I J| i'f ll! p;i- t\ r >v v DE VERGADERINGEN DERU.N.0. TRIBUNAAL ;u t: hr 1 Dringend beroep op Britsche mijnwerkers -ik fy; UtK> ,or DUITSCHE SOCIALISTEN IN ENGELAND DE PERZISCHE KWESTIE he k? i f., Jr - n if j?i - ftiilP ;Ev n X H 'n f, i i1' 'f 6 i ri1 II - v O 1 B C SCHUHMACHER SPREEKT TE CAMBRIDGE De particulier mijnondernemingen Regionale Zuidzee- commissie wordt gevormd DE ATOOMBOM Recordafstand voor Televisie-uitzending Waarschuwing aan Teheran De toestand in Griekenland Kolen in papierenzakken Moet Elliott Roosevelt zich verantwoorden TE TERNEUZEN 1 1 iT er bel w f V lil: ,nd I jU 1 i/ iJh| W r; <'i" |d(^ 1 1 ni o Jlx - nr o •r - >n E f' L P' f yori nbe ïen 1 als' Ir es :lar S G Dr. Schuhmacher, de voorzitter der Duitsche sociaal-democrati sche partij, heeft Zaterdagavond, tijdens een door universiteifsver- eenigingen belegde bijeenkomst, te Cambridge gesproken over de toekomst van Duitschland. Hij zeide, dat de komende winter van beslissende beteekenis zou zijn. daar- de politieke houding der Duitsche jeugd naar zijn meening dan zal worden bepaald. Indien de Westersche bezettingsmogend- heden ergens om te laken waren, was het wel het feit, dat zij als overwinnaars Duitschland binnen kwamen zonder dat zij er ooit een behoorlijk idee van hadden gehad, hoe zij de Duitschers wilden her vormen, aldus Schuhmacher. Het grootste deel van de Duitsche jeugd is vol hoop en vol argwaan. Zij heeft één groote vrees, om door de democratie te worden be drogen, zooals zij door Hitier werd bedrogen. Schuhmacher noemde de Brit- sche zóne van Duitschland ,,een zóne. van goede bedoelingen, die niet in werkelijkheid zijn omge zet". Het gevaar voor nationaal- socialisme blijft bestaan, zoolang het groot-kapitaal in staat is zijn financieele macht in politieke macht om te zetten. Ten aanzien van de toekomst van het Ruhrgebied en Rijnland zeide Schuhmacher dat de sociaal democratische partij strijdt tegen de politieke afscheiding van eenig deel hiefvan van Duitschland. Zij staat echter wel een economische internationale contröle van de productiemiddelen van het Ruhr gebied voor, daar dit noodzakelijk is voor den wederopbouw van Europa en van Duitschland. Frankrijk niet tevreden. De officieele ontvangst van Dr. Kurt Schuhmacher, den leider van de Duitsche sociaal-democratie, heeft de Fransche publieke opinie verontrust en in officieele krin gen wordt openlijk ruchtbaarheid gegeven aan de vrees, dat dit bezoek het verschil van meening tusschen Frankrijk en de Angel saksische mogendheden over de behandeling van Duitschland zal vergrooten. Een woordvoerder van het Fransche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft Zondag verklaard, dat het feit,' dat een leidenden Duitschen politicus is toegestaan naar -Londen te reizen en daar een pleidooi te houden ,,vopr het Duitsche nationalisme i'n Frankrijk een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt". Men is te Parijs van meening, dat de politiek der Britsche Babourregeering er op gericht is Instelling «staatscommissie spoedig te verwachten. Naar het A.N.P. verneemt, is zeer spoedig te verwachten de in stelling van een staatscommissie, welke de opdracht zal krijgen na te gaan of het algemeen belang eischt, dat er in de positie der particuhere steenkolenmijnbouw ondernemingen, welke in Neder land haar bedrijf uitoefenen of werkzaam zijn, verandering dient te komen. Het ligt in de bedoeling, dat in deze staatscommissie geen be langhebbenden zitting zullen heb ben, zoodat de commissie onbe vangen zal kunnen oordeelen. Noch de inspecteur-generaal der mijnen, noch de voorzitter van den mijnindustriéraad, noch vertegen woordigers' van den mijnraad, de staats- of particuliere mijnen, noch vertegenwoordigers van per soneel zullen dan ook zitting in deze staatscommissie hebben. Over radio-Melbourne heeft de Australische Minister van Buiten- landsche Zaken, Dr. Evatt, me degedeeld, dat