DE KOUDE OVER EUROPA KERMIS IN MINIATUUR Bekend redder overleden Chauffeursstaking te Londen Russische critiek op Westersche poëzie UIT DH PROVINCIE Ontwapeningsinspectie in het bezette Duitschland Vermaarde draaimolen aan de vergetelheid ontrukt De paarden van Londen zijn grieperig Maximumprijzen van korstlooze kaas en smeerkaas EERSTE KAMER Prof. Gerbrandy over de verklaring van Dr. Van Mook Do Donau dichtgevroren Gigantische vliegtuighangar Griekenland wil protesteeren tegen bezoek Veiligheidsraadcommissie Britsche interventie in Vietnam Wat brengt de RADIO SPORT KERKNIEUWS Loop der bevolking over 1946 De koude Iuchtstrooming, welke eenige dagen geleden over Mid den Europa ontstond, nam de af- geloopen 24 uur nog belangrijk in Intensiteit toe. Over Scandinavië daalde de luchtdruk slechts wei nig terwijl over de Golf van Bis- caye de barometers tijdelijk sterk daalden, onder invloed van het binnendringen van een oceaan depressie. Over de Britsche eilan den, het "Kanaal en het Noord zeegebied ontstond tengevolge van deze ontwikkeling in de kichtdrukverdeelingen een Zuid- Oostelijke tot Oostelijken storm, waardoor de zeer koude lucht uit Duitschland in versterkte mate naar ons land werd aangevoerd. Zondag steeg de temperatuur in Groningen reeds niet verder dan 8 graden onder nul, ondanks de zonneschijn. In den nacht van Zondag op Maandag daalden de temperatu ren in ons land bij een feilen Oostenwind tot de volgende waar den: Groningen (vliegveld Eelde) 13 Leeuwarden 12 Den Helder 10 Vliegveld Twente 10 De Bildt —9 Schiphol (vliegveld) —9 Eindhoven (vliegveld) 10 Gilze Rijen (vliegveld) 10 Maastricht (vliegveld Beek) 11 Vlissingen 7 Ook in het buitenland kwamen zeer lage temperaturen voor. De koude drong daarbij zelfs door tot tn Zuid-Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Brindisi daalde de temperatuur tot 2 gra den onder nul. In Triest stak de beruchte bora op (N.-O storm), waarbij Maandagnacht 11 graden vorst werd gemeld. In Joego-Slavië, Hongarije en Roemenië wordt een vorst ge meld van 1318 graden. In Tsjecho-Slowakpe, Polen en Oostenrijk daalde de temperatuur op vgle plaatsen tot ongeveer 25 graden onder nul. In West- Duitschland vroor het in den nacht van Zondag op Maandag ongeveer 16 graden, in de om geving van Berlijn ongeveer 20 graden. De vorst drong verder door over Frankrijk, waar het in Pa rijs 6 graden onder nul werd en over Engeland tot nabij de Ier- sche Zee. Daar de luchtdruk aan den- Zuidkant van het Scandinavisch- Rusoische hoccgediu' gebied over het Middellandsche Zeegebied en het gebied der Zwarte Zee verder daalde, moet voorloopig op aan houden van de Oostelijke lucht- strooming gerekend woeden. De wind zal daarbij tijdelijk wat af nemen, doch nog steeds vrij krachtig blijven. De vorst neemt nog iets verder toe. Te Scheveningen is Zaterdag morgen, terwijl hij zijn normale werkzaamheden bij het stoomge maal aan de Morsestraat ver richtte, in den leeftijd van 46 jaar plotseling overleden de heer Oornelis Grootveld, een zeer ge ziene figuur in redderskringen. De overledene wai drager van de zilveren en bronzen eere-penning voor menschlievend hulpbetoon en van de groote zilveren medaille van de Noord- en Zuid-Holland- sche reddingsmaatschapprj. Tevens was hij vele jaren pen ningmeester van de Nederland- sche Vereeniging „De Reddings medaille". Een van zijn bekendste reddin gen was die van Zondag 9 October 1938 toen hij als vrijwilliger mee ging met „De Zeemanshoop" en deze er in slaaiïde onri»r zeer enerveerende omstandigheden en onder de oogen van een duizend koppige menigte, op drie na alle opvarenden te redden van de, in bet zicht van de haven, gestrande logger Sch. 102. H. M. de Koningin heeft op 27 April 1939 in „De Seinpost" te Scheveningen de dappere