7r enkele, teyels HET PLAN BARUCH AANVAARD De P. N. I. en het accoord van Linggadjati OuJ en Mtcntv WOENSDAG 1 JANUARI 1947. Vertrek Com.-Generaal. Het Amerik. schip in de haven van Dairen COMMISSIE VOOR ATOOM-ENERGIE Commentaar van de N. I. RegeerinjJSVOOilICnunySnienSl den Amerikaanschen Senaat, wel- vertegenwoordiger door den Ame GEEN EXTRA VLEESCH MEER Financieele maatregelen in Spanje De strijd in Vietnam Onderscheidingen voor Srnüis en Winant Eisenhower Candidaat voor het Presidentschap Tergkeer van verlof Wijziging inderbijslagwet WI ERS VER W ACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond. Weinig verandering. Tijd. kracht., later afn. wind, voorn, tusschen Z. en W., ïw. bew., eenige regen, verm, met sneeuw, wein. verander, in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW Redacteuren: P. L. D. J- van Oeveren S. W. Henry. Redactie-adres Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen WiUemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrfle Zeeuw" Verschijnt t' ks 3de Jaargang No. 392. Drukkerfj N.V. Firma P. J. van de Sarnle - Advertentieprijs-. per mm 10 et.; minimurr per advertentie f 1.5C inrendingen advertentie, tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties 1 5 regels 60 et.; leden regel meer 12 ct. Ver meiding brieven onde- nr. Bur. van dit Blac 10 ct. meer ZONS 1947 OP- EN ONDERGAN Zon Maan Ahnnncfnentsrtrris f 3 25 ner kwartaal. Jan. Ouk. Ond. Ouk. Ond. 1 8.08 15.58 12.23 0.38 2 8.08 15.59 1246 1.58 3 8.08 16.00 13,01 3.23 4 8.08 16.02 13.29 4.56 5 8.08 16.03 14.08 6.18 6 8.08 16.04 15.02 T.39 7 8.07 16.05 16.14 8.45 8 8.07 16.07 17.37 9.34 Het inde van net jaar ia de bij uitstek geschikte tijd voor inkeer en bezinning. Het jachtende leven dat ons voortdreef komt voor een oogenblik tot stilstand of liever wij zelf komen een oogenblik tot stilstand en remmen voor den tol boom van het nieuwe jaar. Wij ur.nen <jit niet laten, wij moeten dit doen. Zoa zwermen dan onze gedach ten uit. En waar zouden ze zich anders mee bezig houden dan de wereld waarin wij leven, het volk waartoe wij behooren, de situatie waarin wij op dit moment der ge schiedenis verkeeren. En daar naast ook en vooral met ons eigen leven, met zijn weinige overwin ningen en vele nederlagen, met stjn zorgen en moeiten, met zijn vreugde en verdriet, met zijn tegenslagen en verwachtingen. De wereld waarin wij leven! Een opwekkend beeld wordt ons niet geboden. Nog altijd is het een wereld die de gevolgen van den oorlog niet te boven is ge komen. De strijd voor vrijheid is gewonnen. En nog is de wereld vol slavernij. De overwinning is behaald maar de vrede waarnaar de wereld snakt is haar deel nog niet geworden. Wanneer zal dit Hebben de Aan den strijd over de Indone sische kwestie is nu voorloopig een eind gekomen door de aan vaarding in de Staten-Generaal van het accoord van Linggadjati. Op basis van dit accoord wordt nu getracht voor het Koninkrijk der Nederlanden nieuwe vormen te vinden in een samenwerking van vrije volken. Deze overeenkomst is hoogelijk geprezen als een stuk van verziend staatsmanschap en even diep verguisd als een product van onbegrijpelijke domheid, in dien niet van verraad! Ligt ook hier de waarheid in het midden? Binnen het rijk in Europa ging de moeizame arbeid voor weder opbouw en herstel voort. Deze weg bleek vaak zeer, zeer moeilijk. Traag was op vele punten de voortgang naast opmerkelijk vlug herstel op andere punten. Moeten we hier in herinnering roepen de telkens en telkens herhaalde klachten over deze bureaucratie en tergend langzaam