dM fis tsN I Het Proces Ravensbrück Be zuivering in België Bijzondererechtspleging Wat de Radio brengt 'M, I «I Het werd er niet beter op STUDENTENSLAG IN NIJMEGEN De RIJTIJDENWET Het Zionistische Wereldcongres export van gezouten haring Wederom groote brand in de V. S VOL VERWACHTING KLOPT ONS HART...! UIT DE PROVINCIE HOOFDPLAAT. De B. B. jC, omkoopbaar DOOD DOOR SCHULD De prijzen van Kerstboomartikelen R SCtl-l TG latsj "Wal -f-fl jen I el •<'m j L I •71 bi i/>J 15 ken :h. Rt I uW H lil'i1 1 5 4 i I B '4 J >bef ?e val 11 f t. - )G I u< s m ,r U De Nederlandsche getuige, mej. Neeltje Epker, zette Woensdag in het proces betreffende het vrouwenconcentratiekamp Ravens brück haar getuige-Verklaringen voort. Door de verdediging werd zij tijdens het kruisverhoor, dat den geheelen morgen duurde, da nig aan den tand gevoeld, daarbij werd het er echter veelal niet beter op voor de verdachten, want getuige was niet van haar stuk te brengen. Ook niet, toen één van de verdedigers haar voorhield, dat Dr. Winkelmann in het Jugend- lager geen selecties gedaan kon hebben, omdat hij pas 26 Februari 1946 in Ravensbrück 'was geko men en getuige de eerste Maart 1945 reeds uit het Jugendlager weg was. ,,Ik heb hem zelf meer malen gezien" zoo zeide zij. Op vragen van het Hof ver klaarde zij nog, dat een uiting van godsdienst in het kamp verboden was. In brieven mocht men zelfs Sociëteit werd „bezet". Er bestaat reeds lang een diep gaand verschil van meening tus- schen de Katholieke studenten in Utrecht, vereenigd in „Veritas" en de Nijmeegsche „Illustrissimus Studiosorum Noviamagentium". De Nijmegenaren zijn n.l. de overtuiging toegedaan dat Katho lieke studenten hun opleiding be- hooren te ontvangen aan een Katholieke universiteit, terwijl de Veritianen meenen. dat het nut tig is tijdens de opleiding contact met andersdenkenden te onder houden. Om nu de Nijmegenaren van hun standpunt te „overtuigen", is Woensdag een* vierhonderdtal leden van „Veritas" naar Nijme gen getogen, daartoe in een spe ciale oproep verzameld, en beeft na heftigen kamp de sociëteit van de studenten der oude Keizer Karelstad ingenomen en bezet. Daarop hebben de Utrechtenaren een proclamatie verspreid, waar in de goede inwoners van Nijme gen uitgeroepen worden tot eer ste jaarsstudenten van „Veritas", terwijl de studenten van die stad ■net de status van „kehnisma- kers" genoegen moeten nemen. het woord God niet gebruiken. Onbeschrijfelijke toestanden. Des middags vertelde de Brit- sche mej. Mary O'Schaughnessy als vijfde getuige» voornamelijk over de algemeene toestanden in het kamp. „Het was vreeselijk om te zien, ik kan niet beschrijven hoe vreeselijk", zoo zeide zjj, „hoe bij de selecties de totaal verhon gerde en verzwakte vrouwen trachtten flink langs de SS-ers te loopen om toch maar niet uitge zocht te worden". Zij gaf enkele bijzonderheden en 'vertelde onder anderen van twee Fransche zusters, van wie er één werd uitgezocht voor de gas kamer. Haar zuster wilde haar niet verlaten en werd met onge veer 60 anderen in de badkamer opgesloten zonder eten en zonder vuur, om twee dagen later in vrachtauto's naar de gaskamer gebracht te worden. De laatste vier dagen, dat ge tuige in het kamp was, stierven in haar hut 30 tot 40 gevangenen per dag door uitputting en ver hongering: „je kon het geen lichamen meer noemen, maar een samenraapsel van beenderen", zoo zeide zij. Tenslotte vertelde zij hoe zij, die een kunstarm heeft, schepen en auto's had moeten laden en zand graven. Werkboekjes binnenkort verplicht. Tot 1 Januari 1947 had de Minister van Sociale Zaken voor een aantal groepen vari bestuur ders van motorrijtuigen onthef fing verleend van de in het Rijtij denbesluit neergelegde verplich ting tot het bij zich hebben van een werkboekje. Met ingang van genoemden datum neemt die faci liteit een einde. De controle op de naleving van het Rijtijdenbe sluit zal dan tevens krachtig ter hand worden genomen. In ver band hiermede wordt in herinne ring gebracht, dat