VOOR DENj [ZONDAG De Oostenrijksche houten Middenstandswoningen De Tabaksvoorziening in het komende jaar NACHTELIJKE Militaire oefening D M- W HET CONGRES DER R. K. MIDDENSTANDERS HET JOODSCHE VRAAGSTUK Zeeuwsch-Vlaanderen Oorlogsbrand m GROOTE STILTE Het economisch herstel der verwoeste gebieden KERKDIENSTEN Thans gevoerde politiek noodzakelijk geacht Australische piloot in Nederlandschen klokketoren Zullen er ook in Terneuzen worden gebouwd? Resolutie aangenomen GROOTE PARTIJ LEDER ONTVREEMD. Arbeidstijden broodbakkerijen met de feestdagen IN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een bataljon territoriale troepen uit. Rotterdam n actie Asch van Cortez brengt oneenigheid BEROEP OP ATTLEE EN 0E VEREENIGDE STATEN Arbeiders nemen leiding van fabriek Het bed^Ung^bmnen memorandum gezonden, land door.y Een Karavaan trok. het ...en daar kwam een groote stilte. Mark. 4 39b. v AAR „kwam" een groote stilte! Komen moet zij, want zij ,,is'' er niet. „Zich beijveren" moet men ,,om stil te zijn" (1 Thess. 4 11), want men „is" het niet. De geschiedenis van het men- schenleven heeft zeldenrust. Storm is de adem, die de zeilen spant, rustelooze golven slaan het rythme van den levensgang. En dan woelt in het hart de onrust. [AAR Hij, die den storm ge- edt: „zwijg", en de golven temt: „weest stille", staat op, de handen gehevenen daar kwam een groote stilte". Gèwekt wil Hij zijn. Er is een roerende aansporing tot ons in die hartstochtelijke discipelbede: .jHeer! behoed ons, wij vergaan!" De storm en de onrust moeten ons Hem doen aangrijpen en wek ken. Dan staat Hij op. Als wij klein zijn in zorg en vrees, als vrij ons den speelhal voelen van een redeloos noodlot, van een blind ongeluk, van sar ienden tegenspoed. Hij staat op en vraagt met zacht verwijt: „Wat zijt gti bevreesd?" Hij leert ons het vertrouwen, dat niet wan kelt, niet in storm en strijdt, niet in nood en gevaar; het vertrou wen, dat het hart rustig maakt, ook als golven van ontzetting en stormen van benauwing om ons staan; het vertrouwen, dat zich geborgen weet in de hoede des Allerhoogsten en in de schaduw des AlmachtigenGroote stilte brengt het ln ons hart. De economische en financieele commissie der Vereenigde Naties bestudeert op het oogenblik een uitvoerig rapport van een tijde lijke subcommissie over het eco nomisch herstel der verwoeste ge bieden. In het rapport wordt ge zegd, dat het noodzakelijk is reke ning te houden met de economi sche behoeften van Nederland en 7jjn nabuurlanden. Het is tevens in het belang van Nederland, dat zooveel mogelijk een rechtvaardige verdeeling van adhaarsche grondstoffen wordt bevorderd. Wanneer de twee voor naamste hinderpalen zullen kun nen worden overwonnen en de toestand in Nederlandsch-Indië geleidelijk verbeterd kan worden, hoopt de Nederlandsche Regee- riivg', dat Nederland zijn plaats als een van de grootste handelsmo- gendheid ter wereld zal kunnen hervatten. Omtrent de Ned.-Belg.-Luxemb. Economische Unie wordt in het rapport gezegd, dat de onzeker heid ten aanzien van de toekom stige betrekkingen met hetDuit- sche economische leven de voor naamste hinderpaal vormt voor een definitief plan voor de toe komst. Er is geen gezamenlijk doel voor de productie gesteld. Als wij klein zijn in leed en smart, als het hart allen steun en vrede dreigt te verliezen in de golven van bitter menschelijk ver driet. Dan staat Hij, Helper en Trooster, en strekt de handen uit over de brandende onrust. Hij leert ons getroost te zijn in pijn en leed, in smart en dood. Hij leert ons een vrede en rust in de ziel te dragen, die geen storm van Smart meer kan doen wan kelen, geen golf yan leed kan vertroebelen Daar is groote stilte. EI hem die op de levenszee Hem kent, wien ook de win den en de zee gehoorzamen. Zijn leven zal vrede, zijn hart zal stille zijn. I Prof. RINKEL. Zaterdag 30 November 1946. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 1 December 1946. Nled. