Precaire voedselpositie in iritsciie zóne Ontwapening en opgave troepensterkte De Algem. Verg. der U.N.E.S.C.0. Wie wordt Premier in Frankrijk? maakten weinig vorderingen Proces te Rome De BIJEENKOMSTEN der Ü.N.0. GROOIE VIER ZATERDAG 23 NOVEMBER 1946. Nov. teÜE^TtLIJK iSOLEME^T DER DU1TS0HERS BêJEEKENT EEN GEVAAR. De verkiezingen in Roemenië Incidenten te Haiphong KATHOLIEKEN AANVAARDEN GEEN COMMUNIST UIT DUITSCHLAND VGORTEEXENEN VAN DEN HONGERWINTER. NOG STEEDS DE XWESTIE TRIËST Vrouwen-dienstplicht in Noorwegen Prins Bernhard te Parijs en Bevin aan het woord Smuts FRANSCHE BEMiQDELINGSPOGiNO - De „Willem Barendsz" nadert Kaapstad WEEKS VERWACHTIN G, medegedeeld door liet K. N M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Tijdelijk opklarend. Aanv. afnemende W. wind met in de kuststreek enkele buien. Na tijd. opklaring later toen. bew. en regen, weinig verandering in temp. Redacteuren: P. L. D. J. van Oeveren. S. W. Henry. Redactie-adre»: Noordstr. 58-87, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" 3de Jaargang No. 361. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie f 1.50 inzendingen advertentie^ tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Biac 10 ct. meer ZONS OP- EN ©NEERGANG Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. 1946. Z»n Maas Opk. Ond. Opk. Ond 23 8.11 16.40 7.46 16.39 24 8.13 16.39 8.56 17.08 25 8.14 16.38 10.03 17.35 26 8.16 16.37 11.40 18.17 27 8.18 16.36 11.55 19.08 28 8.19 16.35 12.36 20.10 29 8.21 16.34 13.09 21.18 REDE VAN MINISTER GIELEN. De Nederlandsclie Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Dr. J. J. Gielen, heeft op de derde bijeenkomst van de algemeene vergadering der UNESCO (United Nations Edu- catkmel, Scientific and Cultural Organisation) te Parijs, als leider van de Nederlandscbe delegatie, een rede gehouden. Na dank gebracht te hebben voor de gastvrijheid van de Fran- sche regeering herinnerde Minis ter Gielen aan de woorden, welke door zijn voorganger op de oprich tingsvergadering van de V. N. in 1945 te Londen waren gesproken omtrent onderwijs, kunsten en wetenschap. Het is voor Nederland, aldus Minister Gielen, niet moeilijk de principes van het Handvest van San Francisco betreffende inter nationale samenwerking op het gebied van cultuur en onderwijs te onderschrijven. 348 32 25 3 2 Officieele uitslagen. Radio Moskou heeft de offi cieele uit Boekarest ontvangen cijfers van de Roemeensche ver kiezingen medegedeeld. De re- geeringscoalitie heeft een groote meerderheid in het nieuwe parle ment behaald. De cijfers waren: zetels Democratisch blok (regeeringscoal/itie) Nationale Boerenpartij Hongaarsche Nationale Liga (in Transylvanië) Nationale Liberale partij Democratische Boerenpartij Negentig procent der kiesge rechtigden bracht zijn stem uit, aldus Radio Moskou. Leden der oppositie dienen ontslag in. Volgens te Londen ontvangen officieele berichten, aldus een woordvoerder van het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, hebben twee tot de oppo sitie behoorende leden van de Roe meensche regeering, die na de conferentie te Moskou in 1945 hun ambt aanvaard hadden op voorwaarde, dat Roemenië door de drie groote mogendheden zou worden erkend,, een verzoek om ontslag ingediend. De twee leden van de oppositie, vertegenwoordigers van de Libe rale en de nationale Boerenpartij, hebben dit verzoek onmiddellijk na de algemeene verkiezingen van Dinsdag j.l. ingediend. In welin gelichte kringen is men van mee ning, dat de houding van Enge land t.a.v. de erkenning van Roe menië op het oogenblik in offi cieele kringen te Londen wordt besproken. CONTACT MET DRIE BESCHAVINGEN De Nederlanders immers onder houden contact met drie bescha vingen en hebben sedert lang ge tracht de cultuur van hun na buren te leeren kennen, teneinde den vrede te verstevigen