Overeenkomst demarcatielijn opgezegd. REDE H. M. DE KONINGIN Mr. Van HIetfens nam afscheid VRIJDAG 3 JANUARI 1947. ERNSTIGE ONTWIKKELING IN MILITAIRE SITUATIE. Veiiisïheidsraad. De Gasperi somber gestemd De toestand in lndo-China De „onrechtvaardigheden' jegens Duitschland Radio-rede van Leon Blum - 8 il >x WEERSYYERW 4ÉBTTMI medegedeeld door het K-N ht te De Bilt geldig tot Vrijdagavond. Tijdelijke opklaringen. Zwaar bew., tijdel. opklar., plaats, eenige neersl., aanvank. afn., later toen. wind, voorn, tusschen Zuidwest en Zuid oost. Temp. om het vriespunt. DE 3de Jaargang No. 393. Advertentieprijs', per km 10 ct., minimum per Tadvertentie f 1 50 inzendingen advertentie? tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertentie* 1_5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vei melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer - i»^i»kerU N v Firm» F. J. van de Sande Ternenzen Abonnementsprijs 3.25 per H. M. de Koningin heeft op Oudejaarsavond de volgende radiorede gehouden. „Landgenooten. Het is niet Mijn bedoeling, van avond een Oudejaarsrede te hou den om de rekening op te maken, van' de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Nu gij voor de laatste maal in 1946 om den huiselijken haard zijt geschaard of misschien ver Sier vandaan in eenzaamheid naar Mij luistert wil Ik op deze wijze &rj u binnentredend een enkel woord tot u spreken van gemoed tot gemoed. Allereerst dan Mrjn hartelijke wenschen voor het nieuwe jaar. Moge het u veel brengen? waar voor gij nu of later dankbaar kunt zijn. Mijn wenschen strekken zich uit van de vervulling van de meest eenvoudige behoeften des levens tot de goederen van de hoogste geestelijke waarde. Het rijn wenschen voor uw huiselijk geluk en een hechte familieband, voor 'n groeiende saamhoorigheid als volk, voor levensblijheid en arbeidsvreugd, wenschen vooral voor beschaving vaii geest en ge moed. Onze Rijksgenooten in het Wes telijk halfrond wensch Ik toe de spoedige vervulling, eerst van het binnen de buidige grondwet be reikbare en daarna van wat pas na grondwetswijziging kan wor den tot stand gebracht, opdat die zelfstandigheid u deel worde, waarnaar veler uwer zoo vurig verlangen en welke voor allen een gelukkige toekomst moge openen. Mijn gedachten gaan uit naar Indonesië, waar velen nog zoo zwaar worden beproefd. Moge het nieuwe jaar de nieuwe rechts orde naderbij brengen waarvoor van verschillende zijden alle krachten worden ingespannen en welke allen ten goede moge ko men, ieder zjjn rechtmatig aan deel brengende in de geestelijke en stoffelijke welvaart. Thans wend Ik Mij tot allen in het moederland. Wij leven in de overgangsjaren naar den vrede. Vanzelfsprekend ls ons denken en handelen ge richt op een zoo spoedig mogelijk ontkomen aan de ellende, waarin de oorlogsjaren ons hebben ge dompeld, op een voor de toekomst veiligstellen van onszelf en de onzen. Hoe prijzenswaard de inspan ning is, waarmede wij dit trach ten te verwezenlijken, zij brengt groote gevaren met zich. Velen vergeten te spoedig, wat zij doormaakten, zijn zoo vervuld van eigen belang, en leven zoo in zich zeiven ge keerd, dat oog, oor noch hart meer openstaat voor het leed van anderen voor de groote nood stoffelijk maar vooral geestelijk, waarin soms de naaste buren verkeeren. Vraagt gij u ooit wel eens af, waar het meisje is geble ven, dat iedere veertien dagen trouw, onopvallend en onge kend, de bonkaarten thuis bracht voor uw zoon, die on dergedoken was? Wat is er van