r\fy 'r MM m 1 1 p Mi fi l U K .§f? FW •Jê\ M! s MJM |ty, V V* I-Uk 1 r k P HET PLAATSELIJK BESTUUR IN JAPAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ALS VESTIGINGSPLAATS VOOR DE INDUSTRIE Na het pieces Stepinatz Uit Ue> pMi/incU ie »,-■ jf El') lilt .J-'i ?£>j i-, li re- K ,to' [II r un 1 Ja;,: J - Hl'- P Italiaansche krijgs gevangenen in Joego-Siavië Een dure geschiedenis Verruiming der Democratische procedures KERKNIEUWS 1> 5 Ni fae f 'ïr^iii 'in L J«ï i I 8. ler *r fc- I li nj'uji1 J, 4«Jlt i.t I 3 r,j ,L, C' 1 I - La InT T'Gj -r •n l. it ,rv, y i pg rl, 'in ,6 [- 01 »ei .r i fcOT - 'l |p—W I- 7 q lil k U: r. dat zal worden ingeleid door een korte periode van voorbereiding en organisatie. Natuurlijk beseffen beide par tijen, dat er aan bet einde van dien tijd de problemen zeker niet zullen zijn verdwenen en dat de organisatie ook dan nog voor allerlei moeilijkbeden zou komen te staan, die eerst langzamerhand zullen kunnen worden overwonnen. Maar de voorgestelde constructie geeft gelegenheid tot een ontwik keling in velerlei richting, zoowel in de tijdelijke uitoefening van de eigen regeering naar binnen en naar buiten als in de samenwer king der beide landen. In de der de plaats hebben wij deze tijd van voorbereiding kunnen aanvangen op den grondslag van de feitelijke situatie van vandaag. En daar- prede tevens den weg gebaand voor het herstel van de wettleijke verhoudingen. De korte tijd van deze voorbereidingsperiode hief het bezwaar op, dat gekoesterd kan worden tegen een proces, waarbij het herstel van wettelijke normen kan worden gezien als een tijdelijke terugkeer tot het oude in een onzekere overgangs periode. Men heeft het doel thans voor Zich en dat doel is een duurzame en vrijwillige samenwerking van twee naties. In de regeling is dus van de feitelijke situatie uitge gaan en in die feitelijke situatie staat de Verantwoordelijkheid van de Nederlandsche Regeering voor de veiligheid en het irecht van allen, die zich binnen het onder haar feitelijk gèzagstaand ge bied bevinden,, zonder meer vast. Behalve deze bijzondere verant woordelijkheid, berust op haar natuurlijk de nevenverantwoorde lijkheid voor het herstel van den rechtsstaat in Indonesië, waar naar beide partijen tezamen met andere deelen der bevolking stre ven. Wij "komen hiermede meteen aan het vraagstuk van herstel van recht en orde, dat in de afge- loopen maanden de geesten zoo zeer heeft beziggehouden en tot vaak verbitterde controversen heeft geleid. De ontwerp-over- eenkomst is geheel gegrond op den vorm van een rechtsstaat, die met den rechtsstaat Nederland in een Unie kan samenwerken. Bij de uitvoering staat derhalve bij beide partijen voorop: Het herstel van recht en orde, 'waardoor de Vereenigde Staten van Indonesië in de gemeenschap der volken kunnen strijden en in de Nederlandsch-Indonesische Unie meer in het bijzonder teza men de gemeenschappelijke belan gen kunnen behartigen. Zij zijn daarbij echter uitgegaan van de overtuiging, dat zulk een herstel van recht en orde alleen werkelijk mogelijk is, wanneer het berusten kan op krachten, die van binnen uit komen en op den actieven ar beid van het leidende deel der bevolking. Wij zijn eveneens avertuigd, dat de huidige regee ring der Republiek naar samen werking streeft en ondanks de vele en voor de hand liggende moeilijkheden, die zij op haar weg zal vinden, het gestelde doel wenscht te bereiken. Er is dus voor ons, allen reden om daartoe de handen ineen te slaan. Op deze wijze zal herstel van recht en or de geworteld kunnen- worden in de maatschappij zelf. Door enkel geweld van buitenaf zal dit min- mer blijvend kunnen worden be reikt. 