l\m L Kiwi PJN il f k r lifl *- ii r pstii h 11 /'Pi 11®: t R VERBODJ tot «vcrvocr^vanSIVee over dc grootc rivieren Het Dok voor Balikpapan Geen ontrouw der opstandige Labour-Ieden Resolutie van de Partij v/d Vrijheid Te veel gepraat over nieuwen oorlog Aan boord van de „Willem Barendsz" De samenstelling van de Margarine 5rt.*[-} - 4 ij--'i 1 II i|f H El P li la- 'L- Jftiff N;i ia I, ti «I i S H m ?n Jh( Teweerstelling tegen Amer. imperialisme Serviesgoed voor Gehuwden De roofoverval te Rotterdam Japansche juweelen voor herstelbetaling Verstrekking Mengvoeder Chineesche ontwerp- grondwet goedgekeurd Debat over veto-recht een gezond teeken Van een Slachtplein, een Vischmarkt en een Walvischstraat Zij waren er op berekend De Voedselvoorziening van Europa I III k I. '1' P. 1 g I i'r a t n Sl;e" De smokkelhandel in vee en paarden naar België is sedert ge- mimen tijd in ontstellende mate toegenomen. Duizenden stuks vee zijn op onregelmatige wijze over de grens gebracht, hetgeen niet alleen groote schade toebrengt aan de vleeschvoorziening en na- deelig is voor de ontwikkeling van den veestapel in ons land, doch ook leidt tot een verlies aan deviezen, waaraan paal en perk gesteld moet worden. Indertijd zijn ter beteugeling van het kwaad bepalingen uitge vaardigd ter versterking van de grenscontrole op het vervoer van vee. doch deze bepalingen hebben onvoldoende uitwerking gehad, terwijl ook een verhoogde krachts- "ihspanmng van den Centralen Controle Dienst in de grensgebie den het omvangrijke euvel niet heeft kunnen terugdringen, hoe succesvol het plaatselijk optreden ook veelal was. Thans echter heeft het bedrijf schap voor vee en vleesch een verbod afgekondigd van het ver voer vai. vee en paarden over de groote rivieren van ons land, welke Nederland in een Noordelijk en Zuidelijk gebied scheiden. Op deze wijze wordt de mogelijkheid geschapen den aanvoer van vee naar het Zuiden, bestemd voor den clandestienen uitvoer, af te snijden. De verordening. Het verbod treedt in werking met ingang yan Zondag 24 Nov. 1946, blijkens afkondiging van de verordening „Verbod veevervoer 1946" en het „Ontheffingsbesluit 194£" in het Voedselvoorzienings- blad no. 83 van Zaterdag 23 Nov. 1946. Op grond van deze verordening is het verboden om runderen, paarden, varkens en schapen uit het gebied boven de groote rivie ren, naar het' Zuiden des lands te vervoeren. De grens tusschen deze twee gebieden wordt van de Oostelijke rijksgrens naar het Westen gevormd door de vol gende rivieren en stroomen; de Rijn tot de splitsing van Rijn en Waal, de Waal, de Merwede tot de splitsing van Merwede en Nieuwe Merweden, de Nieuwe Merwede, het Hollandsch Diep en vervolgens #Ie stroomen, gelegen tusschen de provincies Zeeland en Noord-Brabant anderzijds. Van bet verbod om paarden en vee van bet Noorden naar bet Zuiden te vervoeren, zal slechts in zeer bijzondere gevallen ont heffing worden verleend door den voorzitter van het Bedrijfschap voor vee en vleesch te s Graven- hage. Voorts is elk vervoer van paar den en vee pp deze rivieren en stroomen, dus ook door in gere- treidcn dienst varende vrachtboo ten verboden. In afwachting van een nadere regeling is ten be hoeve van personen, die uit hoof de van hun beroep regelmatig met een bespannen voertuig de rivieren moeten overschrijden, zooals bodediensten en melkrij ders, door den voorzitter van hef Bedrijfschap voor vee en vleesch ontheffing van de verbodsbepaling verleend, doch uitsluitend voor aangespannen paarden. Het vervoer van paarden en vee over deze wateren uit .het Zieden naar het Noorden is toegestaan mits gebruik wordt gemaakt van een brug of publiekoverzetveer. Voorts is op grond van deze verordening het vervoer van paar den en vee in het gebied beneden Genoemde grenslijn verboden tus schen één uur na zonsondergang en één uur