den jongeman geworden, die met verachting van ge vaar voor eigen leven u, on gezien, geregeld de illegale bladen thuisbezorgde, uit wel ker inhoud gij weer nieuwe moed putte en hoop op de uiteindelijke bevrijding? Zijt gij niet al te spoedig vergeten de schanddaden uit de con centratiekampen die de edel- Stcn en besten uit ons volk ondergingen en die gruwelij ker waren dan wat de ge schiedenis ooit heeft gekend? Geeft gij u er rekenschap van dat de verbittering van vele jon geren voorkomt uit miskenning en achterstelling welke een gevolg zijn van het niet willen of kunnen begrijpen van. hun moeilijkheden en gerechtvaardigde verlangens schijnt het soms niet of velen de oogen sluiten voor het leed van de oorlogsweduwe en haar jonge kinderen, die dag in dag uit her innerd wordt aan het gemis van man en vader, voor den nood van hun vrienden uit Indië, of van hen, die in dit land zelf moesten evacueeren en enkel het veege lijf nog konden redden? Hebt gij verleerd u in te den ken en te verplaatsen in het leed en het gemis van al deze broeders en zusters? En ook gij oud-illegale werkers, herinnert gij u voldoende uw goede voornemens in tijden van grooten nood, toen gij uw kamera den beloofdet, dat, mocht hun iets overkomen voor hun vrouwen en kinderen gezorgd en goed ge zorgd zou worden, niet alleen ma terieel, maar vooral ook geeste lijk? Landgenooten, Ik vrees, dat er een scheidsmuur wordt opgetrok ken tusschen velen uwer en hen, die de doorstane schokken nog steeds niet te boven zijn gekomen, zoo dit al ooit gebeuren zal. Ik vergeet hierbij niet de goede en verblijdende uitzonderingen van hen, die geheel openstaan voor al dit leed en voor wien geen moeite te groot is om troost en verzach ting te brengen. Met waardeering gedenk Ik in dit verband de arbeid der Stichting 1940—1945. Vrien den echter, noch een organisatie als de Stichting, kunnen het ge voel van verlatenheid, van in een hoek staan, wegnemen. Dat kun nen wij slechts als volk in zijn ge heel door te zamen de verant woordelijkheid ervoor op ons te nemen. Laten wij ons onze eere schuld bewust blijven. Ik doe allereerst een dringend beroep op hen. die verantwoordelijkheid dra gen en op posten staan, waar ge holpen kan worden. Mij tot alle landgenooten wendend, vraag Ik voor verdriet en gemis, voor geestelijke en stoffelijke nood de deuren van hart en huis en eigen kring open te zetten. Tracht hen, die in er. door den oorlog geleden hebben, in den diepsten zin des woords te begrijpen en mede te voelen wat er in hen leeft. Laat hen beseffen, dat zrj een vaste plaats een vriendenplaats hebben, in het midden van onze volksge meenschap. Thans wend Ik Mij tot de oudstrijders in 't binnenlandsch verzet. Laat u niet ontmoe digen en wanhoopt niet, wan neer gij het doel waarvoor gij hebt gestreden nog veraf ziet. Het komt er thans op aan, dat degene, waarvoor gij in het verzet pal hebt gestaan in en door het geheele Neder- landsche volk wordt verwe zenlijkt en het is dparom noodzakelijk dat gij ook nu nog, ieder opzijn plaats, de idealen gekoesterd in uw strijd, blijft uitdragen. Groote idealen worden niet in één jaar bereikt. Laat u niet tot daden verleiden en prikkelen, die uzelf slechts schade kunnen brengen en die een geest ademen waartegen juist uw gevallen makkers gestreden heb ben toen zij hun leven gaven voor recht en wet. Slechts zóó blijft gij trouw aan den geest van het verzet. En tenslotte wend Ik Mij tot u die na den oorlog vereenzaamd in het leven zijt achtergebleven