Radiorede m M. is», ae üomuyiu Wat brengt de Radio De „Merdeka" over de conferentie van Den Pasar Tadjoedin Noor te ftatavia De Antwerpsche havenstaking Een geschenk van den Paus Wijziging Kinderbijslagwet INVENTARISATIE CONSUMPTIE- AARD APPELEN Keerï Kon'ng Leopold terug? Een plan Spoor? De Sloterdijk met militairen naar Indonesië vertrokken Constellation verongelukt Ameland door de mist opnieuw geïsoleerd Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds Veesmokkel Ongeluk met doodeiijken afloop 8-jarige jongen vermoord Amerikaansch lijntoestel verongelukt Verlof van bemanningen van Fransche oorlogsschepen ingetrokken? Eerste Transatlantische vlucht van 2-motorig K.L.M.-vliegtuig SPORT -v "7. HLare Majesteit de Koningin zal op 31 December des avonds om 9 uur een Oudejaarsrede voor de radio uitspreken. Niet voldoende bereikt- Het republikeinsche "blad „Mer deka" schrijft in een hoofdartikel over de conferentie te Den Pasar, dat de Indonesiërs met de bespre- knven hier verder van huis zijn "eraakt dan met die van Malino. De pogingen om de onafhankelijk heid van Oóst-Indië te bevorderen lijken op een tooneelvoorstelling. Welk gezag heeft Oost-Indonesië, zoo vraagt het blad, en welk ge zag hebben! de President en de Ministers Het blad -brengt verder op iro- uesischen toon hulde aan de „pro gressieve politiek" van Dr. Van VLook, waarmee hij gedaan weet- te krijgen wat hij wenscht. Volgens een officieelen republi- keinscnen woordvoerder is men in republikeinsche kringen niet bui tengewoon ingenomen met het re sultaat van de conferentie, omdat *ien van meening is, dat dit niet «ti-ookt met Art. 2 van de ont- 'werp-overeenkomst van Lingga- djati, dat zegt, dat dë Nederland- sche en repubhkeinsche Regeering tollen samenwerken om te komen tot een spoedige vestiging van een souvereinen democratischen Staat op federatieven grondslag, ge naamd: De Vereenigde Staten van Indonesië Het feit, dat de republiek nog niet officieel erkend is, behoefde een gezameülijk overleg iniza,ke Oost-Indonesië niet in den weg te «taan, aldus deze woordvoerder. Het tempo was te snel. In een interview met den spe- e&alen correspondent van het AN P verklaarde Tadjoedin Noor, de voorzitter van het voorloopige par lement van den Staat Oost-Indo nesië, die thans uit Dfen Pasar te Batavia is gearriveerd, dat hij b(j een onderhoud met Sjaürir gespro ken heeft over de nationale be- weging in Oost-Indonesië en over zijn persoonlijke indrukken van de conferentie te Den Pasar. Tadjoedin Noor deelde verder oiee, - aat er volgens Sjahrir van de zijde der republikeinsche Re geering geen bezwaar bestaat te gen de conferentie van Pontianak eu dat desgevraagd aan de Indo- uesiërs van Borneo zal geadvi- j «eerd worden om- aan de verkie zingen en de conferentie deel te nemen. (De conferentie te Ponti- tianak zal de status van Borneo bespreken, zooals te Den Pasar- voor Oost-Indonesië is geschied. Red. ANP.) Het is in dit verband van be lang te vermelden, dat de broer van Tadjoedin Noor, de heer Gaf- far Noor, momenteel te Batavia verteert. Deze heeft op Borneo de functie van Assistent-Resident en tieeft in politieke kringen aldaar grooten invloed. Tadjoedin Noor achtte over het algemeen de resultaten der con ferentie te Den Pasar redelijk. Hij betreurde echter het snelle tempo, dat „izelfs voor juristen moeilijk was bij te houden'," terwijl ook de vorm en de procedure wel eens uiet geheel bevredigend waren voor de nationalisten. Inzake de vooruitzichten bij de Kabinetsformatie meende Tad joedin Noor, dat hier nog eenige •labiele factoren aanwezig waren. De voorloopige President, de heer Soekawati, en de Kabinets formateur Nadjamoedin Daeng Malewa, worden deze week te Batavia verwacht. Het havencomité van Antwer pen is Vrijdagavond opnieuw bij eengekomen om den toestand te onderzoeken. Het aantal militai ren dat te werk is gesteld, be draagt thans 