vertegenwoordigers van Nederland, Australië, Frank rijk, Nieuw-Zeeland, de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika en Groot-Brittannië in Januari te Canberra zullen bijeenkomen, om de eerste regionale Zuidzee-com- missie te vormen; vermoedelijk zal dit geschieden op 26 en 27 Januari a.s. Evatt, die waar schijnlijk de Australische afge vaardigde zal zijn, deelde verder mede, dat de commissie zich niet zal bezig houden met strategische en poUtieke aangelegenheden, dóch uitsluitend de welvaart van de inheemsche bewoners in oogen- schouw zal nemen. Tenslotte verklaarde Evatt te hopen, dat een permanente com missie zou worden - ingesteld om de on de conferentie genomen be sluiten uit te voeren. door Schuhmacher de Dyitsche sociaal-democratische partij uit te spelen tegen den Sovjet-invloed door middel van de S.E.D. Verantwoordelijke kringen te Parijs keuren deze politiek om twee redenen af: 1. Daar zij, volgens hen, moet uitloopen op het kweeken van Duitsch nationalisme en 2. Daar het aannemen van een „Russisch gevaar" waarop deze politiek volgens genoemde Fran sche kringen zou zijn gebaseerd, ,,op zijn minst overdreven is". Amerika neemt verdedigings maatregelen. Naar Zondag bekend gemaakt is, heeft de staat New York plan nen opgesteld voor de verdediging tegen „een mogelijk gebruik van atoomwapens". In het kader van deze plannen is een „militair corps voor oorlogsrampen" opgericht. Luitenant-Generaal Drum ver klaarde, dat dit corps 4500 man infanterie sterk zou zijn. Verder werd Zondag bekend gemaakt, dat de Vereen. Staten ening houdende jnet de moge lijkheid van een aanval met atoomwapens, bij hun plan de vol ledige contröle, het onderzoek en de ontwikkeling van de atoom energie aan een nieuwe civiele commissie voor de atoomenergie in handen hebben gegeven. In de loopende begrooting van het Amerikaansche departement van oorlog is voor den tijd van Juli 1946 tot Juni 1948 "een bedrag van 375 millioen dollar uitgetrok ken voor de atoomkracht-uitrus ting. Naar wordt beweerd zou bij een televisie-uitzending van een voet balwedstrijd in Philadelphia een recordafstand zijn bereikt. De balden werden van het veld naar Philadelphia overgebracht en ver volgens naar New-York en de N.B.C.-studio's te Washington, in het totaal een afstand van onge veer 450 km. Close-ups van voorvallen op het veld waren bij zonder goed, aldus de Washing- tonsche correspondent van de Daily Telegraph. De Perzische Minister-Presi dent, Ghavan es Soeltaneh, heeft Zondag opnieuw een telegram gezonden aan Dr. Djavid, den Gouverneur van Azerbeidsjan, waarin het zenden van troepen door de centrale regeering voor het houden van toezicht bij de verkiezingen werd aangekondigd. Ghavam deed op Dr. Djavid een beroep, geen tegenstand aan de troepen van de regeering te doen bieden. De Azerbeidsjaansche autoriteiten zouden verantwoor delijk gesteld worden voor alle .„rampzalige gebeurtenissen", wanneer er verzet geboden zou worden. De verkiezingen zullen op 6 December beginnen. Volgens radio Tebris is van officieele Azerbeidsjaansche zijde aan de centrale Perzische regee ring te verstaan gegeven, dat het Volgens een correspondent van de „Daily Telegraph" te Athene, is in Griekenland een goed voor bereide en centraal georganiseer de campagne aan den gang om een deel van Macedonië van de rest van Griekenland af te snij den en daarna tot een onafhanke- lijken Slavischen staat te verkla ren. Ondanks operaties van het Grieksche leger zouden de op standelingen terrein winnen. Hun front loopt van de Albaneesche grens dwars over het schiereiland naar den Olympus. Op vele plaat- - sen is de gendarmerie terugge trokken, daar zij niet sterk ge noeg was de aanvallen het hoofd te bieden. Bulgaarsch dementi. Het Bulgaarsche nieuwsbureau spreekt het door radio Athene verspreide bericht tegen, als zou den zich op Bulgaarsch grondge bied langs de Grieksche grens