en door de traagheid des harten ook van wie u omringen, vaak zoo radeloos gestemd, wanhoop in uw voelt opstijgen. Uit vele brieven die Ik in den loop van dit jaar heb ontvangen weet Ik hoe moeilijk uw leven is door verdriet en liefdeloosheid. Gij zijt echter niet verlaten. Goddank, kloppen er in ons volk nog liefhebbende harten voor u. In deze tijden van onrust en on zekerheid, die zoowel in als buiten ons vaderland hun invloed doen gevoelen, gaat wat u drukt ook aan Mij niet voorhij. Ook Ik heb Mjjr sombere oogen- blikken, wanneer lk zooveel lief deloosheid, leed en verwarring om Mij heen zie. Maar neen, wij komen van het Kerstfeest en nemen daarvan mede, geloof, hoop en liefde, maar dc liefde het meest. Die liefde, die nimmer wanhoopt en steeds klaar staat om vertrouwen te schenken. Laat ons elkander in het nieuwe jaar een kans geven en vertrouwen schen ken en ook in dit opzicht het voorbeeld volgen, dat Chris tus ons geeft- Voorwaar, dan zal veel mo gelijk zijn, dat thans onmoge lijk schijnt." INDONESIË. De Veiligheidsraad is weer bij eengekomen. Senator Herschel! Johnson (V. S.) drong er bij de leden op aan, de Amerlkaansche voorstellen voor contróle van de atoom-energie te bespreken vóór Sowjet-iRussische voorstellen ter benoeming binnen drie maanden van een internationale ontwape ningscommissie. Gromyko was van meening, dat de eerste taak van den Raad was, het formulee ren van practische maatregelen voor beperkirg van bewapening. De Veiligheidsraad heeft de discussie over deze kwestie tot de volgende bijeenkomst, die uiterlijk op 7 Januari zal plaats vinden, opgeschort. Als aftredend voorzitter deel de Johnson mede, dat hij zijn op volger zou verzoeken, de kwestie Triest op de voorloopige agenda van de volgende bijeenkomst te plaatsen. Hij sprak vervolgens de afgevaardigden van Nederland, Egypte en Mexico een woord van afscheid toe. Deze landen zullen hun plaatsen aan Columbia. Sy rië en België moeten afstaan. De Nederlandsche afgevaardigde, Mr.. Van Kleffens, nam met een korte toespraak ajjgcheid van zijn col lega's in den Veiligheidsraad: „Ik betreur het afscheid te moeten nemen van mijn collega's. In onze debatten heeft het nooit aan beleefdheid, het wezen der diplomatie, ontbroken. De Veilig heidsraad moet nog een enorme taak vervullen, met name de kwestie van de ontwapening, de pacificatie van het Zuid-Oosten van Europa en vele andere kwes ties. Wij Hbhhen reeds verschil lende precedenten en interpreta ties van het Handvest gegeven. Sommige zullen den tijd trotsee- ren andere zullen onder den druk van de publieke wereld-opinie veranderd moeten worden. Mr. Van Kleffens gaf uitdruk king aan zijn vreugde, dat Bel gië met ingang van 1 Januari 1947 zijn plaats .in den Veilig heidsraad inneemt. De vooruitzichten zijn slecht. Tijdens een kabinetsvergadering op den laatsten dag van het jaar 1946 heeft de Italiaansche Pre mier, De Gasperi, de vooruitzich ten voor Italië in 1947 slechter genoemd dan die in 1919; welke den weg effenden voor het fascis me. Hij betreurde de houding van socialisten en communisten in dagbladen en betichtte hen van het aansporen tot demonstraties en stakingen. De Gasperi deed een beroep op het algemeene ver bond van Italiaansche vakver- eenigingen om zijn invloed onder de arbeiders ten goede aan te wenden. In Calabrië worden demonstra ties en stakingen beraamd tegen de hooge kosten van het levens onderhoud. Er gaan geruchten, dat op 5 Jan. in Rome een alge meene staking zal uitbreken. Het