HET CONFLICT IN INDO-CHINA. H i Telegrammen Conferentie Den Pasar. De commissie voor de Atoomenergie 7k enkele tegels m- leun ka< dI )kl nt (at' r MAANDAG 23 DECEMBER 1946. REGEERING HEEFT DE HOOFDSTAD VERLATEN. Nieuwe geruchten over Stalin. H.M. DE KONINGIN zendt Kerst- en Nieuwjaars boodschap aan troepen in Indonesië. Dr. VAN M00K over de uitspraak van de Tweede Kamer De vorst in Duitschland. HET AMERIKAANSCHE VOORSTEL AANGENOMEN. Trou wbetuiging Menadoneesche militairen. Spaar de telefoon in den Oudejaarsnacht. De Sovjet-Unie en Turkeij. Brand bij Nea. Roode Kruis te Weenen. ek h <kw& 't ei I ooki h> m te e /si I >bbe\ vat, A. wijl ALE 0G WEERSVERWACHTING «edegedeeid dooi ri-" K N M.I. te De BUt geldig tot Vrijdagavond. Styging van temperatuur. Meest nevelig. Zwaar bewolkt. Plaatselijk eenige lichte regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Z. en Z.W. j In het Z.O. nog lichte vorst. I Wegens neerslag wordt gewaar schuwd voor gladheid op wegen. VRIJE 3de Jaargang No. 386. Ad verten Heortt*-. oer mm 10 et.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertentie* tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Ternenzen Abonnementsprijs ƒ3.25 per kwartaal. In aansluiting op de berichten over den slag nabij en in Hanoi worden de volgende bijzonder heden gegeven: De Regeering van de Indo- CJhineesche republiek Vietnam heeft Hanoi verlaten „wegens de uitbreiding der door nationalis tische extremisten veroorzaakte gevechten". Hanoi zou door 30.000 aanhan gers van de autonome regeering van Vietnam omgeven zijn. De Fransche Minister van Koloniën, Marius Moutet zal zich per vlieg tuig naar Indo-China begeven. Op verzoek van den Premier van Frankrijk, Leon Blum, zullen de discussies over Indo-China veer tien dagen tot Moutets terugkeer, werden uitgesteld. Te weinig Fransche troepen. Voor de opheffing van de zit ting nam de nationale vergade ring bij handopsteking een resolu tie aan, waarin de sympathie wordt uitgesproken met de Fran sche troepen in Indo-China en hulde wordt gebracht aan hun poging om zich te kwijten van de taak van Frankrijk tot hooghou-» den van de beschaving en het brengen van vrede in het Verre Oosten. Het aannemen van een soortgelijke resolutie door de com missie voor de nationale verdedi ging had des morgens de com munistische leden van de commis- «ie er toe gebracht, voor de stem ming de kamer te verlaten, daar deze resolutie volgens hen een be- leediging was voor de autonome regeering van Vietnam. In de omgeving van den FÉkn- schen generalen staf te Parijs noemt men den toestand in Indo- China critiek. Op het oogenblik bevinden zich in Indo-China totaal 89.000 ^manschappen onder Fransch commando. Volgens militaire deskundigen te Parijs zou men 200.000 man schappen meer noodig hebben om Indo-China te „heroveren", in dien de troebelen militaire opera ties op grooten schaal noodzake lijk zouden maken. Proclamatie tot de bevolking. Generaal Moliere waarnemend hooge commissaris voor Frankrijk In Fransch-Indo-China heeft zich met een proclamatie tot de bevol king van Hanoi gericht. Hij ver klaart hierin, dat Vietnam op verraderlijke wijze de vijandelijk heden heeft geopend met een zelf de tactiek als Japan in Maart 1945. ,,De regeering van Vietnam Is op de vlucht", aldus de procla matie „de Fransche autoriteiten zijn verplicht de orde te herstel len". De hooge commissaris be looft alle noodige veiligheidsmaat regelen te zullen nemen. Nie mand mag zonder speciale ver gunning wapenen dragen, de avondklok