Een kwade dag voor Franco Debatten over de Grieksche klacht. Duitsche gruweldaden De bomaanslag te 's-Gravenhage Volledige overeenstemming over vijl vredesverdragen. Ito ttokde* cedels BLUM Premier van Frankrijk ZATERDAG 14 DECEMBER 1946. Veiligheidsraad. ÏOEUCHTSNfi DOOR fiSIEKSCHEN PREMIER. ''NEDERLAND EN BELGIË Rechercheur van politie op het pad der misdaad Algemeene Vergadering der U. N. 0. VERSTREKKENDE RESOLUTIE AANGENOMEN. Omtrent de redenen tast men nog in het duister Onderzoek vordert gestadig De ongekende zware mist te Londen Handelsovereenkomst Nederland-Zwitserland Zitting van de Groote Vier beëindigd. Candidatuur werd door alle partijen gesteund WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Langzame temper .daling. Aanv. nevel of mist. Da ling temp. tot nabij of even onder 't vriesp. Geen neersl. van beteeken. Weinig wind. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel, 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 379. Advertentieprijs*, r- per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer ZONS OP- EN ONDERGANG Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. 1946 Zon Maan Dec. Opk. Ond. Opk. Oud. 14 8.40 16.28 23.33 13.11 15 8.41 16.28 13.28 16 8.42 16.29 0.49 13.42 17 8.43 16.29 2.03 13.56 18 8.44 16.29 6.14 14.10 19 8.44 16.29 4.25 14.26 20 8.45 16.30 5.36 14.44 21 8.45 16.30 6.46 15.07 De Veiligheidsraad heeft met al- gemeene stemmen besloten Siam bij de algemeene vergadering voor te dragen als lid van de V. N. Vervolgens begon men met het debat over de Grieksche klacht. De Grieksche premier Tsaldaris was tegenwoordig om de beschul diging van zijn regeering toe te lichten. Ook vertegenwoordigers van de drie beschuldigde landen, Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië waren aanwezig. Alleen Joe go-Slavië, ais lid van de V. N., heeft het recht aan de geheele dis cussie deel te nemen. De beide andere landen mogen slechts ver klaringen afleggen. De klacht van Griekenland is, dat het schenden van de Noorde lijke landsgrens door guerilla- troepen een gevaat voor vrede en veiligheid vormt. Griekenland vensoekt een onderzoek door de V. N. ter plaatse. Tsaldaris aan het woord. Tsaldaris schetste den toestand is Griekenland. Hij zeide, dat het land zich eigenlijk in staat van oorlog bevindt. Verscheidene honderden soldaten en gendarmes zjjn gedurende de laatste maanden in Macedonië door guerillatroepen gedood. Tallooze burgers hebben betzelfde lot ondergaan of werden over de grens gevoerd. >(De Vereenigde Naties", zoo zeide hij, .kunnen toch niet toe staan, dat enkele groepen op grond van ideologische overwe gingen steun blijven ontvangen van buitenlandsche mogendheden, die imperialistische oogmerken hebben. Men wil een gebied van Griekenland scheiden, dat in de hoogste mate Grieksch is en het vestigen van een regiem, dat niet toet de wenschen van de over- groote meerderheid van 't Griek- sdhe volk overeenstemt, zooals bjj de verkiezingen is gebleken. De daden van agressie worden syste matisch en tot in de kleinste bjj- aonderheden uitgevoerd". Het regiem in Griekenland. Kossanowitsj, de Joego-Slavi- sehe ambassadeur te Washington, antwoordde Tsaldaris. Hij zeide, faCB Groote erkentelijkheid der Ned. Regeering. Van officieele zijde wordt me degedeeld: De Neder Jandsche Regeering heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van het besluit der Belgische Regeering om zich terug te trekken uit den economischen en socialen raad van de Veree nigde Naties, waardoor de ver kiezing in dien raad van Neder land mogelijk werd. De Nederlandsche Regeering ziet in deze onbaatzuchtige daad van de Belgische Regeering een hernieuwd bewijs van de bijzon dere hartelijke betrekkingen, die tnsschen beide landen bestaan. De Regeering heeft te Brussel van haar bijzondere waardeering doen blijken. dat de burgeroorlog in Grieken land zijn oorsprong vindt in het feit, dat het huidige regiem niet in overeenstemming is met den wensch van het Greksche volk. Het regiem zou