2.300. De staking op de scheepswerven duurt voort, zonder dat een accoord tusschen werkgevers en1 werknemers in het vooruitzicht kan worden gesteld. Een vergadering, onder voorzit terschap van den gouverneur der provincie, bleef zonder resultaat. De werkgevers verklaren, dat het hun in de huidige omstandigheden onmogelijk is eèn loonsverhooging toe te staan. de Zaterdagnacht om 3 uur vijf tien (Ned. tijd). Twaalf over levenden zijn inmiddels gered en naar ziekenhuizen in Limerick -en En is overgebracht. Er zouden elf personen om het leven zijn geko men. Aan boord bevonden zich vermoedelijk veertien passagiers en een bemanning van negen kop- pen. -Het ongeluk met de „Star of Cairo" de vernielde Constella tion brengt het aantal dooden en gewonden bij vliegtuigrampen in de Kerstweek van 1946 op meer dan honderd. Later werd door de Transworld Airways te Shannon medegedeeld, dat negen passagiers en een lid der bemanning zijn gedood. Volgens de officieele door de Transworld Airways gepubliceer de lijst zijn twaalf inzittenden ge dood, van wie drie leden der- be manning, welke uit negen koppen bestond. Onder de slachtoffers be vinden zich drie vrouwen. Zooals bekend heeft het Haag- sche Matrozenkoor, onder leiding vari Theo van Elf eren, in den Kerstnacht en op tweeden Kerst dag medewerking verleend bij de I plechtigheden in de kapel van de Internunciatuur. Uit erkentelijkheid hiervoor en voor het door het koor verrichte charitatieve .werk, heeft de Inter nuntius, Mgr. Paolo Giobbe aan ieder der knapen een door den Paus gewijden medaille met zijn beeltenis overhandigd, welk ge schenk door de jongens op Imo gen prijs wordt gesteld. Dezer dagen verschijnt Staats blad G 373, waarin de reeds lang verwachte wijziging der Kinder bijslagwet is opgenomen, welke terugwerkt tot 1 October 1946. Het voornaamste punt. dat ge wijzigd is, is wel, dat thans d.w.z. van 1 October 1946 reeds voor het eerste kind beneden den leeftijd van 16 jaar kinderbijslag wordt toegekend. Voor kinderen, \welke dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vor mend- of vakonderwijs, is deze leeftijd gesteld tot en met 20 jaar. De hijslag bedraagt voor de eerste drie daarvoor in aanmer king komende kinderen ƒ0,40 en voor elk volgend kind 0,50 per kind en per dag. Vermelding verdient voorts, dat bij Kon. Besluit de kinder bijslagpremie, verschuldigd door de werkgevers aangesloten bij het j Rjjkskinderbijslagfonds, met in- 1 gang van 1 Januari 1947 is vast gesteld op 5,5 diensttijd in verband met den oorlogstoestand moesten tijdelijk "blijven rusten. Thans zijn deize, mede door voortzetting van den arbeid in de avonduren, afgedaan, behoudens de uitzonderingsgeval len, waarvan afdoening, als ge volg van bijzondere omstandig heden, waarop de pensioenraad geen invloed kan uitoefenen, ach terwege moet blijven. De aanvankelijke achterstand in de afdoening van pensioen, waarvan uiteraard vertraging in de uitbetaling van het eerste kwartaalpensioen het gevolg was, is bereids opgeheven. In gevallen van vertraging in de behandeling van pensioenaanvragen is destijds steeds op verzoek een voorschot verleend. Een wetsontwerp, houdende aanvulling en wijziging van ver schillende artikelen der Pensioen wet 1922 zal een dezer dagen in dan Ministerraad in behandeling worden genomen. Begin Januari zullen de Pro vinciale voedselcommissarissen een inventarisatie houden van alle be schikbare voorraden consumptie aardappelen, welke nog bij de telers en handelaren aanwezig zijn. De bedrijven'krijgen bezoek van tellers, die tezamen en in overleg met den teler, resp. handelaar, de voor consumptie-doeleinden be schikbare hoeveelheden zullen vast stellen, Een Amerikaansch Persbureau heeft Zondagochtend medegedeeld, dat „Koning Leopold heimelijk Zwitserland -zou hebben verlaten en dat de Belgische grenspolitie zou zijn gewaarschuwd." Te Brussel wordt geen geloof gehecht