en omslach tig werkende ambtenarij, waar door geestdrift en initiatief zelfs bjl de actiefsten werd gedood? Bij dit alles is het niet te ver wonderen, dat onder -ons volk meer de nadruk wordt gelegd op datgene wat we nog ontberen dan op wat reeds verworven en be reikt is. Maar ook in beter tijden zullen worden gedragen. Het be leid der Regeering zij er op ge richt hierin naar den rechtvaar- digsten weg te zoeken. Zoo is dan weer een jaar voor bij. Door den stroom van. den tijd is het meegesleurd. Een nieuw jaar ligt voor ons. Wat zal dit jaar ons brengen Niemand weet het. De toekomst is een gesloten boek. Stap voor stap zullen we het onbekende land dat voor ons ligt moeten verkennen. De mensch wikt, God beschikt. Dit kan ons terneerslaan. We zouden zelf willen weten en re- geeren. We zouden ons lot in eigen handen willen hebben. Ge- Da Redactie van „De Vrije Zeeuw" biedt de lezers en lezeressen bij de Jaarwis seling hare beste wenschen aan De Grieksche Premier, Tsal- daris, heeft verklaard, dat de Grieksche aanspraak op Noord- Epirus door de Ministers van Buitenlandse'..e Zaken te Moskou na de regeling; van de Duitsche en Oostenrijksehe kwesties weer in lukkig echter dat we met wetenworaen genomen. Tsal- en niet regeeren. Gelukkig dat dje Maandag uit New-York het lot der volken en ons eigen lot niet in onae hand ligt. Terugziende over het voorbije jaar kan en moet ons het besef brengen: hoe zwak van moed, hoe klein wij zijn van krachten en dat wel het geval zijn? l t de negatieve houding nu pessimisten gelgk als zr, zeggen, mpprBvf>or te komen dal dat dit nimmer het geval zal zijn te Athene is teruggekeerd, deelde voorts mede, dat voor 15 Januari een Amerikaansche economische missie te Athene aankomt. De President van Tsjecho- wij stof van jongsaf zijn geweest. Slowakije, Dr. Benes, heeft aan We zeggen zoo gemakkelijk: den voormabgen President van wat hebben de staatslieden, de Hongarije, Graaf Michael Kérolyi, Regeering etc. het er slecht afge- een drjef gezonden, waarin hij er bracht. Het is beter dat we zeg- den nadruk op legt, dat berichten gen: wat hebben wij het er slecht over vervolgiwg der Hongaarsche afgebracht. minderheid in Tsjecho-SIowakije Dan gaan we verstaan dat, on-1 onjuist zijn. Benes beantwoordde danks alles, de wereld door een hiermee een brief van Karolyi, onbegrijpelijke, onverdiende barm-waarin laatstgenoemde opkwam hartigheid wordt gedragen. Daar-j voor de rechten der Hongaren in van leeft ze en zal ze leven. j Slowakije, die dwangarbeid zou- Donker is het om ons heen, den hebben verricht. donker is het misschien in ons. I verlaten In welingelichte kringen te te veriaien OP 5 JANUARI A.S. BEPAALD. Naar A-N.P. thans van bevoeg de zijde verneemt, is het vertrek van de leden der Commissie- Generaal en hun medewerkers definitief bepaald op 5 Jan. a-s. Het kan als vaststaand worden aangenomen, dat ook wan neer eventueel nieuwe adviseurs zullen worden benoemd deze de reis niet tezamen met de commissieleden zullen maken. Eventueele benoemingen van zulke adviseurs en regeling van hun vertrek is een aangelegen heid, die in ieder geval meer tijd vordert dan de vijf nog beschik bare dagen. Gelijk beleend kan voorts uitbreiding der commissie met nieuwe Commissarissen- Generaal slechts bij wet geschie den, omdat het aantal leden van de Commissie-Generaal bij wet is vastgesteld. Een onjuiste verklaring? Een speciale correspondent van de Prawda te Dairen, die een „gezaghebbende bron" aanhaalt, heeft verklaard, dat het bericht, volgens hetwelk de Sovjet-autori teiten