DE VERONGELUKTE DAKOTA GEVONDEN Wat brengt de Radio Uit de Pcw De inzittenden van het vliegtuig nog allen in leven Het reddingswerk aangevangen Het woord gevoerd bij Syffardt's graf Geheim kamerheer van den Paus. Op Spoorbrug door trein verrast Prijzencontröle duurt voort Vergadering der Groote Vijf uitgesteld Uit het Viking-tijdperk De BelgSsch-Nederiandsche besprekingen over de Havenrechten Britsche nota aan Polen Ontwerp voor de vorming van een staat de Groote Oost behandeld SPORT Max van Poll teruggekeerd PREDIKBEURTEN Het verongelukte Amerlkaanr sché Dakota-vliegtuig, dat op den Wetterhorn is neergestort, werd Zaterdag eindelijk ontdekt, Aan vankelijk meldden Z.witschersche vliegtuigen, die boven het wrak cirkelden, dat zij bij het wrak geen teeken van leven hadden kunnen waarnemen. Later werd echter gemeld, dat van de plaats waar het wrak zich bevond, vuurpijlen waren opgeste gen, hetgeen dus een aanwijzing was dat zich daar nog levenden bevonden. Allen in leven. De Amerikaansche Generaal Ralph Tate is Zaterdagmorgen in .een vliegtuig boven de plaas van de ramp geweest en heeft langs radio-grafische weg gesproken met zijn zoon, den piloot v»n de veróngelukte Dakota, die mededeelde, dat alle 11 lucht- schipbreukelingen, waaronder 4 vrouwen en een meisje van 11 jaar, nog in leven waren. Het Britsche Ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat een Lancaster van de R. A..F. de Dakota het eerst heeft ontdekt, waarvoor de Amerikanen hun danh hebben overgebracht. De slachtoffers bereikt. Geneiaal Ralph Snavely, bevel hebber der Amerikaansche strijd krachten in Oostenrijk, heeft ver klaard, dat de eerste 2 leden van de reddingscolonne de Dakota Za terdagnamiddag te 2.21 hebben bereikt. Voorts werd meegedeeld, dat het vliegtuig nog intact was daar de sneeuw den val gebroken heeft. Berichten meldden, dat het vliegtuig niet precies op de plaats werd gevonden, als eerst vermeld was, maar aan het eind van den Gauli-gletscher, ten Zuid-Oosten van den Wetterhorn, op een hoog te van 4000 meter. Het werd niet waarschijnlijk geacht, dat de lucht-schipbreukelingen dien avond nog naar beneden zouden worden gebracht, doch dat zij eerst naar een hut zouden worden vervoerd, en dat de afdaling zou afhangen van den toestand der gewonden. Aangezien sneeuw den tocht der reddingsploeg, naar te verwach ten was, zeer zou bemoeilijken en .vertragen, werden door vliegtui gen nog- maar steeds pakketten uitgeworpen. Men had daarbij waargenomen, dat een vijftal per sonen in de buurt van het wrak rondliep, en men veronderstelt, dat de zwaar-gewonden in het wrak van het vliegtuig zijn onder gebracht. Zwitsersche vliegtuigen verken den ook de, omgeving om na te gaan of zij in de onmiddellijke omgeving mogelijk een landings plaats konden ontdekken. Vrijwilligers van de R.A.F. had den zich 'aangemeld om te be proeven met zweefvliegtuigen de strandingsplaats te bereiken of met parachutes te dalen. De Ame- r|kaandche militaire autoriteiten hadden echter bepaald, dat het benaderen van de gestrande Da kota met zweefvliegtuigen alléén als laatste redmiddel zou mogen worden uitgevoerd. De eigenlijke reddingsploeg, die zou trachten de slachtoffers van het vliegtuig te bereiken, zou wor den voorafgegaan door een ploeg van Zwitsersche berggidsen, die in die omgeving volkomen bekend zijn Ondertusschen was te Interlaken i een Amerikaansche trein met dok ters, ambulances en benoodigd- heden in gereedheid gebracht om op eventueele aanwijzing van de Zwitsersche autoriteiten gebruikt te worden. De weersomstandig heden waren Zaterdagmorgen vrij goed. Een later bericht meldt, dat alle reddingscolonnes," in totaal 70 man sterk, bij de Dakota zijn aange