Dejroote strijd van heden Voor of tegen Linggadjati GROOTE VIER bereikten overeenstemming Onrustig Spanje Ministerraad Franco-Spanje aan de orde DE MIJNSTAKING IN DE V. S. 7f* ènkeUeegs ZATERDAG 7 DECEMBER 1946. De besprekingen over de vredesverdragen Dinsdag Regeerings- verkiaiing in de 2e Kamer Uit het Deensche Parlement DE VERGADERINGEN DER U.N.O. NEDERLANDSCH .AMEN DEMENT INGEDIEND. FRANCO BEHOORT ZIJN BEVOEGDHEDEN OVER TE DRAGEN. Uit de V olksvertegen woorciiging Kolentoewijzing voor de Ned. industrie verlaagd TRUMAN ZAL TOT NET AMERIKAANSCHE VCLX OREKEN BEROEP OP TRUMAN EN LEWIS. i m ■m ---tagwapre "V. -uatV- WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N. Mi te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Tijdelijk opklarend. Tijdelijk brekende bewol king. Later weer plaats, eenige regen. Matige aan de kust kracht. W. wind. Iets hoogere temperatuur. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren- S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 373. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Advertentieprijs: e per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZONS OP- EN ONDERGANG 1946 Zon Maan Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 7 8.33 16.30 15.43 6.3» 8 8.34 16.30 16.17 3.06 9 S.35 16.30 17.05 9.33 10 8.36 16.29 18.08 10.47 11 8.37 16.29 19.26 11.42 12 8.38 16.28 20.49 12.22 13 8.39 16.28 22.13 12.60 14 8.40 16.28 23.33 13.11 I>E MEENING VAN OUD-MINISTER WELTER. In een Donderdagavond gehou den radiorede heeft de oud- Minieter van overzeesche gebieds- deelen Ch. J. I. M. Weiter zicli gekeerd tegen de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati. omdat deze naar zijn meening beteeken- de de overdracht van een gezag naar een schijngezag. Bovendien omvat dit aecoord Indië los van het Koninkrijk scheurt en, aldus de heer Weiter, de bevolking over levert aan chaos en willekeur. Voorts kwam spreker op tegen de b^j de onderhandelingen te Ling gadjati gevolgde procedure: dat de tekst van de ontwerp-overeen- komst verhelderd zou moeten worden door „bindende notulen", dus door, naar de woorden van den heer Weiter, „volstrekt on gebruikelijke practijken", achtte spreker het beste bewijs, dat de overeenkomst niet goed en niet aannemelijk is. Tenslotte nam de heer Weiter stelling tegen de meening, dat de internationale positie van Nederland tot aan vaarding van de ontwerp-overeen- konust dwong. Op grond van het feit, dat Nederland 5 jaar heeft gestreden aan de zijde der demo cratische landen voor de macht van het recht, achtte spreker het onaannemelijk, dat bv. Engeland zieh zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wilsopleg- ging door den sterke aan den ■wakke. NEDERLAND EN HET INI). NATIONAUISME. Over de houding Van Nederland ten opzichte van het Indonesische nationalisme zeide de heer Wel- tOT: „Er is geen Nederlander, die zijn zinnen bij elkaar heeft, die niet ten volle bereid is door ver gaande politieke hervormingen aan het Indisch nationalisme de ruimst mogelijke bevrediging te geven" Spreker betoogde, dat de Nederlandsche Regeering echter tallooze vrienden onder de Ja- vaansche nationalisten terzijde had geschoven om zich uitsluitend vast te houden aan Sjahrir en de zjjnen die, aldus spreker, volgens het oordeel van vele deskundigen niet de eenige exponenten zijn van het Javaansche of Indonesische nationalisme. „Ons volk weet nu, met onfeil bare zekerheid, dat, als 't accoord van Linggadjati het feitelijk ge zag der republiek over Java en Sumatra erkent dit een erkenning is in strijd met de werkelijkheid. Ons volk weet, dat die republiek over het grootste deel van Java en Sumatra net zooveel te zeggen heeft als over de straat waar gij in woont. „KOLONIALE OORLOG", IS FANTASIE. Het alternatief van het niet- aanvaarden der overeenkomst, n.l. „koloniale oorlog", achtte spreker fantasie: „Niemand wil een oor log en hij is al hierom ondenk baar omdat de groote massa der bevolking ons verwelkomt als be vrijders en redders in den bitteren nood. Het is een beleediging voor onze Hollandsche jongens