aldaar een ultimatum van 48 uur gesteld hadden aan een Amerikaansch schip om de haven „een verkeerde ver- Sovjet-Unie onthield zich van stemming. In de Miandag gehouden bijeen komst va i de commissie voor de atoom-energie heeft Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaardigde, het Amerikaansche plan van Ba- ruch „in trijd met de beginselen van het handvest der V. N." ver klaard. Ondanks de ernstige tekortkomingen van de Ameri kaansche voorstellen, aldus Gro myko, l d de Sovjet-Russische regeering er geen bezwaar tegen ze in bijzonderheden te hespreken. Gromyko was van meening dat de commissie het besluit van de algemeene vergadering op 14 Dec. om het verbod en de Uitschakeling atomische wapens en alle ,i au. nimmer nee geval Men klaaet makke- En toch, wie het zien kan, weet,; -o— w p„ tendentieus is" Helaas is dit wel juist dat aller- Jke^47^atM^ennietheTftd-i!1 het: er is een Licht dat door geen Teherail is mfcn van meening, dat ^oe/hftschiptfDairen aan- wege de geesten in den ban meT1 biyde en dankbaar is over duisternis meer kan overwonnen het uitstel van dealduS de correspondent vror» Ac* vrw»a van nieuwen J11irinnn ia uit kiezingen ui Perzie te wijten is vrees van een nieuwen worden. Daar is uit 's werelds Soms heeft het er allen- 1047 duistere wolken een Licht der of men zich bij teympo het werk van op- Lichten opgegaan. Dit Licht is houw en herstel zich zal voltrek-tenslotte groote ken en dat de rampspoedige ge- j onze volgen van den oorlog, meer dan kent: tot nu toe, door het gansche volkde wereld en voor ons. van de oorlog, schijn van nieuw conflict al heeft neergelegd zonder verder eenige illusies te koesteren. De vrees regeert en niet de blijdschap over den her wonnen vrede. Van de internationale samen werking is dan tot nu toe ook bit ter weinig terecht gekomen. Wat daarvan te zien "Is geweest is vrij wel enkel uiterlijk vertoon ge weest. In werkelijkheid bleek het eigenbelang, ook en vooral bij de groote mogendheden, de eenige drijfveer te zijn. Wendell Wilkie, sprak eenmaal van „One World Hij bedoelde er mee, dat de ver schillende volken ee/i voogdij niet zonder elkaar kunnen. Door dui zend banden zijn ze, economisch gezien, met elkander verbonden. Zoo is' het ook. Als in Amerika de mijnwerkers staken dan wor den de gevolgen in de gansche wereld openhaar. We kunnen niet zonder elkander. En toch probee- ren we het. We twisten en kra- keelen en vechten en gebruiken al onze energie om toch de een heid, die we noodig hebben als brood, tegen te houden. Eoo is het dan op de wereld ook overal onrustig. In het Verre Oosten, in China, Indo-China en Indië woedt de strijd met de wa pens, in het nabije Oosten en Griekenland is het al niet veel beter. En waar niet met de wa pens wordt gestreden heerscht toch allerminst een sfeer van elkander begrijpen en verstaan. Aan de conferentietafel schijnt het onmogelijk te zijn om over be langrijke kwesties tot overeen stemming te komen, terwijl de aller belangrijkste kwestie, Duitschland nog niet eens aan de beurt geweest is. Hoe langer hoe meer wordt het duidelijk, dat het zwaartepunt der wereldgeschiedenis zich heeft ver plaatst naar het Westen, naar Amerika. En de groeiende span ning tusschen Amerika en Rus land geeft dan ook te denken. En kan het verwonderlijk heeten dat sommigen, wat dat betreft, som bere voorspellingen doen hooren? Wat beteekent West-Europa nog tegenover deze gigantische machten? Is de rol van Europa «let voorgoed uitgespeeld? Zullen deze twee, zoo gansch verschillen de machten, straks niet, terwille