Het handelsaccoord met Ïsjecho-Slowakije De nieuwe Kinderzegels Thomas Dunbabin in Nederland aangekomen Wat brengt de Radio De terugkeer van de Commissie-Generaal Het Egyptische parlement en het Anglo-Egyptisch ontwerpverdrag Mijnwerkersstaking in de V. S. reeds begonnen De Poolsche soldaten in Engeland Schotsche demonstratie tegen veroordeeling van Stepinatz Grieksch memorandum over den Guarillastrijd Nieuwe onlusten in Perzië Nationalisatie van Britsche kolenmijnen Verklaring van Dr. Sneh over Palestina De toestanden in Griekenland Roofoverval door gewapende militairen De mijnwerkersstaking in Amerika SPORT Ben ruimer goederenverkeer tusschen Nederland en Tsjecho- Slowakije werd einde October vastgelegd in bet nieuwe handels verdrag tusschen beide landeq> dat tot 31 October 1947 van kracht zal blijven. Hoofdzakelijk zullen, aooals men weet, industrieele producten worden uitgewisseld, waarbij o.a. hout uit Tsj echo-Slow akije kan worden tegemoet gezien. Het regelen van den weder- zijdalchen export van agrarisch producten stuitte op vele moeilijk heden, daar ook de Tsjecho-Slo- waaksche landbouw goed ontwik keld is, zoodat de Tsjechen in dit opzicht voor een groot gedeelte zélf in hun behoeften kunnen voorzien. Er is een beperkt, maar toch gevarieerd export-programma samengesteld, waaruit o.m. kun nen worden genoemdsuikerbie tenzaad, karwijzaad, blauwmaan- zaad, zaailijnzaad, tuinbouw- en bloemzaden, s^roo, visch, bloem bollen. versche groenten (bloem kool en tomaten uien, riet en cacaoproducten. Pogingen om voor deze* pro ducten hoogere contingenten op te nemen leverden geen resultaat op, ter wip aanbiedingen o.a. van geel mosterdzaad, vee, drivaten van aardappelzetmeel en verschillende groenten geen belangstelling kon- Een officieel communiqué, het welk bevestigt, dat de Commissie- Generaal besloten heeft deze week naar Nederland te vertrekken, vermeldt nog verder, dat zij hier toe is overgegaan om de zoo spoe dig mogelijke onderteekening van de overeenkomst te bevorderen. De Commissie-Generaal ver wacht korten tijd in Nederland te verblijven om de Nederlandsche Regeering op alle punten in te lichten en dan weder zoo spoedig mogelijk naar Indonesië terug te keeren. Volgens persberichten uit Cairo zal Sidky Pasja, de Egyptische Minister-President, binnenkort in het Egyptische parlement een ge detailleerde verklaring afleggen, waarin hij het aanvaarden van het ontwerpovereenkomst, die tusschen hem en Ernest Bevin, den Engelschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken, tot stand is gekomen, zal aanbevelen. Naar verluidt zou hij de kwestie ook als een motie van vertrouwen willen stellen. Indien hij een meerderheid verkrijgt, zal hij de tekst van het ontwerpverdrag, dat iq de plaats treedt van het in 1936 gesloten verdrag tusschen Engeland en Egypte, onmiddel lijk aan het parlement ter be krachtiging voorleggen. Amerikaansche arbeiders in de bruinkoolmijnen zijn Maandag be gonnen te staken, drie dagen eer der dan door Lewis, den leider der mijnwerkersvakvereeniging, was aangegeven. Vijf mijnen van de ..Pittsburgh Consolidation Coal Company" moesten sluiten ten gevolge van het wegblijven van 3000 mijnwerkers in deze en an dere mijnen van de maatschappij. Functionarissen van deze maat schappij schreven de afwezigheid der mijnwerkers toe aan het sein van Lewis tot het in staking gaan en aan de opening van het beren jachtseizoen in Pennsylvanië. Repatrieering ondervindt moeilijkheden. Het Britsche transportschip ..Marine-Raven" is Vrijdag met 800 repatrieerende Poolsche sol daten vertrokken. Een woord voerder van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelde me de, dat de reden van dit'kleine aantal is, dat de Poolsthe autori teiten niet op tijd hun onderzoek hebben beëindigd, zoodat de meeste plaatsen op het schip zijn overgebleven. 