Het Nederlandsch-Poolsche ftandelsaccoord Rapport Eng. parlementaire!] commissie over Griekenland Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie voor den Landbouw Bijzondererechtspleging De Poolsche bóeren-partij Bezoldiging leeraren Gymnasia en H.B S.- scholen De vroegere Italiaansche koloniën Het gebruik van Helicopter De behandeling va 1 krijgs sgevangenen Leen- en pachtwet- overeenkomsten 1 Januari j.l. in werking getreden. In November werden te Den Haag onderhandelingen met een Poolsche delegatie gevoerd over een nieuw handelsaccoord, welke hebben geleid tot het onderteeke- nien van een handels- en beta- Ungsovereenkomst, die op 1 Jan. tl. in werking is getreden. Het handelsaccoord voorziet in een wederzijdschen uitvoer ter waarde van ca. 15 millioen gulden per jaar. De Poolsche export bestaat o.a. uit steenkool, katoenen weefsels (voor Indië)ijzer en artikelen van jjzer, izink, zinkwit, kalizou- ten, glas, werkkleeding, gras- en klaverzaden. De Nederlandsche exportlij st bevat o.m. Philips- producten, laboratorium appara ten, werkpaarden, fokvee, haring, koffie en cacao. Het handelsverkeer, hetwelk plaats zal hebben binnen het ka der van het betalingsaccoord zal in principe in evenwicht moeten gijn, terwijl de beide circulatie banken elkander wederkeerig een manupulatie crediet zullen ver teenen. Naast de hierboven vermelde overeenkomsten werd 'n addition- neel protocol geteekend, waarbij van Nederlandsche zijde wordt deelgenomen in de reconstructie van Polen, meer in het bijzonder op het gebied van scheepsbouw, havens en waterwegen. Dit pro tocol geeft Polen de mogelijkheid Mikolajczyk, Minister van Land- oouw in Polen en leider van de Poolsche Boerenpartij, de eenige van belang, die zich tegenover het Democratische blok, bestaan de uit Communisten, officieele Socialisten en kleinere partijen, stelt voor de verkiezingen op 19 Januari, heeft een correspondent van Reuter medegedeeld, dat er „geen gropte verschillen,, bestaan tusschen zijn partij en het Demo cratische blok t.a.v. de buiten- toindsche politiek. Dit geldt ook voor de „westelijke gebieden, den wederopbouw en de nationalisa tie", aldus Mikolajczyk. Het ver schil is gelegen in het feit, dat de Poolsche Boerenpartij den nadruk legt op de rechten van ret indivi du en niet op die van den Staat. Tenslotte verklaarde Mikolajczyk dat verkiezingslijsten van zijn par- ty in 50 van de 52 kiesdistricten waren goedgekeurd, terwijl over de andere twee nog onderhandeld wordt. Intusschen zijn waarnemers van meening, dat in diverse steden en Industriegebieden, alsook op het platteland het regeeringsblok een onverwachte krachtige oppositie tegenover zich krijgt. Commissie benoemd. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft «en Commissie van Advies en Overleg benoemd, die. onder voor- «itterschap van het hoofd der af- deeling v. h. M. O., den heer Chr. Kok, zich zal moeten beraden op de bezoldiging der leeraren van Gymnasia en Hoogere Burger- •cholen. Allereerst zal bij de be sprekingen, die medio Januari aanvangen, worden overwogen, of het mogelijk zal zijn, de leeraren- bezoldiging per lesuur, zooals zij tot dusverre geschiedt, te vervan gen door vaste bezoldiging. In verband met halve betrekkingen, die bij het onderwijs dikwijls voor komen, brengt het af schaf f en van de salarieering zeer veel moeilijk heden met zich mede. Gezien de wenschelijkheid, dat iedere leeraar zich geheel kan geven aan zijn «chool en niet slechts gedurende een zeker aantal uren van 50 mi nuten, wordt allerwegen naar een nieuw systeem van salarieering uitgezien. Vanzelfsprekend zal ook hef niveau der bezoldiging een punt van overweging voor deze commissie, waarin ook de Ministeries van Binnenlandsche Zaken en Financiën vertegen woordigd zijn, uitmaken. Dit ni veau kan echter niet losgemaakt worden van de bezoldiging der overige academisch gevormde ambtenaren. Mogelijke conse quenties voor andere beroepen zal de commissie als