l Kerstboodschap van Gen. Spoor. De strijd in Indo-Cblna Conferentie van Den Pasar. leening van de Internationale Bank Nieuwjaars-ativeftenties a 75 cent. nieuï 3 VLIEGTUIGRAMPEN. ska of ok l lÏalË £0G l jnt Sli VRIJDAG 27 DECEMBER 1946. HM. DE KONINGIN en de oud-illegaien. Gen. Spoor beantwoordt Hare Majesteits Kersttelegram. SOEKAWATI tot voorloopig president gekozen. Nederlandsche Gezant te Madrid teruggeroepen. Kerstboodschap van den Paus. De voormalige bevelhebber van het eiland Walcheren. ONDERHANDELINGEN over een voor den WEDEROPBOUW VAN NEDERLAND. Drie Chineesche vliegtuigen bij het landen verongelukt. I: 'eek ookw rt's fijn \ft el j rooki Ze hi om ti ze is jebbe j vai 3 A. pswiji js. D! <fet. b». (\M Ie j ofP°r erstr ND- V' WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. kt te De Bilt geldig tot Vrijdagavond. Plaatselijk buiig/ Tijdelijk krachtige, meest Wes telijke wind, wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Normale temperatuur voor den tijd van het jaar. DE VRIJE 3de Jaargang No. 388. Adverlenfieprfjs: per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct, meer Verschijnt dagelijks Drukkerjj N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Abonnementsprijs 3.25 ^er kwart» De Legercommandant Luit.- Generaal Spoor heeft een Kerst boodschap gericht aan de ver wanten in Nederland van troepen in Indië. Hierin zeide hij o.m. het volgende: „Ik weet, dat gij in het Moe derland gedurende deze Kerst dagen meer dan ooit het gemis zult voelen van de band, die u met uw echtgenoot, uw verloof de, uw zoons in deze gewesten bindt. Ik weet, dat uw gedach ten aanstonds rond den Kerst boom met weemoed en verlangen zullen uitgaan naar diegenen uwer verwanten, die in de overzeesche gebiedsdeelen bun militaire plicht vervullen. Het lijkt een schrij nende tegenstelling tot de Kerst gedachte die gij wel bijzonder moet gevoelen wanneer gij de ledige plaats in uw kring rond den Kerstboom ziet. De droef heid die gij om het gemis van uw verwanten voelt, is natuurlijk en begrijpelijk. Ook uw echtgenoo- ten en zoons zullen zonder twijfel in den tijd van het Kerstfeest met meer verlangen en weemoed dan ooit denken aan de familiekring, die zij voor ditmaal moeten mis sen. Maar zoo Uw droefheid tot bitterheid mocht worden, dan doet gij onzen mannen in Indië geen recht, want de plicht, die zij hier vervullen, beteekent waarlijk geen schrijnende tegenstelling tot het vrede op aarde, dat in den Kerstnacht ten hemel stijgt Want uw echtgenooten en zoons zijn niet hierheen geroepen om oorlog te voeren, om te veroveren en te verslaan, om gewin te zoe ken door geld. Zij verrichten een werk des vredes. Gij kunt u* nau welijks voorstellen, hoe in dit land millioenen menschen op drift zijn geraakt, hoezeer in deze uitge strekte gebieden armoede en el lende heerschen en vooral ook on veiligheid en gedurige angst om behoud van het vege lijf. Ik spreek niet over dat deel van het Indo- Kerstfeest op Het Loo. Nadat H. M. de Koningin ruim een jaar geleden, een groot deel van het Palels Het Loo had afge staan voor de verpleging van rustbehoevende oud-illegalen, heeft Zij hij herhaling Haar groote belangstelling voor hen getoond. Dit Koninklijke medeleven mani festeerde zich wel zeer hijzonder, toen H. M. Maandagmiddag temidden van de verpleegden het Kerstfeest kwam vieren. Dit Kerstfeest werd gehouden in de bioscoopzaal van bet Paleis, ook de liggende patiënten waren daar aanwezig. Ben klein koor bracht als eerste nummer van het programma het „Nu sijt wellecomi" ten gehoore, waarna Ds. Hein, predikant der Remonstrantsche Gemeente te Haarlem, een toespraak hield naar aanleiding van den tekst „Het volk, dat in duisternis