Zitting Politieke Commissie der V.N. De mijnwerkerstaking in de V.S. Terroristen-actie op Bali. De strijd in Griekenland MAANDAG 25 NOVEMBER 1946. DE RUSSISCHE MOTIE. DE BOYCOT OP NEDERL. SCHEPER. THANS REEDS ERNSTIGE GEVOLGEN. Voedselvernietiging een Internationale misdaad NA DE VERKIEZINGEN IN ROEMENIË. DE MINISTERRAAD VAN ZATERDAG. NIEUWE REGEERING IN BULGARIJE. VOEDSEL NAAR DE BRITSCHE ZONE. Nederland herdenkt 40- '45 Frankeering by Abonnement: Terneuzen WEEKSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. MJ. te De Bilt, geldig tot Maandagavond. Na den stormachtigen nacht bij wind uit Zuidelijke richting en zware bewolking, later af- nemende wind uit Z.-Zuidwes telijke richting en brekende be wolking met eenige regen, vnl. in de kuststreek. DE VRIJE ZEER 3de Jaargang No. 362. Advertentieprijs: oer mm 10 ct.; minimum oer advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; tedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer Verschijnt dageiyks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen - Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. In de Vrijdag gehouden zitting van de politieke commissie der V. N. steunde mevr. Vidjaja Laks- jmi Pandit (Voor-Indiëde Rus sische motie voor een telling van de Geallieerde troepen in vreem de gebieden, waaronder de vroe gere vijandelijke landen. Over het gebruik van Britsch- Indische troepen in Nederlandseh- Jjodië zeidé zij o.m.: ,,In Indonesië werden zij gebruikt voor de on schadelijke en noodige taak om geïnterneerde Gêallieerde burgers te beschermen en te evacueeren, maar het volk var) Voor-Indië be treurde het gebruik van deze troepen om druk uit té oefenen op de Indonesiërs, die in 'p strijd om hun vrijheid waren gewik keld." De Joego-Slavische afgevaar digde, Popowitsj, was de eerste, die zijn meening te kennen gaf over Bevin's voorstel om de kwestie van de ontwapening te verbinden aan de motie voor de troepentelling! toen hij zeide, dat ,,het samenkoppelen van deze twee kwesties, het werk van den Veiligheidsraad ten bate van de collectieve veiligheid zou vet- t ragen." Parodi (Frahkrrjk) verklaarde, dat hij voor de Sovjet-Russische motie zóu stemmén. Ook hij achtte het niet mogelijk het ont wapeningsprobleem er mee te - verbinden, daar hij „de Sovjet- Russische motie niet begraven wild# zien onder het groote pro hieem, dat de ontwapening biedt.' MOLOTOF AAN HET WOORD. Molotof, die de Sovjet-délegatie leidde Wisjinsky fungeerde als president van de commissie bracht de kwestie der Britsche troepen in Griekenland weder ter tafel. Molotof zeide, dat de kleine landen eveneens opgaven zouden moeten doen van de troepen, die zij op de been hebben, indien de Sovjet-motie zou worden aan vaard. Wat de telling van de troepen in de vijandelijke landen betreft, zeide Molotof: „Indien de Vereenigde Staten het juist en verstandig achten inlichtingen over deze troepen bij de opgaven in te sluiten, zullen wjj ons be- .reid verklaren deze voorstellen aan te nemen." Verder verklaarde Molotof, dat de Veiligheidsraad en de militaire staf de voorgestelde inlichtingen noodig heeft voor het opstellen van een definitief plan voor de strijdkrachten, die ter beschikking van den Veiligheidsraad zullen komen. TEGEN HET ENGELSCHE VOORSTEE. In verklaringen voor „de mili taire staf commissie", zoo zeide Molotof vervolgens, „hebben de Sovjet-TJnie, China en Frankrijk reeds volledige rapporten inge diend over hun strijdkrachten ip vreemde gebieden, maar van Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten heb ik in deze nog niets ge hoord." Ook Molotof verklaarde zich tegen het Engelsche voorstel de kwestie van de ontwapening met die van de troepentelling te ver binden, daar „beide problemen op zich zelf reeds groot genoeg zijn." Töt slot zeide Molotof, dat de Russische motie geen tegenstand ondervindt, maar hij „zag pogin-, gen, die gedaan worden om een oplossing van het probleem te vermijden". De bijeenkomst der commissie werd daarop verdaagd. REACTIES OP MOLOTOF'S VERKLARING. De eerste reactie in kringen van de Britsche delegatie op de door Molotof tijdens de bijeen komst van de politieke commissie afgelegde verklaring over troepen in overzeesche gebiedsdeelen was, dat zij zich door een verzoenenden toon kenmerkte. De Amerikaansche