ginds, te veronderstellen, dat zij, met moordlust bezield, als woes telingen zouden losslaan op een arme, weerlooze bevolking." „Wij willen orde, rust en vei ligheid brengen aan de volken van Indonesië, wij willen ze hun eigen zaken laten bedisselen en wij willen Indonesië een eervolle plaats geven in het Koninkrijk naast de onze en gelijk aan de onze." DE VOORGENOMEN NED. IND. UNIE. Tagen de voorgenomen construc tie van een Nederlandsch-Indone- sische Unie met een souvereine „Vereenigde Staten van Indone sië" kwam de heer Welter op met de volgende woorden: „'Geen woorden kunnen weg praten, dat een souvereine staat binnen een anderen souvereinen staat Indonesië dus beteekent en beteekenen moet het uiteenbreken van het koninkrijk". Met betrekking tot het dikwijls te berde gebrachte argument: Engeland en Amerika zullen geen andere politiek dan de tot dusver gevolgde toestaan", haalde oud- Minister Weiter als voorbeeld het Belgische tractaat aan, waarvan de verwerping, ondanks voorspel lingen van het tegendeel „geslikt" was. „De wereld heeft eerbied voor een volk, dat een rechtvaar dige zaak met kracht verdedigt, dat loyaal en royaal ver gaande politieke hervormingen wil en zal doorvoeren, maar dan verder zegt: Mind your own business". Tegen de bewering, dat Neder land niet sterk zou zijn voerde de heer Weiter tenslotte aan: „Wij zijn het wel, van het moment af. dat wij sterk willen zijn. De werkelijk democratische lan den zullen wel naar ons luiste ren als een zeer democratisch volk -als het onze laat weten: Dit willen wjj niet en dit willen wij wel." ADRES GEREFORMEERDE STUDENTEN. De Veréeniginig van Gerefor meerde Studenten (Societas Stu- diosorum Reformatorum) te Utrecht heeft het volgende schrij ven tot den voorzitter van den raad der Ministers, Dr. L. J. M. Beel, gericht: De Societas Studiosorum Refor matorum afdeeling Utrecht, reeds sinds het aftreden van onze laat ste aan zijn eed getrouw Gouver neur-Generaal in groote ongerust heid verkeerende over het Ind:-. sche beleid onzer Regeering, over wegende 1. Dat onze Rgeering ons ge durig voor verrassingen plaatst, die zij eerst plechtig toezegt te zullen voorkomen. 2. Dat thans de Regeering voor beslissingen staat die tegen de meerderheid des volks in het Koninkrijk zullen ontbinden en zulks in vriendschappelijke samen werking met Soekarno, spreekt jegens u uit, terug te keeren van de smadelijke weg, die onze zoo vaak herdachte dooden verloochent en een daad van groote ontrouw is jegens het Huis van Oranje alsmede verraad be teekent jegens onze millioenen rijksgenooten in Indië. GRONDSLAG VOOR VREED ZAME SAMENWERKING. Het bondsbestuur van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden en Handelsreizi gers „Mercurius" beeft op 4 De cember 1946 een telegram gezon den aan de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, lui dende: „Het Bondsbestuur van den Algemeenen Nederlandscben Bond van Handels- en Kantoorbedien den en Handelsreizigers „Mercu rius", kennis genomen hebbende van het voorloopig accoord tus- schen de Commissie-Generaal en vertegenwoordigers van Indonesië, acht bedoeld accoord een grond slag voor vreedzame samenwer king tusschen Nederland en Indi- nesië, hetgeen voor de toekomst der betrokken volkeren van groote beteeikenis is. Reden waarom het uw hooge vergadering ver zoekt dit te bekrachtigen." B NieuWe arrestaties. y1 de Madrileensche politie ■.a^rdag hekend maakte, zijn 4 ri£r.,unen. die verdacht van het \atsen van bommen in kruide- srswinkels, gearresteerd. Een I .'de, die de leider zou zijn, werd doodgeschoten. Volgens de politie opereerden zij onder bevel van de communistische partij. Uit Malaga, in Zuid-Spanje, kwamen berichten van schietpar tijen tusschen de burgerwacht en personen, die „bandieten" werden genoemd. Volgens deze berichten zijn twee leden van de „bende", de leider en 3 mannen van de burgerwacht gedood. Een boer, dia de verzetslieden onderdak zou hebben verleend, werd samen met zipn dochter gearresteerd. Er zouden zich verder nog twee andere incidenten bij Malaga heb ben