ff ff f ft v 7 1 i 1 u De Voor-Indiërs in Zuid-Afrika Liftende door de wereld Storm aan de Fransche knst Het ontwerp van In e-nkete. cedels lA ;;j| 4 «I Sj ri I a Ji DINSDAG 10 DECEMBER 1946. Algemeene Vergadering der Vereenigde Naties Nederland niet in ,den economischen en socialen raad Nenni wil herziening Vredesverdrag Gostenrijksch protest tegen verklaring Man Schumacher Schi:) met Joodsche emigranten iijdtschipbreuk Ministerraad en Tweede Kamer OPENLUCHT BIJEENKOMST IN DEN HAAG De verkiezingen in Frankrijk De vermiste Fransche onderzeeboot l|( °')2 'Cf o Ct HI 10 iff ulo isj 011 •ii 0- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Enkele buien. Wind geleid, weer omloopend en afn., zwaar bewolkt, regen buien en natte sneeuw, later opkl. In het N. temp. om het vriespunt, over. temp. tusschen 3 en 6 graden. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 375. Verschijnt dagelijks Drukkery N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1,50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct meer Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Voor den aanvang van deeigen lijke werkzaamheden heeft Spaak de voorzitter van de algemeene vergadering der V. N.. enkele woorden gewijd aan de nagedach tenis van Diamantopoelos, Am bassadeur van Griekenland in de V. S. en Dr. Rowe, leider van den Pan-Amerikaanschen Bond. Vervolgens namen de leden van de algemeene vergadering, die te Flushing Meadows (New York) wordt, gehouden, het rapport van de commissie voor Zwitserland's lidmaatschap van het Internatio naal Gerechtshof zonder discussie aan. De benoeming van Zweden, de .Oekraïne en Canada tot algemee ne toehoorders in de vergaderin gen der V. N. werd zonder dis cussie aangenomen. Daarna begon de stemming over de benoeming^van de 2 laat ste leden van den Economischen en Socialen Raad. Candidaat wa ren Turkije, Wit-Rusland, Joego slavië en Nederland. Bij de eerste stemming verkreeg geen dezer landen de vereischte meer derheid van 35 stemmen (Neder land 26, Wit-Rusland de meeste met 33). Bij de tweede stemming werd Wit-Rusland gekozen (Ne derland kreeg 28 stemmen, Tur kije 25). De derde stemming ging tusschen Turkije en Neder land. Turkije kreeg 25, Neder land 24 stemmen. Een amendement van Smuts. In het eerste groote debat van de huidige zitting (de kwestie van de Voor-Indiërs in Zuid-Afri ka) diende Generaal Smuts, de Zuid-A frikaansche Premier, een amendement in op de verleden week aangenomen resolutie van Frankrijk en Mexico, dat de alge meene vergadering van meening is, dat de behandeling van de Voor-Indiërs in de Unie van Zuid- Afrika in overeenstemming moet zijn met de internationale ver plichtingen, die de beide regee ringen in verdragen op zich heb ben genomen, en met de desbe treffende voorzieningen in het handvest, en dat zij daarom de twee,-regeeringen verzoekt, bij de volgende zitting van de algemee ne vergadering rapport uit te brengen over de maatregelen, die zij te dien einde hebben genomen. Smuts verzocht nu deze door de gezamenlijke juridische en politie ke commissie aangenomen reso lutie te annuleeren en de Zuid- Afrik aansche resolutie, waarin wordt verzocht, het onderhavige geschil aan het Internationaal Gerechtshof voor te leggen, aan te nemen. Volgens Smuts was de stemming over de Fransche resolutie niet beslissend, ómdat de resolutie slechts 24 tegen 19 stemmen en 11 onthouding kreeg. Smuts eischte bet fundamenteele recht, zooals hij zeide, om de internatio nale verplichtingen van