K t 11 4 a tm «i'3 I 4 wlllr H,. 1° I"! 7 Rr, 4 J »E E|-i is w;!' ,f? Conferentie van Denpasar geopend Duitsche „doktoren" staan terecht Het Wereldzionistencongris %p 'tl '3-wf (=44*: Ie' I W P. N f-H t5 i> p N j&ft Jii iAti "t I t<j« "rk;*e: y fW -.1' a 4k yj »r; 1 1' N-C'ID lr -qi v n I NIKii ra -J -UA-P» -x f e:t«fca '0<: i £e „a i -v ten Openingsrede Dr. Van Mook De gruweldaden in het kamp Auschwitz Een rumoerige zitting De staking in de Antwe^ïsche haven Per vrachtauto raar Tolen „Muilkorf-wet" in Frankrijk Heldin va de Maquis krijgt het George Cross De spaarsaldi bij de Rijkspostspaarbank BYRNES OYER DE VREDESVERDRAGEN 5 on pu] H kit Htc. Hir^TT int ,e r n - - aa V 1! D »7n jM 12 a.11 K In i. ja □'.•a ®cl B' i-iiik- IC 11 j1 o**-" *e< :it ilKKI 1 v a van bet bestand is onbevredigend. Als het komt tot onderteekeniiig der overeenkomst, dan moet een toepassing van het bestand on middellijk in de besprekingen wor den betrokken. Het tweede heuglijke feit noemt spr. de basis-overeenkomst., welke thans aan de Kamer wordt voorgelegd. Door de ontwerp-overeenkomst is naar sprekers meening een be gin van uitvoering gegeven aan de beginselen neergelegd in de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942. Er zijn nog een aantal vragen en vraagstukken, die een nadere re geling behoeven, sociaal-economi sche onderwerpen zullen biivoor- beeld ook spoedig geregeld dienen te worden. De heer Joekes brengt in ver band hiermede ook de militaire kwestie naar voren en hij infor meert hoe de Regeering zich voor stelt de waarborgen voor de vei ligheid effectief te maken. In goede samenwerking zal z i. ge tracht moeten worden te bereiken wat men zich voor oogen heeft gesteld. Het betoog van den heer Vonk aanroerend merkt spr. op dat alle grond van diens requisitoir ont valt, omdat de oozet om te be- nadeelen bij de FeceTing nooit 1 kan hebben voorgezeten. De heer Jdekes betoogt verder o.a., dat de overeenkomst gezien moet worden als één en ondeel baar. Er is z.i. geen enkele aan leiding om te spreken van Ling- gadjati 1, 2 en 3. De overeenkomst zal naar goede trouw moeten worden uitgelegd. Wij, zegt spr., wil len het vertrouwen geven en het winnen. Als wij de over eenkomst aanvaarden met den oprechten wenseh tot samenwerking met alle groe pen in Indonesië, dan is hij ervan overtuigd, dal-we een faze ingaan, die stellig moei lijkheden en (teleurstellingen zal brengen, maar dat we een toekomst in gaan met een goed perspectief. Daarna kwam de Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, de heer Jonkman aan het woord. Met het oog op dé vraag naar een grondige beantwoording verzoekt hij zijn rede op een later tijdstip te mogen vervolgen. De Voorzitter zal den Minister daartoe gelegenheid geven in de vergadering van heden des voor middags te 11 uur. Dan komt tevens aan de orde behandeling van de hoofdstukken XIII (Over zeesche Gebiedsdeelen) van de rijksbegrootingen voor 1946 en 1947. Dr. II J. Van Mook heeft Woensdagochtend om 9 uur plaatselijken tijd de conferen tie van Denpasar geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: „Het is misschien op dit oogenbïik voor Nederland en Indonesië het moeilijkste vraagstuk om te (midden van de gebeurtenissen in verschil lende deelen van den Archipel het einddoel en den samen hang in het oog te houden, de volgorde der beslissingen te bepalen en voor ieder onder deel van het totale vraagstuk de plaats binnen het geheel te vinden. Allerlei ontwikkelin gen voltrekken zich tegelij kertijd, doch op verschillende wijze. Telkens moet 't over leg verplaatst worden. Het is begrijpelijk, dat een ieder snel vooruit wil, om eindelijk tast bare resultaten te verkrijgen. Het is ook begrijpelijk, dat de hiec verzamelde vertegenwoordigers van de Groote Oost, of zal ik nu maar verder zeggen: van Oost- Indonesië, het gevoel moeten heb ben, dat de aandacht gedurende de laatste maanden wel sterk ge concentreerd is geweest op Java en Sumatia en dat het gebied, dat zij vertegenwoordigen, nog steeds ver van Batavia is. Toch geloof ik, dat een andere snellere werkwijze onmogelijk