DE INDONESISCHE KWESTIE 3 1 I I '-I ;T I r r Behandeling kwesties der Spaansche 1 'tj I SPANJE PROTESTEERT DE BULGAARSCHE GRENZEN A 11 •1 V tl I H t'f weersverwachting DONDERDAG 5 DECEMBER 1946. DE VERGADERINGEN DER U.N.O. voor Waarschuwing overhaast handelen Australië en de Nederl. emigranten AS-MOGENDHEDEN NIET AANGEHANGEN! De ERFENIS van MUS^LINI MEENINGEN OVER DE ONTWERF-OVEREENKOMST De militaire situatie GROOTE VIER VERGADERDEN Kwestie motor tor pedobooteh nog niet opgelost V-i "I ii i ■n I Ul 1,1 srif I i I i<i e 211 I té is bel "■J\ Hl 1 Jj I tr medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, Donderdagavond. geldig tot Aanvankelijk zonnig weer, met snelle stijging van tempe ratuur. Later weer toenemen de bewolking. Weinig wind. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 371. Advertentieprijs-. per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des'namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. In de politieke oommissie van de V. N. 'is het debat over de Spaansche kwestie voortgezet. Tom Conally OV. S.) verklaarde, dat de V. S. geheel het beginsel van non-interventie zijn, toege- daan en van meening zijn, dat sancties op den langen duur een economischén en politieken chaos te weeg zouden brengen, die tot burgeroorlog zou leiden. Hij waar schuwde voor overhaast handelen, dat door een vooroordeel ge kleurd Is. Shawcross (Engeland) wees de commissie er op, dat zij 5 Decem ber met haar werkzaamheden klaar moet zijn en vroeg, waar om. de besprekingen over ontwa pening werden uitgesteld. Hij wil de spoedig .vorming van een sub commissie voor ontwapening. Vol gens Gromyko (iSovjet-Unie) is de kans tot het vinden van een gemeenschappelijke basis voor de besprekingen van dit zeer belang rijke en zeer ernstige vraagstuk des te grooter, hoe grondiger de voorstellen van de verschillende delegaties, in het bijzonder dat van de Amerikaansche worden bestudeerd. Wilgress (Canada) zeide niet bereid te zijn, steun te verleenen aan voorstellen voor buitenland- sche interventie. Ook België wil terugroepen der ambassadeurs. De Belgische afgevaardigde, Van Langenhove, drong daarente gen er op aan, dat de algemeene vergadering als waarschuwing aan Franco een onmiddellijk ter ugroepen van ambassadeurs en gezanten uit Madrid zou aanbe velen. Jouhaux '(Frankrijk) verklaar de, dat de V. N. reeds te veel en te lang over deze aangelegenheid hebben gesproken, terwijl het Spaansche volk in ellende leeft, waaruit onrust kan voortkomen; hij betoogde, dat de V. N. een eind aan deze kwestie moeten maken, niet alleen in het belang van het Spaansche volk, maar iri het belang van den vrede. «Jouhaux verklaarde voorts, dat Franco een aantal Marokkaansche legioenen heeft die niet alleen door Spanjaarden zouden worden aangevoerd, maar ook door nazi's, die het Spaansche burgerschap zouden hebben verkregen en ge brand waren op wraakneming. iHrj vroeg zich af, of Franco deze menschen kon beletten hun slag te slaan zoodra zich de ge legenheid daartoe voordoet. Wij moeten vrede en vrijheid hebben en om dat te bereiken moeten wij een einde maken aan het bewind van Franco". Het probleem der vluchte lingen. De besprekingen over het ont werpverdrag voor de internationale Vluchtelingenorganisatie is Dins- dag in de sociale en humanitaire commissie der V. N. slechts wei nig gevorderd. Van de 60 amen dementen, waarvan 45 door de Sovjet-Russische groep zijn inge diend, moeten nog 25 besproken worden. Bijna alle Sovjet-Rus- isische amendementen bedoelen het volgende te bereiken: 1. Geen hulp van de interna tionale vluchtelingenorganisatie aan oorlogsmisdadigers en Quis lings". 2. Recht van onderzoek door de Sovjet-Unie en andere landen in de kampen van verplaatste per sonen. 