Zuid- Afrika door een gerechtshof en niet door louter een politiek fo rum te laten bepalen. Fahey (V. S.) verklaarde ver volgens, dat de Amerikaansche delegatie de resolutie van de ju ridische en politieke commissie niet kon ondersteunen en zich schaarde achter het door de Unie In een exclusief interview met Reuter verklaarde de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Za ken, dat hij tijdens zijn komende besprekingen met Bevin zal trach ten te verkrijgen, dat het Italiaan sche vredesverdrag cjoor bilaterale overeenkomsten met aangrenzen de of belanghebbende landen zal worden herzien. Tijdens deze besprekingen, die half Januari zullen plaatsvinden, zal ook de toekomst der Italiaan sche koloniën ter sprake komen. Over do positie van Italië in de wereldpolitiek zeide Nenni: „Wij moeten buiten zoogenaamde blok ken blijven. Het fascisme en de oorlog hebben Italië in een derge lijke staat gebracht dat wij voor Ie eerstkomende vijftien of twin tig jaar het ideaal van Candide moeten volgen: onze eigen tuin beschouwen". /van IZuid-Afrika voorgestelde amendement. Nadat ook Salvador zich met Smuts eens had verklaard, nam mevrouw Laksjmi Pandit, de Voor-Indische afgevaardigde, het woord. Beroep op het geweten der wereld. Volgens Mevr. Pandit vormen de erkenning van de Zuid-Afri- kaansche regeering, dat zij onder scheid en afscheiding kent, waar het de rassen betreft, haar her haalde pogingen om dit wettelijk vast te leggen en haar onbetwist bare practijken, die een grove schending van het handvest be- teekenen, een aanklacht. Mevr. Pandit deed een speciaal beroep op het Vereenigd Konink rijk en op andere Dominions om volledigen steun te geven aan de aanbevelingen van de politieke en de juridische commissie. Zij vroeg de vergadering om een uitspraak over ,,een bewezen schending van het handvest, over een kwestie, die tot een scherp geschil tusschen twee leden-sta- ten heeft geleid, die niet alleen Voor-Indië en Zuid-Afrika aan gaat, en waarvan de beslissing het „er op of er onder" beteekent voor het vertrouwen,-dat men in de wereld in de organisatie der V. N. stelt. „Hiermee doe ik een beroep op een geweten", zoo be sloot Mevr. Pandit haar rede, „een geweten der wereld, want dat is deze vergadering". Volgens den Weenschen corres pondent van de „Times", heeft de Oostenrijksche Vice-Kanselier Pr. Schaerf, in een verklaring aan een Amerikaansch correspondent ge protesteerd tegen de door Schu macher, den voorzitter van de Sociaal-Democratische Partij in Duitschland, op een persconferen tie te Londen gemaakte opmer king, dat niemand kan zeggen, dat de grens tusschen Oostenrijk en Duitschland definitief is. Als vooi-zitter van de Oostenrijksche Socialistische Partij en als lid van de regeering legt Dr. Schaerf er den nadruk op, dat zijn partij on dubbelzinnig gekant is tegen „Anschluss" en tegen alle grens wijzigingen, ongeacht of deze gunstig of schadelijk voor Oosten rijk zijn. Oostenrijk wil de gren zen van 1937, aldus Dr. Schaerf. De andere twee democratische partijen zijn het volgens Schaerf hiermee eens. Ook een tolunie acht hij uitgesloten. Wel wil de Socialistische Partij volgens deze vérklaring goede nabuurbetrek- kingen met Duitschland onder houden, hoewel op het oogenblik economische betrekkingen in de naaste toekomst niét mogelijk zijn. Een woordvoeder van het Jewish Agency heeft medegedeeld, dat 8 personen van een schip met Jood sche refugie's, dat Zondagochtend in een storm vergaan is. vermist worden. Het schip had 800 per