fl I i i 1 i Aan boord van de „Willem Barendsz'" Wat brengt de Radio NEDERLAND NA DEN OORLOG Stlf] üi SPORT 1E1 to4l epull L 1 13 M titi P1 De huidige economische problemen De bomaanslagen te Stuttgart intrekking van Belgische bankbiljetten De nationalisatie in Engeland Do strijd tegen terrorisme Vanwaar de naam „portal-huizen" Brand in opsiagloodsen met aardappelen De Qostenrijksche houten woningen Centrale commissie onteigeningsvergoedingen Noorsch dok op drift in de Noordzee De komst van Neptunus „Koning George-kruis" toegekend Gemeente Terneuzen i ee-yi ij t vJH ki VI of (1 Voor de Anglo-Netherlands So ciety te Londen heeft Dr. S. Kor- teweg, hoofd van de Afd. Multila terale verdragen van hef Departe ment van Economische Zaken, Woensdag een rede gehouden over de na-oorlogsche econopiische pro blemen van Nederland. Over de dichtbevolktheid van ons land sprekende, wees de in leider erop, dat in normale tijden er jaarlijks plaats moet worden o-evonden voor zestigduizend n'eu- we arbeidskrachten. Op het( het oogenblik heeft men, als in de meeste andere landen, met een tekort aan vakarbeiders te kam pen. Sinds de bevrijding is de productiviteit van ons land reeds opgevoerd tot 60 procent van den voor-oorlogschen omvang. Groote moeilijkheden worden o.a. ver oorzaakt door de in vele opzich ten gebrekkige technische uitrus ting van de industrie. Import en Export. Vóór den oorlog' had Nederland een groot importoverschot. Thans is het van het hoogste belang, dat Nederland, zelfs ten koste van tijdelijke ernstige opofferingen, zich een exportsurpius verschaft. De vervanging van onderdeelen van fabrieksinstallaties, welke in vele gevallen van Duitschen oor sprong zgn, levert groote moeilijk heden op. Daardoor is de pro ductiviteit 'en de efficiency der Nederlandsche industrie op be treurenswaardige wijze achteruit gegaan. Een hervatting van het han delsverkeer met Duitschland zou belangrijke voordeelen opleveren voor den Engelschen belastingbe taler. In de handelsbetrekkingen met Engeland streeft Nederland allereerst naar een evenwicht in de handelsbalans, waarna ge tracht zal worden de omvang van het goederenverkeer langzamer hand uit te breiden. Ona tegenwoordig importsur- plua is alleen mogelijk doordat het buitenland ons de goederen welke voor den wederopbouw noodig zijn on crediet levert. Bilaterale politiek in strijd met traditie. De thans gevolgde bilaterale politiek is in strijd met onze tra ditie. Indien weer het multilate rale principe gevolgd wordt, ligt het in de natuurlijke ontwikke ling, dat Nederland weer de be langrijkste verbindingsschakel met. Duitschland wordt. Het mul tilaterale systeem zal 't mogelijk UfT DUITSCHLAND Voormalige S.S.-lieden be kennen. Onderzoekers van het Ameri- kaansche leger hebben Woensdag medegedeeld, dat twaalf van de mannen, die Dinsdag te Stuttgart in verband met de jongste bom aanslagen in het gebied van Stutt gart werden gearresteerd, een be kentenis hebben afgelegd. Onder de gearresteerden be vindt zich Majoor Siegfried Ka- bus, een 23-jarige voormalige S.S.-jnan, die. naar wordt be weerd, de leider van de bende is. Hij wordt een fanatieke nazi ge noemd. die zich op 11-jarigen leeftijd bij de Hitler-Jugend voeg de. De bende zou affiches heb ben aangeplakt met de woorden: ..Neurenberg was geen vonnis, maar moord". Generaal Clay over de bezettin gszöne. Generaal Lucius Clay, waarne mend Militair Gouverneur van de Amerikaansche zóne in Duitsch land heeft medegedeeld, dat de Britsdhe Minister van Buiten- landsche Zaken, Bevin, en de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, Woensdag besprekingen hebben gevoerd over een drie-jaren plan, hetgeen ten doel heeft dat de ge combineerde Britsche en Ameri kaansche zones in haar eigen on derhoud kunnen voorzien. Hier bij waren