ILA h i Ï..V- v "f1 u Het Japaesche plan voor wereld- beheersching II m1 - ÖT' I llwLo-i00'. n II !S iP: jfet fes\ I -ii'-Ji' I ,ei Iho" I H 4 Bidault niet gekozen tot eersten Minister van Frankrijk Dood door schuld LANG NIET MIS! De Nederl.-Duitsche grens Anti-Semitisme in Polen Het spoorwegongeluk bij Kethel Laatste Britsche schip uit Batavia ICovftc flitsen DE POSITIE VAN .FRANCO GOUVERNEUR VAN CURACAO KEERT TERUG. Belgische nota over grenscorrecties en herstel betalingen Spoedige onthulling van schandaal bij UNRRA £cn doode bij ongeluk met jeep Ontploffing te 's-Gravenhage De ontvangst van Schumacher in Engeland Houtbriketten Hst Britsche landleger Eng. s.s, bij Zeebrugge aan den grond De expert der voornaamste Amerikaansche voedingsmiddelen i h U; i FM.- he en* hi ip ir i! i dementen, hoewel op het oogen- iblik niet aanvaardbaar, toch een eeer ernstige bestudeering waard. Laurent (Canada) verzekerde, dat de wereld den Sowjet-minister van Buitenlandsóhe Zaken dank baar zal zijn voor de hooge ver wachtingen, die zijn rede bij de wereld oproept,- te weten, dat nu gepoogd kan worden zelfs verder te gaan dan uiteindelijk in het Handvest van San Francisco werd vastgelegd. Moiotof verklaarde, dat hij geen bezwaar heeft tegen de door Shawcross genoemde grondbegin selen en bereid was het Ameri kaansche voorstel als basis voor de bespreking aan te nemen in de hoop, dat de door de Sowjet-Unie voorgestelde wijzigingen zullen worden aangenomen. SUBCOMMISSIE BENOEMD. Shawcross antwoordde: Indien Wij in dezen geest kunnen voort gaan, kunnen wij een waardevol werk voor de menschheid tot stand brengen en het vertrouwen tus- schen ons herstellen. Op voorstel van Shawcross be noemde de politieke commissie daarop een subcommissie om een gemeenschappelijk ontwerp uit d^ verschillende ontwapeningsvoor stellen op te stellen. In,deze sub commissie hebben afgevaardigden uit de volgende landen zitting: Engeland, V.S., Frankrijk, Ne derland, Canada, Vöor-Indië, Tsje- cho-Slowakije, Sowjet-Unie, Pana ma, China, Noorwegen-, Polen, Me xico, Egypte, Brazilië, Australië, Columbia, België, Syrië, Oekraïne en Argentinië. Argentinië werd pas in de subcommissie opgeno men, nadat Arce, de Argentijnsche afgevaardigde, den nadtukkelijken wensch te kennen had gegeven, dat zijn land als lid vertegenwoor digd zou zijn. Daarop werd de zit ting verdaagd. Georges Bidault, candidaat ge steld door de Katholieke Mouve ment Républicain Populaire, heeft in de Assemblee niet de vereisch- te absolute meerderheid van 310 stemmen voor het Premierschap behaald. Hij verkreeg 240 stem men. De officieele uitslag van de stemming luidt als volgt: Aantal stemmen: 601 Tegen Bidault: 337 Voor Bidault: 240 De overige 24 stemmen zijn ver deeld over Claudius Petit, offi cieus candidaat van de Democra tische en Socialistische Verzets- unie (UDSR), een met de Radi calen verbonden en door René Pleven geleide groep, die 21 stem men verwierf, en 3 andere onge noemde officieuze candidaten. De dorpsarts te Garijp, de heer I. H., had aan zijn assistente een recept voor een ziek jongetje ter bereiding afgegeven. Het meisje zou echter niet de voorgeschreven hoeveelheid gereed gemaakt heb ben. Na de toediening is het patiëntje overleden. De dokter had zich Woensdag voor de Leeuwarder rechtbank te verantwoorden, omdat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat het kind is overleden, daar verdachte verantwoordelijk is te stellen voor de gereed gemaakte recepten. De officier van Justitie vorder de een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk, met daar naast een geldboete van 5000. De Nederlandsche aanklager bf het Tribunaal te Tokio heeft documenten overgelegd, waaruit blijkt, dat de Japanneezen plan nen hadden om niet alleen het Verre Oosten, doch practisch het geheele Westelijk halfrond aan hun heerschappij te onder werpen. Volgens die plannen hadden de Japanneezen hun in vloedsfeer willen