GROOTE VIER GAAN HET LEEREN Britsche troepen uit Batavia vertrokken. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Nederland en Polen Pleidooi voor een Wereldorganisatie Ziekeofondsenbeslnit AUSTRALIË EN NEDERLAND GEVECHTEN UITGEBROKEN. Een complimentje! ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946. Opnieuu) o oer eenstemming Het incident te New-York De Italiaansche staatsvorm Éunissaris der Koningin i Limburg Bulgarije wenscht uitweg naar de zee Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes W*vi Bt c j'.de SiMJ oKS BRttJOJ, Wij riEBBEfJ HenI BIJ DE GRUyjER .GEZIEN, l-i IJ KOClTf SMOEP EH kOEK EN ECHJE CHOCOLADE Ebl ROODKERK KOFFIE EN OOK THEE. OOK DE CAttABONi DIE NAA\ Hij Wij Hebben Het lekker ECHT GEZIEbl HET VERTREK VAN BARON VAN AERSSEN De U.N.E.S.C.O.-Conferentie REGEERING TSALDARIS" LOOPT GEVAAR Nehroe en Singh naar Londen „LICHTE DUIZELIGHEID" OORZAAK VAN REGEERINGSNEDERLAAG Internationaal misdadiger op Schiphol aangekomen PRINS REGENT ONT VANGT HUYSMANS. Commissie- Vergaderingen der U. N. O. De klacht van India. Telefoneeren met Indië WEEKSVERWACHTING, medegedéëld door het K. N. M. I. te De Bijt, geldig tot Zaterdagavond: Tijdelijke opklaringen. Wisselende bew. met plaat selijk enkele buien. Matige, aan de kust aanv. tijdelijk krachtige wind tusschen Z. en W. Iets kouder. Redacteuren: E. L. D. J. van Oeveren- S. W. Henry. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De VrQe Zeeuw" DE VRIJE ZEEUW e 3de Jaargang No- 367. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blac 10 ct meer ZONS OP- EN ONDERGANG Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1946 Zon Maan Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 8.24 16.33 13.54 23.44 2 8.26 16.32 14.11 8 8.27 16.32 14.27 4 8.29 16.31 14.42 2.1» 5 8.30 16.31 14.59 2.40 6 8.31 16.31 15.1» 5.05 7 8.33 16.30 15.43 6.36 8 8.34 16.30 16.17 8.06 Dc vrjje Scheepvaart op ('ei! Donau. De Ministers van Buitenlarid- sohe Baken der vier grooté mo gendheden zijn Donderdagavond te New York over het meerendeel der economische clausules in de vredesverdragen tot overeenstem ming gekomen. De kwestie van vrije scheepvaart op den Donau wend practisch opgelost. De Mi nisterraad moet thans nog her stelbetalingen en vergoedingen in discussie brengen. Molotof stelde voor, dat de door hem voorgestelde verklaring van den Raad der Ministers van Bui- tenlandsehe Zaken over de Do- naokwestie in de eerste plaats de volgende bepaling zou bevatten: ,jDe scheepvaart op den Donau zal vrij zijn voor passagiers- en goederenschepen van alle staten op basis van, gelijkheid met be trekking tot haven- en vaargel- den en de bepalingen der handels- soheepvaart binnen de grenzen van de gebruikelijke handelsbe trekkingen." Roemenië is ondeugend. De overige leden van den Mi nisterraad konden zich hier in be ginsel mee vereenigen. Byrnes wilde echter, dat deze bepaling in de verdragen zelf zou worden op genomen, omdat vooral Roemenië zich schuldig maakt aan het scheppen van uitzonderingsposi tie» ten nadeele van andere sta ten. Couve de Murville (Frank rijk) wilde een duidelijker om schrijving van den term gebrui kelijke handelsbetrekkingen". Mo lotof vroeg om bedenktijd en de zaak werd naar de plaatsvervan gende Ministers verwezen ter na dere bestudeering. Daarna werd de Raad het eens over de tekst van het statuut van Triëst, die door de plaatsvervan ger na de officieuze overeen stemming van den vorigen dag werd opgestera. 