Watersnood in Engeland Veto-recht opnieuw aan de orde Protestbetooging tegen Nederlandsche aanspraken BIJEENKOMST GROOTE VIER ONRUST IN PORTUGAL DINSDAG 3 DECEMBER 1946. ONDERGESCHIKTE KWESTIES BEHANDELD De Conferentie van Den Passar uitgesteld. De „Valk" naar Indië vertrokken Koning Michaël opent parlementszitting VOOR-INDISCHE DELEGATIE NAAR LONDEN VERTROKKEN Boeten voor stakende mijnwerkers DE VERGADERINGEN DER U.N.O. DE HERZIENE AUSTRALISCHE RESOLUTIE GROOTE ANTI-REGEERINGSBETOOGING UIT DUITSCHLAND Het Handelsverkeer met Canada De Commissie-Generaal in audiëntie ontvangen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. Losse buien. Wisselende bewolking met losse buien. Vrij koud en buiig, tijdelijk krachtige, Westelijke wind. 3de Jaargang No. 369. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De Ministers van Buitenland- sche Zaken der Groote Vier heb ben tijdens de Zaterdag gehouden bijeenkomst de belangrijke kwes ties herstelbetalingen en Donau achterwege gelaten. Na een lan ge bespreking over de bevoegd heden van den Gouverneur van Triest gedurende de beginperiode Voor de verkiezingen kwam men overeen, dat de Gouverneur en de voorloopige regeeringsraad hun functies zullen waarnemen op basis van de voorwaarden, die door het statuut zijn vastgelegd, en wel in zooverre als deze voor waarden naar de meening van den gouverneur van kracht zullen zijn. De Ministers kwamen vervol gens tot overeenstemming over eenige minder belangrijke punten in de vredesverdragen. De plaatsvervangers der Minis ters zijn thans bezig met de for muleering van een verzoek aan. de V. N. om financieele hulp voor het vrije gebied van Triest. Bij de bespreking van enkele ondergeschikte kwesties trok Mo- lotof zijn bezwaar tegen drie door de Parrjsche conferentie gedane aanbevelingen in. Het betreft de volgende aanbevelingen: 1. Hongarije moet op zich ne men, in onderhandeling te treden over een billijke regeling voor de obligatiehouders van de spoor- Officieel wordt medegedeeld, dat de opening van de conferen tie van Den Passar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van de Nederlandsch-Indischen Re- geerings Voorlichtingsdienst, dat Maandag is uitgegeven, deelt o(.m. mede, dat de aanwezigheid van den Luit.-Gouv.-Gen. te Ba tavia noodzakelijk is met het oog op de debatten in het parlement over de ontwerpovereenkomst. Tengevolge hiervan is Dr. Van Mook niet in staat op 7 Decem ber te Den Passar aanwezig te zijn, om de besprekingen aldaar te openen. Omtrent t het uitstellen van de conferentiete Denpassar wordt van officieele zijde nader medet gedeeld, dat de algemeene regee- ringscommissaris, Dr. W. Hoven, op 7 December te Denpassar aan wezig zal zijn voor het voeren van voorbereidende besprekingen, wél ke tot een snellere afhandeling van de agenda zullen leiden, wan neer de conferentie officieel door Dr. Van Mook zal zijn geopend. De Marinevoorlichtingsdienst meldt: De sleepbooten van de Koninklijke Marine H. M. „Bea trix" en H. M. „Margriet" zijn Zondag, 1 December te zamen met de „Empire Betry" van de B. P. M. met het dok „Juliana", waarin de bok „Valk" is vastge zet, van Curagao naar Indië ver trokken. De eerste aanleghaven op het thans aangevangen tweede deel van de sleepreis is Colon. De bestemming van de sleep is Soe- rabaja. De Theems heeft haar oevers overschreden. De rivier de Theems, die reeds tengevolge van een buitengewoon zwaren regenval een zeer hoogen stand heeft, is in den afgeloopen nacht nog 5 cm gestegen en heeft haar oevers op „schrikbarende" wijze overschreden. Duizenden menschen moeten vervoerd wor den met vrachtauto's met speciale uitlaten, platboomde schuiten, rubberbootjes en andere vaartuig jes. Vele woningen staan bijna een meter onder water. Te Wind sor is het peil van de Theems bijna IV2 meter hooger dan ge woonlijk, waardoor het omringen de land overstroomd is. Eton Col lege is geheel door het water om geven. wegmaatschappij, die de lijn van den Donau door de provincie Sava naar de Adriatische Zee exploi teert. 