'Wij beseffen zeer goed. c at den eersten tijd de samen werking zeer moeilijk zal zijn. en vooral in het begin veel geduld en zelfbeheersching aan beide kanten zal vorderen. Maar wij weten ook. d&t juist in de kracht, die wij aan beide kanten gewon-, nen hebben, de beste waarborg tegen nieuwe conflicten en ont sporingen schuilt. Het is niet gemakkelijk meens uit de sfeer van vijandigheid en wantrouwen in die van vriend schap en samenwerking over te gaan. Hier zoo goed als in vele andere landen hebben oorlog en bezetting een groote verwarring en wetteloosheid teweeg gebracht, die slechts langzaam kunnen wor den beëindigd en overwonnen. Nog zullen vele dingen moeten gebeuren voor de maatschappij weer in zijn voegen is: Wij zullen vooral in den aanvang voorzichtig moeten zijn om noodelooze botsin gen te vermijden. Er kan komt de overeenkomst tot stand voldoening zijn aan beide kanten, maar wij zullen, ook bezinning en toewijding moeten hebben, willen wij niet aanstonds het verkregen resultaat weer schaden. Ma.ar zijn wij eenmaal op weg, en zien wij eenmaal de reconstructie, als is t nog aarzelend, en stap voor stap vooruitgaan, dan zullen wij daar uit de kracht kunnen putten om het aangevangen zware werk tot een goed einde te brengen. in faordt verzocht, stappen te on dernemen om de vrijlating van Aartsbisschop Stepinatz te be werkstelligen, voorgesteld om de Joego-Slavisehe regeering offi cieuze vriendelijke aanmerkingen te doen toekomen. Christopher Mayhew, de En- gelsche onderminister van Buiten- landsche Zaken, antwoordde hem, dat de Engelsche regeering geen wettige gronden heeft om offi- cieele aanmerkingen over de ge vangenneming van Aartsbisschop Stepinatz van Zagreb te maken en na rijp beraad het onmogelijk acht de juistheid van de bewe ring der Joegoslavische regee ring, dat het proces en het von nis van een Joego-Slavisch bur ger een zuiver binnenlandsche aangelegenheid is, te bestrijden. Mayhew voegde hierin ,aan toe, dat zijn antwoord niet bèteekent, dat er nu verder geen actie zal worden ondernomen, maar dat of- cieele aanmerkingen „den Aarts bisschop meer kwaad dan goed zouden kunnen doen". Het bureau van den Italiaan- schen eersten Minister, Alcide de Gasperi, heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat de pogingen van de Italiaansche regeering om een delagatie van voormalige ver zetslieden en oud-strijders naar Joego-Slavië te zenden voor het organiseeren van het vertrek van Italiaansche krijgsgevangenen al daar, gefaald hebben, doordat de Joego-Slavische regeering de dele gatie den toegang tot het land ontzegde. De verklaring van De Gasperi wordt beschouwd als 'n antwoord op de beschuldiging van Togliatti, dat De Gasperi den terugkeer van Italiaansche krijgsgevangenen uit overwegingen in verband met de verkiezingen zou hebben uitge steld. „Zwarte voorraad verbeurd verklaard. De tuchtrechter voor de prijzen te Zwolle» heeft uitspraak gedaan in de zaak der gebroeders S. te Zwolle, die als grossiers in galan terieën groote hoeveelheden goe deren van voor-oorlogsche kwali teit hadden achtergehouden, met het oogmerk deze met zwarte winst van de hand te kunnen doen. Toen de C. C. D., het vori ge jaar om dezen tijd, een inval in de pakhuizen van Gebr. S. deed, bleek, dat de goederen in geheime bergplaatsen waren verstopt. De tuchtrechter veroordeelde S. Sr. tot 1 boete en verbeurdverkla ring van een bedrag vad 91.224,79 gulden, zijnde de netto-opbrengst van de inbeslaggenomen artike len. S. Jr. kreeg 1000 gulden boete. De bootdienst Hoek van Holland- Harwich zal op 25 en 26 Decem ber a.s. afgelast worden. In zijn jongste overzicht heeft MacArthur, Geallieerd opperbevel hebber in Japan, melding ge maakt van de aanvaarding door den Japanschen Landdag van de wetsontwerpen, welke de hervor ming van het plaatselijk bestuur beoogen door verruiming van de democratische procedures in de lagere regionen. In het rapport werd verder melding gemaakt van verbeterde financieele positie der boeren. De voorraden van steenkool en timmerhout namen eenigszins af. De productie van kunstzijden ga rens overschreed de 450.000 kilo gram en die van wollen garens bereikte in Augustus, na twee maanden van vermindering, een nieuw na-oorlogsch record. De vakvereenigingen groeien. Het aantal leden der- vakver eenigingen steeg van 2.691.552 in Mei tot 3.745.842 op 1 Juli. Vrou wen vertegenwoordigden ongeveer 24 procent van het aantal vak- vereenigingsleden. „De moeilijk heden voor een centrale organi satie van vakvereenigingen" al dus het rapport, „en belangrijke verschillen van meening inzake essentieele vraagstukken in ver scheidene belangrijke vakbonden kwamen gedurende September aan het