wan delt, taal een groot licht zien". Deze tekst, in toepassing brengen de op ons volk, was voor'spreker aanleiding erop te wijzen, dat na Jaren van duisternis het grooter wordende licht der vrijheid voor velen een fata morgana bleek te zijn. Misschien was het ook wel dwaas, aldus spr. zooveel te ver wachten van een oorlog, die toch altijd demoraliseert en de wereld slechter maakt. Bij duizenden menschen leeft de bange vraag in het hart, waarheen het gaat met deze wereld. Zij zoeken iets, dat beter houvast biedt. Sprekers antwoord was: „Jezus Christus is het eenige vaste fun dament voor deze wereld, wil zij komen tot dat rijk van vrede, waarvan God weer zal kunnen neggen„Alles is goed". tNa dit wijdingswoord hief men gezamenlijk het Gezang aan: „Daar is uit 's werelds duist're wolken". Daarop ving de uitrei king aan der Kerstcadeaux, welke door H. M. de Konngin met enkele woorden werden overhandigd. Ieder, ook het personeel, ontving een pot met bloemen, een plaat, voorstellende een boschgezicht naar een schilderij van H. M. en een pakje, dat een luxe-voorwerp inhifld. Aan H. M. de Koningin werd door een der patiënten een zelfge maakte schilderstasch aangebo den. Een tweetal gezamenlijk ge zongen Kerstliederen besloot het feest. nesische volk, dat met werkelijk heid idealen bezield, vrijheden na streeft, welke wij het niet alleen geenszins misgunnen, maar voor de verwezenlijking waarvan wij een positieve en krachtige bijdrage wenschen te leveren. Maar ik spreek over de velen, die zonder eenig gevoel van verantwoorde lijkheid of door oorlog en revolu tie geheel uit hun evenwicht ge slagen, een voortdurende bedrei ging vormen voor het construc tieve element in de Indonesische samenleving. Tegen deze ontbin dende krachten vormen onze sol daten een bolwerk en het is hun taak, hun hooge plicht er zorg voor te dragen dat dit land en dit volk niet verder afglijden naar een afgond van de dienste ellende, verkommering en nood. Onze wa penen zijn niet gericht tegen een volk, dat om zijn vrijheid en zelf standigheid worstelt. Maar zij richten zich tegen diegenen onder de millioenen, die van deze moei lijke nieuwe geboorte en de ver warring, welke daardoor natuur lijkerwijs ontstaat, misbruik wenschten te maken voor doel einden, die alleen maar zelfzuch tig en misdadig zijn. Wanneer wij waken of strijden om gewin, dan staat ons leger geen ander gewin voor oogen dan een gewin aan menschelijkheid en broeder schap. Al zal er dus weemoed in uw hart zijn, wanneer gij sommi gen van de uwen mist om den Kerstboom in uw Hollandsche huiskamer, bedenkt, dat zij niet alleen in den veest bij u zijn, maar dat zij bovendien een taak ver richten die uit den geest en den zin van hun samenzijn voortvloeit en ermede overeenstemt. Wan neer gij het zoo beziet, en dit is de eenige juiste manier om het te bezien, dan zult gij minder be droefd en weemoedig zijn om hun afwezigheid, maar met trots en innerlijke vreugde zult gij mogen getuigen: Zij strijden (jen goeden strijd, den strijd des vredes en den strijd der barmhartigheid". In antwoord op het Kersttele gram, waarin Hare Majesteit zich tot de troepen overzee richt, heeft de Legercommandant, Luit.