'ifc fa '4 j-i I*' i :.i li r;ï 1 f - r I Lof voor Van Kleffens "ju enkele cedels De Regeering bereid de Ontwerp-basisovereenkomst te doen onderteekenen Regeeringsverklarlng over de Indische kwestie h ti j-M 4 ri|j 4] di* I Vfei r, -I I I f ■J? hl 'MJh WOENSDAG 11 DECEMBER 1946. Eere-doctoraat voor H. M. de Koningin De strijd in Griekenland NIEUW EGYPTISCH KABINET Uitloting 4 pCt Staatsleening 1940 sch-l e iat?| "f'en, ie ja" 'riTer ()r«i 1 ijlt ko| Jjeeltl |/aa| jlfj en L 1 n« r !ll\ 1 Cit'l jjr/i I ti is vai d. L IGi "e H V f. I iit 1J ,3 nul «1 "i db rc' 'V. Mr I V T WEERSVERW ACHTIN O medegedeeld door het K.N M.l, te De Bilt, geldig to: Woensdagavond. Vrü koud. Zwaar bewolkt, nevel of mist en plaatselijk neerslag. Temperatuur tusschen 0 en 4 graden, later toenemende wind uit Oostelijke richting. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 376. Advertentieprijs: per mm 1b ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct: iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van, de Sande Ternenzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal Naar wij vernemen is H. M. de Koningin benoemd tot doctor honoris causa van de ,,Faculte Libre de Theologie Protestante de Montpellier". De deken der faculteit, Prof. Dr. Henry Leenhardt, zal Don derdag 12 December a.s. om 12 uur in het Paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage aan H. M. de Koningin de doctorsbul overhandigen. In de Daily Telegraph schrijft Peter Boreough on der den kop: „De toekomst van Van Kleffens" het vol gende: ,,Van de geruchten, dat Mr. Van Kleffens zich per 1 Januari aanstaande zou terugtrekken, is tot nog toe geen bevestiging ontvan gen. De geruchten vinden ongetwijfeld hun oorsprong in het feit, dat het lidmaat schap van Nederland van den Veiligheidsraad op dien datum expireert. Mr. Van Kleffens, Minister zonder portefeuille, is de Nederland sche vertegenwoordiger in den Veiligheidsraad. Als zoo danig heeft hij zich een repu tatie verworven, welke aan-5 sluit bij die, welke hij zich gevestigd heeft als Neder- landsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken te Don- den tijdens den oorlog. Naar ik verneem zal zijn scherp intellect, dat in den Veilig heidsraad des te meer tot zijn recht is gekomen door zijn schitterende beheeir- sching van de Engelsche taal, waarschijnlijk niet voor de Vereenigde Naties ver loren gaan. De mogelijk heid bestaat namelijk, dat hem de leiding van de Ne- derlandsche delegatie wordt •toevertrouwd Aanslagen te Athene. 1* een café te Athene is een handgranaat, naar verluidt door een rechtsche verzetsman gelegd, tijdens een bijeenkomst van linksche arbeiders tot explosie gekomen. Ben persoon werd ge dood, zeven werden gewond. Later vuurde een onbekende in een jeep 5 geweerschoten af en dood de een tabakshandelaar. Gedu rende de laatste 24 uur zijn 4 personen gedood en ongeveer 10 gewond hij politieke incidenten in de arbeiderswijken van Athene. F"unctionnarissen van de Gjieksche politie hadden reeds eerder uiting gegeven aan hun vermoeden, dat politieke hotsingen en moorden zullen toenemen. Vrouwelijke gueriilastrijders. Ben groep van een honderd- vrjftigtal guerilla-strijders, waar onder twintig met tommyguns gewapende meisjes, heeft hij Mou- ries, tien kilometer ten Zuiden van de Bulgaarsche grens, de expressetrein Alexanderopolis Saloniki tot staan gebracht. De locomotief werd vernield, de pas sagiers beroofd, de postwagen in brand gestoken. Twee trein- beambten werden doodgeschoten en eveneens zes gendarmes, doch twintig soldaten