SL0TZITTIIC VAN DEN PASAR aa. Nieuwjaars-advertenties a 75 cent. I Critiek op de houding van Soekarno en Moh. Hatta 7f» mkcle. ceyets ïerug naar de Middeleeuwen! STRIJD IN INDO-CHINA GOED AFGEL00PEN „VERBROEDERING!" BONNENZWENDEL ZATERDAG 28 DECEMBER 1946. Par/emeifop 1 IWIaart bijeen Vertegenwoordiging v: Nederland bij de V. S. Nog geen President van den Franschen raad der Republiek De algemeene toestand „Neem mij niet nnU&jj Door machine gegrepen en gedood en Frankrijk het Saargebied Post voor militairen De nieuwe wegenverkeers. oorschriften ztcl aonltelvcrzelt* j, ntl-Franco elementen zijn het niet eers ,GEEN TOL, GEEN NOODBRUG', ZEGT THOLEN Pijpieiding Perzische golf naar Middeliandsche Zee? Daders van overval op taxichauffeur in arrest De Amerikaanscha teen- en pachtovereenkomsten Staking op sleepdiensten Antwerpen-Gent geëindigd. v:ERSV EJBW ACHTINj medegedeeld door het KT. MJ. te De Bilt geldig it Zaterdagavond. Vrij somber weer. Aanv. plaats, mist; overrij- vende wolkenvelden. Cen neersl van beteek. Tener. om het vriesp. tot licen dooi. Meest Westelijke »nd. Sedaet.euren; p. L. D. J. van Oeveren 5. W. Henry. Eedactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke DE VRIJE 3de Jaargang No. 389. Advertentieprijs: per mm 10 ct.: minimum per advertentie f 1.5; inzendingen advertentie tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertentie 15 regels 60 ct.; iedt.-!* regel meer 12 ct. Ver melding brieven ona. nr. Bur. van dit Bi» 10 ct. meer ZONS OP- EN' ONDERGANG Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1946 Zon Dec. Opk. Ond, Opk. Ond 28 8.48 16.35 12.— 21.32 29 8.48 16.35 1218 22.46 30 8.48 16.36 12.33 31 8.48 16.37 12.48 0.01 Jan. 1 8.08 15.58 12.23 0.38 2 8.08 15.59 1240 1.58 3 8.08 16.00 13.01 3.22 Voor de verkiezing an een voorzitter ■'an de vorrloopige volks veftegnwoord-'ng waren op de slczitting van <le confe rentie te 'en PaAri in den mid dag van 1 DecfUher 3 caadida- tenltjstervngedind: voor Tidjoe- din Noor voer fahya en voor Mr. Binol. P lijs voor Binol werd ongeldi^erkxard, terwijl de can- didat mya slechts 25 stemmen behaal» 'rie stemmen waren blanco 40 stemmen werd Tadjorn 4oor tot voorzitter van de voprpige volksvertegenwoor- ügingekozen. Na verschillende voorstellen war«gedaan voor de eerste bij- eenr'ing van het voorloopige parient (Dr Van Mook stelde 30 1 voor; Tahya 15 Februari), verarde de meerderheid zich voo>ijeenroeping van het parle- me te Makassar op 1 Maart; hetm overeenkwam met het v«<£,el van Tadjoedin Noor De vlagkwestie. Vervolgens kwam Dr. Van pok terug op de Vlag-kwestie, elke reeds hij de debatten ter tfel gekomen was. Hoewel hem og geen definitief standpunt van b Nederlandsche regeering hier- mtrent hekend was, meende de t.-Gouv.-Gen. toch te kunnen erklaren, dat de Nederlandsche igeering geen bezwaar zal ma- en tegen de vaststelling van een lag voor de Vereenigde Staten an Indonesië. Hij wees er echter p, dat in de huidige periode, raarin onder het roodwit niet lechts tegen Nederlanders doch bk tegen Indonesiërs wordt ge beden, een definitieve erkenning larvan waarschijnlijk zou leiden vcverwarring in de gemoederen escherpe reacties. Juist om de giende eenheid van Indonesië n te verstoren en conflicten te yaijden achtte hij het derhalve br de behandeling van dit pro- btn uit te stellen, jrvolgens hielden tal van spre- k over dit onderwerp redevoe ren, waarna Dr. Van Mook Motte constateerde, dat de nhingen over de te voeren vlag uinloopend waren en voorstel