h i! Rusland bereid tot CONCESSIES Rond de Ontwerp-overeenkomst B' 1 DE SITUATIE TE MEDAN DE GRENSCORRECTIES j hjt- i( 1U' *el"l I VRIJDAG 6 DECEMBER 1946. DE KWESTIE ZUID-SLEESWiJK De toestand in Perzië Ministerraad en de Tweede Kamer Oproep der Generale Synode Het corps Mariniers onderscheiden ONTWAPEN1NG3-PEBAT IN Dfc U.N.O. S0WJET-UNIE WIL VERBOD VAM ATOOM-WAPENS Het standpunt van het N. V. V. til A u klhfj aiki Elft-A, I 5rv-tl j bsf Ds Ig p inU -4' I WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N. M.I te De Bilt, geldig tot - Vrijdagavond: Plaatselijk nachtvorst. Plaatselijk lichte vorst, tijd. toenemende bewolking met op vele plaatsen nevel of mist. Geen neerslag van beteekenis. Weinig wind. VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 372. Ad verten Heorlis: per mm lü ct.; minimum per advertentie f 1 -50 inzendingen advertentie:- tot des namiddags 4 uur Rubriek kl. advertenties. 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. INDONESIË. De militaire situatie te Medan is zeer precair en ontmoedigend voor de autoriteiten aan beide zijden De Nederlandsch-Indone- sische delegatie, bestaande uit Dr. P. J. Koets, Dr. A. K. Gani, Amir Sjarifoedin en Lt.-Generaal Oerpi, is Donderdag per vliegtuig gear riveerd. Generaal-Majoor Buur man van Vreeden was reeds te Medan aanwezig. Men verwachtte gisteren, dat de bespreking van de demarcatielijn en van nadere kwesties, die met het bestand verband houden, nog Donderdag een aanvang zouden nemen. Aan Nederlandsche zijde wordt de mogelijkheid den status quo van 14 October te herstelle'n in overweging genomen. Eerst moeten de T.R.l. en de Indonesische politie echter een einde maken aan de filtraties in Oosj Medan, waarna men pa trouilles, bestaande uit Nederlan ders en Indonesiërs zou kunnen vormen. In militaire kringen wordt een- ter betwijfeld of de T.R.l. zal zijn opgewassen tegen de zuivering van deze, door talrijke ruige ele menten onveilig gemaakte secto ren. Leening aan Indonesische Republiek Volgens een mededeeling van het Amerikaansche Consulaat- Generaal te Batavia is aldaar niets bekend omtrent een leening van 100 millioen gulden, welke volgens de „Melbourne Argus" aan de Indonesische Republiek zou zijn toegestaan. Het. Republikeinsch-Indonesi- sche persbureau Antara, dat dit bericht van de „Melbourne Argus" aanhaalt, verklaart o.m„ dat in gelichte kringen te Djogjakarta hebben onthuld, dat de Republi- keinsche regeering op het oogen- blik pogingen aanwendt om zich buitenlandsche leeningen te ver zekeren tot een bedrag van 1 mil liard dollar ten behoeve van den wederopbouw. De meeste leenin- gen zullen verkregen worden van de Vereenigde Staten, aldus be sluit Antara. Motie van wantrouwen tegen Déensche Minister-President. De leider der Deensche sociaal democraten, Hansen heeft Woens dag in het Deensche parlement een motie van wantrouwen inge diend tegen den eersten Minister, Ghristensen. Deze motie, waar over Donderdag zou worden ge stemd, is gebaseerd op „de deloyale houding van den premier tegenover het parlement in de kwestie Zuid-Sleeswijk". Naar Reuters diplomatieke correspondent uit betrouwbare bron verneemt, heeft de motie betrekking op twee redevoerin gen, die de Minister-President over de kwestie Zuid-Sleeswijk heeft gehouden. Deze redevoeringen, die Ghris tensen 'niet in zijn functie als premier, maar als Kamerlid h^eft gehouden, gingen klaarblijkelijk verder dan het officieele stand punt, zooals dat door de Deensche regeering in een nota aan Enge land werd uiteengezet