van het geregel de leger, die zich in den trein be- vondën, liet men ongemoeid. Nokrasty Pasja Premier. Te Cairo is bekend gemaakt, dat een nieuw Egyptisch kabinet onder leiding van Nokrasjy Pas ja, den leider van de Saad-partij, is samengesteld. Nokrasjy Pasja is behalve Premier tevens Minis ter van Buitenlandscbe en Bin- nenlandsche'Zaken. In het nieuwe kabinet hebben leden der Saad- Dartij en die der Liberalen ieder 6 portefeuilles. Tegelijk met de bekendmaking van het nieuwe kabinet is de tekst van Sidky Pasja's ontslag aanvrage aan Koning Faroek ge publiceerd. Sidky Pasja zet in dezen brief uiteen, hoe hij na lange en moeizame onderhande lingen met Engeland, die herhaal de malen op succes schenen uit te zullen loopen, plotseling door ziekte verhinderd werd zijn plicht te vervullen ep zelfs om ontslag moest verzoeken. Koning Faroek heeft den eersten Minister be dankt voor zijn aan het land be wezen diensten. ROEMENIË'S BUITEN- LANDSCHE POLITIEK. De buitenlandsche politiek van Roemenië wordt in het ontwerp- antwoord op de troonrede, waar van de bespreking Dinsdag in de Kamer zou beginnen, als volgt omschreven: ,,,De Kamer van afgevaardigden, een oprechte uiting van den volks wil, zal bijdragen tot de bevesti ging van den wereldvrede. Te dien einde zullen wij de vriend schappelijke betrekkingen en de economische, cultureele en doü- tieke samenwerking met de Sow- jet-Unie en andere nabuurstaten handhaven en vergrooten. Wij zullen eveneens de politieke, eco nomische en cultureele betrek kingen met de V. S., Engeland, Frankrijk en alle andere ianden, die zich aan het werk van den vrede wijden, versterken in het verlangen, dat die betrekkingen vriendschappelijk zijn. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het bedrag der uitgegeven schuldbekentenissen der 4 Staatsleening 1940 hetwelk in het tijdvak van 1 Nov. 1945 tot 1 Nov. 1946 ter voldoe ning van aanslagen in de Vermo gens- en Verdedigingsbelasting in betaling is gegeven, 1200, beloopt. Ter aanvulling tot bet jaarlijks af te lossen bedrag van 7.500.000 is het bedrag der schuldbekente nissen dezer leening, welke op 1 Februari 1947 aflosbaar, zullen Zijn, door den Minister van Fi nanciën gesteld op: (ƒ7.498.000) of zooveel meer als de laatstge- trokken nummerreeks meer zal omvatten dan ter aanvulling tot genoemd bedrag zal blijken noo- dig te zjjn. De uitloting dezer schuldbeken tenissen zal plaats hebben op 19 December 1946. Maandagavond is een dele gatie Nederlandsche spoorwegbe ambten te Parijs aangekomen. Zij werd aan het station begroet door vertegenwoordigers van de Fransclie spoorwegmaatschappij en van de verzetsorganisatie der spoorwegen. Dinsdagmorgen heb ben de spoorwegbeambten een be zoek gebracht aan de Are de Triomph en aan de bij Parijs ge legen Mx>nt-V,alerien, waar veel verzetslieden zijn gefusilleerd. Donderdagmiddag zal de delega tie weer vertrekken. Dinsdag zijn in de haven van Le Havre de voorbereidingen be gonnen voor het uitpompen van het water uit het 49.800 ton me tend voormalige Duitsche passa giersschip „Etlropa" („Liberté herdoopt, nadat het in Fransche handen was overgegaan), dat Maandag door den storm is los geslagen en gezonken. Waarne mers aan de haven zagen het groote schip recht en stevig met de kiel op den bodem liggen. 