iedere chauf feur van autobus, vrachtauto, taxi en huurauto, alsmede iedere chauffeur, die in dienstbetrekking een personenauto bestuurt of daarmede personen of goederen tegen vergoeding vervoert, na dat tijdstip in het bezit moet zijn van een werkboekje, waarin zijn werk tijden nauwkeurig moeten wor den aangeteekend. Werkboekjes kunnen worden aangevraagd bij de gemeente secretarie van de woonplaats van den chauffeur tegen betaling van 1,In verband met de a.s. feestdagen verdient het aanbeve ling de aanvrage reeds nu te doen, daar na 1 Januari a.s. proces verbaal zal worden opgemaakt, indien men niet aan de bepalingen van het Rijtijdenbesluit voldoet. Hervatting der besprekingen met Britse he regeering? Het nieuwe hoofdbestuur van het Jewish Agency, dat door het te Bazel bijeengekomen Zionis tische wereldcongres zal worden gekozen, zal, volgens de meeste waarnemers, gemachtigd worden om de volgénde maand met de Britsche regeering op basis van den eisch tot een Joodschen staat de besprekingen over Palestina te hervatten. Men vewacht, dat Dr. Chaim Weizmann eventueel het eere- Presidentschap van het Jewish Agency en de Zionistische organi satie zal bekleeden en het voor zitterschap zal afstaan aan een driemanschap, bestaande uit Ben Gurion, Rabbi Abba Hillel Silver leider van de Amerikaansehe Zionisten en nog een ander. Voldoende over voor de binnenland scire behoefte Waarschijnlijk reeds deze week zal een aanvang gemaakt worden met den voor ons land zoo belang rijken export van 100.000 vaten gezouten haring naar Rusland. Dinsdag j.l. hebben twee Russi sche deskundigen de haring ge keurd. Het. Russische vaartuig „Bu- denni'' is onderweg naar Rotter dam, waar het de haring zal in laden. Het schip kan elk oogen- blik in de haven worden verwacht. Van Nederlandsche zijde is de haring gekeurd door controleurs vanrden dienst van de Nederland sche haringcontröle. Ook de verscheping van de ge zouten haring naar de Russische zóne van Duitschland zal vermoe delijk reeds deze week beginnen. Bij de onderhandelingen over de levering is overeengekomen, dat aan Nederland kalizouten ge- leveid zullen worden. In verband met de blokkeering van de voor raden gezouten haring deelt het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening ons mede, dat zeer binnenkort den handel zoo veel mogelijk de vrij heid zal worden hergeven tot den normalen afzet over te gaan, in dien gebleken is, dat aan de ver plichtingen aan het buitenland voldaan kan worden. Verbracht wordt, dat er voor de binnenland sche behoefte voldoende "haring ter beschikking blijft, welke voor namelijk als bokking of gemari neerde haring in consumptie ge bracht zal worden. Daarnaast zijn er nog de haringproducten van de Nederlandsche vischcon- servenindustrie. Voor de derde maal binnen vier dagen heeft in de V. S. een groo te brand gewoed. Ditmaal heeft het het leven aan 5 tot 8 perso nen gekost. De brand ontstond in een ongebruikt koelhuis van vijf étages te New York (boven- Manhattan). Terwijl men bezig was met het blusschen had er een ontploffing plaats, die hét ernaast gelegen gebouw deed instorten. Veel bewoners, onder wie enkele kleine kinderen, en verscheidene brandweerlieden werden onder het vallend gesteente bedolven. Spoe dig waren priesters ter plaatse om de bedolven slachtoffers bij stand te verleenen, totdat hulp kon worden geboden. Zeer velen uit hun ambt ontzet. Naar een vertegenwoordiger van het Belgische Ministerie van Binnenlandsche Zaken Woensdag den correspondent van het A.N.P. mededeelde, is de zuivering onder de burgemeesters, schepenen (overeenkomend met onze wet houders), gemeenteraadsleden en provincieraadsleden,; thans vrijwel geëindigd. Van de 412 burgemeesters, van wie dossiers bestonden, zijn er 118 uit hun ambt ontzet. Dertien bur gemeesters werden bij tuchtmaat regel geschorst voor den tijd van 1 tot 3 maanden, terwijl de 281 andere gerehabiliteerd wer den. Van de 318 wethouders, van wie een dossier bestond, zijn er 179 uit hun ambt ontzet