veilig te maken. Dit is de eerste stap op een lan gen en moeilijken weg van econo misch herstel en ontwikkeling "van Indonesië." Dinsdagochtend zrjn Prof. Schermerhorn en zijn gezelschap naar Calcutta vertrokken. Verklaring Roestam Effendi. Het vroegere communistische Tweede Kamerlid Roestam Ef fendi heeft naar aanleiding van het accoord van Linggadjati tegenover het republikeinsche persbureau Antara het volgende verklaard: „Zijn beteekenis ligt in het consolideeren van onze politiek en economie in den kortst mogelijken tijd. Wij moeten niet uit het oog verliezen, dat Neder land thans voor een crisis staat met betrekking tot zijn finan ciën." Z. K. H. Prins Bernhard, die juist herstellende is van een lichte griep, heeft zich Maandag, in ge zelschap van zijn broer Aschwin met zijn eigen vliegtuig naar Zwitserland begeven, om in de omgeving van Genève tevens ge nezing te zoeken voor de maag stoornissen, waaraan hij reeds eenigen tijd lijdende is. De Prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. Voetselvoorziening wordt bedreigd- De staking van vrachtauto chauffeurs te Londen, welke Maandag plotseling is begonnen en waarbij een .vijfduizendtal man aan beide oevers van de Theems betrokken zijn, duurt voort en bedreigt de voedselbevoorrading van het geheele land. De Lon- densche stakers hebben een be roep om een solidariteits-actie gedaan op de kolensleepers in Li verpool, Leeds en Newcastle als mede op de Londensche haven arbeiders. De staking is onofficieel. Men eischt hocgere loonen, een 44- urige werkweek, regeling voor be taling van overwerk en twee weken betaalde vacantie. De chauffeurs beklagen zich erover, dat de onderhandelingen over hun eischen reeds negen maanden hangende zijn. Functionnarissen van de vakver- eeniging van transportarbeiders zouden Dinsdag bespreking voe ren met vertegenwoordigers van de vereeniging van wegvervoer te Londen. Werf actie voor het vrij willigerskorps. Na het vertrek naar Londen van de afgevaardigden voor de besprekingen aldaar over de toe komst van Birma is in geheel Birma onder auspiciën van den anti-fascistischen vrijheidsbond een „onafhankelijkheidscampag ne" begonnen. Volgens functionnarissen van dezen bond is het de bedoeling, de bevolking enthousiast te maken voor de besprekingen en het land voor te bereiden op den komen den vrijheidsstrijd. De campagne houdt in een werfactie voor het vrijwilligerskorps van den anti- fascistischen bond, collectes voor de „Vrijheidsfondsen", massa demonstraties en openbare bijeen komsten. 10 Januari begint een onafhankelijkheidsweek. Het vrijwilligerskorps bestaat hoofdzakelijk uit voormalige leden van het pro-Japansche ver- dedigmesleeer van Birma en de arti-Japansehe verzetsbeweging. Ziin sterkte wordt officieel op 3000 man geschat, maar men houdt het er algemeen voor, dat het minstens twee maal zoo veel bedraagt. Te Dahanoe (100 kilometer ten Noorden van Bombay) is een compagnie Voor-Indische man schappen en 300 gewapende politiemannen aangekomen om aan de plaatselijke politie bij stand te verleenenbij het onder drukken van den opstand aldaar. Inheemsche arbeiders „Warlis" genaamd, naar verluidt door de communisten georganiseerd, heb ben de politie ,aangevallen, hoo rnen geveld en bezit vernield. Bij de gevechten te Cawnpore werden Maandag drie personen gedood. Twee personen overleden naderhand in het ziekenhuis aan de gevolgen van den strijd. De onlusten zijn een gevolg van een aantal arrestaties van personen, die verantwoordelijk worden ge acht voor het groeiend aantal stakingen, die gepaard gaan met