27 Clausules in de vjjf vredesverdragen, betrek king hebbende op verschillende economische kwesties, zooals eisahen aan Duitschland van an dere ex-vijandelijke landen, de pe troleum- en verzekeringsrechten en de overdracht van cultureele bezettingen werden aangenomen. Zjj gingen aan het maal De Ministers werden het er over eens, dat de Roemeensche regeering zoo noodig de wetten, die discriminatie hebben gescha pen ten aanzien van de oliebezit tingen van leden der V. N., nietig Geen politieke achtergrond. James Byrnes, de Amerikaan- sche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in een brief aan Ma- noeilski, den leider van de Oökmlnsche delegatie bij de V. N., verklaard, dat volgens de op ooggetuigen verklaringen geba seerde meening van den commis saris van politie en door den Oékraanschen afgevaardigde Stadnik opgeloopen verwonding bg een schietpartij in een winkel te New-York niet, zooals Ma- noeilski vreesde, een poging met voorbedachten rade was om twee leden van de delegatie te dooden. Een demoehatische republiek. De parlementaire subcommissie voor de Italiaansche grondwet aeeft een ontwerp-artikel goed gekeurd, waarin de Italiaansche staatsvorm als volgt wordt om schreven: ,,De Italiaansche staat is een democratische republiek en heeft tot grondslag den arbeid en de •oncrete deelneming van alle arbeiders aan de economische, sociale en politieke organisatie van het land" De leider der communisten Tog- 0? telde voor, dat de Italiaan- „een democratische arbeiders" zou zijn. r jyroorstel werd met negen tef teven stemmen verworpen. Bp Koninklijk Besluit van 28 .Varember is aan Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, op zijn ver- *>ek, met ingang van 1 Januari 1947 op de meest eervolle wijze flutslag verleend als Commissaris der Koningin in Limburg, met 'dankbetuiging voor de vele en ge- wichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Met ifigang van 1 Januari 1947 is benoemd tot Commissaris der Koningin jn Limburg: Mr. Dr. F. J. M. A. H, Houben te 's-Graven- hage. Mr. Francois, Joseph, Marie, Axtne, Hubert Houben is 48 jaar eud. Hij is op 23 Mei 1898 te Woudrichem (N.-Br.) uit Lim- burgsche ouders geboren. moet verklaren. Men werd het niet eens over de prijzen, die de Roemeensche regeering aan bui tenlandsche oliemaatschappijen moet betalen. Toen de Raad op het punt stond over te gaan tot bespreking van de herstelbetalingen., herinnerde Byrnes er aan, dat het „thanks- givingday" was (dankdag in de V. S. op deai laatsten Donderdag in November) en dat de directie van het hotel twee „turkey"" (kalkoenen) voor de afgevaardig den had laten bereiden. Molotof merkte glimlachend op, dat niet „Turkey" (Turkije),, maar herstel betalingen het volgende punt van de agenda vormde. Hij was het er echter mee eens de zitting te ver dagen en zich naar de eetzaal te hegeven. Vrijdagavond zou de Raad de door de plaatsvervangende Minis ters opgestelde lijst van nog niet afgehandelde aangelegenheden in alle vredesverdragen bespreken. Tijdens de behandeling van. de Indische klacht over dis criminatie in de Unie van Zuid-Afrika door de politieke en juridische commissie maakte de Indische afge vaardigde mevr. Via Laksjmi Pandit het volgende „com pliment" aan het adres van Sir Hartley Shawcross, die het Zuid-Afrikaansche stand punt ondersteunde: ,,Ik bewonder Sir Hartley om zijn schitterende kunst van standpuntverwisselen. Nog maar kort geleden werd hij een internationale be roemdheid als hoofd-aankla- ger te Neurenberg; thans treedt hij op als verdediger in dezelfde zaak." UITVOERINGSBESCHIKKING INKOMSTENBELASTING. In de Staatscourant van Don derdag is opgenomen de achtste Uitvoeringsbeschikking Inkom stenbelasting 1941. Kegeer ingsverkla ring vai Dimitrof. Dimitrof, de Bulgaarsche com munistenleider, heeft Donderdag zijn regeering aan het Bulgaar sche parlement voorgesteld, Hij herinnerde er in zijn regee- ringsverklaring