wordt tijdelijk inge steld. Tot nog toe hebben de Fransche troepen in Indo-China opdracht gekregen uitsluitend defensief op te treden. Slechts in enkele uiterste gevallen hebben zij gebruik gemaakt van tanks en vliegtuigen. Zal de maarschalk zich terugtrekken De Daily Mail doet aanhaling van een bericht in het New-York- sche blad Time, volgens hetwelk Maarschalk Stalin, die lijdende zou zijn aan een acute hartkwaal, zich in de komende lente zou te rugtrekken. Stalin zou enkele weken geleden op een bijeen komst te Sotsji Molotof tot zijn opvolger benoemd hebben, met een als volgt samengestelde re geering: Vice-Premier: Beria, Mi- aister van Buitenlandsche Zaken: Generaal Mikojan; Eerste Secre taris van de Communistische Par tij: Maarschalk) Sjdanof; Tweede Secretaris: Malenkof; Minister van Verded ging: Maarschalk Boedenny; Voorzitter van den Raad van Sowjet-JJnie's: Andre- jef; Voo'rzitter van den Raad van Nationaliteiten: Maarschalk Boel- ganin; Voorzitter van den Opper sten Sowjet: Sjvernik. Zij ontsprongen den dans. Naar verluidt zijn de President van Vietnam Dr. Ho Tsji Minh en de Minister voor de Nationale Defensie Yon Guy en Giap Donder dagmiddag uit Hanoi ontkomen. Vrijdagavond woei de Fransche Vlag op de residentie van den President en op den schouwburg. Volgens een telegram van het Fransche persbureau A.F.P. uit Hanoi doven de Fransche troepen thans de laatste haarden van tegenstand. De schade aan het elctrische net schijnt ernstiger te zijn dan men aanvankelijk dacht. Men verwacht, dat de reparatie twee weken in beslag zal nemen. De Vietnameesche troepen heb ben, volgens de laatste berichten, 3 steden aangevallen: Bac Minh, ongeveer 65 kilometer ten N.O. van Hanoi, Hauduong en Phulang Huong, ongeveer 65 kilometer ten Noorden van Hanoi. A.F.P. meldt uit Nanking, dat leden van Indo-Chineesche natio nalistische partijen, die eenigen tijd geleden naar Chin gevlucht zijn, verzocht hebben om Chinee- sche en Amerikaansche bemidde ling in Indo-China. Fransch commentaar. iDoor alle Parijsche bladen wordt de nadruk gelegd op den ernst van den toestand in Fransch Indo-China, waar opnieuw een strijd tusschen Vietnameesche en Fransche troepen is ontbrand. Met uitzondering van de uiterst linksche pers eischen alle bladen een doortastend optreden. De rechtsche „Epoque" be schrijft den Vietnameeschen pre sident, Ho Tsji Minh, als commu nist cn beroeps-opruier en als Voormalig afgevaardigde van ds derde internationale te Moskou. Het blad meldt verder, dat gene raal De Lattre de Tassigny het Fransche expeditie-leger in Indo- China onder het commando van den Hoogen Commissaris, Admi raal Thierry d'Argenlieu, zal la ten. d'Argenlieu is, zooals bekend, Vrijdag naar Saigon vertrokken. De Legercommandant te Bata via heeft bij dagerder de volgen de telegrafische Kerst- en Nieuw jaarsboodschap van H. M. de Ko ningin bekend gemaakt: „Bij de nadering van het Kerst feest en van Nieuwjaar zend ik allen, die deel uitmaken van zee land- en luchtmacht in Indonesië mgn beste wenschen voor een ge lukkig Kerstfeest en een voorspoe dig Nieuwjaar. Ik reken er op, dat gij de moei lijke doch schoone taak het bren gen van recht en vrijheid aan de volkeren van Indonesië, met zelf- beheersching en bekwaamheid zult volbrengen." Toen men Dr. Van Mook te Den Pasar zijn meening vroeg over het resultaat van de stem ming in de Tweede Kamer, ant woordde hij: ,,Ik ben zeer ver heugd, ik acht het resultaat ook van belang voor het verdere ver loop van de conferentie te Den