vóór zonsopgang. Vervoer per spoor valt met onder deze verbodsbepaling. De voorzitter van het Bedrijf schap voor vee en vleesch heeft ten behoeve van bodediensten, melkrijders, e.d. voorloopig ge deeltelijke ontheffing van dit ver bod verlgpnd. Aan deze catego rieën is het tot nader bericht toe gestaan zich in de verboden uren met aangespannen paarden op den weg te bevinden, mits niet vóór 6 uur in den voormiddag en nè. 21 uur in den namiddag. De bepalingen in de grensstrook van 5V2 km, met België voor het aanhouden en het vervoeren van paarden en vee blijven onveran derd van kracht. Een tocht van honderd dagen. Drie'sleepbooten vertrokken Za terdag met een van de grootste drijvende droogdokken ter wereld, van Curasao door. het Panama kanaal over de oceaan naar Balik papan. Het dok, dat de naam „Juliana" draagt, is kort na den eersten wereldoorlog gebouwd. Het is 370 voet lang en heeft ca paciteit voor schepen tot. 4000 ton. Deze schepen .kunnen met den geweldigen kraan „Valk", welke door twee sleepbooten tien dagen geleden uit Rotterdam gesleept is, in de „Juliana" geheschen wor den. De „Valk" nam voorraden steenkool in welke gebruikt wer den om sleepbooten, die tusschen verschillende havens aan de oce aan varen, te voorzien. De tocht naar Balikpapan zal, naar men verwacht, 100 dagen duren. Kapitein A. de Koe, com mandant van de sleepboot „Bet ty", welke eveneens meevaart, treedt op als commandant. De uit officieren bestaande beman ning van de sleepbooten „Mar griet" en „Beatrix", welke de „Valk" uit Rotterdam sleepten, hebben een telegram met geluk- wenschen ontvangen van Admi raal Helfrich waarin deze zeide, dat zij de eerst étappe hadden af gelegd van een tocht, welke „van historische beteekenis voor de Nederlandsche scheepvaart van ons volk is." Het Britsche parlementslid jCrossman, afgevaardigde voor Oost-Coventry, die de motie der opstandige Labour-parlements- leden inzake de Britsche buiten- landsche politiek in het Lagerhuis indiende, heeft tijdens een,bijeen komst te Londen verklaard, dat de 100 Labour-afgevaardigden,- toen zij Maandag j.l. zich van stemming onthielden, dit niet uit ontrouw jegens de regeering ge daan hadden. „Iedereen weet", aldus Cross man, „dat de politiek van Bevin te verkieafen is boven alles, wat Churdhill gedaan zou hebben. Indien Churchill aan de macht ware geweest, zouden wij ons vermoedelijk -in een toestand van oorlog met Voor-Indië en Egypte bevonden hebben en zou een on overbrugbare kloof tusschen de Oostersphe en Westersche mo gendheden ontstaan zijn. Irtdien de voorbereidingen tot unificatie van Britsche en Amerikaansche wapenen niet gepaard gaat met desbetreffende onderhandelingen met de Sovjet-Unie, zullen de Britsche eilanden 'n Amerikaansch vliegtuigmoederschip worden, i JAPAN EEN AMERIKAANSCHE KOLONIE. Het. was juist om de Sovjet- Russische expansionistische nei gingen in Oost-Europa en Perzie te stuiten. Wij moeten ons ech- ter ook tegen, het Amerikaansche economische imperialisme in het Verre Oosten teweer stellen. Wat is (Japan anders dan een Ameri kaansche kolonie? Het is de taak van socialistisch Engeland om voor de volkeren der aarde op te komen tegen imperialisme, hetzij rechts of uiterst-lïnksch, hetzij Amerikaansch of Sovjet-Rus sisch. Wij kunnen ons niet ver eenigen met de Amerikaansche interpretatie van „vrijhandel". Wij zullen sterk zijn als wij onafhankelijk blijven, samenwer ken met Amerika en de Sovjet- Unie en het opnemen voor de volkeren der aarde, die noch ge diend zijn van de Amerikaansche vrije concurrentie, noch van het Sovjet-Russische communisme". Het C. D. K. deelt ons mede, dat thans ook zij, die tusschen 1 September 1944 en 18 Februari 1946 zijn gehuwd en zich sinds dien zelfstandig hebben gevestigd een aanvrage om serviesgoed kunnen indienen, voorzoover zij dit nog niet