'Het uitvoerend comité van het wereldverbond van vakver- eenigingen heeft het secretariaat van het verbond opdracht gege ven in onderhandeling te treden met de Grieksche regeering om te pogen het recht van de Griek sche vakvereenigingen, zonder be lemmeringen te kunnen function- neeren, zeker te stellen. Dit be sluit werd genomen,, nadat een klacht van leiders van Grieksche vakvereenigingen doör het comité was besproken. De Canadeesche Minister raad overweegt de njogelijkheid van het gebruik van sommige der 2200 nog aanwezige Duitsche krijgsgevangenen voor het ver richten van landbouwwerkzaam- heden in Canada. Het Fransche watervlieg tuig „Bloch 175" dat - voor de Fransche marine bestemd was is bij een proefvlucht te Chateau- roux (Midden-Frankrijk) neerge stort. De navigator werd gedood, de piloot zwaar gewond. In de Tweede Kamer heeft de Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, Mr. .Jonkman, Dinsdagmiddag de volgende verkla ring afgelegd: De Regeering is thans in staat zekere beloften in te lossen, welke zij bij monde van den Minister-President tijdens de aigemeene beraadslagingen over de Rijksbegrootingen voor 1916 en 1947 heeft gedaan. Die beloften hielden op de eerste plaats in, dat de Regeering haar inzichten ten aanzien van de nieuwe staatkundige ordening van NederSandsch-Indië zoo spoedig mogelijk kenbaar zou maken, en voorts dat, zoodra haar zou zijn gebleken, dat een aannemelijke overeenkomst met de vertegen woordigers van de republiek Indonesia bereikbaar was, zij daar van aan de Staten-Generaal mededeeling zou doen, voordat zij zich zou verbinden een bepaalde oplossing van het Indo nesisch vraagstuk na te streven. EEN MEMORIE VAN TOELICHTING. Sindsdien is door de Commissie- Generaal in overleg met een Indo nesische delegatie een overeen komst ontworpen en geparafeerd. Na haar terugkeer hier te lande heeft de Commissie-Generaal dit ontwerp aan de Regeering toege licht en op verzoek der Regeering die toelichting in een memorie samengevat. In deze memorie heeft de Com missie-Generaal volgens hare uit drukkelijke verklaring uitputtend verwerkt al, wat zij ter verduide lijking, aanvulling of uitbreiding dezer overeenkomst met de Indo nesisehe delegatie heeft afgespro ken. Deze memorie met volledi- gen tekst van de ontworpen over eenkomst moet ik u zoo even aanbieden, mijnheer de Voorzitter. Indien de Regeering thans verklaart, dat het haar voor nemen is de Commissie-Generaal te machtigen deze overeenkomst te 'onderteekenen, moet deze verklaring uiteraard zoo worden verstaan, dat die onderteekening de Nederlandsche Regeering tot niets meer of anders verbindt, dan wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toelichting is overeengekomen met onverkorte inachtneming van wat de Regeering in deze" vergadering verklaren zal. De overeenkomst moet worden gezien in het licht van de bij de wet en in haar instructie aan de Commissie-Generaal verstrekte opdracht: Het bevorderen van de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde voor Nederlandsch- Indië. OVEREENKOMST BEOOGT DE BASIS AAN TE GEVEN. Deze overeenkomst stelt dus de nieuwe rechtsorde niet vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal worden opgetrok ken. Aanvaarding van hetgeen door de Commissie-Generaal in dien zin is overeengekomen, komt de Regeering wenachelijk en nood zakelijk voor, omdat het vooral psychologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de basis voor een vernieuwde duur zame samenwerking van de Ne derlandsche en Indonésische vol keren leggen. Psychologisch immers moeten wij daartoe eerst van vijanden weer vrienden wor den, ol in het Indonesisch gezegd van „moesoeh" weer „temen". De ontworpen overeenkomst spreekt daarvan duidelijk. Staatkundig moeten wij uitdrukkelijk de kolo niale ver-houding verwerpen