1 4 -a 4; 4 I '1 fa Algemeene Vergadering der U.N.O. De houding van de Masjoemi Politieke storm in Berlijn Terwijl de Duitschers protesteeren... if J: '1 4* F ?1' i|L mj ojjS HET INDISCHE VRAAGSTUK MASSAMOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD T 4 Hm li sip DONDERDAG 12 DECEMBER 1946. VOORTZETTING ONTWAPENINGS-DEBAT Frankrijk's buitenlandsche politiek UIT PUITSCHLAND NIEUWE MAGISTRATUUR ERKEND Commissie-Generaal voor Kerstmis naar Batavia terug SI "r e4v]|} ■wf; dfl» Ct 'U :-.uH 'Ml afm .li i Ui L€tT el WEEliSVEKW ACHTING medegedeeld door het K..N M.I. te De Bilt, geldig tol Donderdagavond Tïjdelyk eenige regen. In het. Z.-W. aanvankelijk i tijd. krachtige Z.-O. tot Z. j wind. Meest zw. bew. met tijd. I eenigen regen, op enkele plaat- j sen nevel of mist. Weinig ver- andering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 377. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertentie - tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties. 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De millioenen- reserves der «Sow jet-Unie. In de algemeene vergadering der V. N. is het debat over de ontwapening»-kwestie voortgezet. Tom Connally (V. S.) stelde tegenover de Sowjet-Russische geheifahouding inzake de sterkte van binnenlandsche strijdkrachten de bereidheid der V. S. om vol ledige inlichtingen over eigen troepen in het binnenland te ver schaffen. „Wij zijn bereid om volledige inlichtingen hieromtrent te ver strekken en eischen. dat andere ianden dezelfde bereidheid daartoe aan den dag leggen". Connally zeide, dat het met alleen troepen betrof en riep uit: ,,Hoe zit het met de andere millioenen. die de Sovjet-Unie aan reserves bezit en die zij in een minimum tijds onder- de wapenen kan roepen? Wij moeten de feiten weten omtrent troepensterkte binnen- en bui tenslands". Volgens Connally moest de Veiligheidsraad af weten van troepen, waar ook ter wereld. De Amerikgansche afgevaardigde sprak zich uit tegen het Britsche verificatievoorstel, omdat rappor ten in dezen tijd van demobilisa tie niet van voldoende belang ge acht konden worden om een systeem van inspectie en verifica tie te beramen. De Fransche afgevaardigde, Parodi, vond het raadzaam om troepentelling tot troepen in het buitenland te beperken. De telling van troepen binnenslands zou de kwestie van troepentellingen aan die van de ontwapening koppelen. Ook het verificatie-systeem be hoorde bij het algemeen orftwa- peningsprogram Cijfers zonder verificatie waardeloos. Sir Hartlev Shawcross f Gropt- Brittannië) betoogde, dat alle cijfers over troepensterkte zonder verificatie waardeloos zouden zijn. Wysjinski (Sovjet-Unie) ver zocht om inlassching in de resolu tie van de woorden „en bewape ning", indien sprake zou zijn van troepen. Shawcross antwoordde hierop, dat hij bereid was alle bijzonder heden over bewapening te ver strekken, indien een doeltreffend contröle-systeem in het leven zou zijn geroepen. „Wii zijn volkomen bereid om Sovjet-Russische agen ten toe te staan in Engeland een onderzoek in te stellen naar onze cijfers, indien ook de Sovjet-Unie bereid is agenten van andere lan den, belast met dezelfde zaak, in haar land toe te laten. Senator Connally verklaarde, dat de V. S. een contröle-systeem voor bewapening en ontwapening zouden goedkeuren. Molotof zeide te zullen stemmen voor het Britsche voorstel, indien dit» zoodanig gewijzigd werd, dat de verificatie zoowel op troepen als (bewapening betrekking zou hebben. Een Britsch amendement. Sir Hartley Shawcross ant woordde onmiddellijk: ,,Ik geloof dat dit een historische gebeurtenis Ter gelegenheid van de herden king van het twee jaar geleden door Generaal De Gaulle te Mos kou onderteekende verdrag tus- schen Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben politieke waameriiers te Parijs te kennen gegeven, dat er aanwijzingen besitaan, dat de Fransche buitenlandsche politiek er toe over helt meer steun bij de Sovjet-Unie te zoeken. Men wijst er op, dat de ont vangst van Dr. Schumacher, lei der der Duitsche socialisten, door de Engelsche Labourpartij en het Amerikaansch besluit om Duit sche krijgsgevangenen .vrij te laten zonder rekening te houden met de economische reactie in Frankrijk ernstige ongerustheid heeft veroorzaakt en nog veroor zaakt. Men is van oordeel, dat Enge land ^langzamerhand overgaat tot een pro-Duitsche politiek en de herleving van Duitschlands in- dustrie,ele macht begunstigt ten koste van het herstel in Frankrijk en uiteindelijk ten koste van de veiligheid in Frankrijk en Europa. wordt. Ik ben er trotsch op in de gelegenheid te zijn er deel aan te hebben. Wij zullen "tot een over eenkomst geraken over de vor ming van een internationale com missie van toezicht en inspectie van strijdkrachten en bewapening van iedere mogendheid. (Luide toejuichingen.) Hij diende ver volgens het volgende amende ment, dat hij haastiglijk neerge krabbeld had, in: „De algemeene vergadering beveelt de onmiddel lijke oprichting aan van een inter nationale toeziende commissie, binnen het kader van den Veilig heidsraad, maar bij de uitoefening van haar taak niet gebonden aan het recht vdh veto van iedere mo gendheid in den Veiligheidsraad. Zij zal bevoegd zijn om ter plaatse -op het gebied van iedere natie der V. N. alle inlichtingen over strijd krachten en bewapening te veri- fieeren en te bevestigen." Molotof zeide, dat het Britsche amendement verward was en be doeld om het nemen van een be sluit inzake troepentelling te verhinderen. Shawcross gaf uit drukking aan zijn teleurstelling en noemde Molotof's argumenten kleinzielig. Hij stelde een onmid dellijke stemming voor. Molotof tot aanvaarding berfcid Molotof was bereid om het amendement van Shawcross in principe te aanvaarden. Hij stelde echter voor het naar een sub commissie te verwijzen, daar andere afgevaardigden om be denktijd hadden gevraagd. Shaw cross verklaarde zich bereid een nieuw amendement de ontwape ningscommissie voor te leggen, mits onmiddellijk gestemd zou worden over de resolutie tot troe pentelling en het Britsche amen dement t.a.v. verificatie van rap porten over troepensterkte. De vergadering kwam op voor stel van voorzitter Spaak overeen, de resolutie betreffende troepen telling zoowel als het voorstel van Shawcross terug te verwijzen naar de subcommissie voor ont wapening ter nadere bestudeering als een geheel. Spaak zeide, dat het wellicht mogelijk zou zijn, gezien de over eenstemming tusschen de Britsëhe en Sovjet-Russische opvattingen, binnen vier-en-twintig uur tot een redelijke oplossing van de kwestie der ontwapening te komen. ..Dit zal een voortgang betee- kenen, welke wij enkele dagen geleden nog niet hadden kunnen verwachten, voegde hij er aan toe. Maandag a.s. in Tweede Kamer. In de Woensdagochtend be gonnen vergadering der Tweede Kamer stelde de Voorzitter voor a.s. Maandag één uur de discus sie te beginnen over de Kegee- ringsverklaring betreffende de overeenkomst van Linggadjali en die behandeling voort te zet ten des avonds en zoo noodig Dinsdag d.a.v. De heer Schouten (a.