I fci$! Lis. flfe p <%fyl t'J? TRIBUNAAL De roofmoord te Amsterdam I; 14 F*> f f DE ZAAtC DE GEER ITM e t "nlii v E I"' .r>r "iiia I'Jl J '•M IH <v a le 1 r t r PI le r r h TE TERNEUZEiN Dakota moet noodlanding maken VAN DER HELM BESCHULDIGT TWEE KAMERADEN Eischen tier Britsche communisten Na het proces Stepinac UIT DE PROVINCIE De berechting van oorlogsmisdadigers Anti-J«odsch incidentin de Britsche zone Een taxi vol cigaretten De conferentie der Groote Vier Paging tot roofmoord De laatste uren van Hitier d«„„"3 :Ja!^ pilj.l L_ "tf I 1 - 1 M 6 I ?S lSÏ »k I 31 X II '.C i i is r Zitting van Maandag 18 Nov. Uitspraken der zaken van de zitting van 4 November 1946. Anthonie Jacobus Provoost, Nieuwvliet, 21 maanden geïnter neerd geweest. Ter zitting van 4 November 1946 onmiddellijk in vrijheid gesteld. 1. Interneering," waarbij het Tribunaal in overweging geeft den duur daarvan te beperken, tot den tijd, dien beschldigde reeds in bewaring heeft doorge bracht. 2. Ontzetting van het recht om openbare ambten te beklee- den, alsmede van het recht van kiezen en verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift j uitgeschreven verkiezingen. Marie van Vollenhove, Terneu- zen. Het onderzoek zal worden voortgezet ter sitting van Zater dag 30 November 1946. Zitting van Maandag 18 Nov. 1946 Visch. De eerste beschuldigde die te recht stond, was de 58-jarige Breskensche Vischhandelaar Her- manus de Boer, wiens zaak reeds eerder voor het Tribunaal werd oehandeld, waarbij hij de hem ten laste gelegde feiten het ver boven den normalen prijs leveren van visch aan de Duitsche Weer macht ontkeifde. Als getuige werd thans gehoord J. H. v. d- Heuvel, eveneens visch handelaar te Breskens. Deze legde een bezwarende ver klaring af voor den besch., waar uit bleek, dat deze voor de Duit- schers tegen zeer hoogen prijs visoh opkocht en verder nog dat de moffen bij De Boer in- en uit liepen. Voorts had deze getuige gezien, dat bij zekere gelegenheid Hermanus voor den Itaüaanschen consul stond te buigen als een knipmes, met de pet in de hand! De volgende getuige, de visch handelaar Ph. Monjé te Breskens, thans compagnon van De Boer, bfctrijdt zijn destijds tegenover de politie afgelegde en door hem onderteekende! verklaring en kan zich overigens weinig meer herinneren. Wel verklaart hij dat hem niets ten nadeele van De Boer bekend is en dat hij nooit iets van omgang met Duitschers gezien heeft. Dat De Boer voor de Duitschers heeft gekocht, en aan deze visch afleverde is hem al evenmin be kend. Getuige I. B. Klaaijsen, mijn- meester te Breskens, weet ook al niet veel meer, zelfs niet dat hij tegenover de politie een verkla ring aflegde. Volgens dezen ge tuige stond De Boer in Breskens niet bekend als iemand die met de Duitschers omging en voor hen visch kocht. Mr. Kuijpers, de verdediger, vond de zaak tamelijk opge schroefd en achtte alles een ge volg van concurrentie en brood nijd. Volgens pleiter zou de visch destijds zijn opgekocht voor Rot terdam en leverde De Boer aan de Duitschers verplicht slechts ijs. Mr. Kuijpees drong met klem aan op vervallenverklaring der beschuldiging. Hij was geen aannemer. Vervolgens verscheen voor het Tribunaal de 43-jarige Desiré de Koster, landarbeider te Graauw. thans kamp Rilland, beschuldigd De British European Airways deelt mede, dat een harer vlieg tuigen van de», dienst Bonden Genève, een Dakota, tengevolge van slecht weef een noodlanding heeft moeten maken aan de FranschZwitsecsche grens. De piloot en een passagier tverden jicht gewond. van lidmaatschap N.S.B., N.A.F. $n W.A. en hulpverleening aan den vijand door voor dezen in i' rankrijK te werken -en hiervoor bewapend met een geweer, pa trouillediensten te verrichten. De ex-landwachter verteld, dat hij „gedwongen" bij deze lugubere instelling ging. Wel droeg hij een geweer, doch de patronen hier voor durfde hij niet bij zich ste ken. Welke de consignes waren voor de patrouillegangers, wordt niet recht duidelijk. Volgens De- 1 .