Pasar." GLASACTIE „RUITEN TROEF" IN DEN H£AG. Het Haagsche glascomité „Rui ten troel" kan. op een geslaagden sluitingsdag van de actie terug zien. Zaterdag trok in de ochtend uren een honderdtal wagens me: de noodige helpers de stad in. Resultaat een lawine van glas, de pakhuizen te klein; verwon derlijk waar al het glas vandaan kwam. De neven-actie, de geld inzameling, heeft ondanks de felle koude, naar den stand van 7 uur tenminste, 12.000 opgebracht. VEREENIGDE NATIES. INDONESIË. Het Comité-Generaal van de confetentie te Den Pasar heeft drié telegrammen, waarvan twee in het Nederlandsch, aan den Voorzitter van de Tweede Kamer en de Commissie Generaal, en een in het Maleisch aan het Centraal Nationaal Comité te Djokjakarta, verzonden. Het telegram aan den Voorzit ter van de Tweede Kamer luidt: „De aanvaarding van de ont- werp-overeenkomst van Lingga- djatie door de Tweede Kamer, is door de conferentie te Den Pasar met vreugde en voldoening ont vangen. De conferentie te Den Passar geeft aan de Tweede Ka mer en aan het Nederlandsche volk uitdrukking aan haar dank baarheid voor het vertrouwen, dat in het Indonesische volk gesteld wordt. De beslissing geeft den moreelen steun om het werk zoo spoedig mogelijk voort te zetten. De plenaire conferentie te Den Pasar, gehoord hebbende, dat de overeenkomst van Linggadjati door de Tweede Kamer in Neder land is aanvaard, is van meening, dat de overeenkomst in dit tijds gewricht voor het geheele Indone sische volk de eenige weg tot ge luk en welvaart is. De drie telegrammen waren ge- teekend: De Conferentie te Den Pasar in pleno. De militaire situatie. Het militair communqué van Zaterdag luidt: Medan. Het vliegveld van Me- dan is met mitrailleurs, mortie ren en geweren onder vuur geno men. Twee plunderaars zijn ge-v dood. Bandoeng. Negen leden van de Lasjkar Rajat zijn gearresteerd, terwijl documenten, zwaarden en speren in beslag zijn genomen. Bij botsingen zijn drie terroristen gedood. Semarang. Een bende, die in het Nederlandsch gebied is doorge drongen, heeft een brug opgebla zen, deze brug was hoofdzakelijk j voor burgerlijk gebruik bestemd De bende werd door een Neder landsche patrouille verspreid. Soerabaja. Verscheidene pa trouilles werden beschoten. Twee Indonesiërs werden gedood. Bali. Bij een aanval op een kampong door terroristen werden zes Indonesiërs uit de bevolking gedood en zeven gewond. Negen tien huizen werden geplunderd. Daarna staken de terroristen deze huizen in brand. Celebes. Bij botsingen ten Oos ten van Makassar werden vijftien Indonesiërs gedood. Thans reeds ernstige gevolgen. De vorst wordt een steeds meer dreigend gevaar voor West- Duitschland. Nadat - de vaart op den Rijn tusschen Bingen en Rolandseck moest worden stopge zet, is Zaterdag wegens sterken ijsgang de geheele Rijnvaart stil gelegd. De ernstige toestand is ontstaan in het sedert verschillen de dagen van waterverbindingen afgesloten land Nedersaksen en in het bijzonder te Hannover. Het militair bestuur heeft hier met ingang van Zaterdag tot 1 Januari alle bedrijven doen stop zetten met uitzondering van ko lenmijnen en electrische centrales. Het verkeer is tot voedseltrans- port beperkt, doch treinen vol aardappelen zijn in Hannover be vroren. Indien deze maatregel niet genomen was, zou de geheele electriciteitsvoorziening van Ne dersaksen binnen enkele dagen voor onafzienbaren tqd zijn stop gezet. De koude wordt ook een toenemende hindernis voor het treinverkeer; reeds veie locomo tieven zijn wegens bevriezing