sonen aan boord en is nabij het eiland Rhodes gezonken. Behalve de 8 vermisten zijn allen veilig op het eiland Cyrene aangekomen, aldus de woordvoerder. Naar verluidt zullen in Palesti na gestationneerde vliegtuigen van de R. A. F. voedsel en medi camenten voor de Joodsohe schip breukelingen uitwerpen. Het schip is ongeveer 90 km ten Noord-Westen van het eiland Rhodes gezonken. De Palestijnsche regeering heeft de Britsche ambassade te Athene per radio verzocht, zoo snel mo gelijk hulp te verleenen aan de overlevenden van het Joodsche emigrantenschip. Naar men meent te weten is een S.O.S.-bericht van het vergane schip door d£ geheime radio van |de Haganah; die gewoonlijk in verbinding staat met alle schepen van Joodsche emigranten, ont vangen. y Vier jonge Nederlanders y Nelly Quist, Piet Slop en het X echtpaar Horree maken een A wereldreis en zijn thans te Nice van waaruit zij naar Afrika en Zuid-Amerika ver- X trekken. <A Hun bron van inkomsten y is het zingen van liedjes en X hun vervoersmiddelen zijn A her- en derwaart gaande y auto's waarin zij liften. Dat X deze manier niet altijd com- A fortabel is, mag blijken uit y het feit, dat een vracbtwa- X genbestuurder, die hen van X de Fransche grens naar Reims vervoerde, zoo dik- wijls stopte om op een goede X reis te drinken, dat hij ten slotte met zijn wagen in een y sloot terecht kwam, zoodat X de vier Nederlanders midden A in den nacht hun weg verder y te voet moesten afleggen. X De Ministerraad heeft Zondag vergaderd van 3 uur tot half 7. Het staat nu vast, dat heden aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd de 24 pagi na's tellende memorie van toelichting op de basis-overeen komst van Linggadjati, uitge bracht door de Commissie-Gene raal aan den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, be nevens de tekst van de overeen komst. De Minister van Overzéesche Gebiedsdeelen, Mr. Jonkman, zal bovendien in de Kamer een uitvoerige verklaring afleggen. De „Europa" In de haven van Le Havre gezonken. Zondagavond is de pakketboot „Liberté" (de voormalige Duit- sche „Europa") tengevolge van den storm losgeslagen en op drift geraakt in de haven van Le Havre. Het schip botste tegen het wrak van de „Paris" en liep daardoor een lek op. De beman ning werd van het schip wegge haald. Er waren geen vermisten. Maandagmiddag maakte het schip slagzij, naar rechts. Reuter meldt nader, dat het schip mid den in de haven is gezonken. Het vijftigduizend ton metende schip is op 27 Juli j.l. in het kader der schadevergoedingen aan de Fransche regeering over gedragen. De autoriteiten droe gen het schip op hun beurt over aan de Fransche „Compagnie Géiierale Transatlantique". De „Europa", die eens het blauwe lint van den Atlantischen Oceaan heeft gevoerd, was be stemd om een groote rol te spelen in het Fransche passagiersvervoer over den Atlantischen Oceaan als plaatsvervangster van de „Nor- mandië", die in de haven van New-York verbrand is. De „Europa" werd in 1921 ge bouwd. Zjj meet 49.746 register- ton. Het schip is 294 meter lang en heeft een diepgang van ruim 10 meter. Het werd voortgedre ven door gasturbines en, had een. maximumsnelheid van 28 knoo- pen. Men hoopte de „Europa" Maan dagavond aan de oppervlakte te kunnen brengen. Geen sabotage. Volgens deskundigen is de mo gelijkheid van sabotage uitge sloten. De storm is de eenige oor zaak van het zinken. De „Euro pa" is binnen een week het twee de aan Frankrijk toegewezen schip, dat is verongelukt. Men heeft Maandagmorgen