senator Conally zeide den verslaggevers met betrekking tot een opmer king van Molotof, dat Amerika steeds van zijn bereidheid opgave te doen inzake troepensterkte thuis en in het buitenland heeft doen blijken. Uit kringen van de Fransche afvaardiging verluidt, dat Frank rijk het in. hoofdzaak met het voorstel van Molotof eens is en gekant is tegen het Britsche voorstel om de kwesties van troe pen en ontwapening als een ge heel te behandelen. Verwacht wordt dat Noel Baker (Eng.) en Conally (V. S.) op de volgende bijeenkomst van de commissie Molotof zullen ant woorden. Het besluit van de Neder- landsch-Indische autoriteiten, om de Tjibesar met behulp van niet- Australische arbeidskrachten van Melbourne naar Sydney te bren gen zou „de grootste inüustrieele crisis in Australië's geschiedenis" kunnen veroorzaken, aldus de heer Coghlan, vborzitter van de vakvereeniignig voor havenarbei ders, afdeeling Sidney. Het schip, dat opgehouden is door den boycot der Australische havenarbeiders op Nederlandsche schepen, is op 21 November uit Melbourne naar Sidney, waar het grootste deel van de lading voor Java ligt, vertrokken. Coghlan verklaarde, dat de ge- heele arbeidersbeweging zich zal verzetten tegen elke poging om den boycot op Nederlandsche schepen met behulp van buiten- landsch personeel te breken. Hij voegde er aan toe, dat uit de woorden van den functionnaris der Nederlandsche legatie, n.l. dat de Nederlandsche autoriteiten de boycot moe werden en misschien tot andere maatregelen zouden overgaan, alleen maar te conclu- deeren was, dat de Nederlanders voornemens waren inheemsch (Indonesisch) prsoneel te gebrui ken bjj het laden te Sidney. „Ik waarschuw de Nederland sche autoriteiten onze natie niet in onnoodige industrieele troebe len te storten. Indien zij van plan zijn» bjjitenlandsche arbeidskrach ten te gebruiken, dan spelen zij met vuur". v INDONESIË. Joego-Slavisch grondgebied 'geschonden Naar door de Grieksche regêe- ring werd bekendgemaakt, zijn 35 guerrilla-strijders gedood in gevechten tegen regeeringstroe- pen en politie in het gebied van Kozani in West-Maeedonië. Het Joego-Slavische persbu- reau Tanjug meldt, dat het Joego slavische grondgebied op 20 en 21 November herhaalde malen door Grieksche vliegtuigen geschonden is.- Deze schendingen zouden voornamelijk hebben plaats gehad in de grensstreek om de plaatsen Maükris, Sjoem en Kosjuh. Een Joego-Slavische grenspost zou door enkele van deze vliegtuigen met mitrailleurvuur zijn bestookt. Het Joego-SIavische Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Grieksche regeering een pro- testnota doen toekomen. Tegenmaatregelen werden genomen. Naar schatting zijn meer dan 70 terroristen gedood, toen Ne derlandsche troepen Vrijdag te genmaatregelen namen in ver band met een aanval, .dien 75 terroristen den .lsten November op een politie detachement te Ta- Ibanan (Bali) hebben uitgevoerd, aldus meldt de Regeeringsvoor- lichtingsdienst. Aan Nederlandsche zijde vielen geen dooden en slechts enkele ge wonden. Dank zij verraad van een Javaanschen commandant hadden de terroristen alle wapens 1 van zijn post in beslag kunnen nemen: Twee machinegeweren, 33 geweren en 10.00(f patroongor dels. De commandant trok na den aanval samen met de terro risten terug. Onder de gedoode aanvallers bevonden zich zes Ja- panneezen. De Nederlanders maakten vijf lichte Japansche mitrailleurs buit, twee Japansche stenguns en dertig geweren. Indonesische pers- ontvangen. Volgens het Republikeinsche persbureau „Antara" heeft Prof. Schermerhorn, op een persconfe rentie, toegestaan aan Indonesi sche journalisten op 20 Nov. j.l., verklaard dat de Nederlandsch Indonesischeovereenkomst vol gens zijn verwachting voor het eind van dit jaar zou zijn onder teekend. Prof. Schermerhorn hoopte voor Kerstmis weer in Ba tavia terug te zijn. Hij was ervan overtuigd, dat het Nederlandsche parlement en de Nederlandsche Regeering de overeenkomst zul len ratificeeren. De heer De Boer verklaarde op dezelfde persconferentie, dat de onderteekening van de ontwerp overeenkomst een groote stap in cjfe richting van de wederzijdsche samenwerking van de beide vol ken beteekende. Hij spoorde daarom beide par tijen aan wederzijdsche vijandelij ke gevoelens te onderdrukken en zeide, dat de Indonesische