Al Jr i' H 1 n I De Nederl. Vliegtuigindustrie boekt successen Wjrsjinkjf over Ontwapeningsverdrag De naam „Kunstzijde" zal verdwijnen Overzeesche Gebiedsdeelen Wederom groote partij Juweelen en Brilianten in Amsterdam opgespoord 5 T' n w i 41 I SIC TRANSIT GLORIA MUNDI Prijs-indexcijfers akkerbouwproducten John Lewis schuldig aan ongehoorzaamheid aan de rechtbank Plannen voor het Zilveren feest der A.K.U. Nieuw centrum „varende gemeente" te Amsterdam De besprekingen met de Commissie-Generaal UIT DE PROVINCIE Een klein ei voor de jeugd Verstrekking van kindermeel Citroenen voor Volwassenen Noodlottig spel met vuurwapenen Vincent Auriol president van Fransche Nationale vergadering De'gew.eldlooze methode van Gandhi PREDIKBEURTEN oft tj I Ad 4ial ui I «J1 h\ S'H té ii| be\ Sj [,-j\ j ia't til Yc? ~!l A Cl n WE 1 J i M J -•(fcü - !i I l it Buiteniandsche contracten beloopen 4 miUloen gulden. Nu de 17e Internationale Lucht vaarttentoonstelling te Parijs ge ëindigd is, kan een voorloopige jbalans opgemaakt worden van hetgeen doop de deelneming van de Nederlandsche vliegtuigindus trie bereikt is en het blijkt dat er zeer opmerkelijke resultaten ge boekt zijn. Zooals bekend is, kwam de N.V. Nederlandsche vliegtuigfa briek Fokker in combinatie met Frits Diepen Vliegtuigen N.V. als verkooporganisatie op een zeer fraaie stand uit met de Fokker F. 25 .Promotor". Voor dit vier- persoons zakenvliegtuig, dat eensluidend 't meest comfortabele vliegtuig van de salon werd ge noemd. is de belangstelling over weldigend geweest. Niet alleen van kijklustige bezoekers, maar in het bijzonder van serieuze koo- pers. Het is Frits Diepen Vliegtuigen N. V. dan ook mogelijk geweest, een groot aantal orders te boe ken en contracten af te sluiten met het buitenland, tot een be drag van 4.000.000. Tot de landen waarvan orders ontvangen zijn, behooren o.a. Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Zweden en Denemarken, terwijl met andere landen besprekingen gaande zijn. Het is natuurlijk al lerminst zeker, dat alle orders kunnen worden geëffectueerd, daar vele moeilijkheden op het gebied van deviezen, in- en uit voervergunningen nog zullen moe ten worden opgelost. Maar een ding werd wel bewezen. De Nederlandsche vliegtuigindustrie oogst weer ruime belangstelling en herneemt haar plaats in de kopgroep van de exporteerende landen, niet alleen voor de Pro motor", maar ook voor de andere nieuwe Fokkerontwerpen, met na- De sleepboot „Schelde" van L. Smit Co's Int. Sleepdienst te Rotterdam heeft Dinsdagmiddag om tien over twaalf den Nieuwen Waterweg binnengebracht de Amerik. torpedojager „Hallstead", die tijdens den oorlog aan ver schillende acties ter zee heeft deelgenomen. Het schip heeft thans uitge diend en zal naar de scheepssloo- perij „Holland" te Hendrik Ido Ambacht worden gesleept, waar het aan den sloop zal sneuvelen. Wysjinsky spreekt openbare vergadering toe. Andrei Wysjinsky, plaatsver vangend Minister van Buitenland- sche Zaken der Sovjet-Unie, heeft in Madison Square Garden tot 15.000 menschen, in het -kader van een actie „tot samengaan met de Sowjet-Unie", gesproken. Hij zeide,, dat de Sowjet-Unie be reid was een verdrag voor ontwa pening en non-agressie te onder teekenen. De basis voor een over eenkomst lag in „de lijn van cre- dieten". „Wij hebben credieten noodiig en de kapitalisten willen een vergoeding voor die credieten hebben. Onze buitenlandsche politiek is gebaseerd op vriendschappelij ke en vreedzame samenwerking met alle bevriende landen", aldus Wysjinsky. me de P. 1 „Partner", een twee persoons sportvliegtuig, de S. 2 „Instructor", een 23-persoons lesvliegtuig en de F. 26 „Phan tom 3", een tweemotorig reactie verkeersvliegtuig, bleek groote