aanwezig de hoofden van de delegaties, die te Washing ton besprekingen voeren over de fusie der zönes. De 'kosten van een economische fusie volgens dit plan zouden, al dus Clay. 250 millioen pd. st. be dragen. waarvan het grootste ge deelte door de Britsche zöne zou worden gedrageh. Het meeste geld zou aan voedsel worden be steed. Hij verklaarde, dat er thans geen eenheid in het politie ke bestuur tot stand wordt ge bracht. De Duitsche industrie heeft nog slechts 60 o/o bereikt, van het niveau, dat te Potsdam is goed gekeurd. Dit is voornamelijk te wijten aan de steenkoolpositie, al dus Clay. De conferentie te Washington zal over een paar dagen worden voortgezet. maken, dat* landen meer van ons importeeren dan hun export be draagt, met het gevolg, dat het handelsvolume alom zal toenemen en zelfs 't vóór-oorlogsche peil zal overtreffen. In het bijzonder zul len dan de economische betrekkin gen tusschen Engeland en Neder land voortdurend worden uitge breid. De Nationale Bank van België maakt bekend, dat zij zal over gaan tot de omwisseling van bankbiljetten van 1000 frank van het type Londen (klein formaat met paars als voornaamste kleur) en van 't voor-oorlogsche, in rood herdrukt type. De datum van in wisseling zal nader bekend ge maakt worden. Herbert Morrison heeft in het Britsche Lagerhuis geantwoord op de critiek naar aanleiding vAn de plannen der regeering tot na tionalisatie der ijzer- en staal industrie. Allereerst verzekerde hij, dat de nationalisatie zeer zeker in het Lagerhuis zal worden gebracht. Een desbetreffende wet kan men tegemoet zien. Hij bestreed voorts de argu menten van den conservatieven spreker MacMillan, die de mee ning was toegedaan, dat de natio nalisatie niet in het algeme.en be lang is en de productie in den weg zal staan. Ook zou de natio nalisatie tot inflatie kunnen lei den. Mosje Sjertok, hoofd van de politieke afdeeling van het Jewish Agency, heeft ,,alle fatsoenlijke Joden" dringend uitgenoodigd, met alle beschikbare middelen het terrorisme te bestrijden. Sjertok zeide dit in een toe spraak tot voormalige Joodsche soldaten. Ook de burgemeester van Tel Aviv heeft in een toespraak tot den gemeenteraad in krasse be woordingen het terrorisme afge keurd en de bevolking tot bestrij ding ervan aangespoord. Tte Haifa werd de Joodsche burgemeester door Joodsche en Arabische gemeenteraadsleden gemachtigd om een beroep op de bevolking te doen voor het steu nen van de autoriteiten in hun strijd tegen terrorisme. Lord Portal heeft Woensdag het Hoogerhuis geamuseerd met te vertellen hoe de stalen of alu minium „pasklare" huizen in En geland aan den naam „Portal"- huizen zijn gekomen. „Aanvanke lijk", zoo zeide hij, „zou men deze huizen naar Churchill noemen, doch toen dit type huis onpopu lair bleek te zijn noemde men het prompt naar mij." Lord Portal zeide, dat het idee van „pasklare" huizen was opge komen. in December 1943, toen Tom Johnston, toenmalig staats secretaris voor Schotland, demon straties gaf van het inrichten van militaire nissen-hutten tot tijde lijke woonhuizen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Geëlectrocuteerd. De 23-jarige H. van L., afkom stig uit Nijmegen en woonachtig in Den Bosch, was Dinsdagnamid dag omstreeks 5 uur in het ge bouw van de Hema te Den Bosch bezig met werkzaamheden, waar bij hij een aansluiting wilde ma ken aan de electrische leiding. Staande op een zinken bak met de draden van een rafel-doos in de hand. verloor hij het even wicht en kwam met het hoofd in aanraking met deze doos. De ongelukkige kreeg de doodelijke electrische stroom door het lichaam en was op slag dood. Het lijk is naar een der ziekenhuizen overgebracht. Midden in de rij opslagloodsen pp het terrein der markthallen aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam is Donderdagmiddag om half vier brand uitgebroken, doordat een vonk van een lasch- apparaat van een gemeentelijken lasscher het rieten dak van loods 7 in vlam zette. Aangewakkerd door den vrij sterken wind sloeg het vuur bijna onmiddellijk over naar het dak van loods 6. Beide loodsen waren gevuld met dikke lagen stroo, waartus- schen klei-aardappelen lagen op geslagen. De brandweer bestreed het vuur met 8 stralen uit 3 motorspuiten, maar had groote moeite het steeds weer oplaaiende vuur uit het taai-smeulende stroo de baas te worden. Zware grijze rook wolken sloegen laag over het markthallenterrein. De loodsen leden flinke schade. Van de aardappelen is waarschijn lijk het grootste gedeelte van het vuur gered. 110 zijn voor Zeeland bestemd. In Januari zal de eerste zen ding van dé 800 in Oostenrijk ge kochte houten woningen in ons land verschijnen. Deze woningen zullen zoo mo gelijk vanuit Oostenrijk recht streeks worden gezonden naar de plaatsen waar zij zullen worden gebouwd. De voorloopige toewij zing aan de provincies is als volgt: Gelderland 110, Limburg 320, Noord-Brabant 230 en Zeeland 110. Een gering aantal woningen blijft voor latere toewijzing gereserveerd. Aan het college van algemeene commissarissen voor den weder opbouw is in Mei 1945 bevoegd heid verleend tot het onteigenen van onroerende zaken ten be hoeve van den wederopbouw. Dit college heeft thans inge steld een centrale commissie voor de onteigeningsvergoedingen, die tot taak heeft advies uit te bren gen over de toe te kennen ver goedingen. In het algemeen zal haar advies als bindend worden aanvaard. De leiding van de commissie, waarin ook het Ministerie Van Financiën is vertegenwoordigd, berust bij Ir. W. N. van Nooten te Rotter dam. De centrale commissie zal via de wederopbouwbureaux uit het geheele land taxaties over de te onteigenen perceelen ont vangen op grond waarvan zij haar adviezen zal uitbrengen. De wederopbouwbureaux zullen ten behoeve van juiste taxaties contact houden met de bevoegde prijzenbureaux. Zooals ook hij de vaststelling de rijksbijdragen in de oorlogs schade het geval is, kunnen be trokkenen binnen een maand na ontvangst van de mededeeling der onteigeningsvergoeding bezwaar schriften tegen het daarvoor vastgestelde bedrag indienen. Gevaar voor passeerende schépen. Een door Noorwegen aange kocht drijvend dok, dat uit èen Engelsche haven naar Kragerde in Zuid-Noorwegen moest worden gesleept, is Maandagmiddag j.l. op ongeveer 96 zeemijlen ten Zuid westen van Lindesnes (Zuidelijk ste punt van Noorwegen) op de Noordzee losgelaten, daar de sleepboot de „Fairplay 4" ten gevolge van groot verbruik tij dens stormweer door haar brand stofvoorraad heen was geraakt. De sleepboot stoomde alleen op naar Kristiansand om te bunke ren en dan terug te varen om het achtergelaten dok weer op te pikken. Aanhoudend stormweer belette haar echter, weer van Kristiansand uit te varen, zoodat het dok nog ergens tusschen Sta- vanger en Aberdeen op de Noord zee bleef ronddrijven. Daar de lichten op het dok on derhand wel uitgegaan zullen zijn kan het ronddrijvende dok gevaar opleveren voor passeerende sche pen. Wij passeerden op den 17den November j.l., om 14 uur, den Evenaar, zoo seint ons de speciale verslaggever aan boord vAn de „Willem Barendsz". De beman ning was in gespannen verwach ting op de komst van Neptunus, die zich reeds enkele ma;en per radio had laten aankondigen. Wel nooit zal hij op zoo Majes teitelijke wijze zijn ingehaald als aan boord van dezen walvisch- vaarder mogelijk werd gemaakt, doordat de slipway hem tot toe gang kon dienen. Het scheen nu alsof hjj zoo uit de diepten van den Oceaan opdook. Als in een SDrookje schreed hij langs de Walvischstraat zooals we de slipway noemen, met groot ge volg nog wel, en J>egeleid door muziek. Oorkonde