aan, dat Bulgarije den terugkeer van Westel. Thra- cië, ter verkrijging van een na tuurlijken uitweg naar de zee, eischt. Bulgarije beschouwt de vriendschap met de Sovjet-Unie als den hoeksteen van zijn buiten landsche politiek en zal anderzijds alle pogingen in het werk stellen om te komen tot normale betrek kingen met üe Vereenigde Staten en Groot-iBrittannië. De betrek kingen met Joego-Slavië en Roe menië zijn uitstekend, aldus Dimitrof, en het Bulgaarsche volk is bezield van de beste bedoelin gen ten opzichte van het Griek- sche volk. Scheiding van kerk en' staat is noodzakelijk voor de versterking van het nationaal karakter van de kerk in Bulgarije verklaarde Dimitrof verder. Hij [kondigde vervolgens een econo mische tweejarenplan aan en ver klaarde, dat de regeering zal streven naar eïimineering van parasiteerend kapitaal, coördina tie van het paticulier initiatief en de coöperatieve beweging en het onder staatsbeheer brengen van de nationale economie, onder door ondervinding wenschelijk geble ken voorbehoud. De buitenland sche handel zal bevorderd worden. Handels- en betalingsover eenkomst gesloten. In den loop van deze maand werden te 's-Graverihage tusschen een Nederlandsche- en een Pool- sche delegatie besprekingen ge voerd, teneinde te geraken tot een hernieuwing van de handelsbe trekkingen tusschen beide landen. De Poolsche delegatie stond onder leiding van den heer Dr. A. Rose, voormalig staatssecretaris voor de Poolsche industrie, terwijl de heer D. P. Spierenburg, direc teur van de buitenlandsche econo mische betrekkingen, als voorzit ter van de Nederlandsche delega tie optrad. Deze besprekingen zjjn op 27 November j.l. geëindigd met het parafeeren van een overeenkomst, die voorziet in wederzijdsche goe derenleveranties en voorts het betalingsverkeer tusschen de be trokken landen regelt. De overeenkomst zal, naar voorzien wordt, op 1 Januari 1947 van kracht worden, nadat zoowel d# Poolsche regeering als de Nederlandsche regeering him goedkeuring hebben verleend. Hj.K.H. Prinses Juliana be zoekt de Jaarvergadering. H. K. H. Prinses Juliana be zocht de algemeene ledenverga dering van de federatie van Chris telijke vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, welke ge houden werd in de zaal van Brinkman te Haarlem. Mevr. C. J. Sickesz-Snijder uit Terneuzen, die de bijeenkomst leidde, herdacht in haar openings woord, de overleden voorzitster mevr. A. van Reijgersberg-Ver- sluijs. Op de bestuursverkiezing werd f*a mevr. Sickesz-S'nijder tot presi dente gekozen, rhevr. C. Quarles geb. Baronesse van Heemstra uit Arnhem, en Baronesse van den Borch tot Verwolde-Maris uit Gel- dermalsen werden tot vice-presi- denten benoemd. Terwijl als lid van het dagelijksch bestuur werd gekozen mevr. I. Mostert-Gende- laar uit Alkmaar. Enkele minuten na de pauze verscheen H.K.H. Prinses Juliana, vergezeld van Haar particuliere secretaresse mej. Mr. H. A. Snet- ter, in de vergadering. Met enkele hartelijke woorden heette de pre sidente H.K.H. Prinses Juliana, die Beschermvrouwe van de fede ratie is, welkom, waarna de Prin ses zich met de bestuursleden on derhield. Na de pauze las mej. W. Bar- ger, algemeen secretaresse, het jaarverslag voor, dat ruim een uur in beslag nam. („De Nederlander".) Dr. Evatt, Australisch Minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft in het Parlement verklaard niet te weten of Baron van Aers- sen, de Nederlandsche Gezant in Australië, door zijn regeering was teruggeroepen. Dit zeide hjj in antwoord op een vraag van den leider der oppositie, Eric Harri son, of Baron van Aerssen was teruggeroepen in verhand met de Australische politiek ten aanzien van Nederlandsch-Indië