remmende fac tor moeten aanvaarden. PAARDEN IN BELLEWAGEN. Nabij de grens der gemeente Baarle-Nassau hieden controle- beambten een bellewagen aan om de passagiers te kunnen fouillee- ren. Bij het opeöen der achter deuren bleek de chauffeur echter op veevervoer overgeschakeld te zijn. In de kleine ruimte was n.l. werd in beslag genomen te zijn door twee paarden, welke men frauduleus wilde uitvoeren. van aankoopen tot een bedrag van 30 millioen gulden, te ver rekenen met Poolsche steenkolen- leveranties verdeeld over drie jaar. Hierdoor zal de omvang van het handelsverkeer van voor den oorlog belangrijk worden overschreden. De onderhandelingen worden van Poolsche zijde geleid door Dr. A. Rose, oud-onderstaats secretaris en van 'Nederlandsche zijde door den heer D. P. Spierenburg, directeur van de B. E. B. Plan tot autonomie van Tripolitanië en Cyre- Een correspondent van het Fransche persbureou AFP meldt uit Cairo, dat aldaar een plan is gepubliceerd om het gedeelte van Libye, dat aan Italië heeft toebe hoord, met Egypte te vereenigen. Er zouden twee autonome staten worden opgericht: Cyrenaica met Benghazi als hoofdstad en Tripo litanië. Beide staten zouden onder het gezag worden gesteld van Sjeik Idriss en Senoussi, die Vrijdag door den Koning van Engeland geridderd is en den titel van Vice-Koning zouden krijgen. Koning Faroek van Egypte zou de souvereine macht over Libye hebben, zooals hij die thans bezit over den Soedan. In Arabische kringen te Cairo is men van meening, dat dit plan de gelegenheid zou geven een eind te maken aan de Britsche pogin gen om Engeland een bevoor rechte positie te verschaffen. Volgens anderen echter zou Lon den geen bezwaar hebben tegen de nieuwe organisatie van Cyre naica en Tripol,tanië, vooral niet, omdat de menschen, die direct belast izijn met het bestuur van deze beide landen, altijd blijk hebben gegeven van groot begrip van de Britsche politiek in het Oosten. TOONEELENTHOUSIASME. Late voorbijgangers zagen Za terdagnacht voor het New Thea- thre m St. Martin's Lane te Lon den, 'n ongewoon tafereel. Eenige bewonderaarsters van Shakes peare hadden namelijk voor den schouwburg haar kampbed opge slagen om" er het eerst bij te zijn, wanneer des ochtends de loketten opengaan voor de voorstelling van „King Lear" door de „Old Vic", met Laurence Olivier in de hoofd rol. Tot deze enthousiaste schouwburg „kampeerders" be hoorde ook een jongedame uit Den Haag. In verschillende dagbladen klwam dezer dagen onder boven staande kop het volgende bericht voor. ,,Naar wij vernemen wordt op het Departement van Landbouw de laatste hand gelegd aan een wettelijke regeling voor de in stelling van een publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie voor den landbouw. Het schijnt de bedoe ling te zijn, dat reeds in het eer ste kwartaal van 1947 dit wets ontwerp aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd". Daar de Stichting voor den Landbouw bij de kwestie van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie voor den landbouw ten nauwste betrokken is, acht zij het wenschelijk mede te deelen, dat bovenstaand bericht onjuist i3. De Stichting heeft bij het Depar tement geïnformeerd naar een mogelijken grond van waarheid in bovenstaand bericht, doch ook op het Departement van Land bouw werd de juistheid ervan ontkend. Wat nu de zaak zelf aangaat het volgende: In Maart 1946 heeft een Com missie van de Stichting (de Wet gevingscommissie) een „Vooront werp van Wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het Nederlandsche landbouwbedrijf" aan het Hoofdbestuur van de Stichting aangeboden. Dit voor ontwerp is rondgezonden aan de Verschillende organisaties, die daarop hun op- en aanmerkingen aan het Hoofdbestuur hebben laten weten. De Wetgevingscom- missie Van de Stichting heeft De Officieren-Fiscaal hij het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch voor Zeeland, hebben de volgende personen vooi*waardelök buiten vervolging