Ij ■C 4". t i »- =J "f I Regeling kleine ondernemers-omzetbelasting 1940 TRIBUNAAL Uil de Vam/LhoU r Het gevaarlijke speelgoed I 'fU I fa. ft p1 fpt i!p p °k\ •v k.1 417,1 E -I Ministerieele beschikking Daders van den bomaanslag op de Prinsegracht gearresteerd „Zwarte Zee" bracht schepen binnen Acbeson over practijken bij U.N.R.R.A. Het handelsverdrag met Zweden TE TERNEUZEN Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage Wegcontrole en verblinde verlichting U. N. E. S. C. 0, De installatie van Huxley AARDENBURG. 'SCIH W 3 kof .tl pl V J-l CI^I A'A\ -il 4. I I - ei be\ val d Lï G I 4 >ar •di •1 16' V fl «t) r 11 tr n« Hlf Ingevolge de beschikking' van den Minister van Financiën van 7 December 1946, zal de regeling kleine ondernemers omzet belasting 1940 om redeneir'van belasting-technischen aard met ingang van 1 Januari 1947 ver vallen. Zij blfc'ft na genoemden datum echter nog van toepassing met betrekking tot over het jaar 1946 Verschuldigde omzetbelas ting. De regeling kleine onder nemers omzetbelasting 1940 houdt in. dat ondernemers, wier jaarlijksche, aan belastingheffing onderworpen omzet gering is, de door hen verschuldigde omzetbe lasting moeten voldoen op een bijzondere wijze, welke afwijkt van de ter zake algemeen gel dende voorschriften. Het verval len van deze regeling brengt der halve slechts mede, dat ook de be doelde kleine ondernemers, voor Het is de Haagsche Centrale Recherche gelukt de daders te arresteeren van den bomaanslag op Donderdag 5 December ge pleegd op het gezin van den heer Boer. wonende aan de Prinse gracht, aldaar. Hel zijn drie militairen en wel de 18-jarige soldaat J. J. H. van H., de 28-jarige sergeant A. T. de B uit Haarlem, en de 28-jarige korporaal J. U. J. P., uit D|lft. Alle drie zijn gelegerd in de nieuwe Frederikskazeme te Den Haag. Zij zijn ingesloten en heb ben bekend aan den aanslag te hebben medegewerkt. Voorzoover tot op heden kon worden vastgesteld is P. degene geweest, die per motor met zij span een bom naar het perceei aan de Prinsfagracht bratcht en deze bom daar aan voorbijgangers heeft afgegeven. Zooals men zich herinneren zal, werd denzelfden avond op onge veer 25 kilometer van Amsterdam langs den weg een gewonde ser geant aangetroffen. Deze blijkt thans duo-passagier te Zijn ge weest hij Van H„ die zich per motor op weg naar Amsterdam bevond om daar een hom, die hij van P. had gekregen, op diens verzoek af te geven op een be paald adres aldaar. Deze bom moet onderweg zijn geëxplodeerd tengevolge waarvan niet Van H., maar wel de ser geant op de duozitting ernstig ge wond werd. Van H. heeft hem langs den weg laten liggen en is zelf doorgereden. De hommen waren alle vervaar digd door sergeant De B. Deze had er nog twee gemaakt, die P. echter te Delft heeft weggegooid. Ook deze bommen waren voor bepaalde adressen in Den Haag bestemd geweest. De mannen hebben als motief voor hun daad opgegeven, dat zij ontevreden waren over de berech ting van een aantal personen, wier gedragingen gedurende den oorlog zij veroordeelingswaard achtten. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam heeft Zondag het Engelsche s.s. ,,Wans- worth" bij de Falmouth-baai vlot- gesleept en Falmouth binnenge bracht. Dezelfde sleepboot trok er dienzelfden dag opnieuw tusschen uit en bracht het Zweedsche ss. „Irma", dat drijvende was met machineschade bij St. Anthony Point, eveneens te Falmouth bin- De waarnemend Minister van Buitenlandsche Zaken van de Ver een igde Staten, Dean Acheson, heeft in een radiorede op Zondag avond jJ. gezegd, dat er onjuiste verdeelingen van Ünrra-goederen en hulpverleenings-voorraden heb ben plaats gevonden. Hij ver klaarde, dat de Vereenigde Staten zouden aandringen op controle van het gebruik van Amerikaan- sche bijdragen in de toekomst. Het Amerikaansche volk, aldus Acheson, zal geen gratis versche pingen van groote voorraden voed sel, vrachtauto's, tractors en an dere artikelen, waaraan het zelf groote behoefte heeft, ver zorgen