verdeeleii in twee categorieën: Ten eerste het door Aziaten bevolkte gebied, dat gemakkelijk onderworpen kon worden en onafhankelijkheid zou verkrijgen, behalve in economisch opzicht; ten^tweede het door blan ken bevolkte gebied, dat zou ko men te staan onder een negental ..algemeene regeeringen" welke rechtstreeks met de Keizerlijke regeering te Tokio verbonden zou den zijn. Japan zou een gedeelte van Ca nada en den Amerikaanschen staat Washington stellen onder een Japansclien bestuurder van Alaska. Ook Midden-Amerika zou onder een Japanschen bestuurder En de clandestiene overschrijding. In verband met het feit, dat den laatsten tijd door zoo vele Neder landers wordt getracht de Neder- landsch-Duitsche greys te over schrijden zonder in het bezit te zijn van de daarvoor vereischte documenten, wordt de aandacht erop gevestigd, dat daartegen door de Britsche militaire ge rechtshoven in Duitschland thans zeer streng wordt opgetreden. Overtreders kunnen door deze gerechtshoven tot een maximum geldboete van RM 10.000 subsi-» diair 1 jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. Enkele vaii de overtreders za gen zich reeds veroordeeld tot 1 a 4 maanden gevangenisstraf. Beschuldiging tegen geestelijken. Volgens den correspondent van de Manchester Guardian te War schau heeft een officieel woord voerder van het Poolsche minis terie van Buitenlandsche Zaken openlijke beschuldigingen geuit tegen zekere Roomach-Katholieke geestelijken, die verantwoordelijk zouden zijn voor anti-semitische propaganda door middel van af beeldingen en bedrog". De woordvoerder toonde den correspondenten een glazen kist met het gemummificeerde lichaam van een klein kind, welke kist m een kerk te Lënxyzyca ten loon gesteld zou zijn geweest met bij schrift dat het kind in de zeven tiende eeuw door de joden ritueel vermoord was. De Poolsche poli tie zou .een onderzoek ingesteld hebben. komen te staan, waaromtrent men een overeenkomst met de nazi's zou sluiten. Fransch Nieuw Caledonië zou gesteld worden on der den bestuurder van den Zui delijken Stillen Oceaan. Volgens de documenten zouden Duitsch land en Italië de hegemonie in het gebied van den Atlantischen Oce aan, Europa en Afrika onder el kaar moeten verdeelen, terwijl de Sowjets voorloopig Midden-Azië voor hun rekening mochten hou den. Opruimingswerkzaamheden in vollen gang. De opruimingswerkzaamheden van de ravage, die Woensdag door het spoorwegongeval bij Kethel zijn veroorzaakt, zijn in vollen gang. Daar de ontspoorde trein tus- schen de beide sporen instaat, kunnen de kraanwagens, waar mede de opruimingswerkzaam heden zijn begonnen, alleen aan de beide uiteinden van den trein werken, hetgeen een groote be lemmering vormt. Ook moest de bovenleiding ter plaatse van het ongeluk verwijderd worden, voor dat de kraanwagens aan het werk konden gaan. De directeur van de Nederland sche Spoorwegen, de heer Ir. F. Q. den Hollander, en de chef van den dienst van het vervoer, de heer W. R. Blankert, waren zeer spoedig op de plaats van het on geval aanwezig^. Zonder daarom trent zekerheid" te kunnen geven, hoopt men hedenochtend een spoor berijdbaar te hebben ge maakt en hedenavond of Zater dagochtend den dienst over beide sporen te kunnen hervatten. Het aantal treinen van Den Haag over Pijnacker naar Rot terdam D.P. is met een sneltrein per uur in beide richtingen uit gebreid. In aansluiting op dezen dienst, welke met Dieseltreinen" wordt uitgevoerd, zal te Rotterdam D.P. voor extra aansluiting van en naar Dordrecht worden gezorgd ten gerieve van reizigers uit en naar het Zuiden. Bovendien zal een beperkte busdienst worden onderhouden tusschen Delft en Schiedam, i Het laatste Britsche schip, dat op .29 November de haven van Batavia, Tandjonk Priok, verlaten heeft, was het verbindingsschip van het Britsche hoofdkwartier, de ,,H-100", dat elf maanden dienst heeft gedaan in Indonesi sche wateren onder commando van den luitenant