-Gene- raal Spoor, o.m. het volgende ge seind: De troepen zijn diep getroffen door Hare Majesteits wenschen. Zij meenen van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om op nieuw te getuigen van hun op rechte trouw en liefde voor Hare Majesteit en Haar Huis en bezwe ren, dat zij zich in alle oprecht heiden met toewijding zullen geven aan de schone taak, die voor hen is weggelegd, tot het handhaven van recht en vrijheid in Indonesië. Na den officieuzen Kerstwapen stilstand zijn in Tonkin de ge vechten weer uitgebroken. De hooge Commissaris voor Indo-China, Admiraal Thierry d'Argenlieu, heeft teSaigon in een Kerstboodschap verklaard, dat Frankrijk in dit stadium het Indo-Ohineesche volk geen vol ledige ep onvoorwaardelijke onaf hankelijkheid kon schenken, daar dit voor beide partijen nadeelig zou zijn. Frankrijk wil voorts niet onderworpen zijn aan verdra gen, die het slechts zelf als eenige der twee partijen res pecteert. De admiraal beschuldigde de Vietnameesche leiders van anti- Fransche propaganda, terrorisme en vernietiging van 's lands wel vaart. Ook was hij van meening, dat zij de democratie te kort doen „door het schenden van vrijwillig aangegane verdragen", hetgeen Frankrijk niet kan dulden. INDONESIË. De correspondent van het A.N. P. te Den Pasar seinde Dins dag j.l. De verkiezing van Soekawati tot voorloopig President van Oost- Indonesië is zeer spannend ge weest. Allereerst was verras send, dat Nadjamoeddin 'Daen Maelwa (Zuid-Celebes) zich tot candidaat had laten stellen, nadat hij te voren Sub Rosa te kennen had gegeven, dat hij eventueel slechts het premierschap am bieerde. Na de eerste stemming i Soeka wati 31 stemmen, Tadjoeddin Noor 24 en Nadjamoeddin 13) za gen allen, dat de strijd zou gaan tusschen Soekawati en Noor. Sommigen meenden, dat hij een derde stemming, waarbij het dan zou gaan tusschen de twee candi- daten met het hoogste aantal stemmen (een derde stemming zou noodzakelijk zijn, indien hij een tweede stemming nog geen der candidaten een tweederde meerderheid zou hebben behaald 1 de op Nadjamoeddin uitgebrach te stemmen op Noor zouden over gaan. De laatste immers is even als Nadjamoeddin links ge oriënteerd, bovendien ook Moham medaan en tenslotte ook van Zuid-Celebes. Dit alles in tegenstelling tot Soekawati. Anderen daarentegen stelden dat de delegatie van Zuid- Celebes geen eenheid vormde en dat de zelf bestuurders uit deze delegatie minder zouden voelen voor den gewezen leider van de P.N.I., die hun gebieden een tijd lang last berokkend heeft. De edelman Soekawati intusscher, zou hun welgevalliger zijn, mede gezien zijn voorstel om voor de zelfbesturende landschappen aan de rood-witte vlag een gele wim pel toe te voegen. Bij de tweede stemming (Soe kawati 31, Noor 31 en Nadja moeddin 6) leek het er op, dat de eerstgenoemde motieven de over hand zouden krijgen. Soekawati had eenzelfde aantal stemmen ge kregen, terwijl kennelijk 7 stem men van Nadjamoeddin naar Noor waren gegaan. Velen meenden, dat de stemmen, die Nadjamoed din ook in tweeden aanleg trouw waren gebleven, vermoedelijk in de laatste stemming naar Noor zouden gaan. Het leek hun on waarschijnlijk, dat vier van de zes prc-Nadjamoeddin gebleven stem men aan Sofeklrwati zouden toe vallen, hetgeen als minimum voor zijn verkiezing vereischt was. Des te verrassender was het resultaat van de derde stemming tusschen de twee candidaten met het hoog ste aantal stemmen, waarbij een volstrekte meerderheid zou vol staan. (Soekawati 36 en Nöor 32 stemmen). Hieruit is de overwe ging van de andere genoemde mo tieven gebleken. i i Ontwerp-regeling aanvaard- Zonder hoofdelijke stemming is tijdens de ochtendzitting van 24 December de ontwerp-regeling voor de Groote Oost door de con ferentie van Den Pasar aanvaard. Voorloopige Voorzitter Volks vertegenwoordiging gekozen. Dinsdagmiddag is in de verga dering van het Comité-Generaal met 40 van het totaal aantal van 68 stemmen Tadjoedpdin Noor gekozen tot voorzitter van de voorloopige volksvertegenwoor diging. De voorloopige President, de heer Soekawiti. heeft Nadja moeddin Daeng Malewa als ka binetsformateur aangewezen. Officieel wordt medegedeeld De Nederlandsche Regeering