officieel de hoop opgegeven ten aanzien van de voormalige Duitsche duikboot, die aan het eind van de vorige week met Fransche bemanning bij Toulon is vergaan. Ook in dit geval zijn de autori teiten overtuigd, dat er geen sa botage in het spel is. In een drukbezochte openlucht bijeenkomst op het ADO-terrein in Den Haag, waar van de tribune rood-wit-blauwe naast rood-witte vlaggen wapperden, georganiseerd door de Partij van den Arbeid, Afdeeling Den Haag, trad als eerste spreker op de heer Frans Goedhart, die bijzondere' aandacht wijdde aan de in Nederland zee» omstreden figuur van Soekarno. De tweede spreker was Mr. A. M. Joekes, die in zijn rede vooral de aandacht vroeg voor de zeer noodlottige gevolgen, die een even- tueele afwijzing van de ontwerp overeenkomst van Liggadjati voor Nederland zou kunnen hebben. Een „historisch gesprek". De heer Goedhart opende zijn toespraak met een korte schets van de uiterst zenuwachtige stern- M. R. P. de meeste zetels. De door het Fransche Ministe rie van Binnenlandsche Zaken, 'bekend gemaakte voorloopige uit slag voor 200 zetels in den Senaat luidt als volgt: M. R. P. 62 zetels, Communis ten 59 Socialisten 36, Radicalen 23,Onafhankelijk Republikeinen (Cons.) 10, Republikeinsche Vrij heidspartij 8 en andere partijen 2 zetels. De officieele cijfers voor de in totaal op de verschillende partij en uitgebrachte stemmen zijn: (Er waren bijna 89.000 kiezers) M. R. P. 27.280 stemmen, Com munisten 25 780 Socialisten 15.719, Radicalen 10.239, Onaf hankelijke Republikeinen 4.240, Rep. Vrijheidspartij 3.723 en an dere partijen 1.170 stemmen. Vliegtuigen hebben ter hoogte van Toulon een olievlek op het water waargenomen, die volgens Fransche Marine-autoriteiten zoo goed als zeker van een onderzee boot afkomstig is. Slecht weer maakt een onmiddellijk onder zoek onmogelijk. Volgens persberichten uit Konstanz heeft de man. die Don derdag door de politie van Ulm als verdacht van moord op den voormaligen Duitschen Minister van Financiën Erzberger werd ge arresteerd, bewezen Paul Schulz niet te zijn, waarna hij weer is vrijgelaten. Op verzoek van de nationale vergadering, waar de oppositie bij de jongste verkiezingen de meer derheid heeft behaald, heeft de eerste minister van Kambodsja het verzoek tot ontslag van zijn regeering bij Koning Sianoek in gediend. De Koning heeft hem verzocht een- nieuw kabinet te Vormen. - Doordat een arbeider een handgranaat heeft laten vallen, zijn in een Chineesche opslag plaats in het district Kiangwan 25 30.000 bommen en granaten tot ontploffing gekomen. 12 Uur lang woedde een enorme brand. Een aantal personen werd ge wond, de materieele schade wordt op millioenen Chineesche dollars geschat. Onder uitroepen als „weg met Smuts" zijn 500 Zuid-Afri- kaansche Voor-Indiërs, Indiërs en communistische studenten te Lon den naar het Ministerie van Ko loniën en Buitenlandsche Zaken getrokken ter overhandiging van een resolutie, waarvan een afdruk naar Lie, secretaris-generaal der V. N., wordt gestuurd. In' de re solutie wordt de politie van de regeering van Smuts in Zuid- Afrika, gebaseerd op fascistische beginselen van rassenhaat, een zware schending van het Atlanti sche Handvest genoemd en onder meer om interventie van de V. N. verzocht. ming, waarin zich op het oogen blik vele Nederlanders bevinden Spreker memoreerde in het kort de .gebeurtenissen in Indonesië sedert het uitbreken van den oor log. Toen de Japanneezen liet land bezetten, beloofden zij den Indonesiërs de