en den geest en de cultuur van hun eigen land te verrijken. Gezien de belangstelling van het Nederlandsche volk voor vreemde talen ontmoet het geen moeilijk heden bij zqn interesse voor de cultureele voortbrengselen van an dere volkeren. Ongelukkigerwijze verhindert de weinige bekendheid met de Nederlandsche taal wel de verspreiding van Nederlandsche literatuur; de Nederlandsche voortbrengselen op het gebied van beeldende kunsten en muziek vin den evenwel bekendheid in het buitenland. De Nederlandsche delegatie vereenigt zich van gan- sicher harte met de reeds tot uit drukking gebrachte wenschen, dat het universeele karakter van de UNESCO in de nabije toe komst tot werkelijkheid zal wor den gebracht. DE DUITSCHERS EN DE DEMOCRATISCHE WERELD Minister Gielen drong er op aan, dat gezien den staat van ver arming waarin zoovele landen zich bevinden, de geldmiddelen van de UNESCO economisch en met verstand beheerd zullen wor den. Daartoe reden vindend in de geografische en economische be trekking tusschen Nederland en Duitschland, meende Minister Gielen, onder waardeering voor de inspanningen, welke de bezet- tings-autoriteiten in Duitschland zich te dien aanzien hebben ge troost, er op te moeten wijzen, dat aanzienlijk groote groepen in Duitschland zich in een algeheel cultureel isolement bevinden. Na een tijdperk van bij uitslui ting nationaal-socialistische op voeding hebben de Duitschers in het geheel geen begrip meer van de opvattingen der demo cratische wereld. Er bestaat geen enkele mogelijkheid tot uit wisseling van ideeën met hen, die weigerden zich te onderwer pen aan de absolute macht van den staat en van een partij, en die nog (vertrouwen stellen in de rede en de vrijheid van woord en gedachte. Wij zien in dat geestelijk isolement een gevaar, dat de geheele wereid bedreigt, aldus Minister Gieien. CULTUUR ALS ESSENTIEEL ELEMENT VAN VREDE EN EENDRACHT. Tenslotte wees Minister Gielen er op, dat voor het tot stand brengen van wederzijdsch begrip en daardoor van wereldvrede niet kan worden volstaan met uitwis seling van cultuurgoederen alleen. Men zal ook moeten zoeken naar de juiste maatstaven, waaraan de cultuur moet worden gemeten ais essentieel element van vrede en eendracht. In de algemeene inleiding van het rapport, dat de voorbereiden de commissie heeft voorgelegd, wordt gesproken van een achter grond van evolutie; ons inziens is het met name de godsdienst. Deze heeft een essentieele waarde voor de geheele menschheid, en zal onder zeer verschillende vor men, een rol van overwegend be lang blijven spelen bij het tot stand brengen van vrede onder de volkeren. Dit voor oogen hou dend zal de conferentie er goed aan doen, aldus Minister Gielen, aandacht te wijden aan de taak van de religieuze gemeenschap pen, die in zeer groote mate kun nen bijdragen tot het wederzijdsch begrip tusschen de volkeren. De Nederlandsche delegatie is er vast van overtuigd, dat slechts dan de geestelijke ontwikkeling toegankelijk zal worden voor de geheele wereld. Het vuur geopend op Fransche militairen. Naar het Fransche persbureau te Parijs uit officieele bron ver neemt, hebben zich op 20 Novem ber ernstige incidenten voorge daan te Haiphong. Een Vietna- meesch detachement opende het vuur op een Fransch landings schip, toen dit een Chineesche jonk praaide, die zich aan smok kelarij schuldig had gemaakt. Het incident had ook gevolgen in de Chineesche wijk en op de markt te Haiphong, waar Fran sche militairen werden aangeval len. In verband hiermee heeft de Fransche vertegenwoordiger, Generaal Morliere, 20 November een protest ingediend bij Ho Tsji Minh, de President van Vietnam. Nadat Generaal Morliere den Franschen troepen bevel gegeven had het vuren te staken en zich van iedere agressie te onthouden, is thans officieel bekend ge maakt, dat er een