toenemende geweldpleging. Naar het A.N.P. verneemt, zou de Ministerraad Dinsdag in een speciale zitting bijeenkomen ter behandeling van het Duitsche vraagstuk. In deze vergadering zou rapport worden uitgebracht van de werkzaamheden der in terdepartementale commissie, welke de aspecten van het Duit sche vraagstuk in den breede aan een onderzoek heeft onder worpen- Veldmaarschalk Lord Montgo mery is Maandagmiddag te Mos kou aangekomen, waar hij de gast zal zijn van het Sowjetleger. In een toespraak die door de radio werd uitgezonden, zeide Montgomery, dat hij als soldaat gekomen is om een bezoek aan het Sowjetleger te brengen. „Ik wil een vriendschappelijk contact tusschen 4)nze legers leggen", al dus de Veldmaarschalk, „en ik hoop1 dat daaruit wederzrjdsch be grip en vertrouwen moge voort vloeien, dat in ons beider belang zal zijn" Franschen leden lichte verliezen.. Berichten uit Saigon melden, dat de Franschen slechts lichte Verliezen hebben geleden bij de gevechten, die de laatste 24 uur om Hanoi gewoed hebben. De Vietnameesche strijdkrach ten leden echter zware verliezen, aldus een Fransch militair com muniqué. De gevechten waren plaatselijk hevig, toen Fransche strjjkrachten een sterke Vietnameesche positie op den weg, die Hanoi met zijn haven Haiphong verbindt, aan vielen en vernietigden. Volgens rapporten, die te Pa rijs ontvangen werden, zijn on derhandelingen tusschen den Chineeschen consul-generaal en Vietnameesche vertegenwoordi gers om de veiligheid van Chi- neesche eigendommen in het Chi- neesch-Annamitische kwartier van Hanoi te waarborgen, afge broken, nadat zij Vier dagen ge duurd hadden. Men hoopt echter nog een oplossing te vinden. Naar gemeld wordt, hebben de Fransche militaire autoriteiten dit stadskwartier nog niet laten aanvallen, ofschoon met gelooft, dat er zich een aanzienlijk aan tal Vietnameesche soldaten be vinden. Het district is evenwel omgeven door een sterke blok kade. Tijdens een botsing tusschen Grieksche Verzetsgroepen en regeeringsstrijdkrachten ten Zui den van Larissa (Thessalië),, die den geheelen nacht duurde, zijn 1 soldaat, ,1 gendarme en 3 guerilla strijders gedood en 2 gendarmen, 2 soldaten en 6 guerillastrijders gewond. 1 Officier en 5 soldaten worden vermist. Guerillastrijders hebben ook een nieuwen aanval ondernomen in de voorsteden van Lamia (Thessalië) In bevoegde kringen te Was hington verneemt men, dat plan nen worden uitgewerkt voor het houden van een internationale tarwe-conferentie ter vaststelling van minimumprijzen voor tarwe. Op 15 Januari zal de internatio nale tarwe-raad, waarin 13 lan den zijn vertegenwoordigd, te Washington bijeenkomen om naar men verwacht tijd en plaats van de conferentie vast te stellen. In den internationalen tarwe-raad is Nederland ook vertegenwoordigd. Naar wij vernemen, zal Prof. P. S. Gerbrandy op Donderdag Januari des avonds 9,45 uur over beide zenders een radiorede hou den ter beantwoording van d« officieele regeeringsverklaring ran Vrijdag jJ- Winston Chuchill is bezig een groot boek te schrijven over da politieke geschiedenis der laatste tien jaren. Naar men verneemt, vordert het werk goed. Churchill dicteert de aanteekeningen en deze worden of door een secreta resse opgeschreven of per dicta phone op platen vastgelegd. Hj) bezit twee van deze dictaphones, een in zijn studeerkamer te Lon den, de andere in zijn slaapkamer te Courtwell, zijn buitenhuis. Behalve aan dit groote werk. wordt door Churchill veel tijd ge wijd aan zijn jongste hobby: het zuivelbedrijf.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1