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil; 6 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent, Adventzangdienst. Hoek; 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier, van Terneuzen. Hulst: 10.30 u. D: W. L. Herma- nides. Philippine: 2.30 u Ds. J. van der Graaff. Dankzegging Gewas. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Adventszangdienst met medew. Acelsch Kerkkoor Sluiskil: 10 u. Levsdienst; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u. I s. J. C. Sickesz; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Biervliet: 10 u. ds beer Verdurjn. Breskens: 10 en 8.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 2.30 u. Ds. Enker. Weder-inwijding der kerk. Groede: 5.30 u. Ds. G. J. Derksen Hoofdplaat: 10 u. Ds. Pliester. Nieuwvliet: 9.30 u. Ds. G. J. Derksen. Oostburg: 10 u. Ds. Van Rorjen, bev. Ds. Fournier; 3 u. Ds. Fournier, intrede. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 1.30 u. Ds. Doorn. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale, bed. H. Doop. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Viering H.A. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. IJzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. M. J. Nol- thenius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School): 10 u. en 2.30 u. Ds. M. F. Verveen. Terneuzen: 10 u. 6 u. Ds. D. J. Couvée, van Axel. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Kok Zoutespui: 10 en 2.30 u. de heer J. Couvée, theol. stud, te Axel. Gerefoi meerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Cand. K. J. Kapteijn, van 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. - St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen; 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 7.30 u. Leiders: Kdt. J. Heijnsdijk en Kdt. C. Nieuwland. De Australische vliegenier K. W. Seeney had geen geluk, toen zjjn bommenwerper in 1944 boven Duitschland werd neergeschoten Maar spoedig keerden zijn kansen en hij wist veilig naar Nederland te komen. Daar kwam hij in aan raking met den verzetsman E. J. Janssen, die hem voor eenigen tijd liet onderduiken in den klok ketoren te W.ijhe en hem een pas poort verschafte, waarmee de Australiër de reis naar Engeland yKon aanvaarden. Nauwelijks had Sweeney echter Brussel bereikt, of Janssen werd Pogingen van het Gemeente bestuur!. Door het gemeentebestuur te Terneuzen wordt n, tot leniging van het groote woningtekort, pogingen in het verk gesteld om tot den bouw var eenige perma nente houten woningen te komen welke na de stichting ervan aan gegadigden tegen den kostenden prijs zullen worden overgedra gen. Het betreft iiier definitieve middenstandswoningen, dus geen noodwoningen of iets dergelijks, welke in tegenstelling tot de heden voor dergelijke woningen geldende bouwkosten zeer goed koop in eigendom verkregen kunnen worden- Deze woningen zullen bij ge noegzame deelname de offi- eieuse toezegging is echter voor een beperkt aantal gezien het landhuis karakter ervan in een soort kleine villawijk geplaatst worden. De Bouwkosten. De totale bouwkosten bedragen 10.000, terwijl voor den grond op een ƒ1500 gerekerd dient te wor den. Deze prijs in voor een mid- denstandswoning nomenteel zeer laag. Door de woningen in één complex te bouwen zullen de bouwkosten nog voordeeliger kun- nen worden, v/elk financieel ten goede de regeling voor de financiering van, het herstel van oorlogsschade aan woningen; dat geen beslom meringen voor de houwers te ver wachten zijn ten aanzien van materiaalaanvragen en -toewij zing, bouwvergunningaanvrage, etc.; dat met bouwen reeds zes spoedig kan worden aangevangen, daar de eerste woningen medio December in het land komen. bijzonder- door de Duitschers gearresteerd. Op het oogenblik is hij korporaal i voordeel de bou-vers Janssen, vrijwilliger in het Neder- komt. inndsehe leger. Als aantrekkelijke Zijn beschermeling is veilig in j heden kunnen no vermeld wol- Nieuw Zuid-Wales (Australië) den, dat de Rijksbijdrage, zooals aangekomen en heeft Radio deze voor de partmuhere