ter zee L. R. Mac Loughlin uit Londen. Het volgde het troepenschip „Talma" en het fregat „Veryan Bay". Juichende Britsche manschap pen, onderofficieren en officieren, somnuge met vrouwen met wie zij in Java getrouwd waren, ston den langs de verschansing, toen de „Talma" voorbij het hoofdkan toor van den havenmeester voer. De Britsche en Nederlandsche vlaggen aan de masten van het havenkantoor Igingen, omlaag, toen het schip passeerde, waarna alleen de Nederlandsch vlag weer omhoog ging. Onder het geloei van de sirenes van de Talma, dat beantwoord werd door de claxons van de Nederlandsche en Britsche auto's op de kade. In het havenkantoor bracht de Nederlandsche havenmeester, ka pitein-luitenant ter zee C. den Boeft, drie cheers uit op de En- gelschen, teneinde ,,hen te danken voor de uitstekende samenwer king en vriendschap". Hierop klonk uit den luidspreker van de „Talma" den wensch over het, water: „Veel geluk aan al onze Nederlandsche Geallieerden". Dit werd beantwoord met luid gejuich van de andere schepen.- Voor het vertrek had er aan boord van de „Veryan Bay" een afscheidspartij plaats, die bijge woond werd door den Luitenant- Gouverneur-Generaal en mevrouw Van Mook, den Britschen Consul- Generaal Mac Kereth en leden van zijn staf, alsmede een aantal vooraanstaande Nederlandsche militairen en burgers. Volgens den correspondent van de New-York Times zou de regeering van de Ver. Staten aan de Sowjet-Unie en Frankrijk mededeeling hebben gedaan, dat er geen uitzicht bestond oP her vatting ten hunner gunste van herstelbetalings-leveringen uit de Amerikaansche zóne van Duitsch land, zoolang zij zouden weigeren toe te treden tot de Britsch-Ame- rikaansche regeling voor economi sche eenheid van Duitschland. De mededeeling zou te Berlijn aan de vertegenwoordigers van de be trokken regeeringen zijn gedaan. Het politieke Bureau van de Fransche communistische partij heeft Donderdagmorgen besloten, dat de communisten geen deel zul len nemen aan en geen steun zul len verleenen aan een coalitie- regeering onder leiding van een lid van de M.R.P. De communis ten zullen voortgaan met pogin gen tot vorming van een coalitie van „de arbeidende en democra tische krachten van Frankrijk". Nadat in Bombay het uit gaansverbod was opgeheven, heb ben zich ongeregeldheden voor gedaan. waarbij o.m. met bijtende zuren is gegooid. In het centrum van de stad werden 24 personen door deze zuren gewond. Voorts werden twee personen door mes steken gewond. In het Oosten van Bengalen zal in een gebied van Dacca de voedselvoorziening, als gevolg van aanvallen op een ver- voersafdeeling, waarschijnlijk een week vertraagd worden. Te Canberra is officieel me degedeeld, dat Groot-Brittannië, na overleg met de Australische regeering besloten heeft tot terug trekking van een brigade van de Gemeenbesttroepen in Japan. Dit betreft ongeveer 3000 man. Nog een 6000 man Britsche troepen zal in Japan blijven. Griekenland heeft den Vei ligheidsraad der Ver. Naties offi cieel verzocht het vraagstuk van de schending der Grieksche gren zen door gewapende benden in be handeling te willen.nemen, en het heeft Bulgarije Joegoslavië en Albanië ervan beschuldigd de grensschenders te helpen. De Nederlanders bedienen zich van het Internationale Tri bunaal te Tokio, om de huichel achtigheid van de z.g. bevrijding yan de Aziatische volken door de Japanneezen aan het licht te brengen. Aan de hand van docu menten. in beslag genomen bij het Japansche Ministerie van Buiten landsche Zaken, toonde Procu reur Lavergfe aan, hoe de Japan- rieezen de collaboratie van Soe- karno eischten in ruil voor belof ten van onafhankelijkheid. Deze onafhankelijkheid werd eerst ver- lèend oP 17 Juli 1945. Hiermede bewees Japan, dat zijn doel de vestiging' van een imperium was en niet de „bevrij ding der koloniale volken". Naar aanleiding van het be richt in het Madrileensche blad „Informaciones", volgens hetwelk internationale