zou zijn geweest of onvruchtbaar zou zijn gebleven. Uiteindelijk en dat wil ik gaarne in mijn rede voorop stellen is het streven de? Regeering steeds gericht op samenbrenging van al die deelen van Indonesië, die onder waar borgen voor het behoud van hun eigen karakter de eenheid van het land nastreven en welker deel neming aan het geheel een onmis- baren eisch is, .willen wij hier een krachtige natie vormen. Het stre ven naar bijeenbrenging van het geen door feiten en sentimenten verdeeld is geraakt, maakte nood zakelijk om te Malino rekening te houden met Java en Sumatra, evenals te Linggadjati rekening is gehouden met Borneo en de Groote Oost. Er moest een grond slag gevonden worden, waarop men bijeen kop komen en daar voor was de ontwerp-overeen komst van Linggadjati even nood zakelijk als het overleg dat daar aan te Malino en te Pangkalpi- nang is voorafgegaan. Daarbij moet de zekerheid gewonnen wor den, dat voor de burgers en de ingezetenen recht en veiligheid in het nieuwe staatsbestel zullen bestaan. Ik geloof, dat men in de ver schillende besprekingen, overeen komsten en ontwerpen bij zorg vuldige bestudeering die eenheid en dat streven tot samenvoeging Van gelijkgerechtigde deelen op Getuigenverklaringen Neurenberg. te Het Amerikaansche hoogge rechtshof heeft Dinsdagmorgen een getuigenis van Dr. Robert Levy, hoogleeraar aan de medi sche faculteit te Straatsburg, aangehoord. Dr. Levy werd naar Auschwitz en Birkenau gedepor teerd, alwaar hij tot chef-medicus van een bloc werd gepromoveerd. Door z.g. selecties" werd hij van tijd tot tijd van 80 a 90 van zijn patiënten, die hij nooit meer terugzag, beroofd. Eind 1943 brachten de Duit- schers een honderdtal jongelieden, In de avondvergadering van het wereldzionistencongres is het Dinsdag rumoerig toegegaan, toen de jongste botsingen tusschen de Joodsche socialisten en de revi- siopistische (rechts georiënteerde zionisten) arbeiders te Petahtik- vah (Palestina) 'ter sprake wer den gebracht. De revisionistische Verschillende schepen naar Rotterdam. Volgens de laatste inlichtingen hebben thans 13.000 arbeiders het werk neergelegd in de Antwerp- sche haven. De schepen blijven met hun lading liggen en de ree- ders hebben de bedreiging geuit ze naar Rotterdam te zenden. Drie ladingen fruit loopen reeds gevaar door de vorst te worden aangetast, hetgeen zou neerko men op 'n schade van fr. 100.000. Ook verscheidene tonnen boter loopen gevaar dooi- de koude te worden aangetast. De stoomschepen „Tamara" en „Atlantic Wind" zetten in plaats van naar Antwerpen koers naar Rotterdam en Marseille. Verschei dene andere schepen liggen in Antwerpen in de haven voor an ker doch zijn nog niet aan de kade gemeerd. Minister Huysmans doet een beroep op Antwerpsche haven arbeiders. Volgens ,,'Le Soir" l;eeft de heer Huysmans, Belgisch eerste Minis ter, volgend telegram aan de havenarbeiders van Antwerpen gezonden: „Oproep tot de Ant- werpsche havenarbeiders. Ik doe een dringend beroep op het ge zond verstand en op het verant woordelijkheidsbesef van' de Ant- werpsche havenarbeiders en ik zet hen aan het werk te hervat ten. Het belang van het geheele land eischt de onmiddellijke her vatting van het werk. Zoo aan dezen oproep geen gevolg wordt geeeven, zal de regeering zich gedwongen z;en drastische maat regelen te treffen. afgevaardigden dienden een motie in, waarbij de „Histadlroeth", de socialistische arbeidersorganisatie in Palestina verantwoordelijk ge- gesteld werd voor het geschil in twee*textielfabrieken, dat tot de botsingen had geleid. Volgens de motie werden 25 revisionistische arbeiders gewond, van wie 1 ge vaarlijk. Zij eischten, dat het geheele geschil door het congres naar een neutraal scheidsgericht zou worden verwezen, daar de tijdelijke zionistische executieve te Jeruzalem door de staking van het werk in- de heide fabrieken er bij betrokken was. Tijdens het lezen van de motie klonken kreten en gejouw van de zijde der socia listische afgevaardigden links uit de zaal, hetgeen van de rechter zijde door de revisionistische af gevaardigden beantwoord werd. - Isaak