Fransche maatregelen in het Saargebied, Voorzitter Raad der Republiek gekozen. voortzetting van den strijd 2onde>& licht De strijd in VIETNAM. ?b enkete ce^ds MAANDAG 30 DECEMBER 1946. S0EDIRMAN spoort aan tot na voorafgaande bespreking met S0EKARN0. „Hartelijk gefeliciteerd" „Ten zeerste bedankt" Btitsche klacht tegen Albanië. De atoomkracht voor vliegtuigen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Maandagavond. I Mist. Later eenige regen. Mist over grootste deel van het land, in den loop van den dag gevolgd door zware bewolking; later eenige regen. Gedurende den nacht temperatuur om het vriespunt; zwakke wind. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 390. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Advertentieprijs: per mm 10 ct minimum per advertentie-/1 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek-kl. advertenties 1-^5 regels 60 ct.; leder» regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct- meer Ternenzen Abon/iementspriis 3.25 per kwartaal. INDONESIË. Vrijdagavond heeft Generaal Soedirman, opperbevelhebber der republikeinsche strijdkrach ten, in een radiorede den strijd tot het uiterste geproclameerd, aldus meldt het Fransche pers bureau A.F.P. Als resultaat van de op 23 December te Djogja- karta gehouden conferentie tus- schen President Soekarno, den Minister van Defensie en bevel hebbers van het republikeinsche leger, kondigde Soedirman aan, dat de strijd zou worden voort gezet. Zicli richtend tot militairè lei ders en vertegenwoordigers van verschillende partiien en strijd organisaties, gaf de Generaal de volgende instructies; De strijd moet worden voort gezet. Men moet zich niet laten intimideeren door het Nederland- »che leger. De eenheid van het Indonesische volk moet worden geconsolideerd. Zoo veel mogelijk wapens en levensmiddelen moeten naar de fronten gezonden worden; de operatiës dienen georganiseerd en niet individueel te geschieden. De Generaal verklaarde o.m.: De activiteit van het Nederland sche leger brengt de souvereiniteit van de Indonesische natie in ge vaar. Hierop moeten wij. niet alleen met conferenties antwoor den. De republikeinsche regee ring heeft voldoende geduld ge toond ondanks het willekeurige optreden ongeacht de bestaande verdragen van het Nederlandsche leger. Over de radiorede van generaal aocülrman, waarvan het A.K.P.- béricht reeds meiding maakte, seint Aneta het volgende: Volgens het Republikeinsche blad „Ra'jat" heeft generaal Soe dirman voor radio-Djokja de In donesische troepen aangespoord den strijd voort te zetten en stand te houden. Hij verklaarde, aldus het blad, dat het optreden der Nederlandsche troepen de onaf hankelijkheid der Republiek in ge vaar brengt, hetgeen niet kan ge duld worden. Soedirman meende, dat de Re publikeinsche regeering de uiter ste verdraagzaamheid heeft be toond en steeds gestreefd beeft de incidenten langs vreedzamfen weg op te lossen, in welk verband hjj het gebeurde te Buitenzorg me moreerde. Er is echter een grens OM DE TOEKOMST VAN DUITSOHLAND. Engelsche en Russische voor stellen te verwachten. Volgens welingelichte kringen te Londen zal Engeland op de volgende vergadering der plaats vervangers van de Ministers van Buitenlandsche Zaken een belang rijk document overleggen betref fende het Britsche standpunt in zake de toekomst van Duitschland. Men is van meening, dat daarin critiek zal worden uitgeoefend op het Verdrag van Potsdam en dat Engeland zal voorstellen de indu- striën in Ruhr- en Rijngebied on der internationale controle te stel len. De plaatsvervangers komen de volgende maand in Londen bij^ een. Volgens te Berlijn gaande ge ruchten, zal de Sowjet-Unie den Ministers van Buitenlandsche Za ken, wanneer zij bijeenkomen om de kwestie Duitschland te bespre ken, een verrassing bezorgen door voor te stellen van Duitschland een Statenbond te maken. De aan de Duitsche Staatsbesturen in de Russische zone gegeven instructie om grondwetten op te stellen, wordt als de eerste stap in deze richting beschouwd. Eenige van de hoogste Ameri- kaansche functionarissen te Ber lijn hebben openlijk te kennen ge geven, dat zij er aan twijfelen of de Ministers wel zoo ver zullen komen, dat zij een voorloopig ont werp voor een vredesverdrag met Duitschland aan de Vereenigde Naties kunnen zenden. De twijfel is gebaseerd op het groote aantal op te lossen proble men en op de Fransche