De beteekenis der Kleine Naties Frankrijk en Siam Wat brengt de Radio Marktberichten DE A. S. FEESTDAGEN Belangrijk distributie-nieuws VOORDRACHT VAN LORD BEVERIDGE Roofoverval in Moerkapelle „Jimmy" Walker overleden Vuilnisauto verplettert wielrijder Vrouwen Verdwenen De nieuwe Duitsch e mark De doorbetaling invaliditeitswet-premie Uit Duitschland SPORT Het Radiovraagstuk „Oorlog moet worden uitgeroeid'. Lord Beveridge hield Maandag avond in de Vrije Universiteit van Brussel een voordracht over de rol, die de kleine naties voor den vrede kunnen spelen. Tiet groote probleem is den oor log voor goed uit te bannen, aldus Beveridge, de moderne totalitaire oorlog is duizend keer erger dan de oorlogen in vroeger tijden. Niet de materieele vernielingen, die hersteld kunnen worden, doch het psychologisch effect, dat zeer lang nawerkt, is het ergste. De oorlog moet uitgeroeid worden, want anders wordt de beschaving ten gronde gericht. Geen staat is sterk genoeg om zichzelf en ap- dere staten te beschermen. Indien een land buiten den oorlog blijft, is dit een kwestie van puur geluk. De oorlog kan niet uitgeroeid worden door het land, dat den •vorigen krijg verloren heeft, on schadelijk te maken. Ook inter nationale verdragen kunnen hem niet verhinderen. Dit zijn alle ne- gatiCve pogingen. Er moet ech ter positief worden opgetreden. Lord Beveridge gaf als eenig mid del aan een supernationale or ganisatie, bekleed met volle auto riteit. Hij gebruikt bewust niet de uitdrukking „internationale organisatie". De onafhankelijkheid der Kleine Staten. De kleine staten zouden, om veilig te zijn, satellieten moeten worden van de groote mogend heden. hetgeen ten koste zou gaan van hun onafhankelijkheid. Zij zijn eerst veilig als de oorlog voorgoed verdwijnt. Spreker was van oordeel dat ieder land zijn eigen binnenlandsche politiek moet bepalen, doch in de buiten- landsohe de supernationale orga nisatie moet betrekken. Niet al leen buitenlandsche politiek, doch ook alles wat het buitenland raakt., zooals grenswijziging, be wapening, koloniën en handels verdragen) vallen onder het res sort der organisatie. Lord Beveridge haalde als voor beelden aan het geval met Triest, Duitsch Zuid-West Afrika, de atoombom en het belang der in woners eener kolonie, dat door de koloniseerende mogendheid nog al eens óver het hoofd gezien wordt. Wat de supernationale organi satie betreft, voelde Beveridge meer voor een college van rech ters dan voor vertegenwoordigers van verschillende landen. De or ganisatie zou over een zeer groot leger, grooter dan dat van wélke mogendheid ook, moeten kunnen beschikken om aani haar beslis singen kracht bij te zetten. De kleine naties hebben voor deze' organisaties een beter oog dan de groote en kunnen derhalve ook meer bijdragen tot den vrede. fSelfs de oorlogsverliezers kunnen Maandagavond tegen half acht 'hebben twee met pistolen gewa pende jongemannen, ongure ty pen, van ongeveer 22 a 23 jaar, een overval gepleegd op het post kantoor te Moerkapelle, waarbij hun 1200 gulden in handen viel. Nader wordt gemeld: De twee daders arriveerden des avonds kwart over zeven bij het Postkantoor, dat op dat tijdstip nog geopend is voor het voeren van interlokale telefoongesprek ken. Zij waren niet gemaskerd en vroegen de vrouw van den Postkantoorhouder hun enkele postzegels te verkoopen. Naast hgar echtgenoot was op dat mo ment tevens ,een inwoner van Moerkapelle in het kantoor aan wezig. Nadat de vrouw den daders te kennen had gegeven, dat zij op dit uur geen postzegels meer konden verkrijgen, kwamen plotseling pis tolen* te voorschijn en riep een der jongens: „Handen omhoog". Zij dwongen daarop de verschrikte postkantoorhoudster hun het geld .van de kas te overhandigen, dat waarschijnlijk meer is dan de aan vankelijk berichte 1200. Daarop maakten zij zich snel uit de voeten. De Rijkspolitie uit het naburige Zevenhuizen stelt thans een on derzoek in. De Maandag in de