en wer den er 19 bij tuchtmaatregel voor 2 of 3 maanden geschorst. Het aantal dossiers van te zui veren leden van den gemeente raad bedroeg 1993. Hiervan wer den door de Provinciale deputa ties 1221 personen van hun ambt vervallen verklaard, terwijl 141 andere bij Regeeringsbesluit uit hun ambt werden ontzet. Van de 343 Provincieraadsleden naar de gedragingen van welke een onderzoek is ingesteld, zijn er 199 uit hun ambt vervallen ver klaard. „Ruiten troef" Dinsdag met eerste zending naar Zeeland. Ditmaal geen portretglaas- jes? Een groote hoeveelheid op maat gesneden glas staat thans bij het Comité „Ruiten Troef" te Amster dam ter verzending naar Zeeland gereed. Het eerste transport is vastgesteld voor Dipsdag 17 De cember a.s. Hoeveel glas er dan vervoerd zal kunnen worden, is thans nog niet bekend, omdat men voor het transport afhanke lijk is van de welwillendheid van expeditie-ondernemingen. Er zijn n.l. geen fondsen aanwezig waar uit het kostbare vervoer van glas met inachtneming van de normale tarieven betaald kan worden. In dit verband Iteeft „Ruiten troef" een oproep gericht tot alle Nederlandsche expediteurs (of firma's, die over een desbetreffen de vrachtwagen beschikken) voor dit menschlievende doel gratis een 4-tons vrachtwagen, zoo mogelijk met personeel, af te staan en hier van uiterlijk Zaterdagmorgen a.s. opgave te doen. Natuurlijk neemt hét comité de voor deze tweedaag- sche tocht naar Zeëland te maken onkosten wel voor zijn rekening. De Officieren-Figcaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's Herto genbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buitenvervolging gesteld: Maria E. de Brauwgr te Schoon- dijke; Janna M. Wage te Sluis; Jacomina J. de Kramer geb. De Ridder te WaterlandkerkjeMag- dalena R. Schipper geb. Du Pon te Uzendijke; Christina H. Lessine geb. Wolfgang enl Cornelia J. Bruggeman geb. Versprille, beide te Sas van Gent; allen onder toe- zichtstelling van de S.T.P.D. en ontzetting rechten. Adriana S. v. d. Vijver te Oost burg; Eloira Verrey te Sluis: J. Smoor te Waterlandkerkje; Cor nelia A. P. M. Corthals te IJzen- dijke; Sjoerdje van Stralen te Hoek; P. A. Stevens en C. Ste vens, beiden te Hontenisse; P. A. Goffurini te Sas van Gent; allen onder toezichtstelling, verplich ting om te arbeiden en ontzetting rechten. Maria W. yinke te Axel en Dina K. Kenters, beiden verplich ting om te arbeiden en ontzetting rechten. J. van Vooren te Oostburg en Elisabeth den Boer geb Suur- mond, beiden alleen ontzetting rechten. Voorts zijn de volgende perso nen onvporwaardelijk buiten ver volging gesteld: P. I. Dhont te Uzendijke; A. v. d. Vijver te Hon tenisse; Erna Ph. Bracke te Eec- loo (B.), allen omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn ge bleken. Geertruida P. S. Simpelaar, Jo- zefina M." Stokkerman, beiden te Oostburg; Maria Willemsen te St. Anna ter Muiden; A. Wage te Sluis; Magarite M. de Boever en Celina C M. Temmerman, beiden te Uzendijke; D. F van Alten te Axel; Martha M. Cappaert geb. Ysebaert te Sas van Gent. Bij allen zijn de gerezen verdenkin gen niet ongegrond gebleken, doch overwogen is, dat de schuld van zoodanigen aard is, dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. TERNEUZENÏ Band NederlandIndië. Zaterdag j.l. werd in de boven zaal van Café „La Belle Vue", een openbare vergadering gehouden van den „Band Nederland-Indië", afdeeling Temeuzen. Nadat de voorzitter, de heer A. F. Roelans, de aanwezigen wel kom had geheeten, en daarbij het doel en het strmren van den Band had uiteengezet, gaf hij het woord aan den luitenant T. Dan- kers uit Goes, die was uitgenoo- digd om als spreker op te treden. De heer Dankers begon met de uiteenzetting van het feit, dat door een gedeelte van de Neder landsche Pers en verschillende Nederlanders, ernstige critiek was uitgeoefend op onze soldaten die naar Nederlandsch-Indië waren uitgezonden. Deze jongens aldus spreker, ginge» voor het goede doel, en ter bescherming van de aldaar ach tergebleven