2. De Roemeensche regeering moet compensatie verleenen voor Joodsche bezittingen die tijdens het samengaan van Roemenië en Duitschland in beslag zijn geno men. 3. Roemenië, Hongarije en Bulgarije moeten transitoyerkeer Der spoorweg uit de naburige sta ten toestaan. Oppositie was afwezig. De 25-jarige Koning Michaël van Roemenië, is voor het eerst sinds den oorlog in het openhaar opgetreden, toen hij Zondag de eerste zitting van het nieuw- gekozen huis van afgevaardigden opende. Hij werd luide toege juicht door afgevaardigden van de regeeringspartijen. De afge vaardigden van de oppositie- nationale boeren-partij en natio- naal-liberalen waren niet aan wezige Volgens welingelichte kringen hebben zij besloten de ge- heele zitting te boycotten. In zijn rede legde Koning Mi chaël den nadruk op de Roemeen sche politiek van vriendschap en nauwe samenwerking met de Sov jet-Unie en de V. N. Hij hoopte, dat Roemenië na de ondèrteeke- ning van het verdesverdrag spoe dig tot de organisatie der V. N. zou worden toegelaten. Koning Michaël sprak zijn vol doening uit over de hervatting van het politieke leven, de basis Van een democratische regeering. Vervolgens onderstreepte hij den waardevollen steun, dien het Roe meensche leger den Geallieerden legers had verleend. De Voor-Indische delegatie, die te Londen besprekingen zal voe ren is in den nacht van Zaterdag op Zondag met een speciaal vlieg tuig van den B.O.A.C. (Engelsche ludb-tvaartmaatscfiappij voor het Overzeesche verkeer) van Ka- ratsji vertrokken. Het gezel schap bestaat uit de volgende ppr- sonen: Veldmaarschalk Lord Wavell, onderkoning van Voor-Indië, Pan dit Nehroe, vice-president van de voorloopige Voor-Indische regee ring Mohammed Ali Djinnah, voorzitter van de Moslem-Liga, Liagat Ali Khan, Minister van Financiën en Sadar Beldef Singh, Minister van Defensie van Voor- Indië. Naar de Amerikaansche regee ring Zaterdag heeft medegedeeld, heeft zij talrijke aanvragen van mijneigenaren voor het opleggen van boeten aan stakende mijnwer kers toegestaan. De politieke commissie van de V. N. heeft op 1 December haar eerste bijeenkomst op Zondag ge houden. Besproken werd het voorstel van Australië en Cuba voor herziening of wijziging van het recht van veto der groote mogendheden. Paul Hasluck diende een her ziene Australische resolutie in, welke de volgende voorstellen be vat: „Ten eerste wordt er in uit gedrukt, dat bij sommige gelegen heden het gebruik van en het dreigen met het veto-recht niet in overeenstemming is geweest met het principe van het Handvest en de opvatting van de conferentie van San Francisco. Ten tweede wordt er een ernstig beroep ge daan op de permanente leden van den Veiligheidsraad, alles in het werk te stemmen om met elkan- Een naar schatting bijna 3000-kop- pige menigte heeft Zaerdagavond te Lissabon een meeting voor vrije verkiezingen bijgewoond, waar de meest inomwonden en directe ver oordeeling van de regeering van President Salazar sinds de Portu geesche verkiezingen van ver leden jaar, toen het verbod tot het houden van politieke bijeenkom sten tijdelijk werd opgeheven, in het openbaar werd uitgesproken. De bijeenkomst was georganiseerd door de beweging voor democra tische eenheid (een illegale oppo sitie-organisatie) -en werd gepre sideerd door Generaal Norton de Matos, Minister van Oorlog tijdens Het agentschap D.P.D. (Deut sche Presse Dienste) meldt, dat de bevolking van Emden Zater dagavond een protestbetooging tegen de Nederlandsche aanspra ken op grenscorrecties in Oost- Friesland heeft gehouden. Aan het eind van de bijeen komst werd een resolutie aange nomen, welke aan het militaire bestuur zal worden voor^legö. De bevolking vraagt hierin geen voorwendsels voor nieuwe ge schillen, die met de wapenen moeten worden beslecht, te schep pen, maar haar in vrede te laten werken. Zuivering in Amerikaansche zöne. Dr. Gottlob Kamm, Minister voor de denazificatie in Wuert- temberg-Baden heeft verklaard, dat als gevolg van zuiverings- maatregelen in de Amerikaansche zóne, vele ex-nazi's naar andere zón es zijn vertrokken. De grootste fout die tot dusvefre bij alle zui veringsmaatregelen