-ïré moest hij slechts de politie helpen indien er bommen vielen. Een bijzonder snuggeren indruk maakt deze besch. overigens niet en hierop wees ook de verdediger, Mr. Van-Son, die een knap plei dooi hield. Pleiter wees er op, dat zijn cliënt in Frankrijk ook nog voor de Weermacht heeft gewerkt en men hem dus een collaborateur zou kunnen noemen. Daar De Koster echter geen aannemer was, zit hij nog steeds geïnterneerd. Ware dit wel het geval geweest, dan zou hij reeds lang op vrije voeten zijn gesteld! Mr. Van Son vroeg tenslotte rekening te willen houden met de mate van realiseeren. en inzicht van zijn cliënt en verzocht voor dezen die reeds 27 maanden ge ïnterneerd is onmiddellijke in vrijheidstelling. Het Tribunaal stond dit verzoek echter niet toe. Voortzetting. Voortgezet werd de zaak tegen Pieter Lijbaart, winkelier te Ter- neuzen. Een getuige a charge kwam verklaren, dat hij het eenige kee- ren had medegemaakt, dat Bij- baart op en neer bleef loopen voor een winkel waarbinnen illegale werkers bijeen waren. De verdediger Mr. Terwoert, vond de zaak tamelijk raadselach tig en in het bijzonder verschillen de getuigenverklaringen. Pleiter achtte slechts een deel der ten lastelegging bewezen en verzocht onmiddellijke invrijheidstelling te willen overwegen, mede in ver band met den leeftijd van zijn cliënt. Dit verzoek werd echter niet in overweging genomen. Broederliefde. Aimé Wijne, 46 jaar, mossel- kweeker te Philippine, thans kamp Sluis, werd beschuldigd van lidmaatschap N.S.B., N.A.F. en N.V.D., hiervoor werkzaam te zijn geweest als propagandist, blok hoofd en collecteur W.H.N. Voorts als lid van de Bandwacht patrouil le-, bewakings- en koeriersdiens ten te hebben verricht. Wijne heeft een prachtig ver haal om te verklaren, waarom hij lid der N.S.B. werd: qm meer in overeensteming te zijn met zijn broer, die ook landverrader was! Voor het aansluiten bij de Band- wacht heeft Aimé geen erg plausi bele verklaring. Hij zou zich bij deze bloedhonden, die jacht maak ten op eigen volk, slechts hebben aangesloten om de orde te bewa ren! Op de vraag, waarom besch. een geladen geweer droeg, blijft hij het antwoord schuldig. Verder blijkt deze kameraad, die zoo ongeveer aan alles wat van de landverraders afkomstig1 was heeft meegedaan, nog niet bijzonder veel Xe hebben geleerd hij vindt het tenminste zeer ge woon, dat hij zich destijds voor de N.S.B.-zaak bijzonder verdienste lijk maakte, Aimé. die op een foto staat af gebeeld, gekleed in een Duitsch pakje en een dito pet op het hoofd, verklaart op een desbetref fende vraag, zich" heelemaal niet te hebben geschaamd, toen hij in een Moffenpak rondwandelde! Mr. Kurtz, die dezeji besch. verdedigde, wees op de verschil lende oorzaken waardoor Wijne zich bij de Beweging aansloot. De feiten achtte pleiter bewe zen, doch hij verzocht tenslotte bij de uitspraak rekening te wil len houden met de 17 maanden die zijn cliënt reeds in internee ring door bracht en verzocht de uiterste clementie. Laf! Jan Jacobus de Jonge, 38 jaar- te Zaamslag, thans kamp Rilland stond terecht, ter zake dat hij zich als lid heeft aangesloten bij de N.S.B. en de Landwacht Neder land en als opzichter is werk zaam geweest bij het palen plan ten". Ook deze ,,held" die meehielp jacht maken op eigen volk, droeg slechts" een geweer zonder pa tronen. En voor de rest is hij na tuurlijk erg onschuldig. Hij is „geronseld" en ,,dom" geweest. Doch het blijkt, dat deze besch. volkomen fout was en zich boven dien op zeer lafhartige wijze heeft gedragen. Tot zijn verdediging heeft hij verder niets meer te zeggen. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op Maandag 2 Dec. a.s. Het bestuur der communistische partij in Engeland heeft de vol gende eischen kenlbaar gemaakt, wijziging van de buitenlandsche politiek, terugtrekken van Brit sche troepen uit landen, waar deze zonder eenige reden aan wezig zijn; snellere demobilisatie en volledige steunverleening aan de ontwapeningsvoorstellen van de Sovjet^Unie. De verklaring, waarin deze eischen zijn gesteld, voegt hieraan toe, dat 't handhaven van troepen ter sterkte van een millioen man 12 maanden na het einde van den oorlog niet gerechtvaardigd is met het oog op het doel waarvoor de oorlog gevoerd is. Noorsche visscherij-Bxperts wer ken een plan uit voor het recht streeks naar Londen verzenden, per vliegtuig, van versche Noor sche kabel jouw. In de moord, gepleegd in de Warmoesstraat te Amsterdam, op Zaterdagmorgen 2 Nov. j.l. en waarvan de 61-jarige mèj. A. M. Marsman het slachtoffer werd, schijnt thans eenig licht te komen. De 23-jarige Leo van der Helm, die zich 's Maandags daarop bij de politie meldde, heeft Len lan gen leste zijn aanvankelijk afge legde verklaring niet kunnen volhouden en is met een nieuw verhaal gekomen, waarin hij twee zijner kameraden, de gebroeders Jacob en Co melis Hoogenboom er van beschuldigt de vrouw door wurging van het leven te hebben beroofd. Hij zelf zou aan de moord geen Het hoofd der Servische ortho doxe kerk in de V. S. en Canada Aartsbisschop Dionsius Milivoje- witsj, heeft in een interview ver klaard, dat het proces tegen Mgr. Stepinac (die in Joego-Slavië we gens volksverraad verooi deeld is) „ronduit onrechtvaardig is geweest. Volgens hem heeft het .^Russische communisme een aanval op de traditie gepleegd. De Aartsbisschop was tevens van meening dat Maarschalk Tito een aanval op den metropoliet van de orthodoxe kerk in Joego-Slavië voorbereid. De toestand van den Aartsbisschop. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat men daar zeer onder den in druk is van de mededeelingen van Mgr. Hurley, den waar nemend Nuntius te Belgrado, om trent den toestand, waarin de tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeelde Aartsbisschop van Za greb, Mgr. Stepinac, thans zou verkeeren, namelijk een toestand van geestelijke verdooving. In verband hiermede schijnt men de gedachte aan de moge lijkheid van eventueele verheffing van Mgr. Stepinac tot de waar digheid van kardinaal thans los te laten. Men neemt aan, dat, wanneer de toestand van Mgr. Stepinac niet verbeteren zou, het moeilijk zou zijn hem met deze waardigheid en de daaraan ver bonden nieuwe verantwoordelijk heid te belasten, aldus het Fran- sche persbureau A.F.P. deel hebben genomen en plotse ling bewusteloos zijn geraakt. De politie is thans op zoek naar de gebroeders Hoogenboom, die het laatst te Rotterdam gesig naleerd zijn, waar de heeren goe den sier hebben gemaakt. De commissie voor oorlogsmis dadigers, ingesteld door de Veree- nigde Staten, heeft een rapport uitgebracht, vklgens welk tot 31 October in Europa 1108 personen zijn berecht. 413 Verdachten werden ter dood veroordeeld, 485 kregen gevangenisstraffen, terwijl 210 personen werden vrijgespro ken. In het Verre Oosten werden 500 personen berecht, van wie 384 ter dood werden veroordeeld. OVERPLAATSING RIJKSAMBTENAREN. De Rijksambtenaar Visser te Oostburg werd overgeplaatst naar de standplaats Overslag, terwijl de Rijksambtenaar Provo te Koe wacht overgeplaatst werd naar de gemeente Cadzand. KOEWACHT. Tooneeluitvoerlng. Zondag 10 Nov. voerde de Koe- wachtsche Tooneelvereeniging voor de tweede maal het tooneel- stuk „Baas Best" op. De zaal was, in tegenstelling met de eer ste maal, slechts matig bezet en bood over ket geheel een rom- meligen indruk. Over het geheel genomen werd door de optreden den weer goed spel te zien ge geven. Baas Best zelf bezit goede spelerscapaciteiten, hoewel zij den indruk gaf een beetje te veel voor het publiek te spelen. Het decor wag koed verzorgde maar de regie liet wel wat te wenschen over. OOSTBURG. Raadsvergadering. Onder ongekende groote publie ke belangstelling werd tijdens dc Vrijdagavond j.l. gehouden raads vergadering het bouwplan der ge meente behandeld. De Voorzitter Mr. Hoekzema, wees op het groote