Nederlanders, Chi- neezen en goedwillende Inheem- schen, tegen extréme élementen, die niet terugdeinzen voor moord, brandstichting, verkrachting, diefstal enz. Dat onze jongens gingen vopr een sigaret of een goed leventje, weerlegt luitenant Dankers met klem. Van die kleine groepjes Neder landsche jongens hing de eer van het Vaderland af. Zooals de jon gens daar waren, zoo was voor de dessa-bevolking. Nederland. Doch iedere jongen hield in In dië de eer van het Vaderland hoog, er was voor hun geen ver schil tusschen Blank en Bruin. Nederland en Indië was voor hen één. Een groote en moreelen steun werd verkregen door het zenden van dagbladen en correspondentie van familieleden, vrienden en ken nissen. En hier in Nederland werden op eenige plaatsen deze jongens uitgemaakt voor avonturiers, moordenaars, roovers en als zeer gedaald zijnd op zedelijk en mo reel peil betiteld, en werd een commissie in elkaar gezet, die in Indië moest onderzoeken, hoe het daar gesteld was met het zedelijk peil van onze jongens. De commissie kon aldaar con- stateeren, dat dat peil hooger stond, dan dat van vele Neder landers. Spreker eindigde met het motto: „Voor Nederland en Indië", zij gingen-voor God, Ko ningin en Vaderland. Niet alleen voor Nederland, maar ook voor Nederlandsch-Indië. Daarom gin gen zij naar Indië. Beroep aangenomen. De Eerw. Heer Pliester, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente alhief, heeft het beroep naar de gefneente Vries (Drente),aange nomen, zoodat hij tegen Februari de gemeente zal verlaten. Velen zuilen Ds. Pliester ongaarne zien vertrekken, daar hij in de gemeen te onder alle gezindten goed ge zien is om zijn goedhartig en vriendelijk karakter. Mond en Klauwzeer. Op de hofstede van .den land bouwer A. TemmermanDael- man, is onder het vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Gemeente Secretaris. Daar de Gemeente-Secretaris per 1 Dec. vertrok en de ambte naar Wijffels thans met zieken verlof is. was de gefneente zon der secretarie-personeel. Als plaatsvervangend secretaris is nu aangesteld de heer Evers, uit Biervliet. KOEWACHT. Teerdag Zangvereeniging. Woensdag had in het café van A. Rees, een teerdag plaats van de zangvereeniging alhier. Het ging er onder de leden gezellig aan toe en wisten zich kostelijk te vermaken. Er w_erd eveneens een maal aangeboden, waarbij de ta fel overvloedig was gedekt. GEWESTEL ARBEIDSBUREAU Op 7 Dec. stonden ingeschre ven 837 (30) personen, waarvan er 476 in den D.U.W. waren te werkgesteld. Over de week ein digend 7 Dec. werden 528 (20) personen geplaatst. Het aanta^ overgebleven aanvragen bedroeg 446 (264) De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd worden o.a. WalcherenMeubelmaker, schoen makers, kleermakers, metaalbe werkers, kantoorbedienden, kap sters, machine-stiksters en naai sters, winkeljuffrouwen, huish. personeel. Zuid^BevelandMeubelmaker, schoenmaker, bankwerkers, mon teurs, smid-bankwerker, loodgie ter, arbeider conservenfabriek, bouwk.-opziehter, kapster, was- scherij personeel, huish. personeel. Tholen: Kleermaker, monteur," stoker, leerling-fitter," bakkerskn. Schouwen- en Duiveland: Schoen maker, wagenmaker, leerl. mon^ teur, leerl. fitter, leerl. kellner, verpleegsters, werkster, hotel meisjes. Zeeuwsch-Vlaanderen: Meubel makers, stoffeerders, bankwer kers, hotelkok, kantoorbedienden, smeden, bakker, apoth.-assistente, kapster, naaisters, textielarbeiders kantoorbediende, huish. personeel. Aanbiedingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren te Vlissingen, Goes. Kruiningen, Tholen, Zierik- zee, Terneuzen, Hulst, Oostburg en Sas van Gent. VRIJDAG 13 DECEMBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Zie kenbezoek; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Brahms; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Stafmuziek corps; 14.00 Kookkunst; 14.40 Poëzie; 15.20 Hoorspel; 16.00 Eddy Walis; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 18.00 Nieuws; 18.15 Reportage; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Lichte muziek; 19.20 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.08 Piano; 20.30 Causerie; 21.00 Men vraagt21.30 Buitenl week overzicht; 21.45 Orkest; 22.40 Avondwijd.; 23.00 Nieuws; 23.15 Klass. muz. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk den dag; 11.00 Zonne bloem; 12.03 Viool; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.45 Van man tot man; 14.00 Zang met piano; 14.30 Bijbellezing; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Kamerkoor; 16.30 Voor jongens en meisjes; 17.20 Voor de jeugd; 18.15 Cau serie; 18.30 Dinermuz.; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.15 Hoorspel (I); 20.55 Piano; 21.30 Hoorspel (H); 22.00 Nws.; 22.20 Canad. muz.; 22.35 Avond gebed; 23.00 Ork. Beschuldiging in het Lagerhuis. Tijdens het debat in het Engel- sche Lagerhuis over het nieuwe charter van de Engelsche Omroep- maatschappij (B.B.C.), heeft Ès- cadrillecommandant G. Cooper, lid van de Labourpartij, de be schuldiging geuit, dat de engage menten bij de B.B.C. aan de lunch en in café's in de buurt van Ox- fort Circus worden afgesloten en zijden kousen en bontjassen als middel tot omkooperij daarbij in énkele gevallen een rol speelden. Volgens Cooper kon hij voor deze beschuldiging getuigen aanvoeren. Herbert Morrison. Lord President of Councel, achtte het niet fair van Cooper,, dat hij deze kwestie in het Lagerhuis aanhangig maakt, terwijl de B.B.C. hem reeds twee maal verzocht heeft met de bewijzen voor den dag te komen. Inmiddels heeft Sir Allan Po well, voorzitter van de B.B.C.. aan Sir Valentine Holmes, op dracht gegeven onmiddellijk een onderzoek in te stellen en aan het bestuur verslag uit te brengen. Naar verluidt is dit onderzoek het grootste deel van het bestuur van de B.B.C. welkom, omdat het de wijze van contracteering zal verduidelijken. Verkeerd recept klaargemaakt. Voor de rechtbank te Rotter dam heeft terechtgestaan de 20- jarige leerling apothekersassis tente C.. H. M. M„ te Rotterdam, wegens het veoorzaken van dood door schuld. Als leerling assisten te was zij in dienst van den apotheker H. E. te Hillegersberg en maakte op 29 Mei j.l. een re cept gereed, afgegeven door dok ter I. J., dat bestemd was voor den 3-jarigen A. J. P. In plaats van voorgeschreven hoeveelheid santoninum leverde zij af een hoeveelheid sulfas atropini. een zwaar vergif, tengevolge waar van het knaapje dienzelfden dag na één poeder te hebben ingeno men overleed. Er was een uitvoerig getuigen verhoor. De verdachte kon geen verklaring geven van het feit hoe de vergissing, die zulk een nood lottig gevolg heeft gehad, had plaats gevonden. De Officier eischte zes maanden hechtenis. Verschillende glasblazerijen, die zich voornamelijk bezighouden met de vervaardiging van sier- glaswerk. hebben voor den ko menden Kersttijd Kerstboomver sierselen in den handel gebracht. Soort en kwaliteit loopen uit een. De prijzen, die in den win kel mogen worden berekend, zijn overzichtelijk. Epn doos met een dozijn verzilverde ballen kost, naar gelang bewerking en door snee van 1,65 tot 3,30. Een verzilverde piek van 6 cm door snee van 1.10 tot 1,40. Groote verzilverde ballen met een aantal deuken versierd kosten 4,10 per doos van een dozijn. Wanneer zij van gekleurd glas zijn vervaar digd of zijn beschilderd is de prijs aanmerkelijk lager. Er zijn ook versierselen in den vorm van klokies en paddestoelen, doch de ze worden meestal in combinatie met andere in een doos verkocht. Tien groote verzilverde ballen en twee klokjes, met sierdeuken, in een doos kosten dan ƒ4,15 even als zes klokjes en zes paddestoe len in een doos. Ook andere com binaties zijn denkbaar in ver schillende uitvoeringen. Over het algemeen kan men zeggen, dat de prijs voor een doos met 12 ver sierselen zich tusschen f 1,65 en 4,15 beweegt. Na en» I -1 ".eelil tb1_ ISpj 1>9 vi I: ESFf, iep k 'i M-lIl Vijl -• 'OOI| >ri .enj oii jw aarjl r. Hl

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3