anarchitische groepen ten getale van ongeveer 500 man bevinden, die geheel voor de strijd als par- tisaan zouden zijn uitgerust. eventueel zenden van troepen voor het houden van toezicht bij de verkiezingen in Azerbeidsjan be schouwd zou worden als een m'oorlogsverklaring aan onze democratische beweging". „Het zenden van troepen kan slechts leiden' tot ongeregeldheden en zou de goede betrekkingen tus schen Azerbeidsjan en de cen trale regeering verstoren", aldus voegde de radio er aan toe. „Wij waarschuwen uwe excellentie, dat een dergelijk optreden vol gevaar is en het voorspel zou kunnen worden van zeer ernstige gebeur tenissen. Het volk van Azerbeids jan zal de wijheid, met zijn bloed gekocht, niet vergeten. Wij zullen de verkiezingen houden volgens onze wetten. Wanneer uwe excel lentie er op staat uitvoering te geven aan de door u door dubieu ze raadgevers ingegeven plannen, zal hij alle consequenties daarvan moeten dragen." Regeeringstroepen rukken Zeinljan binnen. Volgens radio Teheran zijn troepen van de centrale Perzische regeering thans Zendjan binnen getrokken, welke stad ongeveer driehonderd kilometer ten Noord- Westen van Teheran aan de spoorlijn is gelegen. Door vlieg tuigen werden biljetten afgewor pen met een proclamatie van den Perzischen Minister-President, Ghavam es Soeltaneh, waarin de bevolking werd opgewekt met de troepen samen te .werken en waarin degenen, die "verzet zou den bieden, met zware straffen werden bedreigd, aldus deelde de radio mede. Het Directoraat-Generaal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat de prijzen van vaste brandstoffen, wanneer zij in pa pieren zakken worden afgeleverd, mogen worden verhoogd met ten hoogste 70 cent per tien zakken. Wanneer meer wordt gevraagd of betaald, stellen zoowel leveran cier als kooper zich aan strafver volging bloot. (Vervolg van pag. 1, 5e kolom) Wisjinsky sprak zich uit zoo wel tegen het Australische als het Cubaansche voorstel. Hij ver klaarde, dat het Australische voorstel buiten de orde»viel, daar het rapport van de Veiligheids raad nog niet was ontvangen. „De Australiërs vragen ons den Veilig heidsraad reeds bij voorbaat te veroordeelen." „V/at de Cubaan sche delegatie betreft: ik heb alle respect voor moed, doch de Cu baansche afgevaardigde is niet slechts moedig, doch zelfs over moedig. Wanneer, zooals hij zegt, een meerderheid van leden van de V. N. het veto-recht veroordeelt, waarom vraagt -dan alleen zijn delegatie om een conferentie tot herziening van het Handvest? Wij zitten hier niet om vliegen te vangen, wij hebben een ernstige kwestie onder oogen. Ik Wil er den Cubaanschen gedelegeerde aan herinneren, dat haast en spoed zelden goed zijn." Nieuwe Russische motie. Wisjinsky deed dan voorlezing van een nieuwe Sowjet-Russische resolutie, waarin van het veto recht in het geheel niet gerept werd en waarin op het slot slechts werd gezegd: ..De algemeene ver gadering spreekt zijn vertrouwen uit, dat de Veiligheidsraad in de toekomst naar behooren rekening zal houden met de ondervinding van de Vorige periode, teneinde voorwaarden te scheppen, welke zoo gunstig mogelijk zullen zijn voor het aanvaarden van beslui ten, Waaromtrent reeds overeen stemming is bereikt. De afgevaardigde van de Philip- pijnen vond de motie van Wis jinsky zinloos en het bewijs voor de noodzakelijkheid van een her ziening van het Handvest. De Deensche afgevaardigde zei de, dat hij de Australische reso lutie niet zou steunen, aangezien zij geen enkel belang diende. Senator Conally CV. S.) steun de in hoofdzaak de Australische resolutie. Hij was het echter niet eens met de daarin vervatte cri- tiek op den Veiligheidsraad. „Wij wenschen vrede met elk land", aldus Conally. Onder luid applaus van de aanwezigen reikte hij eerst Sir Hartley Shawcross (Gr.