overeenkomst is geteekend, volgens welke het vuren onmiddellijk gestaakt wordt De leider van de M.R.P., Mau rice Schumann heeft „in de wan delgangen" van de Assemblee te kennen gegeven, dat zijn partij „er niet aan denkt een communist als eerste Minister te aanvaar den." Hoewel dit geen officieele uit spraak van de MH.P. is, neemt men in politieke kringen in Frankrijk aan, dat de bestuurs vergadering van de M.R.P., die Donderdagavond laat nog in vol len gang was een dergelijke be slissing zal nemen. Verklaring van de M.R.P. A officieel commniqué van -rresriTÖrseoinmissie van de M.R.P. (vooruitstrevende Katho lieke partij in Frankrijk), uitge geven na de Woensdagavond plaats gevonden bijeenkomst, wordt verklaard: „Zich bewust van de verantwoordelijkheid, wel ke op de regeering zal rusten, sluit de bestuurscommissie na tuurlijkerwijze de mogelijkheid van een regeering, waarbij geen rekening zou worden gehouden met de uitkomsten van de ver kiezing van 24 November aan staande zoowel als van die van 10 November j.l., uit; een regee ring namelijk, welke het natio nale vertrouwen niet zou stimu- leeren, noch zou streven naar de noodzakelijke samenwerking voor de herrijzenis van het land. De commissie dringt aan op een overeenkomst tusschen man nen, die in staat zijn het Fran sche volk te brengen tot vertrou wen in den franc, tot verdediging van de sociale rechtvaardigheid, tot respect voor nationale disci pline en tot liefde voor het vader land. In het communiqué wordt er verder den nadruk op gelegd, dat de ernst van de financieele en economische problemen van het land een volledige bevoegdheid voor de regeering zullen eischen, zoodra het nieuwe parlement in functie is gekomen. Een speciale verslaggever van het A.NP. seint uit Dusseldorf: De voedseltransporten naar de Britsche zóne van Duitschland bedroegen in Oct. ruim 146.000 ton, het laagste cijfer, dat sinds vele maanden bereikt werd. In Sept. werd nog 178.000 ton inge voerd. Deze afname is uitslui tend te wijten aan de verminde ring van de graanzendingen uit Amerika met 30.000 ton tenge volge van de scheepsstakingen. De invoer van aardappelen uit Nederland, Engeland en Tsjecho- Slowakije is evenwel in Oct. tot 78.000 ton gestegen. Van 27.000 ton groenten, die in Oct. werden ingevoerd, leverde Nederland ruim 14.000 ton. Ofschoon het algemeene beeld van de groote steden in het Ruhr- gebied, die het ergst van den honger te lijden hebben, nog rustig is, hebben zich hier en daar onregelmatigheden voorge daan en werden bakkerswinkels die na uitverkoop van hun brood de deuren sloten, door het pu bliek bestormd. Ook het berooven van kolen- treinen op de stations nemen hand over hand toe, evenals de hongertochten van de bevolking der steden naar het platteland. Hoewel er scherpe politie-maat- regelen zijn genomen om den zwarten handel in levensmiddelen tegen te gaan, blijkt echter uit officieele mededeelingen, dat de sluikhandel zich steeeds hechter organiseert over het geheele ge bied van de Britsche zóne. Generaal Mac Narvey over den t-oestand. Generaal Joseph Mc Narvey, de Amerikaansehe opperbevelheb ber in Duitschland, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Sovjets nog niet geantwoord hebben op de hun getelde vragen betreffende het wegvoeren van geschoolde Duitsche arbeiders. Over de verdeeldheid in den Geallieerden bestuursraad zeide de Generaal „Wjj zijn overeenge komen het gedurende langen tijd oneens te zijn". Hij voegde hier aan toe, dat naar zijn meening de moeilijkheid in hoofdzaak ge legen was in het feit, dat de Sovjet-Unie niet accoord gaat met de unificatie van Duitsch land, economisch noch politiek, zoolang er geen overeenstemming is bereikt ten aanzien van het De vier Ministers van Buiten landsche Zaken hebben tijdens hun bijeenkomst van Donderdag weinig vorderingen