belangstelling te bestaan. In ver band met 't beginstadium, waar in deze ontwerpen nog verkeeren, konden geen definitieve contrac ten hierop worden afgesloten. Toch stemt de aandacht, die voor deze ontwerpen bestaat, tot te vredenheid, en met belangstelling worden de prototypen tegemoet gezien. Het prijsindexcijfer der groep akkerbouwproducten, gepubliceerd in het statistisch bulletin, is over October aanmerkelijk gestegen en wel van 158 in September op 173. Deze stijging vindt zijn oorzaak in het feit, dat de suikerbieten campagne is begonnen en de boer voor de suikerbieten 38,50 per 1000 kg ontvangt, tegen 30 in 1945. Het daardoor ontstane hooge, enkelvoudige indexcijfer voor de suikerbieten, 210, doet door den korten duur dezer cam pagne in groote mate zijn invloed op het groepsindexcijfer van dé betrokken maand gelden. Het beheerscht dit cijfer namelijk in October voor ruim straks in November zelfs voor 40 om in December met het afloopen der campagne zijn invloed tot ruim 10 te zien dalen. Over October overheerscht de hierdoor ontstane stijging zelfs de daling van de aardappelprijzen, welke slechts een invloed van 12 op het groepscijfer hebben. Joh. L. Lewis en zijn vakver- eeniging zijn schuldig bevonden- aan ongehoorzaamheid aan de rechtbank. Lewis beëindigde zijn verdedi gingsrede zonder verder nog in te gaan op de hierboven aangeduide tenlastelegging. Er zijn thans vierhonderdduizend mijnwerkers in staking, daar Le wis als vakvereenigingsleider het arbeidscontract heeft opgezegd. Rechter Alan Göldsborough stelde de uitsprak uit tot Woens dag 4 Dec. In het begin van 1922, om juis ter te zijn op 20 Januari van dat jaar, werd in de fabriek van de A.K.U. te Ede de eerste kunst zijdedraad gesponnen, hetgeen be- teekent, dat het bedrijf over enkele weken zijn zilveren jubi leum zal vieren. Op een persconferentie deed de heer Ir. H. Nolet, hoofdingenieur bedrijfsleider, enkele mededeelin- gen over de wijze, waarop men zich voorstelt de grondlegging dezer belangrijke groot-industrie te herdenken. Om te beginnen vertelde de heer Nolet, ,,dat de benaming" .kunstzijde" langzamerhand ge doemd is te verdwijnen. In Amerika en Engeland is het geen gebruik meer te spreken van ,,art-fSilkf' doch van rayongaren en rayonvezelsin Frankrijk werd „soie artificielle" /eveneens omge doopt in rayon, in Nederland heeft men besloten de internatio nale naam over te nemen. Dus geen kunstzijde meer maar rayon, uitgesproken op z'n Engelsch. Wat nu het komende jubileum aangaat, de A.K.U.-feestweek van 20—25 Januari wordt geopend met een groote receptie in Ree horst. Eiken avond worden voor het personeel revuevoorstellingen in Reehorst gegeven, terwijl de directie voor de leerlingen der lagere scholen middagvoorstellin gen arrangeert. Voorts ligt het ■in de bedoeling de burgerij zooveel mogelijk in de feestelijkheden te betrekken. Door middel van een winkel- De Ned. Herv. Kerkeraad van Amsterdam heeft aan den raad der varende gemeente de Nieuwe- zijdskapel aan het Rokin ten ge- bruike gegeven. Voortaan zal hier eiken Zondagmorgen te 11 uur dienst gehouden worden voor alle varenden, ter zee en op de binnenwateren, met hun gezinnen, die dit begeeren, terwijl ook alle belangstellende gemeenteleden en „buitenkerkelijken" hier welkom zijn. week wordt de middenstand inge schakeld. Verder zal ieder, die daartoe den wensch te kennen geeft, in de gelegenheid worden gesteld het bedrijf onder deskun- •dige leiding te bezichtigen. Om den indruk zoo volledig mogelijk te doen zijn, zullen de bezoekers in aansluiting op de rondgang in de groote fabriekshal een show der A.K.U.