veronder stelling, dat het jaren kan 'ren alvorens het Verdrag wor, ge sloten. aan ons geduld, aldus Soedirman. Hij wekte zijn toehoorders op één te blijven en hulp te verleenen aan de frontstrijders. Alle krachten moeten samenwerken, zoo ging de generaal voort, en alle beschik bare troepen moeten naar het front gestuurd worden. Zij moeten georganiseerd werken en vooral niet eigenmachtig optreden. Zij moeten steeds paraat blijven, voorzichtig en op hun hoede zijn. In verband met de incidenten te Buitenzorg verklaarde Soedirman, dat de heeren Koets en Roem met ledige handen waren terugge keerd, daar de commandanten zouden hebben verklaard, dat zij in opdracht' gehandeld en uitslui tend instructies van den leger commandant konden, aannemen. Aneta verrfeemt verder, dat men in officieele Nederlandsche krin gen de officieele weergave van Soedirmans rede afwacht, alvo rens hiertegenover van een opvat ting blijk te geven. Zaterdagavond van 8 tot 10 uur zouden 4 Brabantsche gemeenten, die te veel elec trische energie verbruikt hebben, op last van 't Rijks- kolenbureau van stroomvoor ziening zijn verstoken. Deze maatregel geldt als waar schuwing. Indien overtredin gen blijven voorkomen zullen langdurige onderbrekingen moeten worden genomen. Ter gelegenheid van Stalins verjaardag heeft Churchill den Maarschalk een telegram gezon den, luidende: „Allerbeste wen- schen voor uw persoon op uw verjaardag, oorlogskameraad Winston Churchill". Het antwoord luidde: „Harte lijk dank voor uw beste wen- schen op mijn verjaardag." MONGOMERY NAAR MOSKOU. Volgens mededeeling van het Engelsche ministerie van Oorlog hoopt Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery, chef van den Brit- schen generalen staf, die zich gaarne op de hoogte wil stellen van handel en wandel in het Roo- de leger, in het begin van het nieuwe jaar een bezoek aan Mos kou te brengen. Op de conferen tie"' van Potsdam kreeg Montgo mery hiertoe de eerste uitnoodi ging van Generalissimus Stalin. Een nadere tijdsbepaling werd genoemd in de uitnoodiging van Maarschalk Wasailiefski, in Octo ber door den Sowjet-Russischen militairen attaché te Londen aan Montgomey overgebracht. Thans heeft Montgomery deze uitnoodiging aangenomen. Spoedige indiening ibij den Veiligheidsraad. Volgens de „Daily Herald' zal de Britsche klacht voor den Vei ligheidsraad der V. N., een klacht tegen Albanië gericht, spoedig na de kabinetsbijeenkomst van Za terdag, ingediend worden. Het be treft het leggen van mijnen door Albanië in de zeeëngte van Kor- foe. Het antwoord van Albanië op de Britsche nota is blijkbaar onbevredigend. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Albaneesche regeering alle verantwoordelijkheid voor de mij nen van de hand wijst. Zij wei gert schadevergoeding te betalen of schadeloosstelling te geven voor het verlies van 44 menschen- levens. - De houding van Engeland. In bevoegde kringen te Londen verklaart men j.eenigszins verrast" te zijn door het protest dat Gene raal Lucius Clay, plaatsvervan gend Gouverneur van de Ameri- kaansche zóne in Duitschland, hij de Fransche autoriteiten zou heb ben ingediend over het Fransche besluit het Saargebied onder douane-contröle te stellen. Een woordvoerder van het Brit sche ministerie van buitenland sche zaken bevestigde Vrijdag, dat het besluit van Generaal Koening in Londen geen verwondering heeft gewekt, daar Couve de Mur- vilie zijn collega's in den raad van vier Ministers te New-York er van op de hoogte had gesteld, dat dë Fransche autoriteiten »tot een dergelijken maatregel wilden over gaan. Naar in officieele kringen te Londen verluidt zal het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn houding ten aanzien van de Fransche maatregelen in het Saargebied niet eerder- bekend maken, voordat nadere bijzonder heden zijn ontvangen. In de vergadering van de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken te New York heeft de Fransche vertegenwoordiger reeds kenbaar gemaakt, dat Frankrijk mogelij kerwijs enkele voorbereidende maatregelen zou moeten nemen, voordat de algemeene regeling voor het Saargebied tot stand zou zijn gekomen. De Engelsche re geering heeft toen nota genomen van deze Fransche voorstellen, maar aanvaardde noch verwierp deze en verklaarde, later om op heldering te zullen vragen. Boseh-fabriek overgebracht. Een woordvoerder van het Fran