3. Voorkomen van propaganda in deze kampen, die gericht is tegen het land van herkomst. De commissie moet de finan- cieele basis voor deze organisatie nog bepalen en de belangrijke kwestie van een voorloopige orga nisatie voor hulpverleening aar. vluchtelingen hespreken. Waarne mers vreezen, dat bij dit tempo de geheele kwestie van de vluchtelin gen tijdens de huidige zitting van de algemeene vergadering der V. N. niet zal worden afgehandeld. Onderhandelingen ver- loopen bevredigend. De Australische Minister van Immigratie, Arthur Calwell, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat de onderhande lingen met de Nederlandsche re geering ter zake van een ontwerp voor het verleenen van passages aan Nederlandsche emigranten naar Australië, bevredigend ver- loopen. De Minister was van mee ning, dat een klein contingent Nederlandsche immigranten het volgend jaar in Australië zouden kunnen aankomen en voegde er aan toe, dat hij uiteindelijk een stroom Nederlandsche en Zwit- sersche immigranten tegemoet zag. Calwell ontkende dat de hou ding der Australische regeering pro- of anti-Jndonesisch of pro- of anti-Nederlandsch zou zijn. Tenslotte deelde hij mede, dat de repatrieering van 2700 Indo nesiërs, die allen uit vrijen wil heengingen voorbereid was. Zes groote persbureaux en vijf Engelsche en Amerikaansche dagbladen hebben geweigerd hun handteekening te zetten onder de na de Roemeensche verkiezingen afgelegde persverklaring. De dag bladcorrespondenten, die de ver kiezingen hebben bijgewoond, zijn volgens deze verklaring volkomen tevreden met den gang der ver kiezingen. De verklaring werd niet onderteekend door Reuter, Associated Press, United Press, Agence France Presse, Anatolia (Turksch persbureau), New York Herald, New York Times, Daily Telegraph/ Daily Mail, North- American Newspaper Alliance. Het Amerikaansche Minis terie van Oorlog heeft medege deeld, dat honderden nieuwe Duit- sche en Oostenrijksche geleerden in de V. S. zullen worden tewerk gestald, zoodra vervoer mogelijk is. Thans werken er 270 van zulke geleerden en men stelt zich voor dit aantal te verviervoudi gen. De tewerkstelling op het ge bied van raketten alleen zal den Amerikaanschen belastingbetaler naar schatting 750 millioen dollar sparen. Naar uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, zal een brigade van de Britsche zesde divisie luchtlandingstroepen aan het einde van dit jaar uit Pales tina naar Engeland terugkeeren. Door officieele militaire kringen wordt geen bevestiging van dit bericht gegeven. De aangelegen heid wordt daar „ze(er geheim" genoemd. Volgens dezelfde grond ligt het vooralsnog niet in de bedoeling de geheele zesde divisie terug te trekken. Huidig bewind fascistisch niet In een nota, die Dinsdag door den Spaanschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken aan de Ameri kaansche zaakgelastigde te Ma drid is overhandigd, heeft de Spaansche regeering de motie, die Maandag door de Ver. Staten in de politieke commissie van de 'V. N. is ingediend, van de hand gewezen en haar beschreven als „beleedigend voor het Spaansche volk door haar onrechtvaardig heid". In de nota werd voorts ver klaard, dat het Spaansche volk het huidige Spaansche bewind niet als'„fascistisch" gekenschetst wil zien. Volgens de nota is de wettig- Moeizaam en onder een koude van 15 graden vorst, trekken Italiaan sche arbeiders clandes tien over de grens naar Frankrijk op zoek naar werk. Overdag zoeken ze voor een korte rust en een paar uur slaap, onderdak in een grot om, zoodra de duister nis valt in da bergval leien weer verder te trekken, in voortdurend gevaar opgemerkt te worden door de carabi nieri. Paspoorten en visa bezitten ze niet, want de Italiaansche regeering staat deze arbeidersuittcht niet toe. De foto toont een groep van deze emi granten, waarbij ook een vrouw, die de ver moeienissen en gevaren deelt, hopend in het buurland een nieuw be staan te vinden. beid van het bewind van Franco bewezen door het feit, dat, „be halve de U.S.S.R. en Mexico, alle landen der wereld, waaronder ook de Ver. Staten, het na den burgeroorlog hebben erkend." Inmenging wordt van 9e hand gewezen. In het document wordt verder verklaard, dat „het Spaansche volk aHe inmenging in zijn binnenlandsche aangelegenheden, evenals aansporing