woning- Australie verzocht dit zijn Neder- bouw zal worden verstrekt ook landschen vriend en helper mede voor deze woningen kan worden te deelen. Deze boodschap zal op gegeven; dat de oorlogsgetr 1 December worden uitgezonden, nen gebruik kunnen maxen van Tegen elk klimaat bestand! De woningen zijn samengesteld uit dubbele houten wanden van een bijzondere constructie, waar door zij bestand zijn tegen elk klimaat. De buitenwerksche af metingen zijn 7,80 X 9.05 m. Zij bevatten op den beganen grond een ruime hal met garderobe en W.C.; een ruime woonkamer van 4,30 X 7,50 m, een zitkamer van 2,50 X 4,30 m en een keuken van 2 50 X 3>e6 m- E® ruime woon kamer is onderverdeeld in een eethoek en een woongedeelte. De keuken zal een behoorlijke aan recht met onderkast verkrijgen, benevens twee vaste muurkasten en een stookplaats. Van uit de keuken is de kelder of kelderkast bereikbaar. Vanuit de hal gaat een trap naar de verdieping waar drie slaapkamers en een badcel zijn geprojecteerd, alsmede 3 vaste kasten. Nadere bijzonderheden en inza ge van de teekening kunnen wor den verkregen ten kantore van het Centraal Bouw- en Woning toezicht, Julianastraat 31 te Ter neuzen. Gegadigden voor een woning dienen zich zoo spoedig mogelijk op te geven ten gemeentehuize, af deeling Algemeene Zaken. Op zijn buitengewoon congres te Utrecht heeft de Katholieke Middenstandsbond de volgende resolutie aangenomen: „De Nederlandsche Katholieke Middenstandsbeweging, in buiten gewoon congres bijeen, ter behan deling van prijspolitiek en be- lastingpolitiek,, schaart zich ten principale achter de thans nood zakelijke politiek van handhaving van het loonpeil,- opvoering der arbeidsproductiviteit en verlaging van prijzen; Acht het de plicht van het bonafide bedrijfsleven, zoowel in dividueel als organisatorisch, deze politiek positief te pevorderen in het belang van de levensvoor waarden van ons volk en de inter nationale concurrentiepositie van ons bedrijfsleven. Eischt echter tegelijk, dat de economische en fiscale politiek po sitief gericht zij op de ontwikke ling en bescherming van het ge zonde middenstandsbedrijf over eenkomstig de aankondiging der Regeering in de jongste Troon rede. Doeltreffende prijscontrole onmisbaar. Het congres acht een doeltref fende prijscontrole vooralsnog on misbaar, doch protesteert met na druk tegen, en acht ten eenenma- le onaannemelijk, een sensatio- neele contröle door strategische prijzenslagen, waardoor zonder eenige grond of recht de blaam van onjuiste prijzen op den win kelstand wordt gelegd. Het roept den georganiseerden middenstand op krachtig deel te nemen aan den arbeid der plaat selijke prijzencommissies, door twee vertegenwoordigers, een van het ambacht en een van den detailhandel; het acht met name noodzake lijk een betere voorlichting van het bedrijfsleven door de Overheid met betrekking tot de toelaatba re in- en verkoopprijzen. Stelselmatig overleg verlangd. Het congres verlangt een stel selmatig overleg met het georga niseerde bedrijfsleven over de nor men der prijsvaststellingen; het spreekt zich uit voor de vorming van commissies per be drijfstak, samen te stellen uit ambtenaren en bedrijfsgenooten (werkgevers en werknemers) om op korten termijn na te gaan, welke maatregelen genomen kun nen worden tot het doen slagen der productie- en prijspolitiek; de samenstelling dezer commis sies zij aldus, dat het vrij-georga- niseerde bedrijfsleven daarin een basis van vertrouwen vindt; het congres acht noodzakelijk dat de prijzen gebaseerd worden op den kostprijs van het goed ge leide, goed uitgeruste, goed ge financierde en voldoend bezet be drijf. Vaststelling van den prijs op basis van den kostprijs van het meest efficiënte bedrijf is voor het klein-bedrijf onaanvaardbaar; bij vaststelling van den prijs zal veelal rekening moeten wor den gehouden met de onderbezet- ting- J Gerechtvaardige ordening mag niet onmogelijk wor den gemaakt. iSociale lasten en bedrijfsbelas tingen als de omzetbelasting, die nen