VOOR DEN ZONDAG De Chineesche BURGEROORLOG Wat kan ik doen voor onze Militairen OVERZEE? Oudejaarsavond op de „Willem Barendsz z.eeuwsch-Viaanderen in Oorlogsbrand 1 WIJ HEBBEN,ALTIJD.GOEDEN MOED KERKDIENSTEN Tholen 42 na aanvaring gezonken Verkeersbeveiliging op de wegen 3JC0LENB0NNEN IN FEBRUARI Een brand met consequenties TRIBUNAAL TE GOES K. N. I. P. komt op 27 Januari bijeen Jiegeering heeft hulp noodig vJa De Gasperi op weg naar de Vereenigde Staten DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING Het zeven van brooJbloem verboden U. S. S. R. wii Pisjewari niet uitleveren Amerikaansche verdedigingsbases Een Karavaan trok het land door 4 M Dw.7.f. woorden van den apostel Paulus vinden wij in 2 Cor. 6 6. Wij zouden ze willen over nemen. Wfl zouden wenschen, dat deze woorden een aanduiding zouden zijn van onze levenshou ding. Stel u voor, dat dit eens het geval was'. Wat zou ons leven dan een ander karakter dragen. Er zou nooit meer zijn een vluch ten voor onize taak, noch voor onzen plicht, er zou nooit meer zijn een zich verbergen voor onze zoigen en moeiten en wederwaar digheden. Integendeel, alle dingeD des levems dóuden we blijmoedig onder de oogen zien. Niet meer zuchtend, veeleer- zingend, met een opgewekten en blijmoedigen geest zouden we onzen weg door de wereld verder vervolgen EN werkelijk, er zijn er, die deze woorden schijnbaar kunnen overnemen. Ook nu nog klinkt het lied: wij hebben altijd goe den moed. Maar het is op een anderen toon gezet dan het lied van Paulus. In populairen vorm komt 't voor onder het bekende houdt er den moed maar in! En de dragende gedachte daarvan is: Och, neem het leven niet al te zwaar op; 'tvalt altijd nog wel mee; 't komt altijd veel en veel beter uit dan we denken. Men predikt de levenshouding: leef als een zieltje zonder zorg, zoek de zon op en den lach. En men schijnt ook werkelijk altijd te kunnen lachen, al klinkt die lach dan ook heel vaak valsch. vangenis te Rome, met den dood voor oogen, schrijft hij 't onver gankelijk document der blijdschap, de brief aan de Philippenzen. Als de gevaren zich aan ,alle kanten gropt maken, donkere wolken zich samenpakken, de broeders hem in den naam des Heeren tegenwerken, ook dan, neen juist dan, getuigt hij van zijn goeden moed. WAARIN ligt het geheim van Paülus' kracht? Dit geheim ligt in zijn zwakheid. Van zichzelf kan hij niets. Nu is er alle ruim te voor Christus in zjjn leven. Nu vermag hij ook alle dingen door Christus, die hem kracht geeft We plegen elkander geluk te Wenschen aan den aanvang van het jaar. Soms ook wel sterkte Laten we elkander nu eens zwak te toewenschen, maar dan de zwakheid van Paulus, die 't ge heid toewenschen, maai1 dan de waar veel ruimte is voor Chris tus, daar is ook veel moed. Dan is onze verwachting >ook in den naam des Heeren en het nieuwe jaar zal zijn een Annus Domini, een jaar des Heeren Zaterdag 4 Januari 1947. Ned. Herv. Herk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 5 Januiri 1947. Ned. Herv. Kerk. ZOO bedoelt Paulus het natuur lek niet. En toch zegt hij deze woorden. En, wat meer is: hij maakt ze waar in zijn levien. Wat dat betreft, kunnen we zijn leven gerust onderzoeken; het kan er tegen. In de gevangenis te Phi- lippi zingt hij psalmen; in de ge- Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr, School): 10 u. en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Hoekstra, em.-pred. te Rotter- dam-Z. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. W. W. J. v. Oene, van Oud-Loosdrecht Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen; 2.30 u. Lof Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 7.30 u. Leiders: Kdt. J. Heijnsdijk en Kdt. C. Nieuwland. Maandag 6—Zaterdag 11 Jan. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: telkens 7.30 u. Ge bedsweek. De Katwijker logger „KW 159 is Vrijdagmorgen omstreeks zes uur ter hoogte van boei NF 9 met het Tholensche vaartuig „TH 42" in aanvaring geweest. Het Tholensche vaartuig is ge zonken. De bemanning is gered en door de „KW 159" in Vlissin- gen binnengebracht. Er komen weer berm plankjes. Naar aanleiding van een ver zoek van de K.N.A.C. om ter be veiliging van het verkeer, vooral bij duisternis en mist, wederom tot het doen aanbrengen van bermplankjes langs de wegen over te gaan, deelden vele beheerders van Rijkswegen mede, dat voor zooveel de huidige materialenposi- tie dit mogelijk maakt spoedig tot plaatsing van nieuwe bermplanken langs de Rijkswegen zal worden overgegaan. Aan de weggebrui kers wordt medewerking verzocht de bermplankjes te ontzien. Voor wat (ie Provinciale wegen betreft, zullen de provincies Groningen en Zeeland eveneens overgaan tot het weder doen plaatsen van deze plankjes. De provincie Friesland geeft de voorkeur aan kantstee- nen. Bij wegen langs kanalen en in bochten kunnen volgens Ged. Staten van Friesland beter berm- plankjes worden geplaatst. Ook de provincie Noord-Holland acht wenschelijk, Axel: 10 u. Ds. W. I Hermanides van Hulst, bev. O.derlingen en Diakenen; 2.30 u. ps. J. C. Sic- kesz, van Terneuz:n, bediening H. Doop. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout, bev. Ouderlingen n Diakenen; 2.30 u. Ds. J. vyi der Graaf, van Sas van Gent; Hontenisse: 10 u. Da L. J. Caze- mier, van Terneuzjn. Hulst: 2 u. Ds. W. ij Hermanides Philippine: 2.30 u. Ds1 A. J. Krom hout, van Hoek. Sas van Gent: 10 u. 9s. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G van Moorsel, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, voorber. H.A.; 2.3$ u. Dr. L. J. Cazemier, bloem moesten worden beperkt. Een aantal bakkers vond er wat op en ging er toe over uit het op toewijzing verstrekte meel de ze melen te zeven, waardoor de broodjes uit witter meel gebak ken konden worden. Het is duidelijk, dat daardoor de totale hoeveelheid voor brood bestemd meel wordt verminderd, of dat nog donkerder, namelijk meer zemelen bevattende „gewo ne" brooden worden gebakken. Bovendien ontstaat op deze wijze een oneerlijke concurrentie, waar in steeds meer bakkers aanleiding vinden een concessie aan den smaak van een deel van het pu bliek te doen. De Minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening kon deze situatie niet laten voortdu ren, daar de practijken van het zeven van het meel de uitvoering van de voorschriften, welke voor de samenstelling van de bloem in verband met de krappe graan- positie moeten worden uitgevaar digd, verzwakken. Thans is het bij besluit van den voorzitter van het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten, het „besluit samenstelling brood" afgekondigd in het voedselvoonzieningsbladno. 1 van 4 Jan. 1947, den bakkers dan ook verboden meel of bloem anders dan in de samenstelling, waarin zij deze grondstoffen ont vangen, te Verwerken. Wel hebben de stakingen in Amerika en de vorstperiode onzehoofden Burgemeester met textiel- voorraad. Ambtenaren van den C.C.D. te Alkmaar hebben proces-verbaal opgemaakt tegen den burgemees ter van het dorp Stompetoren (gemeente Oterleek), den heer J. P., wegens het voorhanden heb ben van textielgoederen anders dan voor eigen gebruik. Men zal zich herinneren, dat de boerderij van den heer P„ „De drie Konings- vorige week grooten- Uitspraken van 2 Januari 1947. Cornelis L. Hamelink, hande laar te Terneuzen, geen verdere intern., verb. verkl. vermogen tot 1000, radiotoestel en in Doe del voorzoover in gebruik bij der den, ontz. rechten. Jacobus Dees, chauffeur te Terneuzen; geen verdere intern., en ontz. rechten. Sara T. Bril te Zuidzande; geen verdere intern, en ontz. rechten. Petrus A. van Heese, transport arbeider te Graauw; geen verdere intern., ontz. rechten. Johannes A. de Wilde, los arbeider te Terneuzen; geen ver dere