voorgedaan, waarbij personen, <B«, volgens onbevestigde berich ten linkschen zouden zijn, tracht ten te landen met schepen, die oontrabande bevat zouden hebben. Een burgerwacht werd gedood en twee burgers ernstig gewond, aldus werd medegedeeld. Geen motortorpedobooten. De Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier heeft overeenstemming be reikt op alle belangrijke punten, waaronder bet statuut voor Tlriëst, de Donau, herstelbetalin gen erf schadeloosstelling. In het vredesverdrag met Italië zullen worden opgenomen de aan bevelingen voor het permanente statuut voor Triëst, zooals die Donderdag door de waarnemers zijn vastgesteld. Geen der voormalig vijandelijke landen zal motortorpedobooten mogen bezitten. In de Balkanverdragen zal wor den omschreven, dat internatio nale scheepvaart op de Donau vrij zal zijn. Deze vrijheid geldt niet voor het verkeer tusschen havens van hetzelfde land. De oeversta- tenx krijgen hiermede dus het recht preferentieele rechten te heffen voor binnenlandseh ver keer. Russisch voorstel aangenomen. Binnen zes maanden na het van kracht worden der verdragen zal een conferentie worden ge houden, waaraan de Donaustaten en leden vhn den raad van Minis ters zullen deelnemen. De raad nam een voorstel van Molotof aan., volgens hetwelk de waardebepaling van als herstel betaling aan de Sovjet-Unie over gedragen Geallieerd bezit in eer ste instantie zal geschieden door directe onderhandelingen tusschen de Roemeensche regeering en die landen, welker oliemaatschap pijen in Roemenië er bg betrokken zijn. Indien op deze wijze geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal een arbitrage commissie, bestaande uit de am bassadeurs van Amerika, Enge land en de Sovjet-Unie, beslissen. Als men ook dan niet tot een accoord zou komen, zal de zaak naar den secretaris-generaal der V. N. worden verwezen. De herstelbetalingen. Wat de herstelbetalingen be treft werden de volgende door Frankrijk voorgestelde bedragen aanvaard. Door Italië te betalen: 125 mil- lioen dollar aan Joego-Slavië, 105 millioen dollar aan Griekenland, 5 millioen dollar aan Albanië en 25 millioen dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 millioen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Grie kenland. Griekenland en Joego- Slavië ontvangen dus elk een ge lijk bedrag van 150 millioen dol lar. De vergoeding aan staatsbur gers van leden der V. N. wegens schade aan eigendom in voorma lig vijandelijke landen werd op twee derde van de overeengeko men waarde vastgesteld. Fransche bereidwilligheid. Couvé de Murville (Frankrijk) heeft eerder verklaard, dat hij, niet beneden de 75 procent kon gaan. Thans zeide hij, dat hij op eigen verantwoording van zijn instructies zou afwijken om niet de eenige te zijn, die een overeen stemming in den weg staat. De plaatsvervangers yan de Ministers zouden Vrijdag mede- deeling doen van den tijd, dien zij nog noodig denken te hebben voor de algeheele verificatie der vredesverdragen. Men verwacht niet, dat de verdragen nog voor bet vertrek der Ministers te New-York kunnen worden getee- kend. De kwestie Duitschland werd Donderdag niet aangeroerd. Waarschijnlijk zullen de Ministers Maandag trachten plaats en da tum der besprekingen over het vredesverdrag met Duitschland vast te stellen. Thans, na gedurende meer dan tien besprekingen te hebben ge voerd, heeft men dus overeen stemming bereikt over vijf vre desverdragen. Na de gemeenschappelijke bij eenkomst van den Ministerraad met de Commissie-Generaal, welke Vrijdag van 9 uur tot half I duurde, is het officieel overleg met de Commissie-Generaal vol tooid. De Ministerraad zal vóór a.s. Maandag nog afzonderlijk bij eenkomen ter bepaling van zijn definitief standpunt ten aanzien van de Indische kwestie. