Het Britsche compromis-voorstel Reactie op de Nederlandsche eischen Bfi ancze Bö-rtntyi DE COMMISSIE-GENERAAL IN NEDERLAND TERUG HET JOODSCHE VRAAGSTUK DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946. DE VERGADERINGEN DER U.N.O. Sovjet-Rusland, heeft geen bezwaar Schermerhorn en De Boer arriveerden op Schiphol Attlee over demobilisatie Piloot over het Dakota ongeluk ..HELLESCHIP" MET 4000 EMIGRANTEN De troepenuitzending naar Indonesië UIT DUITSCHLAND Duitschers willen een „duurzame" vrede De besprekingen der Groote Vier krijqen we Libanon gekant tegen „Groot-Syrië" Groeten aan zeevarenden^ WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond Onbestendig weer. Zwaar bewolkt met nu en dan eenigen regen en enkele tijd! opklaringen, veranderlij ken wind, aanvankelijk iets zachter, later weer iets kouder. BE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 365. AdverteVitieor'ls: per mm 10 ct.minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 cU meer Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Nadat j.l. Zondag Max van Poll uit Indonesië naar Nederland was teruggekeerd, arriveerden Dins dagavond om 18.30 uur de twee andere leden van de Commissie- Generaal op het vliegveld Schip hol bij Amsterdam. Een groot aantal journalisten, persfotografen, radioreporters en filmoperateurs waren in de doua neloods aanwezig om de terug- keerende leden der -Commissie te begroeten. Voorts waren er vertegenwoor digers van de P. v. d. A., de Ver- eenlging Nederland-Indonesië en de Perhimpoenan Indonesia. Namens de vereeniging Neder land-Indonesië spelde Mr. G. J. van Heuven Goedhart, Prof. Schermerhorn een embleem op de borst, voorstellende de eenheid tusschen Nederland en Indonesië. Ook voor de andere leden der Commissie-Generaal overhandigde Mr. Van Heuven Goedhart speld jes aan den leider der delegatie. Spoedige terugkeer naar Indonesië Do douaneloods was in een waar slagveld herschapen. Drom men journalisten verdrongen zich om de commissarissen, fotografen en radioverslaggevers betwistten elkaar den voorrang om de aan dacht van de leden der Commis sie tot zich te trekken. Zoowel Prof. Schermerhorn als de heer De Boer zagen er zeer vermoeid uit na de lange reis, die nog door het oponthoud, meer inspan ning heeft geëischt. Het is dan ook geen wonder, dat geen der leden neiging vertoonde veel te zeggen. Prof. Schermerhorn ver- De Australisch commentaar. „Brisbane Oouriermail" schrijft in een commentaar op de Nederlandsch-Indonesische over éénkomst: „Australië kan slechts een po litiek voeren jegens Nederlanders en Indonsiërs en wel die van een goeden buur, die vrede tusschen beide volken wenscht te zien. On bekrompen Nederlanders besef fen, dat de op een hoog cultureel peil staande volken van Indone sië op weg naar zelfbestuur zijn. Intelligente en hoogstaande Indo nesiërs beseffen, dat Nederland- sche steun nog noodig is. Wan neer de Nederlanders en de Indo nesiërs een dergelijk nieuw deel genootschap kunnen aangaan en zonder moeilijkheden de industrie kunnen vestigen en een voorspoe- digen handel met de overige we reld kur.en drijven, zal Australië reden hebben zich aan zijn Noor delijken grens veiliger te voelen en nieuwe hoop koesteren ten aanzien van de ontwikkeling van den wederzijdschen handel. i Verklaring in het Lagerhuis. In een verklaring in het Lager huis over demobilisatie zeide Att lee, dat eén snelle oplossing van het vraagstuk niet geheel in de macht der' regeering lag. Het geringere tempo van demobilisatie was te wijten aan het geringere tempo voor'het afdoen van vre desverdragen e.d. Men was van meening, dat tegen eind 1947 allen, die vóór 1 Juni 1944 waren opgeroepen, uit den militairen dienst ontslagen zouden zijn. Tegen het eind van dit jaar zou den 4.300.000 mannen en vrouwen van de 5.100.000, die op Ve-day in dienst wareh, gedemobiliseerd zijn. Tenslotte ontkende Attlee de bewering, dat „een kolossale fout" zou zijn gemaakt door het maximum voor demobilisatie te laag te stellen en vervolgens te wijzigen. Na Dinsdag een operatie te hebben ondergaan, heeft de ge zagvoerder van de in de Alpen verongelukte Dakota, Ralph Tate, Verklaard, dat het ongeluk te wij ten was aan den buitengewoon sterken wind en 'h onklaar raken van het radio-compas, dat de po sitie van het vliegtuig ten Westen van Genève opgaf, terwijl het er bijna pal ten Oosten van was. De „met geluk" volbrachte lan- ,ding schreef Tate toe aan zijn lange vliegerervaring in het Hi- malaja-gebied. Het vliegtuig bleek bijna geheel onbeschadigd. Indien de accu's voor den radio zender de landing niet hadden overleefd, zou het vliegtuig waar schijnlijk nooit zijn gevonden. telde onder het nuttigen van een sandwich jets over de réis zelf, maar liet zich over zijn missie met geen enkel woord uit. Op de vraag van een A.N.P.