komen, doch dat nog geen bij zonderheden over den toestand der overlevenden waren vernomen. Zondagmorgen 8 uur is, volgens een bentcht, het eigenlijke red dingswerk begonnen. Het-vervoer van de gewonden, dat door de sneeuw zeer bemoeilijkt wordt, wordt geregeld in de volgorde zoo als de reddingsploegen, die onder leiding staan van Luitenant-Kolo nel Vracker, aangekomen. Een „Fiseier Storch''-vliegtuig op ski's, bestuurd door Majoor Hitz, commandant van het mili taire vliegveld van Meiringen, en met Generaal Snavely aair boord, is er in geslaagd te landen op een gletscher in de buurt van het wrak. Het toestel keerde terug met Generaal Haynes, een van de luchtschipbreukelingen, die opeen draagbaar gelegd was. Zondagavond waren reeds negen slachtoffers te Meiringen aange voerd. De beide'piloten van de Dakota waren nog bij het wrbk achterge bleven. Gep. Luitenant-Generaal veroordeeld. Het tribunaal te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 71-jarigen gepension- neerden Luitenant-Geijeraal F. J. Quanjer, die zich op 8 dezer te verantwoorden had gehad, omdat hij aanvankelijk sympathiseerend lid van de N.S.B. was geweest, vrijstelling had gekregen van de verplichting zijn radiotoestel in te leveren, aangesloten geweest is bij de Nederlandsch-Duitsche kui tuur-gemeenschap, bij de begrafe nis van Syffardt het woord, heeft gevoerd en zich heeft laten be noemen tot militair lid van het -vredesgerechtshof. Beschuldigde, die van 12 Mei 1945 af geïnterneerd is geweest, is op de zitting van 8 November in vrijheid gesteld. Het; tribunaal veroordeelde hem thans tot interneering gelijk aan den tijd in voorarrest doorge bracht. Hij werd voorts uit de kiesrechten ontzet, terwijl zijn radiotoestel en zijn pensioen tot een bedrag van 50 per maand verbeurd werden verklaard. De Bisschop van Roermond, Mgr. Dr. G. Lemmens. heeft uit Rome telegrafisch bericht ontvan gen. dat de President van het Klein Seminarie te Rolduc, Dr. H. J. van der Muehlen, door Z. H. den Paus benoemd is tot Geheim Kamerheer. Slachtoffer nog niet gevonden. Twee inwoners van Den Bosch gingen Donderdagavond zes uur de herstelwerkzaamheden in oogenschouw nemen, welke dien dag aan de spoorbrug over de Dieze hadden plaats gehad. Ter wijl zij op de brug stonden nader de een trein uit Nijmegen. Op het nippertje kon één der mannen zich nog in veiligheid stellen door zich te verwijderen. Van den tweeden is tot nu toe echter geen spoor te bekennen. Aangezien de trein onderzocht werd. en hieraan niets te bespeuren viel, vermoedt men, dat de man bij de poging om zich te redden van de brug te water is geraakt. Naar den ver miste wordt nog steeds gezocht. Aantal "overtredingen neemt af. De methode, welke de prijzen contröle de laatste maanden in ons land heeft toegepast, heeft in velerlei opzichten tot successen geleid. In de eerste plaats is het. peil der gevraagde prijzen in ver schillende opzichten gedaald en vervolgens heeft het aantal opge spoorde overtredingen velen tot nadenken gestemd. In de plaat sen. waar prijzenslagen worden geleverd, neemt het aantal over tredingen dan ook zienderoogen af. Deze prijzencontröle is dus op den goeden weg. Maar dat blij vende waakzaamheid geboden is, mag wel hieruit blijken, dat in Amsterdam, waar na een korte rustpoos Vrijdag een hernieuwde actie is ingezet, het aantal over treders weer tot ruim 20 »/o van het aantal gecontroleerde zaken was gestegen. Het is dan ook te verwachten dat de prijzen-contro- leurs in grootere formaties hun actie zullen voortzetten. De vergadering van de Groote Vijf, die Vrijdag zou worden ge houden ter bespreking van het recht van veto, Is afgelast. Een reden daarvoor werd niet gegeven. De leden van de