de kwestie op de eerste ver garing van het voorloopige par- lemt te Makassar te behandelen. Telegram aan H. M. de Koningin. telde Dr. Van Mook bij ordny'tie de volgende drie pun ten -?t' Oost-Indonesië wordt voorkrg georganiseerd op den voet, oals is vastgelegd in de regelirvoor de vorming van den «taat ost-Indonesië; Soekawati ia docie conferentie tot staats- hoofd^kozen. De namen van de leden'an de voorloopige volks- vertewoordiging. worden vast- geleg Ve'lgens legde de voorzitter van c voorloopige parlement den sed J handen van Dr. Van 4f0( werden de leden van het TO,oopige parlement door den vtfitter Tadjoedin Noor geza- mtijk heëedigd en geschiedde de bdiging van het staatshoofd in f ficïeel wordt medegedeeld: Nip 1 Jan. a.s. het mandaat van IDF. N. van Kleffens, Minister soar portefeuille, als vertegen- wwdger van Nederland in den Vodids raad afloopt, ligt het in de hjoeling van de Nederland sche Roering te New-York een pormanfre vertegenwoordiging bij de 'ereenigde Naties in te stellen. 1 afwachting hiervan is bepaald,^ \t met ingang van 1 Jan. 1947 %eer R. Fack, gezant- achapssecru-jSi (jje tot dusverre aan Mr. VaKteffejus in den Vei ligheidsraad was toegevoegd, voorloopig wordt met de waarneming an de zaken, de Vereenigde Nes rakende. handen van den voorzitter van het voorloopig parlement. Van de gelegenheid redevoerin gen te houden maakten 23 leden gebruik. De afgevaardigde van Soemba, T. Oemboe Toenggoe Billi, stelde voor een telegram aan de Koningin te zenden en werd daarbij ondersteund door A. Conterius van Flores. Staande de vergadering werd de tekst opge steld, welke als volgt luidt: „Het voorloopig vertegenwoordigend lichaam van den staat Oost-Indo nesië, den 24en December te Den Pasar voor de eerste maal bijeen, betuigt Hare Majesteit den dank van het volk van Oost-Indonesië voor de inlossing van de belofte vervat in Haar rede van 7 Dec. 1942 en smeekt den zegen van den Allerhoogsten af voor Hare Maje steit en.Haar Huis." Onder applaus werd besloten genoemd telegram aan Hare Ma jesteit te zenden. Slotrede Dr. Van Mook. Dr. Van Mook verklaarde in zijn slotrede, dat de conferentie goed in onderlinge harmonie gewerkt heeft. Hij wees erop, dat de strijd moeilijk kan wezen, doch dat vre de stichten bovenal vrede bewaren moeilijker is. Hij vertrouwde er op, dat de volken van Indonesië, ook nu, de directe last van de ver antwoordelijkheid op Indonesische staatsorganen gevallen is, in een geest van onderling begrip zullen samenwerken. Hij hoopte lang ge noeg te leven om te zien, dat de Vereenigde Staten van Indonesië op gelijken voet deel van de Unie zouden uitmaken en als volgroeide natie onder de Vereenigde Volken zouden worden opgenomen. Hij hoopte, dat de Almachtige Oost- Indonesië zal leiden naar een tijd perk van grooten bloei. voor het nummer, dat Woensdag 1 Januari des morgens zal ver schijnen, kunnen weder geplaatst worden Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 10 regels, zal 75 cent meer worden gere kend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeelte daarvan- Inzending kan geschieden tot hedenavond. Vliegongeval op Ameland. Nadat het vliegtuig „Zeeland" van de Nederlandsche strijdkrach ten Vrijdagochtend vijf passagiers en post naar Ameland had ge bracht en met hetzelfde aantal passagiers naar Leeuwarden zou terugkeeren, is het hij het opstij gen Vrijdagmiddag ongeveer één uur door zijwind gegrepen en tegen de afrastering van het Vlieg veld in het ongereede geraakt. Door