heeft thans Hare Majesteit's ge zant te Madrid teruggeroepen. Dit is een gevolg van een door de algemeene vergadering der Vereenigde Naties aangenomen resolutie, houdende aanbeveling aan de leden om ambassadeurs en gezanten, geaccrediteerd bij de Spaansche regeering, terug te roepen. Na het vertrek van den heer Teppema uit Spanje zal Mr. S. G. M. Baron van Voorst tot Voorst als tijdelijk zaakgelas tigde der Nederlanden te Madrid optreden. „De vruchten der overwin ning tot Inu toe bitter". Paus Pius XH heeft in een Kerstuitzending tot „de menschen in de geheele wereld" via Radio Vaticana gezegd, dat „de vruch ten der overwinning tot nog toe bitter zijn geweest". „De moei lijkheden van den vrede zijn nog niet overwonnen." De Paus erkende de inspanning van vele staatslieden, maar de oplossingen zijn van broos karak ter en in vele harten is er een ge voel van ontevredenheid en angst, dat er een nieuw conflict zal uit breken. .,De Kerk is niet van plan in zuiver aardsche zaken en tegen stellingen tussrhen beide te ko men. Wij willen niet critiseeren of beschuldigen, maar wij willen helpen. Wij weten echter zeer goed, dat onze woorden voor pro- paganda-doeleinden kunnen wor den gebruikt." De menschheid toont - groote ontwikkeling op militair gebied, voor millioenen menschen is de spanning dan ook te groot. De boodschap van Bethlehem is De Duitsche nieuwsdienst in de Amerikaansche zone meldt, dat Kurt Guthenow, voormalig bevel hebber der Duitsche troepen op Walcheren, verklaard heeft vlak voor het eind van den oorlog uit den militairen dienst ontslagen te zijn, omdat hij met een Schotsche vrouw in het huwelijk getreden was. Tevens werd hij door een zuiveringsrechtbank te Hersfeld, over welk district hij eveneens het bevel gevoerd heeft, vrijgesproken. ANP-Aneta meldt uit New-York: Naar Mr. Steenberghe mededeel de, zijn er op het oogenblik onder handelingen gaande over een lee ning van de Internationale Bank voor den wederopbouw aan Neder land ten bedrage van 500 millioen dollar. Wanneer deze leening tot stand komt, aldus Mr. Steenberghe, zal zij de eerste zijn, die door de Bank wordt verstrekt en derhalve in' zekeren zin een „experiment" vormen. Met betrekking tot het Instituut voor NederlandschAmerikaan sche samenwerking, bracht spre ker zijn tevredenheid tot uitdruk king over de besprekingen, die tot dusver met Amerikaansche indu- strieelen en bankiers zijn gevoerd over de industrieele en financieele samenwerking tusschen heide lan den. Naar hij zeide, worden ver scheidene projecten voor Ameri kaansche delneming in Nederland sche ondernemingen reeds in over weging genomen. Het is voor het Instituut noodzakelijk „uiterst se lectief" te zijn met betrekking tot Nederlandsche verzoeken voor contact met Amerikaansche finan cieele en industrieele kringen, aangezien „wij wenschen, dat de Amerikanen weten, dat wjj hen slechts met betrouwbare perso nen in aanraking brengen." Wat betreft de samenwerking tusschen bet Instituut en de Ame rican Overseas Corporation, waar over tot op zekere hoogte bespre kingen zijn gevoerd, deelde de heer Steenberghe mede, dat deze niet tot stand is gekomen, aangezien het ondoenlijk bleek te zijn het bij zondere karakter van het Insti tuut, dat zich 't maken van winst niet ten doel stelt, te veceenigen met dat van de Americafi Over seas Corporation, die wel voor dit doel is opgericht. Het Instituut streeft er in het bijzonder naar om evenals dit voor den oorlog met succes plaats vond, den bouw te stimuleeren van groote fabrieken in Nederland, die bestemd zijn voor het monteeren van in de V.S. in massa geproduceerde onderdee- len, doch het beschouwt het niet als een onderdeel van zijn taak om voor