Britsche dele gatie, die te Washington bespre kingen voeren over Duitschland en naar New York waren gegaan ter bijwoning der vergadering van den Raad van Ministers van Bui- tenlandsche Zaken betreffende datzelfde onderwerp, zijn naar Washington teruggekeerd. Dit wordt als een aanwijzing be schouwd, dat de kWestie-Duitsch- land niet te New York ter tafel zal komen alvorens de kwestie Italië is afgedaan. EINDE DER AMERIKAANSCHE ZEELIEDENSTAKING. Een accoord geteekend door het vakverbond van zeelieden, aange sloten bij de American Federation of Labour, en de reeders heefteen eind gemaakt aan de Amerikaan sche zeeliedenstaking. Reeds Zaterdagmiddag hebben de eerste handelsschepen zee ge kozen. DUITSOHE PROTESTEN TEGEN GRENSCORRECTIE. De Nederlandsche voorstellen tot herziening van de Duitsch Nederlandsche grens, hebben, vol gens rhdio Hamburg, sterke pro testen gewekt bij de bevolking uit de Duitsche grensgebieden. Gemeenteraden hebben het Brit sche militaire bestuur verzocht stappen te doen hij de Nederland sche Regeering. Zweedsche jongen vindt Arabische munten» Een vierjarige Zweedsche ion gen, die in een zandkuil bij de boerderij van zijn grootvader op het eiland Gotland speelde, ont dekte daar een zilverschat van een zeventigtal heele zilveren munten, ruim honderd munt-dee- len en een tiental andere zilveren voorwerpen, alles van Arabischen herkomst en dateerend uit het Viking-tijdperk. In dien tijd on derhielden de Zweden van Got land namelijk handelsbetrekkin gen met de landen om de Zwarte Zee en in het Oostelijke Middel- iandschezeegebied, via deRussi sche rivieren. Op Gotland wor den geregeld dergelijke munten- vondsten gedaan. Op het eiland Oeland, het op een na grootste Zweedsche eiland in de Baltische Zee, is een verza meling- van 56 Oost-Romeinsche gouden munten gevonden, die da teeren uit den vijfden eeuw voor Christus. „De Nieuwe Standaard" geeft een overzicht over de besprekin gen -van de gemengde Belgisch- Nederlandsche commissie, welke Vrijdag in Den Haag plaats ge vonden hebben en concludeert hieruit dat men van Nederland sche zijde 'er de voorkeur aan geeft den concurrentiestrijd, die Voor den oorlog tusschen de Ne derlandsche en Belgische havens woedde, voort te zetten. Het blad "bbetreurt deze hou ding, zoowel hit Nederlandsch als uit Belgisch standpunt gezien, doch voegt er aan toe dat men de hoop niet moet laten varen bij latere besprekingen een basis van verstandhouding te vinden. De Britsche gezant te Warschau heeft Vrijdag j.l. aan de Ppolsche Regeering een nota overhandigd over de aanstaande Poolsche ver kiezingen, die op 19 Januari a.s. worden gehouden. In de nota wordt gevraagd, dat alle democratische partijen gelijke faciliteiten zullen hebben om de verkiezingscampagne vrij en zon der intimidatie te voeren en dat alle partijen in alle commissies, die met de verkiezing belast zijn vertegenwoordigd zullen zijn. De wijze, waarop deze voor- waardep zullen worden vervuld, zal het standpunt beinvloeden, dat de Britsche Regeering in -zal ne men ten aanzien van het repre sentatieve karakter der verkie zingsuitslagen en van een te vor men regeering. Zaterdag heeft de adviescom missie van het algemeen tegee- ringscommissariaat voor Borneo en de Groote Oost de ontwerpre gelingen voor de vorming van den staat de Groote Oost besproken. Het ontwerp voorziet in een overdracht van de bestuursbe voegdheden in dien zin, dat sa menwerking op een gelijke basis met andere staten, die in de Ver- eenigde Staten van Indonesië zul len worden gevormd, mogelijk zal zijn. Bij de conferentie te Denpasar, die 7 December zal beginnen, zal dit gebied door een voorloopige delegatie worden vertegenwoor digd. Volgens het ontwerp