intern., ontz. rechten. Petrus A. van Dixhoorn, 'ma chinist te Terneuzen; geen ver dere intern., ontz. rechten. Francois Tollenaar, bankwer ker, te Terneuzen, 6 maanden interneering tot 2 Juli 1947 en ontz. rechten. (Z. Dgbld.) Naar het republikeinsche pers bureau Antara meldt, zal het K.N.I.P. (voorloopig republi keinsche departement) waar schijnlijk op 27 dezer te Soera- karta in plenaire ziting bijeen komen- De Chineesche correspondent van het Britsche communistische dagblad „Daily Worker" schrijft heden een overzicht van de situatie in China, waaraan het volgende is ontleend. „De aanvallen der Centrale Chineesche regeering op de com munistische gebieden", zoo zegt het blad „nemen snel in kracht af en het is thans duidelijk, dat de Centrale Regeering haar oor logsmachine niet op gang kan houden zonder de grootst moge- kolenpositie zorgerlijker ge maakt, maar desondanks zal het volgens „Parool" mogelijk zijn de bonnen voor de drie eenheden brandstoffen, die wij nog te goed hebben, te honoreeren. Vermoe delijk zullen de bonnen in den loop van de maand Februari kunnen worden aangewezen on voorziene omstandigheden voor behouden. r. H.A.; 2.3* u. Dr. L. J. ier, bed. H. Doop. g: 9.30 en ^30 u. Ds. G. van i Zaamslag W. Korevaar, va; loieu- 8,|o u. Ds. s. Tinker. Van Zwolle. Aardenburg: Ds. V^i Roijen. Biervliet: 10 u. Ds. i^an den Ham Bev. Kerkeraadslaen. Breskens: 10 en 18, Vliet. Cadzand: 10 u. Ds, Groede: 9.30 u. Ds. iï. J. Derksen. Hoofdplaat: 10 u. Els. Pliester. St. Kruis: Ds. VanjRoijen. Nieuwvliet: 14 u. Et. G. J. Derk sen. Oostburg: 10 u. Ds Fournier. Retranchement: 14. Roijen. Schoondijke: 10.45 u, penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Seiraie. St. Anna ter Muidin: 11 u. Ds. Schrale. Bev. Kerkeraadsleden. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. i Uzendijjce: 10 u. Ds. Van Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente, 0 u. Ds. Van Ds. Scho- üeels door brand werd verwoest, waarbij op de zolder o.m. 30 cos- tuums, 4 winterjassen en verschei dene andere textielgoederen wer den ontdekt, gedeeltelijk door het vuur aangetast en voorzien van prijskaartjes ten name van den Alkmaarschen winkelier C. Tegen dezen laatste is eveneens proces verbaal opgemaakt wegens het verzwijgen van voorraden, die bij de inventarisatie opgegeven had den moeten worden. Een drieledig doel. De Gasperi, de Italiaansche eerste Minister, heeft Rome ver laten en zal via Parijs naar de V. S. reizen voor een officieel bezoek. De Gasperi verklaarde tegenover een correspondent van de „Rome Daily American", dat zijn bezoek aan de V. S. een drie ledig doel had: 1. Het onderhandelen over een Amerikaansche leening. 2. Het verkrijgen van een soort garantie voor minimum voedselzendir.gen naar Italië na afloop van de werkzaamheden der Unrra. 3. Het kweeken van vertrou wen onder de Amerikanen, t.o.v. Italië. selijke en streekbladen in bandje op te zenden aan: Tijdschriftendienst Ned. Roode Kruis, Den Haag, lijke hulp van de Amerikanen'1. De communistische Generaal Tsjoe Tteh deelde den correspon dent mee, dat zijn legers in de laatste vijf maanden 300.000 man van de Kwomintang (39 briga des) buiten gevecht hadden ge steld, zonder dat een communis tische brigade verloren was ge gaan. Over nog vijf maanden, zei de Generaal, kan vermoedelijk de communistische tegen-aanvai beginnen. Het verlies van plaat sen als Kalgan beteekent geen belemmering voor de strategie der c&mmunistische troepen, aldus de Generaal. /Het doel is de Kwo- mintang-strijdkrachten uit te putten. In diverse sectoren is het offensief der Centrale-Regeerings- troepen al dood geloopen. ain Mandsjoerije zijn Tsjiang Kal Sjek's verbindingslijnen uiterst zwak en in Noord-China ia het niet beter. Aldaar woedt ook de guerilla, voegt de correspondent van de „Daily Worker" er aan toe. Geen spoedige beëindiging r