en waarin wordt verklaard, dat de Deensche regeering geen grenscorrecties zal vragen en dat de Deenschtë min derheid in dat gebied haar eigen toekomst zal moeten bepalen. Regeeringstroepen Azerbeids- jan binnengetrokken. Naar Reuter verneemt hebben Perzische Regeeringstroepen op Woensdagavond de grens van de autonome provincie Azerbeidsjan oveihchreden; de huidige bestuur ders van deze in Noord-Perzië ge legen provincie (het Centrale be stuur van de Democratische par tij in Azerbeidsjan) hebben een proclamatie uitgevaardigd, door radio Tebris verbreid, inhouden de dat troepen van de Centrale regeering Azerbeidsjaansche sol daten hebben aangevallen. In de proclamatie wordt een beroep ge daan op studenten, professoren, arbeiders en jeugdorganisaties om de vrijheid en de republiek tot den laatsten druppel bloed tegen de indringers te verdedigen. „Felle gevechten" tegen gesproken. In verband met een Antara- bericht van Donderdag, dat „felle gevechten tusschen Nederlanders en Indonesiërs, welke Vrijdag j.l. zijn uitgebroken, nog thans ten Noorden van Bekassi woeden, waarbij 17 Nederlanders zijn ge sneuveld", verklaard de Leger- voorlichtingsdienst, dat verleden week slechts rapporten zijn bin nengekomen over grensoverschrij- dineen bij Bekassi. Eenige malen werd tot militair optreden over gegaan. nadat de Indonesiërs de vijandelijkheden hadden geopend. Het Leger des Heils in Indonesië. Van het internationaal hoofd kwartier werd bericht ontvangen, dat Brigadier D. Ramaker aan gesteld is als chef-secretaris van het Leger des Heils in Ned.-Indië. De Brigadier, voortgekomen uit het Ned.-Indisch officierskorps, heeft een lange en rijke ervaring opgedaan in zijn 25-jarige loop baan en is ongetwijfeld de aange wezen man om den kommandant. G. Lebbink, tér zijde te staan in den weder-opbouw van het Leger des Heils in Ned.-Indië. De Ministerraad heeft Donder dag van half 10 tot half 2 een bespreking gehouden met de Commissie-Generaal. Deze ge meenschappelijke bespreking zou des namiddags voortgezet wor den. Daarna nog deze Week zal de Ministerraad afzonder lijk vergaderen. In het begin der volgende week kan dan een verklaring der Regeering in het parlement worden tegemoet ge zien. Nader meldt men: Donderdagmiddag half zes heeft de Ministerraad zijn be sprekingen tmqt de Commissie- Generaal geschorst. Hedenoch tend om negen uur zullen zij worden voortgezet. De Regeering streeft er naar a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer een verklaring betreffen de de overeenkomst van Ling- gadjati af te leggen. Het moderamen van de Gene rale Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk roept de ge meenten op tot bijzondere voor bede op Zondag 8 December a.s. In verband met het huidige be slissende stadium, waarin de ver houding Nederland-Indonesië ge komen is. Het moderamen der Generale Synode verklaart in deze oproep verontrust te zijn over diepe mee- ningsverschillen, welke over deze kwestie het Nederlandsche volk beroeren. „Het betreft het banen van den weg van een verleden vol licht en donker naar een nieuwe toekomst. Hoe zullen wij in deze spannende dagen het goede inzicht ontvan gen tenzij door het woord van den levenden God?" „Laat ons daarom bidden voor de Overheden, in het bijzonder ook voor en met onze geëerbiedig de Koningin, dat aan deze leden gegeven worde wijsheid en voor zichtigheid, verstand met godde lijk licht omstraald." Ook Emden protesteert. Ook de stad Emden heeft een protest laten hooren tegen de Nederlandsche eischen inzake