19.000 Poolsche soldaten wachten nog op repatri eering. Reuters diplomatieke corres pondent wijst op de verschillende Poolsche nota's over vertraging der repatrieering der Poolsche troepen. In deze nota's wordt.de Britsche regeering hiervoor aan sprakelijk gesteld. Engeland, al dus Reuter, is bereid schepen be schikbaar te stellen voor 10.000 soldaten per maand. den wekken. Aardappelen hebben, de Tsjechen voldoende. Van den import uit Tsjecho- Slpwakije zijn voor den landbouw van belang landbouwmachines, enkele soorten tuinbouwzaden een levering tegenover onzen overeenkomstigen export en een kleine hoeveelheid roode en witte klaver. Graszaden konden niet geleverd worden. Voorts komt er o.a. mout, hop, en mine raalwater. Onder leiding van Dr. Donald Cambell, Aartsbisschop van Glas gow, heeft aldaar een massa demonstratie van Schotsche Roomsch-Katholieken plaats ge had tegen de veroordeeling van Aartsbisschop Aloysius Stepinatz, Roomsch-Katholiek Primaat van Joegc-Slavië, en tegen ,,de com munistische vervolging der Chris tenheid in Joego-Slavië." De bekende Londensche Pries ter Dr. John C. Heenan zeide in een toespraak onder meer het volgende: ,,Ik overdrijf niet, wan neer ik zeg, dat de Kerk van Christus de zwaarste vervolging van den tegenwoordigen tijd in het vooruitzicht heeft. Er is reeds een strijd gaande tusschen het communisme en de Roomsch- Katholieke Kerk, tusschen het Kremlin en het Vaticaan, zoo u wilt. Voor iederen verstandigen man en voor iedere verstandige vrouw moet het duidelijk zijn, dat deze oorlog levensgevaarlijker is dan de twee wereld-oorlogen." Constantin Tsaldaris, Minister- President van Griekenland, heeft aan den Britschen en den Ameri- kaanschen ambassadeur te Athene een memorandum overhandigd, inhoudende, dat de in het Noor den aan Griekenland grenzende landen steun hebben verleend aan de Grieksche guerillatroepen. Vol gens het memorandum hebben zich sinds 1 October 27 incidenten aan de grens van Joego-Slavië en 10 in het Grensgebied van Grie kenland en Bulgarije. In het me morandum wordt uiteengezet, dat de incidenten niet werden uitge lokt, en bewijzen aangevoerd voor de stelling, dat in vele gevallen de aanvallen als eenig doel de dek king van infiltratie in Grieken land van „Anarchistisch-commu- nistische benden" hadden. Volgens de laatste berichten gekken gewapende ongeregelde troepen over de Joego-SIavische grens. Onbevestigde berichten voegden hieraan toe, dat een Grieksch bataljon Zondagavond reeds in een gevecht was gewik keld met deze troepen. Dezer dagen arriveerde de heer Thomas1 Dunbabin, directeur van het Australische nieuws- en infor matiebureau te Londen, voor het houden van een twaalftal lezingen in. ons land. In een onderhoud vertelde de heer Dunbabin aan het A.N.P. het een en ander om trent de houding van Australië ten opzichte van Nederland. Door het stelling nemen van eënige Australische radicale ele menten inzake het Indonesische conflict, hetgeen geenszins de goedkeuring van het Australische volk wegdroeg, werd ten onrechte den indruk gewekt van een anti- Nederlandsche houding. De Au stralische Regeering werd door de staking der havenarbeiders in een moeilijk parket gebracht. Zou zij met kracht tegen de stakers zijn opgetreden, dan zou dit tot een algemeene nationale staking heb ben geleid. Gezien het onafhan- kelijkheidsgevoel van het Austra lische volk is het evenwel ver klaarbaar, dat men in Australië sympathie gevoelde voor den wensch naar onafhankelijkheid van het Indonesische volk, aldus de heer Dunbabin. Met nadruk ontkende de heer Dunbabin, dat het Australische volk anti-Neder- landsche gevoelens zou koesteren. Gevraagd naar de emigratiemo gelijkheden, deelde de heer Dun babin mede, dat de onderhande lingen van de twee Regeeringen, welke door den