naar zijn meening niet kunnen worden gehandhaafd zonder steun uit het buitenland. De democratische ontwikkeling zou worden belemmerd door de aanwezigheid van vreemde troe pen. Wat betreft door Griekenland overgelegde bewijsstukken, waar uit zou moeten blijken dat gevan gen genomen grensschenders Joego-Slaven zijn, zeide Kossano witsj, dat de documenten geen waarde hebben, daar iedereen ze kanyhebben geschreven. -Hij vond de Grieksche beschuldigingen aan het adres van Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije valsch en De verleiding werd hem te sterk. Een rechercheur van politie, fn dienst bij de Economische Re cherche te Rotterdam, heeft het spelletje willen spelen van den plichtsgetrouwen bewaker, die door schurken overvallen wordt en met leede oogen moet aanzien, dat de door hem bewaakte schat wordt we^eroofd. Het zat hem door een toeval niet mee en nu zit deze man, die al 30 dienstja ren bij het politiecorps telde en die over twee jaar met pensioen zou gaan, achter slot in het Huis van Bewaring. Om van te watertanden. In den nacht van Zaterdag op Zondag bevonden zich in het bu reau van de Economische Recher che aan de Westerlaan vele in beslaggenomen goederen, n.l. 97.900 importsigaretten, een par tij shag, een hoeveelheid sigaren achtte geen reden aanwezig een t;n voorts blikken tabak, knotten onderzoek in te stellen. Hij stelde wol, lappen stof en kousen. De daarentegen voor een onderzoek bewaking daarvan was dien nacht in te stellen naar den toestand in toevertrouwd aan den 53-jarigen Griekenland zelf, dat naar zijn meening tot een onmiddellijke op lossing van het vraagstuk zou leiden. rechercheur L. B. Deze was be lust op al deze heerlijkheden en de verleiding werd zoo sterk, dat hij een paar bekende inbrekers in den De algemeene vergadering der V. N. heeft het debat over het Spanje van Franco voortgezet. Verschillende aanbevelingen van de politieke commissie stonden op het programma, o.m. die, dat alle leden onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen met Spanje verbre ken. De Chileensche afgevaardigde steunde laatstgenoemde aanbeve ling. Hij was echter tegen inter ventie in de binnenlandsche aan gelegenheden van Spanje. De afgevaardigde van Columbië betoogde, dat Spanje niet het eenige land is, waar de principes van het Handvest der V. N. niet worden geëerbiedigd. HQ opper de de njogelijkheid, dat Franco wil samenwerken bij het hervor men van Spanje. Tijdens het proces tegen 23 i Nazistische dokters en ge- teerden is verklaard, dat wij len Dr. Siegmund Rascher, be last met proefnemingen voor de Luftwaffe, zoo van stuur raakte door doodskreten van slachtoffers, die aan „hoogte experimenten" werden bloot gesteld, dat hij verzocht had om de proeven" in het kamp Auschwitz, waar de mensche- lijke proefkonijnen afgezon derd konden worden, te doen nemen. Tu een brief, welke door den v. aanklager, James M. :en iey werd voorgelezen verder dat in Auschwitz meer ruimte was voor experimenten en de tem peratuur geschikter was om „voorwerpen" te bevriezen. Er waren, zoo schrijft Rascher, slechts 5 gevallen, waarbij de bevrorenen door dierlijke warmte weer tot het leven opgewekt konden worden o.m. het geval van een kind, dat na een warm bad weer teekenen van leven gaf. Gevangenen te Dachau werden gedwongen om in naakten toestand 14 uur achtereen in een temperatuur te verkeeren, die tot 20 graden Celsius onder nul daalde. Daarna werden zij' blootgesteld aan heete baden. - De mijnwerkers in het ge bied van den Ruhr en van Aken (Britsche zóne) krijgen 20 loonsverhooging met terugwerken de kracht van 1 November af. DE MEENING SOW JET-UNIE. DER Gromyko (Sowjet-Unie) ver klaarde, dat de Sowjet-Russische delegatie het door de politieke commissie aanbevolen voorstel tot terugroeping van ambassadeurs en gezanten uit Madrid en tot uit sluiting van het Spanje van Fran co van de organisaties der V. N. beschouwde als een minimum-ver- eischte. De Sowjet-Unie was nog steeds van meening, dat een vol ledig