S 4 g l Besprekingen over het Veto-recht. In enkele cedels De militaire situatie. Van Kleffens' beschuldigingen. i J 4 i 0- *4 MAANDAG 16 DECEMBER 1946. Algemeene Vergadering der U. N. 0. Zij vonden een „Verreikend begrip!" NA BLUM'S VERKIEZING. AANSLAGEN te Londen. Antwoord van Am. Minister van Buitenlandsche Zaken De toestand Perzlë. Onze betrekkingen met Spanje. DE KOUDE IN EUROPA. c: )Gi WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt geldig tot Maandagavond. ,Zeer strenge vorst. Voor Gelderland, Oost. Noord- Brabant en Limburo- 10 tot 13 graden vorst, Zuid-Holland en Waddenzee 2 tot 6 graden en voor het overig deel van ons land 6 tot 10 graden vorst. 3de Jaargang No. 380. AdvertentieDrljs- Der mm 10 ct.minimum per advertentie 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties: l5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Australische resolutie aangenomen. De algemeene vergadering der V. N. is Vrijdag begonnen met de bespreking van haar aanbeveling aan den Veiligheidsraad inzake het gebruik van het vetorecht. De zaal was slechts half bezet. Men begon met de resolutie van Australië, waarin wordt verzocht het veto zoodanig te beperken, dat de doelmatigheid van den Vei ligheidsraad niet in gevaar wordt gebracht. Wysjinsky bestreed de resolutie, die hij een poging tot het onder mijnen der eensgezindheid noem de. Zij geeft blijk van een vijan dige houding ten opzichte van de Sovjet-Unie, aldus Wysjinsky, en dit zou niet van zooveel belang zijn, als Engeland en Amerika de resolutie niet steunden. Senator Warren Austin (Ame rika) betoogde, dat de resolutie in overeenstemming is met het standpunt van de overgroote meerderheid bij de V. N. Wij hopen dat de Sovjet-Unie, ondanks baar ernstige oppositie, de resolutie zal willen aanvaarden in denzelfden geest als waarin zij is ingediend, n.l. als een werke lijke bijdrage tot den internatio nalen vrede. Canada, Tsjecho-Slowakije en Wit-Rusland spraken zich ten gunste van het vetorecht uit. Wellington Koo (China) zeide zich van stemming te zullen onthouden daar hij niet dacht, dat de resolu tie haar doel zou bereiken. Bij stemming werd de resolutie met 36 tegen 6 stemmen en 11 onthoudingen aangenomen. De Sovjet-groep stemde tegen. De aankondiigng, dat de resolutie was aangenomen, werd met ap plaus begroet. Bezwaren tegen ontwerp overeenkomsten. Sir Mah'araj (Voor-Indië) zeide, aiet te zullen stemmen ten gunste van „de ontwerp-overeenkomsten voor beheerschap in haar huidigen vorm. Hij somde de bezwaren van Voor-Indië tegen de overeenkom sten als volgt op: 1. Voor-Indië maakt bezwaar tegen den aanleg van militaire luchtbases in mandaatsgebieden, zelfs zonder dat toestemming van den Veiligheidsraad is verkregen." 2. Voor-Indië is er op tegen, dat mandaatsgebieden worden be stuurd als integreerend deel van het gebied van het besturende Mo gendheid. 3. Wat Tangajika betreft, maakt Voor-Indië ernstige be zwaren, omdat het door Groot- Brittannië niet is geraadpleegd bij het opstellen van een overeen komst voor dat gebied. Voor-Indië is, aldus Sir Singh, direct betrokken bij Tanganjika omdat er vele Voor-Indiërs wo nen, die een groote rol gespeeld hebben bij de commercieele ont- Schumacher over zijn reis. De voorzitter van de Sociaal- Democratische partij in Duitsch- land, Dr. Kurt Schumacher, zeide bij zijn terugkomst uit Engeland, dat de Duitsche Sociaal-Democra ten een verreikend begip" had den gevonden bij de Britsche La- bourpartij. „Wij hebben geen en kele Duitsche partij aangevallen", aldus Schumacher, ,,en wij hebben er geen twijfel aan gelaten dat de ontwikkeling