geheel als kostenbestanddeel te worden erkend. Het congres stelt vast, dat de prijspolitiek niet mag worden misbruikt voor een zoogenaamde „koude saneèring". De prijsvaststelling mag niet worden ingesteld op uitschakeling van bedrijven. Scherpe bestrijding van den zwarten handel. dien van de vergunning gebruik wordt gemaakt, uit een naaat de arbeidslijst of den werkrooster opgehangen geschrift op duide lijke wijze de regeling van de ar- beids- en rusttijden moet blaken. In den loop dezer week werd des nachts uit het ledermagazijn van den fabrikant A. Vos te Til burg een hoeveelheid van 1344 voet bovenleder ontvreemd. De partij werd teruggevonden in de woning van den lederwaren-fabri kant W. L. te Tilburg, en in be slaggenomen. NaSar aanleiding hiervan werd proces-verhaal op gemaakt tegen A. G, en P, D. K, die beiden ter beschikking van den door de Regeering besloten «ie Officier van Justitie te Breda tabaksrantsoenen in 1947 _op een werden gesteld. De heer L. ont- Reeds geruimen tijd geleden is kent op de hoogte te zijn van de herkomst. De Minister van Sociale Zaken In alle bedrijfstakken, die daar voor in aanmerking komen, steu- ne de Overheid het streven van het georganiseerde bedrijfsleven naar een positieve saneering in het bijzonder door eindelijk te j zorgen voor doeltreffende hand- suikerwerken worden vervaardigd ihaving van de vestigingsrege- in alle gemeenten des Rijks ver- lingen. gund, dat in het tijdvak van 28 Het congres dringt tenslotte November tot en met 6 Decem- aan op een scherpe bestrijding ber 1946 op werkdagen en boven- van den zwarten handel. dien op Maandag 23 I^c. 1946 en Het roept het bonafide bedrijfs- Maandag 30 Dec. 1946, in afwij- leven op hiertoe de Overheid zoo king van het bepaalde in de Ar- krachtig mogelijk behulpzaam te beidswet 1919, [ie werktijd van de zijn. in hun onderneming werkzame Het stelt als taak van het bona- bakkersgezellen per dag met ten fide bedrijfsleven iederen vorm hoogste 2 uren en per week met van zwarte handel af te wijzen. ten hoogste 12 uren wordt ver- Het stelt als taak van het Over- lengd. heidsbeleid het bonafide bedrijfs- Hoofden of bestuurders van de leven nergens in deze richting te bovengenoemde ondernemingen dringen." worden er aan herinnerd, dat, in- hooger peil te brengen. Dit be sluit kon niet worden gepubli ceerd omdat in het bijzonder de sigarettentabak, benoodigd voor de productie in 1947, nog geheel gekocht moest worden. Bekend making van het besluit de rant soenen te verhoogen zou ongetwij feld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prijsver- hooging hebben geleid. Dit zou heeft aan hoofden of bestuurders j ons land millioenen guldens aan van broodbakkerijen, waarin i deviezen hebben gescheeld. On- tevens koek, banket, chocolade of middellijk na de regeeringsbeslis- sing is een aankoop-commissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grondstoffenbehoefte van de in dustrie is daarmede gedekt. Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rant soenen slechts geleidelijk geschie den; naar alle waarschijnlijkheid kan in 't eerste kwartaal van het volgend jaar een begin worden gemaakt. Bovendien zal getracht worden de voorziening zooveel mogelijk te doen geschieden in de door het publiek gewenschte producten. troep tijdens het défilé zal een ieder, die dit meemaakte, zijn op gevallen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat verschillende automobilisten van 1800 ontvreemdden. Uiter In den nacht Van Donderdag op Vrijdag j.l. heeft in O. Zeeuwsch- Vlaanderen een belangrijke mili taire ooefening plaats gevonden, j PerkpolderTerneuzen hebben Deze oefening werd gehouden kunnen bemerken, dat er op mili- door een bataljon territorialetairgebied iets bijzonders aan troepen uit Rotterdam onder be- de hand was. Op de meest, onver- vel van Kolonel Claassen. Ook wachte oogenblikken doken ter- ONBETROUWBARE TEXTIELARBEIDERS. Vrijwel dagelijks verdwijnen op de Tilburgsche textielfabrieken ipartjijen fabrieksgaren, die