afbreken van de diploma tieke betrekkingen een ten volle gerechtvaardigde maatregel ge weest zou zijn en evenredig aan de ernst van het probleem. Even wel zou een beslissing volgens het voorstel van de politieke commis sie toch een ernstige politieke slag voor het fascistische regiem be- teekenen. De Voor-Indische af gevaardigde, Krishna Menon, steunde het voorstel en zeide, dat Voor-Indië bereid geweest zou zijn een nog krachtiger maatregel te steunen. SPANJE EEN INTERNA TIONAAL „GHETTO"? Dr. Castro van El Salvador verklaarde, dat de resolutie tot gevolg zou hebben, dat er een „ijzeren muur" langs de Spaan- sche grens zou worden opgericht en het land zou maken tot het eerste internationale „ghetto". In totaal werd door vijf-en- twintig sprekers het woord gevoerd. Te vijf uur G. M. T. Vrij dagmorgen werd de resolutie, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke terugroeping van ambassadeurs en gezan ten uit Spanje, door de alge meene vergadering van de V. N. aanvaard met vier-en- dertig stemmen vóór en zes stemmen tegen, bij dertien onthoudingen. De tegenstemmen waren van de Zuid-Amerikaansche republieken Argentinië, Costa Rica, Ecuador, Ell Salvador, Peru en de Domini- caansche Republiek. Onder degenen die zich van stemming onthielden, waren Ca nada en Zuid-Afrika. „EEN OVERWINNING VAN DE DEMOCRATIE". Tevoren had de vergadering apart gestemd over het gedeelte van de resolutie, waarin wordt aanbevolen, dat, wanneer niet bin nen redelijken tijd een volksregec- ring zou zijn gekozen, de Veilig heidsraad zich zou beraden over maatregelen ter verbetering van den toestand. Dit gedeelte van de resolutie werd aangenomen met negen-en- twintig tegen acht stemmen bij elf onthoudingen. Na de stemming verklaarde professor O^ar Lange, de Pool- sche ambassadeur in de Vereenig de Staten, die in April j.l. de kwestie van het Spanje van Franco in de V. N. te berde bracht: ,J>e uitslag van deze stemming beteekent een groote zege voor de V. N. De organisa tie der V. N. heeft getoond, dat zij ernst maakt met de zaak en dat zij in staat is tot het stellen van daden. Ik ben er in het bij zonder over voldaan, dat de Ver eenigde Staten en Groot-Brittan- nië de resolutie hebben onder steund. Dit is inderdaad een over winning van 'de democratie." NEDERLAND IN DEN ECON. EN SOC. RAAD. Na de stemming- ojver de Spaansche kwestie werden Turkije en Nederland gekozen tot leden van den Economi schen en Socialen Raad. Op elk van beiden werden veer tig van de negen-en-veertig stemmen uitgebracht, nadat, zooals reeds eerder gemeld, België zijn zetel in den Raad ter beschikking had gesteld. arm nam en een overval liet en- sceneeren, met de bedoeling zelf mea te deelen. De ov:rval geluk te dien nacht prachtig en de goe deren konden veilig en wel wor den vervoerd. Een mi|fr>Bken:ng. Maar op iets had men met ge rekend, n.l. op de mogelijkheid, dat een surveilleerende agent van politie zoo actief zou zijn, om eens te onderzoeken, of het wel zuivere koffie was met een auto, die midden in den nacht goederen Uitlaadde. Dit gebeurde n.l. in de Beverstraat. Toen de politieman zich met het geval ging bemoeien, namen vap de drie personen, die zich bij den auto bevonden, twee de kui ten dat was voldoende aanwijzing, om den, overblijvenden chauffeur met wagen en al maar naar het politiebureau op het Sandeling- plein te dirigeeren. Tijdens het verhoor op dat bureau kwam alles aan het licht. Wel draaide de rechercheur op het bureau Wes- tersingel zijn prachtig ingestu deerd verhaaltje af. maar toen hij eenmaal hoorde hoe de zaken stonden, moest hij wel door de mand vallen. Later in den nacht zijn nog aangehouden de 66-jari- ge sehillenophaler C. van der M. en diens zoons, de 43-jarige G. C. A. van der M en de 36-jarige H. B. van der M. De geroofde goe deren konden alle in beslag wor den genomen. Het verkeer in bijna het gehee le gebied van Londen is Donder dagavond en Vrijdagmorgen vol komen stil gelegd door een van de zwaarste misten sinds