de tegenwoordigheid van geest van den piloot, die het vlieg tuig weer aan den grond kon zet ten, is een ramp voorkomen. Het toestel bleek echter zoodanig be schadigd, dat de tocht naar Leeu warden geen doorgang kon vinden. Het kan echter ter plaatse wor den gerepareerd. Geen der vier candidaten voor het Presidentschap van den Fran schen Raad der Republiek heeft de vereischte meerderheid van 158 stemmen tijdensMe Vrijdagmid dag gehouden verkiezing kunnen halen. Merkwaardige overval te Amsterdam. Op eerste Kerstdag ontmoette de heer R. op weg naar zijn wo ning in de 1ste Const. Huygens- «traat te Amsterdam een man, die hem aansprak en zeide zich een eaam en hongerig te voelen. De medelijdende heer nam den hem onbekenden man mee en ging brood voor hem snijden. Plotse ling sprong de onbekende op en ging onder den uitroep: „Ik krijg weer zoo'n aanval" zijn gastheer te lpf, dien hij met een onbekend voorwerp aan het hoofd verwond de. Direct-daarop nam de aan valler de beenen en riep nog ter wijl hij de trap afrende, als af scheid: „Neem mij niet kwalijk". Het op deze wijze voor zijn goed heid wel slecht beloonde slacht offer moest zijn verwondingen in het ziekenhuis laten behandelen. De Vietnameesche radio meldde Donderdag, dat de regeering was gevlucht voordat de ernstige ge vechten met de Fransche troepen vorige week begonnen, zich naar Padong had begeven, dertien kilo meter ten Zuidwesten van Hanoi. Een Fransch le^Ufc-eommuniqué meldde bloedige gevechten op Kerstavond en -morgen in en om de stad Nam Dinh, tachtig kilo meter ten Zuidoosten van Hanoi. „De Fransche troepen hand haafden hun posities overal en brachten zware verliezen toe aan de Vietnameesche strijdkrachten. De Franschen sloegen ook spora dische Vietnam-aanvallen af op het vliegveld Gia Lam in de bui ten wgken van Hanoi en Bac Ninh, aldus het communiqué. Voorts maakten de Fransche troe pen gestadigen vooruitgang bij het zuiveren van stellingen in de kustplaats Haiphong. Volgens de laatste Reuter-telegrammen ont moetten de zuiverings-operaties in de Vietnameesche wijken van Hanoi sterken tegenstand in de Zuidelijke districten. Doodenlyst wordt steeds langer. Ofschoon van Fransche zijde de toestand in Indo-China over het algemeen als gunstig werd be stempeld, wordt de doodenlijst betreffende burgers met den dag langer. De Fransche Minister van Koloniën, Marius Moutet, die Woensdagavond te Saigon is aan gekomen teneinde voor de Fran sche Regeering rapport te maken van de situatie heeft een bezoek gebracht aan Dr. L. E. van Hoach, president van de voorloo pige regeering van Cochin-China De eerste offieieele verklaring over een krachtiger maken van de Fransche politiek ten opzichte van Vietnam werd gegeven door Admiraal Thierry D'Argenlieu, de Fransche hooge commissaris voor Lndo-<China, in een speciale Kerstboodschap te Saigon. Hij be schuldigde de Vietnameesche lei ders van verbreking der overeen-_ komst met Frankrijk en verklaar de dat Frankrijk zulk 'n „ernstige en lagrante breuk van een vrije lijk fLngegaan verdrag" niet zou gedogei. Mai-the-Sjau, Vietnameesch ver tegenwoordiger In Voor-Indië, heeft aangedrongen op steun van Voor-Indië voor Vietnam, ver klarend, dat nog meer soldaten en oorlogsmateriaal naar Indo- China gezonden zouden worden onder commando van Generaal Leclerc, den voormaligen opperbe velhebber in Indo-China, die „in 1945 met hulp van Britsche en Indische troepen Indo-China ver overde". sche republiek van Vietnam Is thans in gevaar, aldus