de grenscorrecties. Een proclamatie geteekend door den Oberbuerge- meister, vertegenwoordigers der politieke, sociale en kerkelijke or ganisaties zegt, dat door de an nexatie van den Dollard en Bor- kum over de toekomst der 'haven van Embden beslist zou worden. Men verwacht van de Neder- lanctsc'ne controle van den Eems- mond bemoeilijking of zelfs stop zetting van het verkeer op het Dordm und-Eemskanaal Bij Kon. Besl. no. 51 van Dec. 1946 heeft Hare Maje steit de Koningin aan het corps Mariniers de Militaire. Willemsorde der 4e klasse toegekend. Deze onderschei ding zal op 10 Dec. 1946, den 281sten verjaardag van het corps, aan het vaandel worden gehecht. Daar het Hare Majesteit niet mogelijk is op dezen datum persoonlijk deze on derscheiding uit te reiken zal, zooals het reglement op de Militaire Willemsorde voorschrijft, dé uitreiking door den hoogsten maritie- men bevelhebber, den Luite nant-Admiraal C. E. L. Hel- fricb, geschieden, en wel op den Coolsingel te Rotterdam om half elf 's ochtends. Bij de hervatting van het debat over ontwapening in de politieke commissie van de V. N. verklaar de Molotof, de eerste spreker, onder meer, dat de Sovjet-regee ring de kwestie van een alge- meene vermindering van bewape ning voor de algemeene vergade ring had gebracht, opdat deze den eersten stap zou doen op den weg naar een oplossing van dit belangrijke vraagstuk. De Sovjet- regeering, aldus Molotof, is er voor, dat er een besluit genomen wordt betreffende algemeene ver mindering van bewapening en het verbod van atoomwapens. Dit be sluit zou met algemeene stemmen in den Veiligheidsraad moeten Woensdagavond heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Vakverbond, ver klaard, dat hij zich geheel achter de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati plaatste en hiermede ook namens de Nederlandsche ar beiders meende te spreken. Niemand, die zich tegen de ontwerp-overeenkomst uitspreekt, aldus de heer Kupers, heeft ge zegd, wat er zal gebeuren, in dien zij niet wordt aanvaard. Het alternatief is slechts koloniale oorlog en, deze acht het meeren- deel der Nederlandsche arbeiders moreel onaanvaardbaar. Men heeft immers Je eigen zelfstan digheid te lief dan dat men deze aan een ander volk wil onthouden. „Nederland mist het recht .de koloniale verhouding in Indonesië te handhaven." GEWELDDADIG OPTREDEN WORDT NIET GETOLE REERD. De heer Kupers wees er op, dat men bovendien wel moest inzien niet naar eigen goeddun ken te kunnen handelen. Engeland en Amerika zullen immers nooit wapens geven voor het herstel van de oude, zij het gewijzigde, verhoudingen. Uitla tingen in de buitenlandsche pers toonen aan, dat gewelddadig op treden niet zal worden getole reerd, om maar niet te spreken van de houding, die de Vereenig de Naties dan zullen aannemen- De heer Kupers stelde vervol gens de vraag, of de zaak gered was, wanneer na een militair op treden de Republiek verslagen zou zijn. Dan vinden wij een geheel volk tegen ons. Dan zullen de Neder landers naar de meening van den heer Kupers even verfqeid zijn als de Duitschers het tijdens de be zetting waren. Bovendien zou de rustige ontwikkeling van het bedrijfsleven onmogelijk gemaakt zijn. Men denke, aldus spreker, in dit verband aan Atjeh. De massa is wakker geschud. Tegenover den twijfel aan de politieke rijpheid der Indonesische massa citeerde de heer Kupers de meening van een zoo juist uit In donesië teruggekeerde deskundige, dat de massa na een jaar repu bliek is wakker geschud. Bij velen is dit