-r.) was het hiermede niet eens en wenschte schriftelijke voorberei ding met het oog op de vele vragen, welke rijzen van staats rechtelijken, politieken en finan- cieel-economischen aard. Nadat de Voorzitter had opgemerkt, dat schriftelijke behandeling te lang uitstel zou vergen, maakte de heer Schouten van zijn denk beeld een voorstel. Het voorstel van den Voorzitter werd ge steund door de heeren Romme (K.V.P.) en Van der Mtt^ van Naters (P. v. d. A) jflHreden door de heeren TilanuS (d-H.), Vonk (P. v. d. V.) en Wagenaar (C.P'-N.). Het voorstel-Schouten werd verworpen met 47 tegen 25 stemmen, waarna het voorstel van den Voorzitter zonder stem ming werd aangenomen. INDONESIË. Een hoog repuhlikeinsch autori teit heeft in een mededeeling aan den correspondent van Agence France Presse het bericht, vol gens hetwelk de solidariteit van bet kabinet Sjahrir bedreigd zou worden door de resolutie, welke is aangenomen op het congres, dat onlangs door de Masjoemi te Soe- rakarta is gehouden, categorisch tegengesproken. De resolutie verwierp de Ne- derlandisch-IndonesisChe ontwerp overeenkomst. Deze mededeeling werd na een telefoongesprek van de desbetreffende autoriteit met den Indonesischen Minister van Voorlichting, die zich op het oogenblik te Djpgjakarta bevindt, gedaan.,- Dezelfde autoriteit heeft voorts nog medegedeeld dat de aan te nemen houding, van afgevaardig den der Masjoemi bijeenkomst van het Centraal Nationaal Comi té, op welke over de aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst zal beslissen, zullen aannemen, be slissend zal zijn. De woordvoerder 8ieeft nog on derstreept, dat de oppositie van het congres der Masjoemi vooral betrof artikel 8 van de ontwerp overeenkomst, waarin bepaald wordt, dat de Koning der Neder landen aan het hoofd zal staan van de Nederlandsch-Indonesische Unie. Een specialen verslaggevei van het A.N.P. seint: La een politieke storm van drie dagen heeft Dins dag de oude Berlijnsehe magistra tuur plaats moeten maken voor een nieuwe die door getrapte ver kiezingen gevormd is, als gevolg van de onlangs gehouden verkie zingen, waarbij bet overwicht van de socialistische eenheidspartij in het stadsbestuur werd uitgescha-» keld. De Geallieerde Kommandan- tura heeft het ontslag van het vroegere bestuur aanvaard en het nieuwe erkend. Met uitzondering van twee leden, die op grond van hun politieke verleden zijn afge wezen, n.l. Dr. Ernst der C.D.U. (financiën) en Dr. Delius der libe raal-democraten (posterijen).. De storm in het Berlijnsehe raadhuis was Zaterdag opgesto ken, toen de nieuwe Oberbuer- germeister Dr. Ostrowski (soc.- S.S.-er medeplichtig aan meer dan 40 moorden! Voor het Bijzonder Ge rechtshof te Zutphen heeft Dinsdag terecht gestaan Ludwig Heinemann, Unter- sturmführer van de S.S., aan wie meer dan 40 moor den, tijdens de bezetting ge pleegd, werden ten laste gelegd. Hy veroorzaakte het drama aan de IJsselkade te Zutphen, waar 9 ingezetenen dezer stad op 31 Maart 1945 werden gefusilleerd en in de IJssel geworpen, vermoord de twee Britsche officieren, die bij Arnhem krijgsgevan gen waren gemaakt, schoot drie inwoners van Hengelo, die niet voor de Todt wilden werken, dood, liet op het grasveld bij het huis van bewaring te Zutphen vier menschen fusilleeren en richtte bloedbaden aan te Brammen, Gorssel en Amersfoort. Het lukte niet! Er was voor de berechting van dezen oorlogsmisdadiger overwel digende belangstelling. Bij den aanvang der zitting heeft de ver dediger, Mr. Henkemans, een beroep gedaan op onbevoegdheid van het hof, omdat Heinemann' Duitscher is en als militair