esn den boycott der havenarbeiders. „Wil de Minister, teneinde onze diplomatieke betrekkingen met andere landen te handhaven, de leiding van de buitenlandsche politiek uit de handen der haven arbeiders overnemen?", zoo luid de Harrisons vraag. Baron van Aerssen had, zoo zeide Dr. Evatt, voor zijn vertrek nog een bezoek aan den Premier Chifley en hem gebracht. Niets had er op gewezen, dat de Gezant door zijn regeering teruggeroepen werd. De betrekkingen van Baron van Aerssen met de Australische regeering in een tijd van groote moeilijkheden waren voortreffelijk geweest. Indien de Nederlandsche regeering besloten had Baron van Aerssen een an dere post te geven, dan had dit De veSrjS^Sfl» tot toelating. In de Donderdag te Parijs ge houden bijeenkomst van de sub commissie der U.N.E.S.C.O. voor administratie, financiën en bui tenlandsche betrekkingen heeft Walter Kotschnigg (V. S.) er voor gepleit, dat de U.N.E.S.C.O. een wereldorganisatie moet wor den en zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat op het oogen- blik de behandeling van alle ver zoeken om toelating tot het lid maatschap vertraging ondervindt, doordat deze naar den economi- schen en socialen raad der V. N worden verwezen. Kotschnigg acht het van het grootste belang, dat alle landen met democratische constituties zoo spoedig mogelijk lid van de U.N.E.S.C.O. worden. Jean Tho mas (Frankrijk) gaf als de mee ning van zichzelf cn van het secretariaat der U.N.E.S.C.O., waar hij assistent-secretaris van is, dat elk land in staat moet zijn lid te worden. Herstelbetaling voor cultureele verliezen. De commissie voor herstel en wederopbouw heeft een resolutie aangenomen, inhoudende, dat bij het opstellen van de uiteindelijke tekst van de vredesverdragen met de voormalige vijandelijke landen een clausule wordt toegevoegd waarin herstelbetaling voor cultu reele verliezen wordt geëischt. In de subcommissie voor sociaal, wetenschappelijk, filosofisch en humanistisch onderzoek vroeg de Fransche afgevaardigde om een uitgebreide bestudeering van de wereldbeschavingan en van alle verschillen om internationaal tot een beter wederzijdsch begrip te komen. Het dagelijksch bestuur kwam voor de vierde maal in drie dagen bijeen om de politiek van de U.N. E.S C.O. en de benoeming van den directeur-generaal te bespreken. volgens Dr. Evatt niets te maken met de kwesties, door den heer Harrison genoemd. Geen goederen voor Neder landers op Java! .Er ontstond een wonderlijke situatie, toen in Freinantle Nederlandsche schepen voor In donesië moesten worden geladen. Groote ladingen, waaronder ver schillende van meer dan 2000 ton, waren in déze plaats gearriveerd. De goederen waren in de Ooste lijke staten door vakvereenigings- arbeiders vervaardigd, naar de kaden gebracht en ingeladen door havenarbeiders en vervoerd in een schip, waarvan de bemanning tot de vakvereeniging van zeelieden behoorde. Te Fremahtle werden de goederen uitgeladen door bij de vakvereeniging aangesloten Idokwerkers en naar de pakhuizen gebracht. Toen echter de Neder landsche schepen moesten worden geladen, besloot de vakvereeni ging van dokwerkers: „Geen goe deren voor de Nederlanders op Java". Dè Nederlandsche beman ning nam dit werk echter .over, waardoor aan de dokwerkers een loon van 20 pond per dag per ploeg ontging. Baron Van Aerssen niet teruggeroepen In verhand met berichten om trent de vragen van den oppositie leider Eric Harrison in het Australische Parlement over het vertrek van don Nederlandschen Gezant in Ahstralië, deelt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat Baron van Aers sen niet is teruggeroepen. Hij verblijft in Nederland voor be sprekingen met de Regeering en zal