gemaakt. Molotof verklaarde bij de bespre kingen over 'n voorloopige regee ring voor Triest, dat naar zijn meening de beschikbare tijd te Jcort zou zijn voor 't opstellen van een statuut voor deze regeering. Bevin en Byrnes verklaarden, dat dit wel mogelijk was en men tenslotte overeen, dat een geza menlijk voorstel van Engeland en de V. S. ter bestudeering zou worden gecirculeerd. Op overige punten kwam men niet tot over eenstemming. De Ministers zouden Vrijdag voor een informeele vergadering bijeenkomen. De Fransche wenschen. Een woordvoerder van 't Fran sche Ministerie van Buitenland sche Zaken heeft medegedeeld dat Frankrijk aan dan raad van Ministers der Groote Vier zal ver zoeken de huidige besprekingen over Duitschland te beperken tot het opstellen der agenda en het bepalen van plaats en datum der volgende besprekingen over dat onderwerp. Frankrijk zou gaarne zien, dat de behandeling van de belang rijkste kwesties in verband met het vredesverdrag met Duitsch land wordt uitgesteld tot de tweede helft van Januari, daar men verwacht, dat de nieuwe Fransche regeering dan in func tie zal zijn. Verdere wenschen zijn, dat de vergadering in Europa plaats vindt, en dat onmiddellijk een commissie van plaatsvervangers met de voorbereidende werkzaam heden zal beginnen. De woordvoerder sprak de be richten tegen, als zou Frankrijk hetben verzocht het Saargebied onmiddellijk economisch met Frankrijk te vereenigen. bedrag aan herstelbetalingen, dat de Sovjets uit de loopende pro ductie zullen ontvangen, en zoo lang de Westelijke grenzen van Duitschland niet zijn vastgesteld. Mc Narvey was van meening, dat genoemde kwestie door een hoogere autoriteit dan de be stuursraad diende te worden be sproken. De Generaal verklaar de tenslotte, dat de militaire Sov jet-Gouverneur Maarschalk Soko- lofski, aan journalisten tot 1 Januari den toegang tot de Sov jet-zóne heeft ontzegd, daar de mobilisatie op groote schaal „het voor hen gevaarlijk zou maken daar te werken." De bomanslagen te Stuttgart. Een glazen ampul, met naar men gelooft hetzelfde vergif als door Hermann Goering gebruikt, is gevonden op Siegfried Kabus, voormalig majoor bij de S. S., die is gearresteerd in verband met de bomaanslagen te Stuttgart. Tot dusver zijn elf arrestaties verricht. Kabus verklaarde, dat de aan slagen niet tegen het militaire bestuur waren gericht, doch wa ren uitgevoerd protest tegen het feit, dat de zuivering door Duit- schèrs geschiedt en niet door Amerikanen. Hij was echter tot de conclu sie gekomen, dat zijn daad het Duitsche volk meer kwaad dan goed had gedaan en zeide niet te gelooven, dat de meerderheid der Duitschers zijn actie steunden. Hij gaf toe, dat hij biljetten had aangeplakt met het opschrift „Neurenberg was geen vonnis, maar moord". Hij geloofde niet. dat in concentratiekampen wreed heden waren voorgekomen. De autoriteiten zijn ervan over tuigd, dat zij de geheele bende onschadelijk hebben gemaakt. Nagenoeg allen behoorden tot de Hitlerjugend. Een kleine hoe veelheid wapens is in beslag ge nomen. President van de „bloedrecht- bank" pleegde zelfmoord. Dr. Otto Thierack, die tijdens het regiem van Hitier de functie van Minister van Justitie heeft vervuld, heeft volgens radio- Frankfort, welke een te Neuren berg gedane mededeeling aan haalde, op 26 October j.l. in een Britsch interneeringskamp te Neumuenster, ten Zuidwesten van jpel, zelfmoord gepleegd. --Thie rack was 57 jaar oud, 'n fanatie ke nazi van de oude garde. Tege lijk met vier andere rechters en regeerings-juristen van het nazi regiem zou hij te Neurenberg be recht worden. Als president van het /Volksgerechtshof" heeft Thierack zoovele politieke tegen standers den dood ingejaagd, dat het „.gerechtshof" den naam kreeg van „bloedrechtbank". Kolonel-Generaal Eberhard Von Mackensen, de voormalige