zal aan het hoofd van de regeering staan het staatshoofd met parlementadre ministers. Nadat het wetgevend lichaam van den staat een ont werp voor een grondwet heeft aanvaard, zouden verkiezingen worden gehouden ten einde een uiteindelijk vertegenwoordigend lichaam samen te stellen. Hét ontwerp voorziet verder in de mogelijkheid, dat de Indische regeering tijdelijk bijstand ver leent bij de bestuurswerkzaamhe den, zoolang het nieuwe bestuurs apparaat nog niet in werking is getreden. VOETBAL. Eerste Klasse. District L RFCADO 34; Hermes DVS Sparta 20; EDOAjax 01; VSVDWS 11; Feijenoord 't Gooi 22. District II. Blauw WitDHC 51; De VolewijokersStormvogels 53; NeptunusDOS 20; HBS -Ex celsior 41; DFCHaarlem 12. District UI. Go AheadEnsch. Boys 31; AGOVVQuick 20; Enschedé Vitesse 34; NECWageningen District IV. Willem HNOAD 30; De Ba ronie DN L-Longa 11; VW- RKTW 32VlissingenNAC 11; HelmondBW 13. District V. Be QuickAchilles 41; Velo- citasLeeuwarden 22; Sneek-— Emmen uitg.; HSC—GVAV 1—1; HeerenveenVeendam 40. District VI. PSVBrabantia 21; Sittard. BoysLimbuigia 53; Juliana MVV 02; Sportc. EmmaEind hoven 1- 1De Spechten—Mau- rits 24. District IV. Tweede Klasse A. RBCInternos 33; DOSKO TSC afgel.; BiervlietGoes'25; HeroDe Zeeuwen 12; Middel burg—Alliance 0—0; Breskens Terneuzen 21. Derde Klasse F. HulstCorn Boys 31; Axel- Schoondijke 70; Steen—Honte- nisse 33; OostburgClinge 3-1; AardenburgSluiskil 33; IJ- zendijke'Hoofdplaat 41. Res. 2e Klasse E Goes 2Terneuzen 2 20. Onderafdeeling Zeeland KNVB. Eerste Klasse B. KoewachtVogelwaarde 21. Res. Eerste Klasse B. HulstCorn Boys 2 03; Axel 2Schoondijke 2 161; Hoofdpl. 2jUzendijke 2 31; Hontenisse 2Steen 2 51; Oostburg 2 Clinge 2 61; Aardenburg 2 Sluiskil 2 26. Tweede Klasse A. Terneuzen 3Sluis 2 12; Biervliet 2Goes 3 73. t Tweede Klasse B. Rapenburg 2Kwadendamme 2 4—0. Derde Klassoi B. Tern. 4—Sluis 3 6—2; Sluiskil 3-^Biervliet 3 1—5; Steen .3— Hontenisse 3 63; Hontenisse 4 Axel 3 14. BRESKENSTERNEUZEN 21 In een sjecht gespeelden wed strijd, waarbij het spelpeil niet boven een middelmatige 3e Klas-' wedstrijd uitkwam, beeft 't minst slecht spelende elftal gewonnen. De wind, die dwarj over het veld stond, deed aan het spel echter veel afbreuk. In de eerste helft was Breskens sterker- in den aanval, doch door geknoei in de voorhoede bleef een doelpunt uit, dank ook door het snel ingrijpen van de Tern, achter hoede. Aan den anderen kant wa ren de aanvallen van Terneuzen minder talrijk, al waren ze niet van gevaar ontbloot. De rust brak aan met blanken stand. De tweede helft was slechts een tiental minuten oud. toen 't Gilde buiten het bereik van doelman Vermeulen in het net der thuis club schoot (01). Breskens zag het gevaar tijdig in en nam meer en meer de leiding in handen, zoo dat de Tem. achterhoede het hard te verduren kreeg. Bij een aanval van rechts trapt Buijze over den bal heen, waarvan Breskens een dankbaar gebruik maakte en den stand op gelijken voet bracht. Breskens bleef sterker, maar de Tem. uitvallen waren overrom- pelender en bij een dier uitvallen ontkwarr. door treuzelen Breskens aan een zeker lijkend doelpunt. Oök Breskens miste een paar goede kansen en de vele hoek schoppen, die Breskens te nemen kreeg bewezen wel, dat de thuis club het spel beheerschte. Toch duurde het tot kort voor het einde vóór Breskens het winnende doel-' punt wist te scoren, als de achter hoede van Terneuzen, in de mee ning verkeerde, dat de scheids rechter voor buitenspel 'Zou flui ten, een oogenblik hapr actie staakte, en de Breskensche mid- voor met een fraai Schot in de uiterste hoek den bal In het net deed verdwijnen. Breskens had hiermede de 2 kostbare puntjes binnen, die haar wel toekwamen. Maandag, 25 November 1946. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvit.; 11.45 Fam. ber. uit Indië: 12.00 Schubertliederen; 13.00 Nieuws; 14.00 Orgel 15.00 Bonbonnière; 16.30 Clavecimbel en fluit; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr. 19.05 Orgelconcert; 19.45 Landbouwrubriek; 20.00 Nieuws; 20.08 Radioscoop; 22.10 'Sextet; 22.45 Mod. Wetenschap; 23.00 Nieuws; 23.45 Orgelspel. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gew. muziek; 8.30 Concert; 9.15 Voor jonge zieken; 10.30 Morgen dienst 11.00 Concert; 12.00 Ka merorkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Plano recital; 15.15 Concert; 16.00 Bij bellezing; 17.-00 Vioolrecital; 18.00 Met band en plaat; 18.45 Sport nieuws; 19.00 Nieuws; 19.15 Piano 19.40 Onder de leeslamp; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor; 20.45 Lezing; 21.05 Trio; 22.00 Nieuws; 22.30 Orkest; 22.45 Overdenking; 23.00 Concert. Na ongeveer 10 minuten spelen neemt Goes de leiding, maar nog voor de rust weet Biervliet deze stand om te zetten in een 21 voorsprong, waarmee de rust aan brak. In de tweede helft was Goes veel sterker. Biervliet had zich geheel in de verdediging terugge trokken. De groote druk kon zij uiteindelijk niet weerstaan en Goes wist met een buitenspeldoel- punt de stand op 22 te brengen, waarna Goes nog driemaal Jiet net van Biervliet wist te vijlden. De wedstrijd stond niet op hoog peil, terwijl ook de scheidsrechter zijn dag niet had. SCHAKEN. Het eerste tiental van Terneu- enz zette Vrijdagavond te Axel haar zegetocht voort en ook dit- mal zegevierden de Terneuzenaars met 8%iy2 over Landau" van Axel. De gedetailleerde uitslag luidde: L^ndau: Terneuzen I: C. de Putter P. J. v. d. Sande 1^-0 J. v. d. .Hagen J. v. d. Staal Dr. J. W. Kalhom S. W. Henry 01 Ir. J. F. Denie G. Drjselijnck 01 P. van Hoeve A. J. v. d. Staal 01 J. 't GildeJ. A. v. d. Ree 01 P. Geensen-— J. J. Kaan 01 W. Koster J. van Bemmelen 01 J. PeetersW. Pellikaan 01 P. Lefeber J, A. v- d. Hooft 0I BIERVLIETGOES 2—5. Goes heeft in Biervliet een geflatteerde overwinning behaald'. Wat zij technisch boven Biervliet uitstak, werd teniet gedaan door het grootere enthousiasme van de thuisclub. Totaal uitslag 1%8% Hedenavond speelt Hoek tegen Terneuzen II, terwijl morgen avond Terneuzen I V.S.V. ont vangt. De heer Max van poll, lid der Commissie-Generaal, is Zondag middag per Skymaster op het vliegveld Schiphol geland. Het vliegtuig was des morgens uit Cairo vertrokken. De reis was dus voorspoedig verloopen. Ter begroeting was o.m. op het vliegveld aanwezig Prof. Romme, Lid der Tweede Kamer, Voorzit; ter van de Kamerfractie van de K. V. P. Heden worden de twee andere leden der Commissie-Generaal, de heeren Prof. Schermerhorn en Mr. De Bo$ in dns land terug verwacht. De Skymaster, waar mede zij de terugreis hebben aan vaard, had te Singapore eenig op onthoud. doch de piloot verwacht, dat hij dit oponthoud op de ver dere route zal kunnen inhalen. MIDDELBURG. Uitbreiding „Kinderzorg." Daar het aantal kinderen dat aan „Kinderzorg" wordt toever trouwd, er zijn nu reeds 185 pu pillen, steeds toeneemt zoodat de gebouwen aan de Veersche Singel, ook al worden ze geheel' vrijge geven, hen niet kan bevatten, moest het bestuur uitzien naar een uitbreidings mogelijkheid v De algemeene vergadering kon haar goedkeuring hechten aan het voorstel van het bestuur tot aan koop van de bekende huiten- plaats „Vrederust" te SerocE- kerke (W.), met de daar rondom liggende terreinen. Hief heeft men tevens een ruime mögelijk- Chr. Geref. Kerk. Dinsdag 26 Nov. 1946. Terneuzen: 7.15 u. (zaal Leger des Heils) Ds. J. C. van Ra- venswaay.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3