naar Canberra terugkeeren, wanneer deze zijn beëindigd. Volgens Indonesische bron zijn in het gebied 24 km ten Z.O. van Batavia wederom gevechten tus schen Nederlandsche en Indone sische troepen uitgebroken. Ook hebben na ontschepingen in het havengebied van Batavia gevech ten plaats gehad. Indonesische verloven ingetrokken. Het Republikeinsch-Indonesische persbureau Antara deelt mede, dat officieel is hekend gemaakt, dat alle Indonesische militaire verloven met ingang van 27 Nov. zijn ingetrokken. Volgens ge noemd persbureau houdt dit ver band met den gespannen toestand aan alle fronten, hetgeen het ge volg is van het mislukken der conferentie tot vaststelling van de demarcatielijn. Volgens een ander bericht van dit Indonesisch persbureau is uit gezaghebbende bron vernomen, dat op het oogenblik een ontwerp voor uitbreiding van de stad Jog jakarta wordt bestudeerd. Dit houdt verband met de mogelijk heid, dat deze stad definitief de hoofdstad van de republiek Indo nesië zal worden. Het vertrek der Britsche troepen. Volgens een verklaring, uitge geven door het hoofdkwartier van het S.E.A.C., zijn de laatste Brit sche troepen Vrijdag uit Batavia vertrokken. Slechts een staf van ongeveer 20 personen, ter regis tratie van schadevengoedings- eischen en van graven, en verbin dingsofficieren van leger, marine en luchtmacht blijven achter. Brief aan Dr. Van Mook. Op 26 dezer hebben de „ver bonden politieke partijen" (n.l. de Christ. Staatkundige Partij; Eén- heidsgroep; Groep Mr. Mas Sla- met; Indische Katholieke Volks partij Perkoempoelan Bangsa Maloekoe-Bandoeng; Persatoean Timoer Besar; Vereeniging van de Groote Oost en de Vaderland- sche Club) een brief aan den Lt.-Gouv.-Gen. gezonden, waarin verzocht wordt te mogen ver nemen, of en zoo ja, waar en wanneer vermoedelijk de Rijks conferentie, waarin volgens vroe- Enkele gebieden gezuiverd Generaal Georgoelis, opperbe velhebber van het tweede Griek- sche legercorps, die een inspectie tocht door de gebieden Kozani en Grevena in West-Macedonië heeft gemaakt, heeft verklaard, dat deze van guerillastrijdkrachten zijn gezuiverd. De activiteit langs de Grieksch- Albaneesche grens is slechts van plaatselijke beteekenis, aldus Ge orgoelis. Vorming van Coalitiekabinet geëischt. Afgevaardigden van de volks partij in Griekenland hebben een „protocol" doen circuleeren, waar in de vorming van een coalitie kabinet wordt geëischt en ge dreigd wordt met een motie van wantrouwen tegen de Royalisti sche regeering van Tsaldaris. Naar verluidt zal het. „proto col" den Koning worden aange boden als bewijs van het ontbre ken van een parlementaire meer derheid voor de huidige regeering. De actie staat onder leiding van Georges Stratos, destijds Minister in het kabinet van Papaghi Tsal daris, een oom van Constantin Tsaldaris. De actie wordt ge steund door Spiros Markesinis, die beschouwd werd als de verte genwoordiger van Koning George, toen deze in balingschap was. Elk oogenblik kan thans een nieuwe regeerings-crisis optreden. Tsaldaris, aldus werd van be voegde zijde medegedeeld, heeft Donderdagavond stappen gedaan bij den Liberalen leider Sofoelis. Hij zou pogen samenwerking tot stand te brengen tusschen de Li beralen en de Volkspartij in een nieuwe regeering onder leiding van Sofoelis zelf. Deze pogingen zouden gefaald hebben, daar So foelis afkondiging van volledige amnestie, tot herstel van orde en rust zou eischen. Naar verluidt zou de huidige politftke situatie Vrijdagavond in een buitengewone kabinetszit ting besproken worden. Pandit Jawaharlal Nehroe, vice- president van de regeering van India, en Sardar Baldef Singh, de Minister van Defensie van In dia hebben thans de uitnoodiging