BIJEENKOMST DER GR00TE VIER Volks- en Bedrijfstelling De burgeroorlog in China De Nederl. afgevaardigden ter V. N. Actie Federatie Nederl. bedrijven De Roemeensche verkiezingen DE STRIJD IN GRIEKENLAND. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946. De besprekingen over Triest T sjecho-Slo wakije en de Vereenigde Staten SCHEEPVAART-STAKING Pleidooi voor vrije nieuwsuitwisseling Guerilla-strijders „veroveren" hun wapens De Sovjet-nota aan Italië Tegen het vakgroepstelsel Niet bijzonder rustig verioopen De toestand in Beiroet gespannen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond Buiig. Krachtige, aan de kust tijde- Ijjli harde, Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met regenbuien, hier en daar met hagel of onweer. Eenige da ling van temperatuur. 3de Jaargang No. 3G0. Verschünt dagelijks - Drukkerij N V. Firma P. J. van de Sandp - Terneu/en Advertentieprijs: 5 per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1.50 Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 reeels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit BJad 10 ct. meer Abonnementsprijs 3,75 per kwartaal. De Ministers van Buitenland sche Zaken der Groote Vier heb ben Woensdag overeenstemming bereikt ten aanzien van de be voegdheden van den Gouverneur van Triest op het gebied van de buitenlandsche zaken en rechter lijke macht. De Ministers kwamen overeen, dat de Gouverneur het recht zal hebben te besluiten, dat het vrije gebied van Triest een buitenland sche politiek volgt in overeen stemming met het statuut van zijn constitutie en wetten. De Gouverneur zal het recht hebben zich tegen verdragen die naar zijn meening niet in overeenstemming daarmee zijn, te verzetten. Hij zal tevens het recht hebben rech ters te benoemen uit candidaten, die door den regeeringsraad zijn voorgedragen, of andere personen na overleg met den regeerings raad. Deze procedure kan worden veranderd, indien de constitutie van Triest de rechters verkies baar maakt. Russisch voorstel aangenomen. Engeland en. de V. S. wensch- ten, dat de constitutie van Triest ter goedkeuring aan den Veilig heidsraad zou worden voorgelegd. De Sovjet-Unie verzette zich ech ter hiertegen en tenslotte werd besloten, dat de constitutie door de Assemblee van Triëst zou worden goedgekeurd. De Fran- sche afgevaardigde wees er op, dat de Gouverneur altijd 't recht heeft een beroep te doen op den Veiligheidsraad aangaande eenig punt in de constitutie. Het Sovjet-voorstel om een vrjjè haven in het gebied van Naai- het A.N.P. verneemt» ligt het in de bedoeling der Re geering, de voorgenomen volks- en bedrijfsteiling te doen ge schieden op 31 Mei 1947, wan neer althans de Staten-Generaal zich met dit voorstel vereenigen. Handels- en vriendschaps verdrag gesloten. Wet Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdag bekend gemaakt, dat zoo spoedig mogelijk een uit gebreid handels- en vriendschaps verdrag met TsjechoiSlowakije zal worden gesloten. Men voegde hieraan toe, dat de besprekingen met dat land met succes zijn ge voerd en thans zijn gesloten. Tsjecho-Slowakije gaat accoord met de algemeene strekking van de Amerikaansche voorstellen met betrekking tot den Wereldhandel en zal het systeem van geleide import- en export loslaten, zoodra voldoende deviezen beschikbaar zijn. Verder heeft het land be loofd Amerikanen schadeloos te stellen voor hun belangen bij ge nationaliseerde objecten. Over dit laatste punt zullen binnenkort te Praag nog onderhandelingen wor den gevoerd. Triëst aan te leggen werd even eens aangenomen, mits het sta tuut door den raad der Ministers wordt opgesteld. Tegen het eind van de bijeen komst begon men met de bespre king van het Sovjet-voorstel tot een toïunie tusschen Triëst - en Joego-Slavië. Men verwacht, dat deze kwestie de belangrijkste zal zijn tijdens de vergadering van Donderdag, welke om 22 uur be gint. De besprekingen over Duitschland, die naar men aan nam, Donderdag zouden begin nen, zijn uitgesteld en er is geen nieuwe datum genoemd. De strijd is weer opgelaaid. Volgens berichten uit talrijke plaatsen van Noord-China is de burgeroorlog in China weer op gelaaid, in weerwil van het on langs gegeven hevel tot staking der vijandelijkheden. Naar verluidt verlaten vrou wen, kinderen en non-combattan ten de communistische hoofdstad Yenan met