tot revolutie en Omverwerping van zijn regee ring, met beslistheid van de hand wijst." Tevens wordt in de nota ont kend, dat Franco's regeering de Asmogendheden heeft aangehan gen, „buitenlandsche vrijwilligers in het nationale leger hebben nooit meer dan twee procent van het totaal uitgemaakt en werden eerst toegelaten, toen de anti- Franpo gezinde internationale brigade in de rangen van het Roode leger werd opgenomen." „Gedurende de tien afgeloopen jaren heeft Het Spaansche volk een doorslaand bewijs gegeven voor zijn goedkeuring van het be wind, die blijkt uit Zijn trouw on danks de buitenlandsche aanspo ringen tot opstand". Volgens het Spaansche blad „Informaciones" worden in Frank rijk „internationale brigaden" ge vormd om een inval in Spanje te doen. Hierbij zouden zich ook Joegoslaven bevinden. Het 'blad „ABC" levert com mentaar op de debatten der Ver. Naties over de betrekkingen met Spanje en verklaart, dat het wer kelijke gevaar voor den vrede aan de grens der Pyraneeën is te vinden. Het kan niet worden ontkend, dat. indien Maurice Thorez pre mier* van Frankrijk wordt, er een onmiddellijke herhaling zal zijn van het incident van October 1944, toen 5000 rooden, die zoo wel door Frankrijk waren uitge rust als geïnspireerd, Spanje bin nenvielen," aldus het blad. Adres aan de Tweede Kamer. Aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal werd een adres ge richt, hetwelk o.m. was onder teekend door Prof. Dr. H. Krae- rnér, Ds. C. Aalders, Prof. Dr. W. Banning, Dr. Ph. J. Idenburg, Prof. Dr. Ph. Kohnstamm, Prof. Dr. (3. van der Leeuw, Prof. Dr. INDONESIË. I De militaire situatie te Medan is nog niet verbeterd. Het Neder- landsch-Indische legercommuni qué meldde Woensdag activiteit van scherpschutters ter. Oosten van Padang. Op den weg naar Emmahaven en het vliegveld zijn door Indonesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandsche Brengun- carriers zijn op een mijn geloopen, waarbij 4 personen werden ge dood en 10 gewond. Binnen het gebied van Batavia werden Nederlandsche patrouilles door terroristen beschoten. Ook in het Qostelijke gedeelte van Bandoeng werden Nederlandsche patrouilles herhaaldelijk bescho ten. De Nederlandsche stellin gen ten Oosten en Westen van Semarang werden door Indone siërs onder vuur genomen. Neder landsche patrouilles ten Westen van Soerabaja zijn door Indone sisch srranaatvuur beschoten, ter wijl men infiltratie van vijande lijke elementen in de stad heeft waargenomen. AANSLAG OP GENERAAL- MAJOOR BUURMAN VAN VREEDEN. Op .den Chef van den Generalen Staf Generaal-Majoor D. C. Buur man van Vreeden, is van een af stand van 100 meter een aanslag gepleegd, toen hij met een gezel schap in de Westelijke sector van Medan de grenslijn inspecteerde. Er werd niemand getroffen. In den afgeloopen nacht hebben de Nederlandsche stellingen in de Zuidelijke en Zuidoostelijke sec toren van de stad herhaaldelijk onder vuur van automatische wa pens en sluipschutters gelegen. Hiertegen werd meestal geen tegenactie ondernomen. In een langdurige bespreking met een verbindingsofficier van de T.R.I. werd er van Nederland sche zijde den nadruk op gelegd, dat de Indonesische verklaring, volgens welke de Nederlanders de vijandelijkheden geopend hadden, volkomen ongegrond was. Na deze bespreking werd het vuren voor eenigen tijd gestaakt. K. H. Miskotte, Mr. S. C. Graaf van Randwijck, Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer en Mr. K. Vink. Hierin wordt met grooten aan drang verzocht, aan de door de Commissie-Generaal voorbereide ontwerp-overeenkomst goedkeu ring: te hechten. De onderteekenaars zien het als een eisch van het Ohristeliik ge loof, dat de volken van Indonesië zich naar eigen aard en aanleg vrij kunnen ontplooien. Overeenstemming door overleg op den grondslag der vrijwillig heid wordt als de eenig aanvaard bare oplossing gezien, en waar de ontwerp-overeenkomst het resul taat is van zulk een overleg, zien de onderteekenaars deze als het aangewezen uitgangspunt voor de verdere regeling der