brigades in Frank rijk zouden worden geformeerd om Spanje binnen te vallen, hééft Miss Nan Green, secretaresse van het Verbond der internationale brigades in Groot-Brittannië, ver klaard, dat het niet in het voor nemen ligt om de internationale brigades, van welk land ook. voor een strijd in Spanje voor te be reiden. Don Juan geraadpleegd. Don José Latraz, een bekend Spaansche econoom en voormalig Minister van Financiën onder het bewind van Generaal Franco, is uit Lissabon teruggekeerd, waar hij gedurende zeven uur een per soonlijk onderhoud heelt gehad mee non Juan, den Spaanschen kroonpretendent. Dientengevolge lijkt het waarschijnlijk, dai Gene raal Franco deze week de gele genheid zal hebben om zich op de hoogte te stellen van de laatste meening van den pretendent over de Spaansche kwestie in het licht van het beroep van de V. S. op Franco om af te treden en vrije verkiezingen te laten houden. Hoewel de monarchisten de laatste maanden slechts geringe activiteit aan den dag hebben gelegd, acht men, dat dit voor namelijk veroorzaakt wordt, door dat vele monarchisten het onva derlandslievend vinden om belang rijke acties te voeren, terwijl Spanje in de V. N. werd aange vallen. Toch wordt herstel van de monarchie in conservatieve krin gen nog steeds als de beste oplos sing op langen termijn van de Spaansche vraagstukken be schouwd. De Gouverneur van Curasao, Dr. P. Kasteel, zal hedenmiddag van het vliegveld Schiphol ver trekken op terugreis naar zijn Gewest. Dr. Kasteel hoopt, reizend via New-York en Washington, op Zaterdag 11 December te Willem stad aan te komen. Reuters diplomatieke corres pondent verneemt uit gezagheb bende bron, dat de Belgische Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Paul Henri Spaak, aan den Brit schen Minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, een nota heeft overhandigd, waarin België's eischen met betrekking tot grens correcties en herstelbetalingen, welke bij de behandeling van het vredesverdrag met Duitschland zullen worden gesteld, zijn neer gelegd. De Italiaansche politie heeft Donderdag verklaard, dat door een onderzoek, dat thans wordt ingesteld, wellicht een schandaal van „geweldigen omvang" met betrekking tot gelden der UNRRA zal worden onthuld, s Een Zuid-Afrikaan, genaamd Richard Amm, employé der UNRRA, die on 30 November j.l. werd gearresteerd, wordt beschul digd van het verduisteren van 25.000 gulden. In den loop van de ondervraging verklaarde Amm, dat diefstal van geld en goederen algemeen is bij de employé's der UNRRA. Tot dusverre heeft hij echter nog geen namen genoemd. Door de gladheid van -den weg slipte Donderdagochtend een Jeep van de gemeentepolitie te Leeu warden op den Harlinger straat weg. De wagen reed tegen een boom, sloeg over den kop en kwam in een langs den weg loo- pende sloot terecht. De 40-jarige H. E. S.. wonende te Leiden, wel- 4e persoon op verzoek meereed, kwam hierbij om het leven. De beide politiemannen, die zich in den wagen bevonden, werden ge wond en naar een ziekenhuis over gebracht. Donderdagavond .omstreeks 6 uur heeft zich in het perceel Prin segracht 266, alhier, een woon huis gelegen boven een garage, een ontploffing voorgedaan. Het gerucht, dat zich na de ont ploffing verspreidde, als zou vlak vóór het ongeluk aan het huis een pakje zijn afgeleverd, wordt door de feiten bevestigd. Omstreeks kwart voor zes werd door een onbekende een pakje be zorgd; Een van de bewoners, wie is nog niet bkend, heeft dit pak je mee naaf boven genomen. In de bovenvoorkamer is het,» terwijl alle in huis aanwezige per sonen zich in de buurt bevonden (het was immers St. Nicolaas- avond!) bij het openen ontploft. De 48-jarige heer F. G. J. Boer, werd op slag gedood. Zijn klee ding is ter hoogte van de heupen verschroeid. De echtgenoote van den heer Boer kon, hoewel zwaar gewond, nog naar de achterkamer loopen, waar zij ineen zakte. De schoondochter is met haar