licht. De kwestie in het Britsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft het onafhankelijke lid Daniel Lipson onder verwijzing naar de petitie, die de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken van een groot aantal Roomsch-Katho- lieken heeft ontvangen en waar- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt den laatsten tijd dikwijls genoemd als mogelijke vestigingsplaats voor de zware industrie. Kenners van deze streek zullen daarover niet verwonderd zijn; zij immers zul len wel eens de ijeis gemaakt hebben van Gent naar Terneuzen langs liet kanaal en er zich wel licht reeds over verwonderd heb ben, na van Gent af gedurende 15 kilometer onafgebroken langs groote fabrieken te hebben ge reden, eenmaal de Nederlandsche grens gepasseerd zijnde nog slechts sporadisch eén industrieel bedrijf te ontmoëten, en inplaats van langs den weg de betonnen omheiningen en over den weg de zware stalen bruggen der kranen te zien, het vrije uitzicht te krij gen over de Zeeuwsch-Vlaamsche polders en boerderijen. Men voelt hier als tastbare realiteit deze grens, een overigens denkbeeldige lijn, als de voornaamste oorzaak van het geschetste verschil tus schen hetgeen op Belgisch gebied langs bek kanaal te zien is en hetgeen men op Nederlandsch terrein aantreft. De enkele op Nederlandsch grondgebied als het ware „verdwaalde" groot industrieën, lijken zich vergist te hebben, of geen erg te hebben gehad in die grens tusschen twee landen, en de leek zou in deze meening versterkt worden als hij hoort dat deze fabrieken ook van zeer verre gekomen zijn, uit Italië en Frankrijk en zelfs uit Ame rikaIs het te verwonderen dat zij niet wisten, dat 'er plotse ling een ander land begon daar tusschen Selzaete en Sas van Gent? Het iè inderdaad de geïsoleerde positie van Zeeuwsch-Vlaanderen. die de hoofdoorzaak is van-het feit, dat deze streek, in tegenstel ling met het Belgische Vlaande ren tusschen Gent en de Neder landsche grens, tot nu toe door de industrie slechts bij uitzonde ring gezocht werd. Van het natuurlijke achterland België is het door de grens en daarmede verband houdende fac toren, als spoorwegtarieven, ha vengelden e.a., gescheiden, en van Nederland, waartoe het staatkun dig behoort, is het afgesneden door de breede Schelde. Het ligt voor de hand, dat nu een steeds verdergaande econo mische samenwerking tusschen Nederland en België in het ver schiet ligt, Zeeuwsch-Vlaanderen meer de aandacht trekt, en het initiatief van den burgemeester van Terneuzen Mr. Tellegen, om door den directeur van het Cen traal Instituut voor Industriali satie, Dr. Schoenmaker, een lezing over het industralisatie- vraagstuk te laten houden, ge tuigt van een juist inzicht in de komende ontwikkelingsmogelijk heden van deze "Streek. Laten wij in het kort de positie van Zeeuwsch-Vlaanderen eens nader bekijken. Leggen wij een kaart van Europavoor ons; bezien wij de invalspoorten van West-Europa, de groote rivieren, en het zal on middellijk blijken dat economisch- geografisch de Schelde een voor name plaats inneemt. De geschie denis bewijst dit. Waren niet de eerste rijke koopsteden van deze lage landen gelegen aan den mond der Schelde of aan de daar mede samenhangende waterwe gen? Brugge, Gent en Antwerpen bloeiden of kwijnden, veelal samenhangend met den bevaar baarheidstoestand van de Schelde. Bezien wij* de, aanvoerweger van het binnenland uit naar de zee en ge ziet de Schelde, de Maas en den Rijn uitmonden op geringen afstand van elkander, en vooral op de Schelde een heel net van secundaire waterwegen aansluiten, diep uit het binnen land komend en vanwege het ge ringe verval, hoog opgaand goed bevaarbaar. Daarbij komt, dat het achterland speciaal van de Schelde, beschikt over het dicht ste spoorwegnet van Europa, en, ter aanvulling van de natuurlijke waterwegen, de laatste decennia is voorzien van goede kunst matige waterwegen als het Al- bertkanaal en gekanaliseerde riviertjes. Gezien in den drie hoek GentAntwerpenSchelde- mond, neemt vooral de streek langs het kanaal in Zeeuwsch- Vlaanderen een bevoorrechte po sitie in, welke, zoodra de grens geslecht zal zijn, ten volle uit gebuit zal kunnen worden. Dit. 