om tezamen met den Onderkonihg en de delegatie van de Moslem Liga naar Londen te komen, aan vaard. aldus meldt radio New- Delhi. Nehroe vertegenwoordigt de congres-partij, Singh de Sikjs. Het gezelschap zou Zondagmor gen aanstaande uit Karatsji ver trekken. Reuter meldt nader, dat het thans zeker is, dat Nehroe en Singh met den Onderkoning. Lord Waved, en de vertegenwoordigers der Moslem Liga naar Londen zullen gaan. Sardar Vallabhai Patel, het an dere uitgenoodigde lid der Con gres-partij, heeft besloten niet te gaan. Een internationaal misdadiger is Vrijdagmiddag op Schiphol aangekomen. Op comfortabele wijze heeft hij zijn reis naar de gevangenschap ondernomen, n.1. per K.L.M. Constellation „Fries land", die hem in Curasao aan boord heeft genomen. Het is de 23-jarige Belg Jongbloed, die on der de hoede van de Vreemdelin gendienst van de 'Amsterdamsche recherche is gesteld en die ook reeds door de Belgische recher che wordt gezocht. Zijn activiteit strekte hij o.a. uit tot Venezuela. De Prins Regent van België heeft den eersten Minister, Ca- mille Huysmans, in audiëntie ontvangen. BELGISCH COMMENTAAR. De in Brussel en Antwerpen verschijnende ochtendbladen com- mentarieeren alle de bewogen Senaatszitting van Donderdag tij dens welke de Regeering in den Senaat in de minderheid werd gesteld doch weigerde af te treden. De Katholieke Nieuwe Stan daard schrijft onder het opschrift; „Begin van dictatuur": Deze stemming in den Senaat heeft groote politieke beteekenis. De heer Huysmans wil nu regeeren met zijn eene stem meerderheid in den Senaat. Of de leden van die meerderheid aanwezig zijn of niet. Hij heeft zijn stem en dit acht hij voldoende om zijn bewind te bestendigen. De afwezige leden beschouwt hij eigenmachtig als „ja-stemmers". Wat de oppositie ook doet, hoe de stemmingen ook mogen uitvallen, de Regeering zal blijven. Een dergelijke opvatting getuigt van een mentaliteit, die niet te overziene gevaren voor onze instellingen meebrengt. De C.V.P.-Senatoren hebben hierop het juiste antwoord gegeven. HET LAND BEU VAN HUYSMANS? De pen" Kath. „Gazet van Antwer- schrijft onder het hoofd: „En toch legeeringscrisis": De heer Stuye heqft getoond een man te zijn, die weet te handelen op het juiste oogeniblik. Het land is beu .geworden van de grillen van den heer Huysmans, wij begrijpen dat hij den nederlaag van Ant werpen „nog niet heeft verteerd" doch wij hopen dat er eindelijk eens mensehen gevonden zullen worden, die hem aan het ver stand zullen brengen, dat zijn va- cantiewerk is volbracht. Het Socialistische blad ,,Le Peuple" brenrt een stil verwijt aan den heer pierickx (Liberaal) die door zijn fwezigheid als ge volg van eei, iehte duizeligheid, de oorzaak is geweest van de Re- geeringsmindefheid bij de stem ming van Donderdag. Het blad wijst er op, dat de heer Dierickx Donderdag nog uit naam van zijn fractie had verklaard, dat de be grooting voor den wederopbouw te zuilen goedkeuren. Keurt de heer Dierickx deze begrooting misschien persoonlijk af?, zoo vraagt het blad, in ieder geval, zoo gaat „Le Peuple" voort, rechtvaardigt de toevallige afwe zigheid van een Senaatslid nog geen Regeeringscrisis en de Se naat behoort dan ook in de ge legenheid te worden gesteld zich nogmaals over de onderhavige begrooting uit te spreken. gere regeeringsverklaringeu de betrekkingen tusschen de samen stellende deelen van het Konink rijk zullen worden geregeld. aal zal worden nagekomen. De partijen wenschen voorts gaarne te vernemen, welke waar- horgen zijn of zullen zijn, opdat artikel 5 lid 2 van de ontwerp overeenkomst naar letter «n geest zal worden nagekomen. Op denzelfden datum hebben de „Verhonden Politieke Partijen' aan