GROOTE VIER maakten vorderingen De verkiezingen in Frankrijk Groot Brlttannlë vraagt vcrlficatic-systccm een Het Radiobestel f DE STRIJD IN GRIEKENLAND. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946. MOLOTOF WIJZIGDE ZIJN EISCHEN De opleiding der Nederlandsche troepen DE VERGADERINGEN DER U.N.O. M. R. P. behaalde de overwinning De neergestorte Dakota De diplomatieke missies Politieke commissie bijeen Nieuwe gevechten ontbrand De ontwerp-overeenkomst van Cheribon De Amerikaansche troepen in West Europa 5i_ f WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot W oensdagavond Wisselend bewolkt. Meest matige wind tusschen W. en Z. Wisselend bewolkt met hier en daar tijdelijk eeni- gen regen. Weinig verandering van temperatuur. 3de Jaargang No. 364. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties. 15 regels 60 ct; iedère regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. ©e Ministers van Buitenland- sche Zaken der vier groote 'mo gendheden hebben Maandag te New York enkele vorderingen ge maakt in hun besprekingen in zake het Statuut voor Triest. Tijdens een korte zitting heeft Molotof enkele vroeger gestelde eischen gewijzigd. Allereerst trok Molotof ziji» bezwaren in tegen het verleenen van volledige be voegdheid aan den Gouverneur van den Vrijstaat TViëst in geval van nood. Hierop werd het des betreffende artikel 9 door den Raad van Ministers aangenomen, zooals het op de conferentie te Parijs was voorgesteld. Verder trok Molotof een vroe ger gestelden eisch in, dat de ieden van de voormalige fascisti sche partij geen burgerrecht zou den mogen verkrijgen. Alleen leden van de vroegere politie zul len nu van burgerrecht kunnen worden uitgesloten, tenzij zij door de bevoegde autoriteiten zijn ge rehabiliteerd. De plaatsvervan gende Ministers van Buitenland- sche Zaken moeten een dienover eenkomstig artikel opstellen. Tenslotte verklaarde Molotof zich in beginsel eens met vrij ge bruik van de haven in den tran sitohandel tusschen Triest en an dere landen. Het eenige voorbehoud, dat de Sowjet-Unie nog moest maken, betreft overleg met de direct be langhebbende landen Tsjecho-Slo- wakije, Joego-Slavië en Italië, voordat definitieve overeenstem ming wordt bereikt. Een gezaghebbende woordvoer der heeft verklaard, dat de be spreking van vijf kwartier tus schen Molotof en Byrnes, Maan dag vlak voor dg bijeenkomst van den Raad gehouden, uitsluitend het opstellen van het vredesver drag met Italië en andere ex- vijandelijke staten tot onderwerp had. Verklaring in het Britsche Lagerhuis. De Britsche onder-minister van Buitenlandsche Zaken, Chris topher Nayhew, heeft in het La gerhuis geweigerd een eisch van Thomas Driberg (Labour), dat na 30 Nov. geen Nederlandsche troe pen in Groot-Brittannië zullen worden opgeleid in te willigen. Driberg wenscht een desbetref fende verzekering van de Brit sche regeering „met het oog op het vooruitzicht van een vreed zame regeling in Indonesië". Nayhew zeide, dat Nederland sche manschappeh in Groot-Brit tannië werden opgeleid als ge- Volg van een overeenkomst, da teerend uit den oorlogstijd, die niets uitstaande had met de Indo nesische kwestie. Het zou mogelijk zijn, dat de Nederlandsche., regeering voort zou wenschen te gaan met het zenden van manschappen naar Groot-Brittannië ter opleiding. In dien dit 't geval zou zijn, zou zulks in overweging genomen worden in het kAder van Engeland's hui dige en toekomstige verplichtin gen krachtens het handvest en zijn bestaande opleidingsfacilitei ten. Nayhew voegde er tenslotte aan toe, dat de Indonesiërs, die de hoogste waardeering hadden voor de Britsche regeering, zich zeer wel bewust waren van deze overeenkomst met de Nederland sche regeering en daaromtrent geen wantrouwen aan den dag gelegd hadden. Toestand der gewonden. De Amerikaansche autoriteiten te Weenen hebben bericht ontvan gen, dat twee van de 12 passa giers van het in de Alpen neer gestorte Dakota-vliegtuig na de aankomst te Weenen niet door de pers mogen worden geïnterviewd. Een dokter verklaarde in een telefoongesprek, dat 6 gewonden na aankomst van de tr ein naar een ziekenhuis moeten worden