zeide hij, door de aanvallen op groote schaal van Fransche troepen in het Noorden en het centrum. Nog meer vliegtuigen, tanks, oorlogs schepen, soldaten van het vreem delingenlegioen en parachutisten worden naar Vietnam gezonden onder commando van Generaal Leclerc, die in 1945 Cochin-Ciiina bezette met de hulp van Britsche en Indische troepen." Twintig duizend Duitsche krijgsgevargenen hebben de Kerstmis bij Engelsche fami lies doorgebracht. In een krijgsgevangenkamp hebben Duitsche soldaten op Twee den Kerstdag honderd Brit sche kinderen gezellig bezig gehouden. De Duitschers hadden van hun rantsoenen versnaperingen opgespaard. In Duitschland hebben op hun beurt Britsche soldaten Kerstmis met Duitsche kin deren gevierd. INDONESIË. Verschillende republikeinsche bladen hebben critiek uitgeoefend op de houding van Ir. Soekarno en Drs. Moh. Hatta inzake de ont werpovereenkomst van Linggadja- ti. Het past deze personen niet, aldus deze bladen, om in hun functie van president en vice- president zich in het openbaar voor deze overeenkomst uit te laten. Zij dienen krachtens hun ambt boven de partijen te staan en zich niet in te laten met het beleid van het kabinet. Het republikeinsche blad „Mer- deka" stelt in dit verhand de vraag: ,,Wat zou men in Neder land denken, indien Koningin Wil- helmina in Amsterdam, Rotter dam en andere steden redevoerin gen hield om de Nederlanders aan te sporen de ontwerpovereenkomst te aanvaarden?" Een De militaire toestand. Nederlandsche militaire Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Rome wijst alles er op, dat in de Straat van Korfoe door Albanië opnieuw mijnen zijn gelegd. Van Italiaan- sche zijde wordt gemeld, dat de mijnen heimelijk door een klein Albaneesch vaartuig zijn aange bracht. Het Fransche blad „Paris woordvoerder te Batavia heeft het Presse" meldt, dat Generaal Fran- volgende overzicht van den mili- co, hoofd der Spaansche regeering, tairen toestand gegeven: De re- Azzam Pasja, secretaris-generaal publikeinsche politie te Palem- van de Arabische liga, heeft uit-bang heeft aan de bevolking de genoodigd voor een bezoek aan opdracht gegeven vóór 1 Januari Madrid om te onderhandelen over de wapens in te leveren, een politiek en cultureel aceoord j Te Bandoeng is een Nederland- tusschen Spanje en de Arabische sche patrouille op een mijn geloo- landen. Pen, waardoor twee Nederlanders „De Arabieren hopen, dat hun werden gedood en .4 gewond, onderhandelingen met Franco de Ten Z.O. van Patjet stuitte een deur tot Noord-Afrika voor hen zullen openen", aldus het blad. „Deze Arabische kaart is mis schien de laatste, die Franco kan spelen". De correspondent van de Daily Telegraph maakt melding van een onderhoud met den Per- zischen stafchef, generaal Raz- mara, die verklaard heeft, dat de „door de Sowjet-Unie geïnspi reerde regeering van Azerbeids- jan" een complot tegen den Per- ziscben staat had gesmeed. Bij het binnentrekken in Azer Nederl. veiligheidspatrouille op een bende, waarvan 22 leden gevangen werden genomen. De terreur op de bevolking in den sector van Soerabaja duurt voort. De republikeinsche politie doet mee aan het molesteeren van de kampongbewoners ten Westen van Domas en Kedamean binnen Nederlandsch gebied. In de stad zelf werd de woning van den divisie-commandant beschoten. Door de stichting van gecom bineerde distributie van vleesch en visehconserven werd aangifte ge daan van vermissing van 60.000 vleeschwarenrantsoenbonnen. Na een ingesteld onderzoek kon