in Duitschland naar het socialisme moet leiden. Socia lisatie is voor ons een economi sche noodzakelijkheid. Over de commentaar van de „Prawda", waarin gezegd werd dat de Engelschen hem naar voren brengen als een „nieuwen Duitschen. Führer" zeide Schu macher, dat het'moeilijk was bier- op te antwoorden, „in het bijzon der omdat de commentator zijn eigen commentaar niet ernstig nam". „Wij hebben geen Führercom- plex", aldus Schumacher, „maar wij hebben een democratisch com plex, en dat vergeven zij ons niet". En tenslotte zeide hij: „de ware sterkte van de socialistische idee ligt thans in Engeland en Skan- dinavië. Op het continent heett de democratie niet veel kans, ten zij deze in Duitschland verwerke lijkt wordt". wikkeling van het land, ook uit strategische overwegingen heeft Voor-Indië belang b(j Tanganika. Conform het handvest. Ivor Thomas, de Britsche par lementaire onder-secretaris van Koloniën, zeide, dat enkele bezwa ren van Voor-Indië niet zoozeer tegen de overeenkomsten dan wel tegen het handvest gericht waren. „Onze overeenkomsten zijn ge heel conform het handvest". Wij in Groot-Brittannië zijn trotsch op hetgeen wij op koloniaal gebied gepresteerd hebben. Wij zijn er trotsch op, dat wij leden van het gemeenebest langs dezen weg tot zelfbestuur kunnen geleiden. Wij gelooven, dat het nieuwe stel sel voor Mandaatsgebieden mil- lioenen menschen ter wereld zeer hoopvol zullen stemmen". Nvikof (Sovjet-Unie) diende een resolutie in tot verwerping van alle ontwerp-overeenkomsten voor beheer. Hij zeide, dat zij niet in overeenstemming met het handvest waren. De Sovjet-Rus- siche opvatting is: 1. Mandaat- landen hebben niet het recht om militaire bases op mandaatgebie den aan te leggen. 2. Mandaat gebieden mogen geen integreerend deel uitmaken van het gebied der mandaatmogendbeid. 3. De 5 Groote Mogendheden moeten be schouwd worden als de staten, die direct-belanghebbend zijn. De Sovjet-Russische resolutie werd met 34 tegen 6 stemmen bij 11 onthoudingen verworpen. Daarop nam de algemeene ver gadering de volgende ontwerp overeenkomsten aan: Die van Australië voor Nieuw-Guinea, van- België voot' Roeanda Ceroendi, van Nieuw-Zeeland voor West- Samoa, van Engeland voor Tan ganyika, Kameroen en Togoland en de ontwerpovereenkomsten van Frankrijk voor Togoland en Ka meroen. Fransche communisten stellen voorwaarden. De Fransche communistische partij, de grootste afzonderlijke partij in de Assemblée, heeft Blum (soc.), die Donderdag als Premier is gekozen, doen weten, dat ztj niet aan een coalitie-regee ring onder zijn leiding zal deel nemen, als hij niet alle „conserva tieve groepen" uit zijn kabinet zal weren. De communisten deelden verder mede, dat zij eerst kennis willen nemen van Blum's program al vorens zij een beslissing kunnen nemen inzake al of niet deelne ming aan de regeering. Politieke waarnemers zijn van meening, dat er pen krachtmeting zal plaats hebben tnsschen Blum en de communisten. In betrouw bare kringen verluidt, dat de com munisten verder o.m. het volgende eischen: 1. Een van de „sleutel"- Ministeries (Buitenlandsche Za ken, Landsverdediging of Binnen- landsche Zaken). 2. Een verklaring inzake de toekomstige politiek ten aanzien van de overzeesche gebiedsdeelen, in het bijzonder Indo-China. 