Italiaansche verbond van vakver- eenigingen zal een plan aan de re geering voorleggen voor uitbrei ding van de rantsoeneering ter compensatie van de stijgende kos ten van levensonderhoud. De Nederlandsche militaire woordvoerder meldde een ernstige ontwikkeling in de militaire si tuatie te Medan. Dinsdag heeft de republikein- sche delegatie van de commissie Voor uitvoering van de bestands- voorwaarden het Nederlandsche hoofdkwartier te Medan er van in kennis gesteld, dat zij alle be staande overeenkomsten, die met betrekking tot de demarcatielijn op 7 December waren gesloten, opzegde op grond van de beslis sing van de gemengde Bestands commissie te Batavia dat „nieuwe defensiemaatregelen niet geoor loofd waren". De militaire woordvoerder voegde aan zijn mededeeling toe, dat de overeenkomst betreffende de demarcatielijn met volledige instemming van de republikein- sche delegatie gesloten was. Dr. J. J. van de Velde, politiek adviseur van de Ned.-«Indisnihe regeering op Sumatra, verklaarde in aansluiting hierop, dat aan Nederlandsche zijde alles was gedaan om de overeenkomst, welke door Sjarifoedin en Oerip pnderteekend was, na te leven, doch dat de republikeinsche mili taire leiders haar voortdurend saboteerden. Thans is met een telefonische mededeeling van ko- lonl Sitompoel van Siantae-, die eveneens mede-onderteekenaar is geweest, de overeenkomst ge schonden zonder eenigen redelij ken grond. In verband met deze ontwik keling heeft men de bevolking van Medan geadviseerd in huis te blijven. Geveichten bij Medan. Indonesische troepen in den omtrek van Medan hebben Maan dag laat in den avond met zware artillerie het vuur geopend zulks als gevolg van de schending van de overeenkomst door kolonel Sitompoel, aldus heeft een offi- cieele Nederlandscihe woordvoer der medegedeeld. De Nederland sche troepen antwoordden met zware artillerie en brachten na drie en een half uur vuren de In donesische artillerie tot zwijgen. Met het oog op de militaire sftuatie hebben Nederlandsche troepen de telefooncentrale, die voordien in republikeinsche han den was, bezet. Dinsdagochtend begon de artil lerie opnieuw te vuren, terwijl buiten de stad concentraties van de Lasjkar Ra'jat (Volksleger) werden bericht. Naar aanleiding van de schen ding van de overeenkomst heb ben Nederlands che troepen Ko- tamasoem bezet; er werd eenig verzet geboden, waarbij aan Ne derlandsche, zijde een doode te betreuren was. Nieuwjaarsrede van Dr. Van Mook. In zijn Woensdagavond gehou den Nieuwjaarsrede heeft Dr. Van Mook er op gewezen, dat aan Nederlandsche zijde door de uit spraak van de Staten-Generaal inzake het accoord van Linggad- djati de zaken zijn verduidelijkt, doch dat aan Indonesische zijde het beeld duisterder schijnt te zijn geworden. Het is daarbij op vallend, hoe juist de van ons ge ïsoleerde figuren den meesten ar- breuk doen aan de pogingen om vrede te stichten. Door de inci denten en botsingen wordt vaak den indruk gewekt, dat uitslui tend sprake is van kwade trouw doch spreker belichtte hiertegen, hoe moeilijk het is de veranderde omstandigheden te begrijpen, als mede de voorwaarden voor het verder samengaan zuiver te ge voelen. Dit vordert onvermijdelijk veel tijd. Linggadjati, Malino en Denpa sar zijn geen aan ons opgelegde of afgedwongen concessies; ons beleid berust op een weloverwo gen principieel aanvaard plan. waarvan wij de beginselen niet zullen loslaten, al zullen wellicht de methoden door andere moeten worden vervangen. Dr. Van Mook wees er