uit gevallen, terwijl zachte bruinkool en erts niet ontladen kunnen wor den daar zij aan de wagens zijn vastgevroren. Door het stopzetten van de Rijnvaart vermindert de trans portcapaciteit opnieuw met ander half millioen ton per maand. Tijdens de vergadering van de commissie voor atoomenergie heelt Gromyko (Sovjet-Unie) ver zocht de bespreking van het Ame rikaansche plan voor controle op atoomenergie zes of zeven dagen uit te stellen. Zulks was naar zijn meening noodzakelijk om nauw keurig te kunnen vaststellen, of het plan in overeenstemming was met de onlangs door de algemeene vergadering der V. N. goedge keurde ontwapeningsresolutie. Gromyko vond steun hij den afgevaardigde van Canada, die een amendement indiende, volgens hetwelk het plan, nadaf het door de commissie in principe zal zijn goedgekeurd, vja de werkcommis- sie naar den Veiligheidsraad zaï worden gezonden, terwijl deze of het plan in overeenstemming is mei de ontwapeningaresolutie. Baruch (V. S.) aanvaardde het Canadeesche amendement onder mededeeling, dat het met de prin cipes van zijn eige.n aanbevelin gen overeenKwam. Sir Alexander Cadogan (Enge land) was het met Baruch's ver klaring eens. Frankrijk onder steunde het Canadeesche amen dement. De commissie nam ver- Het hoofdbestuur van de mili taire belagenvereeniging „Perse- rikatan Menado" kwam dezer da gen bijeen in een gecombineerde vergadering met het bestuur van de atdeeiing Makassar. Hierin werd besloten om namens alle Me nadoneesche militairen van het Koninklijke Nederlandsch Indische leger den afgevaardigde van de Mmahassa voor de conferentie te Den Pasar, den heer Dengah, te verzoeken de gevoelens van be doelde militairen op deze confe rentie te doen vertolken met de volgende woorden: „Wij wenschen door te blijven dienen onder de Kroon en wenschen geen inmen ging van de republiek Het Amerikaansche Minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft hekend gemaakt, dat Alcide de Gasperi, de Italiaansche eerste Minister, in het begin van den volgenden maand een bezoek aan de V. S. zal brengen ter bespre king van de mogelijkheden tot. hervatting van normale handels betrekkingen tusschen de V. S. en Italië. De eerste stap tot hervatting van den handel tusschen beide landen werd in October 1944 ge daan, toen het Amerikaansche ministerie van Financiën de be perkingen van de wet op handel met den vijand voor het bevrijde Italië ophief. Uit een studie, die gepubli ceerd werd door het Public Policy Committee, blijkt 'dat voor de eer ste maal de nationale schuld van de V. S. uitgaat boven het jaar- lijksche inkomen. De schuld na den tweeden wereldoorlog be draagt per hoofd 1.961 dillars in vergelijking met 240 dollars na den eersten wereldoorlog en 76 dollars na den burgeroorlog, 15 dollars na den oorlog van löx2 en 19 dollars na de revolutie. De enorme ♦aardbeving en vloedgolf, die groote gebieden van Centraal en Zuid Japan hebben geteisterd, hebben ongeveer 1200 slachtoffers, 637 dooden en 646 gewonden geëischt, terwijl 4663 gebouwen werden vernield. De aardbeving vond plaats Zaterdagmorgen te vier uur twin tig plaatselijken tyd en voorna- melgk het zuiden van het Japan- sche moederland heeft getroffen, nameljjk het eiland Sjikokes. In de provincie Kotsji op dit eiland werd zestig procent van de huizen vernield. In de streek van Tokio werd gedurende twee m'nuten een aardschok waargenomen; hier werd gsen schade aangericht. Om 10 uur 's moVgens (Japan- eche tijd) heeft opnieuw een aard schok plaats gehad en wel