Amsterdamsche dagbladen "gepu bliceerde foto's van de voortvluch tige gebroeders Hoogenboom, die verdacht worden van den moord in de Warmoesstraat te Amster dam en die het laatst in Rotter dam gesignaleerd zijn. worden thans naar Moerkapelle opge stuurd. Het lijkt, gezien het feit, dat de twee daders ongeVeer van denzelfden leeftijd waren als de gebroders Hoogenboom en voorts omdat deze twee zich waarschijn lijk in de buurt van Rotterdam ophouden, niet uitgesloten, dat zij het ziin geweest, die dezen roof overval hebben gepleegd. helpen door deel te nemen aan de oolitieke studies om den vrede te stichten. Wereldfederatie lijkt onmo gelijk. Lord Beveridge was het niet èens met het door Churchill te Zürich ontvouwde plan, om een wereldfederatie te stichten. Een federatie, welke wetten zou kunnen maken, zoowel ge schikt voor West-Europeesche landen, als voor China en Rusland, leek hem een onmogelijkheid. Wel zouden federaties gesticht kunnen worden) door landen met dezelfde politieke levensbeschouwing. De Britsche Commonwealth geeft hiervan een sprekend voorbeeld. De groote mogendheden kunnen den oorlog uitbannen, indien zij de wereld beschouwen door de oogen der kleine staten. Groot- Brittannië, dat op zichzelf slechts een klein land is, is in staat de wereld op deze wijze in, oogen- schouw te nemen. ,,Er moet iets gevonden worden, dat den oorlog vervangt. Eerst vrede, dan al het andere, aldus besloot Beveridge". De president-curator overhan digde Lord Beveridge de medaille der Universiteit. WORDT OOSTENRIJK „UITVERKOCHT". De toespelingen, onlangs ge maakt door de Oostenrijksche linkervleugel, dat het land wordt „uitverkocht" door gewetenlooze financiers1 en industrieelen, wor den tot op zekere hoogte beves tigd door de statistic s, die is sa mengesteld en gepubliceerd door de' economische afdeeling van het Britsche deel van den Geallieer den Bestuursraad voor Oosten rijk. Ofschoon Oostenrijk op het oogenblik geen schulden aan het buitenland heeft, die op korten termijn dienen te worden voldaan, is het bedrag van den export', zoo als uit genoemde statistiek blijkt, meer dan het dubbele van dat van den import .gedurende de 'eerste acht maanden van het loopende jaar. Van Januari tot en met Augustus is ingevoerd voor 22 millioen Oostenfijksche Schillings en uitgevoerd voor 57 millioen Schillings. Tegenstanders der huidige ex- portpolitiek zeggen, dat het sur plus door particuliere exporteurs wordt gebruikt ter versterking van hun banksaldi in het buiten land. Zwitserland, door zijn sta biele valuta bij uitstek geschikt om ongeoorloofde winsten onder te brengen,, aldus de critiek, heeft bijna viermaal zooveel van Oos tenrijk ontvangen als aan dat land geleverd. Deze week cacaopoeder. Naar thans bekend wordt ge maakt zal op 23 November een bon voor cacaopoeder worden aan gewezen. Voorts in December bonnen voor extra thee en wat ibloem. Op de extra-versnape- rings-bon wordt alleen suikerwerk beschikbaar gesteld. In de 14-daagsche periode, welke op 23 November begint, zal voor de kinderen tot 14 jaar (van groep C, D en E) een bon worden gegeven voor één ei. Wi verband met het aan den leg ko men van de kuikens van dit jaar, zal dit een ei zijn van klasse V, een klein ei dus. De bevoorrading van de winkeliers zal zoodanig zijn, dat zij op deze bonnen uit sluitend eieren van klasse V kun nen leveren. Het publiek zal dus voor deze bon geen aanspraak kunnen maken op een grooter ei, ook al heeft de winkelier die voor radig voor ziekenbonnen en der gelijke. Een ruimere distributie van eieren is op het oogenblik niet mogelijk. Extra bonnen voor ver snaperingen en thee. Met het oog op de feestdagen zal op 14 December ook voor de leeftijdsgroepen van twee jaar en ouder een bloembon worden aan gewezen van 100 gram. De jong ste groep heeft nog steeds elke 14 dagen een rantsoen bloem van 200 gram. In hoeverre dit het herstel zal zijn van een geregelde distri butie van