de recherche overgaan tot de arresta tie van den 19-jarigen kantoor bediende D. W. T. Deze bekende de rantsoenbonnen, welke ongel dig gemaakt waren door afstem peling, verduisterd en doorgegeven beidsjan, aldus de genei aal, von- bebben aan een slager in Rot- den de Perzische troepen aanwij- terdam| die ^e bonnen, nadat zy zingen voor hot bestaan van een door T me)- radeerwater waren „machtige organisatie van zeven-1 behandeld, heeft doorverkocht, tigduizend leden, die zich voorbe- j T ontving f 90oo, de slager en reidden om op te trekken tegen diens zoon ieder 1000. T. be- Teheran". „De bevelhebbers wa Bij het verrichten van werk zaamheden in de nabijheid van een draaiende as in de N. V. Holland- sche Melksuikerfabriek te Uit geest, viel de 49-jarige arbeider D. uit Uitgeest van een trap en werd door de machine gegrepen. Deer lijk verminkt bleef de man liggen en na een kwartier is hij aan de bekomen verwondingen bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 3 kinderen. Gevraagd om commentaar op een verklaring eerder door luite nant-generaal Lucius Clay, den plaatsvervangenden Amerikaan- schen vertegenwoordiger in den Geallieerden Bestuursraad voor Duitschland, afgelegd, inhoudende dat het instellen van douanecon tröies op de grens tusschen het Saargebied en de rest van Duitschland door de Franschen een ongerechtvaardigde eenzijdige stap was, waarvan de Geallieei den niet tevoren op de hoogte waren gesteld, antwoordde een woordvoerder van het Fransche Departement van Buitenlandsche Zaken: „Alles wat ik kan zeg gen, is, dat de Fransche vertegen woordiger in den Raad van MiniS' ters van Buitenlandsche Zaken. Couve de Murville, op 9 Decem ber te New-York het Fransche standpunt te dezer zake aan den Amerikaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, James Byrnes, heeft uiteengezet en dat generaal Clay bij'' die gelegenheid naast Byrnes gezeten was. In verband met geruchten daar omtrent verklaarde de woordvoer der: „Er is geen besluit genomen door de regeering om industrieën uit andere streken van Duitsch land naar het Saargebied over te brengen." Correspondentie voor militairen aan boord van het m.s. „Sloter- dijk" behoort uiterlijk 2 Januan a.s. om 21 uur te Amsterdam te zijn bezorgd, teneinde nog gedu rende de reis in een aanloop haven te kunnen worden uitge reikt. Op 17 Januari a.s. zal nog een hoeveelheid post aan de opvaren den van de „Sloterdijk" worden doorgezonden. Hiervoor moeten de stukken uiterlijk 16 Januari a.s. te 21.00 te Amsterdam C£ zy'n. Over het algemeen zal de correspondentie dus uiterlijk op SI December en op 15 Januari a.s ter post moeten zijn bezorgd. Nadere gegevens hierover ver strekken de postkantoren. In een adres aan de Ministers van Verkeer en van Openbare Werken, heeft het Medisch Psy chologisch" Verkeerstechnische College, ingesteld door de Neder landsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst en de Kon. Ned. Automobiel Club, medegedeeld, dat het tot de con clusie en de overtuiging is geko men, dat het van groot belang moet worden geacht, dat de cen trale wegenverkeersvoorschriften gecombineerd medisch-psycholo- gisch en verkeerstechnisch wor den gezien en bestudeerd. Aan gezien naar adressant bekend is, de voorbereiding van nieuwe voor schriften reeds gevorderd is, ver zoekt het college den Ministers, te 'bevorderen, dat het zijnerzijds over de nieuwe verkeersbepalin- gen (zoodra deze in ontwei^) ge reed zijn en o.m. om raad aan Ge deputeerde Staten worden