-producten kunnen zien. Tenslotte ligt het in het voor nemen der directie het geheel e fabriekscomplex gedurende de feestweek te illumineeren; de kolenpositie zal beslissen of dit voornemen ten uitvoer gelegd kan worden. De A.K.U. produceert reeds weer 85 procent van haar voor- oorlogsche capaciteit. De Conferentie van Borneo uitgesteld. Officieel is Dinsdag bekend ge maakt, dat de conferentie voor de organisatie van Borneo, welke oorspronkelijk op 17 December zou worden gehouden, tot nader order is uitgesteld. Nederlandsche strijd krachten in Indië. De regeering maakt bekend, dat in de week van 23 tot 30 Novem ber door de Nederlandsche strijd krachten geen verliezen zijn ge leden. Botsingen te Medan. De Nederlandsch-Indische leger- voorlichtingsdienst bericht, dat er Dinsdagochtend bij de gevechten te Medan 12 dooden, waaronder eenige burgers, te betreuren zijn. Negen van hen waren het slacht offer van dum-dum kogels, aldus besluit de Legervoorlichtings- dienst. Noël Baker over Linggadjati. De Britsche vertegenwoordiger Noël Baker heeft bij het debat in de politieke commissie der Ver- eenigde Naties dezer dagen het volgende verklaard: ,,Ik beschouw de overeenkomst welke in Indo nesië gesloten is, als een schitte rende historische daad van staats manschap. Ik zou hulde willen brengen aan onzen Nederland- schen collega Van Royen voor zijn persoonlijk aandeel in het tot stand brengen van deze overeen komst; ik weet er meer van, dan Naar het A.N.P. verneemt zul len de gemeenschappelijke be raadslagingen van de Ministers en de leden der Commissie-Generaal naar aanleiding van de omvang rijke werkzaamheden, welke in verband met deze besprekingen verricht moeten worden, niet heden, maar waarschijnlijk Don derdag a.s. worden voortgezet. Wederom heeft de centrale Ver mogens opsporingsdienst, in samenwerking met de politieke recherche afdeeling collaboratie een groote partij juweelen en brilianten ter waarde van 400.000 gulden in de hoofdstad opge spoord. Een onderafdeeling van de C.IV.O. te Rotterdam had een zaak in onderzoek, waarvan de sporen naar een 48-jarigen E. te Amsterdam liepen, die reeds ge- ruimen tijd onder verdenking stond. E. zou tijdens de bezetting in nauw contact hebben gestaan met de „Sammelverwaltung", wel ke organisatie zich o.a. bezig hield met het leeghalen van Jood- sche woningen in het „sperr- gebiet". Men had het vermoeden, dat E. zich op onrechtmatige wijze aan deze goederen had vergrepen. Een onderzoek in zijn woning leverde echter geen resultaat op. ^Vorige week deden rechercheurs van den C.V.O. en P.R.A.O. een inval in de woning van de schoonouders van E. in de 2e Jan Steenstraat te Amsterdam. Bij huiszoeking vond men een partij juweelen ter waarde van 400.000 gulden Een gedeelte stelden de bewoners den rechercheurs ter hand, terwijl ook in een kast en een peluw sie raden werden gevonden, boven dien hadden de bewoners uit angst een koffertje met sieraden op een politiebureau gedeponeerd, waar het later door de recher cheurs is afgehaald. Deze goede ren zijn vermoedelijk afkomstig van Joodsch bezit en van collabo- ratiegevallen, bovendien is het niët uitgesloten dat een gedeelte van de sieraden „gewoon" gesto len is. E. en zijn vrouw zijn ge arresteerd en gedetineerd. Ook verschillende kostbaar heden die E. uit voorzorg op an dere plaatsen had ondergebracht zijn inmiddels opgespoord. Een uitgebreid onderzoek naar de her komst van deze goederen is nog gaande. Geleidelijk aan worden de trjv dens de bezetting op mysterieuze wijze verdwenen Joodsche bezit tingen opgespoord, dit is, met de ontdekking van de schat in de villa in de Schubertstraat te Am- sterdam nog maar het begin. SLUIS. Ernstig verkeersongeval. Op den hoek VrijstraatHoog straat kwam mej. C. D., uit deze gemeente, per rijwiel in botsing met een met zand