overgebracht. Onder deze 6 zijn 3 loopende patiënten. Is een zuivering noodzakelijk? Het Mexicaansche dagblad „Gra- fioo" heeft op grond van een ver trouwelijk rapport, door een bui- tenlandsch diplomaat te Mexico ontvangen, verklaard, dat een van de komende taken van de orga nisatie der V. N. de zuivering vsh diplomatieke missies van V. N. moet zijn. Volgens bedoeld rapport zou de commissie voor buitemlandsche aangelegenheden van de V. N. de aanwezigheid van enkele nazistische elementen in de internationale diplomatie als een ernstig gevaar beschouwen vocrr de zuiverheid van het poli tieke leven en de goede verstand houding tusschen de V. N. De commissie zou binnenkort aan de algemeene vergadering een lijst van „verdachte personen" overleggen. 0 Besluit van den Ministerraad X De Regeeringsvoorlich- X tlngsdienst deelt mede: y De Ministerraad heeft in afln Maandagmiddag gehou- den bijeenkomst de kwestie van de wijziging van het tij- X X delijlc radiobestel behandeld, i |r De Ministerraad besloot om X f de bij dit vraagstuk onmid- X X dellijk betrokkenen geduren- de twee weken de gelegen- V held te geven in onderling X X overleg een regeling aan de i J Regeering voor te leggen. y y Wanneer na afloop van X x dezen termijn zou blijken, A dat dit overleg geen resul- y taat heeft opgeleverd, dan X zal de Regeering zelf een voorloopige regeling vast- y •tellen met als uitgangspunt X een door den Minister van X Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen voorbereid ont- y I werp. Philip Noel Baker de Britsche Minister van Luchtvaart, heeft in de politieke commissie verklaard, dat Groot-Brittannië „bereid is zijn voorstel om troepentelling en ontwapening als een geheel te beschouwen in te trekken". Hij zeide een amendement te zullen indienen, waarbij een rap port over de binnenlandsche troe pen en het verstrekken van des betreffende inlichtingen op 1 Januari 1947 zou worden voor gesteld. Ook stelde Noel Baker een verificatie-systeem voor toe zicht door de organisatie der V. N., dat door den Veiligheidsraad zou moeten worden ontworpen, voor. Tom Connally (V. S.) steunde het Britsche voorstel voor een verificatie-systeem en sprak zich ook uit voor een rapport over binnenlandsche troepen. Noel Baker betoogde dat niet meer dan 10 pet. van het totaal aantal troepen in de wereld ge legerd was in de landen, waarop de Sovjet-Russische resolutie be trekking had. ..Wij hopen allen, dat dit aan tal troepen in de nabije toekomst verminderd zal worden. Mijn regeering heeft, sinds zij aan de macht kwam, veel in dit verhand gedaan. Britsche troepen zijn' uit Indonesië teruggetrokken, lang voordat mevr. Pandit aan deze tafel kwam te zitten. Ver onderstel, dat de Sovjet-regeering de kwestie van troepentellipg toen had opgeworpen. Zou het eenig nut hebben gehad om op gave van troepen te doen, terwijl men weet, dat zij. er tegen 30 November niet meer zouden zijn? De discussie werd hierna opge schort. De Indische kwestie in Zuid-Afrika. In de gezamenlijke bijeenkomst van de politieke en de juridische commissie der V. N. heeft Sir Hartley Shawcross, de Engelsche procureur-generaal, bij de hervat ting van het debat over de klacht van India aangaande de behan deling van Indiërs in Zuid-Afrika verklaard, dat Engeland Zuid- Afrika steunt in zijn verzoek om de kwestie naar het internatio naal hof van justitie te verwijzen. Fahy (V. S.) verklaarde zich eens met het Engelsche voorstel. Dejean (Frankrijk) stelde als amendement op de Indische reso lutie voor, zoowel aan de Indi sche als aan de Zuid-Afrikaan- sche regeering te verzoeken om op de eerstkomende zitting van de algemeene vergadering der V. N. verslag uit te brengen over de maatregelen, die zij hebben ge nomen om hun betrekkingen te verbeteren. De onafhankelijkheid voor Palestina. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, voelt de Ara bische delegatie ter V. N. er niet .voor de Palestijnsche kwestie voor de V. N. te brengen, zoolang er nog hoop bestaat, dat de be trokken partijen, onderling tot een bevredigenden overeenkomst zul len komen. De kwesties van het verzoek om onafhankelijkheid voor Pa lestina en de aanwezigheid van Britsche troepen in het nabije Oosten oefenen echter wel eeni- gen druk uit op de Arabische delegatie om het Palestijnsche probleem door de V. N. te laten behandelen. Onlangs heeft de Sovjet-Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Molotof, den Arabischen afge vaardigden een informeele lunch aangeboden, die, naar gemeld werd, in „zeer vriendschappelijke" sfeer werd gehouden. De Sovjet-Unie heeft als haar meening te kennen gegeven, dat het Palestijnsche mandahtgebied onder de commissie voor het be heer der V. N. zou moeten komen. De officieele cijfers. De M.R.P. is Maandagavond, ondanks de officieele resultaten ran des morgens, waarbij de Com munisten een kleine meerderheid bleken te hebben, toch als over winnaar uit de tusschen-verkie- zingen voor den FYanschen Senaat te voorschijn gekomen De juiste cijfers, voor geheel Frankrijk met uitzondering van Corsica zooals zij door het Fran- sche ministerie van Binnenland sche Zaken zijn gegeven, zijn: M.R.P. 24.751 kiesmannen, Com munisten: 24.544 kiesmannen. Drie partijen regeering zal aftreden. De drie-partijen-regeering van George Bidault, samengesteld uit Progressieve Katholieken, Socia listen en Communisten, zal Don derdag aftreden, nadat de Natio nale Vergadering voor de eerste maal bijeen is gekomen. In poli tieke kringen is men van mee ning, dat de regeering verzocht zal worden in functie te blijven tot Januari aanstaande, wanneer de presidentsverkiezing zal plaats hebben. Misschien zal Bidault één of twee vertegenwoordigers van de Radicale en gematigd Conserva tieve partijen aan zjjn kabinet willen toevoegen, teneinde de ba sis van verantwoordelijkheid voor de dringende en onpopulaire fi- nancieele maatregelen breeder te maken. Katholieken in een sterker positie Algemeen is men van opvatting dat de uitslag van de verkiezin gen voor de kiesmannen van Zon dag j.l., welke kiesmannen over veertien dagen twee-derde van den Raad der Republiek, den Fransehen Senaat zullen kiezen, de vooruitstrevende Katholieken (M.R.P.) in een sterker positie heeft gebracht tegenover de Communisten bij onderhandelin gen over de verhouding in de toekomstige regeering. Ofschoon de Raad van de Re publiek eigenlijk een raadgevende functie heeft, heeft hij ook het recht maatregelen van wetgeving voor te stellen en zelfs kan hij ontwerpen ter nadere overweging terugzenden naar de Nationale Vergadering, in welk geval deze laatste het ontwerp slechts bij absolute meerderheid opnieuw kan aannemen. Communisten en So cialisten bezitten tezamen geen absolute meerderheid in de Na tionale Vergadering. Tegenstelling dan ooit. scherper In de perscommentaren wordt algemeen erkend, dat de tegen stelling tusschen Communisten en anti-Communisten bij de laatste verkiezingen scherper dan ooit tot uiting is gekomen. „Het land dreigt zichzelf in tweeën te gaan verdeelen", schrijft de Radicale „Depêche de Paris". De linksche „Combat" zegt: „Frankrijk stemde tegen, name lijk tegen de reactie of tegen het Communisme". De conservatieve „Figaro": „De aanwinst van de M. R. P. wis hoofdzakelijk te danken aan het feit,, dat deze par tij het sterkste bolwerk tegen het Communisme vormt". De Com munistische „Humanité" erkent de verscherping van de tegenstel ling tusschen links en rechts doch zegt verder: „Ondanks de coalitie van de reactionnaire machten heb ben wij nog steeds de leiding". De gematigde „Aurore" schrijft: „Het Fransche volk heeft ten laat ste begrepen dat het moest stem men tegen de bedreiging: „Tho- rez". Volgens berichten van het Grieksche persbureau heeft bij den berg Tzena, 13 km van de Joego-Slavische grens een nieuw incident plaats gehad, toen meer dan 200 man, gewapend met machinegeweren, Grieksche strijd krachten aanvielen. Zij zouden met verliezen zijn afgeslagen. De activiteit der communisten. De correspondent van de Times te Ankara meldt, dat de activiteit van\ de Grieksche communistische groepen zich naar West-Thracië tot dichtbij de Turksche grens uitbreidt. Onlangs deden de com munisten, aldus de correspondent, een aanval op het stadje Pythion, het eerste spoorwegstation op de lijn van Turkije naar