van de wereldheerschappij, met elkaar in botsing komen? Wie ■al het zeggen? In elk geval is er alle reden voor om de ontwikkeling in het komende jaar gespannen te volgen. Ook ons land heeft in het afge- loopen jaar in de belangstelling der wereldopinie gestaan. En dat voornamelijk door de Indonesische kwestie. Alle voormalige koloni- geerende landen Engeland, Frank- rtjk, Nederland, met uitzondering van België, kregen in het afgeloo- pen jaar te maken met Oostersche nationalistische bewegingen. Immers ook het nationalisme in Ned.-Indië is maar een onderdeel van het groote nationale ontwa' ken waardoor het gansche Verre Oosten wordt gekenmerkt, In den vaak hevigen strijd over de Indonesische kwestie niet altijd met faire middelen gestre den is dit maar al te dikwijls vergeten. Misschien is het wel zoo, dat de geschiedenis eenmaal zal'uitmaken, dat het belangrijk ste punt uit dit, ons tijdsgewricht, niet is de wereldoorlog die nu pas voorhij is, maar het algemeen ont wakende en zich met kracht door zettende Oostersche nationalisme. worden. aan de lijst van kandidaten voor realiteit dan! volgende parlement, ingediend donkerheid. En dit betee-door den Premier, Soeltaneh, tee- Toekomst en leven. Voor kent. Men verwacht niet, dat de verkiezingen binnen twee maan- j den beëindigd zullen zijn. j Naar een woordvoerder der regeering mededeelde, zal de ver kiezingsdatum de volgende week worden bekend gemaakt. het feit dat de Sjah noode ..meldde de kapitein aan den ver bet tegenwoordiger van den Sovjet- hevelhebber, dat er zich, behalve een diplomatieke koerier, Ameri kaansche correspondenten en ver tegenwoordigers van een Ameri kaansche petroleummaatschappij adn boord bevonden. De Sovjet- functionnaris zeide van de aan komst van deze personen niet verwittigd te zijn, zoodat zij niet in de haven konden blijven." Na afloop van het ultimatum, dat door de „Amerikanen zelf zou zijn vastgesteld, werd de Sovjet- In een rapport van Senator 1 Chapman Révercomb, een voor aanstaand lid der Commissie van voiHjnaamnte wapenen voor masSa-ver lietiging als een drin gende aangelegenheid te beschou wen' als basis voor haar werk moest nemen. „Zij moet dus", al dus Gromyko, „zonder verwijl des betreffende voorstellen bij den Veiligheidsraad indienen. De Amerikaansche voorstellen zijn hiermede niet geheel in overeen stemming. De Amerikaansche voorstellen voorzien in de oprich ting van een „internationale in stantie" met groote bevoegdheden voor de controle van atoom-ener gie. Aan deze instantie wordt echter geen werkelijke mogelijk heden om deze bevoegdheden uit te oefenen verleend. Daarentegen worden de activiteiten van den Veiligheidsraad door deze voor stellen ondermijnd. (De plannen van Baruch voorzien in uitschake ling van het recht van veto in het internationale verdrag voor atoom-energie) ide afgevaardigde der V. S. stelt in feite een herzie ning van het handvest voor" Gromyko sprak in het Engelsch! Gromyko noemde verklaringen, dat alleen landen, die misschien het plan koesteren om het inter nationale verdrag voor atoom energie te schenden, het principe van eenstemmigheid verdedigden, een lichtvaardig spel met woor den. Gromyko sprak tot veler ver wondering in het Engelsch. Paul Hasluck (Australië) opper de, dat aan den wensch van Gro myko om de Amerikaansche voor stellen punt voor punt te hespre ken gevolg gegeven kon worden maar zeide: „Wij hebben reed» zes maanden deze kwesties be sproken en nu wil de Sovjet-Rus sische afgevaardigde blijkbaar heelemaal van voren af aan begin nen. De belangrijkheid