geladen vracht auto. Het slachtoffer werd met zware verwondingen opgenomen in het St. Anthoniusziekenhuis te Oostburg. Haar toestand is ernstig. SLUISKIL. Bioscoop. De bouw van de bioscoop gaat gestadig door. Wij hadden gele genheid eens een kijkje te nemen bij den bouw, die is toevertrouwd aan de goede zorgen van een aannemersfirma uit Sas van Gent. De toegang komt voorloopig door het café Jacobs. Het scherm dat bij vroegere gelegenheden tegen den caféwand geplaatst was, komt nu aan de zijde in de richting Sas van Gent. De zaal is door het optrekken van het dak hoog en ruim, terwijl van alle ruimte ge profiteerd gal worden door de cabine op de verdieping te plaat sen, wat een zeer behoorlijk beeld waarborgt. Deze brandvrije cabine alsmede de geheele inrichting vol doen aan alle door den Bioscoop bond gestelde eischen, welke tegenwoordig vrij streng zijn. De zaal biedt zitplaats aan zeker 200 personen en kan met vrij wei nig moeite omgetooverd worden in een prachtige vergader- en feestzaal, waaraan te Sluiskil steeds een nijpend gebrek is ge weest. Als het weer medewerkt bestaat nog gegronde kans, dat de eerste voorstellingen vóór Kerstmis kunnen plaats hebben. De ondernemers staan er zeer goed voor en vertrouwen dat een dergelijke instelling voor Sluiskil voldoende levensvatbaarheid zal bezitten. De bedoeling is voor loopig voorstellingen te doen geven door een reizende bioscoop. Contracten afgesloten met een belangrijke maatschappij geran- deeren de vertooning van de mo dernste films. Voor het begin mo gen wij aannemen, dat bij een Zondagvoorstelling de zaal zeker geheel gevuld zal zijn. Inderdaad zal spoedig blijken of de inrich ting in trek is en het geven van meerdere voorstellingen noodig zal zijn. ZUIDZANDE. Uitvoering. De Rederijkerskamer „Al Doen de Leert Men", alhier, gaf op Vrijdag en Zaterdag 29 en 30 November, haar jaarlijksche na jaarsuitvoering in de zaal van den heer De Witte. De nieuwe voor zitter der Kamer, de heer Van de Reepe, spoorde de aanwezigen aan om tót donateur van de Ka mer toe te treden. Opgevoerd werd: ,,Wie kust de mummie", welk zeer eigenaardig stuk behoorlijk voor het voetlicht werd gebracht. Beide avonden werden met een dansje besloten. Op 5 December zal een bon worden bekend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) ver krijgbaar zal zijn. Van 7 December af zal kinder meel, niet uit rijst bereid, ver krijgbaar zijn op de bloembonnen en niet meer op den rijstbon. De rijstbon geldt in het vervolg voor rijst, rijkstkihdermeel en kinderbiscuits. Voor allen, die geboren 'zijn in 1925 of vroeger worden circa 200 gram citroenen per persoon be schikbaar gesteld. Het C.D.K. deelt mede, dat men, om deze ci troenen te verkrijgen, bon 49 1 A reserve bij een handelaar in groepten en/of fruit, uiterlijk op Zaterdag 7 December,, dient in te leveren. De aflevering zal geschieden, naarmate de citroenen aange voerd worden. Dit zal vermoedelijk geruimen tijd in beslag nemen. Uiterlijk op 7 December a.s. dient men ook de reeds bekend gemaakte bon nen voor sinaasappelen, bon 49 6 of 50 8 algemeen, waarop te zijner tijd voor alle leeftijdsgroe pen 500 gram sinaasappelen ver strekt zullen worden, bij een kleinhandelaar in te leveren. Twee jongens speelden te 's-Gravenhage met een geladen revolver. Het wapen ging af, waardoor de 17-jarige J. H. B. in de buik werd getroffen. Opgeno men in het ziekenhuis bleek zijn toestand redelijk te zijn. Bij een onderzoek in de wonin gen der betrokkenen vond de politie twee stenguns met 1000 patronen, 3 revolvers, bajonetten, een groote hoeveelheid geweer patronen, helmen eri gasmaskers. Deze voorwerpen waren door de jongens na de bevrijding in bun kers e.d. verzameld. De ouders waren volkomen on kundig van deze „verzamelwoe de". de meeste menschen ervan kun nen weten". Major-General MacDonald in ons land. Maandagavond 2 Dec. is op Schiphol per K.L.M.