gesteld: Anna M. v. Roeijen te Clinge- Nieuw-Namen; Emma van Hoey geb. De Kort te St. Jansteen; Jozina Kramer geb. Van Hoorn te Zaamslag, allen onder toe- zichtstelling van de S. T. P. D. en ontzetting rechten. Anny H. v. d. Velde te Bres- kens; Zulma Robesin te Oost burg; Sjjka van Wjjk en D. Lete te Sluis; Martina J. Torbijn te Uzendijke; Mechelina C. Bakker, Pieternelia C. Bakker en Wilhel- mina C. de Bruijne allen te Zaamslag, onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. A. Dieleman te Hoek, onder toezichtstelling, verplichting om 5000 ie betalen en ontzetting rechten. Grietje Porrey geb. Roeda te Oostburg, ontzetting rechten. Voorts zijn de volgende perso nen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld: J. J. Verhage, Marie L. E. Smoorenburg, Jbeiden te Sluis; Maria F. de Smit, A. A. Polshe- ger, Anna üellaert, allen te IJzen- dijke; Helena Matthijs geb. De Beer, Wilhelmiha L. de Beer, Ja- comina D. v. d. Berge, Mechelina J. van Driel, Cathacina Simons, allen te Uzendijke, op grond, dat de gerezen verdenkingen niet on gegrond zijn gebleken, maar de schuld van betrokkene van zoo- danigen aard ia, dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. M. van Hermon te Zaamslag, aangezien de gerezen verdenkin gen ongegrond zijn gebleken. daarna een tweede lezing van het voorontwerp gereed gemaakt, 1 waarin zij met de wenschen van de organisaties rekening heeft j gehouden. Bij deze tweede lezing moet thans nog een Memorie van Toelichting worden geschreven, welke ook bijna heelemaal ge schied is. Het wetsontwerp zal dan worden gedrukt en aan den Minister van Landbouw worden aangeboden. In de eerste maan den van 1947 kan men de publi catie ervan tegemoet zien. Het departement van Land bouw heeft de aangelegenheid van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie van den land bouw ook zelf in studie genomen. Minister Mansholt heeft echter uitdrukkelijk Verklaard, dat hij rekening wenscht te houden met de wenschen van den georgani- seerden landbouw. Om deze reden wil hij eerst het ontwerp Van de Stichting afwachten, al vorens hij zijn definitief stand punt zal bepalen. Het is dus niét juist, dat het Dep. van Landbouw thans reeds bezig is met het leggen van de laatste hand aan het wetsont werp. Hieruit volgt, dat het voor barig is nu reeds de mededeeling te lanceeren dat dit wetsontwerp in het eerste kwartaal van 1947 aan de Tweede Kamer zal worden voorgelegd. TARZAN IN ZWEDEN. Achttien jaar geleden verliet een toen twintig jarige jongeman zijn huis te Lekeby in Zuid Zwe den, om een zwervend leven te gaan leiden in de bosschen in de omgeving. Met uitzondering van zeer korte bezoeken aan zijn huis om eenig voedsel te gaan halen, vooral in den winter, verbleef hij gedurende dien tijd in de open lucht. Thans is hij, aldus de Ti mes naar zijn woning terugge bracht, en aan een medisch onder zoek onderworpen. De medici verklaarden, dat hij geestelijk vol komen normaal is, en dat ook zijn lichamelijke) gezondheid in dien tjjd niet heeft geleden. Binnenkort proefnemingen te Londen. De B. E. A. (British European Airways) zal een drietal Ameri- kaansche helicopters aanschaf fen voor het doen van proefne mingen. Het ligt uiteindelijk in de bedoeling, om een plan te ver wezenlijken waarbij voor het ver voer van luchtpassagiers vanuit het Londensche centrum naar de vliegvelden buiten Londen, van helicopters zal gebruik gemaakt worden. Op het oogenblik vindt dit ver voer plaats met speciale autobus sen. In verband met de groote af standen neemt dat vervoer ge- ruimen tijd in beslag. Ook andere Engelsche maat schappijen de BOAC en de Bri tish South American zullen, als de proefnemingen voldoen, wellicht tot deze wijze van ver-' voer tussohen air-terminal bij het Victoria station en de vliegvelden overgaan. De KLM, die speciale afdeelin- gen heeft, welke zich met alle ontwikkelingen op luchtvaartge bied bezighouden, heeft ook reeds eenigen tijd onderzoekingen