onafhankelijkheid. Zij werden daarom door een groot gedeelte van de bevolking met gejuich begroet. Op dat oogenblik bad er een „historisch gesprek" plaats tusschen Soekar no en Sjahrir, die heiden door de Japanneezen uit hun gevangen schap waren bevrijd. Spreker ver geleek dat gesprek met bet in onze geschiedenis zoo bekende on derhoud tusschen Egmond en Willem van Oranje. Soekarno verwachtte toen nog heil van sa menwerking ine t de Japanneezen. Sjahrir ko« definitief den weg van het ondergrondsche verzet. Het is, zoo vervolgde spreker, uiterst merkwaardig dat het oor-, deel van den eenvoudigen .Indone siër over Soekarno geheel ver schilt van dat der meeste Neder landers". Hoe denkt de Indonesiër over Soekarno? Toen ik op mijn reis door Java aan eenige pas-gerepatrieerde Rosmusha's de vraag stelde: hoe denkt u over Soekarno? haalden zij de schouders op en begrepen mijn vraag niet. Toen ik echter mijn vraag verduidelijkte met de woorden: Soekarno heeft toch meegewerkt met uw wegvoering als dwangarbeider, lachten zij be grijpend en zeiden: als Soekarno geweten had, wat de gevolgen zouden zijn, zou hij het zeker niet gedaan hebben. Al kan men het met deze zienswijze geheel oneens zijn, men vergete niet, dat over de houding van Soekarno tegenover de Japanneezen in de eerste plaats aan de Indonesiërs zelf het oor deel toekomt". De heer Goedhart besloot zijn rede met een uiteenzetting van het standpunt der partij inzake de ontwerpovereenkomst en een ver klaring, dat de Nederlandsche ar beiders achter de regeering staan. Tusschenweg is niet mogelijk. Hierna was het woord aan Mr. A. M. Joekes, die het feit memo reerde, dat Zaterdag juist 5 jaar geleden de Japanneezen hun ver raderlijken aanval op Pearl Har bour uitvoerden, waardoor de oor log in het Verre Oosten uitbrak en Nederlandsch-Indië een geheel nieuwe ontwikkeling tegemoet ging. Het isniet juist, aldus spre ker om de praestaties der Neder landers in Indië te kleineeren of te verzwijgen. Het tornt er slechts op aan, dat wij die presta ties in nieuwe verhoudingen weten voort te zetten. In het verdere verloop van zijn toespraak nam spreker het op voor de Engeischen, aan wie, al dus spreker, zeer vele geïnterneer den hun leven te danken hebben. Immers indien zij voor den druk der Nederlandsche reactie waren geweken en een geweld-politiek hadden ingezet zouden de meeste gevangenen het er niet levend hebben afgebracht. De thans bereikte ontwerp overeenkomst is niet geheel het werk van de Commissie-Generaal, maar voor een groot deel te dan ken aan het breede inzicht en de taaie volharding van Dr. Van Mook, die hier in Nederland helaas zoo vaak onrechtvaardig wordt beoordeeld. Wij staan, zoo meende de heer Joekes, thans voor de keuze: aanvaarden of verwer pen, een tusschenweg is niet mo gelijk. Spreker wijst hierop in verband met een onlangs in het Vrije Volk verschenen artikel. Hij vertrouwt, dat de overeen komst in de Tweede Kamer zal worden aangenomen, waarmee dan beide volken een basis heb ben, waarop een lange en vrucht bare samenwerking mogelijk is. Hiermede zou Nederland de be lofte, door Hare Majesteit de Koningin vandaag vóór 4 jaar uit gesproken, op waardige wijze hebben ingelost. Telegrammen. De Afdeeling van de Partij van den Arbeid te Groningen heeft aan Prof. Schermerhorn het vol gende telegram gezonden: >.De afdeeling Groningen van de Partij van den Ai*beid, in verga I' t JlL je e iftV H tt: af- i I -J i e|5 al» 1 Lef!' e el

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1