van ons werk gedoogt een dergelijk ver tragend proces niet. 4 De Braziliaansche afgevaardig de steunde de voorstellen van Baruch. De Canadeesche afgevaardigd® verklaarde, dat hij ten gunste van het geamendeerde rapport van Baruch zou stemmen. De Egyptische afgevaardigde vond het ontwerp-rapport, zooals het voor de commissie lag, ver standig en practisch. t" uaansiddna iu aei v^vjiimiiaoic vu.ii z.lju j Naar aanleiding van het besluit van de P. N. I. (Partai Nasional Indonesia) waarhij de overeen komst van Linggadjati slechts aanvaardbaar werd geacht, inge val daaraan een aantal ingrijpen de amendementen werden toege voegd, geeft de Nederlandsch- Indische Regeeringsvoorlichtings- dienst het volgende commentaar: Een bevestiging van de democratische houding. De Nederlandsch-Indische Re- geeringsvoorlichtingsdienst volgt: ke immigratiekwesties behandelt, worden de Republikeinen aange spoord zich te kanten tegen toe lating in de Ver. Staten van ver- ver"plaatste personen uit Europa, in geval deze communistische ideeen 31 Decem- „Het is duidelijk dat van dergelijke amendementen geen sprake kan zijn; het is een kwestie van aanvaarden of verwerpen. Maar zelfs indien amendeering wel mogelijk ware, dan zijn de door het P. N. I.-congres genoemde de siderata toch volkomen onaan vaardbaar niet alleen omdat de aard van de overeenkomst er geheel anders door wordt, maar vooral, omdat zij blijk geven van een volslagen uit het oog verliezen van de rea liteit. Wijziging van de overeen komst volgens deze desiderata zou practisch neerkomen op een verdragsverhouding, welke slechts mogelijk is tusschen partners, die in bepaalde op zichten (sociaal-economische en poiitiek-organisatorische) vrijwel gelijkwaardig zijn en waarbij 1 voldoende garantie voor het nakomen van de wederzijdsche verplichtingen aanwezig is- Buitendien houden deze de siderata geen rekening met de duidelijk gebleken verlangens van een groot deel van Indo nesië naar een federatief on derling verband. Dit zijn slechts enkele op merkingen; er ware nog een Hjst aan toe te voegen." Men make geen verkeerde gevolgtrekkingen. Het moge op het eerste gezicht verbazing wekken een dergelijk besluit te zien nemen door een congres, waar o.a. de Minister van Justitie, Mr. Soesanto en de Mi nister van Economische Zaken, Dr. A. K. Gani, die beiden het ont werp van Linggadjati hebben ge parafeerd, aanwezig waren. Toch mag dit geenszins worden be schouwd als een aanwijzing, dat zij niet alles in het werk zouden hebben gesteld om een juistere zienswijze ingang te doen vinden. Niettemin heeft dus thans na de Masjoemi ook de P.N.I. zich tegen het ontwerp verklaard, het geen straks in de vergadering van het K.N.I.P. (voorloopig republi- keinsch parlement) resp. 37 plus 46, dus totaal 83 stemmen tegen het ontwerp beteekent. Het totaal aantal zetels bedraagt ruim 200 (het juiste aantal staat blijkbaar niet geheel vast). Het is inmiddels hekend, dat 41 leden voor zullen stemmen. Van wat de ruim 80 andere leden zul len doen, weet men nog weinig of niets. j brengen. „Er zjjn veel benoemden en par- tijloozen onder. In dit verhand Met ingang van trekt de uitspraak van het P.N.I her zal de rechtspleging in Bel- congres, dat men in ieder geval gië weer normaal zijn. De zaken, de uitspraak van het K.N.I.P. welke thans voor de Krijgsraden volledig zal erkennen, even de en krijgshoven in behandeling zijn, aandacht, hoewel hierin toch wel- i zullen door deze instanties wor- licht niet meer dan een bevesti-den afgehandeld, doch de nieuwe ging van een democratische