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P., dat de stand van de besprekingen tusschen den Mi nisterraad en de Commissie- Generaal en die in den Minister raad de verwachting wettigt, dat het Kabinet Zondag de laatste hand zal kunnen leggen aan de officieele verklaring, welke de Regeering voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zal af leggen en waarin zij zich zijn wij wel geïnformeerd in groote lijnen achter het basis accoord van Linggadjati zal stel len. Nadat Maandag 9 Decem ber de Ministerraad in gebruike lijke wekelijksohe vergadering bijeen zal zijn geweest, zal de aldus verwacht men de officieel© Regeeringsverklaring Dinsdag 10 December door Mi nister Jonkman in de Tweede Kamer worden afgelegd, terwijl tevens een memorie van toelich ting van de hand der Commissie- Generaal, ongeveer 40 bladzijden tellende, aan de Kamer zal wor den aangeboden. De bedoeling is, dat Woensdag een aanvang zal worden ge maakt met de debatten. Motie van wantrouwen verworpen. Het Deensche parlement heeft op 5 December een motie Van wantrouwen, ingediend door de sociaal-democraten tegen eersten Minister Knud Christensen, met vierenzeventig tegen negentien steimmen verworpen. Zevenen veertig sociaal-democraten ont hielden zich van stemming. Daarentegen werd een door de conservatieven ingediende motie aangenomen, welke zei, dat de op 19 October j.l. door Denemarken aan de regeering van Groot-Brit- tannië overhandigde nota inzake Zuid-Sleeswijk bindend is voor allen, die namens Denemarken spreken. De actie tegen Christensen was ontketend door de sociaal-demo craten, omdat de eerste Minister in zijn kwaliteit van parlements lid in het openbaar twee redevoe ringen over Sleeswijk had gehou den, welke verder gingen dan de nota, in welke laatste staat, dat de Deensche minderheid zelf over haar toekomst moet beslissen. Donderdag heeft de Nederland sche gedelegeerde een amende ment ingediend op de Amerikaan- sche resolutie over het bewind Franco. In dit amendement wordt erkend, dat het aan het Spaan- sche volk moet worden overgela ten den vorm van zijn regeering te kiezen. Het spreekt de over tuiging uit, dat het in het belang van Spanje en van de internatio nale samenwerking is, dat het Spaansche volk het bewijs zal leveren, dat het geregeerd wordt door een regeering, die haar ge zag ontleent aan de toestemming van degenen, die geregeerd wor den, en die zich verplicht heeft de rechten van den mensch in de grondvrijheden, zooals die zijn vastgelegd in een artikel van het handvest, te eerbiedigen. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „behoort Generaal Franco de be voegdheden van zijn regeering over te dragen aan een voorloopig bewind, dat in den breede repren- sentatief is voor het Spaansche volk en gehouden is vrijheid van spreken, godsdienst en vergade ring te eerbiedigen en voorts on middellijk een verkiezing uit te schrijven, waarbij het Spaansche volk vrjj zal zijn vap geweld en intimidate zouden partijonder scheidingen waarin het zijn wil te kennen kan geven". Het amende«xent zou Vrijdag worden besproken ->n sub-commis sie 3 van de eerste b ib-commissie der algemeene vergadering, die benoemd is voor het uitwerken van een gecombineerde resolutie inzake Spanje. Zoowel Nederland als België zijn in deze sub-commissie verte genwoordigd. Spaak werd met algemeene stemmen gekozen tot voorzitter van sub-commissie 2, die een ge combineerde resolutie over de be perking der ontwapening zal moeten opstellen. DE CONTROLE OP ATOOM ENERGIE. Berard Baruch, de Amerikaan- sche afgevaardigde bij de commis sie voor toomenergie der V. N., heeft tijdens de bijeenkomst van Donderdag een nieuw plan voor de controle op de atoomenergie ingediend. Hij stelde voor de internationale controle te regelen hij een ver drag, dat door alle leden der V. N. zal kunnen worden geteekend. Allen zullen gelijke rechten en verplichtingen hebben. Controle zou dienen te geschieden door een krachtig internationaal lichaam in het kader der V. N., dat tevens zou zorgen voor de uitwisseling van wetenschappelijke gegevens over atoomenergie voor vredelie vende doeleinden. ONGEHINDERDE CONTROLE NOODZAKELIJK. Vertegenwoordigers van het lichaam zouden in staat moeten worden gesteld in alle aangesloten landen ongehinderd contróle uit te oefenen. Het fabriceeren, be zitten en gebruiken van atoom wapens