toege zonden) mede advies kan uit brengen. legde zijn geld gedeeltelijk in ren in het buitenland geoefend. muziekinstrumenten, welke met Het Grieksche Ministerie een bedrag van plus minus 2500 van Voorlichting deelt mede, dat beslag genomen werden. bevoegde autoriteiten niets weten commandant te dDarUeaGd^ksBcS DE SPAANSCHE KWESTIE gaarschen militairen autoriteiten te Nevrokop zou hebben aange- tl| ttUkj Steun van Voor-Indië gevraagd. Mai-the-Sjau, vertegenwoordi ger in Voor-Indië van de perma nente delegatie van Vietnam te Parijs, heeft een beroep gedaan op den steun van Voor-Indië voor het Vietnameesche volk. „Het voortbestaan van de democrati- Posthume hulde aan pilotenhelpster. Op Zondag 2 Februari zal te Tilburg hulde gebracht worden aan de nagedachte nis van een dappere Til- burgsche vrouw Coba Puls- kens, die baar illegal werk met den dood moest bekoo- pen. Coba Pulskens was ruim 61 jaar. zij was werk ster bij de afdeeling publieke werken der gemeente Til burg. Van het begin af aan i wijdde zij zich aan het ver- j zet. Haar woning in de Die- i penstraat werd een tusschen- station voor Geallieerde pilo ten, van waaruit tientallen via de Limburgsch-Belgische of BrabantschBelgische grens naar hun land werden teruggeloodst. In April van 1944 werd in haat' woning een inval gedaan door de Duitschers, juist toen daar drie Britsche piloten wacht ten op een gunstige gelegen heid om te ontkomen. De piloten werden gefusilleerd en Coba Pulskens gevangen genomen. Het is voor haar een marteltocht gewmrden van het eene concentratie kamp naar het andere. Ten slotte werd zij, toen de be vrijding reeds in zicht was, in het kamp te Ravensbrück vergast. Gedenksteen zal worden onthuld. Een grootsche posthume hulde staat thans op het program. Op 2 Februari zal in haar woning een ge denksteen worden onthuld, hetgeen tevens een hulde be- I teekent voor aile Tilburgsche illegale werkers, die geval len zijn. Hierbij zullen o.m. tegenwoordig zijn nabestaan den van Cooa Pulskens, t familieleden der gefusilleer de piloten, vertegenwoordi gers der Engelsche regee ring, der Nederl regeering, der R.A.F., deputaties van de G.O.I.W.N., der vereen, expolitieke gevangenen, van puolieke verken en gemeen tepolitie. Vooraf vindt op het ge meentehuis een ontvangst plaats. Tijdens de onthulling van den. steen zal de R.A.F. met vliegtuigen een bloe menhulde brengen. De plech tigheid zal worden besloten met een militair défilé. zegd, dat gUerillatroepen, die over de Bulgaarsche grens vluchten, nog door de Grieksche troepen zullen worden vervolgd. De Grieksche generale staf of eenige andere militaire instantie Reuters correspondent schrijft De laatste dagen in Madrid van den Britschen ambassadeur al- hebben het bericht echter niet daar, Sir Victor Millet, die Woens- tegengesproken, aldus het minis- dag naar Londen vertrokken is. terie. werden eenigzins bemoeilijkt door Een speciale Unrra contröle- berichten in de Madrileensche bla- commissie voor het onderzoek den volgens welke een lid van de naar de verdeeling van Unrra- Britsche regeering zou verklaard goederen heeft een rapport gepu- hebben, dat de Britsche ambassa- bliceerd naar aanleiding van he- deur te Madrid actief tusschen schuldigingen aangaande politieke beide zou zijn gekomen in „anti discriminatie bij de verdeeling van Franco-manoeuvres", zulke goederen in Joego-Slavië. Het spreekt vanzelf dat ver- Het rapport spreekt de desbe- tegenwoordigers van alle politieke treffende beschuldigingen" geheel