hou- zakeni zullen, evenals voor den rikaanscben consui-generaal er van in kennis gesteld, dat 't schip niet op den vastgestelden tijd kon vertrekken, daar de kapitein op onthoud had gehad. Het schip bleef verscheidene uren ongehin derd in een haven liggen, tot de kapitein terugkeerde. Met ingang van 5 Januari 1947 zal, zocdis reeds is aangekondigd de extia verstrekking van 180 gram vleesch boven het rantsoen van 400 gram per persoon per veertien lagen voorloopig worden stopgezet. ding in mag worden gelezen. ■Voorts moet men zich na de uitspraak van dit congres wel weer evën bezig houden met de positie van het kabinet van Sjah- rir. oorlog, door het Assisenhof wor den behandeld. Naar aanleiding van een be richt uit Bern, waarin melding gemaakt wordt van een onder- twüfAi dn! deze houd tusschen Koning Leopold en positie door dit alles niet sterker een vertraenv.oor i^ot vyji de rdt. Wel stjn na de uitspraak J van het Masjoemi-congres de Mi- rva-u" c nisters, die lid van deze organisa mede, dat geen enkele regeerings- zïn, „te. aftreden. j in het kabinet niet de Masjoemi vertegenwoordigen, maar met de P.N.I. is dit een ander geval. Vooral voor Mr. Soesanto wordt de situatie zeer moeilijk en hoewel een eventueel aftreden van deze figuur nog geen kabinetscrisis be hoeft te beteekenen, een verster king van de positie beteekent het evenmin. Tegenkanting der nationalisten". „oud- Na de tegenkanting van reli gieuze zijde is hier dus thans ook tegenkanting van de zijde der organisatie van hen, die wij als „oud-nationalisten" zouden willen aanduiden. Want de P.N.I. is eigenlijk in vele opzichten een voortzetting van de vroegere Pa- rindra, welke vooral in centra als Madioen, Malang en Soerabaja grooten aanhang had. De Unitarische staat, tijdens korten tijd zelfs de Unitarische Partij, waren twee harer voor naamste doelstellingen, maar dit laatste werd door den tegenstand der socialisten tenslotte in meer democratische richting, d.w.z. naar aanvaarding van het meer- partljenstelsel, omgebogen. Niette min is de P.N.I. nog steeds de organisatie der nationalistische „Diehards". Dat gebrek aan crl- tische instelling daardoor in de hand wordt gewerkt, bewijst dit congres, aldus eindigt het commu niqué van den Nederlandsch- Indischen Regeeringsvoorlichtings- dienst. Staking in gevangenis. Het Fransche persbureau AFP meldt, dat de employé's van de staatsgevangenis te buitenzorg het werk hebben neergelegd. De Nederlandsche militairen hebben de gevangenis bezet. De stakers verklaarden de instructies te vol gen van de republikeinsche regee ring, die hun het werk voor de Nederlanders zou verboden heb ben. - Van Amerikaansche zijde wordt bevestigd, dat een overeen komst voor het overbrengen naar België van bijna 70.000 Baltische .verplaatsbare personen, nagenoeg is bereikt. België is gereed om 20.000 Bal tische mijnwerkers met hun ge zinnen te ontvangen. Het be treft bijna uitsluitend vrijwilligers. D gezinnen der mijnwerkers zou den pas over twee a vier maanden volgen. De Balten zouden later in de gelegenheid gesteld worden, de Belgische nationaliteit te ver werven. Naar de correspondent te Teheran van de „Daily Telegraph" schrijft, is Perzië verheugd over de voorbereidende overeenkom sten tusschen de Engelsch-Iraan- sche Petroleum Maatschappij en Amerikaansche petroleum maat schappijen. In Perzische diploma tieke kringen wordt verklaard, dat de derde partij (Amerika) er in gebracht is „om Engeland te helpen Perzië en zijn petroleum van de Sowjet-politiek in het mid den-Oosten te redden". Een „aanzienlijke