door de textiel-arbeiders worden ont vreemd. Deze garens worden dan meestal tegen zwarte prijzen aan particulieren of opkoopers ver kocht. In de laatste maand, van 20 October tot 20 November, werd tegen 46 personen te Tilburg pro ces-verbaal opgemaakt, die 1500 pijpen fabrieksgaren, ter waarde Donderdagavond op den weg een compagnie van de in Terneu zen gelegerde troepen verleende hieraan haar medewerking. In den laten middag van Don derdag werd de frontlijn opge steld in de omgeving van St. Jansteen. De frontlijn strekte zich uit tot Koewacht. Een aan- zijde van den weg soldaten op die blijkbaar stopteekens gaven aan de naderende auto's, maar die meestal niet werden opgemerkt of begrepen, omdat de automobilis ten dachten dat het militairen waren die om een lift vroegen. Plots knalden er dan geweerscho- val in Noordelijke richting, naar j ten die vanzelfsprekend de auto's de Schelde, zou ondernomen wor- j tot stoppen dwong. Als dan bleek den. Zoo werd opgerukt in de dat in de betreffende auto geen richting van het Kanaal Hulst- KijkuitAxel. Door een omvattende beweging werden vervolgens Hulst en Axel genomen en met kracht werd daarna doorgestooten in de rich ting Terneuzen. De Bataljons-commandant Ma joor Bach was de aanvoerder van de veehtéénheid. Het spreekt vanzelf, dat de compagnie uit Terneuzen, die als tegenpartij fun geerde voor den krachtigen aan val moest wijken. Met recht kan hier gesproken worden van een zeer moderne oefening, daar de troepen waren uitgerust met gemotoriseerd ma terieel, aangepast aan de eischen des tijds. Het bleek dat de Bren- i militairen werden vervoerd mocht men doorrijden. De geschiedenis vermeldt niet of deze actie ook behoorde hij de oefening! aard is dit slechts een fractie van hetgeen in totaal gestolen wordt. Het vinden van de asch van den veroveraar van Mexico, Fernando Cortez, waardoor oneenigheid bij de Mexicanen is gerezen, dreigt ook een geschilpunt voor de Span jaarden te gaan vormen. In een Donderdag gepubliceerd artikel schrijft de socialistische leider Prieto de ontd^king toe aan „indiscretie" van een hoogen functionnaris der Spaansehe repu- blikeinsche regeering. Prieto dringt aan op beëindiging der twisten. De Joodsche raad in Palestina, j inhechtenisneming in het kader wet gun-carriers volkomen opgewas- Bij het noodzakelijk streven 1 sen waren tegen de terreinhinder- J i j Tri QCbh naar opvoering van een doelmati ge concurrentie mag een gerecht vaardigde ordening in de bedrijfs takken in het belang van het ge zonde middenstandsbedrijf niet onmogelijk worden gemaakt. Dinsdag jd. besloten verschei dene duizenden arbeiders van de „Braoh Renault"-fabrieken in staking te gaan, omdat de direc tie weigerde over te gaan tot het geven van ontslag aan een be drijfsleider, wiens houding door de arbeiders onsociaal werd ge acht. De directie besloot daarop de fabriek tot nader order. Thans nissen. Na afloop van de oefening defi leerden de troepen onder com mando van Majoor Bach te Ter neuzen en te Axel voor den Bur gemeester en eenige militaire autoriteiten, onder de opwekken de tonen van de Regiments- muziek. het Opperrabbinaat en de plaat- j van de .Hebeas Coipus selijke Joodsche' raden hebben op tegen de meer dan 3800 opvaren- Attlee, den Engelschen Minister- tien van de ,,Lotsjita' uit te vaar- iPresident, en Creech Jones, den digen van de hand gewezen. Dit Minister van Koloniën, een beroep beteekent, dat de illegale lm mi gedaan om een bevel tot deporta tie (naar Cyprus) van 4000 Joden, die zich thans aan boord van drie Engelsche veerbooten bevinden, te voorkomen. Deze schepen kruisen in de Palestijnsche territoriale wateren, totdat het hooge ge rechtshof te Jeruzalem een beslis sing heeft genomen met betrek king tot de juridische kant van deze poging tot immigratie. De Joodsche communistische partij van Palestina heeft aan de organisatie ,der V. N te New waarin de eisch voor oprichting' den van een Joodsch-Arabischen staat enkele maanden deze oefening te herhalen. De flinke