dient te worden verboden. Overtredingen van het verdrag j moeten door het in te stellen lichaam aan den veiligheidsraad i worden gerapporteerd. Overtreders dienen onmiddellijk en streng te worden aangepakt. De permanente leden van den Veiligheidsraad dienen overeen te komen, hun recht van veto niet te gebruiken ter bescherming van overtreders. Baruch verklaarde, dat den Vereenigden Staten veel gelegen is aan de medewerking van de Sovjet-Unie, doch dat zij niet van de grondprincipes zouden afwij ken, ook al zouden zij alleen ko men te staan. Amerika wenscht slechts een doeltreffend plan te aanvaarden, aldus Baruch. Spreker drong aan op het be trachten van spoed, want, zoo zeide hij, uitstel kan den dood be teekenen. „Het "uitschakelen van oorlog behoort zeker tot de moge lijkheden," HET INTERNATIONALE HULPVERLEENINGS- BUREAU. In de economische bureaucom missie der V. N. heeft Aake Or- ding (Noorwegen) een rapport in gediend van de sub-commissie voor de oprichting van een inter nationaal hulpverleeningsbureau, wanneer de Unrra heeft opgehou den te bestaan. Volgens Ording was een overweldigende meerder heid der sub-commissie voor het voorstel, dat oorspronkelijk van Denemarken stamt, terwijl daar entegen Engeland en de V. S., die de grootste bijdragen voor hulpverleening hebben geleverd en waarschijnlijk zullen leveren, hebben verklaard, dat zij zich niet voor den wil van de meerderheid kunnen buigen en aan het Ameri- kaansche voorstel tot uitsluitend bilaterale actie moeten vasthou den. De subcommissie heeft daar om besloten in dezen geen aanbe veling te doen. Wel is zij het eens, dat het door Laguardia, directeur-generaal van de Unrra vastgestelde bedrag van 400 mil lioen dollar voor de noodzakelijke voedselvoorziening waarschijnlijk niet te hoog is. Men is het er niet over eens geworden, hoe dit totale bedrag naar de behoeften van de verschil lende landen moet worden ge splitst- TWEEDE KAMER. De commissie voor West-Indië. De Tweede Kamer heeft Vrijdag d|i Voorzitter gemachtigd leden aan te wijzen voor de parlemen- tarie commissie, welke ingevolge de motie-Romme naar Curagao en de Nederlandsche Antillen zal worden uitgezonden. ■De President van de Eerste Kamer heeft reeds eerder een dergelijke machtiging ontvangen. Opheffing herstelfonds 1940. Voorts is in de Vrijdagmiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer het wets ontwerp tot opheffing van het herstelfonds 1940 zonder beraad slaging of stemming goedge keurd. Nu tengevolge van de mijnwer kersstaking in de Ver. Staten de toevoer van Amerikaansshe kolen opnieuw onderbroken is, ligt het voor de hand, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat ook de kolen-voorziening van ons land hiervan nadeelige gevolgen gaat ondervinden. Evenals elders kun nen maatregelen, die tot een be perking van het brandstofver bruik moeten leiden, niet uitblij ven. Dit dringt te meer, nu ook de vooruitzichten voor den kolen- import uit Duitschland zich voor de maand Januari zeer ongun stig laten aanzien. Hoewel getracht zal worden de industrieele bedrijvigheid zoo min mogelijk te beperken, zal het kolentekort het noodzakelijk ma ken op de toewijzingen voor de industrie een voorloopige korting toe te passen van tenminste 20 percent. Aangezien ook de kolentoewij- zingen voor de gas- en electrici- teitsbedrijven met minstens 20 zullen worden verlaagd, zal op het verbruik van gas en electri- citeit onmiddellijk een overeen komstige besparing moeten wor den bereikt. Met allen aandrang wordt lederen verbruiker in overweging gegeven bij het brandstoffenver- bruik de grootst mogelijke zuinig heid te betrachten. Niet alleen het algemeene, doch ook het indivi- dueele belang eischt thans meer dan ooit, dat iedere verspilling van kolen, gas en electriciteit wordt voorkomen, daar onvoor ziene omstandigheden, zooals ge sloten water door vorst, het nood zakelijk kunnen maken tot een verdere verbrui'ksbeperking te be sluiten. Er zal met alle middelen naar worden gestreefd de huisbrand voorziening normaal te doen ver- loopen en de voor dit stookseizoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te waarborgen. Harry Truman, President van de Ver. Staten, zal zich in den nacht van Zondag op Maandag om 3.30 uur Ned. tijd met een rede in verband met de mrjnwer- kersstaking tot het Amerikaan- sche volk richten. De rede zal 20 minuten duren en heeft tot doel de publieke mee rling te mobiliseeren om de 400.000 stakende mijnwerkers weer aan het werk te krijgen. Volgens gezaghebbende kringen zal «fruman een gedetailleerd en somber verslag geven van de be- teekenis van de staking voor de werkloosheid en chaos op indus triegebied in eigen land, honger in het buitenland en gevaar voor de buitenlandsche betrekking van de Ver. Staten. Ten tweede ver wacht men» dat Truman zal schetsen, welke beperkende maat regelen het Congres inzake de Ar beidswetgeving, naar zijn mee ning moet nemén, wanneer het in Januari weer br.:.r. kOT*. En ten derde zou hij, volgens deze woordvoerders een regel recht beroep doen op de 140 mil lioen inwoners der Ver. Staten om afwijzend te staan tegenover deze staking én met vereende krachten een verzoek in te die nen, dat de vetkoolproductie on middellijk wordt hervat. BLANCO CHEQUES NAAR HET HOOFDKWARTIER. De mijnwerkers in de Ver. Sta ten hebben door tusschenkomst van hun vakvereenigingsafdeelin- gen blanco chèques naar het Hoofdkwartier van den Bond van vereenigde mijnwerkers gestuurd ter tegemoetkoming in de 3% millioen dollar boete, die Woens dag door het Federale Gerechts hof is opgelegd. Men verwacht, dat het beroep, dat de vakver- eeniging van John Lewis tegen de boete heeft aangeteekend, regel recht naar het Hooger Gerechts hof zal gaan. De definitieve uit spraak zal dan waarschijnlijk en kele weken op zich laten wachten. Er is ook nog een mogelijkheid, dat Lewis voor de tweede maal beschuldigd zal worden van een wetsovertreding op grond van een oorlogswet, die stakingen tegen de regeering verbiedt. De Bestuursbond van Spoor wegpersoneel, waarin de meeste vakvereenigingen van spoorweg arbeiders zijn vertegenwoordigd, heeft een beroep gedaan op Pre sident Truman en Lewis om de geheele zaak af te lasten en het geschil aan een arbitrage gerecht voor te leggen. William Green, voorzitter van de A.F.L. (American Federation of Labour), waarbij de Vereenig de Amerikaansche Mijnwerkers zijn aangesloten, heeft voorge steld, een conferentie te houden van de mijnwerkers en de mijn eigenaars om tot bijlegging van de Amerikaansche stalking in de vetkoolindustrie te komen. Waarnemers wezen er op, dat Green niet heeft voorgesteld, dat de mijnwerkers eerst naar de schachtên terugkeeren, een eisch, waarvan de regeering de Inwilli ging eerder als besliste voorwaar de heeft gesteld voor eenige her vatting van de onderhandelingen. Dè advocaten van Lewis en de vakvereeniging hebben het plan het volledige bedrag van de boe tes hangende het beroep zeker te stellen. GEVOLGEN DER STAKING. Een correspondent van Reuter schrijft over dé gevolgen van de Amerikaansche mijnwerkerssta king en het vervoersverbod, dat vooral Frankrijk, België, Neder land, Noorwegen, Zweden en Ita lië worden getroffen. Nederland, aldus de corres pondent, dat misschien wel het zwaarst door de Duitsche bezet ting heeft geleden, had gehoopt ongeveer 70.000 ton staal uit Amerika. te ontvangen, dat zou worden gein dikt voor hersteï van fabrieken, scheepsbouw en bruggenbouw. Ook voor het aan vullen van de vervoersmiddelen hangt Nederland grootendeels af van invoer uit Amerika. Verder is een beperkte hoeveelheid van de meest noodige kunstmest stoffen besteld, die thans niet op tijd in Nederland zal aankomen om nog gebruikt te worden voor de wintertarwe, aldus de corres pondent. Britsche functionnarissen, belast met de aanlkoopen in de Ver. Sta ten, hebben verklaard, dat het Britsche aankoop-programma, ten bate van den Engelschen weder opbouw, door de Amerikaansche mijnwerkersstaking is lamgelegd. De Britsche aankoop-agenten vinden de Amerikaansche fabri kanten steeds minder geneigd zelfs bestellingen aan te nemen, die pas geleverd behoeven te wor