bepaalde Nederlandsche on dernemingen of personen het ver- tegenwoordigingsrecht te verwer ven van Amerikaansche maat schappijen. voor het nummer, dat Woensdag l Januari des morgens zal ver schijnen, kunne,n weder geplaatst worden Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 10 regels, zal 75 cent meer worden gere kend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeelte, daarvan- Inzending kan geschieden tot Zaterdagavond 28 Dec. hed^i voor de wereld noodzake lijker dan ooit, aldus de Paus. De Paus bracht tenslotte het lot der hongerlijdende volkeren in herinnering eni drong op hulp aan. Hij sprak 32 minuten. Minstens 43 personen zijn om het leven gekomen bij de landing van drie Chineesche vliegtuigen op hét in mist gehulde vliegveld te Sjanghai. Volgens de 1 aatste Derichten zijn minstens 62 passagiers en leden' van de bemanning omge komen. Twee vliegtuigen behoor den tot de Chineesch-Amerikaan- sche luchtvaartmaatschappij, het derde tot de door den Staat be heerde Centrale maatschappij voor het vervoer door de lucht. De 3 vliegtuigen kwamen van Tsjoen- king„ en hadden totaal 68 passa gier? en 9 leden der bemanning aan boord. De ramp wordt te Sjanghai „de grootste ramp in de geschiedenis van de Chineesche luchtvaart" ge noemd. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was een „Skytrain" Het toestel was Nanking voorbij gevlogen vanwege de slechte ge steldheid van het weer en poogde te Kiangwan te landen. Door het totale gebrek aan zicht miste het de landirfgshaan en vloog op een boerderij. Een vrouw, in de boer derij, werd gedood en haar drie kinderen gewond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een C 47 Skytrain, die vergeefs gepoogd had 'te Kiangwan te lan den en daarna bp Lonegjoea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C 47 Skytrain, ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlogen naar Loengjoea, doch verongeluk te daar hij het neerkomen, ander halve kilometer ten, Zuidwesten van het vliegveld. Nader wordt gemeld, dat een van de twee verongelukte Ame rikaansche piloten. Kapitein J. M Greenwood, om het leven is ge komen, en dat de andere, Kapitein R. B. Preus, ernstig gewond is doch waarschijnlijk het leven zal behouden. In de nabijheid van Rio de I Janeiro is éen Argentijnsch vlieg- I tuig neergestort, dat van Londen i op weg was naar Buenos Aires, j Er bevonden zich 22 personen aan boord. Gemeld wordt, dat het vliegtuig tegen de Titjuca-bergketen, welke zich hoog boven Rio de Janeiro verheft, is gevlogen Twaalf uur na het ongeluk bereikte een red dingsbrigade, die zich in een stort regen door dichte wouden een weg moest banen, de plaats des onheils. Slecbts 2 personen bleken nog in een leven te zijn. Een der twee overlevenden is in een ziekenhuis overleden, zoo dat het aantal dooden thans 21 bedraagt. De toestand van den eenigen overlevende is zeer zorg wekkend Een tweemotorig vliegtuig wordt na een vlucht over de St. Laurensrivier (Canada) vermist. Het had een bemanning van 5 koppen en acht passagiers aan boord. Een onderzoek !s Inge steld. Britscsh vliegtuig aan de Kanaal- kust neergestort. Een éénmoto- rig Engelsch vliegtuig, onderweg van Parijs naar Lymone in Kent is Dinsdagavond bij Dungeness Point aan het Kanaal, neerge stort. De piloot bleef ongedeerd iuzen, i de naa bekes lortiSE 5 >r in doe tot ïdrag i koei idingei zijn koers dat en k„ jcdee an va-" anden ebt ej ezond leidin re e en N. in T :n h' tot 15 dej. J, uiten- 29 „STAfl 6 uur1 P. D Schut •udeja 2 „NE f 1.20 verkr: 3, Del e zaal vooi Dellen] I Paai;' IV. K* pti'. 21 Vief. jtwaai r). geste- ai 1 WO1 al- T 'ktlks' ~~|ak Lmfi

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1