krijgs gevangene moest worden be schouwd. De procureur-fiscaal bestreedt dit. Heinemann komt voor op de Geallieerde lijst van oorlogsmisdadigers, is als zooda nig aan Nederland ter berechting uitgeleverd. Bij oorlogsmisdadi gers wordt geen onderscheid ge maakt tusschen burgers en mili tairen, maar bet sterkste argu ment voor de berechting van het hof ligt opgesloten in artikel 101 wetboek van strafrecht, dat op alle tijdens den oorlog bedreven misdaden betrekking heeft. Het hof verwierp bet beroep van den verdediger. „Befehl ist Befehl." Na een langdurig verhoor van den verdachte, die zich voor al zijn daden beriep op zijn superieu ren onder het typische Duitsche slagwoord ,,Befehl ist Befehl", weid een twaalftal getuigen ge hoord. Zij bevestigden, dat Hei nemann eigenmachtig tot. de executies bevel had gegeven. De procureur-fiscaal onthield zich in zijn requisitoir van sensationeele uiteenzettingen over Heinemann's aangerichte bloedbaden en eischte de doodstraf. De verdediger refereerde aan het oordeel van het hof, en vroeg aan den verdachte het recht van cassatie te verleenen, Het hof had weinig tijd noodig zich over net vonnis te beraden. Hèt quali- fic^erde de daden van den ver dachte als moord en veelvoudige uitlokking tot moord en veroor deelde hem tot den doodstraf. dem.) de functie van Dr. Werner (sed.) die na de capitulatie door het militair-bestuur Was benoemd, wilde overnemen doch werd terug gewezen met de mededeeling, dat de oude magistraat eerst zou wijken, na ontslag door de kom- mandatura. In de pers der S.E.P. en in een stormachtige zitting van den gemeenteraad bleek de achtergrond dier houding te zijn: de zeer omstreden figuur van Ernst, tegen wien de eRiheidspar- tij hevige campagne ontketende op grond van diens diensten aan het Hitlerbewind. Ernst was tot 1939 Hitiers Reichskommissar voor het cre- dietwezen en y/erd in 1940 Reichs kommissar voor vijandelijk ver mogen. In 1944 werd hij evenwei gevangen gezet wegens verbin ding met de mannen van den aan slag op Hitier. In de Komman- dantuur heeft de Sowjet-vertegen- woordiger net standpunt ingeno men, dat Ernst niet kon worden geaccepteerd en de drie westelijke vertegenwoordigers hebben zich daarbij aangesloten, de 72-jarige Delius werd eveneens afgewezen. Hij heeft de reputatie nazi-gezind te zijn. C.D.U. en L.D.P. zullen thans uit hun rijen nieuwe wet houders aanwijzen. Ontwerp voor grondwet. Ook de Christelijk Democrati sche Unie heeft thans een ont werp voor een grondwet voor de landen der Sowjet-zöne uitge werkt, nadat de Socialistische Eenheidspartij hierin was voorge gaan. Het ontwerp omvat de vrijheid van persoon, geloof, geweten, ver kiezingen, vereeniging en verga dering. Het wii ook de vrijheid van woning en meeningsuiting gewaarborgd zien evenals het postgeheim. Het onderwijs zal voor ieder toegankelijk moeten zijn; het godsdienstonderwijs moet een gelijkgerechtigd leervak in de scholen zijn en de bijzondere school moet onder staatstoezicht worden toegelaten. Vrijheid van eigendom en economie wordt prin cipieel vooropgesteld met de be perking dat het landsbestuur kan ingrijpen ter vermijding van mis bruiken. Het ontiwerp bevat een artikel dat onteigening slechts ten alge- meenen nutte en slechts op grond van een voor geheel Duitschland geldende wet ten uitvoer kan.wor den gelegd. Alle pogingen om de democratische staatsvorm ter zij de te stellen worden strijdig mét de grondwet verklaard. Het eerste artikel verklaart dat ieder land lid van den toekomstigen Duit- schen staat is. De militaire situatie. üJen Neder landsche militaire woordvoerder heeft Woensdag morgen het volgende over de mili taire situatie meegedeeld: De chefstaf Gen.