De staking in de haven van Antwerpen duurt nog onvermin derd voort en niets wijst er op dat het werk binnenkort zal wor den hervat. Dat de staking de activiteit in de haven sterk beïnvloedt, bewijst wel het geslopen aantal sche pen, dat thans nog de haven aan doet en daar door militairen wordt gelost. Bedroeg dit aan tal in de week voor het uitbreken der staking 139. In die welke per 22 December eindigde, wa» dit niet meer dan 70. Waar te nemen valt, dat vooral de Nederlandsche en Engelsche schepen wegblijven. Ook het aantal Zweedsche schepen, dat de Stuur hem Uw plaatselijk blad, daar heeft hij het meest aan. Het is n.l. gebleken, dat de Holland- wat geen port kost. Deze Dienst sche militairen in den vreemde heeft ook op dat gebied reeds het meest gesteld zijn op de prachtig werk gedaan. Dat kan kranten en weekbladen uit hun men echter niet persoonlijk adres- - eigen omgeving seeren. Op het bandje zetten: be- Antwerpsche haven pleegt aan t. Daarom doet de Club Nederland stemd voor militair uit: volgt 1 evenwel sne e g. Overzee door het geheele land plaats en provincie. j Naar wordt vernomen zou de een beroep op de lezers van deze Mogen wij tot slot nog wijzen Belgische transpor ar ei bladen om een extra abonnement op het werk de „Club Nederland weging njdag een voois e te nemen voor een militair uit hun Overzee", gevestigd te Amster- dienel\ «en loonsverhooging van fr. 25 per dag. Indien de havendirecteuren dit voorstel omgeving. j dam, Singel 320. De verzending kan per lucht- Deze club heeft in korten tijd post geschieden en kost 10 ct. tot reeds meer dan 5000 contactbrie 20 gram. Krant in enveloppe sluiten. Ook is het mogelijk plaat- dei mplanken niet maar zal alle zorg besteden aan Aardenburg: 10 u. Ds. M. J. Nol- de geleiding langs de wegen. thenius. Ons land ondervindt als im- portland van broodgraan, den te rugslag van de moeilijkheden in de wereldgraanvoorziening en de gevolgen van de stagnaties i^ de scheepvaart. Ons volksbrood, dat aanvankelijk zoo prachtig blank was, is langzamerhand in kleur achteruit gegaan. De moeilijke broodgraanpositie, aldus deelt men ons van de zijde van het Mi nisterie van Landbouw, Vissche- rij eni Voedselvoorziening mede, maakt het noodig den graankorrel verder uit te malen, waardoor het brood grauwer is geworden. Bovendien maakte de noodge dwongen samenstelling van de taloem-mélange het uiterlijk van het brood er niet beter op. Het pulbliek voor zoover het zich deze luxe kan veroorloven is er toe overgegaan meer klein- brood (cadtetjes enz.) te nemen, dat iets blanker van kleur kon zijn als gevolg van het fpit, dat de bakkers hun toewijzing inland- sqhe patent-bloem daarvoor re serveerden. De hoogere prijs van kleinbrood werkte dit in de hand. De vraag naar kleinbrood en witter groot brood nam zulke af metingen aan, dat de bakkers daaraan niet meer konden vol doen, vooral niet toen de toewij zingen voor inlandsch patent- De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Wij bevinden ons nu sinds enkele weken in het eigenlijke vangstgebied en hebben alle soor ten weer al meegemaakt. Kon ik kortelings slechts schrijven over ruw weer, storm en sneeuw, dit maal is het een ongekend hooge temperatuur voor den tijd van het jaar en de streek, waar wij ons bevinden. Het kwik is tot boven het vriespunt gestegen, het is prachtig weer, de zee is spie gelglad en, om het schouwspel, dat zich voor onze oogen ontrolt zee, lucht, water, ijs te ver- grooten, varen wij lanjfs een ka thedraal-ijsberg. Er is niets groot- scher zou ik haast zeggen... Oudejaarsavond, was al even plechtig en gezellig als Kerst feest. maar nu werkte de tempe- ven naar Indië verzonden van Nederlandsche burgers voor onbe kende militairen Overzee. Deze zijn met medewerking van heeren Predikanten, Aalmoeze niers en Commandanten uitge deeld. De band tusschen hier en Overzee