oorlog werden onderbroken, In de naaste toe komst hervat zullen worden. De emigratie van Nederlanders naar Canada, Zuid-Afrika en Zuid- Amerika zal zich, gezien de over bevolking van Nederland, ook tot Austrafcë willen uitstrekken. In de Perzische provincies aan de Kaspische Zee zijn nieuwe on lusten uitgebroken. Te Resit (hoofdstad van de provincie Gi- lan) is de staat van beTeg afge kondigd. Op het Noordelijke eindpunt van den Trans-ïraan- schen spoorweg, Bendersjah, zijn troepen tusschenbeide gekomen om een eind te maken aan de staking van spoorwegarbeiders. In de huurt van Bendersjah zijn pogingen tot aanslagen op den Trans-Iraanschen spoorweg ont dekt en vele arrestaties verricht. Radio Teheran heeft Zondagfüe berichten over opstanden van stammen ten Noorden en Zuiden van Sjiras bevestigd. De onge regeldheden werden door regee- ringstroepen onderdrukt. Naar de Britsche Minister voor de Brandstoffen Emmanuel Shin- well, in het Lagerhuis heeft mede gedeeld, zal de nationalisatie der Britsche kolenmijnen op 1 Janu ari 1947 geschieden. Alfred Barnes, Minister van Transportmiddelen, heeft mede gedeeld, dat alle transportmidde len, ressorteerende onder spoor wegmaatschappijen, binnenvaart- maatschappijen en den Londen- schen raad voor passagiersvervoer zullen worden genationaliseerd. Dr. Mosje Sneh, lid van het 'bestuur van het Joodsch bureau, heeft bii zijn vertrek uit New- York naar Londen verklaard, dat het Joodsch bureau heeft toege stemd over de kwestie van de Stichting van een Joodschen Staat ,,jn een voldoende groot gebied in Palestina en de stich ting van een Arabischen staat in een ander gtebied" besprekingen te voeren. Beide staten zouden dan hun onafhankelijkheid verkrijgen. Hij zeide verder, dat de oppositie der Arabieren geen belemmering vormt. Deze wordt gevormd door de tegenwerking der Britten. Er zal vrede en samenwerking tus schen Joden en Arabieren zijn. wanneer er definitief een Joodsche staat gesticht is, aldus Sneh. Uit betrouwbare militaire bron wordt vernomen, dat sinds Zon dag een hevige strijd gaande is tusschen bergopstandelingen en sterke strijdkrachten van het Grieksche leger, in het gebied van den berg Skra. Een groot aantal rebellen is in den aanval. Zij maken gebruik van zware wapens en machine geweren. Over den strijd zijn nog geen verdere bijzonderheden he kend. Britsche en Amerikaansche officieren stellen zich ter plaatse op de hoogte. Vooral boerenzoons, die in Neder land geen eigen bedrijf kunnen vinden, zullen in Australië een zelfstandig bestaan kunnen vin den. De beer Dunbabin zou het zeer toejuichen, indien in de toekomst een uitwisseling kan plaats heb ben van studenten tusschen Ne derland en Australië. Australië telt zeven universiteiten. Op' deze wijze zou wederzijdsch beter begrip kunnen groeien. Ook in dit jaar zullen in den laatsten maand van het jaar weer Kinderzegels verkrijgbaar worden gesteld. De netto-opbrengst komt, zooals bekend, ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind. Ditmaal zijn de zegels ontwor pen door mej. A. J. W. Bieruma- Oosting. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde n.l. een kind te paard in een draaimolen. De zegels zullen verkrijgbaar zrn van 2 December t/m 4 Januari a.s., terwijl ze tót en met 31 December 1947 hun geldigheid voor de frankeering behouden. De zegels zullen verschijnen in de volgende waarden en kleuren: 2 cent (plus 2 ct.) grijs; 4 cent (plus 2 cent) groen; 7% cent (nlus 2% ct.) rood; 10 cent (plus 5 ct.) violet-rood; 20 cent (plus 5 ct.) blauw. Beeldgrootte: 21X28V2 mm; zegelgrootte 24X31 y2 mm. De uitvoering' geschiedt in roto- gravuredruk met watermerk; Kamtanding 12%X12. Een inwoner van Oegstgeest is hij de molen De Valk te Leiden onder bedreiging met een pistool, van zijn portefeuille, inhoudende 700 en eenig