voor landen, die hun ar beidskrachten en hulpmiddelen onttrekken aan de productie voor het levensonderhoud onontbeer lijke goederen. het eerst over hun omzet in het jaar 1947, omzetbelasting zullen dienen te voldoen op de normale, algemeen, geldende wijze. Om trent deze wijze van voldoening kunnen de inspecteurs der invoer rechten en accijnzen desgewpnscht nadere inlichtingen verschaffen. Ten aanzien van ondernemers, van wie aannemelijk is, dat hun jaarlijksche omzet gemiddeld niet meer bedraagt dan 800 zal na 1 Januari 1947, evenals tot dus verre, om practische redenen hef fing van omzetbelasting in het algemeen achterwege blijven. Van beteekenis voor agrarischen export. De einde November tusschen Nederland en Zweden gesloten handelsovereenkomst voor 1947, regelt niet alleen een belangrijke uitwisseling van industrieele pro ducten waaronder machines en hout uit Zweden maar is even eens van beteekenis voor de ont wikkeling van onzen agrarischen export. De landbouwsector bevat een Nederlandschen uitvoer van ongeveer 30 millioen gulden van onzen totalen uitvoer van ruim 130 millioen gulden, in ons exportschema zijn o.a. posten op genomen voor land- en tuinbouw- zaden, karwij- en suikerbieten zaad, versche groenten en boom- kweekerijproducten. Tevens zal er een belangrijk kwantum bloem bollen naar Zweden worden uit gevoerd, welk land na de Ver eenigde Staten en Engeland ons beiaiigrijkste afzetgebied voor bloembollen is. Ook voor druiven, kaas, cacao boter en cacaopoeder, fokvee en foknaarden, oesters, kippengrit en gedistilleerd hoofdzakelijk jenever, zijn contingenten vastgesteld. Export van appelen en peren ligt eveneens in het voornemen. In hoeverre deze artikelen werke lijk geëxporteerd zullen kunnen worden, hangt voor een belang rijk deel af van onze concurrentie mogelijkheden tegen Amerika eh Denemarken. Aan de groote Zweedsche vraag naar zetmeelproducten en stea rine zullen we, voorzoover onze binnenlandsche positie zulks toe laat, zooveel mogelijk tegemoet komen. Van den import uit Zweden zijn voor den landbouw o.a. van be lang diverse zaden en landbouw- en zuivelmachines. Zitting van 9 December 1946. Uitspraken van de zaken der zitting van 25 November 1946. Johan Frederik Bauer, wonen de te Sluis, reeds 26 maanden ge ïnterneerd. 1. Interneering voor een tijds duur van drie maanden, ingaande heden, 9 December 1946, zoodat deze zal kunnen eindigen op 9 Maart 1947; met hevel tot inhe- waringhouding. 2. Verbeurverklaring van een bedrag van 5000, benevens van alle hem toebehoorende bouw materialen, zooals timmerhout en verf. 3. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee- den, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Petrus Joannes van Wesemael, wonende te Clinge, reeds 26 maan den geïnterneerd. 1. Interneering voor een tijds duur van drie maanden, ingaande heden, 9 December 1946. zoodat deze zal kunnen eindigen op 9 Maart 1947; met bevel tot inbe- waringhouding. 2. Verbeurdverklaring van een bedrag van 10.000. 3. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee- den, alsmede enz. enlz. Honoré de Bruijn, wonende te Hulst, reeds 26 maandên geïnter neerd geweest. Ter zitting van 25 November 1946 onmiddellijk in vrijheid gesteld. 1. Interneering, waarbij het Tribunaal in overweging geeft, den duur daarvan te beperken tot den tijd, dien beschuldigde reeds in bewaring heeft doorgebracht. 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden, alsmede enz. enz. Wijlen Andries Pieter Dieleman. gewoond hebbende te Terneuzen. Verbeurdverklaring van de na latenschap van wijlen den beschul digde tot een bedrag van ƒ4000, benevens van hetgeen bij zijn arrestatie mocht zijn inbeslag ge nomen. Jozias Zegers, wonende te Sluis kil, reeds 26 maanden geïnter neerd. - 1. Interneering voor een tijds duur van één jaar, ingaande heden, 9 December 1946, zoodat deze zal kunnen eindigen op 9 Dec. 1947, met hevel tot inbewaring- houdi ng. 