Opper bevelhebber van de Duitsche strijdkrachten in West en Zuid- Italië, en Luitenant-Generaal Kurt Maeltzer, voormalig militair gouverneur van Rome, die te Ro me berecht zullen worden, zijn beschuldigd van moord op 335 Italianen in de grotten van Ar- deatine ten zuiden van Rome' in 1944. Op het Engelsche vliegveld Weston is een toestel, dat bezig was te landen, tegen een autobus gevlcgen, waarin zich verlofgan- ge f v F bevonden. Van de r-issai'ers der bus wer den 7 nftittenden gedood en tus- sche: d 39 gewond. en de Fransche en Vietnameesche troepen naar hun kwartieren terug moeten keeren. Het aantal gewonden bedraagt op het oogen blik 25. Bevelhebber Camoin, die de lei ding had bij de onderhandelingen, is bij de onlusten om het leven gekomen evenals verscheidene Fransche soldaten en officieren. Heftige protesten van de zijde der dames. Onder de vrouwen in Noorwe gen is een storm opgestoken naar aanleiding van de voorstellen van het Departement van Verdediging voor invoering van militairen dienstplicht voor vrouwen en van het plan om een contingent vrou welijke vrijwilligers met de Noor- sche bezettingstroepen mee naar Duitschland te zenden. Door vrouwen-organisaties wor den protest-resoluties ingediend en in de pers verschijnen vele pleidooien voor en tegen. E'eni zekere mevrouw Birgit Schiotz beschuldigde het departe ment van verdediging- er van, dat dit van plan wa3 „gecamoufleer de bordeelen" voor het bezettings leger in Duitschland op te rich ten; uit gesprekken met meisjes, die voor uitzending naar Duitsch land in aanmerking zouden ko men, had zij de conclusie getrok ken, dat slechts deze eene verkla ring aannemelijk was. Het departement heeft doen v/eten, dat tegen mevr. Schiotz een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld, wanneer zij haar beweringen niet terug- neemj. Ook leden van het vrouwelijke vrijwilligerscorps, dat momenteel in training is, hebben overleg ge pleegd met advocaten, daar zij zich door de beweringen van me vrouw Schiotz persoonlijk belee- digd gevoelen. Onderscheidingen uitgereikt. Prins Bernhard is Donderdag morgen te Parijs aangekomen, waar hij de luchtvaarttentoon stelling zal bezoeken, vergezeld van den Nederlandschen Militai ren Attaché te Parijs, Kolonel Kwantes en den Britschen Militai ren Attaché, te 's-Gravenhage, Kolonel Lucas. De Prins zal worden ontvangen door het be stuur der tentoonstelling en een vertegenwoordiger der Fransche regeering. Donderdag heeft Prins Bern hard Generaal De Beauchene, die in 1940 het hevel over de Fran sche troepen te Bergen op Zoom voerde de versierselen van het Commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau overhandigd en aan Commandant De Croix, van het kabinet van den Minister van Oorlog, die van Ridder in die orde overhandigd. DE KLACHT VAN VOOR-INDIË. Maarschalk Jan Smuts, Pre mier van Zuid-Afrika, heeft op een gezamenlijke bijeenkomst der juridische en politieke commissies van de V. N. een rede gehouden, waarin hij verklaarde er in toe te stemmen, dat de Vereenigde Volken de klacht van Voor-Indië tegen Zuid-Afrika bespreken, „zonder hiermede te erkennen dat de Vereenigde Volken het recht hebben in deze aangelegenheid tusschen beide te komen". De in menging der V. N. in de binnen landsche aangelegenheden van de aangesloten staten ,,moet ten slotte tot een ramp voor de orga nisatie en voor den wereldvrede leiden", aldus Smuts. Generaal Smuts ontkende dat het rassenonderscheid in de Unie inbreuk heeft gemaakt op welke elementaire grondrechten dan ook, doch integendeel was inge steld als een beveiliging tegen „de meer achterlijke deelen van onze samengestelde gemeenschap. De toestand der Indiërs in Zuid- Afrika vereischt geen actie van de zijde onzer organisatie", aldus Generaal Smuts. Hij voegde er aan toe, dat de wetgeving tot stand was