men- schenheugenis. Duizenden auto's moesten ge durende den nacht onbewaakt op straat achtergelaten worden. De mist veroorzaakte de grootste verkeersopstopping, die men ooit in het centrum en Westen van Londen gekend heeft. De politie was machteloos, daar verkeers lichten en noodfakkels op een paar meter afsstand al niet meer te zien waren. De menschen zochten op het trottoir langzaam langs den muur hun weg. De bezoekers van het Wembleysta- dion moesten den nacht op de tri bune doorbrengen, daar er geen bussen waren om hen naar huis te brengen. Naar het A.N.P. verneemt zijn de handelsbesprekingen, welke te Bern werden gevoerd tus- schen een Nederlandsche delega tie onder leiding van den heer D. P. Spierenburg, directeur der buitenlandsche economische be trekkingen en een Zwitsersche onder leiding van Prof. P. Kei- Ier, geëindigd en is Vrijdag een handelsovereenkomst gepara feerd. Slot redevoeringen. De vier Ministers van Buiten landsche Zaken hebben een vol ledige overeenstemming bereikt over alle hangende punten van de 5 vredesverdragen met Italië, Finland, Roemenië, Hongarije en Bulgarije. De huidige zitting van den Raad van Ministers van Bui tenlandsche Zaken te New York is na een periode van 6 weken beëindigd. In hun slotredevoerin gen gaf ieder der 4 ministers den wensch te kennen, dat van de er varingen te New York opgedaan, gebruik gemaakt zou worden bij de besprekingen over het Duitsche vredesverdrag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. Voordat de vertegenwoordigers der Groote Vier uiteengingen, tee kenden zjj een protocol, waarin vermeld staat, dat zij al het mo gelijke zullen doen om zoo spoe dig mogelijk de benoeming van den gouverneur van Triëst door den Veiligheidsraad te verzekeren, zeodat diens tjenoeming samen zal vallen met het van kracht worden van de vredesverdragen. Een clausule blijft geheim. De ministers zijn overeenge komen, dat de eind-teksten van de verdragen gepubliceerd zullen worden, nadat deze verdragen aan de vertegenwoordigers van be langhebbende lauden te Washing ton zullen zijn overhandigd en voordien in drie talen, t-w. En- gelsch, Russisch en Fransch zul len zijn geverifieerd. Eén clausule zal geheim blijven, n.l. die betreffende de uiteindelijke verdeeling van de Italiaansche vloot onder de Sowjet-Unie, de V. S. en Groot-Brittannië. De commissie voor maritieme aange- egenheden van den Raad van Ministers zal gehandhaafd blijven en een protocol over dit onder werp opstellen. De Ministers zijn voorts over eengekomen om binnen 6 maan den na het van kracht worden van de vredesverdragen met Roeme nië, Bulgarije en Hongarije een conferentie bijeen te roepen voor het uitwerken van een nieuwe conventie inzake de regeling van de scheepvaart op den Donau. Overeenstemming spoedig bereikt. Men kwam spoedig tot overeen stemming over de clausule betref fende de burgerluchtvaart in het Vredesverdrag met Italië. Ter twee voorafgaande bijeenkomsten was er breedvoerig over deze clau sule gedebatteerd, daar Molotof er op stond, dat een bepaling zou worden opgenomen over het recht van handelsvliegtuigen om vrije lijk te landen op de vliegvelden voor het innemen van brandstof of het uitvoeren van reparaties. De 4 Ministers besloten, dat de clausules in de verdragen met Finland en de Balkanlanden over regeling van economische geschil len veranderd zouden worden ter gelijkmaking aan de desbetreffen de clausule in het verdrag met Italië. Ook werd besloten, dat eigendomsrechten van inwoners van Trieste die de Italiaansche of Joego-Slavische nationaliteit zou den wenschen te verkrijgen, ge ëerbiedigd zullen worden. Volgens officieele mededee- ling van het Perzische algemeen hoofdkwartier is de staat van be leg afgekondigd te Tebris, hoofd stad van de autonome provincie Azerbeidsjan, en te Mianeh, een stad in Azerbeidsjan halverwege Tebris en Teheran. De Haagsche commistsaris van politie, N. D. Pool werkt dag en nacht aan de oplossing van het probleem der uitgevoerde of voor genomen bomaanslagen te Den