baby aan den achterkant van het huis op een platje gesprongen en van daar door omwonenden in veilig heid gebracht. Bij het springen op het platje is de vrouw gewond; de bany bleef ongedeerd De 18- jarige dochter sprong aan den voorkant uit de woning. De pofitie heeft ijzeren scherven gevonden in plafond en muren van de voorkamer. Tot zelfs in het plafond van de achterkamer zijn scherven doorgedrongen. De brandweer heeft met een kleinen straal een begin van brand in de voorkamer, gebluscht. De materieele schade in het huis is groot. Het dienstmeisje van de fami lie, dat zich op de 2e étage be vond, heeft langs den normalen weg het huis verlaten. Ook zij werd gewond, alle gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht De bekende Fransche commen tator Pertinax schrijft in de Fransche Soir, dat de ontvangst van Kurt Schumacher, den leider der Duitsche sociaal-democraten, in Engeland „ergerlijk" is. Per tinax betoogt, dat Groot-Brittan nië van Duitschland een anti- Sowjet-Russischen bufferstaat wil maken en daartoe tot de politiek van 19201935 tegenover de re geering van Weimar is terugge keerd. Op het bedrijf van de I.G. Far- benindustrie te Leverkiisen is men er in geslaagd uit afvalstof fen briketten te fabriceeren, die hout als brandstof voor generato ren kan vervangen. Voor de pro ductie van deze briketten kunnen o.m. gebruikt worden: zaagmeel, spaanders, stroo, heidekruid, pa- pierafval, plantenloof,, groenten- afval. Het Britsche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat het land leger zal bestaan uit zes Infante rie-, twee Pantser- en een Lucht landingsdivisie, waarnaast ook onafhankelijke Pantser- en Infan teriebrigades, Artillerie- en Ge nieformaties en de noodzakelijke korpsen Veldgenie. Donderdagavond omstreeks 7 uur is het Engelsche stoomschip „Fort Frontenac" van de reederij Ellerman en Bucknall te Lenden, bii Zeebrugge aan den grond ge- loopen. Het schip, dat 7129 br, r.t. meet, was op weg van Ant werpen naar Huil. Later werd ge meld, dat het stoomschip is vlot gekomen en de reis heeft vervolgd. EXPLOSIES TE JERUZALEM. Donderdagavond is Jeruzalem door verscheidene explosies opge schrikt. In de Straat der Profe ten reed een taxi op een landmijn. 2 Personen werden gedood. Er wordt hier en daar door met ge weren gewapende personen hevig gevochten. Fitzgerald, secretaris van den Internationalen Noodvoedselraad, hgeft te Washington een over zicht gegeven van den Ameri kaanschen export der belangrijk ste voedingsmiddelen in de naaste toekomst. De export van graan, hóe wei voldoende aanwezig in de Ver. Staten, wordt zeer nadeelig be ïnvloed door de binnenlandsche vervoersmoeilijkheden tengevolge van de staking in het mijnwer- kersbedrijf. Volgens Fitzgerald is het zelfs mogelijk, dat het brood rantsoen in de importeerende lan- den vóór het volgende oogstsei- zoen moet worden verminderd. De voor export beschikbare voorraden van vetten, oliën, sui ker, »vljeesch en zuivelproducten zullen, volgens dezen woordvoer der, in het komende jaar niet aan de vraag kunnen beantwoorden. De wereldproductie van vetten en oliën schatte Fitzgerald op on geveer 85 van vóór den oor- 1 log. Hij voorspelde echter, dat I niet meer dan 50 tot 55 van het vóór den oorlog geëxporteer de surplus voor de importeerende landen beschikbaar zou zijn. Voor al Europa zal een ernstig tekort aan vetten en oliën moeten tege moet zien, in het bijzonder omdat de varkensproductie niet meer dan 50 tot 75 van het vóóroorlog- sche kwantum bedraagt. In de wereldvoorraad van suiker zag Fitzgerald een kleine verbe tering, hoewel de meeste Geal lieerde landen slechts 70 van de vóór den oorlog geconsumeerde hoeveelheid zpllen krijgen. De Internationale Noodvoedsel raad streeft er naar, de beschik bare voedselvoorraden over de verschillende landen te verdeelen naar verhouding van de consump tie van vóór den oorlog.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2