gemaakt was, aldus Dr. Kamm, was het ontbre ken van uniformiteit op dit ge bied. 97 Procent van alle func- tionnarissen in de houtvesterij te Wuerttemberg-Baden werden ont slagen, waardoor het onmogelijk is geworden leveranties van hout aan de bezettingsautoriteiten ge heel uit te voeren. Verzoek van den adviesraad. De Zonale Adviesraad van de Britsche zöne, de hoogste Duit- sche instantie, heeft den Britschen autoriteiten verzocht, den uitvoer van steenkool drastisch te beper ken, opdat de voornaamste in dustrieën weer op gang gebracht kunnen worden. Andere verzoeken luiden: 1. staking van ontmantelingswerk zaamheden en het sluiten van de fabrieken; 2. verbetering van de voedselpositie door invoer van vetten; 3. vrijlating van krijgsge vangenen in het buitenland; 5. levering van huisbrand. Tenslotte wordt nog gemeld, dat de Britsche autoriteiten be loofd hebben, de Duitsche ver zoeken „nauwkeurig te bestudee- ren." Proces te Neurenberg. Ingevolge ontvangen uitnoodi- ging heeft de Nederlandsche Re geering Mr. A. M. Baron Van Tuyl van Serooskerken aangewe zen als waarnemer bij de serie processen tegen Duitsche oorlogs misdadigers, welke deze week in het paleis van justitie te Neu renberg zal aanvangen. Mr. A. M. Baron van Tuyll van Seroos kerken is ook, zooals bekend, als Nederlandsch vertegenwoordiger aanwezig geweest bij bet proces tegen de leidende nazi-figuren. Het eerste van de serie proces sen, welke naar men aanneemt tot laat in de komende lente zul len voortduren, aldus meldt Reu ter nader, zal gevoerd worden tegen 23 Duitsche artsen, die be schuldigd worden van proefne mingen op levende personen. Voorts zullen industrieelen, mili tairen, financiers, politiemannen en S.S.-officieren terechtstaan. Tegen Veldmaarschalk Erhard Milch zal half December voor een Amerikaansch tribunaal een pro ces worden geopend wegens per soonlijk aangerekende oorlogsmis daden. Onder de berechte financiers bevinden zich leidende function- narissen van de Dresdener Bank, de I. G. Farben Industrie, de Frie- drich Flinck Staalfabrieken en de Alfred Krupp Ammunitiefabrie ken; onder de militairen de Generaals Walter von Brau- chitsch, Heinz Guderian. Franz Halder, Hermann Reinecke, Lo- thar Rendulic en Walter Salo- mont. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Oranje". Ook te Maidenhaed is de Theems tengevolge van den! zwaren regen val bulten haar oevers getreden. De bewoners worden met roeiboot jes vervoerd. den eersten wereldoorlog en ex- ambassadeur van Portugal te Londen. Professor Carca, onlangs om zijn tegen de regeering ge richte houding ontslagen, viel het opvoedkundige programma van de regeering aan en verklaarde, dat op het oogenblik meer dan 50 pet. van de Portugeesche be volking nog analphabeet is, en dat aan de politie meer geld is uitgegeven dan aan opvoeding. Andere sprekers wezen op het hooge percentage kindersterfte, den economisehen chaos in Por tugal en de perscensuur die de dagbladen alleen doet publiceeren wat de regeering wenscht. De menigte onderbrak herhaaldelijk de sprekers door „Lang leVe de vrijheid", „lang leve de republiek" te roepen en „wij willen vrije ver kiezingen" te zingen. Tenslotte werd bij acclamatie een aan den President van de republiek te overhandigen motie aangenomen, waarin wordt verzocht om vrije Verkiezingen, herstel van vrij heden en rechten, individueele amnestie voor politieke gevan genen en het sluiten van het Tarrafal-concentratiekamp op de Kaap Verdische eilanden. HerdenJdkigsplechtigheden verboden. De Portugeesche autoriteiten hebben openbare plechtigheden hij gelegenheid van het jaarfeest van de bevrijding van Portugal van de Spaansche overheersching verboden. Alle kranten publicee ren een officieele mededeeling, dat slechts „gebruikelijke en offi cieele demonstraties waren toege staan". Het gedenkteeken van de bevrijding in Lissabon werd door politie bewaakt. Aan het publiek werd niet toegestaan te blijven toezien bij een bijeenkomst van de nationale jeugdbeweging. Een achttiental bijeenkomsten ter viering van den jaardag, op Zondagavond is verboden. De