Grunbaum antwoordde na mens de arbeidsafdeeling van het Jewish Agency, dat deze kwestie tot een politiek geschil werd op geblazen. Eliëzer Kaplan, penningmees ter van het Jewish Agency, vroeg het congres om goedkeuring van de begrooting voor 1947, waarop 15 millioen pond is uitgetrokken voor verschillende soorten uitga ven in het belang van het alge meen. Dezer dagen is een zware vrachtauto van een der vervoer bedrijven, die zich met interna tionaal wegvervoer bezighouden, vertrokken met een lading bloem bollen voor Polen. Dit is een der eerste ritten, waarvoor de Rus sische bezettingsautoriteiten, toe stemming hebben verleend. De mogelijkheid bestaat, dat door het vrachtautovervoer in de toekomst rechtstreeks vervoer mcgelijk wordt met de door de Russen be zette deelen van Duitschland en de landen ten Oosten daarvan. Ook naar Boedapest werden reeds door zware vrachtauto's van het beroepsvervoer enkele tochten ge maakt, waarvoor eveneens een speciale vergunning was verleend door de Russische militaire auto riteiten. bijna allen Polen, van 20 tot 24 jaar binnen. Zij waren toen ge zond en krachtig. Enkele dagen later trof hij ze in zijn kliniek aan met verbrande onderlijven en dijen, als gevolg van behandeling met ,,X-stralen" voor sterilisatie. Enkele weken later werden de overlevenden gecastreerd. Allen stierven zij. Dr. Levy zeide, dat 41/2 millioen menschelijke wezens op deze wijze te Auschwitz alleen al vermoord werden. In Juli 1944 werden 22.000 menschen per dag vernietigd. Zelfs de verdedigers zwegen Nadat Dr. Levy zijn verklaring afgelegd had, durfde geen der Duitsche advocaten een woord te zeggen. Vervolgens was de beschuldigde Rudolf Brandt, kolonel der SS, aan de beurt. Hij was de eerste, die op de gedachte kwam om Joodsche vrouwen te steriliseeren. Na hem verscheen getuige Hein- rich Stoehr dn de beklaagdenbank. Hij wa§ in Dachau geïnterneerd en 'fungeerde aldaar als zieken oppasser van een bloc. Hij ver-' klaarde, dat nog geen 50 zigeu ners de experimenten, waarbij slachtoffers met zeewater wer den „gevoed", overleefden. „Wanneer de zieken in te groo- ten getale stierven" aldus getuige, „lieten de .doktoren", belast met de experimenten de lijken verdwij nen en vervangen door andere patiënten, die in tamelijk goede conditie verkeerden. Op deze wij ze konden zij bevredigende rap porten indienen.'* Ter eerste officieele vergade ring van Leon Blum's kabinet is men accoord gegaan met een „Muilkorf-wet", volgens welke het aan Fransche regeerings-ambte- naren verboden is persconferen ties te houden of interviews te verleenen dan wel' radio-toespra ken te houden zonder daartoe gemachtigd te zijn. Volgens opvattingen van jour nalisten zou deze maatregel waar schijnlijk sterken tegenstand ont moeten. Deze maatregel zal niet aan de Assemblee ter goedkeuring worden voorgelegd en ook niet bij wijze van presidentieel decreet worden uitgevaardigd, doch is genomen op verantwoording van het kabinet Aan de 24-jarige heldin van de Fransche ondergrondsche bewe ging, Violette Szabo, is het Geor ge Cross toegekend. Gewapender hand heeft zij tegen de Gestapo gestreden, totdat zij totaal uit geput was. In het concentratie kamp Ravenstrueck heeft zij af schuwelijke martelingen onder gaan. Voor het vuurpeleton legde zii zulk een kalmte aan den dag, dat .zij zelfs de bewondering van haar beulen afdwong. Haar ouders en 4-jarig dochtertje Ta- nia ziin uit Londen van de onder scheiding op de hoogte gesteld. den achtergrond duidelijk zal kun nen waarnemen, zoodat er geen twijfel behoeft te bestaan of de aandacht voor en de invloed van de verschillende gebieden gelijke lijk verdeeld is. Wij moeten bij dit alles verder bedenken, dat niet alleen het conflict op Java en Sumatra maar ook de algemeene wereldtoestand den wederopbouw hebben vertraagd. Men behoeft slechts na te gaan, hoe de om standigheden zijn in de landen om o.is heen, om te beseffen, dat wij met onze moeilijkheden niet alleen zijn en dat het herstel van een gezonde maatschappij met een ge zond economisch leven ook elders door de na-oorlogsche gebeurte