gekomen om de poli tieke status der Indiërs in de Unie op hooger plan te brengen en om wrijving tusschen Europeanen en Indiërs te voorkomen, DE V. N. GEEN RECHT TUSSCHENBEIDE TE KOMEN? Smuts betwistte dat de Ver eenigde Naties het recht zouden hebben bij dit geschil tusschen beide te komen en verklaarde, dat hierbij het geheele probleem der inmenging in binnenlandsche aan gelegenheden door de V. N. ter sprake komt „dat de basis is van de constitutie der V. N." Voor-Indië eischt, dat de V. N. een onderzoek instellen naar aan leiding van zijn klacht dat Zuid- Afrika een rassenonderscheid maakt ten aanzien van de 250.000 Indiërs die daar verblijven. De klacht is ontstaan door een wet waarbij het recht tot het aankoo- pen van land voor Indiërs wordt beperkt tot bepaalde landstreken. De Indiërs noemden deze wet de „ghettowet") IN DE POLITIEKE COMMISSIE. De politieke commissie der V. N. heeft het debat over het voor stel van Molotof inzake de troe pensterkte hervat. Dr. Wellington Koo (China) steunde het voorstel, alsmede het daarop door Amerika ingediende amendement, dat de opgave dei- sterkten tot de eigen landen wil uitbreiden. Koo zeide, dat de Amerikaansehe troepen in China Twee voorstellen. Naar verluidt overweegt de Fransche delegatie bij de V. N. de hoofden der delegaties van de Groote Vijf in vergadering bijeen te roepen teneinde tot een com promis te komen inzake ontwa pening en opgave der troepen sterkte. Een Fransch lid van de Militai re Staf-Commissie maakte be kend, dat de Fransche delegatie een plan aan het uitwerken was, waarbij 1. De algemeene vergadering zou voortgaan niet het coördi- neeren van de inlichtingen over de troepen die de groote mo gendheden in vreemde gebieden op de been hebben, zooals door Molotof was voorgesteld. 2. De algemeene vergadering zich zal verplichten de geheele ontwapeningskwestie te bespre ken, waarbij inbegrepen de kwestie binnenlandsche strijd krachten, die ieder lid van de V. Nj, binnen zijn grenzen heeft. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat tót de V. N. en de Veiligheidsraad sterk genoeg zouden zijn om de collectieve veiligheid van de geheele wereld te waarborgen, de belangrijkste taak het handhaven van het even wicht was tusschen de Groote Mogendheden, die op het oogen blik voor de veiligheid verant woordelijk zijn, en voornamelijk 't evenwicht tusschen de strategi sche posities van deze mogend- -> hun e gen grenzen. Dit komt neer op gelijktij- ge en omvangrijke ontrui- i ng.n vreemde geb eden ndh'den die in d e getreden troepen heb- Amei-jkaanseh optimisme. In Amerikaansehe kringen was men optimistisch gestemd ten aanzien van een overeenkomst tusschen de Groote Vijf over de kwestie der troepen-telling. Het probleem van de ontwapening, dat door Bevin er mee gecombineerd is is door de Amerikaansehe delega tie nog niet in overweging geno men. Wel blijven de Amerikaansehe afgevaardigden er op wijzen, dat de binnenlandsche troepen in de telling moeten worden inbe grepen. Alternatieve voorstellen, waar in het Amerikaansehe gezichts punt in een amendement resolu tie is vervat, zijn reeds door Ame rikaansehe deskundigen ontwor pen, doch nog niet door de delega tie in haar geheel in beschou wing genomen. De Willem Barendsz, die zich Woensdagavond op 4 graden 30 minuten Zuider-breedte bevond, zal omstreeks 29 November a.s. Kaapstad kunnen aandoen, zoo seint ons de speciale verslaggever aan boord van den walvischvaar- der d.d 21 November. De stemming aan boord is uit stekend. De jagers A. M. 6. 