sche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bevestigd, dat de beroemde Bosch-fabriek voor electrische uitrustingen van de Fransche zone naar het Saar-ge- bied in overgebracht. De woord voerder, die antwoordde op be richten, volgens welke de Ameri- kaansche autoriteiten in Duitsch land besloten zouden hebben, de Fransche regeering te verzoeken om tekst en uitleg van de ver- tneende overbrenging van Duit sche fabrieken naar het Saar gebied, voegde eraan toe, dat de Bosch-fabriek de eenige is, die naar de Saar is overgebracht. Eenige maanden geleden, aldus de woordvoerder, had de Fransche bestuurder van de Bosch-fabriek generaal Koenig, den opperbevel hebber der Fransche zóne, ervan in kennis gesteld, dat de* Duitsche eigenaars uit technische overwe gingen, de overbrenging van de fabriek in Wuerttemberg naar het Saar-gebied wenschelijk achtten. De woordvoerder gaf toe, dat de Bosch-fabriek niet een dier fa brieken is. die in overeenstem ming met de procedure voor her stelbetalingen aan de Westersche landen aan Frankrijk zouden kun nen worden toegewezen, maar zei- de; .Sinds de Amerikanen beslo ten hebben de uitvoering van het herstelbetalingsprogram op te schorten, zijn geen toewijzingen gedaan. Daarom heeft het Inter- Geallieerd Bureau voor Herstel betalingen de aandacht van den Raad van Ministers van Buiten landsche Zaken op deze betreu renswaardige situatie gevestiga Generaal-majoor Curtis E. Le- may, plaatsvervangend chef van den staf voor onderzoek inzake grootere mogelijkheden op lucht vaartgebied in de V. S., heeft in een rede voor het Amerikaansch gen&otschap voor de vooruitgang der wetenschap te Boston ver klaard, dat de Amerikaansche re geering mét verschillende parti culiere maatschappijen voor den bouw van vliegtuigmotoren in on derhandeling is getreden om naar een bruikbare methode te zoeken voor het gebruiken van atoom kracht voor de voortbeweging van vliegtuigen. Volgens generaal Lemay zijn reeds proeven genomen met een nieuw vliegtuig, dat, naar men verwacht, een snelheid van bij de 2400 kilometer per uur zal beha len op'een hoogte van 24 kilo meter en x1 zal worden ge noemd. UIT FRANKRIJK. Alexandre Champetier de Ribes (M.R.P.) is tot voorzitter van den Raad der Republiek van Frankrijk gekozen. De officieele cijfers, die den candidaat van de Republikeinsche Volkspartij de overwinning hebben doen behalen op den communisti- schen candidaat Maranne, luiden als volgt: Champetier de Ribes 124 stem men. Maranne 119 stemmen. Gasser (Radicaal) 1 stem. Onthouding 9 stemmen. De socialistische parlements- fractie besloot op den communist te stemmen, toen baar eigen cari- didaat Roubert bij de tweede stemming slechts 44 stemmen be haalde. De jüeuwe Voorzitter. .Aan een door het Fransche persbureau gegeven levensbe schrijving ontleenen wij de volgen de gegevens: Champetier de Ribes werd in 1882 geboren. Zijn bur gerlijk beroep was voor den eer sten wereldorlog advocaat bij het hof van cassatie te Parijs. In den oorlog werd hij twee maal gewond. Tijdens den tweeden wereldoorlog werd hij als actief lid van de ver zetsbeweging en als oprichter van de gevechtsgroep in het departe ment Basses-Pyrenée's in 1942 •door de Duitschers geïnterneerd, tezamen met Herriot en Jouhaux. Ondanks zijn 62 jaren wist hij in 1944 uit de gevangenis te ont snappen. Na een levensgevaar lijke rol te hebben gespeeld bij de Maquis werd Chamoetier de Ribes begin 1946 tot algemeen afgevaar digde van de Fransche regeering .Vloulet over den toestand. De Fransche Minister van Ko loniën, Moutet, die thans een on derzoek instelt naar den toestand in Indo China heeft tijdens een diner te Saigon verklaard; „Ik kwam ais vredesgezant om het misverstand op te lossen en een accoord te vergemakkelijken. Na alle gewelddaden, die zqn bedre ven, kan men echter niet langer spreken van het bereiken van een vrij accoord met de Vietnamee- zen". Een Indo-Chmeesehe woord voerder te Parijs heeft verklaard, dat de pers-attaché van de zich in Frankrijk bevindende Vietna- meesche delegatie, Dang Tsjan Lieu, door de Fransche politie te Marseille is gearresteerd. Alle pogingen om te vernemen, waar om hij gearresteerd werd, zouden vergeefsch geweest zijn. Volgens den woordvoerder een lid van de Indo-Chineesche autonome beweging zou een ander lid van de Vietnameesche delegatie door een Franschen bur ger aangerand en zwaar gewond zijn. Twee verzoenende