in het gebied van Kagawa op Sjikokoe. volgens het Amerikaansche voor stel met inbegrip van het Cana deesche amendement aan. (Met tien stemmen vóór en geen enkele tegen. Gromyko (S. U.) nam niet aan de stemming deel en Polen onthield zich officieel hij de stem ming). Het Sovjet-amendement, dat tevoren in stemming was ge bracht, werd verworpen met de stemmen van Polen en de Sovjet - Unie vóór. Een Poolsch voorstel om de Amerikaansche voorstellen te ver wijzen naar de subcommissie voor wetenschappelijk onderzoek, werd verworpen met negen tegen twee stemmen en één onthouding. De bijeenkomst werd vervolgens voor onbepaalden tijd verdaagd. In verband met het perso neelstekort op verschillende te lefoonkantoren, wordt het pu bliek verzocht in den nacht van 31 December op I Januari a.s. het aantal en den duur van de niet-automatische telefonische nieuw jaarswenschen te beper - ken. De Prawda nit besehui gingen. De „Prawda", het orgaan van de Sowjet-Russische Communis tische Partij, heeft de Turksche regeering ervan beschuldigd te streven naar vertroebeling van de betrekkingen met Turkije'* buurstaten en „een millioenen- leger op de been te houden", al dus meldt radio Moskou. „Vreemd als het moge schijnen, is Turkije het eenige land, dat na den oor.og niet tot demobilisatie overgaat, terwijl het aan den oor log geen deel heeft genomen", aldus voegt het blad er aan toe. „Allerlei provocateurs, oorlogs ophitsers en betaa.de agenten van imperialistische buitenlandsche machten zijn in Turkije actief. Klaarblijkelijk wordt de mobilisa tie in Turkije gehandhaafd ter begunstiging van het streven dezer imperialistische machten. Er worden pogingen in het werk gesteld -het gebied van deze ge vaarlijke activiteit tot nabuurlan den uit te strekken. Juist in dit verband ontwikkelt zich de bij zondere belangstellingvan Tur kije voor de Arabische landen. Omtrent z.g. eenheidspaket- ten nog niets bekend. Naar aanleiding van den brand in het gebouw van het Neder landsche Koode Kruis te Weenen, welke Vrijdagmorgen is uitgebro ken en waarbij volgens een be richt van het Agence France Presse een groote hoeveelheid levensmiddelen en medicamenten verloren gegaan zou zijn, wordt ons van de zijde van het Neder landsche Roode Kruis te 's-Gra- venhage nog medegedeeld, dat juist op 18 December j.L te Wee nen een omvangrijke zending Kerstpaketten, afgezonden uit Nederland. was aangekomen. Men neemt aan, dat deze partg nog niet was gedistribueerd; de mogelijkheid bestaat dus, dat de zending zich ten tijde van den brand in het getroffen gebouw bevond. De zending bestond uit een partij z.g. eenheidspaketten, tot het verzenden waarvan door relaties van de geadresseerden in Oostenrijk opdracht was gegeven, vervolgens uit paketteq. van bui tenlanders, welke via het Neder landsche Roode Kruis naar Wee nen werden doorgezonden alsme de uit een Dartij levensmiddelen, door het Roode Kruis in Neder land naar Wegnen gezonden ten behoeve van de Nederlandsche ko lonie aldaar. Nadere berichten omtrent het al dan niet bescha digd zijn van de Nederlandsche zending zijn nog niet ontvangen. De z.g. eenheidspaketten welke door ,'t Roode Kruis naajkOosten- rijk werden verzonden, waren uit sluitend bestemd voor Nederlan ders aldaar. :n oers lat i kol deel! ivaa| den it e| ;ond idin.4 er a Na n T<j hil >t 15 deja •■NE» 1.20 srkri Del zaal ijn i vool ■Hen! Paar; f. Hi ;r. 2"| lef. I. D - ,-j ovaal 'est E J rerri woj por rstr EN: r T (ksv Uk

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1