richtingen uitgenoodigd worden tegen. Het prijst in tegendeel het voor recepties en dergelijke so- systeem van de distributie van ciale gebeurtenissen op de Brit- Unrra-goederen in Joego-Slavië. „Er zijn ruimschoots voorzienin gen getroffen", aldus het rapport, „welke de armen in de gelegen heid stellen ondanks gebrek aan koopkracht hun deel te krijgen." Er wordt géén discriminatie ge maakt „op grond van ras, gods dienst of politiek". Tijdens de ijsperiode van de laat ste dagen is het eiland Tholen voor het verkeer wel zeer moeilijk te bereiken geweest en op een ge geven moment was er zelfs sprake van een algeheele isolatie. De voornaamste oeververbin ding welke het eiland Tholen na- hij het stadje Tholen met Brabant had, de betonnen brug over de Eendracht is namelijk tijdens den bevrijdingsslag vernield, zoodat sindsdien een kleine veerpont de verbinding moet onderhouden. Dit pontje moest het de laatste dagen echter afleggen tegen het ijs en de verbinding kon daarna slechts zeer gebrekkig worden onderhouden met een motorboot, welke slechts wielrijders en voet gangers kon overzetten. De veerdiensten te Gorishoek, Stavenisse en St. Annaland waren toen reeds gestaakt. Voortvarende vroede vaderen sche correspondenten te Madrid het meest hooren uit anti-Franco kringen is, dat zoowel de Britsche als de Amerikaansche ambassades veel te discreet zijn en veel te bang zijn voor iedere activiteit die men zou kunnen zien als gaande buiten de normale conventies. Weinig vooruitzichten op overeenstemming. De vooruitzichten, dat de anti- Franco-elementen in Spanje over eenstemming op breede basis be reiken is niet verbeterd tijdens het verblijf van Sir Victor Mal let, doch dit wordt veroorzaakt door een interne verslechtering van de betrekkingen tusschen de tegenstanders van de regeering van Franco gedurende dit jaar. Juist toen het scheen dat de ge matigde monarchisten en gema tigde republikeinen tezamen zou den komen, en ook gematigde so cialisten en communisten zouden samenwerken, heeft de gezamen lijke verklaring van Engeland, Amerika en Frankrijk op 4 Maart sommige royalistische kringen afgeschrikt. Zij waren van mee ning, dat de stappen, die zij tegen Franco zouder ondernemen, den schijn zouden wekken gedaan te zijn op instigatie van buitenstaan ders. De debatten in den Veilig heidsraad hebben dit gevoel m die kringen nog doen toenemen. Welke regeering moet Franco opvolgen Ook onder e republikeinen be staat geen ee -gezindheid: de na tionale alliantie van democrati sche krachten, die alle tegenstan- bruik maakt van de brug over de J ders van Franco trachtte bijeen Eendracht. Vorig jaar is over 1 te brengen, heeft haar vaart ver- sche ambassade en gedurende zijn verblijf te Madrid van bijna ander half jaar heeft de Britsche am bassadeur ruimschoots gelegen heid gehad vele personen, die een afkeer hebben van Franco, te ont moeten en met hen de Spaansche aangelegenheden te bespreken. Doch de klacht die buitenland- brug zal gelegd worden, een hou ten noodbrug te slaan. Rijks waterstaat was wel bereid dit kar weitje op zich te nemen, maar toen kwam opnieuw de oude kwestie van het tolrecht ter sprake. Zooals bekend, heeft het stadje Tholen nog steeds het recht tol te heffen voor het verkeer, dat ge- Van de zijde der Anglo-Iraan- sche olie-maatschappij te Londen is medegedeeld, dat de Anglo- Iraansche en de Amerikaansche Standard-Oil gezamenlijk de mo gelijkheid zouden onderzoeken* van het aanleggen van een pijp leiding van de