Griekenland. De aanval werd afgeslagen maar indien dit niet het geval was ge weest zou de spoorwegverbinding tusschen Turkije en Griekenland en ook die tusschen Istamboel en Adrianopel zijn verbroken. Der gelijke gebeurtenissen en de uit slagen vart de Bulgaarsche en (Roemeensche verkiezingen wek ken in Turkije eenige bezorgd heid, aldus de correspondent. Eenige der meest verantwoorde lijke Turksche bladen wijzen op de snelle en „systematische" voortgang, die er in de Balkan en Donaulanden wordt gemaakt in het vormen van regeeringen die „geheel en al door de commu nisten worden beheerscht en han delen op bevelen uit Moskou". De Turksche bladen gelooven, dat de druk op Turkije en Griekenland waarschijnlijk na de „bolsjewisee- ring" van Bulgarije en Roemenië grooter zal worden. Memorandum van Venlzelos. Sofocles Venizelos, leider der Grieksche liberaal-republikeinsche partij, heeft Dinsdag bij Koning George een memorandum over den Griekschen politiekèn toe stand ingediend. Men meent te weten dat Veni zelos een beroep op den .Koning heeft gedaan van zijn constitutio- neele rechten gebruik te maken en nogmaals het initiatief te nemen tot een poging overeen stemming tusschen de pat-tijen ten aanzien van een „kabinet van nationale eenheid" te bereiken. Verbreking diplomatieke betrekkingen. Een vernietigende aanval van het officieele communistische blad „Broba" op de Grieksche regee ring heeft diplomatieke waar nemers te Belgrado ertoe ge bracht zich af te vragen of dit een breuk in de diplomatieke be trekkingen met Griekenland voor spelt. Het desbetreffend artikel dat beschouwd wordt als een offi cieele verklaring van de Joego- Slavische regeering over de hui dige crisis zegt o.m.: „De Griek sche regeering en haar buiten landsche adviseurs zijn er ver antwoordelijk voor dat er een toestand is geschapen, waardoor Joego-Slavië maatregelen als een volledige verbreking van diploma tieke betrekkingen met Griekén- land moet overwegen." INDONESIË. Het „DAILY TELEGRAPH" OVER VOORSTELLEN. Nederlandsche parlement zal naar men verwacht, de Neder- lands ch-Indonesische ontwerp overeenkomst, welke de vorming van een Nederlandsch-Indonesi sche Unie voorstelt, verwerpen, zoo schrijft de diplomatieke cor respondent van de „Daily Tele graph". „Ik verneem, aldus vervolgt de correspondent, „dat het Neder landsche kabinet het ontwerp Za terdag j.l. besproken heeft en dit bijna eenstemmig heeft afgekeurd. De Ministers, die de grootste par tijen in Nederland, de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, vertegenwoordigen, acht ten de voorstellen onaanvaard baar. Men verwacht, dat het Kabinet binnenkort een verklaring zal af leggen". KABINET NAM NOG GEEN BESLISSING. Naar aanleiding van het Daily Telegraph artikel als zou het Nederlandsche Kahinet de ont werpovereenkomst van Cheri bon hebben afgewezen, heeft de Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen aan het A.N.P. het volgende verklaard: ..Op Zaterdag j.l. heeft het Ka binet, in verband met de komst van de Commissie-Generaal, de ontwerp-overeenkomst. zooals deze te Linggadjati is opgesteld, besproken. Daar de Commissie- Generaal is teruggekeerd om verdere inlichtingen te verstrek ken. is het voor de hand liggend, dat het Kabinet tot dusverre nog geen enkele beslissing heeft ge nomen." Dr. Guido Schmidt, minister van buitenl zaken van Oostenrijk in het kabinet Schuschnigg, zal in Januari door een volksgerechts hof te Weenen als oorlogsmisda diger worden berecht. Eind Maart terugtrekking. De New York Herald Tribune meldde Maandag uit Parijs dat Generaal-Majocr John T. Lewis, bevelhebber van de Amerikaan sche strijdkrachten in West- Europa, heeft verklaard, dat alle Amerikaansche strijdkrachten in West-Europa (Nederland België Luxemburg, Frankrijk en Enge land) eind Maart van het volgend jaar zullen worden teruggetrok ken. Voorts verklaarde Lewis, dat door verschillende landen nog steeds vergoeding wordt gevraagd- voet- tijdens den oorlog bewezen diensten en toegebrachte schade Nederland heeft 6.000 dollars. België 45.000 en Luxemburg 7.000 dollar geëischt.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1