'oogenblik schijnt aanstaande te zijn, en daarom dient men zich bevvust te zijn van de mogelijk heden welke Zeeuwsch-Vlaanderen biedt als vestigingsplaats voor de zware industrie in het bijzonder. Wij zelf hadden het genoegen te ervaren, dat naar aanleiding van, eenige artikelen welke wij publiceerden in „De Industrie",het orgaan van de hoofdgroep Indu- striei), Dr. Kortenhorst in „Docu mentatie" en J. de Keuster in de ,,,Lloyd Anversois"2) onze denk beelden ten aanzien van de vestigingsmogelijkheid van de ijzer- en staalproduceerende in dustrie in Sluiskil, wilden propa- geeren. Ook de „Maasbode" bracht deze gedachten naar voren, en naar wij vernamen heeft ook Drs. Kohnstamm, hoofd van de afdee- ling technisch-eoonomische vraag stukken van het Ministerie van Economische Zaken in zijn beken de veelbesproken persconferentie te Amsterdam, Sluiskil een goede kans gegeven om zetel te worden van een evéntueel tweede Neder landsche hoogovencqmplex 3). Het zal zaak zijn deze erkende moge lijkheden in de realiteit om te zetten. Wij wezen op een samen werking met België; het reeds aanwezig zijn te Sluiskil van de cokesfabriek van het Senelle- Maubeuge-concern, zou kunnen wijzen in de richting van een samenwerking met de Fransche zware industrie. Indien eenigs zins mogelijk zou getracht moe ten worden deze plannen te ver werkelijken binnen het kader van het bij de Nederlandsche Regee ring ten aanzien van de onder havige industrie in bewerking zijnde plan, gebaseerd op het reeds aanwezige bedrijf der Kon. Nedeilandsehe Hoogovens te Umuiden. De Zeeuwsch-Vlamin- gen zelf echter kunnen hieraan medewerken door met het ge noemde doel voor oogen eenige concrete gegevens betreffende terreinen, spoorwegaansluiting, waterwegen, arbeidsmogelijkheden enz. onder de aandacht der Re geering te brengen opdat deze zich des te beter rekenschap kan geven van de mogelijkheden door Sluiskil geboden. Naar analogie van het door de Werkgemeen schap Limburg opgestelde plan zou iets dergelijks ook voor Sluis kil kunnen geschieden. Men za.1 zich echter niet tot de ijzer- en staalindustrie moeten beperken. Ofschoon deze basis industrie met haar massale grond stoffen êen zeer goede vestigings plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen vinden kan, zullen ook andere industrieën aldaar goede voor waarden treffen. Het hierboven genoemd verschijnsel dat men op Belgisch gebied langs het zee kanaal reeds de ééne industrie naast de andere vindt, bewijst zulks. Indien men de noodige gelden daarvoor ter beschikking zou kunnen krijgen, zou het aan beveling verdienen een deskun dige naar Amerika te zenden ten einde aldaar te trachten groot industrieën voor Zeeuwsch-Vlaan deren te interesseeren. De hulp van het pas opgerichte instituut onder leiding van Mr. Steenberge dat zich in het algemeen ten doel stelt financieele hulp voor de Nederlandsche industrialisatie in de Ver. Staten te vinden, kan daarbij zeer van pas komen. Rot terdam stuurde Mr. Schroeder met dit doel naar Ajnerika 1) De Industrie 1 April'1946. 1 September 1946. 2) Documentatie 8 Aug. 1946. Lloyd Anversois, 24 September 1946. 3) De Maasbode. Het Beurs- bulletin: 67 September 1946. De Maasbode. Het Beursbulle- tin: 89 November 1946. Waarom zou de Scheldemond bij den Nieuwen Waterweg moeten achterblijven, temeer waar deze eerste kan wijzen op vele groot industrieën met internationaal bekenden naam die reeds jaren de boorden van het kanaal Gent-^- Terneuzen als hun vestigingsplaats kozen, en daardoor juist een sterke positie verwierven in de internationale kartels waarvan zij deel uitmaakten. Dit laatste vooral spreekt duidelijke taal en een nadere documentatie op dit gebied, gemaakt met behulp van bedoelde industrieën, zou nuttig propagandamateriaal zijn. De cost gaet voor de baet uythiervan zal men doordrongen moeten zijn, en het beoogde doel laat zich niet in enkele jaren verwerkelijken. De tijd is gunstig, gezaghebben de staatslieden als Churchill en Smuts wezen op de noodzakelijk heid van nauwe economische samenwerking tusschen België, Nederland en Frankrijk. De eco nomische band tusschen Neder land en België wordt sterker, een economische