-Majoor Buur man van Vreeden is Zondag 8 Dec. .van Medan naar Padang ver trokken. De Indonesische dele gatie, bestaande uit Mr. A. Sja- rifoedin en Dr. A. K. Gani, is eveneens vertrokken. Zondag was het in alle sectoren van Medan rustig, slechts op het vliegveld was eenig licht artillerievuur ge richt. Volgens republikeins che autoriteiten zal de treinenloop van Relawan naar Medan worden hervat, waarbij van Nederland- sche zijde controle zal worden uitgeoefend op binnenkomende en uitgaande treinen. Besprekingen te Padang. Te Padang zijn Maandagmor gen de besprekingen tusschen de Indonesische en Nedeclandsche delegaties begonnen. Uit Batavia wordt gemeld, dat Zaterdag be zuiden de Tjisadane-monding een Nederlandsche patrouille herhaal delijk met automatische geweren werd beschoten. Het vuur kwam Zondag van achter de demarcatie - lijn eft werd onmiddellijk door Nederlanders beantwoord. De In donesiërs droegen niet het over eengekomen onderscheidingstee- ken. Aan Indonesische zijde vie len 12 dooden, de Nederlanders leden geen verliezen. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat een Nederlandsche patrouille door een bende van 70 man ten Z. van de Tjikarawang is aange vallen. Deze aanval werd afge slagen. Drie Indonesiërs werden gedood. Aan Nederlandsche zijde vielen geen slachtoffers. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat het Nederlandsqjie bivak Tji- kiding door 100 man van de „zwarte buffel" is aangevallen. Hierbij zijn door de Nederlanders geen verliezen geleden. Tegenstand gebroken. Te Semarang was het Zondag rustig. Maandagmorgen vuurde Indonesische artillerie op de om geving" van Djatingaleh. Een Nederlandsche patrouille, die in de richting Manggren uitgezonden was ter dekking van genibwerken ontmoette vrij heftigen tegen stand, welke door artillerievuur gebroken werd. De werkzaam heden van de genie werden ge stoord door Indonesische artillerie in de omgeving van de kampong Pandean ten Oosten van Sema rang. Indonesiërs trachtten wederom Nederlandsche stellin gen te betrekken, doch zij werden verdreven. Twaalf Indonesiërs werden gedood. De Nederlanders leden geen verliezen. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat met mortieren en artillerie gevuurd moest worden op Indone sische stellingen, vanwaar uit hevig op Nederlandsche patrouil les geschoten werd. Bij een tem pel ten Zuiden van Krikilan is binnen de Nederlandsche zóne door de T.R.I. de rivier afgedamd, waardoor deze tempel onder wa ter is komen te staan. Ook zijn patrouilles van de TUI uit de Nederlandsche zóne verdreven. Hierbij is een Indonesiër gedood. Na de vergadering van de Tweede Kaïner, tijdens welke de Regeeringsverklaring over de ontwerp-overeenkomst van Ling- gadjati werd voorgelezen, heeft de heer Scherinerhom, voorzit ter van de Commissie-Generaal tegenover een correspondent zijn voldoening geuit over het feit, dat de Regeering zich in groote trekken met de Commissie-Gene raal aecoord heeft verklaard. De heer Schermerhom achtte het niet Uitgesloten, dat de Com missie-Generaal nog voor Kerst mis naar Indonesië zou terug reizen om dan het accoord te .onderteekenen. In dezen is de Commissie- Generaal echter uiteraard afhan kelijk van de beslissing der Re- geering. $e It f.ej] j.ec r4ira -jill ei Vn' irf- DA<jr (!9 f w u h- E^t> )6>S ttii iel IS ■vda, eW tl. u t 0: Fik e?1

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1