3. De verzekering, dat de voor gestelde bezuiniging bij het leger niet zal leiden tot een bevoorrdee- ling van het „beroepsleger" ten koste van de dienstplichtigen. De kabinetsvomiing. Leon Blum, eerste Minister- President van de vierde Fransche republiek, heeft verklaard: „Ik verwacht althans ik hoop tegen Zaterdagavond er in te slagen een regeering te vormen". Volgens politieke waarnemers zal Blum niet definitief slagen, voor dat hij de moeilijkheden van do zijde der communisten heelt over wonnen. Men gelooft, dat Blum's kabinet een coalitie van vijf par tijen zal zijn; communisten, socia listen, radicalen, vooruitstrevende Katholieken (M.R.P.) en gema tigd conservatieven. Behalve Bi- dau.lt (alk Minister van Buiten landsche Zaken) zou ook Schu- man (als Minister van Financiën) aanblijven. Blum zou Schumann hebben medegedeeld, dat hij diens economische plan, dat Zaterdag j.l. is gepubliceerd, aanvaardt. Griekenland heeft geprotes teerd tegen de verwerping door de Geallieerden van het verzoek om wijziging der Grieksch-Bul- gaarsche grens op grond van stra tegische overwegingen). Een nota hierover werd aan de diplomatie ke vertegenwoordigers der vier Groote Mogendheden te Athene overhandigd. De ploeg, die in Boven-Man- hattan (New-York) het reddings werk verricht, heeft na 20 perso nen te hebben uitgegraven, zijn pogingen om 16 anderen te red den, opgegeven, daar de muur van een aangrenzende fabriek op het puin van het verbrande koelhuis viel. Tientallen menschen zijn ten gevolge van de ramp, dakloos en meer dan dertig gewond. Een opvallende ontwikkeling in het huidige politieke leven in Italië is de snelle groei van de heftig anti-communistische „Uomo Qualunque" (Partij van den ge wonen man), waarvan Guglielmo Giannini de leider is. In 12 maan den is deze partij van niets tot een der machtigste rechtsche partijen gegroeid. De 55-jarige Giannini is thans in macht de vierde leider in Italië.'De Uomo Qualunque wordt door de andere partijen er van be schuldigd neo-fascistische tenden- zen te hebben, hetgeen niet geheel en al op politieke jalouzie is ge baseerd, daar de vele „kleine" fas cisten hun steun aan deze partij hebben gegeven. Edwin Pauly, Truman's ver tegenwoordiger inzake herstelbe talingen, heeft aan den President gerapporteerd, dat de Sowjet-Unie in hoofdzaak verantwoordelijk 's voor de aan de industrie in Mand- sjoerije toegebrachte schade, die hij „voorzichtig" op twee milliard dollar schat. Nadat Vrijdag door onbekenden schade werd aangericht in een Londensche synagoge, werd Za terdag Scotland Yard door een onbekende telephonisch medege deeld, dat Scotland id zoowel als Marble Arch opgeJtazen zou den worden. Politieversterkingen werden onmiddellijk naar deze twee plaatsen gestuurd. Inmiddels worgt met alle gver getracht de daders te vinden. INDONESIË. Te Medan hebben sluipschutters In den nacht van 12 Dec. met ge weren, sten guns en mitrailleurs geschoten, in bet bijzonder op de Nederlandsche wachten in het. Noord-Oosten en Noord-Westen van de stad. Dienzelfden nacht werden het vliegveld en Neder landsche toestellen met mortieren beschoten. Leden van het volks leger intimideerden de bevolking in de veiligheidszone. De houding van de republikeinsche troepen is uitdagend. In Padang Werd een huiszoeking verricht, waarbij handgranaten en bommen werden buitgemaakt. De republikeinsche burgemeester van de stad heeft beloofd de wegver sperringen jn bet Oosten en Noord- Oosten van de stad weg te laten nemen. In Zuid-Oost Buitenzorg werden eenige zuiveringsacties uitgevoerd. In het gebied van Bandoeng stroo men vluchtelingen binnen. Op 12 Dec. werd de Noordelijke sector van Semarang gezuiverd. In het gebied van Soerabaja hebben Indonesische terroristen de heftige aanvallen op een Neder landsche patrouille, ondanks artil lerie- en mortiervuur, voortgezet. Een gebied in den Zuidelijken sec tor van Soerabaja is door de T.R.I. onder water