hebben ontvangen. Zaterdagmiddag heeft in Belle- vue in Amsterdam de Partij van de Vrijheid vergaderd onder prae- sidium van Mr. D. U. Stikker. Als sprekers voerden het woord Mr. Stikker en Dr. S. E. B. Bierma, voorzitter der Partij van de Vrij heid-fractie in de Tweede Kamer en Mr. G. Vonk, lid van dezelfde fractie. Op deze algemeene vergadering nam d# Partij van de Vrijheid de volgende resolutie aan: ,,De Partij van de Vrijheid, kennis genomen hebbende van de besprekingen in de Tweede Kamer over het Indi sche vraagstuk, van oordeel, dat de Commissie-Generaal door het sluiten van een voorloopige over eenkomst met de republiek Indo nesia, waarvan de inhoud in de pers is gepubliceerd, de haar bij de wet van 2 September 1946 toe gekende bevoegdheden heeft over schreden, aangezien de in artikel 3 van deze wet omschreven taak alleen inhoudt besprekingen te voeren, die betrekking hebben 'op In Engeland zal van de hand van H. R. Trevor-Roper een boek verschijnen, getiteld: „Hitler's last days". Het is ontstaan na een nauwgezet onderzoek, onder leiding van den Britschen inlich tingendienst in Duitschland. Naar wij vernemen, meent de recherche te Rotterdam thans de draden in handen te hebben van het complot dat gesmeed was om op 24 Augustus j.l. een roofover val te ensceneeren .op het hoofd postkantoor te' Rotterdam, waar bij de portier B. M. beweerde overvallen, bedwelmd en gekne veld te zijn geweest. Met de arrestatie van dezen portier en acht anderen, achtte men niet alleen dezen overval, waarbij de buit meer dan een ton bedroeg, opgehelderd, doch ook een diefstal van ongeveer 50.000 in Januari vaji dit jaar gepleegd eveneens op het hoofdpostkantoor en uit dezelfde kluis. Alle personen zijn naar het huis van bewaring overgebracht, nadat bun gevangenhouding door de rechtbank was gelast en door het gerechtshof te Den Haag in hooger beroep was bevestid. De daders, zoowel als dp medeplich tigen zullen zich binnenkort voor de rechtbank te verantwoorden hebben. de vestiging van de toekomstige staatkundige verhoudingen binnen het Koninkrijk, spreekt als haat meening uit, dat de Commissie - Generaal op grond van deze be voegdheids overschrijding op het Vertrouwen van het Nederland sche volk geen aanspraak meer kan maken en dat de aan de leden der Commissie-Generaal verleende volmacht behoort te worden inge trokken." Voorts besloot de vergadering het volgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden: „De Partij van de Vrijheid, in vergadering bijeen, betuigt haar gevoelens van trouw en aanhan kelijkheid aan Uwe Majesteit." w.g. D. U. Stikker^ Voorzitter J. Rutgers, Secretaris. Een partij diamanten ter (waarde van vijf-en-twintig mil- lioen dollar, door de Japansche Regeering verzameld in een dis- perate poging tot verdere finan ciering van den oorlog, zal waar schijnlijk aan de Geallieerden, wor den overgedragen hij wijze van herstelbetaling, aldus is in Ame rikaansche regeeringskringen ver nomen. Deskundigen beschrijven de partij als de grootste, welke ooit bijeen werd gebracht. Vijf maan den is men bezig geweest met het classificeeren dei diamanten waarvan de zwaarste meer dan honderd karaat was. Indien landbouwers/veehouders, wier bedrijf uit 4 ha of meer bouwland bestaat, voor 1 Januari 1947 meer rogge en haver hebben geleverd dan de opgelegde aan slag hiervoor bedraagt, dan kun nen zij daartegenover een hoe veelheid mengvoeder ontvangen, mits dit vöbr 1 Jan. 1947 wordt verzocht en als aan de gestelde voorwaarden is voldaan. Voor koeien kan op deze wijze 50 kg run'dveevoeder per koe en voor pluimvee 5 kg ochtendvoede* per kip, met een vastgesteld maxi mum. wordén verstrekt. De plaat selijke bureauhouders kunnen in lichtingen verschaffen. Het bedrijfsschap voor veevoe der heeft voor -de periode van 24 November-21 December 1946 voe dernormen vastgesteld