in stud'»;, inZfike het gebruik van helicopters voor hetzelfde doel. Dit wil evenwel, naar men ons mededeelde, niet zeggen, dat de KLM ze ook gaat gebruiken. Een Engelsche parlementaire commissie, bestaande uit vier La bour-, twee Conservatieve leden en een Liberaallid, heeft na een bezoek aan Griekenland een rap port gepubliceerd, waarin een ge heel nieuwe politiek voor dit land wordt voorgesteld. Het rap port omvat de volgende punten: 1. Engeland moet Griekenland steunen bij het vormen van een regeering, waarin alle partijen, uitgezonderd misschien uiterst links, vertegenwoordigd zijn. 2. Deze regeering moet een al- gemeene politiek van clementie t.a.v. van politieke overtreders volgen. 3. De vrede in het land en de constitutioneele vrijheden moeten worden verzekerd, de bijzondere veiligheidsbesluiten afgeschaft en allen, die om politieke redenen naar de eilanden zijn verbannen, terugkeeren. 4. Het houden van nieuwe ver kiezingen op grond van bijge werkte kiezerslijsten. 5. Terugtrekking van de Engel sche troepen behoudens strate gische en politieke overwegingen. 6. De eerder gekozen vertegen woordigers van de vakvereenigin- gen moeten toestemming krijgen hun werk te verrichten, totdat nieuwe verkiezingen zjjn gehou den. 7. Leeningen moeten in de toe komst alleen aan Griekenland worden versohaft, indien de be voegdheid van de Britsche econo mische missie aldaar wordt ver groot. Volgens het rapport woedt in deelen van Macedonië en in berg achtige gebieden van Thessalië een soort miniatuur-burgeroorlog 1 tusschen ongeregelde troepen der linkerzijde en gendarmes. Rechtsgeoriënteerde ongeregel de troepen oefenen in de dorpen terreur uit en persen ieder, die rijk genoeg is, geld af. Volgen» deze commissie wil ongeveer 859i der Grieksche bevolking rustig leven. Naar aanleiding van de berich ten, dat sommige Unksche groe pen hulp en ondersteuning ont vangen van de andere zijde van de grens, zegt het rapport het volgende: dat is waarschijnlijk het geval. Het zou echter onjuist zijn aan te nemen, dat het optre den van deze groepen geheel door niet-landgenooten is geinspireerd. In een bij het rapport gevoegde clausule verklaart het Conserva tieve lid Vane, zonder bepaalde lijk zijn instemming met de fei ten uit het rapport te willen in trekken, dat het accent ander» gelegd moet worden. Het rapport is volgens hem niet eerlijk tegen over de huidige Grieksche regee ring en dreigt deze te veel met West-Europeesqhe en te weinig imet Oost-Europeesche maatsta ven te meten. Generaal Majoor Ryokitsji Ta- naka, voormalig hoofd van het Japansche bureau voor militaire zaken, heeft het Hof voor Oor logsmisdaden medegedeeld, dat Britsche en Amerikaansche krijgsgevangenen 14 uur per dag moesten werken en ingewandeii van honden te eten kregen. Tij dens een geheime bijeenkomst van Japansche oorlogsleiders in 1942, die door Tojo, den Eersten Mi nister en een der beklaagden bij eengeroepen werd, werd besloten, dat krijgsgevangenen moesten werken of anders geen eten zou den krijgen. Velen hunner ver hongerden, werden gemarteld en zelfs vermoord. Gedurende bom bardementen uit de lucht moest doorgewerkt worden, aldus Tana- ka. BRAND OP GROOTSTEN BRITSOHEN KOOPVAARDER. Zaterdagmorgen is .brand uitge broken in een van de ruimen van het 15.000 ton metende s. s. „Co- rinthic", den grootsten Britschen koopvaarder van na den oorlog, die te Birkenhead ligt. De blus- schingswerkzaamheden waren Za terdagavond nog aan den gang onder belichting van schijnwer pers. Men heeft ook in andere ruimen water gepompt teneinde te voorkomen, dat het schip slag zij zou gaan maken en om het aldus rechtstandig zoover te doen zinken, dat het plat op de kiel zou komen te liggen. In verstikkenden rook en in de hitte van witgloeiende huidplaten poogden havenarbeiders en brand weerlieden zich een weg te banen naar den brandhaard. De „Corinthic" is de grootste vrachtboot, welke ooit te Mensy- side werd gebouwd. Het schip is in Mei