-Br.) en daarna Wisjinsky ('S. U.) de hand. Kaufmann (Dfenemarkenstel de voor een sub-commissie te vor men om te trachten de resoluties van de Sbwjet-Unie en Australië te verzoenen. Dit voorstel werd met 33 tegen 8 stemmen aange nomen. De Sowjet-Unie stemde vóór, Engeland en de V. S. tegen. De bijeenkomst werd hierna tot Maandagavond verdaagd. Uitspraken dei zaken van 18 No vember in de zitting op 2 Decem ber ^.946. Pieter Lijbaart, te Terneuzen. Reeds 26 maanden geïnterneerd. 1. interneering voor, pen tijds duur van 6 maanden, ingaande heden, 2 December 1946, zoodat deze zal kunnen eindigen op 2 Juni 1947; met bevel tot inbewa- ringhouding; 2. verbeurdverklaring van een bedrag van 6000 gulden, benevens van het den beschuldigde toebe- hoorende radio-toestel; 3. ontzetting van het recht om ooenbare ambten te bekleeden, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezingen. Hermanus de Boer, te Breskens. Beschuldiging vervallen verklaard Jan Jocobus de Jonge, te Zaam- slag. Reeds 26 maanden geïnter neerd. 1. interneering voor een tijds duur van één jaar. ingaande he den 2 December 1946, zoodat deze zal kunnen eindigen op 2 Decem ber 1947; met bevel tot inbewa- ringhouding; 2. ontzetting van het recht om, openbare ambten te bekleeden, alsmede enz. enz. Aimé Wijne, te Philippine. Reeds 18 maanden geïnterneerd. 1. interneering voor een tijds duur van drie jaar. ingaande he den 2 December 1946, zoodat deze zal kunnen eindigen op 2 Decem ber 1949; met bevel tot inbewa- •ringhouding; 2. verbeurdverklaring van het den beschuldigde toebehoorende radio-toestel; 3. ontzetting van het recht om openbare stmbten te bekleeden, alsmede enz. enz. Désiré de Koster, te Graauw. Reeds 26 maanden geïnterneerd. 1. interneering voor een tijds duur van zes maanden, ingaande heden, 2 December 1946 zoodat deze zal kunnen §indigen op 2 Juni 1947; met bevel tot inbewa- ringhouding; NEMEN WAT U KRIJGEN KUNT? Wacht nog even tot U weer het allerbeste kunt krijgen, als het om een nieuw costuum gaat. Vraag Uw kleermaker maar eens wat hij denkt van de ijzersterke volwollen Pejeha-stoffen Pejeha... stoffen om op te stoffen. (Ingez. Med. De correspondent van de Sunday Dispatch te New-York seint: „Elliott Roosevelt, zoon van wij len President Roosevelt, zal mis schien voor de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on-Amerikaansche activiteiten moeten verschijnen. De voornaamste adviseur van de commissie heeft medegedeeld, dat hp een verzoek zal indienen om Elliot Roosevelt den auteur van „As he saw it", dat als zeer anti-Britsch wordt beschouwd te dagvaarden, aldus de Sunday Dispatch. „Tekort aan steenkool bedreigt pns." Herbert Morrison, Lord Presi dent of the Council, heeft in een redevoering voor mijnwerkers uit Northumberland o.m. gezegd, dat steenkool de sleutel van den vrede is. Hij spoorde de mijnwerkers aan hun uiterste best te doen ten einde de plaats van Groot-Brit tannië in den wereldhandel te ver zekeren.' „Indien wij 30 millioen ton kolen naar Europa zouden kunnen uitvoeren, zooals vóór den oorlog", aldus Morrison, „zou Europa ons net als toen op D.day zeer welkom heeten. De werkloo- zen zouden weer aan het werk kunnen, fabrieken en vervoer zou den weer op volle toeren draaien en Europa zou weer in staat zijn ons hout, goederen, voedsel en al wat wij noodig hebben te leveren." Met betrekking tot de nationa lisatie van de steenkoolindustrie, welke op 1 Januari in zal gaan, zeide Morrison, dat nationalisatie op zichzelf geen lorrie steenkool extra zou opleveren. Maar wel een doelmatig beheer van de in dustrie. Hij eindigde met de waarschuwing: Het tekort aan steenkool bedreigt ons met een permanenten lagen levensstan daard. 