zeker nog niet het geval, doch deze staan, aldus deze mee- ning, niet achter de Nederland sche regeering. De heer Kupers bracht ten slotte naar voren, dat de militaire bevelhebbers in Indonesië en velen uit ondernemerskringen op Java met Linggadjati instemmen. Ne derland leeft thans in een critieke periode: het Republikeinsche kabi net heeft de ontwerp-overeen komst aanvaard, in kringen van de Vereenigde Naties is zij met groot enthousiasme ontvangen. De Commissie-Generaal deed goed werk en nam veel van het wan trouwen, dat door het rumoer in Nederland niet wordt vermin derd, weg, aldus de heer Kupers. Het N.V.V. verwacht de aan vaarding van de ontwerp-overeen komst van Linggadjati en is er van overtuigd, dat het Neder landsche volk dit zal toejuichen. Adres der Hoogleeraren. ""Naar aanleiding van het door 109 Hoogleeraren van Nederland sche Universiteiten of Hoogescho- len onderteekende verzoek tot de Tweede Kamer om de ontwerp overeenkomst van Linggadjati niet te aanvaarden, volgt hier de juis te tekst van het adres: „Ondergeteekenden, allen hoog leeraren aan een Nederlandsche Universiteit of Hpogeschool, drin gen er bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het belang van het Koninkrijk der Neder landen, en daarmede in het be lang van de millioenenbevolking van Nederlandsch Oost-Indië, ten sterkste op aan de ontwerp-over eenkomst van Linggadjati in dezen vorm niet te aanvaarden." „Een dolk in het hart..." In een exclusief artikel in het New-York Journal" zijn de Ame rikaansche Luit.-Kol. L. A. Wes ton en Kapitein Mr. E. Hazelhoff Roelfsema van opvatting, dat de I Indonesische republiek ,,met haar Japanschen oorsprong en haar duidelijke communistische neigin gen" een dolk beteekent in het hart van het Amerikaansche ver dedigingssysteem in den Grooten Oceaan. De schrijvers zijn verder van meening, dat communistische agitators uit Australië het land overstroomen,',' Hun invloed ver spreidt zich wijd en ziid onder de politiek onrijpe Indonesiërs." Door een Amerikaansche inspectie-af- deeling, die met verschillende In donesiërs in aanraking kwam, zijn communistische pamfletten gevonden, die door Australische troepen waren verspreid. Telegram der R. K. studenten. De Katholieke studenten ver- eerfiging „Sanctus Thomas Aqui nas" heeft aan den Raad van Mi nisters, aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal en aan het bestuur van de Katholieke fractie der Tweede Kamer het volgende telegram ge zonden: De Katholieke Studenten Ver- eeniging „Sanctus Thomas Aqui nas" heeft aan den Raad van Mi- 4 December 1946 in algemeene ledenvergadering bijeen; Gezien de ontwerp-overeen komst van Linggadjati; overwegende, dat het niet tot de doelstellingen eener studenten- vereeniging behoort als zoodanig over genoemde ontwerp-overeen komst een uitspraak te doen en hiernaar derhalve handelende; gelet echter op de tendentieuze berichtgeving in een deel der pers als zouden hoogleeraren en stu denten dei' Amsterdamscttie Ge meentelijke Universiteit zich una niem voor aanvaarding van meer genoemde ontwerp-overeenkomst uitspreken; nemen met algemeene stemmen een motie aan om tegen een der gelijke: valsche voorstelling van zaken met klem te protesteeren. worden aangenomen, nadat de groote mogendheden eventueel van hun recht van veto gebruik hadden gemaakt, totdat eensge zindheid is bereikt. Ten aanzien van controle en inspectie achtte Molotof het noodzakelijk, dat hei vetorecht niet werd gebruikt. Vervolgens deelde Molotof mee dat de Sovjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleent aan de Amerikaansche voorstellen over ontwapening en deze tot basis voor verdere bespreking wil nemen, opdat eensgezindheid in de algemeene vergadering wordt be reikt, wanneer een besluit over ontwapening wordt genomen. DRIE AMENDEMENTEN. Molotof zeide, dat hij drie amen dementen op de Amerikaansche voorstellen zou indienen: 1. Het besluit omtrent de ver mindering van bewapening moet worden genomen door middel van een resolutie van den Veiligheids raad. De algemeene vergadering zou zich met deze -zienswijze moe ten vereenigen en de bewoordin gen van de Amerikaansche voor stellen dienovereenkomstig wor den gewijzigd. 2. Opdat een situatie wordt ge schapen, waarin de algemeene or dening en vermindering van be wapening zich niet alleen tot klei nere wapens, maar ook tot de grootere wapens der moderne oor logsvoering uitstrekt, moet de al gemeene vergadering een aanbe veling doen, dat de Veiligheids raad spoed zet achter de bestu deering van het rapport van de commissie van de atoomenergie, dat 31 December aan den Veilig heidsraad zal worden voorgelegd. Deze commissie moet het als haar dringende taak zien, atoomwa pens en alle andere wapens, die op massale verdelging zijn inge steld van de nationale bewapening uit te sluiten. De tekst van dit amendement is volgens Molotbf geheel aan het Australische voor stel ontleend. 3. De Veiligheidsraad moet,met spoed een ontwerp-overeenkomst over atoomwapens opstellen.^ Mo lotof verklaarde zich hiermede be reid, het Australische voorstel, dat deze ontwerp-overeenkomst meer speciaal op hét verbod van atoom wapens betrekking moest hebben, in den bovengenoemden zin te wij zigen, dat ae woorden „verbod van" komen te vervallen. „MOLOTOF'S REDE IS HOOPVOL". Sir Hartley Shawcross (Enge land) gaf na de rede van Molotqf direct uiting aan zijn blijdschap, dat de zeer belangrijke verklaring van Molptof wijst op belangrijke concessies ten aanzien van de oor spronkelijke Sowjet-Russisehe zienswijze. Toch gaan deze- „eenigszins vrome, sommigen zou den misschien zelfs kunnen zeg gen banale grondbeginselen", zoo als Shawcross het uitdrukte, niet ver genoeg. Volgens Shawcross moet elk voorstel tot ontwapening op vier algemeene grondbeginse len rusten: 1. De algemeene vergadering moet zich niet met het werk van de commissie voor de atoomener gie bemoeien, totdat deze haar voorstellen heeft geformuleerd. 2. Het verbod tot het vervaar digen van andere vernietigingswa pens dan atoomwapens, zooals ra- ketbommen moet evenzeer in het ontwapeningsplan worden opgeno men. Bovendien moet het gebruik van atoomenergie voor vredesdoel einden daarentegen aangemoedigd worden. 3. Elk ontwapeningssysteem moet gepaard gaan met een sy steem van controle en inspectie, dat onmiddellijk in werking treedt en doelmatig is. Het volledig ver strekken van inlichtingen is hier aan inhaerent. 4. De werkzaamheden van een lichaam voor contröle en inspec tie, ook' van nieuw ontdekte wa pens, moet niet aan een veto onderhevig zijn. Shawcross ver klaarde tenslotte, dat Molotof's rede werkelijk hoopvol kan wor den genoemd. AMENDEMENTEN 7,1 JN BE STUDEERING WAARD. Connally (V.S.) drong ook aan op behoud van het prestige van de atoomcommissie, maar achtte de door Molotof voorgestelde amen- w< lil# :rAr. rza( ben ei I ipric en K sn ;t 4U u t an 2.3C De u. Hi W.I 'ia mailt Oik s h I' ill 1. I Ds en' 1 Dsr 1| le -:l er li vél en-.i I e Ill: i la, i „11 p af ir W CL,' -t a<f ill

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1