het oog op een offen sief van regeeringstroepen. Dagbladen berichten, dat ge vechten plaats vinden ten Noord oosten van Kalgan, langs de spoorlijn PekingHankou, 96 km ten Zuidwesten van Peking, bij de toegangswegen tot Tsinan, de hoofdstad van de provincie Sjan- toeng en ten Noorden van de hoofdstad van de Mandsjoerijsche provincie Liaopeh. Naar men meent te weten voe ren de communistische strijd krachten een „systematische ver nieling van de spoorlijn Peking- Tientsin" uit. Regeeringstroepen In het offensief? De Chineesche Minister van Voorlichting heeft in een verkla ring te Nanking geïmpliceerd, dat de nationalistische strijdkrachten geen offensief tegen Yenan in den zin hadden. Radio Yenan daar entegen meldt, dat „de eerste schermutselingen in het kader van een grooten aanval der Kwo- mintang tegen de grensstreek van Yenan begonnen zijn en regee ringstroepen uit vier richtingen oprukten om gevechtsstellingen- in te nemen. Voorhoeden van infanterie- en cavalerie-afdeelin- gen, aldus radio Yenan, waren in den Noord-Westelijken hoek van het grensgebied doorgedrongen. Uit Nanking wordt bericht, dat de nationale constitueerende ver gadering 48 uur verdaagd is voor de benoeming van 172 candidaten voor 55 zetels van het presidium Van de vergadering. Naar men verwachtte zou Donderdag de officieele verkiezing van leden van het presidium in een alge meene bijeenkomst van de 1500 leden tellende nationale vergade ring plaats vinden. In politieke kringen verluidt, dat de bestudeering van het ont werp der Chineesche grondwet voltooid is. DE IN DE VER. STATEN Kan een spoedig einde verwacht worden? Het Amerikaansche Vakver bond van Scheepstechnici en Ha venarbeiders, 'n onderafdeei. van het CIO, heeft met een overwel digende stemmenmeerderheid be sloten de 50 dagen oude staking te beëindigen. De 'bij de A. F L. aangesloten vakvereeniging van kapiteins, matrozen en loodsen heeft evenwel stakingsposten uit gezet om „haar belangen te be schermen", terwijl zij bezig is met een bespreking over een con tract met de reeders. Men ver wacht hierdoor, dat de scheep vaartstaking zeker nog tot Zater dag zal duren. In de algerüeene vergadering der V. N. heeft Mr. Dr. L. J. C. Beaufort (O.F.M.j Woensdag een warm pleidooi gehouden voor het Philippijnsche voorstel tot het houden van een internationale conferentie over de vrijheid yan berichtgeving. Hij zeide, dat Nederland immer een voorstan der was geweest van vrije nieuws uitwisseling ook op internatiohaal gebied. Dit zou misverstand en achterdocht uitschakelen. Dit is voor het Nederlandsche volk altijd traditie geweest. De pers vrijheid heeft in Nederland altijd bestaan en bestaat er nog steeds. Mr. Beaufort achtte het onnoo- 'dig om het Philippijnsche voorstel in een gezamenlijke zitting van de commissies 1 en 3 te behan delen. Amendement ingediend. Dinsdag hebben de Nederland sche en Belgische delegaties in dc commissie voor sociale, humani taire en cultureele aangelegen heden een amendement inge diend, dat modificatie beoogt van de huidige bepaling, waarbij prio riteit verleend wordt aan en geen belemmeringen in den weg gelegd Operaties van het leger. Het hoofdkwartier van het Grieksche leger meldt, dat zui veringsoperaties rondom de be- boschte heuvels van Tzena, nabij de Joego-Slavische grens, Woens dag „practisch beëindigd" wer den, doordat Grieksche jagers „de laatste .concentratie van opstan delingen. die zich op geringen af stand van de grens ingegraven hadden" met machinegeweervuur bestookt hadden. De wegen tus schen Saloniki en de Joego-Slavi sche grens vertoonden Donderdag een levendige activiteit van ge motoriseerde troepen, die naar hun garnizoenen terugkeerden, na dat zij versterkingen in het ge bied van den berg Skra hadden aangevoerd. Naar verluidt is deze streek nu rustig. Nieuwe grensincidenten. De Grieksche generale staf heeft opnieuw melding gemaakt van twee incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens. Vol gens dit bericht hebben Albanee- sche soldaten twee Grieksche grensposten aangevallen, waar mee zij in gevecht raakten. Tevens werd gemeld, dat 300 De Sovjet-nota over directe onderhandelingen tusschen Italië en Joego-Slavië over Triëst, is Woensdag aan den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Za ken, Pietro Nenni, overhandigd. De tekst luidt: „De