houding van M.S. „ORANJE" 5 DECEMBER IN NEDERLAND. Het m.s. „Oranje" met 465 re- patrieerenden uit Indië aan boord vic wordt Woensdagavond om 6 uur hebben ""de"" arbeiders de fabriek te Umuiden verwacht en zal Don bezet en zelf de leiding in handen I derdagmorgen 5 December te Am sterdam worden gedebarkeerd. genomen. is vervat. Ook wordt aangedron gen op annuleering van het Britsch mandaat en de onmiddel lijke ontruiming van Palestina door Britsche troepen. De opvarenden van de „Lotsjitm" Het Palestijnsche hooggerechts hof heeft het verzoek van den Joodschen advocaat Edward Da vid Goiten, om bevelschriften tot gr anten, die Maandag j.L voor Haifa in de „Lotsjita" arriveer den, thans naar Cyprus gedepor teerd kunnen worden. In afwachting van de uitspraak van het hof kruisten drie Britsche schepen, die de opvarenden van de „Lotsjita" hadden overgeno men voor de Palestijnsche kust. In de motiveering van het be sluit van het gerechtshof wordt gezegd dat men zich baseert op de bevoegdheid van Óen Hoogen Commissaris om maatregelen te treffen voor de veiligheid van Palestina, en dat men het niet be wezen acht, dat de schepen, waar mede illegale immigranten naar Cyprus worden vervoerd, „drij vende gevangenissen" zouden ejjn, zooals aanvrager beweerde. Het Ministerie voor Voedsel voorziening en Landbouw van Baden-Baden heeft het Fransche Militaire bestuur een plan voor gelegd, waarin wordt voorgesteld alle bezit in land boven de 100 ha te confisceeren. (Vervolg) 18. Het doellooze wachten in het doorloopend onder Duitsch ge schutvuur liggende Antwerpen begon onze Temeuzenaars ten langen leste stierlijk te vervelen. Op den achtsten dag na hun aankomst staken zij de hoofden bij elkaar en na wat over en weer gepraat viel de beslissing, dat zij 's anderen morgens in de vroegte „de breeveertien" op zouden gaan. Vertrouwend op hun goed ge sternte hoopten zij hier of daar de Zeeuwsch-Vlaamsche grens te overschrijden, al hadden zij er nog geen flauw idee van hoe er te komen. Vóór dag en dauw uit de vee- ren, of heter uit het hooi gekro pen, togen zij welgemoed aan den arbeid, zoodat zij reeds na een goed halfuur reisklaar stonden. Voor de tweede maal binnen er niet. Na een veertien dagen reden zij nu op nieuw in de stikdonkerte de hol klinkende straten van Antwerpen door. Als vrije mannen weliswaar, maar altijd nog als zwervers, op zoek naar de moeilijke weg terug. Een scheepslading hooi hadden de mannen op hun wagens ge laden.' Riek, dat was de Belgische stal knecht, had hun zonder het mis schien zelf te weten, het juiste middel aan de hand gedaan. Bij gebrek aan controle op de offi- ciëele hooi-opslagplaatsen had Riek zoo vaak laten rijden tot hij kans zag een voorraad voor de heele winter te fokken. De Terneuzenaars hadden hem daarbij flink ter zijde gestaan, ten deeie ook, omdat zij het spel niet direct dóór hadden. Het was dus begrijpelijk, dat de mannen met een zware reis voor de boeg een „graantje" meepikten en hun wagens vol tasten met j Verkeer was hooi dat zij daags tevoren pas week van overmatige feestvreug- p-elost hadden i de, die dagen en nachten geduurd .Vooruit jongens", had Jan had, sliep de Antwerpsche bevol- Diéleman gezegd, „we moeten d'r king de slaap der rechtvaardigen, vandoor, vóór die knecht komt." j Een enkele Geallieerde !eger- En als eerste was hij de poort auto hotste de leege straten doo uitgereden aanstonds gevolgd In het Noordwesten rommelde t Jou', T«u« Loof. Van Kerkvoort geschut Zware bran*® kleurden en De Bruijne. de lucht roo<1 gesproken, I De namen der straten waren in de duisternis niet te onderschei den, maar Jan Dielemanging recht op z'n doel af. Zonder een enkele keer mis te rijden, loodste hij, de wagens naar de Boomsche Menschelijkerwijs hadden ze hooi voor heel de terug reis aan boord. „Peeën en èrrepels staan er ge noeg aan de kant van de weg zei Jan terecht. „Wie weet hoe lang we nog moeten zwerven en dat 'ooi zullen we onderweg hard genoeg noodig 'ebben." Als een geboren loods had Jan