is hiermede wel duchtig De enthousiaste brie- werden gevuld om op het midder nachtelijk uur in het bijzonder versterkt eren dronk te wijden op het nieu- ven uit Indië geven weer, hoe de Jongens post uit het Vaderland we jaar. Er werden tal van telegrammen ontvangen, die we allemaal heb ben beantwoord. Een heel bijzon der telegram hebben we gezon den aan de vrouw van een der opvarenden, die bericht had ont vangen, dat hij vader was gewor den. Het is onze vrind Ringelink, wiens zoon gedoopt werd met den toepasselijken nam: Willem Ba rend. Voor zijn leven is de naam van ons petekind verbonden aan de reis van de „Willem Barendsz." En nu nog even een kleine bij zonderheid: Maandag heb ik ge luisterd naar een uitzending van den PCJ-zender, den wereldom roep. Nu, met rechtzeen wereld- ratuur zelfs mee. Zoo even boven omroep, want al moest ik mijn het vriespunt, kun je je toch al- ut>r °P den luidspreker in de ra- tjjd gemakkelijker bewegen dan diohut drukken, gehoord heb ik wanneer de snerpende wind, die hem. De uitzending was zelfs van de ijsvlakten af komt, om je goed te verstaan, ooren giert. Ook nu onderbraken Intussdhen gaat de arbeid on- wij den arbeid van 17 tot 24 uur vermoeid en ononderbroken voort, en genoten wij weer weliswaar in twee ploegen van het ge zellig» samenzijn, waar vroolijke mutziek ten gehoore werd ge bracht en wederom de wijnglazen De grootste walvisch, die we tot neg toe gevangen hebben, was 93 voet lang, d.i. ongeveer 31 meter. op prijs stellen. Wilt U ook correspondeeren met onze militairen? Vraagt dan inlichtingen bij: „Club Nederland Overzee", Singel 320. Amsterdam (C.) Een correspondent van het A.F.P. heeft van welingelichte zijde vernomen, dat de Sowjet- Unie geweigerd heeft den leider van de Azerbeidsjaansche demo cratische beweging, Pisjewari, uit te leveren en eveneens om de van het Azerbeidsjaansche volk afge nomen goederen terug te geven. De Perzische regeering had uit levering van Pisjewari en anderen gevraagd onder opmerking, dat z(j geen politieke delinquenten waren doch vervolgd werden vanwege moord en plundering. Tusschen Perzië en de Sowjet-Unie bestaat geen verdrag omtrent uitlevering. Mansoer, de Gouverneur van Azerbeidsjan, is in gezelschap van den vice-Gouverneur naar Tebris vertrokken. niet accepteeren, zullen de leider* der Belgische transportarbeiders beweging de staking als een regelmatige beschouwen. Het geen tot gevolg zou hebben, dat aan de dokwerkers van Vrijdag af een stakingstoelage wordt uit gekeerd. „Volledige rechten" geëiacht. De commissie voor marineaan gelegenheden in het Amerikaan sche huis van afgevaardigden heeft „volledige rechten" van de Ver. Staten op eilanden in den Stillen Oceaan, die door andere leden Van de V. N. in bezit, of in man daat gehouden worden, geëischt. De commissie noemde: een van de Admiraliteitseilanden (bestuurd door Australië), Espiritu Santo (Nieuw Habriden die door Frank rijk en Engeland gezamenlijk worden bestuurd), Nomea (Nw, Caledonië, Frankrijk) en Guadal canal (Salomonseilanden, Enge land). Zij werden beschreven als „schakels in den keten van onze veiligheid) en volgens de com missie, waren de huidige bezitters van deze eilanden niet in staat ze te verdedigen. Tevens behooren de Ver. Stal. naar het oordeel der commissie „tenminste domineerende contröle te hebben over de vroegere Japan- sche mandaatseilanden: Marshall eilanden 'Carolinen, Marianen en Aizoe en Bonin". (Vervolg) 22. Daags vóór het vertrek uit Lo keren was C. van Doorn in de duisternis op tamelijk onzachte manier in aanraking gekomen met een prikkeldraadversperring. Hij liep een ernstige verwon ding op vlak boven het oog, zoo dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. Het bleek gelukkig minder alar- meerend dan het zich aanvanke lijk liet aanzien en dol-blij, om dat hij met de ploeg mee kon, stond hij de volgende