Belgisch geld, be roofd. Hoewel de daders aafivan- kelijk wisten «te ontkomen is het de Leidsche politie gelukt om de vermoedelijke daders later te arresteeren. Het zijn de 25-jarige F. B. en de 31-jarige R M., twee militairen, die in een der kazer nes van Leiden gelegerd zijn. Bei* de militairen, die niet gerechtigd waren tot het in bezit hebben van de bij dezen overval gebruikte wapens, zijn ingesloten. De por tefeuille werd later leeg terugge vonden. Met het oog op meer dere in de omgeving gepleegde roofovervallen gaat de politie na welke militairen daarbij eventueel betrokken zijn geweest. Het Amerikaansche Departe ment van Justitie heeft medege deeld, dat een federale rechter een hevel heeft uitgevaardigd, hetwelk John Lewis zal beletten Donderdag zijn overeenkomst met de Regeering op te zeggen. De Staking der'mijnwerkers is echter reeds begonnen. Meer dan 20.000 mijnwerkers hebben den oproep der Regeering, de versche ping van steenkool naar het bui tenland niet te belemmeren, ge- negéerd. Zij zijn Maandag, drie dagen vóór het vastgestelde tijd stip, in staking gegaan. Een hooge Amerikaansche Re- geeringsautoriteit heeft, verklaard dat het nu de beste tijd js o-m uit te maken wie het machtigst is, de Regeering of de vereenigde mrjnwerkersbond, waarvan Lewis president is. Deze verklaring bevestigt het vermoeden, dat President Truman voornemens is ,,het uit te vech ten" met Lewis, die, ofschoon hij zich blootstelt aan arrestatie, zijn 400.000 mijnwerkers Donderdag zal oproepen in staking te gaan als Regeering en mijneigenaren niet aari zijn eischen tegemoet komen. Technisch zijn de mijnen nog steeds in handen der Regeering en volgens een oorlogswet kan ieder, die een staking tegen de Regeering uitroept, tof 5000 dollar en een jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. VOETBAL. Engelseh voetbalelftal tegen Nederland. Maandagmiddag is te Sheffield het Engelsche voetbalelftal tegen Nederland gekozpn. Het luidt als volgt: Doel: Swift (Manchester City). Achter: Scott (Arsenal en Hardwick (Middlesbrough) aan voerder. MiddenWright (Wolverhamp ton Wanderers). Franklin (Stoke Citv) en Johnston (Blackpool). Voor: Finney (Preston North end), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea). Mannion (Middlesbrough) en Langton (Blackburn Rovers). ReservesHagen Sheffield United) en Cockburn (Manches ter United). Zoo moet het niet. Verheugend is de enorme pu blieke belangstelling voor het FRANSCHE COMMUNISTEN WILLEN GEEN BLOKVORMING De communistische „Humanité" zegt, onder aanhaling van de ver klaring van den communistenlei der Maurice Thorez, dat een Fransch-Britsch verbond afhangt var de regeling van het Duitsche probleem in overeenstemming met de Fransche aanspraken' hét vol gende „Wanneer aan deze voorwaar den niet voldaan wordt, zal FrankrijkS positie in het inter nationale leven geheel omverge worpen worden en zal zijn onaf hankelijkheid bedreigd worden." Het blad zegt verper, dat de door Thorez uitgestippelde politiek al tijd de politiek van de partij is ge weest. „Thorez heeft het systeem van bloes afgewezen en zijn poli tiek staat open voor alle allianties en maakt geen onderscheid tus schen de Geallieerden. Wij kiezen niet onze bondgenooten doch ge steld voor de keuze: Frankrijk of Duitschland kiezen wij- Frank rijk." Behalve „L'Aube," het orgaan van de M.R.P., maakt de geheele pers melding van de verklaring van Thorez. EGYPTISCHE PRINS OM HET LEVEN GEKOMEN. De Egyptische Prins Nabil Has- sam Toessoem, die per auto op weg was van Parijs naar Marseil les, is Vrijdagmiddag bij een on geluk met zijn auto in de buurt van Saulieu om het leven ge komen. DINSDAG 19 NOVEMBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arb. vi taminen; 10.30 Vrouw tot vrouw; 11.00 Concert; 11.45 Fam. her. uit Indië; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Sextet; 15.30 Opera Mozart; 16.40 De schoolbel.; 17.00 Dat kun jij ook; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Kamermuz.; 20.00 Nieuws; 20.15 Dinsdagavondtrein; 21.35 Contact; 22.30 Vocaal kwartet;' 23.00 Nieuws; 23.45 Nocturne. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Licht baken; 10.15 Schubertprogr.; 11.00 Piano; 11.30 Als de ziele luistert; 12.03 Zangrecital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nws.; 13.15 Lunchconcert; 14.00 Nieuwe pla ten; 15.00* Voor de vrouw; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 De Vuur duivel; 17.45 Dinermuziek; 18.15 Sportpraatje19.00 Nieuws; 19.30 De Brug; 20.00 Nieuws; 20.15 Kunst der Fuge; 21.35 Piano kwartet; 22.00 Nieuws; 22.35 Gebed; 23.00 Klaas van Beeck; 22.30 Slotaccoord. Nederlandsche voethal in het al gemeen en voor de prestaties van het Nederlandsch elftal in het bijzonder. Evenzeer is het begrij pelijk, dat de samenstelling van het Nederlandsch elftal tot in alle uithoeken van ons landje haarfijn door de liefhebbers wordt uitge kamd en van comm'entaar voor zien. Betreurenswaardig is het ech ter, dat zich onder die liefhebbers elementen bevinden, die zich niet hebben ontzien, een dreigbrief te zenden aan de keuzecommissie, waarin de schrijvers de opstelling van Abe Lenstra in het nationale team eenvoudig eischen en drei gen met een speciale „knokploeg" naar Den Haag te komen om de keuzecommissie ,,af te drogen", indien Lenstra niet wordt geko zen. Natuurlijk was de brief aan de keuzecommissie niet ondertee kend Hontenisse.Axel 31. Door deze overwinning heeft de thuisclub meer gekregen dan haar toekwam enkele door Axel gemaakte doelpunten werden door den scheidsrechter afgekeurd. Over de leiding was de meening dan ook zeer verdeeld; hoe het zij. Hontenisse had hierover zeker niet te klagen. Bij de rust was de stand 20, nadat reeds een. paar door Axel gemaakts doel punten waren geannuleerd. Ten slotte maakten de Axelaars een doelpunt dat wel geldig werd ver klaard (2—1"), doch ook Honte nisse, dat een enthousiaste partij speelde, wist nogmaals het net te vinden en daarmede den eind stand op 31 te brengen. In dezen vorm spelend, kan de Ben jamin der 3e klasse 't ook andere sterke elftallen nog danig moei lijk maken. DAMMEN. Voor de hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dam- bond, afdeeling Zeeland, speelde cU Damclub Terneuzen haar eer ste thuiswedstrijd tegen Vlissin- gen. Het werd een zware neder laag voor de thuisclub, die zeer onvolledig uitkwam. Slechts de partij aan het eerste bord leverde een Terneuzensche overwinning op. Aan bord 7 liet ^Pladdet in het eindspel de winst "glippen. TerneuzenVlissingen. 1. J. J. KaanJ. Boogaard 20 2. J. P. Geensen L. Goedbloed 0—2 3. A. Geensen A. van Sorge 1—1 4. P. de Ruijter W. Crjsouw 0—2 5. A. de ZeeuwP. Maas O—2 6. Iz. KaanC. K. Kaan 0—2 7. M. Pladdet 8. L. Labruyère 1—1 J. de Blaeij G. Luwema 0—2 9. K. ■1 van Dixhoorn— A. van Blokpoel 0—2 10. J. MeeusenJ. P. Koch 0—2 Totaal 4—16 Als Terneuzen in deze zware competitie nog eenig succes wil bereiken, zal de club voortaan uit een ander vaatje moeten tappen en zullen de spelers beter dienen od te komen. BILJARTEN. De Terneuzensche competitie. Zondagmiddag vond in Hotel Centraal de eerste ontmoeting plaats tusschen „Krijt op tijd" en „De Schelde". Na een harden strijd eindigde dit treffen in een 1010 gelijk spel. De gedetailleerde uitslag luidde: K. O. T. De Schelde, B. v. d. EijkR. Verstraten '20 A. ElzingaL. Koole 20 S. Dieleman-C. Meerschaert 02 A. van AlphenL. Visser 20 S. LaurensW. Riemens 2—0 E. v. HeckeArn. de Feijter 0*-2 A. de CookerC. Cattoir 2—0 F. FermontA. Verhelst 02 C. Guequierre J. Nettenbrerjer 02 L. DobbeleirC. Klaassen 02 0

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 3