2 ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleeden, alsmede enz. enz. Zitting van Maandag 2 Dec. 1946. Groenten geleverd. Krijn Herrebout, 44 jaar, gros sier in groenten en fruit te Ter- neuzen, thans kamp Rilland, werd een lange lijst van beschul digingen ten laste gelegd, o.m. lidmaatschap N.S.B., "N.A.F., N.V.D. en Economisch Front, het leveren van groote hoeveelheden groenten en fruit aan de Moffen en het doen voorkomen alsof een partij frauduleus ingevoerde cog nac en sigaretten, welke in be slag werd genomen, eigendom waren van de Duitsche Weer macht. De reden, dat Herrebout zich bij de N.S.B. aansloot was, dat hij vóór den oorlog hard moest wer ken om aan de kost te komen en hij daarom in 1941 steun zocht bij de N.S.B. Van den N.V.D. enz. werd tyj lid, omdat „het een het ander meebracht." Beschuldigde toont zich voor de rest tamelijk onnoozel, hoeveel hij eigenlijk aan de Moffen heeft ver diend weet hij zoo vlug niet te vertellen „docli het blijkt, dat leveranties werden gedaan tot een bedrag van bijna drie ton!" Wat betreft de cognac, deze zou volgens besch. aan wel 'degblijk aan de Duitschers hebben toebehoord doch het werd niét recht duidelijk, waarom dit geest rijk vocht dan zoo zorgvuldig werd weggestopt. Mr. Tichelman, de verdediger, noemde dezen beschuldigde een klassiek voorbeeld van de econo mische ellende van voor den oor log en achtte overigens dit een geval van zuiver opportunisme. Pleiter w.ees op de goede „pers" die zijn cliënt in Terneuzen ge niet, maakte vervolgens eenige opmerkingen naar aanleiding van de ten laste gelegde feiten en wees - er op, dat Herrebout geen buitensporige winsten heeft ge maakt. Mr. Tichelman achtte een inter neering van meer dan twee jaar ruim voldoende en verzocht on middellijke invrijheidstelling. Na Raadkamer besloot het Tri bunaal dit verzoek niet toe te staan. Hij was bang. Hierna stond terecht Willem Adriaan Verplanke, 47 jaar, land bouwer te Nieuwvliet, thans kamp Rilland, beschuldigd van lidmaat schap N.S.B.. colporteeren „De Zeeuwsche Stroom" en aansluiten bij de Landwacht Nederland. Verplanke vertelt dat hij door een propagandist lid is geworden- en overigens weet hij niet veel, want hij heeft nergens verstand van! Wat er zoo al in de „Modder stroom" te lezen stond weet Wil lem Adriaan „niet precies" en ook niet, wat hij eigenlijk bij de Landwacht ging doen. De kara bijn die hij onder zijn hoede kreeg, was slechts een eenvoudig jacht- .geweertje. Bij de nadering der bevrijding heeft Willem zijn legi timatiebewijzen enz. maar wegge stopt omdat hij hang was! Een erg snuggeren indruk maakt deze beschuldigde overi gens niet en men kan moeilijk aan den indruk ontkomen, dat men deze beschuldigde - die het niemand lastig heeft willen ma ken zijn euveldaden voor de volle honderd procent mag aan rekenen. Mr. Tèrwoert achtte Zijn cliënt verminderd toerekeningsvatbaar on grond van gebrekkige ontwik keling en verzoekt zoo mogelijK onmiddellijke invrijheidstelling. Dit verzoek werd door het Tri bunaal echter niet in overweging genomen. Voor het schadelijk wild. Ook het zondenregister van Ber- nardus Johannes Kindt, 57 jaar. landbouwer te Hoek, thans kamp Rilland, was lang en indrukwek kend. Er stond iets in van lidmaat schap N.S.B. en N.V.D., buurt- tooereWleiderschap, onder bedrei ging aandrang uitoefenen op zijn vader en zoon, opdat zij zich als lid bij de N.S.B. zouden aanslui ten, beklag doen bij Mussert over anti N.S.B.-gezindheid van het gemeentehuispersoneel te Hoek en het dienstdoen bij de Land wacht Nederland. De beschuldigde, die een alles behalve sympathieke indruk maakt, zegt dat hij lid is gewor den ómdat hij in 1940 werd ge ïnterneerd en zich in Frankrijk „zeker heeft laten bepraten door overspannigheid van zenigheid!" Voor het overige weet ook Ber- nardus niets meer, ook niet wat de N.S.B. was, doch het blijkt, dat zijn eigen vader en zoon des te meer weten en beiden hebben een allesbehalve fraai boekje over de zen „overspannen zenigachtige" open gedaan. Wat hem echter ook aangewre ven wordt, Bernardus liegt alles spontaan af. Bij de Landwacht is hij slechts gegaan, teneinde een «-jji, rxainieilltxaueuri.il.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2