Perzische Golf naar de Middeliandsche Zee. Ook de Socony Vacuum Oil Company zal deelnemen aan het onderzoek. Volgens de afgelegde verklaring heeft de Anglo-Iraansche Olie- Maatschappij in principe toege stemd in verkoop over een periode van jaren van „aanzienlijke hoe veelheden" olie aan de twee Ame rikaansche maatschappijen deze kwestie wel getwist, maar het slot was toch dat Ged. Staten van Brabant en Zeeland, Tholen voor 1947 het tolrecht lieten be houden. Hiernaar verwijzend wil het stadje Tholen nu ook tol hef fen voor het aan te leggen houten noodbruggetje. Het Rijk wil hier echter niet van hooren. Het zou namelijk niet loren. Het was niet mogelijk gebleken, dat de anti-Fran co-partijen in Spanje het eens werden over de vraag, welke regeering 'die van Franco zou moeten opvolgen. In September kwam de veran dering van de politiek der com munistische partij van samenwer king met alle anti-Franco-partijen Ook de twee personen, die be trokken zrjn geweest bij den over val op den taxi-chauffeur Van de Stadt uit Koog aan de Zaan, zijn in arrest gesteld. Het zijn de 29- jarige recidivist C. van T. en zija 21-jarige vriendin J. G., die het te riskant vond om met de ande ren in de taxi te stappen en daar om voor het station afscheid nam. Zij zijn in het bureau Warmoes straat ingesloten. Zij werden j.l. Maandag in de Bijenkorf te Amsterdam gearres teerd. Beiden heibben een beken tenis afgelegd. President Truman heeft Vrijdag verklaard dat onderhandelingen tot regeling van de uitstaande rekeningen ingevolge den leen- en pachtovereenkomsten, „actief voortgang vinden" met Noorwe gen, Nederland, Griekenland en Zuid-Afrika. In zijn 22ste rapport aan het congres over de leen- en pacht- operaties verklaarde Truman, dat ook aan Rusland verzocht is der gelijke onderhandelingen te ope nen, doch tot dusver zonder resul taat. De President verklaarde voorts: „Ik geloof dat de regelingen die uitgewerkt zijn voor de Vereenig de Staten in financieel opzicht, doch dat zij ook op langen termijn de belangen van ons land dienen door het verschaffen van een basis voor een economischen sta biliteit in de na-oorlogsche we reld." raad van Tholen zich nu over de Om gedurende den winter het kwestie beraden. Met 7 tegen 3 voetgangers- en wielrijdersverkeer stemmen' besloten de raadsleden in elk geval te waarborgen, werd dat, als er geen tol mag geheven het plan geopperd om over de in- worden voor de noodbrug, geen middels reeds gereed zijnde ijzeren goedkeuring zal worden gehecht pijlers in de Eendracht, waarover aan het maken van zoo'n nood- in het voorjaar de semi-definitieve brug. redelijk zijn wanneer de gemeente naar een streng republikeinsche Tholen verdiende aan op 't Rijks politiek met alle partijen gegroe- kosten uitgevoerde werken. peerd rond de communistische Dezer dagen heeft de gemeente- voorhoede". Dit ontnam min of meer de laatste steun aan de na tionale alliantie van democrati sche krachten. Toch zijn de tegen standers van Franco in Spanje van meening, dat ondanks de ver splinterde staat van de oppositie tegen Franco de oplossing binnen Spanje gevonden moet worden. Vrijdagmiddag is door de pa troons der groote sleeponderne- mingen van dé diensten Antwer penGent medegedeeld, dat zij de loonsverhooging voorzien in het wetsbesluit van 20 November 1946 zullen toepassen. Hiermede neemt de staking op de sleepdiensten AntwerpenGent een einde. Het werk zal Zater dagmorgen hervat worden.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1