van het vorig jaar te wa ter gelaten en zou omtrent Maart a.s. zijn eerste reis maken. Het werd thans te Birkenhead van zijn uitrusting voorzien. Het be hoort aan de Shaw Savill and Albion Company en zou op de Dominions gaan varen WALCHEREN EN DE KOTTERDAMSCHE JEUGD. Een comité, onder voorzitter schap van den heer P. N. Gaan- derse, heeft zich eenigen tijd ge leden tot het personeel van alle onderwijsinrichtingen te Rotter dam gewend om zijn medewer king te vragen voor een actie, die als doel had gesteld, dat elke Rotterdamsche schoolklas ten minste één boom op Walcheren zou planten. Het resultaat is, dat leerlingen van alle soorten en richtingen van scholen hebben tezamen ge bracht een bedrag van 8.292,63 wnrvoor de stichting „Nieuw Walcheren" kan planten 2851 boomen en 4660 struiken. Het ligt in de bedoeling thans deze boomactie voor de jeugd over het geheele land uit te brei den. De geleende schepen. Chester T. Lane, leider van het Amerikaansche bureau tot rege ling van de leen- en pathtwet- overeenkomsten, heeft te Was hington verklaard, dat de door de V. S. aan Engeland verhuurd» schepen, die volgens de leen- en pachtwet aan Engeland ter be schikking zijn gesteld, niet vallen onder de proclamatie van Presi dent Truman over het einde der vijandelijkheden. Daarvoor is een officieele verklaring van het eind» van den oorlog noodig door den President of door een gemeen- schappelije resolutie van het con gres. Lane verstrekte de volgende cijfers betreffende de verdeeling van-617 vrachtschepen van 1000 of meer ton onder de Geallieer den: Engeland 415, Sowjet-Uni* 120, Noorwegen 24, Frankrijk 14 Griekenland 17, Nederland 6, Bel gië 7. HIJ HAD DE BOEL VERBORGEN. Gefingeerde inbontah. De 30-jarige F. de C., is door de politie gearresteerd wegen» het doen van een valsohe aangift» en poging tot oplichting. Hij wa* nJ. op 26 December j.l. aangift» i komen doen van een inbraak, waarbij dames-, heeren- en kia- j derkleeding en vloerbedekking tezamen een waarde van ƒ4.000 vertegenwoordigend, zouden zjja gestolen. Een door de politie in gesteld onderzoek bracht echter aan het licht, dat de „bestolene'' een gedeelte der goederen in zjja woning verborgen hield, terwjjl het andere gedeelte slechts in zija verbeelding bestond, om van de verzekering een hoogere uitkaa- ring te ontvangen. HANDELSVERKEER MET DENEMARKEN. De uitbreiding van het handels» verkeer met Denemarken heeft zooals gemeld er toe geleid, dat op 2 Januari 1947 een aanvulling op het Nederlandsch-Deensche handelsverdrag, dat geldig is tot 1 April a.s„ heeft plaats gehad. De Nederlandsche leverantie» aan Denemarken zullen bestaan uit: electrotechnische instrumen ten en gereedschappen, textiel producten, chemicaliën, zout, ta bak, vernis, ruw-ijzer, glas ea vorm zand, kunstzijden garens, machines, apparaten, instrumen ten en onderdeelen, duigen, ver schillende andere producten, te zamen voor een bedrag van negen millioen Deensche kronen. VLIEGTUIGRAMP IN CHINA. Nabft Tsingtao is een machin» van de Nationale Chineeech» Luchtvaartmaatschappij veronge- lukt, waarbij alle 38 passagier» om het leven zjjn gekomen. Het vliegtuig was op weg van Sjanghai naar Tsingtao. De piloot van het vliegtuig was kapitein Charles Sharkey uit Lawrenc» in de Vereenigde Staten. Tot d» slachtoffers behooren 2 Katho lieke Zusters. KABELSOHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het kabelschip van de Great Northern Telegraph Company ia omstreeks Nieuwjaar in de Fin- sche Golf op een mijn geloopen, aldus meldt Reuter uit Kopen hagen. 16 Personen, onder wie da kapitein, worden vermist; 28 an deren werden gered. De „Karla" mat 1.143 ton. BELGISCH ZAAKGELASTIGD® VERLAAT MADRID. Door het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken is mee gedeeld, dat de Belgische Zaak gelastigde te Madrid, De Thier, Spanje heeft verlaten en dat tot waarnemend Zaakgelastigde Is benoemd Baron Beyens.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3