en het vrijwillig volledig deelgenoot schap in plaats daarvan doen treden. De ontworpen 'overeen komst voldoet aan dien eisch. En aan de beginselen van de 7- December-rede moet een begin van uitvoering worden gegeven. De ontworpen overeenkomst doet daartoe een eersten stap. KOLONIALE VERHOUDING VOOR GOED VERWORPEN. Welsprekender dan welke een zijdige verklaring ook, zal deze overeenkomst in het licht stellen, dat Nederland de eeuwenoude koloniale verhouding, waarvan in het begin van den tweeden we reldoorlog nog slechts ecnige over blijfselen aanwezig waren, radi caal en voor goed verworpen heeft en dat het bereid is om op voet van gelijkheid duurzaam met Indo nesië samen verder te gaan. Het Koninkrijk der Nederlanden is on der Gods zegen en dank zij Oran je, een schepping, van het Neder landsche volk en Nederland had daarin tot de Japansche occuoatie ook in Indonesië de leiding; thans bieden wij den Indonesischen vol keren aan het Koninkrijk samen te hervormen en aan het ver nieuwde staatsverband Neder land, Suriname en de Nederland sche Antillen, en Indonesië in één unie vereenigd door gemeen- schappelijke organen, waarin deze allen vertegenwoordigd zijn, lei ding te geven. In dit aanbod is de richtlijn gevolgd overeenkomstig de Koninklijke rede van 7 December in art. 16 van de instructie aange geven dat de vernieuwing van de samenwerking van de Neder landsche en Indonesische volkeren en andere bevolkingsgroepen van Nederlandsch-Indië op de eerste plaats de instemming van de vertegenwoordigers dei' Indone sische volkeren behoeft. In de oprechte en vastberaden bereidheid tot deze hervorming en tot deze samenwerking ligt voor de Regeering het zwaarte punt dezer overeenkomst. UITWERKING DER AFSPRAAK MOET NOG VOLGEN. De uitwerking dezer afspraak moet intusschen nog grootendeels volgen, afhankelijk als di,e is van nader overleg tusschen Commis sie-Generaal en Indonesische dele gatie, van nader beraad met de vertegenwoordigers der Malino- gebieden en der andere bevol kingsgroepen, van samenwerking met de Staten-Generaal tot wijzi ging van de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden, van de voorgestelde constitute rende vergadering voor de Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië en van de conferentie voor het statuut van de Neder- Iandsch-Indonesische Unie. De hoofdlijnen van de gedachte toe komstige staatkundige verhoudin gen zijn evenwel geschetst, waar bij wordt uitgegaan zoowel van de geldende wettelijke als van de bestaande feitelijke verhoudingen. Zoo handhaaft art. 15 de huidige staats- en volkenrechtenlijke po sitie van het Koninkrijk der Ne- derlanden; en erkent art. 1 daar-" nevens de Regeering van de reputüiek Indonesia als de facto uitoefenende het gezag over Java, Madoera en Sumatra. Bij deu daarop aansluitenden opzet dei- toekomstige staatkundige verhou dingen in deze overeenkomst ver krijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins volledig gestalte, doch worden de kiemen daarvoor ge legd en worden de sferen aange wezen, waarbinnen die zullen worden verzorgd: een Neder- landsch-Indonesiscb staatsrecht zal de staatsinrichting der Unie be- heerschen, Nederlandsch staats recht zal beperkt blijven hier bij vooralsnog volgende de termi-- nologie der overeenkomst tot het Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesisch staatsrecht zal op groeien in de Vereenigde Staten Zoowel de Statenleden als de Unie zullen deelnemen aan het volkenrechtelijk verkeer. HERVORMING VAN DEN STAAT DER NEDERL. Oppervlakkige beoordeeling van