aggres- siviteit een bron van moeilijkhe- 'den voor de Oommisgie-Generaal was geweest. Tenslotte sprak hij zijn erkentelijkheid uit tegen over Ir. Soékarno voor het aan deel, dat deze had gehad in het goede resultaat van de 'onderhan delingen. Telegram aan Minister- President. De politieke partijen, die vorige maand een telegram richtten aan den Minister-President en aan de Voorzitters der beide Kamers, waarin er bij de Nederlandsche Regeering en de Commissie Ge neraal op werd aangedrongen geen bindende overeenkomst met de republiek aan te gaan zonder ivoorafg-aande goedkeuring van de Staten Generaal; hebben op 18 November opnieuw een telegram gezonden aan den Minister Pre sident en de Voorzitters der beide #Kamers. Hierin wordt er met klem op aangedrongen de belofte te vervullen om bekwame verte genwoordigers en den vertrou wensman uit N ederlandsch-Indië naar Nederland te ontbieden, om hun meeningen in de Staten- Generaal uiteen te zetten aan gaande specifiek Nederlandsch- Indische belangen. In verband hiermede vragen zij om uitstel van beslissing door de Regeering en de Staten-Generaal. In de voorbereidende com missie van de F.A.O. (Food and Agricultural Organisa tion) heeft de Bmsehe afge vaardigde, Wilson, er op aan-- gedrongen, dat de commissie het vernietigen van overtol lige voedselvoorraden als een internationale misdaad zou brandmerken. Dit voorstel maakte deel uit van een Britsch plan voor de internationale stabilisatie van koopwaar, welk plan het aan leggen beoogt van reserve- voorraden en voorts contrac ten op langer duur, regulee- ringsschema's, bijzondere Voor zieningen en prijscontrole- maatregelen als de vijf voor naamste voorwaarden voor een permanente stabilisatie van prijzen, die zoowel voor den consument als voor den pro ducent gunstig zijn. Sprekende over de vernieti ging van voedselvoorraden, zeide Wilson, dat dit volkomen in strijd is met het geweten van de na-oorlogsche wereld en dat de Labour-regeering zulke practijken niet zal dul den. Om de kolenvoorraden te ont zien heeft de Amerikaansche re geering drastische maatregelen genomen. Met ingang^van Maan dag zal het .electriciteitsverbruik in 21 Staten worden verminderd. Lichtreclames en straatverlich ting zullen onder de eerste be perkingen vallen. Vrijdagavond heeft de „New- York Central Railroad" bekend gemaakt, dat zij ten gevolgge van de 'mijnwerkersstaking Maandaa 165 passagierstreinen uit den dienst zal moeten nemen. De zetelverdeeling. Volgens de laatste binnenge komen uitslagen van de in Roe menië gehouden verkiezingen heeft het regeeringsblok 84 dei- stemmen op zich yereenigd en kreeg Manioe's Nationale Boeren partij 7,72 Van alle kiesge rechtigden, onder wie voor het eerst ook vrouwen, hekben 89 gestemd. De uitslagen van enkéle afge legen gebieden zijn thans nog niet binnen, maar men gelooft niet, dat deze nog verschuivingen van eenig belang in de thans bekende verhoudingen zullen teweegbren gen. De laatst bekendgemaakte uit slagen luiden als volgt: zetels 348 32 O 29 De Zaterdag gehouden Minister raad, waarin een voorloopig standpunt der regeering zou wor den bepaald ten aanzien van de door de Commissie-Generaal ge sloten basis-overeenkomst, heeft geduurd van 9 uur tot 1 uur. Regeeringsblok Nationale Boerenpartij (Dr. Manioe) Nationale Liberale partij (Bratanoe) Hongaarsche Volks-unie Democratische Boerenpartij (Dr. Loeroe) 2 De aan het regeeringsblok ge komen zetels zijn ais volgt ver deeld 7pTp1 Communisten 73 Liberalen (Tatarescoe) 75 Sociaal-democraten 75 Ploegers Front (Dr. Groza) 70 Nationale Volkspartij 26 Dissidente Nationale Boeren 20 Op den voorgrond tredende persoonlijkheden 7 Joden 2 Indruk in Ametika. De Amerikaansche onderminis ter van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson, heeft op een pers conferentie, verklaard, dat de deze week in Roemenië gehouden ver kiezingen de vrees van de Ameri kaansche regeering, dat zij niet „vrij" zouden zijn, hebben gerecht vaardigd. Acheson zeide, dat de berichten over de verkiezingen nog onvol ledig zijn en door het ministerie van Buitenlandsche Zaken wor den bestudeerd. Hij achtte het niet wenschelijk vooruit te loopen op hetgeen dat ministerie ter zake zou besluiten. Communisten het sterkst vertegenwoordigd. Georg Dimitrof, de leider