brieven. Het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft twee „verzoenende" brieven gepubli ceerd van de hand van Ho Tsji Minh, den President van de repu bliek Viet-nam en geadresseerd aan den Franschen commissaris Roger Sainteny waarin hij hem verzoekt, middelen te vinden om, hangende de te Parijs te nemen besluiten, de atmosfeer op te kla ren, en aan den Franschen bevel hebber Generaal Morliere te Ha noi, waarin hij verzekert, dat be paalde door den bevelhebber in te dienen voorstellen 20 December door het kabinet van Vietnam zul len worden besproken. Naar het heet zijn deze brieven in den middag en den avond van den dag, waarop de aanvallen op de Fransche troepen begonnen, den geadresserden in handen ge komen. Volgens dit bericht was Generaal Morliere dén aan hem gerichten brief juist aan het lezen toen het electrische licht uitging tengevolge van de sabo tage op de electrische centrale te Hanoi, die een onderdeel was van den Vietnameeschen aanval op de stad. hij het internationaal tribunaal Voor oorlogsmisdadigers te Neu renberg als opvolger van De Men- thon benoemd. Zetelverdeeling De verdeeling der zetels in den raad der republiek (Franschen Se naat) is, naar van officieele Fran sche zijde wordt medegedeeld, als volgt: communisten 78 zetels M.R.P. 73 zetels socialisten 47 zetels rassemblem. Gauches 32 zetels republik. vrijheidsp. 10 zetels onafh. republik. 12 zetels De Gaulle en het Presidentschap. Men verneemt uit kringen, die in nauw contact staan met Gene raal De Gaulle, dat deze in een verklaring aan het Fransche volk bekend zal maken dat hij geen candidaat is voor het President schap van de vierde Republiek. De verkiezing van den Fran schen President is vastgesteld op medio Januari. In een artikel in het te New York verschijnende tijdschrift „Colliers Magazine", het eerste, dat hij sinds 1938 heeft gepubli ceerd, pleit Winston Churchill voor de vorming van de Vereenig de Staten van Europa, waarvoor, aldus Churchill, de bevolking van de Sowjet-Unie in het geheel geen angst hoeft te hebben. De angst, die over Europa hangt kan vol gens Churchill met één slag wor den weggevaagd: de 200 300 millioen bewoners van Europa be hoeven slechts op een morgen bij het wakker worden het besluit te nemen, gelukkig en vrij te zijn door van den Atlantischen Oceaan tot aan de Zwarte Zee één saam verbonden volkerenfamilie te worden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat President Truman in zij» rede ter gelegen heid van de opening van het nieuwe Amerikaansche Congres op 3 Januari a.s. zal aandringen- op uitbreiding van immigratie van Europeanen in de Ver. Staten. Naar verluidt zal hij in het bij zonder de kwestie van de 800.000 verplaatste personen, in de Ameri kaansche zóne van Duitschland te berde brengen. De waarnemend Minister van Buitenlandsche Zaken van Amerika, Dean Acheson, heeft tijdens een persconferentie ver klaard, dat zijn regeering geen territoriale eischen met betrek king tot het* Zuidpoolgebied, van welk land ook, zou erkennen. Acheson zeide, dat de Ameri kaansche regeering niet van aan spraken op dat gebied had doen blijken. Hij sprak de berichten tegen, als zou zijn Ministerie heb ben geprotesteerd tégen de Brit sche bezetting van Amerikaansch bezit in het Zuidpoolgebied. Verklaard wordt, dat Argen tinië officieel nog geen standpunt heeft ingenomen inzake de aan beveling der Ver. Naties, de hoog ste diplomatieke vertegenwoordi gers in Spanje terug te roepen. Berichten, volgens welke Dr. José Arce, de Argentijnsche afgevaar digde bij de Organisatie der Ver. Naties, in een persconferentie verklaard zou hebben, dat Argen tinië het besluit der Ver. Naties zou negeeren, worden als „een onjuiste voorstelling van zaken" gekenschetst. Welingelichte kringen zijn van meening, dat Argentinië voorloo pig een afwachtende houding zal aannemen. Pietro Nenni, de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Za ken, heeft uit handen van den Britschen Ambassadeur een per soonlijke boodschap van Ernest Bevin ontvangen, waarin deze er zijn voldoening over uitspreekt, dat de Anglo-Italiaansche han delsbesprekingen een bevredigend einde naderen. Zij zijn een goed voorteeken wat betreft de toe komstige betrekkingen tusschen de beide landen, aldus Bevin. Nenni wordt tevens nogmaals tot een bezoek aan 'Londen pit- genoodigd.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1