bloem, is nog niet, te zeggen en men zal goed doen er rekening mede te houden, dat deze 100 gram minstens voor vier weke* toereikend zal moeien zijn, aldus bericht het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening. Mede in verband met de hui-" dige beperkte voorraad zal het extra-rantsoen versnaperingen, dat op 30 Nov. beschikbaar wordt gesteld, uitsluitend in suikerwerk worden opgenomen. Het is de be doeling i.n denzelfden vorm tegen Kerstmis een tweede extra-bon voor 100 gram suikerwerk te pu-» bliceeren. Het is thans zeker, dat op 23 November a.s. een bon bekend gemaakt kan worden voor 50 gram cacao-poeder. Als een extraatje voor de ko mende feestdagen zal in Decem ber een half ons thee boven het normale rantsoen worden ge geven. Dit is voor koffie helaas niet mogelijk. Wel zuidvruchten, doch geen spijsolie. Reeds eerder is medegedeeld, dat ongeveer tezelfder tijd voor alle leeftijdsgroepen een, bon voor zuidvruchten zal worden aange wezen. Degenen, die hun verwachtin gen op spijsolie voor de feestda gen hebben gesteld, zullen het een teleurstelling vinden, dat daarvan James Walker, die, naar reeds bericht werd, Maandagavond te New-York in een ziekenhuis aan een beroerte is overleden, was burgemeester van New-Ybrk in 1de tweede helft der twintiger jaren, de peBiode van de hoog conjunctuur iri Wall-street, van de prohibitie en de jazz, totdat hij in 1932 in een schandaal ver wikkeld raakte en tengevolge daarvan genoodzaakt werd af te treden. Walker was lid van de Democratische partij. Hij bereik te den leeftijd van 65 jaar. dit jaar geen sprake kan zijn. De vetpositie is van dien aard, dat niet dan met veel moeite de voor de margarine-industrie noodzake lijke grondstoffen geïmporteerd kunnen worden. Tenslotte zij er nogmaals aan herinnerd, dat er a.s. Donderdag, 21 November wederom een sui kerbon bekend zal worden ge maakt. Het is de bedoeling, in- dien»de binnenlandsche voorraad- positie dit mogelijk zal blijven maken, de aanwijzing der nor male suikerbonnen in de eerste week der 14-daagsche periode te houden. KERSTKAARSJES VRIJ VAN DISTRIBUTIE. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat Kerstkaarsjes sinds 3 April 1946 reeds vrij van distributie zijn. Het heeft dus geen zin de huip van het Rijks bureau voor Chemische Produc ten in te roepen, teneinde aldus te trachten zich hiervan in het bezit te stellen. In verband met de moeilijke grondstoffenpositie moet men geen al te hooge verwachtingen koesteren omtrent de hoeveelheid Kerstkaarsjes. ken zich er mede vereenigd, dat in de gevallen, als hierboven be doeld, onafhankelijk van de om standigheid of nog loon wordt be taald of niet, de premiebetaling ingevolge de Invaliditeitswet zal worden gecontinueerd, zoolang de genoemde wachttijd nog niet ge heel zal zijn vervuld. Indien deze wachttijd echter is vervuld, kan de betrokken ar- beidscontractant bij voortduring zijner arbeidsongeschiktheid in- validiteitsrente aanvragen, ter wijl ook indien invaliditeitsrente éénmaal is toegekend, het door betalen van premiën niet zooda nige beteekenis heeft, dat het ge- wènscht zou zijn daarmede onver plicht van Overheidswege voort te gaan. Op den hoek van de Vaillant- laan en Parallelweg te 's Graven- hage had Dinsdagmorgen een doodelijk ongeluk plaats. Een vuilnisauto week, doordat een wielas brak, plotseling naar links af en greep den 51-jarigen wiel rijder W. A. van W., welke tus- schen de auto en een muur be kneld geraakte. Het slachtoffer was op slag dood. Het lijk is per G. G. D. naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal vervoerd. In den loop van de laatste we ken zijn in de streek van Tou louse vijf en vijftig vrouwen ver dwenen,, volgens een specialen correspondent van de „Libera tion". Het lichaam van een dezer vrouwen, die dertig a vijf en der tig jaar oud was. is opgehaald uit een kanaal bij Fenouillet. Deze vrouw was klaarblijkelijk doodgeschoten: het lichaam moet een