regeering der Sovjet-Unie is van meening dat, indien directe onderhandelingen tusschen Italië en Joego-Slavië in een geest van vriendschap tot 'n oplossing der problemen leiden en de raad der Ministers van Bui tenlandsche Zaken goedkeurt, dat zulk een oplossing in het vredes verdrag wordt opgenomen, deze onderhandelingen tot een hechte- ren Europeeschen vrede kunnen bijdragen, in het belang van de Vereenigde Naties." Op onze administratie lig gen eenige nieuwe lijsten ter inzage van geïnterneerden óp Java, die geëvacueerd werden naar Geallieerd ge bied. De persdienst der F. N. B. schrijft ons: De Federatie van Nederland sche Bedrijven tegen Economische Dictatuur en ter bevordering van het particulier initiatief, heeft kortgeleden een zeer belangrijk besluit genomen. Men heeft den wensch uitgesproken, dat de Re geering thans op zeer korten ter mijn zal overgaan tot de reeds lang geleden toegezegde democra tiseering der vakgroepen. Ge schiedt zulks niet, dan zal de F. N. B. aan haar duizenden leden en aan het Nederlandsche be drijfsleven in het algemeen, advi- seeren, vanaf 1 Januari a.s. niet langer deel uit te maken van de vakgroepen en de contributie aan deze instelling niet meer te be talen. 'Dit besluit der F. N. B. heeft alom in den lande weerklank ge vonden. Om te beginnen heeft de Nationale Actie tegen Economi sche Dictatuur (N.A.T.E.D.) die 1500 leden omvat, hierin aanlei ding gevonden, met de F: N. B. te fusieeren, waardoor de positie van laatstgenoemde organisatie in aanzienlijke mate is versterkt. Maar bovendien zijn zooveel ad- haesiebetuigingen, zoowel van on dernemers als van vrije bedrijfs organisaties bij de F. N. B. bin nengekomen, dat de thans onder nomen actie in zeer sterke mate aan beteekenis gewonnen heeft. Zoo hebben o.a. de slagers dezer dagen besloten, den Alg. Ned. Slagershond opnieuw op te rich ten en den eisch te stellen, dat deze vrjje bedrijfsorganisatie de plaats der vakgroep zal innemen. Soortgelijke acties worden thans ook door andere vrije bedrijfs organisaties gevoerd. De F. N. B. stelt zich voor, al deze acties te bundelen, opdat op korten termijn een vrije organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven tot stand kan worden gebracht. Intusschen kan men spreken van een verscherpte verhouding tusschen ondernemer en Overheid. Zoo hebben bijvoorbeeld de Neder landsche aannemers, die gewei gerd hebben de contributie aan de desbetreffende vakgroep te be talen, dezer dagen'bericht ontvan gen, dat zij geen toewijzingen zul len krijgen, alvorens deze contri butie zal zijn betaald. De aan nemers zijn echter niet voor nemens, zich op deze wijze te laten dwingen. Zooals bekend, richt de huidige actie zich tegen de vakgroep als Duitsche instelling. In de krin gen van het bedrijfsleven is men van oordeel, dat, indien men om principieele redenen geen deel van een vakgroep wenscht uit te maken, de Regeering in strijd komt met de grondwettelijke rech ten van den staatsburger, indien zij desondanks dwang wil uit oefenen. Er is dus alle aanleiding om het verloop van dezen thans aangevangen strijd met belang stelling te volgen. guerilla-strijders in het Grieksch- Albaneesche grensgebied twee wachtlokalen hebben aangevallen en uit elk lokaal de zeven man bezetting hebben ontvoerd. Beschuldiging ingetrokken. De Grieksche Minister-Presi dent, Tsaldaris, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat hij niet van meening is, dat de oppositie een anti-nationale poli tiek voert. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat hij dit had gezegd. De leden van de oppositie, die Dinsdag, onmiddellijk nadat Tsal daris zijn thans teruggenomen verklaring had afgelegd, de bij eenkomst van het parlement had den verlaten, waren Woensdag weer aanwezig. Communiqué der guerilla- strijders. Buitenlandsche corresponden ten te Athene ontvingen een com muniqué, dat zou zijn uitgegeven door het „hoofdkwartier van de democratische strijdkrachten in Noord-Griekenland" en geteekend door twee onderwijzers, genaamd Ipsilantis en Lassanis, die er aan spraak op maken de leiders van de guerilla-strijders in West- Macedonië te zijn. Het document, dat als plaats van herkomst „ergens in Grie kenland" vermeldde, protesteerde tegen de berichten, dat de gue rilla-strijders door vreemde lan den werden gesteund en bewa pend, of