verhou ding. Voorts wordt de aanvaarding beschouwd als zijnde in het be lang van de zending en van een positieve Nederlandsche bijdrage tot den opbouw van een inter nationale rechtsorde. Rede Prof. Gerretson. Te Laren sprak Prof. Gerretson, hoogleeraar te Utrecht, een rede uit over het Indonesische vraag stuk, waarin hij o.m. verklaarde, dat z.i. de reorganisatie van het Koninkrijk is toevertrouwd aan een man, Van Mook, en een groep, de Stuw, wier doel 't tegenover gestelde is van hun opdracht. Volgens Prof. Gerretson, is de ontworpen Unie geen Staat doch een Statenbond en zal deze ont aarden in een eenheidsstaat on der Javaansche overheersching. De vrijwilligers, uitgetrokken om de Javaansche Rijksgenooten te verlossen van de republikein- sche terreur, zullen volgens Prof. Gerretson ingevolge bestand en accoord gedwongen worden om zich in hun stellingen te laten neerschieten, of met de T.R.I. te vechten om Soekamo's troon te vestigen. Drie wegen zijn nu mogelijk: verwerpen, aannemen en pogen het accoord te verbeteren. Ver moedelijk zal men den laatsten weg kiezen, doch dit zal beteeke- nen in strijd met de Troonrede berusten in een afstand van de souvereiniteit. Prof. Duynste© vóór de over eenkomst. Naar vernomen wordt, heeft Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleeraar te Nijmegen, zich ac coord verklaard met het door" 14 hoogleeraren in de Rechtsweten schappen aan den Ministerraad gericht adres, waarin de ondertee kenaars zich achter de overeerp- komst van Linggadjatti stellen. De Ministers van Buitenland sche Zaken zijn het er Dinsdag over eens geworden, dat de gren zen van Bulgarije thans zullen zijn zooals op 1 Juni 1941 en dat Bulgarije geen nieuwe fortifica ties zal mogen aanleggen. Over deinterpretatie van om streden punten van 't vredesver drag met Italië zal heslist worden door een raad van verte genwoordigers van de Geallieer den, van de Italianen en van de V. N. De Vereenigde Staten trokken hun voorstel, de interpretatie over te' laten aan het internationaal gerechtshof in. De Ministers kwamen voorts overeen, dat in het vredesverdrag met Italië verwezen zou worden maar het bilaterale Oostenrijksch- Italiaansche verdrag over Zuid- Tyrol. zooals door de conferentie van Parijs was aanbevolen. Door de Westelijke mogendheden werd een kleine concessie betreffende de redactie gedaan om aan het standpunt van Molotof tegemoet te komen. Donau-kwestie opgeschort. De Donau-kwestie werd voor de tweede maal opgeschort, daar Molotof nog een dag tijd voor be studeering verzocht. Molotof zei- de er zeker van te zijn, dat hij, met nog een dag bedenktijd, een redactie zou kunnen samenstellen, welke allen tevreden zou stellen. De Ministers waren niet tot overeenstemming over het toe staan van motortorpedobooten aan alle ex-vijandelijke staten, met inbegrip van Italië, of, naar het voorste] van de Westelijke mogen<Jheden, het bezit ervan aan allen te verbieden. Couve de Mur- ville (Frankrijk) wierp op, dat Italiaansche motortorpedobooten een gevaarlijke situatie in de Middellandsche Zee zouden kun nen scheppen. In antwoord op Molotof's plei dooi voor het toestaan van motor torpedobooten aan kleine Balkan- staten, die geen groote schepen hadden, zeide Byrnes: „Een klein mannetje met een groot geweer kan even snel iemand dooden als een groote kerel met hetzelfde geweer." Ook werd geen overeenstem ming bereikt over de aanbeveling van de conferentie van Parijs dat de ex-vijandelijke staten aan de Geallieerden een behoorlijke som zouden betalen voor de bezittin gen, die als schadevergoeding aan de Sovjet-Unie zijn afgestaan. Als laatste punt van discussie kwam in bespreking de vraag, hoe de vrijstaat Triest aan de financieele middelen geholpen zou kunnen worden voor het eerste halfjaar van zijn bestaan. -i. 1 in N,c erl rs O'ït «kod "Viltj 1 "id4 V'1- 'm h;. v1in i „M Na snr Tl j iflj hij ré i* J.l nw\ V - -?1 ">1 lil 9 in I 3G cr:J 7/rJ ,7l 'fl/| >3, f f I r H j: i V I k T U

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1