van de BulgaarsChe communistische partij, heeft een regeering van het Patriottisch Front gevormd, aldus meldt radio Moskou. Dimi trof is Minister-President, met 4 vice-presidenten. namelijk Alex. Opof. Karayche Kostef, Georgi Popof (alle drie zonder porte feuille) en Kimon Georgief, den vroegeren premier, die ook als Minister van Buitenlandsche Za ken optreedt. De Bulgaarsche communistische partij is thans in de regeering vertegenwoordigd door den Minister-President, een der vice-presidenten, drie Minis ters en den Voorzitter van den Economischen Raad. De Land- bouw-Unie is vertegenwoordigd door een vice-president en vier Ministers, de Nationale Unie door twee Ministers en de Sociaal- Democraten door een vice-presi dent en één Minister. Verder is er een onafhankelijke Minister. De politieke gezindheid van den vier den vice-president en van drie Ministers is niet vermeld. De actie van Lewis. De New York Times zegt in een hoofdartikel, dat de actie van John Lewis met groote bezorgd heid gevolgd wordt m Frankrijk, Italië en de lage landen, die zulk een schreeuwende behoefte aan .brandstof hebben. Het blad wijst op de voordeelen voor de commu nistische propaganda welke door onnoodige ontberingen in deze landen tijdensdezen winter opge-- leverd zoilden' worden, en dat door toedoen van een Amerikaanschen arbeidersleider, die zichzelf een dusdanig sterke positie heeft weten te verwerven, dat hij' met succes de Amerikaansche regee ring en het Amerikaansche volk kan weerstaan. Vrijdag is men reeds begonnen met het sluiten van fabrieken, door gebrek aan steenkool. De Carnegie-staalfabrieken in Illi nois, de grootste van de Vereenig de Staten, zullen deze week hun productie met 25 procent moeten verminderen. Op een bijeenkomst van het ge nootschap vooi' Amerikaansche geschiedenis te Washington is een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het wegens de kolenschaarschte uit- dooven van de verlichting van den koepel van het capitool, welke, aldus de resolutie, het voortbe staan van de Vereenigde Staten symboliseert en thans omwille van Lewis verduisterd wordt." Uit DUITSCHLAND Naar Vrijdag officieel werd be kendgemaakt, zal het Ameri kaansche militaire bestuur in Duitschland 50.000 ton tarwe meel en haver aan de Britsche zóne leenen om den kritieken toe stand aldaar te helpen verlichten.. Deze leening zal later worden terugbetaald uit voorraden van de Britsche zóne. Het Britsche mili taire bestuur zal iruwe rubber, wol en materiaal voor de fabri catie van meststoffen aan de Amerikaansche zóne leveren. ■- De steenkooiproductie. De moeilijkheden bij de voedsel voorziening in- het Ruhrgebied hebben tot dusver nog geen in vloed op de steenkoolproductie gehad. Van de Britsche commis sie voos- den mijnbouw werd ver nomen, dat de productie langzaam blijft stijgen. De dagproductie bedraagt thans 196.000.- Dit resultaat kon echter 3lechts worden bereikt door meer arbei ders in de mijnen tewerk te stel len. De opbrengst per man is vol gens de laaAste gegevens iets af- genomen. Momenteel wordt de productie gestimuleerd door het naderende Kerstfeest. De arbei ders trachten in verband daar mede een zoo hoog mogelijk loon te bereiken. Tot nog toe is het mogelijk ge weest den mijnwerkers een voed selrantsoen van 5000 calorieën te verstrekken. Opnieuw is een voor de Amerikaansche zóne bestem de partij, graan van'50.000 ton, die te Bremen is aangekomen, voor het Ruhr- en Rijngebied be schikbaar gesteld. De haven van Hamburg. Max Brauer, vroeger Ameri- kaansch staatsburger en thans burgemeester van Hamburg, heeft er op aangedrongen, dat de Ham- burgscht haven een kans wordt gegeven haar vóóroorlogsche be- teekenis voor handel én industrie terug te krijgen. Hij sprak de hoop uit, dat scheepsbouwers daar onder toezicht van de Ge allieerden weer aan het werk zul len kunnen gaan. De netto-opbrengst van het be- vrijdingsspel, gegeven op 4 en 6 Mei j.l. ten bate van de Stichting 19401945 bedroeg ƒ130.000. Dit bedrag werd Donderdag, na aftrek van vermakelijkheidsbelas ting, aan het hoofdbureau dezer instelling afgedragen. Het ligt in de bedoeling op de bevrijdfcigsdag 1947 wederom in het Stadion te Amsterdam een- spel op te voeren ter herdenkin° der gevallenen.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1