gezet. Bij uitgebreide zuiveringsacties in Zuid-Makassar in den nacht van 11 Dec. zijn 80 terroristen ge dood, onder wie eenige leden van de T.R.I. De terrcristen, die Zuid- Celebes waren binnengedrongen, kwamen van verzetscentra. Het Amerikaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op de beschuldigin gen van Mr. E. N. van Kleffens, als zou de Amerikaansche poli tiek ten aanzien van Duitschland te kort schieten? daar zij den handel tusschen Nederland en Duitschland niet openstelt. In een uitvoerige verklaring zegt het departement, dat de V. S. nimmer een politiek zullen voe ren, die Duitschland in staat stelt te herleven ten koste van bevrij de landen, doch dat een zekere Sovjet-Russische tusschen- komst? In kringen, die in nauw con-, tact staan met den Sjah van Per- zië, verluidt, dat de Sowjet am bassadeur, Sadtsjikof, Woensdag middag een bezoek heeft gebracht aan den Sjah en dezen verzocht het Perzische leger order te gevén zijn opmarsch naar Azerbeidsjan te staken. Sadtsjikof zou hebben verklaard, dat de opmarsch van het leger ongeregeldheden zou uitlokken, welke de Sowjet-Unie met bet oog op de veiligheid van haar grenzen niet kon aanvaar den. De Sjah ontving tijdens bet onderhoud het nieuws van den val van Tebriz en zeide daarop, dat er geen gevaar voor onge regeldheden bestond, aangezien Tebriz de troepen had verwel komd en de burgeroorlog was ge ëindigd. Volgens officieuze be richten verwacht men, dat Soel- taneh wijzigingen in zijn kabinet zal aanbrengen. In Perzische politieke kringen is men van meening, dat de Azer- beidsjaansche affaire wat het mi litaire gedeelte betreft, is ge regeld, maar dat de diplomatieke toestand nog onzeker is, in het bijzonder ten aanzien van de be trekkingen met de Sowjet-Unie. Nederlandsch Gezant wordt teruggeroepen. Naar het A. N. P. verneemt, heeft de Regeering het besluit genomen onzen Gezant in Spanje terug te roepen. Een diplomatieke medewerker van het A. N.^. schrijft: Nederland heeft zich in de ver gadering der Vereenigde Naties van stemming onthouden toen het voorstel van de politieke commis si e tot het terugroepen der hoof den van diplomatieke missies bij Franco aan de orde kwam desondanks kan men aannemen, dat de Nederlandsche Regeering niet zal aarzelen aan de aanbeve ling, in de betreffende resolutie vervat, gevolg te geven en onzen gezant te Madrid, den heer P. E. Teppema, terug te roepen. (In middels reeds geschiedt. Red.) Met deze terugroeping worden onze diplomatieke betrekkingen met het Franco-land echter niet verbroken. Te verwachten is, dat de heer Teppema zal worden ver vangen door een zaakgelastigde. Waarom Nederland zich van stemming onthield. Men heeft zich afgevraagd, waarom de Nederlandsche delega tie zich ten aanzien van deze resolutie van stemming heeft ont houden. Zijn wij wel ingelicht, dan was men van meeriing, dat het terugroepen van hoofden van missies uit Spanje geen deugdelijk middel is om het regime te tref fen, aangezien slechte eenige Mo gendheden in dat land door een gezant of ambassadeyr vertegen woordigd zijn. Verreweg de meeste landen zijn na den oorlog niet overgegaan tot bezetting van den post van gezant of ambassa deur te Madrid, hoewel zij de diplomatieke betrekkingen met Spanie handhaafden of herstelden. In dit licht gezien kan men den voorgestelden maatregel als weinig of geen effect sorteerend zien. Wellicht beeft bij ons ook de over weging gegolden, dat het aan be zwaren onderhevig whs, onze zeer kleine vertegenwoordiging daar aanmerkelijk te gaan verzwakken door het wegnemen van het hoofd mate van herstel in Duitschland