dag of veertien in het water gelegen hebben. Overeenkomst werd geteekend. Volgens Reuter's diplomatieken correspondent is Maandag door een officieelen Franschen woord voerder te Londen bekend ge maakt, dat de overeenkomst tus- schen Frankrijk en Siam Zondag avond te Washington is .getee kend. Volgens deze overeenkomst zal Siam half December de Indochi- neesche gebieden ontruimen, die het door de conventie van Tokio in Mei 1941 verkreeg. Frankrijk zal de aanklacht wegens het ver oorzaken van grensincidenten, die het bij den Veiligheidsraad tegen Siam aanhangig gemaakt heeft, intrekken en zal Siams aanvrage om het lidmaatschap van de V. N. niet langer in den weg staan. De correspondent van de „Fi nancial Times" te Washington be richt dat waarschijnlijk zal wor den aanbevolen de partiteit van de nieuwe Duitsche Mark vast te stellen op drie en dertig procent van de vroegere waarde. Dit zou dan waarschijnlijk geschieden, na dat in samenwerking tusschen de vier bezettende mogendheden het meerendeel van de huidige Rijks marken en deposito's zou zijn in getrokken. Bij ziektegevallen van Arbeidscontractanten. Bij ziekte van Rljksarbeidscon- tractanten, welke van langeren duur is dan 26 weken, wordt in het algemeen na afloop van dezen termijn, geen loon meer betaald. Dan vervalt ook de verplichting tot premiebetaling ingevolge de Invaliditeitswet, ook al is het dienstverband niet verbroken. Indien echter betrokkenen fi nancieel niet in staat zijn de pre miebetaling zelf vrijwillig voort te zetten, kan dit met name in het geval, dat de invaliditeitswacht- tijd nog niet geheel is vervuld, tengevolge hebben, dat zij niet voor eenige rente in aanmerking komen. In verband hiermede heeft de Minister van Binnenlandsche Za- WOENSDAG 20 NOVEMBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws: 9.30 Orkest; VPRO 10.00 Morgen wijding; VARA 10.20 Voor de vrouw; 11.15 Familieberichten uit Indonesië; 12.35 Jan Corduwener; 13.00 Nws.; 13.20 The Ramblers; 14.00 Voor de vrouw; 15.45 Op ziekenbez.; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Eddy Walis; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nws.; 20.20 Omroeporkest; 21.20 Hoor spel; 23.00 Nieuws. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 9.50 NCRV Concert; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Zangrecit.; 11.30 Orkestwerken; 13.15 All round sextet; 15.00 Radio Philh. Orkest; 16.00 Stafmuziekcorps Amst. pol.; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Or kestwerken; 19.00 Nieuws; 19.20 Engelsche les; 20.05 Handeleonc.; 22.uO Nieuws; 22.30 Kamermuz. De nieuwe processen te Neurenberg. De Berlijnsche pers meldt, dat het Amerikaansche militaire be stuur contracten heeft aangebo den van 6 tot 12 maanden aan Duitsche vertalers, die bereid zijn Berlijn te verlaten om in de Ame rikaansche zóne 'te werken. Vol ledige kennis van Duitsch, En- gelsch en speciale uitdrukkingen in de rechtspraak, medicijnen, eco nomie en industrie zijn vereischt. Dit wordt als een aanwijzing be schouwd, dat de Amerikaansche autoriteiten erop rekenen, dat de aanstaande processen te Neuren berg ongeveer een jaar zullen duren. Aanvoer van voedsel. Een scheepslading van 8000 ton graan heeft Maandag uit de Ver- eenigde Staten de haven Embden bereikt. De havenarbeiders werken dag fel naoht door 'om' de lading nog heden naar het Ruhrgebied te verschepen. Een gemeenschappelijke bezettingszone. Naar uit gezaghebbende bron te Washington verluidt is er een „aanzienlijke mate van overeen stemming" bereikt' ten aanzien van het apparaat dat' noodig is voor het besturen van 'n gemeen- s|Khappeiyke Britsch-Amerikaan- sche bezettingszone in Duitsch land. De gedelegeerden ter Britsch-Amerikaansche conferen tie over dit onderwerp hebben echter naar verluidt ten aanzien van de drie voornaamste punten nog geen overeenstemming be reikt. Deze drie punten zijn: 1. De verdeeling der bezettingskosten; 2. De regeling van het