verder op, dat het vooral noodzakelijk is, dat de Indonesische jeugd leert haar enthousiasme aan te passen aan de praktijk en dat zij als bij tooverslag haar droom beeld van de onafhankelijkheid inruilt voor het ideaal van de vrijheid, welke door harden arbeid verkregen wordt. Dan is het mo gelijk weerstand te bieden aan de fokstemmen van binnen- en bui- tenlandsche avonturiers, zooda? een vertrouwde samenwerking tot stand kan komen. Eerste versterkingen aangekomen. De eerste militaire versterkin gen uit Frankrijk zijn in Indo- China gearriveerd. Zij bestaan uit infanterie en cavallerie, die te Kaap Saint Jacqueg aan de mon ding van de Saigon aan land zijn gebracht door de „Pasteur". Een gedeelte dezer versterkingen zal naar het Noorden gezonden wor den ter' verleening van bijstand aan de Fransche troepen, die een verbindingslijn in de provincie Tongking moeten handhaven. Men verwacht de aankomst binnen kort van parachutisten aan boord van de „Ile de France". Volgens het Fransche leger communiqué versterkten de Viet- nameesche troepen Woensdag hun druk in het gebied van Hanoi. Kabinet bijeengeroepen. De. Vietnameesche radio-omroep meldt, dat het Vietnameesche ka binet op 30 December ergens in Hanoi heimelijk bijeengekomen is om een verslag van President Ho Tsii Minh en den Minister van Defensie over den toestand te vernemen. De permanente commissi^ van de Vietnameesche nationale ver gadering heeft een oproep tot de bevolking gericht, waarin voor namelijk gezegd wordt, dat ..de strijd hevig zal zijn, maar de eind overwinning verzekerd is." In zijn nieuwjaarspreek heeft de Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen. Dr. Joseph Frings, de aanvallen die op den Paus worden gericht veroordeeld, en ontkende, dat er een collectieve schuld van 't Duitsche volk bestaat. „Slechts het individu kap aan een mis daad schuldig' zijn, doch niet een gemeenschap", aldus de Kardi naal. Hij verklaarde dat bij de schuldvraag God op den achter grond wordt geschoven en dat de publieke opinie naar voren wordt gebracht, doch God is de opper ste rechter, voegde de Kardinaal daaraan toe. Hij protesteerde tegen de uitzetting van millioe- •nen Duitschers uit het Oosten van Duitschland en deed een beroep op de Geallieerden om de on rechtvaardigheden die jegens Duitschland worden bedreven, te niet te doen. De Fransche Premie/, Leon Blum, heeft in een radiorede een uiteenzetting gegeven over de prijsverlaging van 5 procent voor alle industrie- en landbouwpro ducten. Ditmaal, zoo zei hij, blijft het niet alleen bij beloften Hij gaf de verzekering, dat de prijzen nog verder zouden dalen dan de wet voorschrijft, maar „dat hangt van U af. Het heil van het land, dat het Uwe is, ligt in Uw handen." Blum verklaarde, dat zoowel de vertegenwoordigers van handel en industrie als de vakvereenigingen zich. accoord hebben verklaard met de conclusies van de commis sie voor den handenarbeid, wat betreft het plan-Monnet. Het land kan gered worden, al dus Blum, door verlaging van de oriizen* en verhooging van de prductie. Nadat Blum nog op de belang rijkheid van het kolenvraagstuk had gewezen, eindigde hij met een beroet) op „den moed. het ver stand en den wil van het Fran sche volk." er er ïze Jt ut —5 ssel I teldif r. 3 ct tot ben iak.| daa| n stas we| in ert I nst'tl ft.' )ete< m-C hij gte van| 2n. ■tte ig ii| ?f. I .t zil 3e ij bedl her| ;t fanc :ie nde m in De' taat tieb 'P igs l in NI )en| ISc ilsj 13

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1