welke ge lijk zijn aan die van de vooraf gaande periode. De drineesche wetgevende ver gadering heeft met algemeene stemmen de ontwerp grondwet Goedgekeurddie ook reeds door de commissie van de permanente Kwomintang en den Oppersten Raad der Nationale Defensie be krachtigd was. Maandag zal hef ontwerp waarschijnlijk aan de Nationale Vergadering \v orden voorgelegd. Het aantal Mimsteis is in dit ontwerp op 18 gebracht, waarhij nog 7 ministers zonder portefeuille zullen komen. Men meent te weten, dat in hef ontwerp de 'tekst, die na de ovei eenkomst tusschen de i-egeering en de sociaal-democratische par tij is opgesteld, ongewijzigd ls overgenomen. heeft, zal het, naar mjjn Britsche procureur-gene raal, Sir Hartley ghawcross. heeft De I <J I ,1, öij- naiMvj v,__j in een toespraak voor den bond van rechtsgeleerden, te Washing ton gepleit voor een staken van het gepraat1, dat de wereld een nieuwen oorlog tegemoet gaat. Sir Hartley noemde het debar over het recht van veto „een ge zond teeken" van het zich ont wikkelende geloof in het belan„ van een internationaal recht. ,De veto-bepalingen zijn net resultaat van precies de ze^e houding ten aanzien van de levensbelangen van een staat als vroeger zeer gewoon gevonden werd, maai nu worden pogingen in bet werk gesteld om de wet tige belangen van staten door vreedzame middelen, te behar- tig xk denk niet", aldus Sir Hart- lev, „dat het zoogenaamde veto recht fataal .voor de ohti^kkeling van de V. N. zal zijn; Sowjet- Rusland heeft nog slechts zeer korte ervaring in de democratie en, tenzij, het agressieve bedoe- meening, spoedig bemerken, dat zijn belangen meer gediend wor den door een politiek van geven en nemen, dan door een onver-- antwoordelijke uitoefening van het veto-reebt. Diefstal van tegels in het groot In de Sweelinckstraat te Den Haag werden door de politie een 45-jarige los werkman uit Den Haag en een 42-jarige chauffeur uit Delft op heeterdaad betrapt, toen zij bezig waren trottoirtegels toebehoorende aan de gemeente 's-Gravenhage te ontvreemden en op een. vrachtauto te laden. Bei- den werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie. De inwoner van Den ï^aag kan tege lijkertijd 1 maand gevangenisstraf ondergaan waarvoor hij gesigna leerd stond. De „Willem Barendsz", die zich Donderdag op 4 graden 30 minu ten Z. Br. bevond, zal omstreeks 29 November a.s. Kaapstad kun nen aandoen, zoo seint ons de spe ciale verslaggever aan boord van de Walvischvaarder. De stemming aan boord is uit stekend. De Jagers Am. 6, 7 en 8 zijn Woensdagavond om 10 uur uit Dakar vertrokken en worden on 4 December te Kaapstad ver wacht om zich daar bii het moe derschip te voegen, dat er enkele dagen zal blijvén. De vangschepen eveneens present. De speciale verslaggever deelt nog mede, dat Neptunus ook he bemanning van de vangschepen Am. Ij 2 en 5, dié de „Willem Barendsz" nu al verscheidene dagen vergezellen, heeft bezocht, waarna deze nog eens hebben ge bunkerd langszij het moederschip. Harpoenen, trossen en kruit wer den overgegeveif. Het is weer een streep aan de balk in de geschie denis van de Nederlandsche wal- viscnvaart en het brengt ons steeds nader tot de groote ge beurtenissen, welke ons in de IJs zee te wachten staan. Langza merhand komen we in de sfeer van de walvischvangst. nu we de walvigschen alle da^en reeds kun nen waarnemen, maar we hebben het nog te warm om al aan de ijzige temperatuur te denken, wanneer we werkelijk in het wa).