beman ning gehuldigd en haar onder scheidingen op de borst gespeld. De begrafenis zal plaats hebben op Donderdag 9 Jan., circa 1 uur op de algemeene begraaf plaats. Bestuur en leden van ,.De Reddingsmedaille zullen de over leden penningmeester naar zijn laatste rustplaats begeleiden. Ruim vijfhonderd vrachtauto chauffeurs in het Londensche ha vengebied zijn Maandagmorgen een staking begonnen, daar zij ontstemd zijn over den duur van de onderhandelingen over verbe tering van arbeidsvoorwaarden, die ongeveer negen maanden ge leden aangevangen zijn. De sta king dreigt zich over het geheele land uit te breiden en men spreekt van de mogelijkheid van een soli- dariteits-actie door de havenar beiders. Tijdens ongeregeldheden in Pola. de vroegere Italiaansche marine-basis, zijn Vier burgers gedood en 16 gewond geraakt, terwijl 4 politie-agenten eveneens verwondingen hebben opgeloopen. De .ongeregeldheden zijn begonnen toen Italianen fatrieksinstalla- ties poogden te laden voor ver scheping tuiten het geb'ed van Venezia Giulia, aldus meldt de Geallieerde berichtendienst. Radio Moskou heeft critiek ge leverd op Engelsche en Ameri- kaansche dichters, onderanderen op den Engelschen Julian Symons en den Amerikaan E. E. Cum- mings, omdat zij zich lieten leiden door eigen gevoelens in den tijde, toen ide groote gedachte, n.l. de vernietiging van het fascisme, op den voorgrond stond. De radio beschuldigt de dichters zich te hebben bezig gehouden met een oppervlakkige beschrijving hunner eigen emoties. „Zulke poëzie" aldus de zender heeft niets gemeen met de hartstochtelijke woorden van een groot schrijver of de rustige bezadigdheid en moed van den soldaat. Dit alles kan slechts twee oor zaken hebben: een gevoel van eenzaamheid en verwarring of een groote onverschilligheid voor wat er in de wereld gebeurt". TERNEUZEN. Werk aa.n den wfnkel. Zondag arriveerde alhier in de buitenhaven het Russische motor schip „Akademik Krilov" met een lading triplex bestemd voor Gent. Daar het schip te breed is, nJ. 18,50 m, kan het schip de zee sluizen niet passeeren en moet de lading Hier worden gelost en per lichter worden doorgezonden. Een buitenkansje voor de haven van Terneuzen. Van den anderen kant blijkt duidelijk, dat de zeesluizen alhier niet meer voldoen, resp. niet breed genoeg zijn voor de tegenwoordige scheepvaart, GOES. Handel in Textielbonnen. De politie te Goes is een clan destiene handel in textielbonnen, op het spoor gekomen, welke in Zeeland wijd vertakt was. Per sonen uit Goes en 's-H^jr Arends- kerke, Ovezande, IersekS, Krui- ningen en Stavenisse zijn aange houden en te Middelburg ingeslo ten. De hoofdpersoon is de winkelier V. S. te Goes, die over 2000 punten beschikte. Goede vangst van den C. C. D. De C. C. D. heeft doen aan houden een molenaar uit 's Gra- De inspectiecommissies der vier bezettende mogendheden in Duitschland zullen elk negen fa brieken bezoeken in elke zóne. De fabrieken zijn niet aangewezen door de bezettende mogendheid, maar door de drie andere. Er' zijn vier commissies, elk bestaande uit een vertegenwoordiger van Frankrijk, van Groot-Brittannië, Van de Sowjet-Unie en van de Vereen Staten. De inspectie-commissies brengen verslag uit aan de Geallieerde Bestuurscommissie, die haar be vindingen weer rapporteert aan den Raad van Ministers van Bui- tenlandsche Zaken. In 1928 werd de mooiste stoom- earoussel van' Eurooa gesloopt. Het was de beroemde caroussel van Anton Benner, een sieraad van vele kermissen in den lande. De onderdeelen van deze kermis attractie werden gebruikt voor diverse nieuwe caroussels. Het oaeerendeel vond zijn toepassing in een anderen fraaien draaimolen die van Janvier Deze draai molen werd echter door een droe vig lot getroffen, want in Octo ber van het vorig