morgen vakkundig verhonden op z'n wa gen, het gezonde oog hoopvol op de weg naar de grens gericht. over de hij er aankwam. Met open armen en met prettig aandoende luidruchtige hartelijkheid werd Kees ontvangen. „Ge treft het, zulle," begroette Sjef hem handenschuddend, „mor gen kunde gij her ons groot Vre defeest meemaken." „Zóó," zei Kees, da' kom' dan net goed.'1 „J:aat, 't zal pertan scheun Nederlandsche zijn, zulle. In den achternoen trekt er n'n stoet uit deur Belsele i nomen grens. H Boerenschuren, zocsals later en s avesawèl, scheune leu bltc... dit met heel hun kostbare d'artifice, 'oe zegde gulder dad- inhoud ten prooi waren gevallen din t 'Ollandscb aan bet oorlogsmonster, dat „Vuurwerk," begreep Kees aan weken achtereen ovër het eens tie welsprekende gebaren, die Sjef de Moffen nog, tot in de hooge toren toe, die ze als uitkijkpost gebruikten en vanwaar ze de bewegingen der geallieerde troe pen tot het laatste oogenblik na speurden. 's Morgens om elf uur reden de wagens St. Jansteen binnen. Het plan was, door te gaan naar Absdale en daar -het terrein eerst te verkennen. Zoo ver kwam het echter niet. De Moffen zaten nog in de bui- In en rond St. Paul was op vallend weinig oorlogsschade aan gericht. De Moffen hadden hier in sneltreintempo den aftocht ge blazen, kennelijk met de bedoe ling zich op Zeeuwschen bodem achter de inundaties te hergroe peeren om zich daar wellicht.blij te maken met de doode musch eener tijdelijke veiligheid Van St. Paul uit hadden de mannen van de nu al veertien dagen rondzwalkende karavaan 's nachts felle branden waarge- zoo welvarende Zeeuwsch-Vlaan deren zou razen, en dood en ver derf zou storten van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzaral. 't es dadde," lachte maakte. „Sjuust, deze. Kees vond het inderdaad scheun" en hij heleefde een paar genoeglijke dagen in het gulle, Ook in St. Paftl moest Kees goedlachsche gezin van zijn Bel- Scbeele bij z'n vertrek op Zon- gischen collega. dagmorgen 17 September plech- tig beloven, dat hij de genoten Toen de karavaan voorbij de gastvrijheid zou weten te waar- Tromp de grens naderde, zagen deeren door het van welstand de voorsten in de verte de Ne- blakende gezin van Sjef van derlandsche vlaggen al wappe- Puyvelde vroeg of laat nog eens i ren op te komen zoeken. Acht maanden later heeft Kees die belofte kunnen inlossen. -Op een mooie Zomersche Zater dag in de maand Juli 1945 is hij met een paar honderd clandestie ne francs in z'n z«jk op z'n fietsje naar Belsele en Lokeren geped deld om de goeie 'Belgische men- schen, die hem ak een vriend in huis hadden genomen, met een bezoek te vereeren. Het was compleet feest, toen De Belgische en de Hollandsche douanen waren in geen velden of wegen te bekennen. „Niks aan te geven?" schreeuw de Jan Dieleman naar z'n maats „Ja," riep er één ondeugend, „Belgische shag, vijf pakjes." ,,'k Zal jou in de gaten houden, mannetje," beloofde Jan hem goedgeluimd, „in Hulst geef ik je aan bij de kommiezen." Maar Jan zou Hulst voorloopig niet te zien krijgen. Daar zaten tenwijken N. van St. Jansteen en ook Hulst en Absdale waren nog vast in Duitsche handen. In de buurt van Absdale werd hevig ge vochten en het kanongebulder klonk gevaarlijk dichtbij. St. Jansteen zat tjokvol leger auto's, kanonnen, mitrailleurs en menschen. De karavaan kon er dus niet blijven en werd van officieele zijde naar de Heikant verwezen. Jac. de Klerk, Kees Scheele en C. van Doorn hadden intusschen al een plaatsje op het dorp ge vonden bij E. de Rechter. De menschen in St. Jansteen waren allemaal geweldig nieuws gierig, hoe de tocht door België verloopen was. De Klerk moest soms naar drie of vier kanten tegelijk antwoord geven. Het bleek, dat er van het dorp zelf ook verscheidene wagens door de Moffen waren meegenomen in de richting Antwerpen. Er was nog niemand terugge keerd