voor den gezagvoerder. Kapitein Visser genoot de eer Neptunus op waardige wijze te ontvangen. De Zeegod overhan digde hem nu voor de eerste maal sinds 100 jaar een Nederlandsche walvisehvaarder zijn wateren be vaart, als blijk van waardeering, een oorkonde. En toen begon het eigenlijke feest, waarbij de doop natuurlijk het hoogtepunt vormde. Ook de dominé moest er aan ge- looven. Deze kweet zich hoven- dien op voorbeeldige wijze van de taak, welke hij daarnevens te ver vullen had door elk „slachtoffer" toe te spreken en een zeenaam te geven. Een onwillige, de kapper, die in figuurlijken zin op andere wijze poogde onder te duiken, werd voor straf aan een ketting gelegd, om daarna een extra beurt te krijgen in den grooten water bak, die speciaal voor deze doop plechtigheid, waaraan 129 opva renden zich moesten onderwerpen, was ingericht. De gebruikelijke inzeepingen en het scheren verwekten groote hilariteit. De Zeegod optimistisch gestemd. Bijzondere vermelding verdient de aanwezigheid van drie vrou wen op ons schip, dat na Kaap stad efchter geen „vrouw aan boord" meer zal kennen. Ook zij moesten aan de plechtigheid deel nemen. In Kaapstad zullen zij de „Willem Barendsz" verlaten om zich aldaar met haar gezinnen te vestigen. Hun mannen zijn ech te walvischvaarders. Wij hebben Neptunus tijdens Zijn bezoek nog een kort inter view afgenomen. Hij zag er ma gertjes uit. Ongetwijfeld heeft hij tijdens de oorlogsjaren een benauwden tijd doorgemaakt. Van de walvischvangst ver wachtte hij goede resultaten en hij gebruikte in dit verband de kernachtige uitdrukking: des noods bevriezen voor de deviezen. De drie jagers varen nog steeds nevens ons. De drie achtergeble ven vangschepen vertrokken en kele dagen geleden van Las Pal- mas om ons naar Kaapstad te volgen. Denzelfden dag was er nog een gebeurtenis, die voor ons van veel belang was. Wij zagen n.l. de eerste walvisschen in de omgeving van het schip „spui ten". Met de vangst zullen we echter nog geduld moeten oefe nen. Koning George heeft in Buckingham Palace het „Koning George-kruis" uitgereikt aan twee geheime agenten, te weten de 34- jarige Frangaise Odette Sansom en aan den Belgischen luitenant Patrick O'leary, commandant bij de Engelsche vloot, wiens ware naam Dr. Albert Guerisse luidt. Dit is de eerste maal, dat deze onderscheiding aan 'n vrouw is toegekend. Mej. Sansom heeft in Frankrijk achter de Duitsche linies gewerkt, totdat zij in April 1943 door de Gestapo werd gevan gen genomen. Ondanks de hevigste martelingen weigerde zij den En gelschen kapitein Peter Churchill, die zich als haar echtgenoot uit gaf om de Duitschers om den tuin te leiden, te verraden. Peter Churchill, die binnenkort met mej. Sansom in het huwelijk zal treden, ontving uit de handen des Konings de „Service Order". VOETBAL. GROOT-BRITTANNIË— REST VAN DE WERELD. Oefenwedstrijd in Nederland. Naar A.N.P.-Sport verneemt zal in de week, voorafgaande aan den wedstrijd tusschen Groot-Brittan- nië en de „Rest van de wereld", welke ontmoeting naar bekend is op Zaterdag 10 Mei 1947 te Glas gow wordt gespeeld, in Neder land een wedstrijd worden geor ganiseerd tusschen de „Rest van de wereld" en het Nederlandsch elftal. Waar deze ontmoeting in ons land plaats vindt is nog niet be paald, doch men mag aannemen, dat alleen het Olympisch Stadion te Amsterdam of het Feijenoord- stadion te Rotterdam voor dezen belangrijken wedstrijd in aanmer king komt. RUSLAND IN DE F.I.F.A. Sovjet-Rusland heeft telegra fisch om aansluiting bij de F.I. F.A. verzocht, aldus deelde Don derdagmorgen de F.I.F.A.-presi- dent Jules Rimet mede. Het congres van de F.I.F.A. heeft het bestuur gemachtigd over een eventueele aanmelding van Rusland zelfstandig te beslissen. VRIJDAG 22 NOVEMBER. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenw.; 10.20 Zie kenbezoek; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Marschmuziek; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Piano; 12.35 Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.14.00 Kookkunst; 14.20 Concert; 15.20 Klass. muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Eddy Walis; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Lichte muziek; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.08 Klass. muz.; 20.30 Causerie! 21.00 Men vraagt. 21.30 Buitenl. weekoverz.; 21.45 Musette; 22.40 Avondwijding 23.00 Nieuws. Hilversum II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang; 12.15 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Muz.; 15.30 Kamerkoor: 16.00 Declama tie; 16.30 Viool; 17.10 Orgel; 17.45 Kentucky Minstreels; 18.15 Vede laars; 19.00 Nieuws; 19.15 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Klass. Muz.; 20.40 Moeilijke teksten; 21.00 Radio Philh. Ork.; 23.00 Muziek. Men mag aannemen, dat het bestuur van de F.I.F.A. deze tele grafische aanmelding zal aan vaarden. Bovendien is een vice- presidentschap voor Rusland open gehouden, welke functie dus thans kan worden bezet. Rusland wil, naar gemeld wordt deelnemen aan de Olympische voetbalwedstrijden, welke in 1948 te Londen worden gehouden en aan de wereldkampioenschappen, die in 1949 in Zuid-Amerika plaats vinden. BILJARTEN. Koewacht. Zondag j.l. werd bij A. v. Hove alhier een biljartwedstrijd gehou den. waaraan 42 spelers deel namen. De uitslag was als volgt: le. F. Raes, A. de Vos; 2e. F. van Geersaem, C. de Bock; 3e R. de Vos, J. Martens; 4e. J. Borgt. A. van Poele; 5e. R. Baert, R. Wou ters; 6e. A. Apers, H. van Hove. le serie A. de Vos 15 punten, 2e serie G. de Vos 14 punten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeente secretaris ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van J. A. LU- BAART, Benedenweg 16 te Sluis kil, om vergunning tot het op richten en inwerkingbrengen van een graanschoonderij op het per ceel, gelegen aan de Kanaalweg te Sluiskil,, kadastraal bekend geipeente Tterneuzen, sectie G, nr. 2598. Op Donderdag 5 December a.s., des n.m. te 3 uur, zal in het Ge meentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kun nen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in arti kel 7 der Hinderwet bedoelde zit ting verschenen belanghebbende. Terneuzen, 21 November 1946. BEKENDMAKING. De Stichting „Herstel Zeeland 1945" verzoekt mij bekend te maken, dat de in deze gemeente verblijvende evacuee's zich, ter bekoming van textielgoederen en punten, dienen te wenden tot de gemeente waar zij oorlogsschade hebben geleden. De Burgermeester van Terneuzen. P. TELLEGEN. REIZEN NAAR DUITSCHLAND. De Burgemeester van Terneu- I zen maakt bekend, dat men voor reizen naar Duitschland zich in verbinding dient te stellen met het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, afd. Verbindingen, Korte Vijverberg 5. 's-Gravenhage, Door deze handelwijze wordt de Ne derlandsche Militaire Missie in Duitschland van de aanwezigheid van betrokkenen op de hoogte gesetld, teneinde die bescherming en faciliteiten te verleenen, waar aan eventueel behoefte kan be staan. Gezien ,de daarbij nog steeds geldende restricties dient het rei zen naar Duitschland tot een mi nimum beperkt te worden. Terneuzen, 20 November 1946. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. heidJ alli •ldsclö ijkhe; 3id b^| aanz ts inf] ardbij," en, g os stilt rvulf a. 2 lie M zi da krib it hi. it KI rs tr nU s ir0F we:" a ereipl d?l ds :eker j uizeijf man? rrjj<t iderJ danj, vrajj le Tfr. :n sflL trdlfyl izerj we| kon' Cru» m H e M vëi - rdt jwë aljr f,|?l ris f del ke rul de! :e v< bel nit ird s yo a d. b<3 3Sj ?r v tel zl ei

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3