nissen en toestanden ernstig be lemmerd wordt." Vervolgens vergeleek Dr. Van Mook den toestandin Oost-Indo- nesië met die van Java en Suma tra en zeide: „Hoewel het op het eerste gezicht schijnt, dat hier een achterstand is in staatkundige organisatie, toch zijn er de grond slagen goed systematisch door dacht en uitgewerkt, hetgeen na een schijnbaar langzamer begin kan bijdragen tot verdere uitwer king in veel sneller tempo. Wij zijn hier hijeen om een begm te maken met de staatkun dige organisatie van Oost-Indone- siè als geheel, ofschoon nog slechts^ een voorloopige vorm mo gelijk is, waarbij het belangrijker is organen tot stand te brengen, waardoor deze gebieden zullen kunnen werken en spreken, dan te trachten een schijnbaar vol ledige, doch in werkelijkheid pa pieren organisatie tot stand te brengen. Het is noodig in het belang van Oost-Indonesië, dat dit gebied een persoonlijkheid krijgt en als per soonlijkheid zich zal kunnen voe gen bij de andere deelen van den Archipel, om tezamen met Neder- land een nieuwen opbouw te over leggen en tot stand te brengen. Wanneer de Regeering stelt, dat Oost-Indonesië niet aan de Vereenigde Staten van Indonesië zal deelnemen op een lager niveau dan welke andere staat ook dan beteekent dit, dat de regeering" in de allereerste plaats streeit naai het in het leven roepen en handhaven van een innerlijk ster ke en eensgezinde organisatie in iedere negara, dus ook in Oost- Indonesië. Dit beteekent niet, dat men nu reeds als bij tooverslag volstrekte gelijkvormigheid kan tot stand brengen van alle deelen, want de geschiedenis der verschillende deelen van Indonesië is de laatste 14 maanden verschillend geweest. Maar het bqteekent wel, dat er gelijkwaardigheid zal moeten zijn en dat de Oost-Indonesische ver tegenwoordigers aan de conferen tie van dezen grondslag zullen kunnen uitgaan bq de besprekin gen met anderen en dat Oost- Indonesië in iedere centrale orga nisatie op passende wijze zijn stem zal moeten hebben en zal behooren vertegenwoordigd te zijn. Hoewel de omstandigheden ons tot tijdelijke voorzieningen nood zaken, willen wij den wettigen weg niet verlaten, daar juist de ontwikkeling volgens de wettigen weg dit gedeelte van den Archipel onderscheidt van hetgeen zich elders heeft voorgedaan. Wij wil len niet stilstaan, totdat elders de moeilijkheden zijn -opgelost en wij behoeven zulks ook niet, want de nier ontworpen regelingen kunnen in voorloopigen vorm onmiddellijk na de overeenstemming in wer king worden gebracht in afwach ting van de nadere sanctie van 't hoogste gezag van het land en Van. het Koninkrijk. Dr. Van Mook wees verder op den noodzaak en de voordeelen van een federatief systeem voor de eenheid van Indonesië, in welk verband spreker art. 3 van het voorgelegde ontwerp beschouwd wilde zien. Art. 3 tracht n.l. een plan te schetsen voor bevoegd heidsverdeling tusschen de nega ra's eenerzijds en de Vereenigde Staten anderzijds. Men kan het zoo stellen: Oost- Indonesië wenscht de in art. 3 geschetste taak aan een federa tief gezag opgedragen te zien en is derhalve bereid, indien ook de andere staten dit Inzicht deelen, daartoè de noodige bevoegdheden aan het federatief gezag af te staan, waarbij men zich de wijs heid voorbehoudt zjjn standpunt nog te herzien. Hierbij komt nog het voordeel, dat de stem van Oost-Indonesië niet alleen gelijken invloed heeft als die van de andere staten, maar ook de eerste is, die in duidelijke en concrete voorstellen spreekt en dus het initiatief neemt tesamen met de Indische regeering". Dr. Van Mook noemde vervol gens de in het gebied aanwezige grondslagen voor een zelfstandig bestaan als ne>?ara, waaronder hij o.a. het vermeldde, dat de zeever bindingen het land een bijzonder karakter gaven, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat de toekom stige hoofdstad een knooppunt van deze Verbindingen vormt. Onder de volkeren van Indonesië hebben de volken uit dit gqbied de beste kansen de vrachtvaarders van den Archipel te worden en daardoor éen belangrijke plaats te bezetten. De resten van twee dracht, verwildering