-Skymaster uit Indië aangekomen Major-Ge neral MacDonald, die tot twee maanden geleden Commander- Brigadier van de 37e Britsche in- fanterie-brigade in Nederlandsch- Indië was. Zes weken geleden werd hij wegens speciale ver diensten tot Major-General bevor derd. Generaal Spoor heeft den Ma jor-General bij diens vertrek har telijk uitgeleide gedaan. Uncle Sam en de republiek. Naar het Fransche persbureau A.F.P. bericht, zouden er volgens het republikeinsche persbureau Antara vertegenwoordigers van belangrijke Amerikaansche fir ma's offïcieuse besprekingen zijn begonnen met de republikeinsche autoriteiten, betreffende den we deropbouw van het land. Geen geheime clausules in de ontwerp-overeenkomst. In welingelichte kringen te Den Haag verneemt het A.N.P.dat in tegenstelling tot loopende ge ruchten - de ontwerp-overeen komst van Linggadjati geen ge heime clausules bevat en geen ge heime concessies behelst. Wel wijst men er in deze krin gen op, dat in het regeeringscom- muniqué van Zaterdag j.l. is aan gegeven, dat de bindende notulen voor het ontwerp interpretatieve beteekenis hebben.. Men acht het vanzelfsprekend, dat ook deze no tulen aan de Kamer zullen wor den voorgelegd. Gevechtsacties. (Volgens het Nederlandsche legercommuniqué van Dinsdag hebben Zondagnacht en Maandag te Medan acties van leden van het volksleger en de organisatie „De Zwarte Buffel" plaats gehad. Zij zetten hun aanvallen op de Nederlandsche posities en het vliegveld met geweren, mortieren en mitrailleurs voort. Verscheidene Indonesische lei ders pogen de terroristen er toe te bewegen hun activiteit te sta ken, doch zonder succes. Uit Bandoeng worden aanvallen op Nederlandsche troepen en in filtraties van Indonesiërs gemeld. Een concentratie terroristen moest met artillerie worden ver spreid. Uit Soerabaja wordt ter roriseering van de bevolking door gewapende Indonesiërs gemeld, terwijl binnen de Nederlandsche zóne in een aantal kampongs hui zen in brand werden gestoken. In den Noordelijken sector ontmoet ten Nederlandsche patrouilles awaren tegenstand van terroris ten, welke met artillerie verspreid werden. JU*. - De socialist Vincent Auriol is tot President van de Fransche nationale vergadering gekozen. De uitslag van de stemming is als volgt: Auriol 284 stemmen, Cachin (comm.) 170 stemmen, Varenne (radicaal) 98 stemmen. Mahatma Gandhi, die zich in Sirirampoer ^bevindt teneinde de Hindoes en Mohammedanen met elkaar te verzoenen, heeft tegen over verslaggevórs verklaard, dat volgens zijn bevindingen da ge- weldlooze methode geen effect scheen te sorteeren. „Ik weet positief, dat de geweldlooze me thode een volmaakte methode is. Wanneer zij geen succes heeft, is dit te wijten aan mijzelf. Ik kon de fout niet op een afstand ont dekken, daarom ben ik hierheen gekomen om er achter te komen." Regeering van Azerbeidsjan deelt wapens uit. Radio Teris meldt, dat de acties van de cen trale Perzische regeering, nabij de grens van de autonome provincie Azerbeidsjan, de regeering van Azerbeidsjan gedwongen hebben, over te gaan tot uitdeeling van wapenen onder alle arbeiders, leden van de nationale militie troepen en jeugdorganisaties. Leger des Heils. Heden, Woensdag 4 Dec. 1946. Terneuzen: 7.30 u. Adventsdienst, Leider Kapitein. Bakkenes. Chr. Geref. Kerk. Donderdag 5 December 1946. Axel: 6.30 y. (Chr. Bewaarschool)] Ds. J. C. van Ravenswaaij, van Zaamslag. :aa| -n iiy en li-, hil rt< i J.| til ut r '.201 3(1"" >e J ">.al I 1 e 11 Hi a ll .f,1 t, tr "r a, 1

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3