Britscbe troepenmacht" heeft een groot ge deelte van de Joodsche nederzet ting Nathanja in Palestina om singeld, waarna elk huis doorzocht werd ten einde degenen te vinden, die verantwoordelijk zijn voor het geeselen van den Britschen ma joor Brett. Voor het Palestijnsche kustge bied Tusschen TelAviv en Nathan ja is voor onbepaalden tijd een avondklok afgekondigd. Belastingverhoagïng aanvaard. Onder de sterkste oppositie sedert het aan het bewind komen van Franco hebben de Spaansche Cortes een algemeene belasting- verhooging aanvaard. Van de 180 aanwezige leden (van het totaal aantal van 438) stemden 68 tegen het door den Minister van Finan ciën ingediende ontwerp. De in komsten- en vermogensbelastin gen worden met twintig procent verhoogd. De foegrooting voor 1947, welke een deficit gelijk aan een bedrag van ongeveer 250 millioen gulden vertoont, werd door de Cortes aanvaard. De Mi nister werd gemachtigd de lee- i ning tot dekking voor het tekort uit te breiden. Fransche Spitsfires hebben Viet- nameesche weerstandsnesten en concentraties ten Zuiden van Ha noi bestookt. Berichten uit Hanoi beschrijven de beschieting door de nationalisten van de hoofdstad als „hevig". Het centrum der stad is het hevigst beschadigd. Er vie len geen slachtoffers. In de pro vincie Annam ten Zuiden van Hannoi woedden verbitterde ge vechten. De nationalisten hand haafden hun druk op de kuststad Hue, waar het Fransche garni zoen nu sedert veertien dagen wordt belegerd. De Orle van Verdienste (Orde of the Mf-it), de hoogste Britsche onderscheiding, is door Koning George VI toegekend aan John G. Winant, gedurende den oorlog ambassai^ur der Vereenigde Sta ten in Etgeland. De eenige, die deze mderscheiding eveneens ontvangt) is de Premier van Zuid- Afrika, Bldmaarschalk J. Smuts General Eisenhower „is bereid zich canjidaat te 'stellen voor het Presiderpchap in 1948 indien het volk dafwil". aldus een exclusief bericht -p de „Times Herald" te Washin§on van Dinsdag. Volgoj dit bericht zou Eisen hower leze inlichting gegeven hebben tijdens informëele ge sprekke'gedurende een vischpar- tij bij Jami in Florida, waar hij zijn vacntie doorbrengt. Militren, die «p 2 Januari a.s. naar an garnizoenen moeten terugtoren, worden verzocht op 1 Januri om 1 uur 's middags te iuisteri naar de nieuwsuitzen ding ar beide zend°rs. In deze uitzenng zullen gegevens over de tagreis worden omgeroe pen. DE MEDEDEELING. In verband met Nieuw jaarsdag zal ons eerstvol gend nummer verschijnen op Vrijdag a.s. RANTSOENEERING IN BELGIË. De heer E. Lalmand, Minister van Voedselvoorziening heeft zich Maandagavond over de radio tot de Belgische huisvrouwen gewend om de redenen uiteen te zetten waarom het nog steeds onmoge lijk is de rantsoeneering van levensmiddelen op te heffen. „Het is dank zij deze rantsoeneering, zoo sprak hij, dat men zich de rantsoenen tegen officieelen prijs kan verschaffen. Opdat de vast gestelde prijzen nog meer in acht genomen zouden worden, zal de in de dagbladen gepubliceerde rantsoeneeringstabpl voortaan den prijs vermelden. Wat de zwarte markt betreft, verklaarde Minister Lalmand dat de huidige rantsoeneering van 2000 calorieën het mogelijk maakt den strijd tegen de zwarte markt aan te binden. Tot besluit wees de Minister er op, dat, indien deze campagne met goed gevolg wordt gevoerd, de kosten - van het levensonder houd met 20 zullen dalen. C Tha is verschenen het? Staats blad h F 373 waarin is opgeno men wet van 21 December 1946, ludende wijziging van de Kmdeijslagwet. Hettaatsblad No. G 374 bevat I een