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden, alsmede e«z. enz. Zitting van Maandag 9 December. De zaak met de-.vele getuigen. De eerste zaak die behandeld werd was tegen den inmiddels overleden Joseph Desiré Antheu- nis, in leven brandstoffenhande- laar te Hulst. De beschuldiging luidde blijk geven van nat. soc. gezindheid en ingenomenheid met den vijand en dit op velerlei wijze. Als hijzonder vertegenwoordiger en verdediger trad op Mr. H. B. L. de Rechter. Getuige A. Lossy verklaarde zeer veel last van Antheunis te hebben ondervonden en o.a. door dezen met Vught te zijn bedreigd. Beschuldigde was volgens getuige zeer pro-Duitsch gezind. Ook getuige Ma. Lossy zegt dat zij gedurende de bezettingsjaren veel heeft meegemaakt door toe doen van Antheunis en dit, door dat zij diens dochter Moffen meid" had genoemd. Deze getuige werd eveneens bedreigd met Vught en wel door zekeren Pietje v. d. Bom, hij wien Antheunis een klacht had ingediend. De volgende getuige, L. de Cauwer, heeft Antheunis den ..Duitschen groet zien brengen en deze heeft veel omgang gehad met Duitschers en N.S.B.-ers. Volgens getuige ging de dochter van A. veel met Moffen om. Een getuige a décharge, M. Durink, buurvrouw van beschul digde verklaart niets te hebben gezien van omgang met de Duit schers, doch het blijkt, dat deze getuige vanuit haar woning niet kon zien wie er bij Antheunis binnen gingen. A. J. P. Roovers, die geregeld hij Antheunis aan huis kwam, heeft nooit met hem over politiek gesproken en nooit Duitschers of N.S.B.-ers in de woning van An theunis gezien. Ook van omgang met Moffen door de dochter is dezen getuige die niet aan politiek doet niets bekend. Getuige F. H. A. G. Ivens, ver klaart, dat Antheunis z.i. niet pro-Duitsch gezind was J. J. F. de Rijcke heeft bij An theunis alleen maar Duitschers op het erf gezien. Over politiek sprak deze getuige nooit. De vrouw van den beschuldigd,; wordt het laatst gehoord. Zij ont kent alle feiten met een eenvou dig nooit van zijn leven niet." Mr. De Rechter noemde dit geval „oud zeer", hetwelk op den weg van het Tribunaal wordt uit gevochten. Volgens pleiter is alles een gevolg van burennijd en concurrentie en hij verzoekt, na een zeer uitvoerige behandeling der beschuldiging, in deze zaak geen verdere maatregelen te wil len opleggen. „IJlt sportief oogpunt". Vervolgens stond terecht de 21- jarige Josée Emma van Troost, zonder beroep te Westdorpe, thans kamp Groede, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., Jeugdstorm en N.A.F., werkzaam te zijn ge- weest als troepenrfldster en voorts blijk te hebben gegeven van nat. soc. gezindheid en inge nomenheid met den vijand, o.m. door omgang te hebben gehad" met leden der S.S. Josée zegt automatisch lid van de N.S.B. te zijn geworden, omdat zij tot troepenleidster bij de Jeugdstorm werd gebombardeerd. En bij de ..Kapoetsendragers" sloot zij zich aan uit „sportief oogpunt". Verder „moest" zij alles, doch het blijkt dat deze jongedame met een Mof aardappelen ging vorde ren en bij die gelegenheid zette Joseetje die nu erg schuchter doet een groote en brutale mond op. De Voorzitter, Mr. Kegge, vond dat lang' niet netjes en ook voor Josée schijnt de aardigheid er nu af te zijn. De omgang met de S.S.-ers zou -volgens beschuldig de dan slechts hebben bestaan in het schrijven van brieven aan onbekende leden van de moorde- naarstroep. Verdediger Mr. Van Hasselt achtte de feiten grootendeels be wezen, doch wees op verzachtende omstandigheden. Pleiter verzocht tenslotte zijn cliënte, die reeds 18 maanden geïnterneerd is, onmid dellijk in vrijheid te willen stellen. Na raadkamer besfoot het Tri bunaal deze beschuldigde in vrij heid te stellen, op voorwaarde dat zij zich behoorlijk zal gedragen. „Piccolo's". Christoffel Veldink, 34 jaar, molenaar te St. Jansteen, thans kamp Rilland, werd beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., W.A. en Landwacht Nederland. Voor de laatste instelling heeft hij gekleed in W.A.