en de familieleden begon nen knap ongerust te worden Huis aari huis konden de man nen eten krijgen en heel St. Jan steen stond bij wijze van spreken met een Hollandsch middagmaal gereed: „Allé, mannen, ga je mee eten? Dan kunnen we nog 's klappen over 'ulder reis." De goedgemeende invitaties en de vele vriendschapsbetuigingen konden onze Zaamslaggenaars niet anders dan waardeeren. Zij toonden zich dan ook uiterst erkentelijk, maar meenden, dat zij baas De Rechter ook wel een maaltje gereed zouden vinden. En bovendien waren ze dan bij hun paarden. Het was goed gezien, want er was inderdaad op hun gerekend en zij deden de Hol landsche tafel alle eer aan. Na een dag of vijftien door België gezworven te hebben, viel het de mannen op, hoeveel beter de Hollandsche middagmaaltijd was dan de Belgische. De kost van onze Zuiderburen was hun haast zonder uitzonde ring tegengevallen. „Gek toch eigenlijk," vond Kees iScheele, „je hoort hier altijd, dat de Belgen er zoo goed van eten." „Dat ligt er natuurlijk ook al aan, waar je komt," meende De Klerk. „Dat kan best gebeuren," wierp Kees hem tegen, „maar vleesch of groente of iets van dien aard heb je toch nergens op tafel ge zien." Dat moesten de anderen wel toegeven. Twee of drie keer per dag aardappelen was iets heel gewoons geweest op hun reis en pap ontbrak b(j geen enkele maaltijd. „Nee," zei Kees, „dan leve Holland, hoor! Hier brengen wij in elk geval afwisseling in ons eten." In de loop van de middag werd Steen meerdere malen toor de Moffen onder vuur genomen en zochten de menschen hun toe vlucht in de kelders. Het front lag vlak bij en de karavaan maakte voor de zoo- veelste keer de angstsensaties van een geregelde beschieting mee. Het overige deel van de kara vaan was met Jan Dieleman aan de kop naar de Heikant door gereden. Met Gerard Verschoten, de knecht van De Moor uit de Groote Huissenspolder vond Jan een gastvrij onderdak b(j Fons de Koek en zuster. De Foolsche tanks nestelden zich hier over de geheele lengte van den weg voor en naast en tusschen de huizen, gereed om op het eerste sein de sprong naar de Schelde te wagen. Jan Dieleman had in deze dagen veel gemak van z'n En- gelsch. Hij kon de Officieren tal van interessante bijzonderheden over Zeeuwsch-Vlaanderen mee- deelen en af en toe bleek het ook wel. eens noodig een misverstand uit de weg te ruimen: Poolsche en Engelsche Officie ren stonden tegen het vallen van den avond te confereeren. Kaar ten werden uitgespreid en een levendige discussie klonk over de straatIeder bleef uit hun nabijheidop één na. Een voerman van de karavaan, gehuld in een lange ouderwetsche voer- mansjas, die bijna op de grond hirig, schuifelend voetje voor voetje naar de kring der Officie ren toe. Tot ie op enkele meters er vandaan stil bleef staan. Hj) keek... keek... en keek maar... Van den eenen Officier naar den ander... Hjj nam ze op van het hoofd tot de voeten. En toch zag hij vermoedelijk nietsen verstaan deed hij nog minder, want de goeie jon gen begreep geen woord En- gelsch, al was het zoo groot als een boerenschuur. De Officieren stooten elkaar aanHet was oorlogZe vertrouwden dien snuiter niet Ze gingen een eind verder staanmaar de voerman volg de hen weer, voetje voor voetje bijschuifelend en dol-nieuwsgieng kijkend., j... Jan Dieleman had het tooneel- tje lachend gadegeslagen. Een Officier wenkte hem en wees op den man met de lange jas. „Do you know him?" vroeg hjj zacht. „Ok yes, sir," lachte Jan vroo lijk, „he belongs to us; he cann't understand you." ,0. K„" zei de Engelsman op gelucht. „I thought, he was a spy." (Ik dacht dat het een spion was.) De nieuwsgierige langjas kreeg toen in de gaten, dat ze het over hém hadden en schuw achter zich kijkend, sloop hjj weg, een schuur binnen, waar ie onrustig weg kroop in het hooi (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2