unie ligt in het ver schiet. Dan zal Zeeuwsch-Vlaan deren uit zijn isolement zijn ver lost en ten volle de vruchten kun nen oogsten van zijn geografisch centrale ligging op een knooppunt van water- en spoorwegen in West-Europa, aan de meest Zui delijk gelegen invalspoort dezer beide landen aan de zee. Wie oogsten wil moet ploegen en wel op tijd! Dr. J. F. G. M. DE MEUER. Amstelveen, 16 Nov. 1946. De export-verschepingen naar Amerika namen in het laatst van Augustus en het begin van Septeihber toe en regelingen voor verruiming van dè exporten naar Australië, het Vereenigd Konink rijk en de Sovjet-Unie zijn in een Vergevorderd stadium. Het Japansche kabinet deelde mede, dat 899 hooggeplaatste re- geerings- en poütieke leiders op grond Van de zuiveringsvoor - schriften werden gedwongen af te treden. Tusschen 25 Augustus en 29 September werden 248.677 Japan ners naar Japan gerepatrieerd. MEIWVLIET. Tooneeluitvoetjng; Zaterdagavond werd alhier een zeer geslaagde uitvoering gegeven door de onlangs opgerichte too- neelclub „De Volharding". Opgevoerd werd „De Spaansche Vlieg", een klucht in 3 bedrijven. In zijn openingsrede sprak de voorzitter, de heer L. F. Kaijser, er zijn voldoening over uit, dat zoovelen blijk gaven van belang stelling voor het amateurtooneel- spel, aangezien de zaal geheel gevuld was, zoodat velen zich moesten te'vreden stellen met een staanplaats. In het bijzondei was hij zeer dankbaar dat ook de Edelachtbare heer Burgemeester en mevrouw Eveiraars aanwezig waren en daardoor mede hun be langstelling toonden voor de eer ste uitvoering van de nieuwe tooneelclub. Voorts wees hij erop dat deze club zich ten doel stelt het cultureele leven mede te hel pen opbouwen en dat alle mede werkenden zulks door volharding in het spel zouden brachten te bereiken. In verband met het feit dat dien avond voor de eerste keer voor het voetlicht werd ge treden, werd er de aandacht van het publiek op gevestigd dat het spreekwoord „Alle begin is moei lijk" zeer zeker ook thans van toepassing was. Na een beknopte inleiding van 't tooneelstuk werd overgegaan tot de opvoering daar van. De rollen werden door alle spelers goed vertolkt en hoewel er verschillende' van hen thans voor de eerste keer voor het voet licht traden, was in het geheel niets van plankenkoorts te mer ken. De verschillende komische scènes verwekten een goede lach lust bij de toehoorders en aan het èinde van elk bedrijf klonk dan ook een hartelijk applaus. Na afloop van het laatste be drijf sprak de voorzitter de hoop uit erin geslaagd te zijn allen een genoeglijken avond te hebben be zorgd en zeide mede namens alle medewerkenden hartelijk dank voor de prettige aandacht en het warme, spontane applaus hen ge schonken. Hij besloot met het uitspreken van den wensch nog meerdere malen te mogen optreden en riep tenslotte allen een tot weerziens toe. it Hierna nam de Burgemeester het woord. Hij sprak zijn voldoe ning uit over de door de tooneel club, in zoo'n kort tijdsbestek, be reikte resultaten en dankte alle medewerkenden namens alle aan wezigen in de zaal, voor hetgeen dien avond was geboden. Hij hoopte dat de club zal blijver- volharden in het tooneelspel en in de toekomst nog verscheidene malen zal optreden. De bedrijven werden afge wisseld door accordeonmuziek, ge geven door den jeugdigen accor- deonnist P. Luteijn. De avond werd besloten met een gezellig bal, met medewerking van do Nieuwvlietsche dansband „Hup en Vooruit". ZUIDZANDE. Lezing „Machtig Holland". Zaterdagavond bood de afdeeling Zuidzande van de vereeniging West Zeeuwsch-Vlaanderen haar leden een lezing aan, gehouden door den heer Hoolhorst, over het boek „Machtig Holland' van A. den Hertog. De heer Hool horst gaf op boeiende wijze den inhoud van het boek weer. Het was jammer dat zoo weinigen waren opgekomen om van deze mooie en tevens opbouwende voordracht te kunnen genieten. De afdeeling stelt zich voor half December wederom een avond aan haar leden aan te bieden. NED. HERV. KERK. Beroepen. Beroepen te Schoondijke candi- daat M. J. W. Schopenhauer te Utrecht. jutx, ^iciiiiiuiiiersDeariiL. 11 njs Vöüp-

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2