-uniform en bewapend met een jachtgeweer patrouille diensten verricht te St. "jansteen, Clinge en Hulst. Ook Christoffel voert de zoo langzamerhand „klassiek" gewor den landverraders-smoesjes aan: hij werd wegens de slechte econo mische toestand lid der N.S.B. en aanverwante lugubere organisa ties. En voor de rest heeft hij heele- maal niets gedaan! Mr. Van Hasselt, verdediger van dezen allesbehalve snugger uitzienden landverrader, rekende zijn cliënt onder het soort, dat als „piccolo's" in hun mooie pakje rondliep zonder dat het eigenlijk wist waarvoor. Pleiter verzocht voor Christoffel die volgens Mr. Van Hasselt nooit iemand heeft lastig gevallen zoo moge lijk onmiddellijke in vrijheid stel ling. Dit verzoek werd echter niet ingewilligd. Overleden. In de zaak tegen den inmiddels overleden Jannis le Clercq, in leven zonder beroep te Retran- chement en beschuldigd van be gunstiging N.S.B. en het trekken van voordeel uit den door den bezetter geschapen feitelijken toe stand, werd gehoord de getuige J. Metselaer, die destijds wel eens bij Le Clercq aan huis kwam. Getuige meent, dat beschuldigde voor Hitler of de N.S.B. niets voelde. Mr. Kuipers achtte de feiten niet bewezen en verzocht ver beurdverklaring achterwege te laten, zoomede de beschuldiging vervallen te willen verklaren. Bijz. vertegenwoordiger in deze zaak was A. A. Moggré, eand notaris te Schoondijke. Een opportunist Tijdens de namiddagzitting stond nog terecht de 32-jarige Antonius Aloijsius Buijsse, hulp besteller P.T.T. te Hulst, thans kamp Rilland, beschuldigd van lidmaatschap N.S.B. en W.A.. hulnv er leening aan den vijand er blijk geven van nat. soc. gezind heid. door het bezoeken va.i N.S.B. en N.S.D.A.P.-vergaderin gen, tijdens woordenwisselingen het nationaal socialisme vurig te verdedigen en het schrijven van een brief, waarin hij verklaart, dat indien Nederland evenals Noorwegen nationaal socialistisch mocht worden en. dan een beroep zou worden gedaan, hij hoopte zijn beste krachten in te zetten. Bujjs.se verklaart voor lotsver betering bij de N.S.B. te zijn ge gaan. Overigens is hij veel ver geten, omdat het al zoo lane ge leden is. Wel is hij hij de W A. geweest, doch Antonius zou nooit dienst hebben gedaan en tijdens zjjn verblijf in Moffrika, waar hij ook hij de Post werkzaam was zou beschuldigde in December 1942 voor de N.S.B. bedankt heb ben, omdat men hem tot alles wilde verplichten. De Voorzitter meent, dat Buijsse die zich tamelijk onschuldig wil voordoen, in Hulst wei een fel N.S.B.-er moet zijn geweest. Mr. Tichelman achtte de feiten grootendeels bewezen behalve het bezoeken van N.S.D.A.P. ver gaderingen - en noemde zijn cliënt het type van den opportu nist. Deze zou echter nimmer iemand hebben verraden of 'last bezorgd, ofschoon op het Postkan- t oor te Hulst vaak woordenwisse lingen plaats vonden. Beschul digde heeft zich volgens pleiter tijdig bekeerd en Mr. Ticheiman verzoekt te willen volstaan met de 1% jaar interneerijsg die zijn cliënt reeds onderging en onmid dellijke in vrijheid stelling te overwegen. Het Tribunaal zal het verzoek tot in vrijheid stelling hij de uit spraak in behandeling nemen. Uitspraak in alle zaken 20 Dec. a.s. KAMER VOOR ZEELAND. Uitspraken van Vrijdag 6 Dec. Emile Th. de Block, caféhouder te Zuiddorpe; 2 jaar en 6 mnd. gev. met aftrek sedert 18 Juni 1945. Jan L. de Regt, kantoorbedien de te Terneuzen: 3 jaar gev. met aftrek sedert 16 Mei 1945. Hanni E. Leuchtenbergh, echtg. van P. Hermon te Hoek: 2 jaar gevang, met aftrek sedert 8 April 1946,- met ontzetting uit de kies rechten voor het leven. (Verlof tot instellen van beroep in cas satie verleend.) Johannes A. de Roeck, fabrieks- -arbeider te St. Jansteen: 3 jaar gevang, te ondergaan in een bij zondere strafgevangenis voor jon gelieden, met ontzetting kiesrech ten voor 10 jaar. (Verlof tot in stellen van beroep in cassatie ver leend.) Joost den Engelsman, schilder te Axel: 2 jaar en zes maanden gevang., met aftrek sedert 20 Mei 1945. Machiel H. de Koeijer, landbou wer te Terneuzen: 