dat zij uit die landen opereerden in hun actie „voor de bevrijding van Griekenland van de bezetting door vreemde troe pen en monarchaal fascisme". Volgens het communiqué krij gen de guerilla-strijders hun wa penen door ze op de „monarchis- tische-fascistische benden te ver overen" met verontwaardi ging werd de beschuldiging van de hand gewezen, dat de guerilli- strijders dorpen platbranden, of andere gruweldaden bedreven. Waarnemers in Athene twijfe len aan de echtheid van het docu ment, maar in llnksche krin^n is men van meening, dat 't authen tiek is. De politie heef^: een onderzoek ingesteld naar degenen, die het document hebben verspreid. Griekenland en Joego-Slavië. De Joego-Slavische pers-atta ché te Praag heeft volgens radio Praag in een persconferentie ver klaard, dat de „jongste uitvallen van officieele Grieksche kringen" (volgens welke de Grieksche op standelingen; in Noord-Grieken land door 't buitenland gesteund zouden worden) de diplomatieke betrekkingen tusschen de twee landen zouden doen afbreken. Griekenland, aldus de pers- ataché, was eenigen tijd geleden met zijn „lastercampagne" tegen Joego-Slavië begonnen, waarop Joego-Slavië besloot zijn gezant u-+ Athene terug te roepen en alleen een zaakgelastigde achter te laten. worden voor de repatrieering van kinderen zonder geleide, door weglating van de zinsnede: „Er mogen geen hinderpalen voor hun repatrieering' in den weg gelegd worden." Mr. E. M. J. A. Sassen betoog de,.dat hij geen bepaling wensch- te, waarhij de repatrieering van kinderen blijkbaar verplichtend wordt gesteld in de gevallen, waarin het in hun voordeel is, dat de opvoeding ongestoord wordt voortgezet. De Belgische afgevaardigde Lebéau stelde voor. dat een leef tijdsgrens voor kinderen zou wor den vastgesteld. Het amendement kon tenslotte niet besproken worden, daar het vereischte quorum niet aanwezig was. l>e uitslagen voor Boekarest. Radio Moskou deelt mede, dat in de stad Boekarest 28 afgevaar digden van het bloc der democra tische pkrtijen, 2 afgevaardigden van Dr. Maniu's nationale partij en 1 afgevaardigde van Dr. Lupu's democratische boerenpartij zijn gekozen. Van de 638.575 ge registreerde kiezers in Boekarest hebben 515.518 gestemd. Op de verschillende partijen zijn de volgende aantallen stem men uitgebracht: bloc der democr. part. nationale partij democr. boerenpartij lib. partij van Gratianu onafh. sociaal-democr. partij van Petrascu 10.387 424.626 45.187 15.530 12.975 Verschillende incidenten. De Minister van Staat, Mihail Romniceau, lid van de Roemeen sche nationale liberale partij (op positie), is, naar verluidt, tijdens een verkiezingsincident te Galatz ernstig gewond geraakt. In het departement Dolo zou den twee oppositiepartijen (de nationale liberale partij en de boerenparttj) tezamen meer stem men hebben behaald dan de regeeringspartijeii. De „Univer- sul" (een regeeringsgezind blad» meldt, dat de regeeringsgroepee - ringen overal de overwinning heb ben behaald. Van de oppositie partijen heeft de nationale boe renpartij (Dr. Julius Maniu) het grootste stemmenaantal gekre gen. Vertegenwoordigers van de op positie beweren, dat zij m som mige stembureaux eerst toegang kregen, nadat de stembussen ver zegeld waren. De missies der Vereenigde Staten en van Enge land hebben een bureau geopend, waar klachten aangaande de ver kiezingen ingediend kunnen wor den. Aanhangers van de oppositie zouden het centrale stembureau in Boekarest bestormd hebben, terwijl de verkiezingen nog aan den gang waren. Er is brand ge sticht en de draadverbindingen met de buitenwereld werden ver broken. De Fransche gezant in den Libanon zal Beiroet Zaterdag ver laten en zich naar Parijs begeven om rapport uit te brengen over de politieke situatie in den Liba non, welke door de plaatselijke pers als „gespannen" wordt ge kenschetst, nadat de Franschen geyveigerd zouden hebben alle militaire kazernes over te dragen en er geschillen zouden zfln gere zen over het beheer van vijande lijk eigendom. (Volgens een Fransch-Libanee- sche overeenkomst varn Maart hebben alle Fransche troepen op 31 Augustus den Libanon ver laten. met uitzondering van 300 man, die tot het eind van het jaar zouden blijven om toezicht te houden op het transport van op geslagen voorraden.)

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 1