aan het bericht. Toch acht men het niet uitgeslo ten, dat Koning Leopold Zwitser land verlaten heeft en naar een ander land is vertrokken, teneinde er bij de jaarswisseling leden van - izijn familie te ontmoeten. Op onze administratie lig gen eenige nieuwe lijsten ter Inzage van geïnterneerden op Java, die geëvacueerd werden naar Geallieerd ge bied. lukt. Volgens de eerste berichten zijn verscheidene van de 21 inzit tenden verongelukt. De eerste en de tweede piloot werden gedood en 21 passagiers gewond, aldus werd te Chicago vernomen. Alle gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het Fransche persbureau A.F.P. meldt het volgende uit Batavia: „Het persbureau Antara heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de commandant van de Nederland- sche strijdkrachten, Generaal Spoor, een plan zou uitwerken om de Indonesische Republikeihsche regeering met geweld omver te werpen. Het plan-Spoor zou de steun hebben van een aantal Ne-, derlandsche Ministers en«zou wor den uitgevoerd met behulp van groepen, zich bevindende in stre ken, die 'in handen der republi keinen zijn. De regeering van In donesië zou voornemens zijn een ondérzoek in te stellen naar de ge grondheid van deze geruchten Zaterdagavond tegen 7 uur zijn met het m.s. Sloterdijk van de Hol- land-Amerikalijn, dat in de Schie- kade hij de terreinen van de Rot- terdamsche Lloyd lag ruim 1000 manschappen naar Indonesië Ver trokken, n.l. 920 soldaten en kor poraals, 55 sergeanten, 9 ser geants-majoor eni 47 officieren. Zij maken deel uit van het depot nazending N O I van het corps A T 15de compagnie, het 31ste, 32ste en 33ste hulpverbandplaats, de 30 ste en 31ste bloedtransfusie- groep, alsmede enkele chauffeurs van de R I M I Met treinen en auto's waren de verschillende onderdeelen geko men uit Gorkum, Schoonhoven, Soesterberg, het kamp vai* Mill en Woudrichem. Ook vertrok er een contingent uit Rotterdam. Een Constellation van de Trans world Airline is verongelukt nabij de vlieghaven Shannon (Ierland). De machine bevloog de lijn Parijs- New-York. Z(j is neergestort in de Fergus, een zijrivier van de Shannon, Het ongeluk geschied- De vliegdienst van de Neder- landsche luchtstrijdkrachten Leeu- wardeit-Ameland vice versa is door de mist gestagneerd. Daar dit de eenige verbinding was van het eiland met het vaste land, zoekt men nu naar andere middelen om tenminste het post- en passagiers- verkeer te onderhouden. Zondag heeft de reddingboot „Abraham Fock" een poging gewaagd om vanuit Hollum het dorp Zwarte Haan aan de Friesche kust te be reiken. Deze route was geheel ijs vrij. De eenige moeilijkheid was, de reddingboot over het met groo- te ijsschotsen bedekte strand in zee te brengen. De verbinding Nes (Ameland)- Holwerd (Friesland) met de pontboot is onmogelijk, daar de Waddenzee nog met drijf- tjs is bedekt. Aan de nota van den Minister van Binnenlandsché Zaken naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van de begrooting van het algemeen burgerlijk pensioenfonds voor het dienstjaar 1947, is het volgende ontleend Oude verzoeken om inkoop van De rijkspolitie heeft in samen werking met den C.C.D., in de Betuwe een goeden slag geslagen. Daar werden 15 drachtige koeien in beslag genomen, die zonder machtiging waren vervoegd over de Waal en die bestemd bleken voor den smokkelhandel naar Bel-- gië. De C.C.D. meent hier de hand gelegd te hebben op een uit gebreid smokkelcomplot. Er is tot nu toe één arrestatie verricht, maar het ondrfzoek wordt met kracht voortgezet. Zaterdag morgen gleed 'n groo- te trailer van de Holland-Limburg express uit Rotterdam tengevolge van de gladheid pp den Hoogen Dijk te Zaandam weg, waardoor de wagen het trottoir op reed. De 69-jarige Zaandammer C. Schuite maker werd hierbij gegrepen. In den loop van den Zondag is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Zaterdagmiddag j.l. heeft om- streeks 