Haag en Amsterdam. Met de ar restatie van den 32-jarigen kapi tein F. J. J. baron Van Heemstra is het onderzoek nog niet geëin digd. Deze officier blijft ontken nen iets met de zaak te maken te hebben, doch de verklaring van sergeant A. T. de Boer luidt an ders. Het is nog niet met stellig heid te zeggen, hoe groot de orga nisatie is, die door de bom-aan- slagen aan het licht is gekomen. Donderdag zijn eenige personen gehoord, onder wie leden van de Haagsche politieke recherche af- deeling. Van twee dezer is be kend, dat zij deel hebben uitge maakt van het voormalige bureau Nationale Veiligheid. Een der verhoorde personen is in arresl gesteld. Zijn mogelijk aandeel tn de organisatie wordt nader onder zocht. Van de bewering, dat het B.N.V. als zoodanig met de orga nisatie te maken zou hebben ge had, is tot dusver niets gebleken. De Boer was een zeer moedig man. De leden van de voormalige Haarlemsche knokploeg zijn zeer ontsteld over het feit, dat hun vroegere leider en vriend sergeant A. T. de Boer met deze bommen- kwestie iets te maken heeft. Men kent hem als een vurig tegen stander van nationaal-socialisme en communisme, doch kan zich bijna niet voorstellen, dat hij zich geleend zou hebben voor moord aanslagen op personen, van wie niet vaststaat, dat zij tijdens den oorlog werkelijk „fout" zijn ge weest. Ten tijde van de bezetting be toonde De Boer zich een zeer moedig man, die niet terugschrok voor het liquideeren van een vijand. Dit gebeurde echter nim mer op een manier, die ook maai in de verte op sluipmoord leek. De Boer, zoo zeggen zijn vrien den, is een kalme vent, die meer van daden dan van praten houdt. Kon hij niet anders? Men heeft in deze kringen sterk den indruk, dat De Boer zich met het complot heeft ingelaten, om dat hg niet meer anders kon of durfde. Men heeft bij geruchte vernomen, dat een organisatie zou bestaan, die gericht was op strijd tegen niet-nationale,groepeeringen en niet-gestrafte oorlogsmisdadi gers. Aangezien het vast staat, dat sergeant De Boer het Haag sche slachtoffer Boer en diens ge zin niet kende, meent men in ge noemde kringen te mogen aan nemen, dat De Boer op order ge handeld heeft en men brengt in deze kringen de arrestatie van kapitein Van Heemstra hiermede in verband. Voor de vrienden van De Boer staat echter geenszins vast, dat kapitein Van Heemstra het hoofd van het complot zou zqn. Men wijst er van veie zijden op, dat ook deze in de illegaliteit een zeer bijzonderen staat van diens,, heeft, doch zich nimmer tot schur kenstreken zou leenen. Bij zijn manschappen is h(j zeer populair. Men neemt hier aan, dat deze of Xicier van andere, door hem ver trouwde zjide, opdracht heeft aan genomen en doorgegeven. Om trent de redenen, waarom men vier personen met bommen om het leven wilde brengen, tast men nog volkomen in het duister, al zou de hoofdofficier te Amster dam, bjj wien de ordonnans Van Haastrecht een bom moest thuis bezorgen, in de oogen van enkelen minder populair zijn. Deze offi cier ontsnapte door het ongeluk met Van Haastrecht en diens pas sagier aan den dood. De houding der overigen. Over de houding van korporaal J. Y. J. Peterse ten aanzien van het bom-complot, is ook nog wei nig hekend. De Haagsche recher che geeft, hangende het onder zoek, uitsluitend vaststaande fei ten. Wel is bekend, dat ook Pe terse een uitstekende figuur in den illegalen strijd tegen den be zetter is geweest. Den jongen Van Haastrecht acht men 't kind van de rekening. Hij is een jeug dig soldaat, dol op avontuur en graag bereid het met de discipline niet te nauw te nemen. Korporaal Burghout, die eveneens in verze kerde bewaring is gesteld, heeft met de aanslagen niets te maken. Hij heeft, volgens verklaringen, op verzoek van mevrouw De Boer de wapenverzameling van zijn vriend naar zijn eigen woning overgebracht. Het A.N.P. verneemt uit krin gen van de Haarlemsche oud-ille galiteit, dat men doende is een door zoo veel mogelijk leden te onderteekenen verklaring over de persoon van sergeant