7 en 8 zijn Woensdagavond om 10 uur uit Dakar vertrokken en worden op 4 December te Kaapstad ver wacht om zich daar bij het moe derschip te voegen, dat er enkele dagen zal verblijven. Poolsche Gezant jn Canada heeft alle Poolsche burgers in .ada opgeroepen zich bij de oratie te Ottowa of bij een Con sulaat te doen inschrijven. tot taak hadden de Japanners te ontwapenen en dat zij zich niet in interne aangelegenheden van China hadden gemengd. Ook de Poolsche afgevaardigde steunde Molotof's voorstel. Nadat de afgevaardigden van Egypte en Frankrijk zich ten gunste van het voorstel hadden uitgesproken en Molotof nog een toelichting had gegeven, kreeg de Britsche Minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, het woord. Hij sprak langzaam en koos zijn woorden zorgvuldig. BEVIN ANTWOORDT MOLOTOF. „Als ik het goed begrijp", aldus Bevin, „wordt de aanwezigheid van troepen in niet-vijandelijke landen beschouwd als een gevaar Voor den vrede. Ook als zij zich daar met toestemming der be trokken regeering bevinden. Mijn regeering zou in dat verband gaarne -weten, of de vroeger tegenover Engeland aangenomen houding is belichaamd in de reso lutie, die wij thans bespreken. De Britsche regeering houdt zich reeds maanden bezig met de kwestie van de ontwapening. Niemand zal ontkennen, dat in de periode tusschen de beide wereld oorlogen Engeland het eerste land was, dat met ontwapening begon. Daardoor werden wij bijna door Hitier verslagen. Wat zou bet lot van de wereld zijn geweest, als Engeland in '40 had gefaald? Wij moeten de lessen uit den tijd tusschen 1918 en 1940 ter harte nemen". ENGELAND JUICHT ONTWAPENING TOE. „Molotof", zoo ging Bevin voort, „heeft gezegd, dat op gave van de sterkte der troepen een groot politiek effect zou sorteeren. Ik vraag mij af, of het om het politieke effect of om de ontwapening wordt ge daan." „Het handvest legt de ver plichting op, de bewapening te regelen en zoo mogelijk af te schaffen. Engeland heeft de kwestie van ontwapening niet op de agenda geplaatst, doeh juicht zulks ten zeerste toe. De heide onderwerpen, troepen en ontwapening, behooren alp één geheel te worden behandeld". „Het standpunt van mijn regeering is, dat het voorstel van Molotof op zichzelf niet kan worden aanvaard, doch wel in dien het tezamen met de ontwa pening wordt behandeld." DE NEDERL. DELEGATIE UITGEN OODIGD. Tijdens een vergadering van de sub-commissie voor de codificatie van het internationale recht heeft de Britsche afgevaardigde, Mc Kihnen Wood, gesteund door den Belg Ka es ken -Beeck, voorgesteld de Nederlandsche delegatie uit te noodigen, wanneer de kwestie van codificatie van het Interna tionale recht ter sprake sou ko men. Dit voorstel werd aange nomen. De Nederlandsche afgevaar digde, Mr. N. S. Blom heeft de sub-commissie voor het verkrijgen van inlichtingen van ledenlanden over hun mandaat-gebieden voor gesteld. gebruik te maken van waardevolle inlichtingen! die reeds door organisaties als de ILO (International Labour Organiza tion) werden verzameld. „Het zou onpraktisch en voorbarig zijn om definitief te besluiten over de behandeling van inlichtingen, die bij de organisatie der V. N. wor den ingediend. Wij moeten dou blures trachten te vermijden," al dus Mr. Blom. AMENDEMENT GOEDGEKEURD. Het amendement op de ont- werp-constitutie van de interna tionale vluchtelingenorganisatie, dat door Nederland, België, Frankrijk, Polen en Noorwegen gezamenlijk werd ingediend, werd Donderdag j.l. door de Sociale Commissie goedgekeurd. Volgens het amendement wordt het niet verplichtend gesteld om uitge weken oorlogswezen onder de 16 jaar naar hun land van herkomst terug te zenden. Tegenover een correspondent van Aneta verklaarde Mr. E. M. J. A. Sassen o.m.: „Het amende ment is bevredigend, daar de I. R. O. (International Refugee Or ganization) daardoor de bevoegd heid krijgt de belangen der kinde ren in aanmerking te nemen. In het normale geval worden zij ge repatrieerd. Door het amende ment kunnen uitzonderingen ge- maakt worden b.v. voor Joodsche kinderen uit Polen".

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1