belang van dit plan voor de toekomst van Oostburg en bracht vervolgens dank aan Ir. Klokke, den ontwer per daarvan. Bij de behandeling der ver schillende bezwaren, die tegen het plangerezen zijn, bleek dat deze in hoofdzaak geen betrekking hebben op het plan als zoodanig, doch meer op de herverkaveling der gronden. Verschillende raadsleden wezen op de hooge kosten, die aan de uitvoering verbonden zijn en ook kwam de kwestie der onteigening van de z.g. „B"-panden - dit zijn de voorloopig herstelde wo ningen fter sprake. Bezwaren werden voorts geop perd tegen het geprojecteerde kanaal, doch'hierbij bleek, dat in deze sprake is van een streek- Britsche functionnarissen van de „Intellingence Service" hebben een incident in onderzoek, dat men beschouwt als de eerste uiting van anti-semietlsme in de Britsche zóne van Duitschland na bet begin van de bezetting. Op 9 November werd te Rahden (Westfalen), een paar kilometer van het hoofdkwartier van den bestuursraad, in het centrum van de Britsche zóne, het huis van Richard Franck, een Joodsch win kelier, met teer van groote Swastika's voorzien. Een voor het huis staande auto werd wegge haald en in brand gestoken. Naar verluidt .verdenken de autoriteiten twee ex-nazi's die volgens verklaring van leden van Franck's gezin verantwoordelijk moeten worden gesteld voor zijn wegvoering naar een concentra tiekamp tijdens de groote razzia's van 9 November 1938. Een lid van het gezin verklaarde, dat zij het eenige Joodsche gezin in Rah den zijn en even slecht worden behandeld als in de dagen van Hitier. Volgens de Daily Mail heeft Churcjiill in een telegram ter on dersteuning van de. candidatuur van Ladv Grant voor de tusschen- trjdsche verkiezing in Zuid-Aber- deen een nieuwen naam gebruikt voor de Conservatieve Partij. n.L: „The Union Party". Onderzoek nadert voltooiing. In een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. ant woordde Mr. W. P. Bakhoven, advocaat-fiscaal aan het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, op de vraag hbe het gesteld i3 met het onderzoek in de zaak van oud-Minister De. Geer, het vol gende: „Het onderzoek begint zijn voltooiing te naderen. Er zijn meer dan 60 getuigen gehoord, zoowel in Nederland als ook in het buitenland, o.a. Engeland en Duitschland. Met uitzondering Ruim 70.000 cigaretten zijn Maandagnacht in beslag genomen in een woning in de Dapperstraat te Amsterdam. De centrale re cherche, heeft na een tip een in val gedaan in het genoemde per ceel, waar zij de cigaretten in de keuken vond. Ook drie smokke laars werden gearresteerd, die de cigaretten per handkar van een schip in de haven naar de woning hadden vervoerd. Per taxi zijn de inbeslaggenomen cigaretten naar het hoofdbureau van politie over gebracht. De douane-recherche heeft thans het onderzoek in han den genomen. van Minister Van Kleffens, die op het oogenblik in New-York vertoefd, zijn alle Ministers ge hoord, die deel hebben uitgemaakt vafi het laatste kabinet-De Geer. In het algemeen wordt van de zijde van alle getuigen de mede werking ondervonden, die noodig is om deze zaak zoo goed moge lijk tot klaarheid te brengen." Mr. Bakhoven ging voort met te zeggen, dat het onderzoek in een zaak van een dergelijken om vang natuurlijk veel tijd in beslag neemt. Doch rekening houdend met de vele moeilijkheden in het bijzonder veroorzaakt door het vele reizen in het buitenland kan Mr. Bakhoven niet anders zeggen, dan dat de ambtenaren die met het onderzoek belast zijn met groote voortvarendheid hun taak volbrengen. Ook met Jhr. De Geer werd reeds contact opgenomen. Uit den aard der zaak zal hem eerst na het getuigenverhoor gelegenheid worden gegeven zijn standpunt naar voren te brengen. Officieel is medegedeeld, dat de Fransche regeering voor het oogenblik niet van plan is een be gin te doen maken met het maken van een tflnnel door den Mont Blanc. belang, zulks voor de afwatering en rioleering. Nadat wethouder Van