- vischgebied zullen zijn aangekó men. De jagers maken dan ook nog geen echte jacht. Wel heb ben we van het moederschip af zelf jacht gemaakt op haaien, die rondom het schip zwerven, of lie ver gezegd: krioelen. Enkele van deze lieve vischjes, die zoo'n 60 kg of meer wegen, hebben we verschalkt. Onze reis is tot nog toe vlot verloopen. De geheele bemanning verheugt zich op de aankomst te Kaapstad, jie tweede haven, wel ke we na ons vertrek uit het vaderland aandoen. Geen gewone „zeelui." Het leven aan boord krijgt zijn normalen gang, maar toch voelen we allemaal iets in ons, dat ons „anders" doet zijn dan de gewone zeeman. Om te beginnen is ons schip van geheel anderen aard dan het normale zeeschip. De slipway is voor de „Willem Ba rendsz" wat misschien de donke re huid voor den kleurling is: Zij is onafscheidelijk en tegelijker tijd kenmerkend voor de her komst. En die herkomst is er niet een van deze eeuw, ook al werd „Oome Willem" in den jare 1946 gebouwd op 'een Nederland sche werf; neen, die herkomst is er een, welke meer dan driehon derd jaren teruggaat, hoewel de 17e Eeuwsche Hollanders er nooit Van hebben gedroomd, dat er eens een tijd zou komen, dat de gedoo- de walvisschen „zoomaar" aan boord gesleept zouden worden. Zie je, er zit iets Oud-Hol- lands»h in dit- bedrijf, dat je aan boord door je lijf heen gaatDe slipway hebben we de ...walvischstraat." gedoopt; ten slotte is het een Hollandsch be drijf en een Hollandsche schuit, die Hollandsche namen dragen maghet slachtdek noemen we het ..slachtplein"; de „vischmarkt" is de ruimte van het dek. waar de visch wordt uitgebeend. Noorsch in een week!" De dokter heeft gelukkig wei nig klanten en zeker niet van emstigen aard; de dominee zorgt voor de geestelijke verzorging; hij houdt kerkdienst in de „eetzaal werklieden", ook voor de Noren, die aan boord zijn. Ds. Wristers heeft er niet tegen op gezien om, zich in hun moedertaal verstaan baar te maken, al gaat het hem nog niet vlot af. Als je pas drie dagen een leerboekje „Noorsch in een week" in handen hebt gehad, mag je niet verlangen, dat je de taal beheerscht, hoewel ik betwij fel of het lukken zal haar inder daad in een week onder de knie te krijgen. De biologen hebben groote belangstelling voor de tro pische visschen. Wat zij in hun laboratorium uitkuren, weet ik niet, maar dat wordt de weten schappelijke wereld straks wel ter kennis gebracht. Onze cineast, Hannes de Boer, houdt de hand aan de camera. Als de reis ten einde is, zal Ne derland tenslotte ook in beelden -* en niet alleen in woorden kunnen meeleven met onze lotge vallen. Sir John Boyd Orr, directeur van de F.A.O., heeft in een inter view te Wieenen verklaard, dat de F.A.O. op een conferentie, welke 3 December aanstaande' te Lon den zal aanvangen, een plan zal uitwerken voor de voedselvoorzie ning van Europa als onderdeel van den economischen wederop bouw. Deze conferentie zal moe ten beraadslagen over een voor stel tot oprichting van een orga nisatie voor Europa, welke het werk van de Unrra zou moeten overnemen. De voedselvoorzie ning zou door deze organisatie ter hand genomen 'worden vol gens een concreet plan en niet op basis van liefdadigheid. Den onregelmatigen aanvoer van grondstoffen voor de marga rinebereiding heeft tot gevolg, aldus deelt men van bevoegde zijde mede, dat het percentage vloeibare olie, dat als grondstof bij de rctargarinefabricage wordt gebruikt, thans lager is dan ge bruikelijk in het koude seizoen. De margarine is dientengevolge minder zacht, hetgeen evenwel de smaak en den bakaard niet be- invloed, maar waardoor de mar garine bij gebruik in onverwarm de ruimten minder smeerbaar is. Zoodra de voorraden dit toe laten, zal het percentage vloei-, bare olie weer worden verhoog**. Klachten over den smaak kun nen worden verklaard door het feit, dat in de samenstelling van de margarine tot voor kort een naar verhouding hoog percentage reuzel moest worden verwerkt, hetgeen tot smaakverandering aanleiding heeft gegeven. De keuze van de grondstoffen is thans nog beperkt, waardoor men aan de margarine nog niet dien smaak kan geven, zooals men dat voorheen gewend was.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2