De Boer .samen te stellen. Men wil in deze verklaring vastleggen, dat ser geant De Boer voor den oorlog een goeden staat van dienst had bij de Blauwe huzaren, in de Mei dagen van 1940 aan de Grebhe- berg zich onderscheidde en een der ongenoemde, felle helden van het ondergrondsche leger in Ne derland is geweest. Indien noodig zullen Haarlemsche oud-illegalen moeite doen hun vriend zoo goed mogelijke rechtskundige bijstand te verschaffen. Men erkent, dat het maken der bonfmen in strijd met de wet is, doch weigert aan te nemen, dat De Boer .zich zou hebben geleend tot het dooden van personen, die hem onbekend waren. Nog een arrestatie. De Haagsche politie heeft Don derdag den 31-jarigen F. G. A. Bakker gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid hij den bom aanslag op de Prinsegracht. De heer Bakker is werkzaam geweest bij het B.N.V. Het is gebleken, dat deze arrestant een vriend is van Kapitein Van Heemstra en dat hij geweten zou hebben van het voornemen tot den aanslag. Volgens mededeelingen van de politie heeft hjj bekend, in den loop van den zomer een proef- apparaat van de bom gezien en goedgekeurd te hebben. De Ka pitein F. J J. Baron Van Heem stra,, die, in afwijking van voor gaande berichten, 37 jaar oud blijikt te zijn, blijft ontkennen. Men vermoedt in politiekringen, dat hij zich op 't standpunt stelt, dat zijn zwijgen gunstig voor an deren kan zijn en dat hij mogelijk voor het karretje van deze ande ren is gespannen. Bewijzen hier toe ontbreken voorshands. Voorts is een gerucht onder zocht, dat zou leiden tot de op lossing van het vraagstuk, waar om de bomaanslag op den heer Boer is gepleegd. De getuigen verklaringen wqzen in de richting van een drama, dat zich in 1942 zou hebben afgespeeld. Was Boer een verrader? Zooals bekend had Boer een vinkenstation op Loosduinen, ach ter Ockenrode. Men beweert, dat hij daar in contact is gekomen met Duitschers. Het gerucht wil, dan, dat de heer Boer aan deze Duitschers een twaalftal Enge landvaarders verraden zou heb- bën. Deze lieden hadden een boot in de omgeving van Ockenrode verstopt en zouden, bij hun poging om over te steken, gesnapt zijn. Dit gerucht, waarover geen zeker heid te verkrijgen is, werd ver spreid* door een oud-agent van politie, die reeds langeren tijd ge leden gestorven is. Deze agent zou een Duitscher hebben ontmoet, die in de om geving van Ockenrode heeft ge legen en voor het gevangen nemen en doodschieten der 12 Engelandvaarders een onder scheiding zou hebben gekregen. Deze Duitscher zou aan den oud- politie-agent in kwestie verteld hebben, dat „dat mooie ding" eigenlijk niet door hem verdiend was, maar veeleer gegeven had j moeten zijn aan den heer Boer, die voor de aanwijzingen ge zorgd had. Aangezien echter de agent van politie gestorven is, de betreffen de Duitscher onvindbaar is en de heer Boer zelf thans ook dood is. is het vrijwel uitgesloten, dat dit gerucht zal kunnen worden om gezet in een meer concceten vorm De korporaal Burghout, die te Haarlem de wapens en munitie - verzameling van sergeant De Boei vervoerde, is niet meer in arrest bij de Haagsche politie, doch ter j beschikking gesteld van zijn com mandant. Georgi Dimitrof, de commu nistische Minister-President van Bulgarije, heeft te Sofia 'n groep correspondenten van buitenland sche dagbladen bij zich ontvan gen, die zoo juist een rondreis door 't gebied van de Bulgaarsch- Grieksche grens hebben gemaakt. "Volgens het Bulgaarsch persbu reau hebben de correspondenten met eigen oogen gezien, dat de verklaringen van de Grieksche regeering, dat Bulgarije troepen aan de grens heeft samengetrok ken, van allen grond ontbloot zijn. Volgens te Milaan ontvan gen berichten is Padua voor de Britsche troepen verboden gebied verklaard en hebben de militaire autoriteiten een uitgaansverbod uitgevaardigd. Een sterke poli tiemacht bestaande uit Italiaan sche en Britsche politie houdt strategische punten bezet. Het aantal dooden tengevol ge van een instorting te New York, na een