en terreur moeten ten spoedigste uit Oost- Indonesië verwijderd worden. wet is van belang om naast éte keuze van de eerste voorloopige bewindslieden in overleg met de republiek, Borneo en Nederland uit de negara figuren te kiezen, die Oost-Indonesië zullen vertegen woordigen en die in het voorloo- pig te hervormen centrale appa raat van de Indiscfhe regeering zullen worden opgenomen. Dr. Van Mook besloot zijn rede als volgt: „Wanneer in een gedeelte van dezen archipel de politieke vrede geheel kan hersteld worden, het vertrouwen tusschen Indonesiërs en Nederlanders kan worden ge grondvest en het reconstructie- werk met volle toewijding en in spanning van alle krachten kan worden aangevangen, dan zal dit zonder twijfel door de kracht van het voorbeeld ook de anderen meesleepen. Ik ben vertuigd, dat Oost-Indonesië zoodanige moge lijkheden in zich bergt, dat het waard is met vollen inzet van zijn persoonlijkheid er voor te strijden. Moge de Almachtige ons bij de besluiten, waartoe wij ge raken en de bij keuze van de per sonen. aan wie wij de verdere uitwerking van deze taak toever trouwen, bijstaan en ons blijven leiden on den weg, d:e voor Oost- Indones'ë en voor Indonesië als geheel de beste is". Het Ministerie van Financiën deelt mede:, In een der dagbladen kwam dezer dagen een bericht voor in zake de vermindering der spaar saldi ,bij de Rijkspostspaarbank in October. Het bericht wekte den indruk, dat de genoemde cijfers betrekking hadden op October 1946. doordat het jaartal was weggelaten. Het overzicht betreft evenwel den toestand in October 1945, toén na de gedwongen stor ting in voorafgegane maanden in verband met de geldzuivering se dert 26 September 1945 'een ern stig tekort aan liquide middelen in nieuw geld ontstond voor de dacelijksche kosten van levenson derhoud, de uitbetaling van loo- nen, salarissen enz. "Dit had weer tot gevolg een sterke opvraging van de geblokkeerde spaargelden op grond van de beschikking deblokkeering 1945 en de algh- meene vergunningen. De cijfers van October 1945 werden eerst kort geleden gepu bliceerd. Zij waren 54,772.461,98 teruggaven en i 2.175.153,99 inleg. Voor October 1946 zijn de cijfers nog slechts globaal bekend. De terugbetaling bedroeg circa 31.800.000 tegen een inleg van circa ƒ22.104.000. Bij de terugbetalingen dient men mede te denken aan betaling van belastingen uit geblokkeerde tegoeden. Bovendien wordt het inleggen van gelden ongunstig be- invloed door sluiting van de in- leggingsmogelijkheid in de tweede helft van de maand. De cijfers van de andere spaarbanken ver- toonen een gunstiger beeld. Daar bedroeg de terugbetaling in Octo ber 1946 29.263.683 en de inleg 28.854.335. De Amerikaansche Minister is optimistisch. James Byrnes, de Amerikaan sche Minister van Buiteniandsche Zaken, heeft op een persconferen tie te Washington verklaard, dat hij de vreugde en het optimisme van den Sovjet-Russischen Minis ter van buiteniandsche Zaken Molotof en zijn Engelschen ambts genoot Bevin over de resultaten van de jongste besprekingen van de Groote Vier en de V. N. en de vooruitzichten, die deze bieden voor succesvolle onderhandelingen in de toekomst, volledig deelt. Byrnes legde er den nadruk op, dat bet na de besprekingen over de vredesverdragen met de vijf assatellieten bereikte resultaat tot voorbeeld kan dienen voor andere verdragen en nog grooter succes mogelijk maakt. Hij legde er in het bijzonder den nadruk on, dat de economische clausules den plaatsvervangenden Ministers van Buiteniandsche Za ken aanzienlijk kunnen helpen by hun besprekingen over het ver drag met Oostenrijk, waarvan hij de vooruitzichten „bijzonder goed" noemde. Hoe eerder de Groote Vier een vredesverdrag met Oos tenrijk hebben opgesteld, aldus Byrnes, des te spoediger kunnen de troepen van alle landen uit Oostenrijk worden teruggetrok ken. -r- Joodsche journalisten, die het wereld-Ziopistencongres te Bazel bijwonen, hebben voorbe reidende besprekingen gehouden om te komen tot een wereldcon ferentie van Joodsche journalisten V

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2