den, wanneer de staking geëin digd zal zijn en het embargo op het goederenvervoer per «poor opgeheven. VER3HNDERING RANTSOE NEN IN ENGELAND? De Britsche Minister van Voed selvoorziening, John Stracbey. heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat het niet uitgesloten is. dat de rantsoenen brood en spek verlaagd worden. Als oorzaak noemde Straehey de moeilijkheden met arbeiders in Amerika, voorai in de Vereenigde Staten. Daar door, zoo zei hij, zijn de Britsche graanvoorraden thans de helft van hetgeen ze het vorig jaar omstreeks dezen tijd waren. Straehey verklaarde, dat het voortduren der staking In de Amerikaansche vetkolenindustrie de economie van de Ver. Staten met inbegrip van den uitvoer dreigt te ontwrichten. „Wij staan tegenover mogelijke gebeurtenis sen in Noord-Amerika, welke de ernstigste gevolgen kunnen hebben voor ons land en andere landen, die afhankelijk zijn van bevoorrading uit Noord-Amerika." Eerder dan verwacht werd. is de stremming op het baanvak SchiedamDelft opgeheven. Door met man en macht aan het her stel van het tweede vernielde spoor te werken, werd bereikt, dat dit spoor Vrijdagmiddag om vier uur weer in dienst gesteld kon worden. De treinenloop werd hier door weer normaal. De eerste Minister van Aaer- beidsjan, Pisjevari, heeft over den zender Tebriz een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat het leger van de Centrale Per zische regeering „op een aanval met tanks en handgranaten, op tot heden onbekend groote» schaal, heeft ingezet". Hij voegde er aan toe, dat de Azerbeidsjaansche troepen de» aanval hebben afgeslagen en dat aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. De regeering van Azerbeids- jan heeft elk voorstel tot toela ting van Perzische regeermg»- troepen in de provincie ter con tróle van de aldaar gehouden ver kiezingen, als ongrondwettig' va* de hand gewezen. In een tele gram van den President van de Nationale Vergadering van Azer- beidsjan aan Ghavam-es-Soel- taneh, den Perzischen premier, wordt gezegd, dat volgens ee* overeenkomst in Juni de troepen van Azerbeidsjan deel uitmaken van het Perzische Keizerlijke leger en de aanwezigheid van de Per zische troepen derhalve niet noo dig is. Albert Stara, lid van het Hebreeuwsche Comité van natio nale bevrijding, waarvan gezegd werd. dat het relaties onderhoudt met de Joodsche verzetsorganisa tie Irgoen zwai Leoemi, heeft verklaard, dat de Britsche regee ring „zeer binnenkort" de onaf hankelijkheid van Palestina zal uitroepen. Stara, die sprak over de oprichting van een Fransche liga voor een vrij Palestina, Beide, dat de Britsche regeering het Britsch mandaat over Palesti*a als geëindigd beschouwde. De Zuid-Afrikaanseke La bour Party heeft bij de aankon diging van haar nieuwe niet- Europeesche arbeidspolitiek ver klaard, dat zij van meening is, dat de „huidige kapitalistische politiek van goedikoope arbeids krachten" moet worden vernie tigd. De algemeene politiek van de Labour Party is er een van ge leide economie, waardoor sociale veiligheid voor allen, ongeacht hun ras, zou worden geschapen. Daar de Oostenrrjiksche film studio's geen oorlogsschade heb ben opgeloopen, voorzien de ex perts een jaarlijksche productie van 25 rolprenten, welke naar Zwitserland, Nederland, Zweden en de Vereenigde Staten geëxpor teerd kunnen worden. Generaal Tsjoe en Lai, de voornaamste onderhandelaar der Chineesche communisten, heeft de voorwaarden der Communisten voor het hervatten der besprekin gen tusschen Yenan (het Com munistische hoofdkwartier) en de Centrale regeering aan Genera- lisismus Tsjang Kai Tsjek toege zonden. Deze zijn: Ontbinding van de constitueerende vergade ring, die reeds 21 dagen verga dert» en terugvoeren der troepen tot hun posities van 13 Januari j.l. De voorwaarden werden via Generaal Marshall, den specialen afgezant der Ver. Staten in China, ter hand gesteld. Edel Lota, eertijds hoofd opzichtster van het beruchte con centratiekamp van Buchenwald, is in een schuilkelder te Hannover gearresteerd.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1