ontploffing in een brandend koelhuis, is tot dertien gestegen. Het aantal vermisten bedraagt een-en-twintig, terwijl ruim dertig personen gewond werden. Volgens een verklaring van den opperbrandmeester van New York aan den burgemeester is de brand veroorzaakt, doordat vier jongens van kranten een vuurtje gestookt hebben op het dak van hef koelhuis. De jongens hebben bekend. Het vuur heeft blijkbaar eenigen tijd gebrand voordat het ontdekt werd. Koning Ibn Saoed van Saoe- disch Arabië heeft geweigerd tegen de Amerikaansche olie maatschappijen de economische sancties toe te passen, waartoe volgens de conferentie van Bloed- aan werd besloten als represaille tegen de „pro-Zionistische politiek van het Amerikaansche Departe ment van Buitenlandsche Zaken". Ibn Saoed verklaarde dat, han gende de besprekingen door de Arabische Liga over deze sanctie maatregelen, dergelijke sancties slechts voedsel zouden geven aan persoonlijke belangen en toch niet van invloed zouden zijn op de po litiek van het departement. Volgens een bericht van het Fransche persbureau A.F.P. is 'n Amerikaansch tweepersoonsvlieg tuig Donderdagmiddag op onge veer 16 km afstand van Aix in het Fransche departement Bou- ches du Rhöne neergestort. Na dere gegevens ontbreken nog Communisten tegen Nat, Eenheidsregeering. De candidatuur van Blum werd onmiddellijk na de opening der nationale vergadering door den voorzatter van de Socialistische Parlementsfractie. André le Tro- quer, ingediend. Blum werd door de leiders van alle parlementaire partijen ge steund. Jaques Duclos, secreta ris van de Communistische Partij, verklaarde, dat zijn partij een stemmig voor Blum zou stemmen. Hij voegde hieraan toe. dat zij bezwaar zou maken tegen een re geering van nationale eenheid, daar deze belangen beschermt, welke vrei ii.d zijn aan die der democratie. Hierop volgde pro test van rechts en applaud van uiterst links. „De verdediging van den franc wordt te vaak als dekmantel voor politieke ma noeuvres gebruikt". Aldus Duclos. M. R. P. maakt voorbehoud. Maurice Schumann, Minister van Financiën en voorzitter van de parlementsfractie der M.R.P. (vooruitstrevende Katholieken), zegde zijn steun aan Blum toe en verklaarde: „De ervaring heeft geleerd, dat geen der twee groote partijen (Communisten en M.R.P.) succes heeft hij het stel len van c; ndidaten". Zijn partij maakte eveneens voorbehoud ten aanzien van de vorming van een kabinet en zou beperking van de militaire uitgaven eischen. Hij besloot: „VVg zullen zonder voor behoud en zonder verborgen ge dachten voor Blum stemmen". Eduard Herriot, de leider der Radicaal-Soeialistiijche Partij, die uit naam van de „Rassembiement des Gauches" (een unie van link- sche partijen, welke voornamelijk uit radicalen bestaat) sprak, ver dedigde het idee van een regee ring van nationale eenheid, welke door „Frankrijk's huidigen toe stand even onontbeerlijk als voor den oorlog werd gemaakt" Hjj gaf drie redenen op: de interna tionale toestand, de verdediging van het rijk en de vrijheid der pers. Ook Herriot zegde zijn steun aan Blum toe, er aan toevoegend, dat zij deze drie punten met Blum wenschte te bespreken, indien deze zou worden gekozen. Besprekingen met da partijleiders. In een korte plechtigheid na de stemming installeerde de voorzit ter van de nationale vergadering, Vincent Auriol, den nieuwen Pre mier, die in een kort antwoord den toestand van Frankrijk „moeilijk en misschien gevaarlijk" noemde. Hij sprak zacht en scheen vermoeid. Onmiddellijk daarna begon Blum met de partijleiders besprekingen te voeren over de vorming der nieuwe regeering. In welingelichte kringen is men van meening, dat Blum aan Bi- dault zal vragen Minister van Buitenlandsche Zaken te blijven. Politieke waarnemers gelooven, dat Blum voornemens is de M.R.P.-Minister van Justitie. Kenri Teitgen, te vervangen door een Socialist en Moutet (Soc.), die Minister van Koloniën is. door den Radicaal Alexandre Va- renne.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1