jaar verbrandde bij in het Luna P.ark te Den Haag, tot groot veidr.et van den 30- jarigen bankwerker Theo den Uijl, uit Gorinchem, wien het echter, na 6% jaar ijverig knutselen, gelukt ls de vermaarde Anton Benner- draaimolen aan de vergetelheid te ontrukken. Theo den Uijl heeft namelijk een miniatuur gemaakt van de caroussel met een eigen draaiorgel en een cake-walk Tot tn de kleinste details heeft hij het miniatuur nagebootst. In 24 mi niatuur kermiswagens heeft hij de caroussel uit Gorinchem naar Amsterdam gebracht. Elke ker miswagen is nauwkeurig op schaal 1 30 van de oorspronke lijke modellen nagemaakt, al zul len deze wel geen schroefsluitin- gen van tandpastatubes gebruikt hebben als wieldopjes zooals het bii de verkleinde uitgave het ge val is. De caroussel annex cake-walk bestaat uit 750 losse stukken. Elk onderdeel is minitieus beschil derd met kermisvoorstellingen, en deze „schilderstukken" van 1 k 1V2 cm omgeven aan het geheel een echte kgrmissfeer, die nog verhoogd wordt door de 1100 mi- niatuusspiegeltjes die het iustig draaien van de mallemolen ver honderdvoudigen. Hiertoe draagt niet het minst bij het 32 cm breede en 17 cm hooge orgel, dat onvermoeid de kermisdeuntjes uit galmt. 6% Jaar heeft deze su perknutselaar aan zijn miniatuur kermis gewerkt en als men de zorgvuldigheid beziet waarmede hij zelfs de pluche zittingen van de gondeltjes in zijn draaimolen heeft uitgevoerd, lijkt de „lever tijd" van dit kunstwerk zeker niet lang. De heer den Uijl expo seert zijn knutselwerk gedurende veertien dagen in het gebouw ,,De Brakke Grond" te Amsterdam, zoodat een ieder van deze aardige prestatie kan genieten. venpolder, die een partij van 70.000 kg graan bij landbouwers had opgekocht en vermalen. Het meel werd naar Eindhoven ver voerd en van daar naar Duitsch land gesmokkeld. VLISSINGEN. Brand aan boord van de „Koningin Emma'. Zaterdagavond is te Vlissiiugen een uitslaande brand uitgebroken aan boord van het motorschip „Koningin Emma" van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland". Dit schip wordt op het oogenblik op de Kon. Mij „De Schelde" van troepentransportschip omgebouwd tot passagiersschip. De brand liet zich zeer ernstig aanzien en in wijden omtrek was de vuur gloed zichtbaar. Niettemin slaag de de brandweer van Vlissingen er in binnen twee uur het vuur meester te worden. Er is ernstige schade aangericht, onder meer aan de huid van het schip, die roodgloeiend is geweest. GEVONDEN VOORWERPEN. TERNEUZEN. De wnd. commandant van het v.m. Gemeentelijk Politiecorps te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Wollen sjaal, J. Dieleman, Ju- lianastr. 13; glacé handschoen, F. van Aerde, Axelschestr. 134; 'huissleutel, J. Kolijn, Baandijk 19; autokriek, C. A. Bracke, Veld- straat 7 (Sluiskil); bril, M. Harms, Doelderstr 20; houten roeiboot met 1 riem, A. J. Du- rinck, Zandstraat 10; paar wollen kinderwanten, M. Jongman, L. Kerkstr. 94; bruine heerenhoea, Petegem, Distributiekantoor; kus sentje van kinderstoeltje, W. Cleeren, Bernhardstr. 8; groene portemonnaie, G. Stockman, Axel- schestraat 107; meisjesmuts, E. v. d. Bent, Tramstraat 17; paar wollen heerenhandschoenen, Ser geant Joosen, Kazerne Arsenaal straat; portemonnaie met inhoud, D. Liebers, Dijkstraat 81; paar kinderwantjes, P. Meeuwsen, Blokken 9; glacé kinderhand schoen Christiaansen. Nieuvve- diepstraat 110; bel van een rij tuig, J. Stoffels, Klaassenstraat 8; bruine dameshandscboen, A. L. Rouw, Dekkerstraat 57. De paarden van Londen staan op het oogenblik te niezen en te bibberen in hun stallen. Er is namelijk een influenza epidemie onder de viervoeters uitgebroken. Honderden dieren zpn door de „horse-flu" aangetast. In 1935 vond een soortgelijke epidemie plaats. Deze ziekte ver oorzaakt thans