-verslag- gever of hij weer spoedig naar Indonesië zou vertrekken, ant woordde Prof. Schermerhorn, dat het wel te verwachten is. Zijn echtgenoote is in* Indonesië ge bleven. De heer De Boer meent, dat hij eerst over eenige maanden een positief oordeel zal kunnen geven over de prestaties der republi- keinsche leiders. Hij wilde uit den aard der zaak slechts weinig hierover zeggen, maar gaf op een vraag toe, dat zich in de laatste vijf jaren een opmerkelijke veran dering doet constateeren. In antwoord op een vraag van den heer Vorrink heeft de Mi nister van Oorlog, de heer Fie- yea. Woensdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het schema der troepenzen- dingen naar Indonesië zich zal moeten aanpassen aan de ont wikkeling der omstandigheden. Tot zyn leedwezen had de Minis ter geconstateerd, dat ondanks 'het bestand de toestand nog vrijwel hetzelfde is als voordien. Van een vermindering kan in deze omstandigheden voorloopig geen sprake zijn, hoewel hij het overleg met de Commissie Gene raal moet afwachten. Joodsche emigranten aan boord, van het 2000 ton metende schip Lotsjita, dat Woensdagmiddag in de haven van Haifa is aangeko men, hebben Britsche troepen, die aan boord van het schip trachtten te komen, met een hagelbui van blikken en stokken verdreven. \Vier salvo's uit machinegeweren werden over de hoofden der emi granten afgevuurd. Dinsdag hebben 60.000 Joden te Haifa gedurende 90 minuten het werk neergelegd als protest tegen de- weigering van de Pa- lestijnsche regeering de 4000 ille gale immigranten van het „Helle- schip" Lochita aan land te laten gaan. Behalve de demonstraties van enkele duizenden in de stra ten is de proteststaking kalm verloopen. Ook de debarkatie van de op varenden van de Lochita, die naar Cyprus zullen worden overge bracht, verliep rustig, nadat eerst enkele incidenten waren voorge komen, waarhij een twintigtal im migranten overboord sprongen op de sleepbooten. Een tiental Engelschen werd gewond, toen zij van het schip af met blikken voedsel en planken werden bestookt. Toen de politie het schip door zocht, was er geen spoor van be manning en kapitein te vinden. Men neemt aan, dat het schip was bemand docr immigranten zelf, die hiervoor een speciale „opleiding" hadden gekregen. Arbeidersbond vraagt bemiddeling. De algemeene bond van Jood- Een laatste poging? Byrnes, de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, en zijn Britschen collega Be vin hebben Dinsdag tweemaal een onderhoud gehad. Nadr men meent te weten waren 'de kwes ties van het recht van veto en iDuitschland het onderwerp der besprekingeh. De algemeene indruk van waar nemers is, dat de Ministers van Buitenlandsche Zaken door mid del van geheime besprekingen>een laatste poging aanwenden om de tot nu toe onoplosbare problemen te regelen. Men ziet in MolotoPs acceptatie van de clausule inzake „menschelijke rechten" vervat in artikel 9 van het statuut van Triëst, een aanwijzing, dat nog meer wederzijdsche concessies kunnen worden verwacht. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook 3) 49-4 alg. 100 gr. suikerwerk 49-5 alg. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten KI>, KE 612 (Strook 3) 50-7 alg. 100 gr. suikerwerk 50-3D res. 250 gr. zachte zeep 50-3E res. 500 gr. zachte zeep Tabakskaarten: T 2 rants, tabaksartikelen Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 29 Nov. a.s. worden gekocht. Op de bonnen T 60 tabak zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaretten tenminste één rantsoen cigaretten vervaard'gd uit Zuid- Amerikaansche tabak, geleverd worden. sehe arbeiders te Jeruzalem heeft in een telegram aan Greech Jo nes, den Engelschen Minister van Koloniën, verzocht, de 4000 Jood sche immigranten van de Lochi ta, die Dinsdag te Haïfa zijn aan gekomen, Palestina binnen te laten. In een tweede telegram van dezen bond, die aangesloten is bij den wereldbond van vakvereeni- gingen, wordt aan William Green, den leider van de A.F.L. (Ame rican Federation of Labour) ver zocht, al zijn invloed bij de En- gelsche Labourregeering te willen aanwenden „om een menschelij- ken daad van goeden wille te ver richten en deze ongelukkigen Palestina te laten binnen gaan." Dr. Strieker, Minister van Ver keer van den Duitschen staat NoordrijnlandWestfalen, beeft een open brief tot den Nederland- schep Minister-president gericht, in welke brief wordt betoogd, dat de Nederlandsche aanspraken op Duitseh grondgebied voor Neder land geen voordeel zouden ople veren doch een ernstige belemme ring zouden vormen voor de ont wikkeling van betrekkingen van goede nabuurschap tusschen de twee landen, aldus meldt de onder Britsche controle staande Duit- sche Nieuwsdienst. Dr. Strieker zegt in zijn brief: „Het Duitsehe volk weet, dat Duitschland het Nederlandsche volk compensatie moet aanbieden voor de toegebrachte schade en is bereid de gevolgen te aanvaarden. Een economisch en politiek ge zond Duitschland zou in staat zijn Nederland te voorzien van wat het voor den wederopbouw noodig heeft. Laat een einde komen aan het tijdperk van ellende' en bloed en betreedt den weg van het ver trouwen. Eischt alleen schade- Vergoedingen op economisch ge bied en help ons een durenden vrede tusschen onze volkeren te vestigen." De Nederlandsche eischen zijn ook ter sprake gekomen op de eerste bijeenkomst van het kabi net van den staat Neder-Saksen te Hannover. Een geheim leger? Radio Moskou heeft een be richt aangehaald uit d«f „Prawda" Dinsdagavond is in de politieke, commissie het debat over het Sow jet-Russische voorstel tot op gave van Geallieerde troepen sterkte voortgezet. Dr. José Arce (Argentinië) nam als eerste spreker het woord. Toen de vergadering begon, werd hekend gemaakt, dat de Amerikaansche delegatie beslo ten had, het Britsche voorstel om inlichtingen over de'troepentelling te laten vecifieeren, niet te onder steunen. Wel besloot de Ameri kaansche delegatie om het Brit sche voorstel, waarbij de troepen telling zoowel voor troepen in het binnen- als buitenland zou gelden, te steunen. Dr. Arce deelde mede, zich te zullen onthouden van stemming over het Sowjet-Russische voor stel tot opgave van troepensterk te in vijandelijke en niet-vijande- lijke landen. Dr. Arce was van meening, dat de geheele kwestie verbonden was met die van de ontwapening en stelde-voor, den Veiligheidsraad aan te bevelen een systeem voor de regeling en de gezamenlijke vermindering der bewapening te bestudeeren. Alle leden-staten zouden moeten wor den uitgenoodigd om gegevens te verschaffen over aantal en soort van legers binnen en buiten hun grenzen. v Molotof aan het woord. Molotof die hierna aan h'et woord kwam, verklaarde, dat in lichtingen over troepen in marine - en luchtbases van het grootste be lang waren. Hij zeide, dat slechts twee landen, n.l. San Salvador en Argentinië bezwaren hadden tegen de troepentellingen. Molotof deelde mede. dat de Sowjet-Russische delegatie geen bezwaar maakte tegen het Brit sche compromis-voorstel, waarhij alle le.den der V. N. tegen 1 Jan. een rapport zouden indienen in zake troepen en bases in het bui tenland en troepen en militaire formaties in het binnenland. Hij diende een aanvullend voorstel in, volgens hetwelk den Veiligheids raad inlichtingen zouden moeten worden verstrekt over de sterkte van troepen en bewapening in het binnenland, wanneer de raad het voorstel tot algemeene ver mindering van bewapening zou bestudeeren. Ook had de Sovjet- Russische delegatie het Ameri kaansche voprstel tot het ver- waarin wordt beweerd, 'dat Enge land bezig is een geheim Duitseh leger, genaamd de „Zwarte Reichswehr", op te richten. De Berlijnsche correspondent van de „Prawda" seint, dat de Britten, in tegenstelling met de beloften den Geallieerden bestuursraad, de Duitsehe legergroepen niet ont bonden hebben, maar dat zij zelfs, volgens inlichtingen van bevoegde zijde, zekere speciale militaire afdeelingen aan het inrichten zou