5 uur, in het Quintus- bosch te Glimmen, gemeente Ha ren (Groningen), een moord plaatsgevonden, waarvan de. 8- jarige Jan Hummel uit Glimmen het slachtoffer is geworden. Het kind werd door worging om het leven gebracht. Een voorbijganger, die den da der bijna op heeterdaad betrapte waarschuwde de plaatselijke poli tie, die onder leiding van den groepscommandant J. Akkerman een onderzoek instelde. Hoewel aanvankelijk omtrent den dader niets bekend was, slaagde de poli tie er reeds na enkele uren in hem te arresteeren. Het bleek te zijn den 19-jarigen J. M., werkzaam in de mijnen te Limburg, die met vacantie te Glimmen verblijf hield. Na aanvankelijk ontkend te heb ben, legde hij later een volledige bekentenis af. Naar het motief van den moord tast men vooralsnog in het duis ter. Er wordt niet verondersteld, dat de dader den moord heeft ge pleegd met minder eerbare bedoe lingen. Een Amerikaansch lijhtoestel op weg van Buffalo (N Y) naar Chi cago is ongeveer 5 km van Michi gan City bij een landing veronge- Het Parijsche blad Gornbat". meldt, dat de bemanningen van de Fransche vliegtuigmoederschepen Beam, N Colossun en Dixmude evenals die van de lichte kruisers Fantasque en Triomphant, die momenteel met verlof zijn, naar haar basis te Toulon teruggeroe pen zijn. De „Combat" ziet ver band tusschen bovengenoemd be richt en dat, volgens hetwelk een formatie Fransche oorlogsschepen op het punt zou staan naar Indo- China te vertrekken. (De Colos sus is onlangs door de Britsche Admiraliteit aan de Fransche ma rine verpacht.) Voor de eerste maal heeft thans de KLM den sprong over den oce aan met een twee-motorige Dako-5 ta gewaagd. Om 11.30 is Zondag morgen van 'Schiphol het speciaal ingerichte foto-Dakota vlieg tuig P J ALG naar West-Indië vertrok ken voor het verrichten van lucht- karteeringswerk. Een ingebouwde tank stelt het vliegtuig in staat 4400 1 benzine mee te nemen. Dit is de eerste opdracht voor lucht- karteering die de KLM na den oorlog gaat uitvoeren1. VOETBAL. EERSTE KLASSE. District I. Ajax—VSV 5—(2; "RFC—Ferje- noord 32. District IE XerxesStormvogels 20; Haar lemDOS 65' District IU. Ensch. BoysWageningen 44; QuickBg Quick 41; Go Ahead Vitesse 312TubantiaNEC afg.HeraclesEnnchedé 0-0. District IV. VWVlissingen 31; Longa NAC 33; RKTWBW 1—2; HelmondiaWillem II 02; Baro nie DNLiNOAD 1—1. District V. LeeuwardenHeerenveen 19. Overige wedstrijden afgelast. District VI. BrabantiaMW 12; Eind hovenJuliana 11; Sitt. Bdys De Spechten 4-1; Limburgia- Sportcl. Emma 71; Bleijerbeide PSV 3—a. DISTRICT IV. Tweede Klasse A. DOSKOBiervliet 112; Alli anceHero 31; GoesInternos 11; BreskensRRC 21; Mid delburgDe Zeeuwen 02; Ter- neuzenTSC 2-4. Derde Klasse F. HontenisseSchoondijke 32; AxelIJzendijke 1011; Clinge Hoofdplaat 8—1. Onderafdeeling Zeeland KNVB. Eerste Klasse B. Hontenisse 2Schoondijke 2 21; Axel 2IJzendijke 2 34O; Clinge 2Hoofdplaat 2 03; Hulst 2'Sluiskil 2 11. TERNEUZEN—TSC 24. Uitslag gaf verhouding goed weer. TSC heeft het in Terneuzen niet gemakkelijk gehad en zich geheel moeten geven om de alleszins ver diende overwinning te behalen. Jammer was het, dat het twee de doelpunt der bezoekers met' de hand in het doel geslagen werd, hetgeen een zeer4 deprimeerende uitwerking had op de rood-zwar- ten. Werd de strijd in Oosterhout reeds in de eerste 20 minuten van MAANDAG, 30 December HILVERSUM J: 8.00 Nws; 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding; 10.20 Regenboog; 11.15 Sopraansoli; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.35 Jan Corduwener; 13.00 Nieuws; 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Ope rette; 15.30 Voorde kleuters; 15.45 Trio; 16.30 Voor de jeugd; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Urg. progr. P. v. cl. A.; 19.15 Zang; 20.20 Vaarwel 1946 21.30 Kon. Mil. Ka pel; 22.10 Theo Olof; 23.00 Nws; 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM U: 8.00 Nws; 8.30 Morgenconcert; 9.50 Fransche Ka mermuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 13.00 Nieuws; 14.20 Pop. melodieën; 15.00 Vioolreci tal; 15.45 Londensch Philh. Or kest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Koor; 17.05 Rott. Strijkkwartet; 18.00 Mandolinata; 18.45 Sport- praatje; 19.00 Nieuws; 19.15 Kla viersonate; 20.05 Wognum's zang koor; 21.00 Jaarsluiting; 22.00 Nieuws; 22.30 Clavecimbel; 23.00 Gram. de eerste helft beslist, ditmaal ge beurde dit in de tweede helft. Tot de rust toe wist geen der heide elftallen het net te vinden, al had TSC reeds in de eerste helft een zwaren' druk op de Terneuzen- sche veste uitgeoefend. In de tweede helft .werd deze druk nog grooter, zoodat doelpun ten niet konden uitblijven. Toch kwam het eerste doelpunt daar waar men het 't minst verwacht had. Terneuzen deed eenige malen vinnige uitvallen en uit een daar van nam Terneuzen de leiding. Lang plezier beleefde zij van dezen voorsprong niet, want wan neer de Terneuzensche doehnan, die tot dat oogenblik zijn d<*l op sublieme wijze had verdedigd, den bal uit de handen liet vallen, was het de linksbinnen der gasten, die den stand op gelijken voet braebt. (1i.) Direct daarop was TSC weer voor het Terneuzen-doel en een voorzet van rechts werd door den middenvoor in het doel gesla gen, hetgeén den scheidsrechter helaas ontging. 12.Hevige protesten mochten evenwel niet baten. Terneuzen verslapte hier door opvallend en TSC wist hier- van tot tweemaal toe te profitee red Vermeld dient te worden -het derde doelpunt der gasten, hetwelk voortkwam uit een vlijmscherp schot van den rechtsbuiten, die het leder via de paal in het net deed verdwijnen. De ver opgedrongen verdediging van TSC liet de Terneuzensche voorhoede meermalen in de buiten- spelval loopen, doch de uitvallen van Terneuzen bleken niettemin gevaarlijk. Vooral in deze periode Viel het op hoe slecht de bal naar de aanvalslinie van Terneuzen werd geplaatst. Bij een der -uit vallen krijgt de Tern, middenvoor den bal toegespeeld en het zeer zeker verdiende tweede tegenpunt doet den stand op 24 brengen. Verandering komt er niet meer in en TSC heeft zich vaster op de kampioensplaats genesteld. BRESKENS—RBC 2—1. De wedstrijd te Breskens was er een tusschen twee gelijkwaar dige ploegen. Het begin was voor de thuisclub weinig bemoedigend. Reeds vrij spoedig werd RBC een strafschop toegewezen, die in een doelpunt werd omgezet. Breskens speelde echter een goede parljtj en wist neg voor de I rust de stand op 11 te brengen. In de tweede helft was 't voor al Breskens dat geducht op den bal zat, terwijl de thuiscjub zich ook beter aan het glibberige ter rein kon aanpassen, met het ge volg, dat Breskens een zware druk op de RBC-veste uitoefende, waar de achterhoede van RBC echter geen thuis gaf, tot tien minuten voor het einde aan Breskens een strafschop werd toegekend, waar uit Fenijn het winnende doelpunt scoorde. SCHAKEN Toumooi om het Wereld kampioenschap. Naar ANP/Sport verneemt, staat het bestuur van den. Konink lijken Nederlandschen Schaakbond afwijzend tegenover het voorstel van Rusland, vervat in het dezer dagen aan Dr Euwe gezonden te legram, waarbij het in de bedoe ling van Rusland ligt om het ge- heele tournooi om het wereld kampioenschap te Mèskou te doen houden. Dr Euwe heeft den inhoud van dit telegram besproken met het bestuur van den KNSB. Laatst genoemd bestuur1 betreurt ten zeer- ste de door Rusland voorgestelde wijziging in het_accoord, tusschen de grootmeesters, die aan 't tour nooi om dit wereldkampioenschap zouden deelnemen, op 18 Septem ber te Moskou gesloten. In zijn antwoord vraagt het bestuur van den KNSB aan Rusland toe te stemmen om de eerste helft van het tournooi in September 1947 in Rusland te doen houden en de tweede helft van het tournooi ip October in Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3