pers mocht niet publiceeren over de Zaterdagvond gehouden politieke bijeenkomst, tijdens welke scherpe critiek werd geoefend op de regee ring van Dr. Salazar. Binnenkort in particuliere handen. Eenigen tijd geleden heeft de Canadeesche regeering een amen dement van de „Credits Export Act" aangenomen. In aansluiting hieraan zijn thans, zoo wordt ons van bevoegde zijde gemeld, onder handelingen gaande met het Ca nadeesche departement van finan ciën om ook de Nederlandsche iCPedietovereenkomst in overeen- komstigen zin te wijzigen. Verwacht wordt, dat als resul taat binnenkort de thans nog noodzakelijke tusschenkomst van de regeering bij het plaatsen van orders in Canada zal komen te vervallen. der overleg te plegen ter waar borging, dat het gebruik van de bijzondere stem-priviléges het werk van den Raad niet zal hin deren. Ten derde wordt aanbevo len, dat de Veiligheidsraad maat regelen zal nemen ter beperking van moeilijkheden bij toepassing van het vetorecht en ter verzeke ring van een prompte en effec tieve toepassing door den Veilig heidsraad van zijn bevoegdheden voor liet tot stand brengen van een vreedzame oplossing. De Cubaansche voorstellen. De Cubaansche afgevaardigde verzocht gescheiden stemming over twee Cubaansche voorstellen: 1. hijeen roeping van de alge meene vergadering ter bespreking van het Handvest-artikel over het Veto-recht; 2. benoeming van een bijzon dere commissie van alle landen voor Februari aanstaande voor het uitbrengen van verslag aan de algemeene vergadering over mogelijke amendementen in het Handvest. Deze afgevaardigde merkte op, dat de Sowjet-Russische delegatie optimisme in pessimisme had doen verkeeren door te verklaren, twee dagen geleden, dat controle op ontwapening onderworpen moest zijn aan het veto-recht. De Sow- jëts, aldus zeide hij, gelooven, dat er een stem-trust tegen hen bestaat, doch Molotov vergeet te zeggen, dat wanneer hij „ja" zegt, er een stortvloed van „ja's" volgt. Het standpunt van Groot- Brittannië. Sir Hartley Shawcross zeide, dat Engeland in het algemeen met het Canadeesche voorstel in stemde en dit zou ondersteunen. „Wij zullen echter niet stem men voor eenig voorstel, waar door een van de groote mogend heden veroordeeld zou worden of dat zou leiden tot eenige herzie ning van het Handvest", voegde hij er aan toe. „De kwestie is deze dat de groote mogendheden het recht van veto moeten be houden, opdat zij niet, door een combinatie van andere mogend heden, wier stern-sterkte grooter is dan haar werkelrjken invloed, verwikkeld zouden kunnen wor den in kwesties, welke hun vitale belangen raken. Het ware kwaad is gelegen in het gebrek aan ver trouwen in de betrekkingen tus- schen de groote mogendheden. Wij zijn geneigd partij te kie zen, niet naar de mérites van de kwestie, doch naar gelang de po litieke ideologie van de betroffen landen. Wij zijn verschillende po litieke en economische ideolo gieën toegedaan. Doch Stalin heeft gezegd, dat, naar hij meent, wij allen kunnen samenwerken. Ik hen er zeker van dat dit waar is. Wij, in den Veiligheidsraad, zullen moeten toonen, dat het waar is. Wij verschillen van mee ning over de methode van ont wapening, niet over het doel! Shawcross deed een beroep op de Sovjet-Russteofie vertegen woordigers, om een weinig aan het gezichtspunt der anderen tegemoet te komen. Teneinde te zamen te kunnen komen tot een plan, waarmede het gemeenschap pelijk belang gediend zou zijn. „La8,t ons de lichten aansteken in de wereld en de deuren open zetten, zoodat alle volkeren el kander kunnen zien, zooals zij zijn, met de hand van de vriend schap uitgestoken en het licht van den vrede in de oogen." „Haast en spoed zijn zelden goed". Sir Hartley legde daarna het plan van zeven punten voor be treffende het veto-recht, dat Bevin bij de Ministers van Buiten- landsche Zaken ter tafel heeft ge bracht. (Zie verder pag. 2, 2e kolom) Maandagmiddag om 5 uur heeft H. M. de Koningin de leden van de Commissie-Generaal in audiën tie ontvangen. Het onderhoud heeft ruim een uur geduurd.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1