noodzakelijk is met het oog op het herstel van zijn buurstaten. Het feit, dat Duitschland niet in staat is de door Nederland be- noodigde grondstoffen te leveren, de Nederlandsche landbouwpro ducten te importeeren en gebruik te maken van de Nederlandsche binnenvaart schrijft het Ministe rie geheel toe aan het verstoorde economisch leven in Duitschland De verklaring ging verder punt voor punt de klachten, die Mr. Van Kleffens Donderdag tijdens zijn rede voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel geuit heeft, na. Wij verwachten aldus de verkla ring, dat de autoriteiten, betrok ken by de economische samen stelling der Britsche en Ameri kaansche zóne van Duitschland. met Nederland en andere landen, die belang hebben bij bet goede renverkeer met Duitschland, ge- detailleerde besprekingen zullen voeren. Het is waarschijnlijk, dat aan de militaire missies te Berlijn handelsmissies zullen worden toe gevoegd, die te Minden zullen zetelen, waar ook het bizonale Economische Bureau is gevestigd der missie. Deze overwegingen hebben echter niets uit te staan met het algemeen bekende feit, dat het Franco-regime ook bij de Nederlandsche Regeering weinig waardeering vindt. De Regee ring heeft daarvan kort geleden bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken trou wens duideiyk doen biyken. De plotseling» ingezette koude heeft menigeen definitief doen be sluiten zgn winterjas aan te trek ken en al noteert de kalender nog niet 21 December: de winter is begonnen. Weerkundigen hadden deze koude reeds voorspeld en dit ook gepubliceerd. Alleen het tijd stip, waarop zij definitief zou doorbreken stond niet vast. Door verschillende invloeden werd deze „doorbraak" wat ver traagd, doch nu is het dan zoo ver, dat zeer lage temperaturen gemeld kunnen worden. De koude uit de Russische vlakten, die nu practisch geheel Europa in haar greep heeft, bewerkstelligde in ons land op het vliegveld Twenthe een minimumtemperatuur van 12 graden Celcius onder nul. Verder noteerde men te De Bilt 10 gra den C.; in Groningen 10 graden C.; in Den Heider 6 graden C.; in Vlissingen 7 graden C.; op Schip hol 7 graden C.; in Eindhoven 9 graden C.; in Leeuwarden 10 gra den C. en in Beek bij Maastricht 9 graden C. (Alle onder nul.) Niet alleen in Nederland heeft Koning Winter zijn intrede gedaan. Practisch geheel Europa bevindt zich nu in zijn greep en zelfs aan de Rivièra heerscht nu een tempe ratuur van slechte 2 graden boven nul. Volgens de laatste gegevens is het in Frankrijk en Griekenland zeer koud. In Tsjecho-Slowakije, in de omgeving van Praag, daal de de tempertuur tot 20 graden Celcius onder nul. Ook achter onze Oostgrens in Noord-West Duitschland bij Hannover, waar het in den nacht van Zaterdag op Zondag bjjna windstil is geweest, heeft het flink gevroren. Hier werd een temperatuur genoteerd van 18 graden Celcius onder nul. Uiteraard heeft het water van de Oostzee en Noordzee een rela tief hooge temperatuur, waardoor in de landstreken langs de kusten van deze zeeën temperaturen ge noteerd worden van slechts enkele graden onder nul. Door het vocht gehalte van de lucht treden dan ook in het Oostzeegebied zeer veel sneeuwbuien op. Ook voor de Nederlandsche Wad den verwacht men sneeuwval. De uitzonderlijke hooge lucht druk in Zweden en Noorwegen is opvallend. Deze is nu gestegen tot 1058 -millibar ofwel 793,5 milli- meter. Op onze administratie lig gen eenige nieuwe lijsten ter inzage van geïnterneerden op Java, die geëvacueerd werden naar Geallieerd ge bied. Dl ■aa) J (vo or str et ir\ cl

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1