den vorm der ontwerpovereen komst zou nu al kunnen doen den ken aan volkenrechtelijke verhou dingen, als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mogendheid worden gesloten, door de volksvertegenwoordiging goed te keuren. Nauwkeuriger be studeering van den tekst van aan hef en artikelen leert echter, dat het erom gaat: „!De goede be trekkingen tusschen de volkeren van Nederland en Indonesië te Verzekeren in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, die het mogelijk maken de relatie tusschen beide volkeren op nieuwe grond slagen te vestigen" en dat met name de Nederlandsche Regeering en de Regeering van de Republiek Indonesia daartoe zullen gaan samenwerken door den Staat dei Nederlanden te hervormen tot een Nederlandsch-Indonesische Unie, waarvan Nederalnd en Indonesië gelijkwaardige leden zullen wor den, In den aanhef zal voor wat de Nederlandsche Regeering be treft dan ook de onderwerping aan de „goedkeuring" van de volksvertegenwoordiging als ver vallen moeten worden beschouwd, aangezien die passage er slechts aan bedoelt te herinneren, dat de Nederlandsche Regeering ook in deze aan de controle der Staten- Generaal onderworpen is. DE RELATIE VAN VOLKEREN. De relatie van volkeren wordt aan de orde gesteld, waarhij de Nederlandsche Regeering verant woording draagt jegens alle vol keren en volksgroepen in het Koninkrijk en de Regeering der Republiek Indonesia zich sterk maakt voor wie onder de Indone sische volkeren op Java, Madoera en Sumatra haar willen volgen. De octwerp-overeenkomst stelt duidelijk in het licht, dat bij de voorbereiding der nieuwe rechts orde ook anderen dan het Neder landsche wik en de door de re publiek vertegenwoordigde vol keren belanghebbenden zijn in dit proces van staatshervorming: de volkeren van Suriname en de Nederlandsofce Antillen (art. 6. tweede lid), de Indonesische vol keren van de Malinogehieden (artt. 3, 4 en 5) en de verschil lende bevolkingsgroepen te Pang- kal Pinang vertegenwoordigd (art. 5). Dit blijkt ook uit het feit. dat met al deze anderen al eerder de eerste voorbereidingen voor de nieuwe rechtsorde waren getrof fen: In Den Haag (met de Suri- naamsche en .de Curagaosche de legaties», op Malino en te Pang- kal Pinang. Met de regeering der Republiek werd nu een gewichtige afspraak tot vernieuwde samenwerking te Linggadjati gemaakt. DE FACTO GEZAGSUIT OEFENING ERKEND. In de wet op de instelling van de Commissie-Generaal ging de Republiek nog schuil onder de z.g. „nieuw gevormde Staatkundige organisaties". In haar instructie werd de Commissie-Generaal o.m. opgedragen de hervatting Ie be vorderen van 'besprekingen met vertegenwoordigers van die nieuw gevormde Staatkundige organisa tie, welke zich aandient als de Republiek Indonesia. In de Aide- memoire werd een de facto-erken- ning ingeluid. Deze overeenkomst trekt deze lijn door en erkent een de facto-gezagsuitoefening van de regeering der Republiek over Java. Madoera en Sumatra. Naast de aloude, en in rechte nog alomvattende verantwoorde lijkheid der Nederlandsche regee ring (artt. 5 en 15). wordt nu ook naar verantwoordelijkheid van de regeering der Republiek verwezen (art. 5) Zij zal met de Neder landsche regeering samenwerken tot overbrugging van den over gangstijd (art. 15), tot vestiging van de Vereenigde Staten (art. 2) en tot vorming van <je Neder landsch-Indonesische Unie (%rtt. 6 e.v.). En ten slotte zal zij haar i infl Na 'Al in i: l f. 1-' I rifd tr Vijll c« OOl en r L I JI ij i ef e -:1 isd

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1