Kampen er nog op gewezen had, dat het plan niet te klein mocht worden opgezet, dit in het belang van Oostburg als een centrumgerheen- te en dat der handeldrijvenden, werd het vervolgens met alge- meene stemmen goedgekeurd. Echter werden eenige restric ties gemaakt, o.m. zal de firma Christiaansen de eerstvolgende 10 jaren ongestoord haar bedrijf moeten kunnen uitoefene», zal een bevredigende regeling voor de onteigening moeten worden ontworpen, zal de aanleg van een sportterrein in het plan moeten worden opgenomen en zullen, alle kosten door het Rijk moeten wor den gedragen. Tijdens deze raadszitting werd voorts op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan den gemeente werkman A. Scheerens. Verder werd nog mededeeling gedaan, dat het volgend jaar een nieuwe R. K. school zal worden gebouwd en dat de O. L. school in haar oude toestand zal worden hersteld. De straten zullen wor den verbeterd de aanbesteding hiervan vindt dezer dagen plaats Met de aanleg der straatverlich ting is een begin gemaakt. Tenslotte deelde de Voorziter nog mede, dat alle bewoners van noodwoningen en herstelde wo ningen een extra rantsoen kolen van drie eenheden zullen krjjgen Waarna de vergadering geslo ten werd. Reuters diplomatieke ««res pondent meldt, dat Londen, Brus sel en Genève te New-York wor den genoemd als steden, waar de Ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier mogelijk in het begin van het volgende jaar bijeen zullen komen om de kwes tie Duitschland in haar geheel te hespreken. Men verwacht, dat de bespre kingen over Duitschland, die Woensdag a.s. te New-York zul len beginnen, ten doel hebben tijd, plaats en mogelijk ook een glo bale agenda voor de bijeenkomst van het volgend jaar vast te stellen. Zondagavond omstreeks acht uur heeft er in de Van den Hoo- naadstraat te Rotterdam een po ging tot roofmoord plaats gehad De 56-jarige huidenhandelaar Z. C. Stevens, die alleen thuis was in de woning van zijn ouders, kreeg bezoek van zijn 22-jarigen neef L. van den B. onder het mo tief, dat hjj van het toilet gebruik wilde maken. Toen hij dit verliet, deed hij het voorkomen alsof de radio niej in orde was, waarna S zich naar het toestel begaf om dit te regelen. Plotseling kreeg hij een zwaren slag op het hoofd en er ontstond een worsteling met zijn neef, doch de huidenhande laar slaagde er in de straat op te vluchten en luidkeels om hulp te roepen. De neef, die hem achter na was gerend, loste vervolgens nog twee schoten uit een revol ver, welke echter hun doel misten. Later op den avond is Van den B gearresteerd. Aangezien de hui denhandelaar altijd veel contant geld bij zich droeg, ligt het voor de hand, dat men hier met een poging tot roofmoord te doer, heeft. Phychisch ineengestort? Volgens Inlichtingen van Frau- lein Hanna Reitsch, de bekende pilote, gepubliceerd door 't open baar ministerie van het tribunaal te Neurenberg, is Hitler in de laatste uren van zijn bestaan psy chisch ingestort. Tot het laatste toe poogde hij zich krampachtig vast te houden aan hoop op red ding, terwijl hij, als een kind dat met soldaatjes speelt, op een kaart aan het schuiven was met fiches, die zijn niet meer bestaan de legers moesten voorstellen Volgens Hanna Reitsch was het absurd te denken aan een moge lijkheid dat Hitier ontsnapt zou zijn, daar hij zelfs niet meer de kracht tot een vlucht zou hebben wanneer de weg voor hem open had gestaan. Hanna Reitsch zou als laatste In levenden lijve de schuilkelder, waarin ook Hitler vertoefde, verlaten hebben en wel op 30 April. Volgens haar ver klaring heeft zij Luitenant-Gene raal Ritter Von Greim, van de luchtmacht, vergezeld naar Mila chen. Volgens de Dally Telegraph zal de Scandinaafsche Luchtvaart- Maatschappij 17 DC-6 passagier vliegtuigen koopen van de United States Douglas Aircraft Com pany, elk voor 50 passagiers. Deze toestellen zijn van lelijke uitvoe ring als de Skymasters.

de Vrije Zeeuw | 1946 | | pagina 2