Dieleman de route voor dien dag nauwkeurig op de kaart uitge kiend. „Een loods moet z'n kaart ken nen", lachte Jan tegen z'n maats, „en anders istie geen loods." Door de Hoogstraat langs de Oever, door de Kloosterstraat en de Graaf van Egmond leidde Jan de wagens over de Leopold de Wael-plaats naar de Graaf van Hoorne en de Montignystraat, vanwaar zij recht op de groote baan naar Boom afgingen. Diep-donker lag de nacht over het bevrijde Antwerpen, straatweg, waar zij de lange rechte weg naar de Rupel voor zich hadden. „Vandaag geen so'ep en geen patatten", riepen de mannen el kaar toe. Maar wat maalden zij ercm. Zij gingen op huis aan! Vrouwe Fortuna begunstigde op deze dag hun reis. De brug over de Wiel was behouden gebleven en zonder tegenslag bereikten zij Boom. Via Willebroeek en Dendermon- de kwamen zij de volgende dag in Lokeren, waar zij de karavaan aantroffen, die van Mortsel uit vrijwel dezelfde weg had gevolgd. De karavaan hebben wij in Mortsel achtergelaten, toen wij Jan Dieleman en z'n maats naar Antwerpen volgden. Wat was er inmiddels in Mortsel gebeurd?? Ko de Klerk en Jac. Haak wa ren onverrichter zake van hun speurtocht naar Antwerpen terug gekeerd. tunnel was g-esloten. Maar de menschen wilden naar huis. Zij waren het wachten beu geworden. De wagens waren ge repareerd, de paarden zoo goed als genezen en de mannen volko men uitgerust. Een heel vat met schoensmeer was er leeggesmeerd en de wa gens liepen weer, dat het een lust was. Goed, dat Ko de Klerk die Duitsche schoensmeer bewaard had. Ongewild hadden de Moffen de karavaan zoodoende nog een dienst bewezen. De kans op Duitsche luchtaanval len nam dus met de dag toe en de mannen van de karavaan waren daar niet zot van. Zoo had op Zondag 10 Septem ber de uittocht plaats. Mortsel, het gastvrije en menschlievende Mortsel, was nog in duisternis ge- huid. toen d<- -M^ns werden in- gespaihnen voor deri thuisreis. Voorbarig optimisme had som migen al tot een berekening ver- leid, hoe laat zij 's avonds thuis konden zijn Het geduld dezer ongeduldigen werd nog even op de proef ge steld....... Tot de 20e September Een koude najaarsmorgen was het, die gevolgd werd door prach- tig herfstweer. 1 Een goeie dertig wagens start ten den wordenden dag in, een niet te bepalen reisdoel tegemoet. Op Zaterdag 9 September stelde Ruim dertig Zeeuwsch-Vlamingen Ko de Klerk tevergeefs pogingen uit Zaamslag, Terneuzen en Os- in het werk een fiets te bemachti- senisse, het geheel onder leiding van Jacobus de Klerk, die de stoet opende en met een groet aan de passeerende vroege kerk gangers zijn wagen aan het rol len bracht. Langs Le vieux Dieu en Wil- rijck kiest de karavaan haar weg naar de Boomsche baan. Het is licht geworden, als de colonne dit gen om ook in de richting Den- dermonde het terrein eens te ver kennen. Men besloot daarom op de bonnefooi te vertrekken. Velen vertrouwden het nabije vliegveld ook niet. Reeds waren er tal van Engelsche jagers op geland en de werkzaamheden duidden op toenemende activiteit. kilometerslange stuk rechte weg bereikt. Massa's tanks en mili taire vrachtauto's dringen de ka ravaan hier op het fietspad. Merkwaardig weinig oorlogs schades constateeren de voerlui op deze rit- In tal van huizen is de boel kort en klein geslagen en het huisraad de straat or> Boom voorbij 'A gehouden on, dejpiara drinken en cutn gaat het verder oy. Dendermonde aan. Het brugdek is hier door granaten ernstig be schadigd geweest, maar met be kwame spoed door de Geallieer den hersteld. In Lokeren raadt men de kara vaan, niet door te rijden, omdat „den Duts" nog in Exaerde en. Moerbeke zit. Toch trekken de mannen nog een half uur verder. Dan vinden zij het genoeg voor dien dag en zoeken zij onderdak bij diverse hoeren. Ze hebben een dikke 60 kilo meter afgelegd en nu de avond valt, vinden zrj het niet^raadzaam welbewust het gevaar tegemoet te rijden De karavaan was andermaal den oorlog genaderd (Wordt vervolgd.,)

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2