4 jaar gevang, met aftrek sedert 1 Juni 1945. (Verlof tot instellerf van beroep in cassatie verleend.) Franciscus L. Derhout, klom penmaker te Clinge; 4 jaar ge vang. met aftrek sedert 24 Dec. 1945. (Verlof tot instellen van beroep in cassatie verleend.) Willem F. Kaijser,' landarbeider te Driewegen, gemeente Terneu zen: 9 jaar gevang, met aftrek sedert 31 Mei 1945. (Verlof tot instellen van beroep in cassatie verleend.) Het komt herhaaldelijk voor, aldus deelt de K.N.A.C. mede, dat autobestuurders, die worden aan gehouden voor wegcontrole en hij de douane, vergeten hun koplam pen te dimmen. Ditzelfde euve' doet zich ook vbor hij auto's die bij de tolboomen aan de grens moe ten wachten. Het van de andere zijde komende verkeer wordt daardoor verblind, met het gevolg dat de contróleerende ambtena ren, die dat verkeer willen doen stoppen, ernstig gevaar loopen te worden aangereden, aangezien de verblinde automobilist hen pas op het laatste oogenblik ziet. Er heb ben zich dan ook reeds talrijke ongelukken voorgedaan, zoodat een dringende waarschuwing om de koplichten hij de contróle zoowel op den weg als bij de grenskantoren, te dimmen zeker op haar plaats is. Dr. Julian van Huxley is Zater dagmiddag officieel geïnstalleerd als Directeur-Generaal der Unes co. Tijdens een later gehouden persconferentie zeide Huley, dat de belangrijkste taak van de Unesco de strijd tegen het analfa betisme is. „Vijf en vijftig pro cent der wereldbevolking is anal fabeet", aldus Huxley. „Wij kun nen niet in een intelligente we reld leven, voor dit analfabetisme is uitgeroeid." Hij verklaarde voorts, dat de volgende conferen tie van de Unesco wellicht in Mexico City zal worden gehou den; voor 1948 zijn Cairo of Oslo in overweging. Haarlemsch scholifer gewond. Een vijftienjarige ambachts- sohólier, wonende aan de Brou werskade te Haarlem vond eeni- ge maanden geleden in de duinen bij Bloemendaal een metalen buisje, voorzien van een schroef- dop. Hij nam het mee naar huis en keek er niet meer naar om. Zondagavond laat echter kreeg hij het opnieuw in handen. Toen hij het wilde wegleggen, sprong het met een hevigen slag uiteen. De jongen werd ernstig ge wond aan zijn linkerhand, borst en schouder. Hij werd in de Ma- ria-Stichting opgenomen, waar de hand moest worden geamputeerd. Zijn toestand is overigens redelijk wel. De jongen verklaarde, dat hij het voorwerp juist Maandag naar de politie had willen bren gen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk werd tot ouderling gekozen in de plaats van den heer P. de Bruijne, die Aardenburg verlaten heeft, de heer P. J. Slager. Herkozen werd tot ouderling de heer J. C. C. Henry en tot diaken de heer H. Corthals. Tot leden van de Commissie van Beheer der voormalige Sint Jan en Disch -goederen werden herbenoemd de heeren M. W. van de Plassche en J. J. Rosseel. RETRANCHEMENT. J. A. van Houte. f Op 63-jarigen leeftijd overleed te 's Gravenhage de heer J. A. van Houte, gepensionneerd hoofd der school alhier en leeraar aan de Ambachtsschool te Oostburg. De overledene was een populair persoon, wiens capaciteiten, als lesgever en als leidinggevend per soon in het vereenigingsleven, zeer werden gewaardeerd. De heer Van Houte werd in 1943 gepensionneerd, waarna hij in het voorjaar van 1946 naar Den Haag vertrok. Sinterklaasfeest De jeugd alhier heeft weer een prettig Sinterklaasfeest gehad. Des middags werd de Sint met zijn knecht met medewerking van het muziekgezelschap feestelijk afgehaald aan de Boerendam. Na een welkomstwoord van den voor zitter van het Sinterklaascomité, den heer Hennekeij, begaf hij zich per schimmel naar de school, waar de schooljeugd op bijna vóóroorlogsche wijze door den Sint werd onthaald. Des avonds bezorgde hij in diverse gezinnen nog vele pakjes. 1' &g] er urel '"O i-itf I jl en j Na E Td 15 Si! 'A" Inv *!9 rl uuf ei r re ?ol 1 1 s£ X4| 6 Ml. if L r vij\ 1 i oo( i en r1 HM I l^i jt I EO a- i M k

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3