crediet dat Duitschland noodig zal hebben voor het doen herleven van zijn export: 3. De financiering der voedselvoorziening der gemeen schappelijke zóne. VOETBAL. Het Voetbal-Competitiestelsel. De door den K.N.V.B. ingestel de commissie voor de reorganisa tie van het competitiesysteem is dezer dagen met haar werk ge reed gekomen en heeft haar stu die in een ontwerp vastgelegd. De Commissie stelt zich bij het ingaan1 van het seizoen 1947/48 het beeld van decompetitie-indee ling enkele afwijkingen daar gelaten - als volgt voor: Elk district telt: Een 1ste klasse van 11 clubs; Een 2de klasse van 2 afdeelin- Naar het A.N.P. verneemt is de kwestie van de wijziging van het tijdelijk radiybestel Maandag j.l. in den Ministerraad bespro ken,, doch er is nogvgeen beslis sing genomen. gen elk van 12 clubs 24 clubs; Een 3de klasse van 4 afdeelin- gen elk van 12 clubs 48 clubs; Een 4de klasse van 8 afdeelin- gen elk van 12 clubs 96 clubs; Een res. 1ste klasse van 12 clubs Een res. 2de klasse van 3 af- deelingen,, elk van 12 clubs 36 clubs. -District 1 en 2 tellen elk: een res. 3de klasse van 9 afdeelingen, elk van 10 clubs 90 clubs. Een 4e klasse in Zeeland. De uitzonderlijke toestand van de provincie Zeeland en de abnor male reisgelegenheid brengen hun moeilijkheden mee om met be trekking tot de 3de klasse in di strict 4 vast te houden aan den zuiveren -pyramidebouw. Het feit ook, dat Zggland geen 4de klasse rijk is doet de Commissie hier een anderen weg volgen. Zij stelt voor de 3de klasse in district 4, voorloopig althans te doen be staan uit 5 afdeelingen met elk 12 elftallen. In Zeeland zal aan het eind van het seizoen 1946/47 een 4de klasse afdeeling worden ingesteld, waarover met de^fdee ling Zeeland nader overleg zal worden gepleegd. In district 5 zal de 4de klasse voorloppig uit twee afdeelingen met te zamen 19 elftallen bestaan. Door promotie van de afdeelings- kampioenen zal deze klasse t.z.t. op normale sterkte dienen te wor den gebracht. Verder stelt de Commissie o.m. voor, de automatische degradatie van de nummers laatst in alle competitie-afdeelingen, het doen spelen van promotiewedstrijden door de kampioenen en de instel ling van een competitie om het kampioenschap van Nederland voor de res. Ie klasse. ZuidzandeVogelwaarde 92. Voor de rust stond deze wed strijd op een aardig peil. Reeds kort na het begin wist Zuidzande de leiding te nemen waardoor Vogelwaarde door middel van een strafschop gelijk maakte. Door Zuidzande werd een strafschop gemist. In een snel op en neer gaanden wedstrijd, waarbij van beide zijden behoorlijk spel werd gegeven, wisten beide partijen de score op te voeren tot een rust stand van 32. Na de hervat ting kreeg Zuidzande "wind mee en wist kort'na eikander enkele malen te doelpunten. Het bleek, dat onder de gasten slechte ver liezers waren waardoor de stem ming in dit elftal totaal werd bedorven hetgeen, natuurlijk niet zonder uitwerking bleef op hgt spel. Zonder veel moeite slaagde Zuidzande er dan ook in de score tot 92 op te voeren. VEEMARKT ROTTERDAM. Totalil aangevoerd 2889 stuks, t.w. 200 paarden, 17 veulens, 426 vette koeien en ossen; 600 ge- bruiksvee; 161 graskalveren; 195 nuchtere kalveren; 258 schapen en lammeren; 812 biggen; 220 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalf koeien le kw. 775. 2e kw. ƒ625, 3e kw. 450; Melkkoeien 750, 625, ƒ450; Varekoeien ƒ500, ƒ350, ƒ275; Vaarzen ƒ550, ƒ400, ƒ250; Pinken ƒ400, ƒ300, ƒ200; Gras kalveren ƒ200, ƒ160, ƒ80; Biggen per week ƒ16, ƒ13, 10. Overzicht. -Biggen iets ruimer aanvoer, kalmen handel en onver anderde prijken; kalf- en melk koeien aanvoer iets korter, han del kalm, prijzen iets hooger; varekoeien aanvoer korter,, handel matig, prijzen iets stijver.; vaar zen en pinken aanvoer als vórige week, met redelijken handel en iets hoogere prijzen; graskalveren aanvoer korter, handel tamelijk en prijshoudend. i

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3