Kl Besluit van 23 Decern- ber 19 tot uitvoering van art, 27, der lid van genoemde wet. Daarin'ordt bepaald, dat de bij drage. sdoeld in art. 27, tweede lid ond a, der Kinderbijslagwet bedraa)5.3 procent van het loon, dat kratens het bepaalde in art. 28 dierwet voor premiebetaling in aantrking komt. Voomstellingen van weldadig heid, -wke voorkomen op de lijst bedoelc in art. 3 der Armenwet, bedraa. de bijdrage 2.55 procent De olag, bedoeld in art. 27 tweedeid onder b, bedraagt vooi de weigevers, die bij het Rijks- kindertslagfonds zijn aangesloten 0.2 pr®nt van het loon, dat kracht«s het bepaalde in art. 28 voor remiebetaling in aanmer king kcflt. Voor de hier bedoelde werkgetrs bedraagt de premie mitsdiei 5-5 procent, onderschei denlijk w5 procent van het loon, dat kra;ïtens het bepaalde in art. 28 der Kinderbijslagwet voor pre- miebetali® in .aanmerking komt. Britsche steun Sir Alexander Cadogan (Groot- Brittannië) steunde het rapport van Baruch. Hij zeide: „Ik moet verklaren, dat de Britsche regee ring hef grootste belang hecht aan het standpunt, dat de schen ders van de conventie niet door het veto-recht moeten worden be schermd. De bepaling kon anders geformuleerd worden, maar 't is nu duidelijk, dat de Sovjet-Russi sche regeering het principe op zichzelf niet aanvaardt en dat wijzigingen in de formuleering van het rapport in dit stadium haar goedkeuring niet zullen weg dragen." De Fransche gedelegeerde ver klaarde, dat hij voor het Ameri kaansche plan. zou stemmen, daar zijn delegatie het in hoofdzaak er mee eens is. Ook China steun de het plan. De Nederlandsche afge vaardigde Jhr. F. Beelaerts van Blokland, die zijn steun aan het plan toezegde, stelde voor, dat er in twee gedeelten over zou worden gestemd: over dat, waarover oneenig- heid bestaat (betreffende het veto-recht) en de rest. Nadat Dr Lange (Polen) had voorgesteld, dat de Amerikaan sche voorsteden onder officieele stemming naar den Veilgheids- raad zullen worden gezonden, werd de vergadering verdaagd De punten van het Amer. plan. Na de hervatting heeft de com missie voor de atoom-energie het Amerikaansche plan (het plan- Baruch) aanvaard met tien stem men vóór en twee onthoudingen. Polen en de Sovjet-Unie onthiel den zich van stemmen. Het uit vijf punten bestaand» Amerikaansche plan beveelt d» instelling van 'n licbaam dan, dat op grond van een voor alle veree nigde naties bindend verdrag con trole zal uitoefenen op de atoom energie. De genoemde punten zfln 1. Op grond van het ver drag moet een internationaal lichaam worden ingesteld, dat er op Zal toezien, dat de atoomenergie slechts voor vredesdoeleinden wordt ge bruikt. 2- Het recht van veto inag niet van kracht zijn bij het werk van het contröle- lichaani. 3. Geen regeering mag het recht hebben door het veto anderszins controle of inspec tie te belemmeren. 4. In het verdrag moet worden voorzien in de be schikking over bestaande atoombommen en moeten middelen worden genoemd ter vaststelling van schendin gen van de bepalingen van het verdrag. 5. In het verdrag moeten de straffen voor overtreders worden vastgesteld. Bamch, de Amerikaansche ge delegeerde, die het plan heeft op gesteld, verklaarde na afloop der vergadering, dat met het oog op de klaarblijkelijk onwrikbare be zwaren der Sovjet-Unie „er nog een lange weg is te gaan voordat de wereld voelt, dat atoomwape nen huiten de wet zijn gesteld De Veiligheidsraad, zoo meende hij, zou het werk voortzetten door het opstellen atoomverdrag. van het eigenlijke i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1