groote moeilijk heden op transportgebied, vooral omdat de besteldiensten der sporwegen voor een deel nog op .paardentractie zijn aangewezen. De hangar is langer dan de Queen Marv en grooter dan de parlementsgebouwen samen, tei'wijl zij bijna even hoog wordt als de Nelsonzuil op Trafalgar Square. De deuren zijn van alu- m'njrm en kunnen in twee minu ten door middel van motoren ge opend worden. e Bia.oazon zal tegen einde Maart gereed zijn en in den zo mer hat luchtruim kiezen. Het Vliegtuig is zoo groot, dat men de vleugels verder in de hangar zal moeten afbouwen, waar ook het roer en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zijn, gebouwd moeten worden. De hangar zal op het laagste punt ruim 18 m. hoog zijn. Aangezien de regeling, volgens welke het Bedrijfschap voor Zui- velwijzigingen ir. de productie- kosten van korstlooze kaas en cmeerkaas qpvangt, is ingetrok- ken, zullen met ingang van 6 Januari de maximumprijzen voor deze artikelen worden verhoogd. De maximumprijs van volvette korstlooze kaas wordt van 1,95 per kg op ƒ2 per kg gebracht en die van 40-plus korstlooze kaas van 1,80 per kg op 1,90 per kg. De prijs van volvette smeerkaas wordt gebracht van 1,80 per kg op 2 per kg en van 40-plus smeerkaas van 1,65 per kg op 1,90 per kg. Schriftelijk Ingediende vragen. Het Eerste Kamerlid Algra heeft den Minister-President de Volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering kennis genomen van de berichten, on langs in enkele dagbladen, o.a. in „Ons Noorden" van den 2den jan. 1.1., verschenen, volgens welke verschillende Kerstpakket ten, bestemd voor de militairen in Nederlandsch-Indië, ibij aan- komtst te Tandjong Priok ont sierd bleken door opschriften als: „Vroolijk Kerstfeest, ploerten", „Vroolijk Kerstfeest moorde naars", en „Vroolijk Kerstfeest, ellendelingen", en is inderdaad bij onderzoek te bevoegder plaatse gebleken, dat die opschriften tij dens het inladen te Amsterdam zijn aangebracht? 2. Is de Regeering, zoo de des betreffende mededeelingen met de waarheid in overeenstemming zijn, bereid, een streng onder zoek naar de daders in te stellen en van de uitkomsten van dit on derzoek, alsook van de maatrege len, waartoe het haar aanleiding geeft, verslag te doen? Prof. P. S. Gerbrandy heeft tegenover den Indischen redac teur van het ANP te kennen ge geven dat de door het ANP ge publiceerde verklaring van Dr. Van Mook aan den hrjzonderen ANP-correspondent te Batavia in strekking niet onjuist is, al is zij wel in enkele detailleeringen niet geheel aanvaardbaar. „De mede- deeling van Dr. Van Mook raakt echter het betoog in mijn radio rede niet" Naar de Zwitsersche radio j meldt, zijn in Joegoslavië de Donau en de Sau bevroren. Uit Italië en Joego-Slavië wor den zware sneeuwstormen ge meld. In Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Oostenrijk, Joego-Slavië en Duitschland is de temperatuur heneden het nulpunt van Fahren heit (ong. piinus 18 gr. vorst) gedaald, evenals in bepaalde dee- len van Zwitserland. In twaalf weken tijds zal te Filtom, bij Bristol, een hangar verrijzen voor het reusachtige Verkeersvliegtuig, de Brabazon I. Deze hangar zal 1.500.000 pond kosten, terwpl het vliegtuig zelf 4.000,000 pond kost. Naar in regeeringskringen te Athene Verluidt zal Griekenland protesteeren hij den secretaris generaal der V. N. tegen het veer- tiendaagsche uitstel van de komst van de Veiligheidsraad commissie van onderzoek, die de situatie langs de Noordgrenzen van Griekenland in ocgenschouw moet nemen. De Grieksche re geering zou van oordeel zijn, dat het uitstel het verwijderen van bewijzen van buitenlandsche in menging vergemakkelijkt. Naar het Fransche persbureau AFP meldt, heeft het Britsche consulaat te Hanoi den Vietna- meeschen Premier, Ho Tcji Minh, schriftelijk verzocht de 200 Fran sche burgers, die als gijzelaars worden gevangen gehouden, in vrijheid te stellen of de verzeke- kering te geven, dat zij een goede behandeling zullen ontvangen. DINSDAG 7 JANUARI. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 9.05 Pluk den dag; 8.45 Lichtbaken; 10.50 Zang en piano; 11.30 Als de ziele luistert; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 14.00 „Nulde"; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 De zonne bloem; 16.30 Na schooltijd; 16.43 Orgel; 17.45 Rijk over zee; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.15 Kwintet; 20.50 Orkest; 21.30 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.20 Gebed; 22.30 Or kest; 23.30 Slotaccoord. Hilversifcn II: 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Ar.b. vitami nen; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Pianorecital; 11.45 Orgelspel; 12.30 Ons plattel.; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Sextet; 15.30 Trio; 16.00 Kamerkwartet; 16 40 De schoolbel; 17.30 Trio; 18.00 Nieuws; 19.30 Viool en piano; 20.00 Nieuws; 20.15 Dins dagavond trein; 21.30 Contact: 22.15 Buitenl. overzicht; 23.01) Nieuws; 23.15 Gram. De Sowjet-Russische regee- ring heeft, naar Radio-Moskou mededeelt, het voorstel van Siani om diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knoo» pen aanvaard. Het voorstel was Vervat in een schrijven d.d. 28 Dec. van den Siameeschen gezant in Zweden aan den Sowjet-Rus- sischen geiant in Stockholm. Op 31 Dec. antwoordde laatstge noemde, dat de Sowjet-Russische regeering zich bereid verklaard had om diplomatieke betrekkin gen en uitwisseling van gezanten met Siam te hervatten. Bp een brand in een vjjf ver diepingen hoog gebouw In de megerwrjk Harlem van New York, zijn vijf personen om het levea gekomen en werden er elf ge wond. BILJARTEN. Zondag 1.1. werd voor de beker competitie lie klasse de wedstrjjd Schelde IT-B.C. H gespeeld. Evenals in de eerste ontmoe ting werden ook hier de punten gedeeld. De partpen verliepen als volgt: Jac. DoomsC. Kramer 03 R. v. d. Have-J. de Bock 01 F. de FepterJ. de Haas 03 J. Dommanschet—C. Meper 0—3 J. PijpelinkF. v. Veen 20 M. MoesC. Vermast 03 J, HamelinkL. Kruijt 20 J. MoesB. IJsebaert 03 J. SchiemanA. IJsebaen 20 W. OppenneerGil. Ververs 20 De stand is nu: Schelde II T.B.C. n B.V.V. 13 30 15 15 30 30 14 16 28 20 1 9 23 Zondag j.l. speelde B. V. V. een wedstrijd tegen K. O. T„ welke door B.V.V. werd gewon nen met 155. De uitslagen waren: W. VermeulenB. v. d. Ejjk 2—0 J. de MulA. Elzinga 20 W. de VriesS. Dieleman 20 L. Dekker-A. van Alphen 03 R. de VriesS. Laurens 20 P. 't Gilde—E. v. Hecke 1—1 J. PijpelinkA. de Cooker 20 C. OppeneerJ. v. Minnen 20 A. KouwijzerC. Guequierre 02 L. BalnikkerL. Dobbeleir 20 15—» NED. HERV. KERK. Na een vacante gemeente vaB bijna 1 jaar hoopt Ds. P. J. Pen- nings, overgekomen van Warnet, op Zondag 12 Januari in den namiddagdienst zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente, te Axel, na in den morgendienst bevestigd te zijn geworden door Ds. Schrale van Sluis. Terneuzen. Geboorten: 164 m., 157 vr. totaal 321. Overleden: 60 m., 61 vr„ tot. 121. Gevestigd: 436 m., 475 vr. tot. 911 Vertrokken: 534 m., 654 vr. tot. 1188. Bevolking op 1 Jan. '46: 6219 m., 6421 vr., tot. 12640 Bevolking op 1 Jan. '47: 6216 m., 6337 vr., tot. 1255S alzoo verminderd met 87 perso nen. Alhier geboren elders woon achtig 117 m„ 106 vr. tot. 223. Alhier overleden elders woon achtig 46 m„ 38 vr. tot. 84. Elders geboren alhier woon achtig 1 m„ 3 vr. tot. 4. Elders overleden alhier woon achtig 7 m„ 1 vr., tot. 8. Aantal huwelijken 156. Aantal echtscheidingen 5. Aantal erkenningen 7. Aantal levenlooze aangiften 19.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3