den zijn, waaronder de zooge naamde „Zwarte Reichswehr." Het parlement van Libanon heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waar in het zijn afkeuring betuigt over de gemelde plannen van Trans- Jordanië om een „Groo't-iSyrië" te stichten, waar Libanon, Syrië, Trans-Jórdanië en Palestina toe zouden behooren. In de resolutie, die'door Alfred Naccacbe, ex-president van de republiek, is voorgesteld, wordt aan de regeering verzocht, de meening van het parlement aan Transjordanië over te brengen. Daeb Salam. de waarnemend mi nister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat Syrië bij den minister van buitenlandsche za ken van Transjordanië over de verklaringen 'van dit land een protest had ingevend en door Libanon en de andere staten werd ondersteund. strekken van gegevens betreffen de Geallieerde troepen in voor malige vijandelijke landen aan vaard. Molotof was van meening. dat de kwestie van het verstrek ken van gegevens over troepen in het binnenland hij de beptudee- ring van de algemeene vermin dering der bewapening zou moe ten worden besproken. Ook opgave der •oorten wapenen. „Indien", aldus Molotof, „de kwestie van troepentelling en het probleem van de ontwapening als een- geheel moeten worden be schouwd, moet opgave verstrekt worden, niet alleen van het totaal-aantal troepen in dienst en militaire formaties, maar ook van de verschillende soorten wa penen in ieder land, dus ook van wapens met straalaandrijving, atoomwapenen e.a. Wij weten, dat er steeds meer soorten wapens zich ontwikkelen. De kwestie moet niet in die mate uitgebreid worden, dat er een tweede pro bleem in schuil gaat. Wij zijn van meening, dat de kwestie van troe pen op vreemd grondgebied een afgesloten geheel vormt en de be handeling ervan geen uitstel gedoogt. De kwestie van de algemeene vermindering der bewapening zal zeer veel tijd en moeite vergen. Het zou misschien een fout zijn om gegevens over troepen op vreemd grondgebied pas in te dienen, wanneer het probleem van de algemeene vermindering der bewapening bestudeerd wordt. Molotof stelde voor gegevens over troepen- van leden-staten gelegerd op gebied van andere leden-staten tegen 1 Januari 1947 bij den Veiligheidsraad in te die nen. Het Amerikaansche standpunt. De Amerikaansche senator Tom Connally zeide, dat de V. S. niet stonden op verificatie van troe penstellingen, maar wel op veri ficatie van opgaven over alle legeronderdeelen in 't kader van de kwestie van algemeen vermin dering der bewapening. Nogmaals drong hij aan op het vragen van rapporten ovei troepen in het eigen land. Hij zeide, dat deze' kwestie geen uitstel gedoogde. Connally wilde „de grootere en meer belangrijke kwestie van algemeene ontwapening" niet uit stellen. „Verificatie veroorzaakt geen vertraging*'. Philip Noel Baker (Groot- Brittannië) zeide o.m.„Wij zjjn het eens met Molotof, dat een opgave van het aantal troepen zonder een opgave der bewape ning van zeer betrekkelijke waai de is en dat de bewapening en niet de soldaten de hoofdzaak is. Zijn wij bereid om dergelijke in lichtingen nu te geven? Natuur lijk niet, evenmin als Molotof. Wij zullen ze geven in het kader van een gemeenschappelijk ontwape ningsplan. Wij zullen het doen. als wij weten dat dit alles werke lijkheid is en geen schijn.". Noel Baker bestreed de bewering, dat verificatie van opgaven vertra ging zou veroorzaken. „Het ver oorzaakt geen uur vertraging. Eerst publicatie en dan verifica tie". Hij deed een beroep op Mo lotof, die meer dan eens op een stemmigheid had aangedrongen, om redelijk te zijn. Parodi (Frankrijk) had het ge voel. dat er geen beslissingen zouden worden genomen indien zoo verder gegaan werd. In dien inlichtingen over troepen buiten de eigen grenzen beschik baar gesteld waren, zou dit leiden tot een zekere mate van ontwa pening. Dit was de bedoeling van het Sovjet-Russische voorstel, aldus Parodi. De vergadering werd vervolgens verdaagd. Familieleden van zeevarenden bij marine en koopvaardij kun nen met de komende feestdagen een radiogroet tot hun verwan ten op zee richten. Aanvragen kunnen o.m. rechtstreeks wor den gericht aan den Wereld omroep van Radio Nederland, Postbus 150 te Hilversum.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1