den premier en de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin zq met vooropstelling van het recht van zelfbeschikking de ontwerp overeenkomst qualiflceeren als een totale politieke, sociale, cul tureele en economische losmaking waarbij de rechten van de min derheden niet zouden worden ge waarborgd. „Het uitgesproken optimisms van de Commissie-Generaal is vol komen onbegrijpelijk". In de gezamenlijke bijeenkomst van de politieke en juridische commissie der V. N. heeft Bil Hartley Shawcross. de Engelsche procureur-generaal, er op aange drongen om met algemeene stem men te besluiten, het internatio naal hof van justitie om advies te vragen over de juridische zijde van India's klacht over de behan deling van Indiërs in Zuid-Afrika. Charles Fahy (V. S.) viel hem hierin bij. Dr. Wellington Koo (China)" stelde voor een kleine subcommissie te vormen, waarin afgevaardigden van India en Zuid- Afrika zitting zouden moeten hebben, om de verschillende oor- stellen te bestudeeren en een ont werpresolutie op te stellen, waar in de basis gelegd wordt voor her vatting van de onderhandelingen tusschen India en Züid-Afrika Manoeilski (Oekraïne) verzette zich tegen dit voorstel en wilde 6e kwestie op staanden voet behan deld zien. Een voorstel «Ier V. S. De V. S. dienen een motie in om aan de algemeene vergadering voor te stellen, nogmaals Eufd- Afrika uit te noodigen om een ontwerpbeheersovereenkomst voor Zuid-West-Afrika in te dienen De Cubaansche afgevaardigde deelde vervolgens mee, dat zijn delegatie in overleg met de Sovjet-Unie er: India het eens was geworden over een gezamenlijke resolutie, vol gens welke het verzoek tot d« algemeene vergadering wordt ge richt om het Zuid-Afrikaansche voorstel voor inlijving van Zuid- West-Afrika verwerpen en Zuid-Afrika om indiening van eer, ontwerpovereenkomst te ver®ce - ken. Beschuldiging tegen Engeland. Tijdens het debat over de inter nationale vluchtelingen-organisa tie in de sociale commissie, be schuldigde de Oekraïnsehe afge vaardigde, Medved, Engeland; dat het een divisie van 12.000 Quia ling-Oekraïners in Noord-Italië subsidieert, De Britsche gedelegeerde, Ber wick, antwoordde, dat deee «aak irrelevant is. Hij werd gesteund door mevr. Roosevelt, «He aelde. dat in de kwestie der oorlogsmis dadigers reeds door de ontwerp constitutie van de vluchtelingen organisatie was voorzien, soodat voor een nieuw Sovjet-amende ment, om alle militaire eenheden, die Hitier hadden gesteund en aHe personen, die de regeeringen van hun eigen landen vijandig gezind zijn uit te sluiten van den hulp der vluchtelingenorganisatie Ter worpen. De radiotelefoonverbinding met Nederlandsch-Indië zal dit jaar op de heide Kerstdagen en op 1 Januari a.s. gesloten zijn. EERSTE KAMER. Verschenen fs het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot toe passing van het Ziekenfondabe- sluit voor personen, die, ingevolge het bepaalde in de artikelen la en lb van het Kon. Besluit van 28 Januari 1931 verzekerd »jjn krachtens de Ziektewet. Bij de overweging van dit wets ontwerp in de Afdeelingen dier Kamer merkten enkele leden op, dat, hoewel de kraamgelduitkee- rlng in de Ziektewet is geregeld, en met het onderhavige ontwerp van wet dus geen direct verband houdt, het feit, dat bg de behan deling van dit ontwerp in de 2de Kamer de kraamuitkeering is be sproken, hun aanleiding gaf te dezer plaatse te doen blijken van hun bezwaar tegen de omstandig heid, dat ongehuwde moeders, die niet in loondienst zijn, en dus bui ten de Ziektewet vallen, niet voor uitkeering van kraamgeld, q. verstrekking van 'n goede kraam- verzorging in aanmerking Bullen komen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1